BINNENLAND LEiOSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 16 October 1939 De suikerdistributie WEERBERICHT. Afscheid van het W eesperpoortstation Hoe de prijzen stegen Aankoop verbruiksaardappelen Uil Ned. Oost-Indië De ramp van Timbang Militair-Geneeskundige dienst jubileert Amerikanen keeren naai hun land terug Keetpij n Noorsch stoomschip op mijn geloopen AGENDA De Leidsche Industrie gaf het voorbeeld De minister van Economische Zaken deelt mede, dat op bon No. 1 der Rijks distributiekaart met ingang van heden suiker kan worden betrokken. Deze bon is uitsluitend geldig in de periode van 16 t'm 29 October a.s. en geeft recht op "net koopen van K.G. suiker. GROEPSVERGADERING ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Is de toestand hopeloos? Onder voorzitterschap van ds. J. N. Pat- tist werd te Den Haag een groepsvergade ring gehouden van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond. In zijn openingswoord zeide de voorzit ter o.m., dat het er met het A.N.V. niet al te rooskleurig voorstaat. Nadat enkele huishoudelijke punten van de agenda waren afgehandeld, was de verkiezing aan de orde De aftredende le den de heeren M. Fernhout en F. Reysen- bach Hzn. werden herkozen. In de plaats van prof. dr. Z. W. Sneller, die tusschen- tljds aftreedt, werd gekozen ir. H. G. C. Cohen Stuart te Terneuzen. Tot hoofdbestuursleden werden vervol gens herkozen de heeren P. J. de Kan ter, mr. W. J. L. van Es, dr. H. W. E. Mol- ler en K. E. Oudendijk en in de plaats van prof. Sneller werd gekozen prof. dr. J. Vries te Leiden. Bij de bespreking van den toestand van de groep, mede in verband met de gevoer de propaganda, verklaarde de heer Ouden dijk namens de propaganda-commissie, dat met de gevoerde propaganda bedroevend weinig is bereikt. Het eenige succes is de oprichting van de afdeeling Nijmegen ge weest. Naar spr.'s meening is de toestand hopeloos. K.L.M.-DIENST OP ENGELAND HERVAT. Parmentier met negentien passagiers naar Engeland. Gistermiddag om half twee heeft de K. L.M. den dienst op Engeland, welke een maand heeft stilgelegen, hervat. Op genoemd uur vertrok de „Tapuit" onder commando van gezagvoerder Par mentier met negentien passagiers, waar onder tien Scandinavlërs en de mail naar Engeland. Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 765. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De secundaire depressie, die Zaterdag een kortdurenden storm veroorzaakte, trok naar het Oostzeegebied en begon aldaar snel op te vul len. Een volgende passeerde in den nacht ons land met onweer en werd gevolgd door een zeer snelle stijging van den luchtdruk in den vroegen morgen. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord- Oosten is geheel verdwenen, dat in het Noord westen breidde zich geleidelijk naar het Oosten en Zuiden uit. In Zuid-Oost-Europa steeg de luchtdruk aanzienlijk en naar het schijnt vormt zich een rug van hoogen luchtdruk van Het Kanaal naar Italië. Een rug scheidt de opvul lende depressie in het Oostzeegebied van een tweede tusschen de Azoren en Portugal. Be halve in ons land, vielen zware regens in Dene marken. In het Miadellandsche Zeegebied blijft het bij voortduring zeer warm. In de Pooizee zijn de temperaturen onder het vriespunt. Op de Oost kust van Groenland wordt 13 graden gemeld. Hoogste barometerstand 1028,7 mbar te Mygg- bukta (Groenland), Hoogste barometerstand 997,8 mbar te Pri (Estland). WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Half bewolkt, matige N.N.W. wind: temp. 10 gr. C., min. 9 gr. C.. neerslag 37 mM. Missingen: Zwaarbewolkt, matige W.N.W, wind, temp. 12 gr. C.. min. 11 gr .C., neersl. 13 mM. De Bilt: zwaar bewolkt, matige N. W. wind, temp. 10 gr. C„ min. 9 gr. C., neersl. 