HET EERSTE SLACHTOFFER LEiDSCH DMjBLAD, Zaterdag 14 October 1939 Derde Biad No. 24404 Beurs- aan Mars 80ste Jaargang BUITENl. WEEKOVERZICHT En de oorlog gaat voort 1 En de oorlog duurt voor! Ziedaar de conclusie, waartoe o.i. de grootste vredes- optlmist moet komen na de gebeurtenis- jen van de afgeloopen week. Verrassen doet het ons niet, daar wij dezen gang van zaken tevoren hebben doorzien. Was het werkelijk denkbaar, dat Enge land en Frankrijk zich zouden neerleggen bi) het voldongen telt van de verdeeling van Polen, aldus erkennend, dat zij een volslagen nederlaag hadden geleden? Deze vraag bevat voor ieder, die nadenkt, het antwoord tegelijkertijd. De Westersche de mocratieën zijn eerst na vele aarzelingen den oorlog ingegaan, doch toen zij dit deden, waren zij welbewust en zeker van de harde noodzakelijkheid om tot dit uiter ste over te gaan. Hel moge waar zijn, dat bij het uitbre ken van den oorlog termen zijn gebezigd, die men wellicht thans liever niet zou her halen, dat neemt echter niet weg, dat men verkeerd zou doen, deswege te rekenen op eenigerlei ontspanning. Wie nog mocht twijfelen, kan door de antwoorden van Parijs en Londen op Hitler's zljdellngsch vredesaanbod slechts worden wakker ge schud! Het was ditmaal de Fransche pre mier Daladler, wlen de eer te beurt viel het eerst te mogen spreken. Hij deed dit in een radio-rede tot zijn volk en met de kalmte en ernst, die zijn redevoeringen kenmerken, Maarz ijn rede was niet mis te verstaan en wanneer de Duitsohe pers een oogenblik het deed voorkomen, alsof de Fransche premier den weg niet had versperd, doch wijd had opengelaten voor doorzetten van de diplomatieke „zetten", dan was dit slechts schijn en tactiek. Chamberlain's verklaring heeft evenwel dan zeker bijzonder ontnuchterend ge werkt op de Duitsche psyche, want deze Het niet den minsten twijfel bestaan. De rede van den Fuehrer werd als totaal on voldoende terzijde gesteld en tevens werd omtrent de doelstellingen van de demo cratieën wel zooveel onthuld, dat een over eenkomst als uitgesloten moet worden ge oordeeld. Polen zal moeten worden hersteld en te vens Tsjecho-Slowakije, althans het Tsje- cho-Slowaklje van na Muenchen; welis waar heeft de oppositie in Engeland daar bij ook nog gevoegd een volksstemming in Oostenrijk, doch dit wordt nog niet offi cieel gedekt. Dat is de eerste voorwaarde, die gesteld wordt en in zich zelf dus reeds een verder praten belet, want wie durft in gemoede aannemen, dat Duitschland daar op zal ingaan? Het gaat lijnrecht in te gen de Duitsche stelling. Doch zelfs al zou dit worden Ingewilligd hoe ondenkbaar dan ook dan nog 1« men er niet, want Duitschland zou dan daarbij waarborgen moeten geven, dat het zijn woord getrouw zal blijven. We hebben er reeds meerdere malen op gewezen, dat wij de mogelijkheid van zoo'n garantie voor het Hitler-regiem niet zien en wan neer er daarom van zekere zijden wordt opgemerkt, dat de vernietiging van het „Hitlerdom" niet meer met zooveel woor den Is geëischt, dan wil het ons voorko men, dat dit slechts schijn beteekent. Te meer, waar de Britsche premier er geen twijfel, In welk opzicht dan ook, over heeft laten bestaan, dat ln het woord van Hit- Ier niet in het minst meer wordt geloofd. Vandaar ook de groote verontwaardiging in de Duitsche commentaren op de ver klaring van den Brltschen premier. Geen enkele verzekering van het huidige Duit sche regime wordt meer geaccepteerd, wanneer deze niet vergezeld gaat van daden Daarmede is, evenzeer als tevoren, prac- tisoh het Hitler-bewind door Enge land en Frankrijk buiten de wet ge steld, men moge zich dan trachten vast te klampen aan enkele stroohalmen van hoop op een einde aan den oorlog, die feitelijk nog niet is begonnen, althans niet zoo, als men gevreesd had. Het merkwaardige feit doet zich nu evenwel voor, dat Duitschland nog weigert de uiterste consequenties te trekken -uit dezen gang van zaken, trots de door den Fuehrer in eigen persoon herhaalde be dreiging, dat, bij niet aanvaarden van zijn uitgestoken hand tot den vrede, hard zou worden toegeslagen. Want, al tracht men nu van Duitsche zijde, om begrijpelijke redenen, te ontkennen, dat een beroep op president Roosevelt is gedaan, ln wezen is daarop zeker aangedrongen, zij het dan misschien niet zoo