'/uiii'it. geneest en de huid. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 16 October 1939 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS SPORT GEVEILDE PERCEELEN DE SUIKERDISTRIBUTIE. 1249 (lagez. Med.) Van een „run" op de kruidenierswinkels was geen sprake. Vanmorgen is over het geheele land de suikerdistributie In werking getreden. Voor zoover wij in onze stad hebben kunnen na gaan. heeft het publiek op dezen maatregel zeer rustig gereageerd. Men bepaalde zich er vrijwel over de geheele linie toe om het normale kwantum suiker ln te slaan, hoe wel de vraag vanzelfsprekend wel eenigs zins den gebruikelljken omvang overschreed ln verband met de voorgaande suikerlooze dagen, waardoor de huismoeders, die an ders hun wekelijks benoodlgden suiker- voorraad in het laatst van de week koopen, genoodzaakt waren dit uit te stellen tot hedenmorgen. Verreweg de meesten gaven gevolg aan het verzoek van den directeur van het Distributiebureau om op dezen eersten dag der regeling niet meer suiker in voorraad te nemen dan de helft van het voor het voor het komende veertiendaagsche tijd vak toegestane kwantum. Van een flle-vormlng en zelfs van een „run" op de kruidenierswinkels was dan ook geen sprake. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Het 22ste jaarfeest. De leerlingenvereeniging der school van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientlarum Genitrix", kortweg de Veree- niging van Matheslanen of V.V.M. gehee- ten, heeft Zaterdagavond ln de groote Stadsgehoorzaal op uiterst opgewekte wijze haar 22ste jaarfeest gevierd. De zaal was uitstekend bezet, toen te circa halfnegen de voorzitter, de heer J. Freeke in een keurige toespraak allen welkom heette, ln het bijzonder de bestuursleden, den waar nemend directeur en de leeraren der school, den directeur van de Ambachts school, den heer Kuyntjes, prof. dr. H. B. G Caslmlr en de leeraren van het Kamer- llngh-Onneslaboratorium, de afgevaar digden van den Bond van Techncl, van de Ver. van Oud-leerlingen van M.S.G. en van de Ambachtsschool en tenslotte den oud voorzitter. den heer J. S. Göbel. Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over de groote belangstelling, herinnerde spr. aan de ln het afgeloopen jaar gehou den excursies en lezingen en bracht daar bij dank aan allen, die daartoe hun me dewerking verleenden. De V.V.M., aldus spr.. waardeert ln hooge mate den moreelen steun, welke zij van de zijde van het bestuur van het Genoot schap mag ontvangen. Zij zal er steeds naar streven zich dit vertrouwen waardig te toonen. Innerlijk ls de V.V.M. kerngezond, het geen ook weer moge blijken uit het feit, dat kortelings 64 nieuwe leden toetraden. Het bestuur ziet dan ook met groot opti misme de toekomst tegemoet. Na de medewerkenden aan het program ma met een enkel woord te hebben ge ïntroduceerd. wees spr. erop, dat degenen, die medespelen in het tooneelstuk zich groote opofferingen hebben getroost om zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Hij hoopte dat het succes daaraan even redig zou zijn en besloot met allen een genoeglijken avond toe te wenschen. Staande werden vervolgens de drie cou pletten van Jan de Quack's „Mathesis- lied" gezongen en daarna was het woord aan een groep leden, die op bewonderens waardig vlotte wijze een griezelspel „De Spookherberg" opvoerden. Er werd over de geheele linie zeer verdienstelijk geac teerd en de zaal viel van de eene