10 mM. Groningen: motregen, krachtige N. wind, temp. 9 gr. C., min. 9 gr. C., neerslag 16 m.M. Maastricht: zw. bewolkt, matige W.Z.W. wind, temp. 11 gr, C., min. 11 gr. C., neersl. 0.6 mM. TIENDUIZENDEN AMSTERDAMMERS DES NACHTS BIJEEN. Het kunnen tienduizend, maar het kun nen even goed vijftienduizend Amsterdam mers zijn geweest, die in den nacht van Zaterdag op Zondag afscheid hebben ge nomen van een oude bekende: 'net Wees- pcrpoortstation te Amsterdam. Het schei der. was niet weemoedig. Integendeel. Luide fanfare's, trompetgeschal en opge wekte marschmuziek klonken in de nach telijke stilte over de houten perrons op en onder de zwart gerookte kap weerkaatste het geluid duizendvoudig. En boven al die feestelijke klanken verhief zich nog het geroezemoes van een menigte, die in en bij dit oude station was samengestroomd en waarmede niemand raad wist. Als ha ringen in een ton stonden neen zweefden de menschen op het eerste per ron en slechts drie volkomen overrom pelde agenten stonden voor de onmoge lijke opgaaf deze menschenzee in bedwang te houden en er voor te zorgen, dat er geen ongelukken gebeurden. Toen sprongen eerst eenige kwajongens van het perron op de spoorbaan om op het afgezette en heel wat minder drukke tweede perron of op 't goederenemplacement aan de andere zijde een plaatsje te vinden. Hun voor beeld werd spoedig gevolgd door honderden anderen: ouden en jongen klommen perron af. perron op, en intusschen speelde het fanfarecorps er lustig op los. eHt was toen even na middernacht en nog steeds was de lang verwachte trein niet in aantocht; de lang verwachte trein, de laatste, die dit station zou binnenrijden en er weer van zou vertrekken, de laatste ook, die van de bestaande spoorbaan naar het centraal-station zou vertrekken en waar voor men op drie plaatsen in het hart van Amsterdam minutenlang zou moeten wachten. Om kwart over twaalf moest de trein binnen zijn. Hij kwam echter later en ging nog later weer weg. De taxi-chauf feurs, die geregeld bij het W. P statlon- neeren. droegen den wagenvoerder op de schouders over het perron. Zij overhan digden hem tevens bloemen. Vele minuten te laat en tusschen dichte rijen wuivende en juichende menschen zette de trein zich tenslotte weer in beweging. De laatste rit over de oude spoorbaan was begonnen. Met luide knallen ontploften enkele vuur werkpatronen, die op de rails waren ge legd Het was een daverend succes, dit af scheid, Het grappige ervan was wel, dat niemand er op had gerekend. De trein zette de triomftocht intusschen voort. Langs de geheele baan. bij de over wegen en op de diverse luchtbruggen stond het zwart van de menschen. Tweemaal moest de wagenvoerder stoppen, den eer sten keer bij den overweg in de Linnaeus- straat en de tweede maal bij de Wijtten- bachstraat Beide keeren stonden depu taties van buurtvereenlgingen den trein op te wachten en werden er aan den kop van de voorste wagon kransen gehecht: stof felijke blijken van dankbaarheid, dat de spoorboomen voor de laatste maal geslo ten waren geweest en dat het nu eindelijk voor bijna honderdduizend Amsterdam mers is afgeloopen met veel ongerief en narigheid. Zoo bereikte de trein het eind punt een half uur te laat. De deputaties der buurtvereenlgingen, die dezen laatsten rit hadden meegemaakt, waren op het centraal-station de gasten van de spoor wegen. In de restauratie werden nog eeni ge genoeglijke oogenblikken doorgebracht. Over en weer werden hartelijke woorden gesproken en ledereen was blij, dat thans aan een onhoudbaren toestand een einde was gekomen. De wagenvoerder, die den trein op zijn zegetocht had geleld, ontving van de buurtvereenlgingen een kistje si garen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C, (46 gT. F.). 