BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 17 October 1939 Zandzakken en de invloed van het weer! Jubileum van de Koninklijke marechaussee Overzicht der werkloosheid </aa£ de v&g wui Uur tfed/ujf ot>£ iu. deüeu lijd umppeh&i ado€A&e/i£4i. iu de dag$&idpev> Onrustige tijden: Onrustige gedachten Buitengewoon credief van f. 100.- millioen voor defensie Geen benzine zonder wegenkaart Uil Ned. Oost-Indië De speurder gefopt Jl'TE-STOF KAN DOOR PREPAREERING VOOR VERSTIKKING EN VERGAAN BEHOED WORDEN. iSpeciale berichtgeving Het is voor velen in den lande reeds een probleem geweest, hoe men een aange brachte bescherming ol versperring, waar in met zand gevulde jute zakken een hoofdrol spelen tegen den invloed van het weer kan beschermen. Klachten over het vergaan het zeer spoedig vergaan van deze onder meer voor luchtbeschermings doeleinden gebruikte zakken, bereikten den Rijksvezeldienst te Delft, welke dienst, vol gens een in een der Nederlandsche bladen verschenen bericht proeven zal gaan nemen over de verduurzaming van jute. Naar men mag aannemen zullen deze proeven echter ge ruimen tijd vergen, zoodat de zoo nuttige Delftsche dienst voorloopig nog geen uit sluitsel zal kunnen geven op de gestelde vragen. Deze kwestie nu is tamelijk urgent, te meer waar het natte jaargetijde op niet te miskennen wijze zijn intrede blijkt te hebben gedaan. Het is een vaststaand feit. dat er geen gevaar voor verstikking en vergaan der zakken te duchten valt, indien het zand permanent absoluut drooggehouden zou kunnen worden. Het is evenwel ondenk baar. dat dit bij buitenshuis aangebrachte beschermingen mogelijk zou zijn. Het ma ken van afdakjes boven de stapelingen en het beschermen met asphaltpapier kan het vochtig worden van de zakken in de bui tenatmosfeer niet beletten, afgezien nog van de moeilijkheid, zoo niet practische onmogelijkheid, om inregenen geheel te voorkomen. Het zand behoeft ook maar éénmaal door lekkage of anderszins voch tig te worden om het vertertngsproces te doen aanvangen, dat zich ongemerkt voort zet en zich pas openbaart wanneer het te laat is. Het eenige afdoende middel is de jutestof door prepareering tegen verstikking en rotting te beschermen. Gelukkig zullen wij. naar ons gebleken is. daartoe niet op den uitslag van tijdroovende proefnemingen behoeven te wachten, aan gezien het Nederlandsche Vlsscherij- Proefstatlon en Laboratorium voor Mate rialen-Onderzoek te Utrecht over veel er varing beschikt, wat betreft de verduur zaming van vezelstoffen tegen inwerking van vocht. Er zijn verscheidene middelen en methoden bekend, die een goede ver duurzaming van de jute-stof mogelijk ma ken en die in de practijk zeer doeltreffend bleken te zijn. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de taning (behandeling met cachou of looistof- extract i, die in de visscherij op de netten wordt toegepast. De directeur van het Visscherij-Proefstation. dr. J. Olie Jr., deelde ons mede. dat een enkele taning echter niet voldoende is. Deze heeft pas waarde, indien ze bij herhaling en met ge regelde tusschenpoozen kan worden toe gepast, hetgeen bij de zandzakken onmo gelijk is. Maar bij nabehandeling van het getaande materiaal met bepaalde metaal- zoutoplossingen wordt een zeer groote be stendigheid tegenover inwerking van vocht bereikt. Er zijn echter nog tal van andere preparaten, die al of niet na voorafgaande taning. toegepast kunnen worden. Tot de belangrijkste behooren eenige teerproduc- ten. Welke van deze middelen en methoden te prefereeren valt. hangt af van de manier waarop en het doel waarvoor de zakken aangewend worden en van bijkomstige eischen omtrent kleur i camouflage ireuke loosheid. bestendig zijn ook tegen inwer king van zeewater, enz., die men wenscht te stellen. Er is tegen gewaarschuwd, dat er bij het in den handel brengen van preparaten, door