griezel bul in de andere. Gelukkig werden ook de komische no ten met kwistige hand gestrooid, zoodat het publiek zich kostelijk amuseerde. Aan de (jeugdige executanten alle eer en lol. De offers, die hiervoor aan tijd en toewijding noodlg geweest moeten zijn. vonden ruimschoots hun belooning in veel en dankbaar applaus. Het verdere gedeelte van het programma werd op prettige wijze gevuld door het op treden van „The Honolulu Queens", een viertal jongedames, die Hawaiian-muziek ten beste gaven en daarmede uitbundig succes oogstten en door John Lyons en zijn orkest wien het evenmin aan hoor bare waardeering ontbrak Een verloting deed tenslotte velen, be halve met een aangename herinnering, ook met een fraalen prijs naar huls gaan. Voor het evenwel zoo ver was, vond de voorzitter van het Genootschap, prof. dr. V- van der Woude gelegenheid om in eenlge hartelijke woorden te getuigen van de waardeering van het bestuur voor het werk der leerlingenvereeniging. terwijl na afloop van het programma onder leiding van den heer S. P. Wielinga nog geruimen tijd is gedanst. Het was een in alle opzichten geslaagde avond, die de V.V.M. tot eer en den aan wezigen ten pleziere strekte. CENTRAAL ISR. WEES- EN DOORGANGS HUIS. Bestuurswisseling. In de gistermiddag gehouden vergadering van het Centraal Israëlietlsch Wees- en Doorgangshuis heeft prof. dr. J. L. Palache Jut Amsterdam afscheid als voorzitter geno men. Namens zijn mede-bestuursleden hul digde de heer Is. Leman den scheidenden voorzitter voor het vele, dat deze gedurende reeks van Jaren in het beang van het neidsche weeshuls heeft verricht en sprak vtcugde er over uit, dat prof. Palache, 9|, ™t niet als voorzitter, dan toch als be- luurshd aan het weeshuis verbonden blijft. 'J Beschenk zijner mede-bestuurderen bood Ger jnslotte een door den pottebakker Blanken speciaal vervaardigd her- mneringsbord aan. 18 opvolger van prof. Palache werd tot Ar„ t r «ekozen mr. J. E. Hillesum uit •unsterdam terwijl mevr. F. Heilbut-Kalker Amsterdam tot lid van het dag. bestuur werd gekozen. an opperrabijn J. Vredenburg uit Arn- J™ was bericht binnengekomen, dat hij egens vergevorderden leeftijd ontslag als „ftoutshd neemt, terwijl de heer Is. Le der v van het bag bestuur aan het slot j,ia ®rgadering mededeelde eveneens ont- «ag als bestuurslid te nemen. DE STORM. De storm van Zaterdag heeft hier ter stede verscheidene boomen ontworteld, o. a. in de Roodenburgerstraat en aan het Levendaal. Voorts ls de hulp van de brandweer eenlge malen Ingeroepen, na melijk voor een schoorsteen in de Groene- steeg, welke dreigde om te vallen en voor een losgeraakt stuk steen van een gevel aan het Galgewater. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het najaarsprogramma der Archaeolo- gische lezingen en cursussen omvat lezin gen van dr. W. D. van Wijngaarden over „De jongste opgravingen te Sakkara"; van prof. dr. G. A. S. Snijder (Amsterdam) over „Antieke gemmen en hun geschiede nis"; van B. van de Walle, (Brussel) over „Les scribes dans l'art et la littérature égypttenne" en van dr. F. C. Bursch, over „Keltische kunst". LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN. Zaterdagmiddag zijn ln de omgeving van het Haagwegkwartier wederom twee oefe ningen van den Gem. Luchtbeschermings dienst gehouden, waaraan medewerking werd verleend door de Eerste Hulp bij On gelukken en de brandweer. In belde gevallen werden de demonstra ties ingeleid door het Hoofd van den Lucht beschermingsdienst, den heer R. J. Meyer. INAUGURATIE BIJ „SANCTUS AUGUSTINUS." Ir. L. J. M. Feber over: „Onze Uak in dezen tijd." Zaterdagmiddag had in het klein-audi- torium van het Academiegebouw de inau guratie plaats van een veertigtal nieuwe leden van de R.