De strijd in het Westen (EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag li October 1939 De strijd in het Verre Oosten Overzicht Bastianini te Londen Nog steeds geringe actie Onderhoud met generaal Gamelin Vreemd geval te Berlijn RECHTZAKEN Mag een tandarts lachgas gebruiken In Amerika Verspreide berichten UN/T IN LITTEKEN Nog steeds in afwachting -) AGBLADRECLAMt SPORT Gelooft werkelijk een ernstig mensen dat men een volk van 80 millioen kan te gronde richten door den toevoer van een of andere grondstof onmogelijk te maken? Hoe vang zal het nog duren eer Duitsche uitvinders geest ook hiervoor een vervangmiddel zal hebben weten te scheppen? Het Duitsche bedrijfsleven wendt thans het aangezicht naar het Oosten, in het bijzonder ook naar het Zuid-Oosten. In dit opzicht, aldus Funk, krijgt de Duitsche Oostmarkt in den oorlog een zeer bijzondere beteekenis. De minister maakte bekend, dat een bijzonder econo misch orgaan in het leven wordt geroepen ter bevordering van de taken in het Zuid- Oosten. welke alle kwesties van het bedrijfs leven, in het bijzonder dus van uitvoer en invoer volgens uniforme lijnen zal leiden. Spreker zeide steeds te zijn opgekomen voor een decentraliseermg van de taak om een kostbaar eigen leven, waar dat bestaat r.iet door een bureaucratiseering te verstoren, doch het naar mogelijkheid vrij en sterk te doen ontplooien. Dit geldt ook voor de oor logsindustrie. Volgens spreker komt het vertrouwen in de Duitsche staatsleiding het duidelijkst tot uitdrukking doordat het geheele geld- en credietapparaat vlot functionneert. Ook de kapitaalmarkt is weer gestabiliseerd en de stortingen bij de banken en spaarbanken overtreffen de uitbetalingen. EEN AMERIKAANSCH OORDEEL. Volgens een schatting van het Amerikaan- sche ministerie van handel is door den oorlog de normale toevoer van producten uit het buitenland in Duitschland gehalveerd. Duitschland is vrijwel geisoleerd van de landen, die in de eerste zes maanden 50,1 pet. van zijn invoerbehoeften hebben gedekt. De nieuwe Italiaansche ambassadeur, Bastianini. is Zaterdagavond te Londen aan gekomen. Hij is van Folkestone naar Londen gereisd in een auto, welke hem door minis ter Halifax ter beschikking was gesteld, teneinde hem de moeilijkheden te besparen, welke in dezen tijd noodzakelijkerwijs moe ten worden opgelegd aan de reizigers, die per trein van Folkestone naar Londen gaan. Bastianini, heeft zijn dank uitgesproken voor de hartelijke ontvangst, die hem in Engeland ten deel gevallen is. Hij zeidc ver heugd te zijn. dat hij naar de Britsche hoofdstad gezonden was en verklaarde be zield te zijn door den oprechten wensch, zijn taak in het belang van beide landen uit te voeren. HANKAU DOOR DE CHINEEZEN GEBOMBARDEERD. Zaterdagmiddag is Hankau drie keer door Chineesche vliegtuigen gebombardeerd. Van ongeveer 7000 meter hoogte werden een 40 bonnen op het westelijk deel der stad ge worpen. waardoor vijftig'Chineesche koelies en boeren werden gedood en 87 werden ge wond. Ook de Spaansche missionaris, pater Louis Contreas, werd gewond. Japansche jachtvliegtuigen stegen op en schoten twee Chineesche bommenwerpers omlaag. EEN VERKLARING VAN MINISTER PRESIDENT ABE. De Japansche minister-president Abe heeft tegenover vertegenwoordigers dei pers een verklaring afgelegd over een compromis, dat tot stand is gekomen tusschen de regce- ring en de ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken. Hij zeide. da* de regeering verzuimd had voor het besluit van het kabinet tot instelling van een ministerie voor den buitenlandschen handel het stand punt van de ambtenaren te vragen Het compromis is een ..practische oplossing": aangezien ook de samenvatting van handel en landbouw onder den minister van handel. Godo, ontoereikend, was gebleken, heeft men een nieuwen minister van landbouw be noemd. graaf Sakais. Wat de buitenlandsche politiek befreft zeide de premier, dat ten opzichte van een nieuwe regeling in China Japan niet °en- zijdig georienteerd mag zijn, maar een neu traal standount moet innemen tegenover derde mogendheden. De fundamenteele orienteering van de buitenlandsche politiek ls afgestemd od de uitvoering van de Chi neesche politiek. Dit feit bepaalt ook de houding van Japan tegenover anderen. JaDanschEngelsche besprekingen zijn nauweliiks te verwachten. Er zouden echter ook andere wegen gevonden worden tot op lossing van hangendp kwesties. Ten aanzien van de handelsbetrekkingen met de Vereen;gde Stoten wilde Abe geen verklaringen afleggen. Hii zeide slechts, dat het nauwelijks mogeliik zal zijn tijdig h.Pt door de Vereenigde Staten opgezegde han delsverdrag te prolongeeren. Veeleer -el men onderhandelen over e«n nieuw verdrag als „voorloopige maatregel". Het Fransch legerbericüit van gister avond meldt: „Regenachtig, mistig weer. Dag zonder activiteit aan het front. Ten Noordwesten van Wissembourg hebben onze detache menten met succes geopereerd." En hedenmorgen luidt het Fransche legerbericht: Groote activiteit in de vij andelijke linies tusschen Moezel en Saar. Optreden der wederzijdsche patrouilles in de streek ten Westen van Wissembourg Het Duitsche communiqué heeft den volgenden inhoud: In het Westen eenig artillerievuur van den vijand, dat beantwoord werd. Op 13 October is in de omgeving van Birkenfeld weer een vijandelijk vliegtuig neergescho ten. Op 14 October geen vijandige en eigen activiteit van beteekenis. Parijs geeft den volgenden commentaar: Vrij omvangrijke troepenconcentraties worden gemeld in de Rijnlandzone en de activiteit van de Duitsche Infanterie te gen de Fransche voorposten, evenals van de artillerie op de zone achter het Fran sche front kan een klassiek voorteeken zijn van een ophanden zijnd Dultsch of fensief. Aan den anderen kant schijnt de krijgslogica aan te geven, dat het ontke tenen van snelle, felle operaties de eenige mogelijkheid is voor de Duitsche comman danten in verband met den Duitschen economischen toestand. De hardnekkigheid, waarmede de Duit sche bevelvoering er door veelvuldige over vallen naar gestreefd heeft Fransche krijgsgevangenen te maken, toont aan, hoezeer zij tot iederen prijs inlichtingen wilde verkrijgen over den staat der defen sie der Fransche voorposten tusschen de Maginot- en Siegfriedlinie, Onder die om standigheden. was het voor het Fransche commando volstrekt noodzakelijk eveneens krijgsgevangenen te maken, ten einde te trachten door handige ondervragingen van hen inlichtingen te krijgen, van geringen omvang, zeker, maar die door vergelijking met andere inlichtingen met een plotse linge helderheid een duistere situatie kun nen belichten. Er werd resultaat verkregen door de talrijke patrouilles, die in het niemandsland rondtrekken, hinderlagen te leggen. Opmerkelijk is dat het gebied, waar de hinderlagen met succes bekroond worden, de streek van Wissembourg ls, waar het Lotharingsche front aansluit op het front van den Elzas. Het is bijna dezelfde streek waar de Fransche patrouilles een zeer le vendige activiteit toonden langs de Lau- ter, die de vlakte van den Elzas dekt en aan welks overzij op Duitsch gebied het dichte en uitgestrekte bosch van Bien ligt, dat bijzonder gunstig is voor eventueele Duitsche troepenconcentraties. Noch door de Fransche luchtmacht, noch door de Duitsche