de plotselinge vraag die thans ont staan is. een zeker „zakelijk element" wel eens overwegend zou kunnen zijn boven het nuttig effect. Inderdaad: hierin kan een gevaar schuilen! Teneinde teleurstelling te voorkomen stelt het Visscherij-Proefstation zich be schikbaar om aan de gebruikers van zak- kenmaterlaal voor luchtbeschermingsdoel einden in het algemeen belang gratis ad vies te geven over de toe te passen ver- duurzamingsmethoden. Ook is het bereid bemiddeling te verleenen bij het plaatsen van opdrachten tot prepareering van par tijen zakken. Op deze wijze kan bereikt worden, dat deze door ondernemingen, welke in verband met den aard van het toe te pasen procédé of middel daarvoor in aanmerking komen, onder controle van het Visscherij-Proefstation op doelmatige en vakkundige wijze wordt uitgevoerd. Want het succes van de prepareering is in hooge mate afhankelijk van een Juiste be handeling. Tenslotte wenscht de directeur van het Proefstation er nog de aandacht op te ves tigen. dat door de op zich zelf reeds veel grootere sterkte en duurzaamheid van de Sisal-vezel. Sisal-zakken aanmerkelijk beter geschikt zijn voor luchtbeschermingsdoel einden dan Jute-zakken. De laatste zijn soepeler en worden daardoor voor verpak kingsdoeleinden geprefereerd, ondanks ge ringere sterkte en duurzaamheid. Bij zand zakken evenwel speelt die soepelheid geen rol, zoodat het gebruik van Sisal-zakken voor dit doel beslist voorkeur verdient wan neer deze voor redelijken prijs geleverd kunnen worden. Bovendien is de Sisal-vezel een product, dat uit eigen koloniën in groote hoeveelheden betrokken kan worden en is de jute in hoofdzaak import-artikel, waarvan op het oogenbllk reeds schaarschte dreigt. Gebruik van Slsal voor de zandzak ken kan dus bijdragen tot besparing op het voor expeditie-doeleinden onmisbare jute-materiaal. Het spreekt echter wel van zelf. dat ook de Sisal-zak behoorlijk gepre pareerd dient te worden. EEN STUKJE GESCHIEDENIS. Het wapen der Koninklijke mare chaussee zal op 26 October a.s. zijn 125- jarig bestaan herdenken. Als gevolg van de bijzondere tijdsom standigheden zal deze herdenking een zeer sober karakter dragen. Zoo zal mede van het houden van een offici- eele receptie moeten worden afgezien. Aanvankelijk (bij de oprichting in 1814) vind men de marechaussee uitsluitend in België en in het Zuiden van de provincie Limburg. Vier jaar later werd besloten het I korps te vermeerderen met een compagnie in de provincie Noord-Brabant. Een moeilijken tijd maakte het wapen na de afscheiding van België door. Uit den aard der zaak bestond de marechaussee in hoofdzaak uit Belgen, zoodat slechts een klein gedeelte van het personeel in Neder land was gebleven. De compagnie in Noord- Brabant bleef bestaan, en van het overige personeel werd een veld-escadron van 2 compagnieën geformeerd, ter beschikking van den opperbevelhebber, en voorts te Dordrecht een depot-compagnie. Een de finitieve organisatie werd vastgesteld bij Kon. besluit van 5 Mei 1840, waarbij het korps werd verdeeld in: een compagnie in Noord-Brabant, een compagnie in het her togdom Limburg, en een luitenantschap in Staats-Vlaanderen. In 1863 werd de naam „compagnie" ge wijzigd in „divisie". Omstreeks 1890 onderging de marechaus see een belangrijke uitbreiding. Reeds ge- ruimen tijd waren er ernstige klachten over ongeregeldheden in de Noordelijke provin ciën, waar toen nog geen marechaussee was gestationneerd. Pogingen om daarin verbetering te brengen door het detachee- ren van afdeelingen marechaussee, cava lerie en infanterie leiden niet tot een gun stig resultaat. De regeering nam toen het besluit in de provincies Gelderland, Overijssel. Drenthe, Groningen en Friesland brigades mare chaussee te vestigen. In 1889 werd het wa pen met een 3e divisie uitgebreid, welke divisie in 1894 werd gesplitst, zoodat