-K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus." Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den rector-magnlficus der Leidsche Universiteit prof. dr. F. Müller Jzn., prof. dr. J. A. J. Barge, pastoor Th. M. Beu kers, benevens corporaties van verschil lende zustervereenigingen. Nadat de secretaris van de kennisma kingscommissie verslag had uitgebracht, in welk verslag mededeeling werd gedaan, dat van de 42 candidaat-leden er 36 zul len worden geïnstalleerd, hield de praeses der vereeniging. de heer J. H. Baars een korte Inleiding. Hierna volgde de plech tige inauguratie der nieuwe leden. Rede van ir. L. J. M. Feber. Wij leven, zoo begon ir. Feber, in een geweldigen tijd. In een tijd van groote be proevingen, maar ook van groote moge lijkheden. Spr. wees er op dat wil men een taak naar behooren vervullen, men moet beginnen met ln de volle beteekenis van het woord een mensch, een persoonlijkheid te zijn. Deze persoonlijkheid heeft verschil lende leerscholen, waarvan spr. noemde de leerschool van den godsdienst die van het gezin en die van het studentenleven. Hoewel verre ondergeschikt aan gods dienst en gezin, heeft de ondervinding de juistheid bewezen van de stelling dat het studentenleven een belangrijke school der persoonlijkheid is. Zeker er zijn menschen, die bij gebrek aan zwaarte omhoog val len, maar als algemeene regel mag men aannemen dat het leven de juiste krach ten stelt op de juiste plaats. Wanneer de menschheid zich bevindt in een tijd, waarin zij waant, dat zij er is er in alle opzichten ls dan verslapt de waardeering voor de persoonlijkheid, dan waant men het hoogste leven identiek aan het leven als aanvaard model; dan wijkt de persoonlijkheid van het persoonlijke type. Is men zoover, dan is er nog slechts één verdere inzinking bestaanbaar nJ. de inzinking tot den z.g.n. hordemensch. Wanneer de economische ontreddering in treedt. wanneer de staatkundige vormen beginnen te falen dan ontwaakt in ieder mensch de wil om wat de menschheid be zit aan godsdienst, aan schoonheid, aan cultuur, te redden, voor het teniet gaat in een verschrikkelijken chaos; dan klemt de waarheid, dat het begin van een zoo genaamde „nieuwe gemeenschap" is gele gen in de herordening van de persoonlijk heid. De menschen zij meenden er te zijn met vormen van organisaties, het houden van massa-demonstraties, het beleggen van meetings maar zij vergaten bij dat alles één ding, n.l. dat niet massa en ge tal, doch de geest der persoonlijkheid de wereld regeert. Wat wij aan organisaties te veel hebben, dat hebben wij veelal aan persoonlijkheid te kort. Spr. ging vervolgens het resultaat van het individualisme in de laatste zes eeuwen na en constateerde dat de renaissance en het humanisme het initiatief van den mensch enorm hebben gestuwd, doch hij zag daarin tevens de bevestiging van het woord van Frederik van Ecden „veelheid van kennis nog de zuivere wijsheid niet." Wat gebeurde er echter? De denkkracht verslapte, de denklust werd uitgebluscht. Het gevoelsleven verarmde, de gesloten heid ging verloren, wij wonnen aan be schaving en verloren aan cultuur, wij heb ben