werden sedert het uit breken van den oorlog bombardementen uitgevoerd, doch terwijl de Duitsche ver kenningstoestellen vrijwel niet opstegen, heeft de Fransche luchtmacht tusschen 2 en 7 October meer dan 200 verkennings vluchten uitgevoerd overdag en meer dan 60 des nachts. De vliegtuigen stegen tot een hoogte van 8000 meter. Overal ont moeten zij krachtigen tegenstand van de vijandelijke luchtdoelartillerie en de jacht vliegtuigen van den vijand, doch zij leden weinig verliezen en konden veel materiaal mee naar huis nemen, een honderdtal foto's geeft een duidelijk overzicht van de Siegfriedlinie. De jachtvliegtuigen hebben talrijke ge vechten geleverd, waarbij is gebleken, dat de Fransche jachtvliegtuigen beter zijn dan de Duitsche. Na meer dan een maand oor log zijn acht Fransche jachtvliegtuigen vernield tegen 24 Duitsche. De Fransche opperbevelhebber, generaal Gamelin, heeft in zijn hoofdkwartier den vertegenwoordiger van de „Temps", Jac ques Boulenger, ontvangen en hem ver zocht het publiek mede te deelen, dat de oorlog nog nauwleijks begonnen is en dat het geduld, veel geduld moet hebben. De concentratie van het leger is het eischte echter 20 dagen! in volmaakte orde verloopen en wanneer thans de Duitsche kanonnen schieten, dan komen de grana ten op Duitsch terrein terecht. De generaal zeide verder, dat de op- marsch op Duitsch gebied met gerin ge verliezen tot stand gebracht is onder dekking van sterke gepantserde eenheden. De Duitschers lieten alles springen, in de dorpen waren tallooze hinderlagen gelegd. Wanneer men een steen, een plank of een deurknop aan raakte, vloog een helsche machine in de lucht. Deze helsche machines moe ten met zorg door de genie worden op geruimd. Vervolgens deelde de generaal mede, dat dc geest van de Fransche troepen uitste kend is en hij verhaalde enkele staaltjes van dapperheid. Tenslotte zeide hij, dat de huidige oorlog een geduldoorlog ls. Terwijl Frankrijk en Engeland ka nonnen, vliegtuigen en tanks maken, beschikt Duitschland niet over de noo- dige grondstoffen om hetzelfde te doen. Ieder uur, dat verloopt, werkt voor Frankrijk en Engeland. Bij Berlijnkwam Zaterdagavond plotse ling het afweergeschut in actie, zoodat ge dacht werd aan een Engelsche of Fran sche luchtraid. Zoowel Londen als Parijs gaven een ontkenning. Berlijn bracht zelf de oplossing. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt nJ. mede dat een Duitsche vlieger Zaterdag avond op een thulsvlucht was verdwaald en binnen het verboden gebied boven Ber lijn is gekomen. Tengevolge van het wol kendek kon hij niet nauwkeurig herkend worden en de luchtdoelartillerie opende het vuur. Het vliegtuig werd getroffen en stortte omlaag. De vlieger zelf slaagde er in met zijn parachute ongedeerd den grond te bereiken. Fransche en Britsche regeeringen gevolgde gedragslijn, de Poolsche regeering den door Duitschland in Tsjecho-Slowakije gescha pen toestand niet erkent. Ook de vroegere Tsjecho-Slowaaksche minister Hodza heeft een bezoek aan generaal Sikorski gebracht OUD-AMBASSADEUR LIPSKI NEEMT DIENST. De vroegere Poolsche ambassadeur te Berlijn, Josef Lipski, heeft verzocht als ge woon soldaat te worden opgenomen in het Poolsche leger, 'dat in Frankrijk wordt ge vormd. Josef Lipski is 45 jaar oud en een der beste diplomaten van Polen. Hij heeft zijn land te Berlijn vertegenwoordigd sedert het aan de macht komen van het nationaal- socialisme. ROEMEENSCH GRAAN NAAR DUITSCHLAND EN ENGELAND. Roemenië heeft 300.000 ton graan naar Duitschland gezonden in overeenstemming met de verdragen tusschen beide landen. 100.000 ton graan zijn naar Engeland ver zonden. GENERAAL VON BLOMBERG GEVANGEN? Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre" uit Berlijn te hebben vernomen, dat maar schalk von Blomberg, de vroegere opper bevelhebber van het Duitsche leger en vijf andere hooge officieren, zijn opgesloten in de vesting Landsberg. Hitier zelf heeft in deze vesting gevan gen gezeten na de mislukte Putsch te Mün- chen in 1923 en heeft hier zijn boek „Mein Kampf" geschreven. Voorts heet het, dat generaal vonFrit$ch door een Duitsch overste zou zijn neer geschoten. EEN MAUSOLEUM VOOR D'ANNUNZIO. Mussolini heeft goedkeuring gehecht aan de oprichting van een mausoleum voor d'Annunzlo en tien van zijn legionnaits. EEN VREEMD VOORSTEL VAN LUNDEEN. Bij de debatten over cle neutraliteitswet- geving heeft de senator Lundeen een aan val gedaan op Engeland en Frankrijk. Hij zeide, dat Roosevelt de geschriften van George Washington beter moest lezen. Als men van Engelsche zijde beweert, dat Hit- Ier zijn woord heeft gebroken, dan moet Roosevelt aldus Lundeen zich de be loften van Frankrijk en Engeland te bin nen brengen en zich afvragen, of hun woord wellicht beter was. De Britsche en Fransche rijken zijn de grootste ter wereld en niettemin beweren beide landen, dat zij hun schulden niet kunnen betalen. Lun deen stelde voor, dat de Amerikaansche strijdkrachten onverwijld de West-Indische bezittingen van Engeland en Frankrijk zouden bezetten. Hij garandeerde, dat er geen schot gelost 7~u worden BENESJ EN HODZA BIJ SIKORSKI. De vroegere Tsjecho-Slowaaksche presi dent. dr. Benesj. heeft een bezoek gebracht aan den Poolschen generaal Sikorski, voor zitter van den te Parijs gevormden nieu wen Poolschen ministerraad. Generaal Si korski heeft tegenover Benesj verklaard, dat In overeenstemming met de door de FRITZ HIRSCH OPERETTE. „Die kleine Hoheit." Maandagavond 23 Oct. a.s. zal de Fritz Hirsch operette haar allernieuwste succes operette „Die kleine Hoheit", in den Leld- schen Schouwburg voor het voetlicht bren gen. „Die kleine Hoheit" is een vroolijk zangspel uit den goeden ouden tijd toen er nog kleine Hoogheden waren die met 'n ro mantisch hartje zochten naar een idyllisch liefdesgeluk. De toeschouwers zullen te vens verrast worden met het „Zingend Prentenboek" een boek waarin aanschou welijk een deel van Neerlands geschiedenis n.l. dat van 1869 tot 1939 wordt vertoond. De avond van 23 Oct. is bovendien belang rijk omdat de Fritz Hirsch operette nog niet in de gelegenheid was in Lelden het heugelijk feit van haar 12'/2 jarig Neder- landsch bestaan te herdenken, zij zal dit gebeuren echter thans in den Leidschen Schouwburg kunnen herdenken. Het zal dan ook niet ontbreken aan toespelingen op dit feit. De hoofdrollen in „Die kleine Hoheit" worden vertolkt door de dames Ruth Rho- den, Mady Meth, Gretl Tüchler, Jula Rillo, Sophie Degenhardt, Ellen Lutz en de hee- ren Fritz Hirsch, Paul Harden, Egon Kar- ter, Imre Raday. Walter Triebei, Leo Relcher Martin Knopf componeerde de muziek en de teksten zijn van Hans Gans. De fraaie costuums werden ontworpen door Sophie Degenhardt en vervaardigd in de ateliers van Ninette Suikerman. Gerard Vroom ontwierp een passend nieuw decor en de leiding van het orkest berust in han den van Hans Lichtenstein terwijl wij als laatste, vermelden, dat Fritsch Hirsch, daarin bijgestaan door Paul Harden de regie voert, Nog is het vredesgerucht niet de lucht uit, hoewel erkend wordt, dat de vredes- kansen tot een minimum zijn beperkt. Ook aan de komende Noordsche confe rentie wil men wederom de idee van een vredesaanbod verbinden, doch dit is nog geenszins bevestigd. Integendeel mag men verwachten, dat de