12 uur 'smiddags: 11 gr. C. (52 gr. F.). OVERZICHT VAN DE WEEK VAN 2—7 OCTOBER. De centrale bond van verbruiks-coöpera- ties heeft in de bijzondere omstandighe den, waarin ons land verkeert, aanleiding gevonden om zijn economisch bureau op te dragen wekelijks een onderzoek naar het verloop der prijzen van een aantal levensmiddelen in te stellen. Achttien daartoe aangezochte coöpera ties, verdeeld over het geheele land, zon den gegevens voor deze enquête in. Als bas r voor het onderzoek werd genomen de week van 2429 Juli 1939, toen alles nog normaal was. De nu verzamelde cij fers, die betrekking hebben op de week van 27 October J.l. toonen aan, dat bij de verbruikscoöperaties de prijzen van brood, havermout (merk haka), custard- poeder, rijst, margarine en koffie sinds Juli jJ. niet, of minder dan Vi0/» zijn ge stegen. De prijzen van groene erwten, ver micelli, griesmeel, tarwebloem, lucifers en Smyrna rozijnen stegen slechts 1 a 2°/o. Iets meer (n.l, 2 tot 5%), boven het peil van Juli, lagen in October de prijzen van losse havermout, sla-olie, suiker (2.1 °/o), kaarsen, Java-thee, abrlcozen, gedroogde appelen en Santa Clara pruimen. Grootere prijsstijgingen kwamen voor bij Goudsche kaas (33 a 43 eieren 33 "/o)boter (8.5°/oibak- en braadvet (6.3"/o), zachte zeep (25°/o), goedkoope thee 6.5°/o) en Californische rozijnen (12.1 "/o). Over peulvruchten konden nog geen cij fers worden verzameld, daar de oude oogst is uitverkocht, en van den nieuwen oogst bijna nog niets aan den consument wordt verkocht. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. BUERGERKLEEDING AAN OFFICIEREN TIJDENS VERLOVEN TOEGESTAAN. Voorm. te 5 uur 17 min; nam. te 5 uur 39 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 17.36 nam. tot 5.57 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 16 October: op 10 uur 38; onder 19 uur 27. Naar wij vernemen is in een legerorder bekend gemaakt, dat aan de thans onder de wapenen zijnde officieren, evenals aan de beroepsofficieren, is toegestaan tijdens de verloven in burgerkleeding te verschij- nen. (Hbld.) PRIJZEN VASTGESTELD. De minister van Economische Zaken heeft besloten, ter bevordering van een redelijke voorziening in de behoefte aan consumptie-aardappelen in het voorjaar van 1940, over te gaan tot het doen aankoopen van een hoeveelheid con sumptie-aardappelen van den kleigrond van de hieronder met name genoemde rassen, te leveren op of na 1 April 1940. Deze aankoopen, welke een dezer dagen een aanvang zullen nemen, zullen worden uitgevoerd via door de provinciale voedsel- commissarissen aan te wijzen handelaren. De prijs, welke den telers per 1 April 1940 voor deze aardappelen zal worden betaald, zal bedragen voor de rassen Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe en Roode Ster f. 4.50 en voor Eigenheimers f. 4 per 100 kg, af boerderij, met dien verstande, dat de overnemingsprijs geldt voor aardappelen in de vierkantsmaten boven 35 mm. in de ge bruikelijke consumptiesorteering. Voor het industriegebied in Zuid-Limburg zal een hoeveelheid aardappelen van het ras in dustrie worden aangekocht. Ten einde te bevorderen, dat ook de telers van genoemde rassen, van wie geen aard appelen zullen worden aangekocht, voor hun product een redelijken prijs ontvangen, wordt voor bedoelde rassen een garantie prijs j>er 1 April 1040 in uitzicht gesteld, welke 75 cent lager zal zijn dan de ge noemde aankoopprijzen. Indien in den vrijen handel deze richtprijzen niet worden gehaald, zal te zijner tijd een denaturatie- vergoeding worden gegeven, opdat de telers toch den richtprijs kunnen maken. Om ook den telers van andere aardappe len dan genoemde tegemoet te komen, zal voor die aardappelen reeds thans een dena turatievergoeding worden vastgesteld. Deze vergoeding zal periodiek worden bepaald en voorshands 50 cent per 