voor een groot deel de naastenliefde te niet gedaan en stelden ons leven ego- centrischer in. Het probleem nu, waarvoor wij zijn gesteld, laat zich kort formuleeren in deze woorden: „het herstel der persoon lijkheid een probleem dat de moderne mensch. omdat het zijn heil blijft zoeken in de uitschakeling der persoonlijkheid, niet schijnt aan te durven. Het Katholi cisme eischt de volle ontwikkeling der persoonlijkheid het vraagt daadkracht en activiteit, het stelt dezelfde elschen als welke de renaissance en het humanisme aan den mensch gesteld hebben; het eischt bovendien dat alles op God is ingesteld. Wat men ordening noemt en wat men aankondigt als „nieuwe gemeenschap", dat is, aldus spr.. slechts een kwestie van or ganisatie en techniek. Ir. Feber besloot zijn rede met den wensch, dat vooral ook als vrucht van haar zeilwerk „Sanctus Augustinus" aan haar leden hei. beste moge geven, name lijk een machtige bijdrage in de vorming van de persoonlijkheid Na de „riddering" der oud-bestuursleden sloot de praeses met een woord van dank aan den spreker deze plechtigheid. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Lezing over vogelbescherming. Zaterdagavond hield de heer W. H. Dirks een lezing over vogelcultuur voor de afd. Leiden der N.J.N. Deze lezing beoogde voor een groot deel een opwekking voor het op hangen van nestkasten op plaatsen, waar, door omhakken en verkavelen van bosch terreinen de holenbroeders onder de vogels van een broedgelegenheid worden beroofd. We denken slechts aan de meezen, de spechten en nog vele andere vogels, hoe veel diensten deze vogels den mensch reeds bewezen hebben door het jacht maken op emelten en andere schadelijke insecten en insectenlarven. Men schenkt in ons land nog steeds te weinig aandacht aan het feit, dat door omkappen van bosch vele vogels gedwongen worden andere broedplaatsen te zoeken en dus plaatselijke insectenpla gen kunnen optreden. De heer Dirks besteedde dan ook na een inleidend woord eenlgen tijd aan de be schrijving van eenige soorten nestkasten, hoe men met eenvoudige hulpmiddelen toch tot een aardig resultaat kan komen. Hangt men echter nestkasten op, dan is het wel raadzaam om ze voortdurend te controleeren en zoodra de jonge vogels uit gevlogen zijn, de kast schoon te maken. Ook de andere boschbewoners onder de vogels verdienen echter bescherming. Dit kan men b.v. doen door het aanplanten van z.g. vogelboschjes. waarvoor zich Staats boschbeheer nogal verdienstelijk maakt. Dit zijn boschjes van dichte struiken, die een goede broedgelegenheid bieden voor de vogels, met daartusschenln eenlge strui ken, zooals lijsterbes e.a„ wier bessen den vogels tot voedsel kunnen dienen. Met een opwekking om de vogels in den winter daadwerkelijk te helpen, b.v. door ophangen van vetbollen e.abesloot de heer Dirks deze zeer interessante lezing. TUINTJES-VEREENIGING „FLORALIA". DE TUINSTADWIJK. Uitslag van den tuintjeswedstrijd. Dezer dagen kwam bovengenoemde ver eeniging ln vergadering bijeen, in hoofd zaak teneinde den uitslag van den dit jaar gehouden tuinwedstrijd bekend te maken. Ook dit jaar waren wederom fraaie prij zen beschikbaar gesteld De prijswinnaars waren: Eere-afd. (groote achtertuinen) le prijs; L. de Roo en A. Smit; 2e pr.: W. Buurtfeld, C. P. Berlemon en J. Massaar; 3e pr.: J. Vleerbos, C. Bouter, A. Slijkhuis en 4e pr.: M. Galjaard Jr. Gewone afd. (groote achtertuinen) le pr.: Wagemans, v. d. Heijden, H. v. Es; 