Scandinavische landen alles zullen doen om buiten het conflict der grooten te blijven, mits hun belangen niet te zwaar worden getroffen. De kwestie tusschen Finland en de sovjets is nog niet geregeld, maar de kans op een vergelijk is gebleven. De Finsche delegatie is huiswaarts om haar regeering te raadple gen. Daaruit blijkt, dat er nog moeilijk heden zijn. maar waar de terugkeer der delegatie naar Moskou zeker heet te zijn, mag nog niet gewanhoopt worden. Helsinki toont zelfs eenig optimisme, dat een goede regeling zal worden bereikt. Het gerucht doet de ronde, dat Molotof en Saradjogloe bij de onderhandelingen, die in een vriendschappelijke atmosfeer worden voortgezet, reeds in beginsel tot overeen stemming zouden zijn gekomen op de vol gende grondslagenTurkije en Rusland ver binden zich op geenerlei wijze een mogend heid hulp te verleenen. die een der beide contracteerende partijen aanvalt. Turkije verbindt zich de Dardanellen te sluiten voor schepen van oorlogvoerende naties. Molotof zou bovendien tegenover Saradjogloe heb ben bevestigd, dat de Ü.RS.S. niet voorne mers is eenigerlei actie ten nadeele van Roemenië te ondernemen. Voorts wordt ver nomen, dat Saradjogloe een ontmoeting zal hebben met den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken. Gafencu. bij zijn terugkeer uit Moskou in Constanza of een andere haven aan de Zwarte Zee, Sovjet-Rusland zou zelfs voornemens zijn Roemenië een waarborg te geven voor zijn grenzen. Daartegenover zou Roemenië dan den Russischen invloed op den Balkan moe ten erkennen. Vrijdag is nog een Hongaarsche diploma tieke missie onder leiding van gezant Dekrlstoffi te Moskou aangekomen. In fascistische kringen ls men van ge voelen, dat in Berlijn iets wordt voorbe reid, waarvan de loop van den oorlog zal afhangen. Men is van meening, dat de redevoering van Chamberlain in zekeren zin een einde heeft gemaakt aan iedere diplo matieke activiteit. De uiterst heftige taal van de Duitsche pers Jegens de beide groote Westersche mogendheden wordt nog steeds krachtiger. Heeft Hitier het voornemen een algemeen offensief aan het Westelijk front te ontke tenen, gepaard gaande met een luchtbom bardement van de Engelsche kusten? De Berlijnsche correspondenten van de fascistische bladen schijnen van meening te zijn. dat zich ieder oogenblik nieuwe groote feiten van Duitschen kant kunnen voordoen op militair gebied. Vooral melden zij, dat binnenkort een geheime raad in Berlijn bijeen zal komen, waaraan deelge nomen zal worden door de bevelhebbers der Duitsche strijdkrachten Deze geheime raad zou ten doel hebben de hooge Duitsche mi litaire autoriteiten op de hoogte te bren gen van de beslissingen, die door Hitier zul len zijn genomen. In welke mate rekent Hitier, om zijn doeleinden te bereiken, op Russischen mili tairen steun? Voor de Italiaansche waarne mers lijdt het geen twijfel, dat de regeerin gen van Berlijn en Moskou elkander krach tens het Duitsch-Russische accoord van 28 September zullen raadplegen. Dezelfde waarnemers echter brengen met een zeke ren nadruk de volstrekte reserve naar voren, die men te dien aanzien in Berlijn en vooral in Moskou handhaaft. Tegelijk maken zij melding van de ontwijkende ant woorden, die de laatste dagen door de woordvoerders van de Wilhelmstrasse wor den gegeven aan de buitenlandsche Jour nalisten, die hen ondervroegen over de eerstvolgende ontwikkeling van de Duitsch- Russdsche vriendschap. De „Giomale d'Italia" is de eerste Ita liaansche krant, welke commentaar levert op de rede van minister-president Cham berlain De directeur van genoemd blad schrijft, dat de rede drie negatieve elemen ten