100 kg. bedragen voor aardappelen boven 35 mm. vierkants- maat. Indien de marktsituatie daartoe aan leiding geeft, zal de denaturatievergoeding kunnen worden verlaagd of verhoogd of zullen alle of bepaalde rassen tijdelijk van een denaturatievergoeding worden uitge sloten. Wat de goedgekeurde pootaardappelen betreft, is besloten den telers eveneens een garantieprijs in uitzicht tc stellen en wel zoodanig, dat zij per 1 April 1940 kunnen rekenen op f.4.25 per 100 kg. voor in de klasse B goedgekeurde poters. De garantie prijzen voor de in de klasse A en C goed gekeurde poters zullen resp. 30 cent hooger en 50 cent lager zijn. De garantieprijzen gelden voor de sorteering 3550 mm. voor poters in de klassen B en C, en voor de sor teering 35—55 mm. voor de poters in de klasse A goedgekeurd. Later zal worden be sloten of deze toezegging door middel van een denaturatietoeslag per 1 April dan wel door middel van overneming der onver kochte voorraden zal worden uitgevoerd. NEDERLANDSCH SMALDEEL OP DE AZOREN AANGEKOMEN. De regeeringspersdienst meldt Het smaldeel, bestaande uit het artii- lerle-lnstructieschip „Van Kinsbergen" en de onderzeebooten O. 15 en O. 20, is Za terdagmiddag om één uur in Ponta Bel- gada (Azoren) aangekomen. TIEN VERMISTEN. Aneta meldt uit Magelang Omtrent de ramp. welke Timbang heeft getroffen, kan nog het volgende worden gemeld: Vrijdag middag werd eerst een aardbeving ge voeld, welke werd gevolgd door drie stoom- explosies. De eerste geschiedde beneden de kampong Timbang, waarop de bevolking de vlucht nam. De door deze eerste explo sie ontstane krater was al aanstonds uit gewerkt. Later volgden nog twee groote uitbarstingen in de kampong zelf, waar door twee groote kraters werden gevormd. De Noordelijke krater is een spleetkrater van 150 meter lengte en 50 meter breedte, terwijl de andere iets kleiner is. Beide kra ters waren Zaterdagmiddag nog in wer king met een modderfontein van 40 meter hoogte. Van de desa Timbang. welke 63 huizen groot was met een bevolking van 299 zielen is geen spoor meer teruggevonden. Zeven volwassenen en drie kinderen worden ver mist. Evenals in 1928 wordt ook thans voor de vorming van stikgassen gevreesd Met het oog op dit gevaar zijn uitgebreide maat regelen getroffen. De gouverneur van midden-Java heeft gisteren de aangerichte schade in oogen- schouw genomen. De waarnemingspost Banadan heeft Vrij dag om 15.25 uur en .5.28 uur. dus ongeveer om denzelfden tijd. twee aardbevingen ge registreerd, welke in verband worden ge bracht met de explosies. DÉFILÉ VOOR DEN INSPECTEUR. Het was Zaterdag 125 jaar geleden, dat de inspectie van den Militair-Geneeskundigen Dienst werd opgericht. Met het oog op den ernst der tijden werd dit jubileum alleen met een militair défilé herdacht, waartoe de inspecteur van den jubileerenden dienst zich met zijn staf tegen halftwaalf opstelde voor zijn bureaugebouw aan den Raamweg no, 22 te 's-Gravenhage. De Koninklijke Militaire Kapel stelde zich aan de overzijde van den rijweg op en be geleidde het défilé met opgewekte muziek. Zoo trokken voorbij tweehonderd medi sche studenten en pl.m. 600 man genees kundige troepen en Roode-Kruis-soldaten met materieel, voorts de gezondheidsafdee- ling en verbandplaatsafdeelingen van een legerkorps, een bataljon grenadiers en een afdeeling artillerie van drie batterijen, met lichte mitrailleurs, keukenwagens enz., in totaal een stoet, waarvan het voorbijtrek ken in marschtempo bijna een uur vorderde Na afloop was er gelegenheid om in het gebouw de jubileerende inspectie te com plimenteeren. Van verschillende zijden waren bloem stukken toegezonden, terwijl tal van tele grafische en schriftelijke gelukwenschen waren ontvangen. In den namiddag zijn door generaal-ma- joor tit. jhr. W. C. M, de