2e pr.: H. A. Rasink, J. Dijs. J. Talens. Boel- laart. Vogelenzang; 3e pr.: Terveer, A. Ameeze, J. C. de Goederen, J. Montenberg, P. Schenkeveld, A. Fuchs, J. Kluts. I. Kik kert; 4e pr.: R. Regper, mevr. de Haas, Langezaal. G. Beurze. Kleine achtertuinen: le pr. Stam. 2e pr. J. v. d. Reijden. Groote voortuinen: 3e pr. A. Linschoten, 4e pr. J. de Haas. Kleine voortuinen: le pr. Philippo, 2e pr. M. R Rasink, 3e pr. Boellaart, 4e pr.: Terveer, C. F. Bouter. De prijzen werden door den voorzitter met een toepasselijk woord uitgereikt, waarna nog een verloting van eenige plan ten plaats vond. In zijn.sluitingswoord wees de voorzitter op de prettige samenwerking tusschen „Floralia" en de woningbouwvereeniging en wekte de bewoners der bouwvereeniging op lid te worden der tuintjesvereeniging. De vergadering, welke een zeer gezellig karakter droeg, werd bijgewoond door het dagelij ksche bestuur der Woningbouwver eeniging. De jury bestond uit de heeren Galjaard Sr., Mater en Smit. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Aanvang van het winterwerk. Gisteren heeft het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling hier ter stede weer een aanvang gemaakt met het ontwikkelings- en ontspanningswerk en wel met een bij eenkomst in het Luxor-theater. Het winter-programma van de afdeeling Leiden is ditmaal iets bescheidener van omvang dan gewoonlijk, doch bevat weer tal van cursussen op het gebied van econo mische, politieke en maatschappelijke vraagstukken. In het bijzonder wordt opgewekt deel te nemen aan den schriftelijken cursus onder leiding van den heer Dr. Henk Brugmans over de grondslagen van het democratisch socialisme. Tengevolge van de mobilisatie is het aantal aanmeldingen voor de Arbeiders avondschool niet zoo groot als gewoonlijk, doch dit belangrijke werk gaat niettemin door, zij het dan ook in beperkten omvang. De voorzitter der afdeeling, de heer v. Woudenberg, wekte in zijn openingswoord de leden op het Instituuts-werk vooral nu te blijven steunen, eensdeels door deelne ming aan het ontwikkelingswerk, ander deels door propaganda voor het Instituut. In de pauze gaven eenige leden zich op voor het volgen van cursussen en avond scholen. Het filmprogramma van dezen ochtend bestond, behalve een uitgebreid journaal van binnen- en buitenlandsch nieuws en een teekenfilm, uit een film over het voor Groot-Brittannië zoo belangrijke regee- ringstljdperk van Koningin Victoria. De bijeenkomst werd door een vrij groot aantal leden bijgewoond. DE UITREIKING VAN PETROLEUMBONS De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132 deelt mede: Woensdag 18 October a.s. zullen bonkaar ten voor de toekomstige Petroleumdistri- butie worden uitgereikt, in de nader te noemen, over de geheele stad verspreide posten. De burgerij wordt dringend ver zocht in die posten niet om inlichtingen te vragen, maar zich daarvoor te wenden tot het Distributiekantoor, Oude Rijn 132. Zij, die onverhoopt geen enquête-formulieren hebben ontvangen, worden verzocht niet naar een post te gaan, maar met mede- brenging van de groene distributiekaart, waarop het woord „hoofd" is afgestempeld, zich Donderdag 19. Vrijdag 20 of Zaterdag 21 October (tot half een) te vervoegen aan het Distributiekantoor, Oude Rijn 132. De uit te reiken bons zullen eerst dan voor het koopen van petroleum kunnen dienen, wanneer de Regeering den datum heeft bekend gemaakt, waarop de