lnstantelijk als dr. Dietrich in den mond werd gelegd. Is in een beroep op president Roosevelt van Duitsche zijde op zich zelf al een be wijs van zwakte te zien, gelet op de meer dan denlgreerende wijze, waarop de presi dent der Vereenigde Staten is behandeld bij zijn vredes-aanbod van destijds men zal zich wellicht herinneren, dat officieel op dit aanbod feitelijk geen antwoord is gegeven, terwijl de Duitsche pers Roosevelt zoodanig uitschold, dat men eenlgszins stom versteld stond over een dergelijke faal hoeveel te meer moet men dit dan biet zien ln hetgeen zich thans afspeelt, tueer of minder verdekt achter de scher men. Want dat pressie in deze richting is Beoefend, hoe on-officieel dan ook, het is moeilijk meer te betwijfelen, alle tegen spraak ten spijt. Daarin ligt een aanwijzing, dat er Duitschland veel aan gelegen is om de kracht-meting met het Westen te voor komen. Het liefst zou Berlijn thans willen plaats hemen aan de groene tafel om zijn ver- overigen te consolideeren, zij het wel- j-cht tegen eenige schijn-concessies, die *j> wezen niets zouden veranderen, het doet ons sterk denken aan pogingen uit den vorlgen oorlog, waarbij hetzelfde spel werd gespeeld. Had destijds Duitschland meren voor zijn geld willen kiezen, de mede van Versailles zou er nooit zijn ge weest, doch te lang werd het lied der over winning gezongen en toen men eindelijk t» dat hct anciers waS' toen was fwt toch?' Bewordon voor een eervollen terug- k? geallieerden zijn niet blind voor de gevolgen van een doorzetten van den oorlog za1 h vf'1, dat een bloedbad tengevolge nim zooa's He wereld misschien noe mmer aanschouwde, doch aan den an- er th '!ant de w" onverzettelijk, dai agrï ,ns cen einde moet komen aan de 2L, ie, dat voor de gepleegde agressie ""vie moet worden gedaan, dat er van Overigens wordt het economisch leve* in Europa hoe langer hoe meer gesnoerd in het keurslijf van regelingen, controle, enz. ten behoev van de oorlogvoering zel ve en van de voorziening van oorlogvoe renden en neutralen. Naast de werkelijk verhoogde vraag naar bepaalde goederen staat de algemeene wensch, de eigen na tionale voorraden tot het uiterste op te voeren. Waar men er tevens mede rekening houdt, dat verschepingen hoe langer hoe moeilijker zullen worden en dat verschil lende schepen wellicht nooit hun bestem ming zullen bereiken, wordt het noodza kelijk, de productie steeds verder uit te breiden. Zoo ontwaren wij alom verrui ming van restricties. Ja, men zou zelfs wellicht gaarne tot een totale opheffing der restricties willen overgaan, ware het niet, dat men het hoofd nog niet geheel heeft verloren en dus rekening houdt met de dringende noodzakelijkheid van het in standhouden der restrictieschema's zelf ten behoeve van de crisistijden, die de mensch- heid na den oorlog te wachten staan. Na de verruiming der rubberrestrictie de vo rige week heeft thans ook het Internatio naal Thee Comité het wijselijk geoordeeld, de restrictie voor het loopende jaar met 5°'n te verzachten en deze week heeft het Internationaal Tin Comité besloten, voor de vierde maal tot een verhooging der tin quota voor het reeds afgeloopen derde kwartaal over te gaan en wel tot het nog nimmer bereikte percentage van 120"/o der standaardtonnages. Mits de verschepings moeilijkheden niet nog grooter worden, ziet de toekomst er dan ook voor de rub ber-, thee- en tinproducenten niet on gunstig uit en zullen zij ongetwijfeld op de huidige productie- en prijsbasis zeer behoorlijke winsten kunnen boeken. Ten aanzien van de Billiton Maatschappij moet er op worden gewezen, dat het dividend over 1939 het bijzonder slechte werkjaar tot 31 Mei 1939 zai bestrijken, waarover theoretisch een dividend van wellicht niet meer dan 5"/. (tegen vorig jaar 25"/») tot uitkeering zou kunnen komen: men mag echter verwachten, dat het bestuur met het oog op de sterk verbeterde situatie dit dividend uit de reserve zal aanvullen. Niet temin hebben de koersen van „goederen- aandeelen" niet in het minst op de betere winstvooruitzichten gereageerd. Met een minimalen omzet bleven zij, de tendens der geheele beurs volgend, rond het huidige, intrinsiek te lage peil schommelen. Ten aanzien van het Nederlandsch be drijfsleven zelf is de toestand nog te ver ward en onduidelijk, om zich een klaar oordeel