Jonge van Elle- meet, adjudant van H.M. de Koningin, namens Hare Majesteit gelukwenschen aan den jubileerenden militairen geneeskundi gen dienst overgebracht. ER ZIJN ER DUIZEND AAN BOORD VAN DE „ROTTERDAM". Zaterdagnacht is het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika-lijn van Rotter dam vertrokken met ruim 1000 van meer dan 2000 gegadigden, die wekenlang heb ben gewacht op passage naar Amerika. De inscheping geschiedde tusschen 7 en 10 uur, gedurende welken tijd een onge kende drukte heerschte Op de Wilhelmlna- kade. waar tallooze taxis aanreden, zoo dat de politie bijzondere maatregelen moest treffen om het verkeer in goede banen te lelden. DE POSTVLUCHTEN. De „Gier" is vanmorgen van het vlieg veld Tjililitan naar Europa vertrokken. Het toestel vervoerde 307 kg. post, 2 kg. pakketpost en 28 kg. vracht. Vier passa giers zijn bestemd voor Amsterdam, terwijl acht passagiers werden geboekt voor tus- schentrajecten. Wrijf deze krachtige zalf op de keel en bedek ze met warm flanel. Dit werkt als een pappleister en bovendien worden door de ingeademde dampen de aangedane luchtwegen gezuiverd. DRIE DOODEN. ACHT GEREDDEN. Het Finsche stoomschip „Emmi" heeft in IJmuiden binnengebracht acht leden van de bemanning van het Noor- sche stoomschip „Gressholm", dat op weg was van Stavanger naar Antwer pen. De „Gressholm" is Vrijdagavond op een mijn geloopen op 53 graden 55 mi nuten Noorderbreedte en 2 graden 55 minuten Oosterlengte. Drie leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De „Emmi" is met de bemanning op weg naar Amsterdam. ECHTELIJKE TWIST TE NUNSPEET. Man met een broodmes ernstig gewond, vrouw licht gekwetst. Gisterochtend heeft zich in het arbei dersgezin van C. B. te Nunspeet, een ern stige huiselijke twist afgespeeld, waarbij B. door zijn vrouw met een broodmes eeni ge diepe steken in den rug werden toe gebracht. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd. De twist ontstond over een kleinigheid, maar nam tenslotte een ernstig karakter aan. De man sloeg de vrouw met een stok op het hoofd en deze verweerde zich met een broodmes, waarmee ze de deur uit was gevlucht. Ook de vrouw, die aan het hoofd gewond werd, is naar het ziekenhuis ver voerd. Haar toestand is echter niet ernstig. REIZIGER WILDE OP RIJDENDEN TREIN SPRINGEN. Hij werd zwaar gewond. Gistermiddag om kwart over een is de 27-jarige J. van Loon uit Helmond op het station Eindhoven, toen hij op den reeds in beweging zijnden trein wilde springen, welke hem naar zijn woonplaats zou ver voeren, gestruikeld. Hij werd. aan de grijpstang hangende, enkele meters door den trein meegesleurd, waarna hij tus schen de treeplank en het perron viel. Beide voeten werden hem afgereden. Een op het station aanwezige officier van gezondheid, verleende, geholpen door enkele militairen, de eerste hulp, waarna dokter Raupp het slachtoffer per zieken auto naar het R.-K. binnengasthuis te Eindhoven liet overbrengen. GEWEIFELD BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG. Een ongeluk, waarbij een 64-jarige man is gedood en een 65-jarige vrouw zwaar werd gewond, geschiedde Zaterdagavond tc omstreeks half acht in de Mathenesser- laan te Rotterdam. Aldaar stak het echt paar Hoefakker—Van Manen weifelend den rijweg over met het gevolg, dat bei den door een passeerende auto, bestuurd door een 20-jarlgen koopman woonachtig te Rotterdam, werden gegrepen. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De man is kort na aankomst overleden, de vrouw is zwaar gewond ter verpleging opgenomen. HEDEN. Schouwburg: Abonnementsvoorstell. ,,'nKalme bruiloft". 81/4 uur nam. Dinsdag. In den vergulden Turk: Aandeelhoudersverg. N.V. Fabriek verduurz. levensmiddelen v.h. L. E. Nieuwenhuizen Segaar. 