Petro- leumdlstributie begint. Men beware de bonbladen dus zorgvuldig en valle er win keliers en venters niet onnoodig mede lastig. Men wordt nog eens dringend verzocht geen ingevulde enquête-formulieren naar de Secretarie of het Distributiekantoor te zenden. Wie Woensdag a.s. geen Ingevuld enquête-formulier aan de posten kan too nen, ontvangt geen petroleumbons. De uitreiking der bonbladen zal van 's-morgens half negen tot 's-namiddags half vijf en niet later, plaats vinden aan de volgende adressen: 1. Kagerstraat 1 Chr. H BS 2. Stations weg 12 Leidsche Duinwater Mij.; 3. Steen straat Politiepost; 4. Mare 13a Gebouw Geneesk. Dienst; 5. Maresingel 19. Open baar Slachthuis; 1. Leeuwenhoekstraat 1 Ver. Gebouw „Groenoord"; 7. Gasstraat 36 Gemeentelijk Waschbureau; 8. Oude Hee rengracht 3 Stadshulpwerf; 9. Oude Singel 236, Geb. Chr. Soc. Belangen: 10. Prinsen straat 5 Wijkgebouw; 11. Kooihof 1 Kan toor Ver. Werkmanswoningen; 12. Lombok straat 49 Best.huis Woningb ver. „De Een dracht"; 13. Atjehstraat 32 Fröbelschool; 14. Morschweg 59 Evang. Geb. Geref Kerk; 15. Lage Morschweg Gebouwtje naast Kruit huis; 16. Potgieterslaan 7 Gymnastieklo kaal R.K. School; 17. Oude Vest 35 School linkerzijde oude gebouw; 18. Janvossenst. 17, Geb. Chr. Jong.ver. „Prediker"; 19. Aal markt, Waaggebouw; 20. Langebrug, Ge meentehuis; 21. Langebrug 103, Garage Poli tiebureau; 22. Hoogl. Kerkgracht 44. Ge bouw Nathanael; 23. Middelstegracht 60, Gebouw Pniël; 24. Oosterstraat 5a, Best. huis Won.bouwver. Eensgezindheid; 25. Hugo de Grootstraat 32 ingang naast no. 30. Pharmaceutisch laboratorium; 26 Hee renstraat 45, Wijkgebouw „Staalwijk": 27. Pioenstraat 39, Best.huis Woningb.ver. „Ons Doel": 28. Hyacinthenstraat 18. Best. huis Woningb.ver. ..Tuinstadwijk"; 29. Roo denburgerstraat la. Isr. Weeshuis; 30. Le vendaal 103. Wijkgebouw; 31. Utrechtsche Veer 3. Leidsche Burgerwacht; 32. Hooge Rijndijk 25. N.V. Imenexco; 33. Hooge Rijn dijk 73, Voormalig Politieposthuis; 34. St. Jacobsgracht 4, Posthuis Gemeentereini ging: 35. 6e Groenesteeg 97. Blindenwerk- inrichting; 36. Adriaan Pauuwstraat 1, Leidsche Houtschool; 37. Oude Rijn 132, Distributiebureau. 1275 De Directeur van het Distributie kantoor - Leiden P. ROOSENBURG. WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE. Er was weinig animo voor den kweeden rit om de bekers. Slechts twee A-klassers verschenen er aan den start. Men schijnt niet te beseffen, dat door niet op te komen, men twee strafpunten oploopt en zich daardoor geheel kansloos maakt. Nu bonden R. Riethoven en W. Rosbergen samen den strijd aan, die door Rosbergen werd gewon nen. Voor de B-klassers stond er eveneens een rit van 54 K.M. op het programma. F. Boske werd hier eerste, Herreur tweede, zoodat deze nu evenveel punten hebben. Derde werd Maryt terwijl Kruit, die onderweg met panne te kam pen had, de rij sloot. Zondag wordt de derde rit gehouden op de klip, met als attractie een geheime premie. We hopen dan verscheidene renners aan den start te zien. PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT. Gisteren zijn op Duindigt courses gehouden, waarvan de voornaamste uitslagen als volgt luiden Isabella-prijs, prijsdraverfj 4e klasse (open voor paarden, die in 1939 geen len prijs wonnen) over 1740 meter, gewonnen door Dumas Hanover, eig. S. Kuijper te Zaandam in 1.36V.