te kunnen vormen. Tegenover een gestegen bedrijvigheid in bepaalde be drijfstakken (blik. kabels, bepaalde levens middelen. enz.) staat een sterke inkrim ping in de activiteit van andere bedrij ven, hetzij uit hoofde van gebrek aan vol doenden toevoer van grondstoffen, hetzij vanwege de ernstige stagnatie in den uit voerhandel. Wanneer wij de cijfers van onzen bui- tenlandschen handel over September bestudeeren, slaat ons de schrik om het hart: een daling van den invoer met ruim 9 pCt. en van den uitvoer met bijna 35 pet, tegenover het vorig jaar valt te constateeren en het Is te verwachten, dat die daling in de ko mende maanden nog verder voortgang zal vinden. Deze teruggang in onzen handel vindt reeds zijn droevige weer spiegeling in de doodsche stilte in Rot terdam's en Amsterdam's havens: te Rotterdam is het scheepvaartverkeer in September tegenover 1938 met niet minder dan 70 pet. gedaald. een wapenstilstand, die over zekeren tijd automatisch zou terugvoeren tot het., hui dige oogenblik, geen sprake meer za'l mo gen en kunnen zijn. Het koste dan wat het kost President Roosevelt voelt in deae. om standigheden, begrijpelkijerws, weinig roeping om tusschen beide te komen (.Toen het nog tijd was, weigerde Duitseihland en zou hij nu moeten intervenieeren tegen den wil in van de partij, die ontegenzeg gelijk zijn sympathie wegdraagt? )fcn te vens die van de overgroote meerdlerheid van het Amerikaansehe volk? Slechlts wan neer Londen en Parijs een teeken zouden geven, dat het hun aangenaam zou zijn, zou een ingrijpen van Amerika's pr psident verwacht mogen worden en zoo'n teeken is niet gegeven. Grimmig heeft de Engel- sche bulldog tenslotte toegegrei»en en men weet, wat dat zeggen wil De gang van zaken in het Oosten van Europa geeft Berlijn trouwens reden te over om zich achter de ooren te k rabben. De „hulp" der sovjets wordt wel ze<er duur betaald. In Polen zijn waardevolle objec ten, waarop de Duitschers gerekend had den, in handen der Russen gestebS moe ten worden men denke aau de petro- leumdistricten bij Lemberg doclï daar nevens gaan de sovjets met duizelingwek kende snelheid verder om zich een positie te verschaffen, die den weg naar hiet Oos ten blijvend voor de Duitschers zal af sluiten De Randstaten, die Engelland en Frankrijk weigerden uit te leverein. wes halve mede de besprekingen te Moskou mislukten, zijn in handen der sovjets. Men mag het nog zoo mooi trachten te camou- fleeren, als b.v. inzake Lithauen, dat zelfs het in 1920 door Polen gewelddadig ver overde Wilna terugkreeg, de sovjets zijn heer en meester in de drie Balti: iche lan den en maken daarvan een voorp »st tegen ieder opdringen uit hel Westen Daar het Oosten. Hetgeen in de eerste plaatis slechts tegen Duitschland gericht kan zijn, want andere gevaren dreigen de sovj ets daar immers niet! Naast Duitschland, dat tot- dusver de Oostzee volledig bebteerschte, verschijnen daar de sovjets, zelfs het gan- chc Oosten van deze Duitsche „binnen zee" in hun macht br- gend. In aanslui ting daarop thans de nog niet officies' vermelde cischen, door Moskou aan Fin land gesteld. Finland weigert evenwel de rol der randstaten te spelen en wil zijn onafhankelijkheid desnoods vi jrdedigen (Van onzen financieelen medewerker). Terwijl Rusland en Duitschland bezig zijn, Oost-Europa onder elkaar te verdeelen en het werkelijk Armageddon nog niet is uit gebroken, onderwerpen 's werelds economie en financiën zich meer en meer willoos aan den oorlogsheer; hetgeen echter weer niet wil zeggen, dat wij ons in een uit gesproken oorlogsconjunctuur bevinden. De geringe kansen op een .soort vrede, de vreemde houding der Sovjets, de nog niet gevallen beslissing ten aanzien van de her ziening der Amerikaansehe Neutraliteits- wet, de vrees voor zware winstbelastingen, met de wapenen, hoezeer de uitslag van dezen ongel ij ken strijd tevoren vast staat. De Vereenigde Staten werpen voor het 'benarde land der meren thans al hun overtuigingskracht in het vuur, gesteund door Scandinavië, maar of het baten zal? Laat ons de hoop in dezen nog niet op geven, want zelfs voor de sovjets met al hun ruwe realiteitspolitiek spreekt de schijn toch ook nog een woordje mede! En bovendien wordt steeds duidelijker, dat Italië niet meer de rol van Duit-sch paladijn