bevat en geen waarlijk opbouwenden geest toont. De negatieve elementen be staan uit het onjuiste voorstellen van de gebeurtenissen, welke het Poolsche conflict voorafgingen, de weigering om de voorstel len van Hitier te aanvaarden en ten slotte het nalaten om het juiste doel van den oorlog te omschrijven. De rede van den minister-president, al dus de directeur van de „Giomale d'Italia", toont duidelijk de weloverwogen onverzoen lijkheid van Engeland. Wat betreft het her stel van Polen, moet Chamberlain zich niet alleen richten tot Duitschland, doch ook tot Rusland en Lithauen, die leder een deel van het Poolsche gebied hebben bezet. Boven dien heeft Hitler In zijn rede laten blijken, dat hij een Poolschen staat op ethische gronden wil herstellen. Tenslotte merkte de schrijver op, dat de geschiedenis van de politiek van Eurooa na den oorlog te dikwijls heeft getoond, dat men het gegeven woord niet heeft gehou den. dat men Hitler hiervan geen ernstig verwijt kan maken. Ook is het nog de vraag of de wijziging in de politiek van Hitier niet alleen een noodzakelijke reactie is van een wijziging in de landen., waarmede moeilijk heden bestonden. In dit geval Polen. De schrijver besluit zijn artikel met de verklaring, dat de naam Chamberlain een gevaarlijke naam is en het ls niet gezegd dat hij de volledige gedachte van de Brit sche regeering vertegenwoordigt. Het is te wenschen, dat de regeeringen en volken van Europa zullen nadenken over het ge vaar, dat de Europeesche beschaving dreigt. Een tusschentlidsche verkiezing in Schot land is echter afgeloopen met een overwel digende nederlaag voor den candidaat der pacifisten. Gekozen werd de Labour-can- dldaat met 15.645 stemmen. De pacifist verkreeg 1.060 stemmen. Chamberlain brengt Woensdag zijn weke- lijksch verslag van den internationalen toestand uit, minister Churchill zal een verklaring afleggen over het verlies van het slagschip „Royal Oak". De regeering zal verder de vraag gesteld worden of zij van plan is onderhandelingen te beginnen met de Sovjet-Unie over een handelsverdrag van wijder strekking dan dc onlangs gesloten overeenkomst, welke alleen betrekking had op hout, rubber en tin. Er schijnt intusschen geen twijfel over te bestaan, dat men in Engeland een uitbrei ding van den handel met Sovjet-Rusland overweegt, als de beste methode om Rus- larads economischen steun aan Duitschland binnen beperkte grenzen te houden. v/oncenlteat cp het krachtigst» reclame-middel De tandarts J. F. M. S. te Bloemendaal is door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van f. 6.— omdat hij een patiënte tijdens het trekken van kiezen een lubber kapje over den neus heeft geplaatst welk kapje door middel van een slang was verbonden met een z.g. Mlnnlts lachgas apparaat. De rechtbank was van oordeel, dat de tandarts daarbij bulten noodzaak de gren zen zijner bevoegdheid had overschreden, welk oordeel blijkens zijn heden genomen conclusie wordt gedeeld door den advo caat-generaal bij den hoogen raad, mr. Rombach. Deze was van meening, dat een tand arts slechts bevoegd ls tot plaatselijke be handeling van de ziekten van tanden en niet tot aanwending van middelen, die op het geheele lichaam werken en die alleen om die reden Indirect ook invloed hebben op de tanden. Mr. Rombach concludeerde dan ook tot verwerping van het ingestelde cassatie beroep De hooge raad zal op 13 November arrest wijzen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Aanrijding met gevolgen. In de Quarles van Uffordstraat te Noord- wijk had op 13 Mei een aanrijding plaats tusschen twee auto's. Na deze gebeurtenis ontstond tusschen de bestuurders