3 uur nam. Leidsch Muzieklyceum (Rijnsburgerweg 179) Pianoricital W, de Roos. Vfa uur nam. Morschweg 59. Stadsevangelisatie te 8 u. n.m. Katwijk-aan-Zee (Hotel du Rhin)Bijbelle zing J. Siegelaar. 8 uur nam. Woensdag. Pieterskerk: Herdenking 75-jarig bestaan Chr. Militair Tehuis. 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e zaal Gesink)Geref. Bond. Spr. ds. Poot. V/v uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9^—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags, Wfjkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Stella Dallas". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Prinses Tarakanova". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. „Boefje". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit in de lucht". Zondag te 2, 4*6 en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De schrik van Brimstone". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)„Jockey- bloed". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 14 t/m. Vrijdag 20 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: Apoth. Bockwjjt. Breestr. 74, tel. 20552 en J. E. M. ten D(jk. Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest. wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- lieilminapark 8, tel. 26274. Zij legde den grondslag voor de vor ming van een Luchiaiweerionds, waarvan in geval van nood iedere Leidsche burger zal profileeren. Daarom rust op dien burger ook de mo- reele plicht om zeli in dat fonds bi) te dragen. Giften kunnen worden overge maakt aan den penningmeester van de Luchtalweer-Commissle p/a Noordhol- landsch Landbouwcrediet. giro 2915. MOTOR BOTSTE TEGEN AUTO. Gistermiddag had op den Utrechtschen weg te Amersfoort een ernstig ongeval plaats. Een automobiel wilde de oprijlaan van het pensionaat „St. Louis" oprijden toen van tegenovergestelde zijde een motor rijder met duo-passagier naderde. Met groote kracht vloog de motor tegen de auto op en de beide militaire berijders, de 21-jarige K. S. en de 22-jarige J, J. W. werden over den weg geslingerd en bleven hevig bloedend liggen. Gelukkig bevond zich op enkele passen afstand het ziekenhuis De Lichtenberg, waar de beide slachtoffers met zware in wendige kneuzingen zijn opgenomen. De toestand van beiden is zeer ernstig. M.m. FELLE BRAND OP CHARLOIS. Gisteravond omstreeks half twaalf is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een groote loods van de ge meente Rotterdam, staande in de Scheeps- bouwstraat op Charlois in de nabijheid van den tunnel aldaar op den Linkermaas oever. Daar de vlammen al spoedig hoog uitsloegen, trok de brand veel belangstel ling, welke nog aanzienlijk toenam, toen tegen middernacht een zuurstofcylinder met een hevigen knal uiteensprong. De scherven van dit apparaat vlogen tot op een afstand van 150 M. Twee dames, dat in de Averijstraat den brand gadesloegen werden door de scher ven getroffen en beiden bekwamen hoofd wonden. De Gemeente Dienst heeft haar naar een ziekenhuis vervoerd. Inde omgeving, vooral in de Doklaan, sprongen tal van ruiten. Intusschen be streed de brandweer het oplaaiende vuur met twaalf stralen. Na drie kwartier hard werken had zij den brand onder de knie. De loods is geheel uitgebrand. BRAND TE VRIESCHERBRUG. Door onbekende oorzaak ontstond gis teravond brand in de woning met winkel en daarachter gelegen timmermanswerk plaats van den heer J. Mooi te Vrlescher- brug igem. WeststeUIngwerf Friesland'. De motorspuit uit Noordwolde, die spoe dig ter plaatse was, kon niet verhinderen. dal. de werkplaats en de woning geheel uit brandden. Er kon *oo goed als niets wor den gered In den winkel, die gedeeltelijk behouden bleef, werd veel waterschade aangericht De schade wordt door verzekering gedekt. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6