sedert dien tijd de koninklijke marechaussee be staat uit 4 divisies. In 1912 werd besloten tot het vestigen van een aantal brigades om de grootste steden in Noord- en Zuid-Holland. Zoo wer den 7 brigades gestationneerd in de omge ving van Amsterdam en 2 bij 's-Graven- hage. Tot vestiging van brigades in de om geving van Rotterdam is niet overgegaan. Deze brigades werden vereenigd tot een district, dat bij de 3e divisie werd gevoegd. Een zeer belangrijke uitbreiding onder ging het wapen door de oprichting van het depot op 1 Juni 1913. Hier worden de mare chaussees die bij het wapen aankomen, ge durende een half jaar opgeleid voor hun nieuwe taak. terwijl de jonge paarden er worden afgericht. Het was bovendien voor het wapen een groote eer en vreugde, toen het in 1931 aan H.M. de Koningin behaagde aan de marechaussee een standaard te ver leenen. Een onvergetelijke dag was het. toen H. M. de Koningin, vergezeld van Prinses Juliana, beiden te paard gezeten, op een der terreinen van het Paleis Het Loo voor het front van den troep aan den inspecteur van het wapen den standaard "overhan digde. VOOR DE WEEK VAN 25 TOT EN MET 30 SEPTEMBER. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bu reau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 25 t/m. 30 Sep- tember. Op 30 September j.l. waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling Inge schreven 267.769 werkzoekenden (249.067 mannen en 18.702 vrouwen». Hiervan waren 203.498 (190.484 mannen en 13.014 vrouwen) werkloos en waren 47.230 personen door overheidshulp tewerk gesteld bij cultuurtechnische en admi nistratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 17.041 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 25 t/m. 30 September wa ren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 588.350 perso nen. waaronder 75.744 landarbeiders. Van de 512.606 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 18.0 (in de vorige verslagweek van 4 t/m. 9 September was dit percentage 17.4). In de overeenkomstige verslagweek van September was het werkloosheidspercen tage in de laatste jaren als volgt, (in het tijdvak van Mei tot en met November wor den bij de berekening van de percentages de landarbeiders buiten beschouwing ge laten) 1933 24.1, 1934 25.6, 1935 30.2, 1937 23.5. 1938 21.9. 1939 18.0. 1299 (Ingez. Med.) 1932 26.7, 1936 30.7, DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen brachten in September f. 37.82 millioen op tegen f. 38.18 millioen in Augustus 1938 en f. 36.81 millioen als 1/12 der raming. In de eerste negen maanden van 1939 bedroegen de totale ontvangsten f. 349.2 millioen (v. j. f. 330.5 millioen), bij 331.2 millioen als 9/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was einde September in totaal f. 122.37 millioen op kohier gebracht tegen f. 109.54 einde Sep tember 1938. ui' zijn van nadeeligen invloed op Uw zenuwen. Kalmeer en sterk ze door Mijnhardt's Zenuw, tabletten. Deze werken zenuwstlllend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. 1296 (Ingez. MedJ Ingediend is een wetontwerp tot wijzi ging en verhooging van het achtste hoofd stuk idefensiei der rijksbegrooting voor 1939 (buitengewoon crediet). Aan de toe lichting ontleenen wij het volgende: Tijdens het aanhangig maken van het wetsontwerp in 1938 met een buitengewoon crediet van een honderd millioen gulden, welk crediet bij de wet van 30 September 1938 werd toegestaan, kon er van een becij fering van de buitengewone uitgaven, die het gevolg zouden zijn van den plotseling ontstanen toestand, geen sprake zijn. On- dertusschen is het mogelijk gebleken- de uitgaven ln September 1938 tot ongeveer f 3 millioen te beperken. Het restant ad f 97 millioen werd toegevoegd aan de defensiebegrooting voor het dienstjaar 1939 De uitgaven, gedaan en nog te doen door de verschillende