ruzie, waarbij één van hen. een Rijksambtenaar uit Noordwijk, werd beleedigd. Nu betoogde de verdachte, dat de belee- digde zich steeds zeer onbehoorlijk gedraagt ook tegenover zijn echtgenoote. Voorts zou de getuige opzettelijk zijn auto achter die van verdachte hebben geplaatst. De Officier vorderde f. 15.boete subs. 15 dagen hechtenis, waarna de verdediger er op wees. dat als gevolg van animositeit tusschen getuige en verdachte, drie recht zaken zijn ontstaan, waarvan één tegen de gtauige wegens hinderlijk volgen van de echtgenoote van verdachte. Het vonnis van den Politierechter werd conform den elsch van den Officier. Van de schuur gegooid. De 15-jarige L. M. S. te Leidschendam was op het dak van een schuur geklom men. HIJ werd gewaarschuwd om daar af te gaan, doch dat deed hij niet. Toen zei de eigenaar van de schuur, dat hij den jongen er af zou gooien, en de daad had hij bij het woord gevoegd. De knaap was daar door gewond, zoodat wegens mishandeling de hardhandige eigenaar terecht moest staan. Hij liet verstek gaan, doch de knaap en een juffrouw gaven inlichtingen het ge val betreffende, en daama vorderde de Of ficier f. 10. boete subs. 10 dagen hech tenis. Het vonnis werd conform dezen elsch. Smaadschrift. Een reiziger te Voorschoten was door een firma waarvoor hij voor verkocht, ont slagen. De firma had aan verschillende personen een brief gezonden, waarin stond dat wegens onregelmatigheden de reiziger was ontslagen. Als gevolg van deze kwalificatie had de reiziger een aanklacht wegens smaad schrift ingediend. Verdachte zette uiteen dat de reiziger niet geheel volgens zijn instructie handel de, doch het bleek niet dat op financieel gebied iets niet in orde was met den rei ziger. De Politierechter was van oordeel dat „onregelmatigheden" doen denken aan flnancieele misdragingen. Een bakker uit Oegstgeest, die ook een brief had ontvangen, zei niet te hebben gedacht aan flnancieele kwesties bij den reiziger. De Officier vond dat de aanduiding over „onregelmatigheden" hier onjuist was, en eischte f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde conform dezen elsch. HAAGSCH GERECHTSHOF. Diefstal door insluiping. Te Leiden en ook in verschillende an dere plaatsen van ons land, had de arbei der W. C. K. thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, zich tot verschillende woningen toegang verschaft. Hij bezigde daarvoor eïh valschen sleutel, nadat hij zich tevoren vergewist had dat niemand zich in de woning bevond. Hij pleegde dan diefstal en voor deze feiten heeft K. in hooger beroep voor het Gerechtshof zich te verantwoorden gehad. De procureur-generaal eischte tegen K. zes maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft deze straf opgelegd, doch aftrek toe gepast van de voorloopige hechtenis door gebracht tot de uitspraak van het Hof. FAMILIETRAGEDIE TE MEERSSEN. In de zaak tegen den 61-jarigen land goed-eigenaar H. J. E. R. te Meerssen, die terecht stond omdat hij zijn echtgenc «te van het leven had beroofd, heeft het O. M. een gevangenisstraf van vijf jaar ge- eischt. HOCKEY. ZUIDWYCKP.T.T. 1—2. (Damesafdcelliig) De ruststand 1—1 geeft de voor de pauze ge leverde prestaties der beide elftallen voldoende weer, terwijl na de rust bij Zuidwyck een In zinking viel waar te nemen. De opleving daarna mocht echter niet het gelijkmakende doelpunt brengen, hetgeen zeker wel verdiend was ge weest. De nieuwe back in het Leidschr rl' mej. Wilblnk. was een waarlflk goede kracht In de achterhoede, terwijl wij van de gasten de spil nog als goed speelster meenen te moeten ver melden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2