-. Jumelle-prijs, ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder oven 1300 meter. Gewonnen door Echillals (eig. stal Gruno te Groningen) met anderhalve lengte. Indira-prijs. prijzendraverij le klasse over 2060 meter. Gewonnen door Abdullah Scott (eig. stal Gruno te Groningen) in 1.25 5/10. Joconda-prijs. ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder over 2100 meter. Gewonnen door Junicule (eig. F. J. Frowein te Oosterbeek) met 2 lengten. Isis-prijs, prij zendraverij 4c klasse over 1740 meter. Gewonnen door Amazone G <eig. A. Borst te Wieringerwaard) in 1.31 6/10. Imperator-prijs, heat handicap draverij le klasse. Gewonnen door Zilver Queen (eig. E. G. In 't Veen te Voorburg) in 1.38 7/10. SKI-SPORT. TOCH EEN SKI-REIS NAAR ZWITSERLAND? Onder voorzitterschap van mr. H. A. H. Canter Cremers is te Amsterdam de najaarsvergadering der Nederlandsche Ski-vereeniging gehouden. Het voornaamste punt der agenda vormde de bespreking der winterplannen, welke, uit den aard der zaak zeer beperkt waren. Het bestuur der N.S.V. is van meening, dat men ondanks den oorlogstoestand, niet bij de pakken moet neer zitten. omdat het eenmaal veroverde terrein niet meer verloren mag gaan. Het is de plicht van het bestuur de leden zooveel mogelijk behulpzaam te zijn en in dit verband zullen pogingen worden gedaan dit seizoen nog een reis naar midden Zwitserland te organlseeren. waaraan eventueel een cursus zal worden verbonden. Het ls wen- schelijk, dat een dergelijke reis gecombineerd wordt met eventucele plannen uit de Nederland sche Reis Vereeniging en de Pullman Club. Al gemeen was men van meening. dat men voor dergelijke reizen niet naar oorlogvoerende landen moest gaan en neutrale landen de voorkeur ver dienden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Fa. Wed. H. de Keljzer. Sta tionsweg 35, Leiden. Stoom- wasch- en strijkinrichting. Volmacht verleend aan: Chr. W. de Keijzer, Leiden. N.V. „De Leidsche Courant. Dagblad voor Leiden en Omstreken", Papengracht 32—34, Leiden Overleden president-commissaris: H. J. A. Walenkamp. Warmond. De ged. commissaris M. Heijker is thans benoemd tot pres. commissaris. De commissaris M. P. van der Weijden is thans benoemd tot gedel. commissaris. FILMAVOND VOOR MILITAIREN. Zaterdag j.l. organiseerde de C.J.M.V. „Oude Vest" ln haar gebouw „Phebë" een filmavond voor militairen. Om half acht heette de voorzitter de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen aan de uitnoodiging gehoor gegeven hadden. Allereerst werd een aantal geestige tee kenfilms vertoond, die zeer in den smaak vielen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de groote film „De Kwajongen". Deze film. waarin de hoofdrol werd gespeeld door Jacky Coogan, werd met groote aandacht gevolgd. Om c.a. 10 uur dankte de voorzitter, den heer Rutgers, die geheel belangeloos zijn 'toestel beschikbaar stelde en daarmee den avond mogelijk maakte. Verder wekte spr. alle militairen op, de ontspanningsavonden op Maandag, Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag te bezoeken, waarna hij voorging in een dagsluiting. De C. J. M. V. „Oude Vest" hoopt meer dere van deze avonden te houden. De politie heeft den 51-jarigen sto ker A. K. aangehouden, gedomiliceerd te den Haag, die wegens te Rotterdam ge pleegde opzettelijke vernieling was ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het op Zondag voor particulieren uit gevaardigde rijverbod voor auto's heeft in onze stad gisteren weer drie slachtoffers gemaakt, n.l. twee automobilisten en een motorrijder. Tegen alle drie is proces-ver baal opgemaakt. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 9 Oct. 46 volwassen personen. Dinsdag 10 Oct. 46, Woensdag 11 Oct. 47, Donderdag 12 Oct. 48, Vrijdag 13 Oct. 47, Zaterdag 14 Oct. 46. Totaal 280 personen. DAMMEN. DAMVEREENIGING „VOORSCHOTEN". De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden als volgt: le klasse: B. BedekerJ. Zuyderduyn 02 J. C. de Graaf—J. Nederlof 1—1 C. KemmersK. Ju20 2e klasse: H. van Egmond—I. Romein 20 M. de BroederS. H. Zitman 11 J van Egmond—D. Oostergo0—2 W. van Egmond—G. v. d. Lee2—0 Ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel te Leiden: Het huis en erf Langestraat 49 in bod f. 380, kooper de heer P. Verhoog te Leiden voor voor f460. Het huls en erf Oude Heerengracht 12 is niet afgeslagen. BORDENWEDSTRIJDEN DAMCLUB „BOSKOOP". De uitslagen zijn: le ronde: E. J. Hoogerbrug W. van Es 11: A. N. van TolA. van der Meulen 11; D. W. van der ZeeuwH. Trimp 20: D. J. van Wijk—W. van Tilburg 0—2: C. KluisL. Lintenen 20; E. J. HoogerbrugM. Voskuilen 20; W. van EsC. B. Hoogerdijk 20:M. van GemerenA. N. van Tol 11; A. van WijkJ. van Es 20; Jac Schoemaker T. Schouten 1—1. 2e ronde: J. van EsW. van Tilburg 02; A. van WijkC. B. Hoogendjjk 11: E. J. Hooger brug—M. van Gemeren 20: C. Marchant P. Schouten 20; M. Voskuilen—D. W. van der Zeeuw 20: W. van EsH. Triump 11; D. van WijkA. N. van Tol 20: A. Vermeulen J. van Es. 20. 3e ronde: Jac. SchoemakerA. Geus 20; C. B. Hoogendijk—P. Schouten 20; W. van Es M. van der Meulen 11; C. H. MarchantC. Kluis 02; A. van Wijk—D. W. van der Zeeuw 20; A. N. van TolH. Tremp 02; H. Ver meulenW. van Tilburg 20; M. StruikJ. v. Es 0—2. De competitiewedstrijden, welke gespeeld moe ten worden voor het Goudsche Damdistrict zijn de volgende: T. O. G. I. Waddinxveen. Excelsior n. Wad- dinxveen, Stolwijkersluis II, Reeuwijk en Bos koop I. DAMCLUB H. D. C. (Hoorn). De uitslagen van de borden wedstrijden lul den als volgt: Groep 1: M, Roggeveen Jb. J. Dissel 20, A. Rijnberg—L. Koopman 20. H. de Vos—E. Mechelse 02. Groep 2: W. KoopmanA. Dissel 20, J. D. CosterisM. de Groot 02, S. BlomW. C. Costeris 02. J. Nobel—F. v. Ofwegen 20. Groep 3: G. v. Zwieten—A. v. Vliet 20, T. NoorlanderJ. Verkerk 20, J. v. d. Stouwe— J. Groenendijk 0—2. De stand na de vijfde ronde luidt als volgt: Groep 1: A. Rijnberg 5 gesp., 9 pt.; H. de Vos 5 gesp. 6 pt.; L. v. Zwienen 4 gesp. 5 pt.: M. Rogge veen 4 gesp. 4 pnt.; E. Meechelse 5 gesp. 4 pnt.: G v. Weeren 4 gesp.. 4 pnt.; L. Koopman 4 gesp. 3 pnt.; C. Rijnberg 3 gesp., 2 pnt.; J. Dissel 4 gesp.. 2 pnt, Groep II: W. Koopman 5 gesp.. 8 pnt.; W. C. Costeris 3 gesp.. 6 pnt.; M. de Groot 3 gesp. 5 pnt.; F. van Ofwegen 4 gesp., 4 pnt.; J. D. Coste ris 3 gesp., 3 pnt.; J. Nobel 3 gesp., 2 pnt.; S. Blom 2 gesp., 0 pnt.; A. Dissel 3 gesp., 0 pnt.; S. Noorlander 2 gesp., 0 pnt. Groep III: G. v. Zwieten 5 gesp. 8 pnt.; N. Westerhout 4 gesp. 6 pnt.; J. v. d. Stouwe 5 gesp, 5 pnt.; F. Noorlander 4 gesp, 5 pnt.; M. Overvliet 4 gesp.. 4 pnt.; J. Groenendijk 4 gesp.. 4 pnt.; J. v. Weeren 4 gesp.. 4 pnt.; A. v. Vliet 4 gesp, 2 pnt,: J. Verkerk 4 gesp. 0 pnt. In de weck van 8 t/m 14 October werden in Nederland 38 faillissementen uitgesproken. SilverJavaPacific Lijn KLIPFONTEIN. 14 Oct, van Beira te Sabang. Java—New York HJn POELAU TELLO. 19 Oct. van Batavia n. New York. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7