onderdeelen, belast met de kust- en grensbeveiliging. zullen einde September 1939 een bedrag van rond f.21 millioen beloopen. Hierboven komen nog de uitgaven, welke een gevolg zijn van de door den minister en zijn voorganger ge geven opdrachten, zooals den bouw van kazematten, verdere veldversterkingen, ver betering kustverdediging enz. De uitgaven bedroegen op 24 Aug. 1939 rond f. 24 millioen. Op het tijdstip van de afkondiging der z.g voormobilisatie was derhalve nog f. 52 millioen beschikbaar. Het lijdt geen twijfel, dat mede door het op voet van oorlog brengen der weermacht dit bedrag binnen korten tijd zal zijn ver bruikt. De ministers van defensie en van financiën zijn van oordeel, dat thans het tijdstip is aangebroken voor de indiening van een wetsontwerp tot verhooging van het crediet van wederom f. 100 millioen. De Haagsche correspondent van de „Gooi en Eemlander" meldt: Naar verwacht mag worden zal er bij de komende benzine-dlstributle-regellng een onmiddellijk verband worden gelegd tus- schen het hebben van een wegenkaart en het toekennen van benzine. Zoo zullen dus waarschijnlijk eigenaren die hun auto's of motoren tijdelijk niet voor de wegenbelasting hebben opgegeven, dus in de periode, dat zij geacht worden geen practisch gebruik van hun voertuig te maken, geen benzine kunnen krijgen. Zoodra men dan weer een geldig wegen- belastingbiljet in zijn bezit heeft volgt auto matisch inschakeling ln de benzlne-dlstrl- butie. GARANTIE VAN HET RIJK TEN BEHOEVE VAN K.L.M.-CREDIET. Ingediend is een wetsontwerp houdende wijziging van de begrooting van Inkomsten en uitgaven van het verkeersfonds voor het dienstjaar 1939. waarbij de minister van waterstaat aanteekent, dat het ter over brugging van tijdelijke kapitaalbehoeften in verband met de noodzakelijke vernieuwing en uitbreiding van haar vloot noodig is. dat de Koninklijke luchtvaart maatschappij voor Nederland en koloniën N.V., boven en behalve het door het rijk in 1938 verstrekte rentedragend voorschot van f 2.500.000—, in 1940 de beschikking krijgt over een be drag van f 3.000.000. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van sociale zaken zullen morgen niet plaats hebben. Bij Kon. Besl. is aan W. Beukenkamp op zijn verzoek met ingang van 1 Novem ber eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeenten Werkendam en De Wer ken en Sleeuwijk, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als bur gemeester bewezen. GEHUCHT AFGEBRAND. BUITENZORG, 17 Oct. (Aneta/AH.P.) De president van Bali deelde telegrafisch aan de regeering mede, dat op 2 October j.l. het gehucht Pangsordaja. op de Noorde lijke helling van het Rindjani-complex (LombokI, geheel is afgebrand. Hierdoor zijn 300 personen dakloos geworden. De schade wordt geraamd op f 4500.—. Aange zien de geheele rijstvoorraad is verbrand, is aan de bevolking uit de plaatselijke mid delen eenige steun verleend. De betrokken strook is zoodanig geïso leerd gelegen, dat de ramp eerst thans be kend is geworden. 101-JARIGE TE SMILDE. De heer J. van der Velde te Smilde (bij Assen' hoopt Maandag 23 October a.s. zijn lOlsten verjaardag te herdenken. Door W. GASCOGNE. „Ronald Reuter, particulier detective" vermeldde het bordje op de deur, welke geopend werd voor een heer op leeftijd, die belet had gevraagd voor een belangrijke zaak, waarin hij de hulp der politie niet wilde inroepen, omdat hij zoo weinig mo gelijk ruchtbaarheid aan het geval wilde geven. Ronald Reuter ontving zijn bezoeker, die zich had voorgesteld als Sir William Blany, met de verzekering, dat het hem een ge noegen deed, dat zijn diensten in een deli cate aangelegenheid gevraagd werden. Hij zou dan ook doen wat ln zijn vermogen was, hoewel hij overladen was met werk. Want weet u, zoo vervolgde de speur der, dat ik mij op het oogenbllk erg druk maak met de affaire-Doyle? De affaire Doyle? Nooit van gehoord, verzekerde de bezoeker. Maar u moet niet vergeten, dat ik op het moment eigenlijk een vreemdeling in Jeruzalem genoemd kan worden. Ik ben namelijk pas van een lange buitenlandsche reis teruggekeerd en niet precies meer op de hoogte van de dingen, die hier wellicht algemeen bekend zijn en ieders aandacht hebben. Wat is de affaire Doyle? Doyle is een misdadiger, een zeer ge slepen oplichter, die overal zijn slag pleegt te slaan, waar redelijkerwijs een behoorlijke bult verwacht mag worden. Hij werkt samen met zijn zuster en schijnt uitstekend de Blany hem gezegd, ik ga ondertusschen zeggen mag. Evenals de juweelen van mijn echtgenoote. U moet weten, dat mijn vrouw eerst vanmorgen gearriveerd is. Zij was nog eenige dager, in Parijs gebleven, te meer daar wij hier nog geen vaste woning hebben en onzen 'ntrek ln Hotel Royal hebben moeten nemen, tot onze woning ge reed is. U begrijpt, na jarenlange afwezig heidMaar enfin, dat doet er niet toe. Waar het om gaat is dit: De laatste dagen zijn mij verschillende waardevolle voorwer pen ontstolen, voorwerpen, welke ik tot el- ken prijs terug wensch. U kunt naar eigen goeddunken handelen. De hoteldirectie en de hoteldetective weten nog van niets. Om dezelfde reden als waarom ik ook de poli tie niet wenscht te waarschuwen. Ik wensch geen ruchtbaarheid. Dat is de eeni ge beperking, die ik meen u te moeten op leggen. O ja, en dan nog iets. Mijn vrouw weet ook nog nergens van. En zij mag het ook niet weten. Zij is zeer nerveus, begrijpt u, en als zij van de diefstallen hoort, zal haar gezondheidstoestand er ongetwijfeld ernstig door geschokt kunnen worden. Wilt u onder deze voorwaarden de opdracht aan vaarden? Ronald Reuter bedacht zich niet lang en gaf te kennen, dat hij ter plaatse een on derzoek wenschte in te stellen. Sir Blany bleek eenige weelderige ap partementen betrokken te hebben. Onmid dellijk begon de speurder met zijn onder zoek. Maar hij vond niets, dat hem op eenig spoor zou kunnen brengen. Kijkt u maar eens rustig rond, had Sir kunst te verstaan zijn waren aard te ver bergen. Tot nu toe faalde de politie hem en zijn zuster te betrappen en te vangen. Ik heb de verschillende gevallen, waarbij dit paar betrokken was, ofwel zeer vermoe delijk betrokken was, nauwkeurig bestu deerd. Uren heb ik er aan besteed en het is me gelukt een zeker systeem in hun wijze van werken te ontdekken. Zooals u ziet Reuter wees hierbij op een stapel papieren op zijn bureau ik heb mijn rapport bijna klaar en ongetwijfeld zal de politie en anders ik zelf wel, er profijt van kunnen trekken. Maar vertelt u mij nu eens, waarmede Ik u van dienst kan zijn. Dat is gauw gezegd, verzekerde Sir Blany. Zooals ik al heb medegedeeld, ben ik pas uit het buitenland teruggekeerd. Ik was belast met verschillende diplomatieke op drachten. maar dat doet niets ter zake. De kwestie is, dat ik van mijn buitenland sche reizen verschillende kostbare souve nirs mee nam, deels geschenken van vor sten. als blijk van waardeering voor mijn bemiddelingsdiensten. Deze kostbare voor werpen had ik gedurende de reis onder mijn persoonlijke hoede, als ik het zoo eens zeg haar niets, hoor! eenige correspondentie afdoen, welke geen uitstel duldt. Even nadat Sir Blany het vertrek verla ten had, meende Reutêr in de aangren zende kamer gefluister te hooren. Zware gordijnen scheidden beide vertrekken en de dikke vloerbedekking maakt het hem mogelijk onhoorbaar deze gordijnen te na deren. Behoedzaam gluurde hij het andere vertrek binnen. Daar zag hij een nog jonge, beeldschoone vrouw en tegenover haar een jongeman, die haar aankeek met oogen, welke geen twijfel overlieten omtrent zijn gevoelens. Ik beklaag dien ouden Sir Blany, als dat zijn vrouw is. schoot het Reuter door zijn hoofd, terwijl hij zich stil weer naar het juweelenkistje begaf, dat in een hoek kast stond en waaruit de kostbare voorwer pen ontvreemd waren. Een oogenbllk later kwam Sir Blany weer binnen en onmiddel lijk daarop klonk uit de andere kamer een welluidende stem. Ben Jij daar William? Ja lieve, antwoordde Sir Blany. En zacht voegde hij Reuter toe: Mijn vrouw, De gordijnen werden op zij geschoven en Lady Blany kwam op haar man toe. Een gast meegebracht? vroeg zij. Een kennis, lieve. Sir Blany stelde zijn vrouw voor aan Reuter, die nauwelijks zijn verbazing kon verbergen, toen hij zag. dat de jonge man uit de aangrenzende kamer was verdwenen. Een vermoeden kwam in hem op. Zou die jonge man misschien meer van die verdwenen kostbaarheden weten? Zij aan die zijde nog meer vertrekken, welke door U bewoond worden? vroeg hij. Neen. antwoorde de mooie vrouw ver wonderd. Hoe bedoelt u dat? Reuter ving een waarschuwenden blik van Sir Blany op en begreep, dat hij bijna het doel van zijn aanwezigheid had verraden. Niets bijzonders. Ik ,e.ik bewonder enkele de fraaie appartementen, welke u tot uw tijdelijk verblijf gekozen hebt. Reuter meende een dankbaren glans in de oogen van Sir Blany waar ten nemen. Het is hier benauwd, merkte Lady Blany op, terwijl zij van een tafeltje een flesch odeur nam. Kan ik u ook dienen? vroeg zi) bemin nelijk lachend en nog voor Reuter antwoord had kunnen geven, had zij den sproeier la ten werken. Een koud. walgelijke geur benam Reuter den adem. Flauw herinnerde hij zich dat zijn knieën knikten, hij op den grond viel en dat een deur werd dichtge slagen. Daarna werd het stil en donker om hem heen. Duizelig en ziek kroop hij eenige uren la ter overeind. Geen spoor meer van Sir Bla ny, zijn vrouw of den jongen man. Zij had den het hotel verlaten, waren afgereisd, vertelde de portier. Een taxi bracht Ronald Reuter naar zijn kantoor, waar hem een nieuwe verrassing wachtte. De deur stond open. Binnen was alles overhoop gehaald. De paperassen be treffende de affaire Doyle waren verdwe nen. De brandkast was geplunderd. En op zijn schrijfmachine was een briefje getikt: „Beste Reuter. Zoek niet naar vingerafdrukken. Ze zijn er niet. Zoek evenmin naar Sir William Blany en zijn vrouw, want ook zij zijn er niet. Mocht u wellicht toch naar hen zoe ken of wel naar den jongeman, dien u ln het hotel van achter het gordijn begluurde, zoek dan naar ondergeteekende. Ze zijn een en dezelfde persoon. De deur van uw kan toor werd opengelaten, wijl wij van uw sleu tels profiteerden en wij u niet voor het feit wilden stellen, dat u uw c-igen kantoor niet zoudt binnen kunnen. Mijn zuster kan u haar parfum aanbevelen. Dank voor uw papieren. We zullen er gebruik van maken als we onze memoires schrijven. Tot ziens! Wijlen Sir Blany en echtgenoote, thans Doyle". Nog half versuft las Reuter dit epistel en nog dienzelfden dag zette hij zich met ver nieuwden ijver aan het werk, om het paar. dat hem zoo gefopt had. voor goed onscha delijk tc maken. Maar deze geschiedenis ontbrak in zijn nieuwe rapport van Doyle's misdaden en listen. (Auteursrechten voorbehouden). (Nadruk verboden.) VOOR WOENSDAG 18 OCTOBER. Hilversum I, 1875 en 414,4 M. NCRV.-Uit- zending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Eventueel berichten ANP, Schriftlezing, meditatie 8.15 Gr.muz. (9.30— 9.45 Gelukwenschen10.30 Morgendienst 11,00 Grmuz. 11.30 Zang met pianobegelei ding en gr.muz. 12.00 Berichten 12.15 Gr.muz. 12.30 All Round-sextet en gr .muziek (Om 12.45 Eventueel berichten ANP) l\00 Gr.muz. 2.30 Voor jeugdige postzegelverza melaars 3.00 Fluit en piano en gr.muz. 3.453.55 Gr.muz. 4.00 Zang met planobege leiding en gr.muz. 4.45 Felicitaties 5.00 Voor de jeugd 5.45 Gr.muz. 6.00 Causerie „Pensioenfondsen in onderneming en bedrijl 6.15 Gr.muz. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarlngsreglement 7.00 Berich ten 7.15 Causerie „De noodzakelijkheid van ons werk ln deze tijd" 7.30 Gr.muz. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS.-Berichten - 8.15 Stafmuziek van het 6e Regiment. Infante rie 8.45 Mannenkoor „Die Haghe Sanghers" (opn.) 9.00 Vervolg orkestconcert 9.35 Hol- landsch kamermuziekensemble 10.00 Berich ten ANP., actueel halfuur 10.30 Hollandsch kamermuziekensemble 11.10 Gr.muz. 11.50 12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301,5 M. VARA.-Uitzending 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Eventueel Berichten ANP., gr.muz. 9.30 Causerie „Onze keuken" 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven 11.30 Voor de vrouw 12.00 Gr.muz. 12.45 Berichten ANP. 12.50 Het Rosian-orkest 1.15—1.45 VARA - Strijkorkest 2.00 Knipcursus 2.30 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist (opn.) 3.15 Voor de kinderen 5.30 VARA.-orkest 6.30 Cyclus „Graphologie, middel tot menschen- kennls" 7.00 VARA.-Kalender 7.05 Feli citaties 7.10 Koorzang 7.30 Bij bel vertelling, voorafgegaan door een korte toespraak over de nieuwe Nederlandsche vertaling van het Nieuwe Testament 7.55 Causerie „De Steen" 8.00 Herhaling SOS-Berichtcn 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia 8.15 Vraag en antwoord 8.30 De Ramblers 9.00 Gr.muz. 9.10 Radiotooneel 9.40 VARA.-orkest en solist. 10.40 Medische vraagbaak 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gr.muz. 11.4012.00 Orgelspel. Engeland, 391 en 449 M. 9.5010.20 Gram - muziek 11.20 Berichten 11.35 Orgelspel 12.05 Orkestconcert 12.35—1.20 Variété 2.20 Lichte muziek 2.50 Variété 3.20 Berichten 3.35 Causerie 4.35 Kinderhalfuur 5.05 Mededeelingen 5.20 Berichten, mededeelingen 5.50 Declamatie 6.10 BBC.-Theaterorkest 6.50 Mededeelingen 7.05 Variété 7.50 Radiotooneel 8.20 Berichten 8.35 Variété 9.05 Orkestconcert 9.50 Mededeelingen 10.05 Radiotooneel 10.50 Dansmuziek (gr.pl.) 11.20—11.35 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen, 456 M. 5.50 Gr.muz. 7.50 Het Amusementssextet 9.309.50 Gr.muz. 11.20 Leo Eysoldt's kleinorkest 1.35 Populair con cert 2.30 Gr.muz. 3.20 Litterair-muzikaal programma 3.35 Vroolijk programma 4.30 Gr.muz. 5.500 De Keulsche mannenzangver- eeniging 5.20 Otto Dobrindt' orkest 7.40— 12.20 Zie Deutschlandsender. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr- muziek 11.50 en 12.30 Omroeporkest 12.50 1.20 Gr.muz. 4.20 Cello-kwartet 5.35 en 6.20 Omroeporkest 6.45 Gr.muz. 7.20 Ge varieerd programma voor soldaten 9.30— 10.20 Gr.muz. 484 M.: 11.20 Reportage 11.35, 11.50, 12.30—1.20 en 4.20 Gr.muz. 7.20 Uitzending voor soldaten 7.50 en 8.35 Om- roepsymphonie-orkest en solist 9.3010.20 Gr.muz. Deutschlandsender, 1571 M. 7.40 Veldpost programma 8.05 Gr.muz. 9.20 Berichten 9.40 Omroeporkest (Om 10.00 Berichten) 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. R.O.V. RADIO-CENTRALE. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE Woensdag 18 October. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.A.RA enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uu» K.R.O.. N.C.R.V. enz. 3de Programma: 8.00 Keulen (Ber.) 9.50 Deutschlands. 10.20 Diversen 11.20 Brus sel VI. (12.20 Ber.) 1.20 Keulen (Ber.) - 1.50 R. Danmark 3.50 Deutschlands. 4.20 Brussel VI 5.10 R. Danmark 5.35 Brussel VI. 6.05 Motala 6.20 Brussel VI (6.50 en 9.20 Ber.) 9.30 Beromünster 9.50 Boeda pest of div. 10.20 Breslau (11.20 Ber.). 4de Programma: 8.00 Brussel. VI. 8.20 En geland (Ber.) 9.20 Gr am. muziek G.R.D. of div. 10.35 Engeland 11.20 Brussel Fr. 12.20 Engeland 'Ber.) 12.50 Parijs Radio (Ber.) 2.20 Engeland (3.20 Ber.) 4.20 Brus sel, Fr. 5.005.09 Schevcningen Haven (Ber.) 5.20 Engeland (Ber.) 5.35 Brussel Fr. 6.50 Parijs Radio (Ber.) 7.20 Keulen (Ber.) —7.35 Brussel Fr. 8.20 Engeland (Ber.) 8.35 Brussel Fr. 9.20 Keulen (Ber.) "940 R. Danmark of div. Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10