speelt, gelijk tevoren. Weliswaar zou men te ver gaan om te veronderstel len, dat Rome naar het andere kamp zou overgaan, doch de ontplooiing van het bols jewistisch gevaar in ons werelddeel zelfs Scandinavië is al ernstig verontrust! heeft Rome meer dan nog tevoren huive rig gemaakt om Duitschland verder daad werkelijk te steunen! Hoezeer Duitschland overigens zelf er kent het spel in Europa's Oosten te heb ben verloren, blijkt overduidelijk uit het evacuceren der z.g. Baltische baronnen, die in eeuwen moeizaam werken een zeer vooiuitgeschoven, doch tevens overheer- schende positie in dc Baltische landen hadden weten te veroveren en trots alles te behouden. Daarbij worden banden van den bodem verbroken en die spreken meer- al deze factoren te zamen bewerken, dat, al is de economie in den oorlogsgreep ge raakt er van eenige conjunctuurrichting eigenlijk geen sprake is. Weliswaar heeft de Amerikaansehe zakenwereld in het al gemeen een sterk verhoogde bedrijvigheid te zien gegeven, met hier en daar sensa- tioneele prijsstijgingen, doch tot dusver moet deze gestegen activiteit grootendeels op rekening worden gesteld van een over haaste indekking in de hoop op een alom stijgend verbruik, waarvan echter nog zeer weinig symptomen te ontdekken zijn. Zij is dan ook voorloopig van niet veel meer dan binnenlandsche waarde. Een even- tueele aanvaarding van de opheffing van het wapenembargo zal mogelijkerwijs een meer geprononceerde richting aan de Amerikaansehe conjunctuur kunnen geven. malen nog sterker dan banden van het bloed! Duitschland durft heh blijkbaar niet laten onder sovjet-bewind Om tactische redenen zwijgen de Wes tersche democratieën over al dit gebeu ren, waarvoor zij trouwens niet aan sprakelijk zijn te stellen, doch ontegen zeggelijk verzwakt dit hun moreele positie tegenover Duitschland, dat zij erkend. Blijkbaar rekenen zij eerst hun zaken met Duitschland in het reine te moeten bren gen, waarna men verder kan zien, daarbti speculeerend op het brooze van het Duitsch-Russische monsterverbond. Zooals gezegd, moreel staan zij in dit opzicht niet sterk, doch in de politiek, vooral in tijden van gevaar, rekent men daarmee nu eenmaal niet in vol opzicht! En de oorlog gaat voort! Wil dit zeggen, dat nu dan zal losbarsten de hel, waarop reeds begin September werd gerekend? Dat late men aan de generale staven over. Wij allen, zonder onderscheid, kunnen nimmer voorspellingen wagen over het geen de legcr-ieidingen zullen beslissen Slechts zij vastgelegd, dat wie in het Westen een grooten aanval inzet, op ont zettende offers moet rekenen, zonder zich aan de illusie van een „bliksem-oorlog" te kunnen overgeven..,. Hoogst onduidelijk blijft de toestand in de geld- en kapitaalmarkt. Een verruiming in de geldmarkt valt niet te ontkennen. De koers van prolongatie en het markt- disconto vertoonen een haast onafgebroken inkrimping, terwijl uit den weekstaat der Nederlandsche Bank en van de Schatkist blijkt, dat tot dusverre de financiering van mobilisatie, enz. vrij gemakkelijk in het werk is gegaan. Men mag zulks grooten deels toeschrijven aan het feit, dat eener- zijds het particulier bedrijfsleven onder de huidige omstandigheden geen meerdere aanspraken aan de geldmarkt behoeft te stellen en anderzijds er van geldonttrek- kingen van de zijde van het publiek nau welijks sprake is Toch geloof ik, dat deze verruiming van de geldmarkt slechts een zeer tijdelijk verschijnsel is en binnen niet al te langen tijd weer voor een aantrek king der geldkoersen zal moeten plaats maken, zoodra de regeering grootere eischen zal beginnen te stellen. De houding der obligatiemarkt zou hiervoor een aan wijzing kunnen zijn. Na een kortstondig herstel, op rekening te schrijven van de herbelegging van uit Indische aflossingen vrijgekomen gelden, is weer een periode van latente zwakheid aangebroken, terwijl het Beleggersfront geen aanstalten maakt, om de markt door aankoopen te steunen. Tenzij dit Front doelbewust in de markt komt. is er niet de minste aanleiding om, behoudens bij het verbeteren der vredes- kansen, een herstel van meer permanent karakter in de markt van vaste rente dra gende fondsen tegemoet te zien. Indien de oorlog met al zijn ellende één voordeel heeft geschapen, dan is het wel dat hij de zoo slecht gefundeerde en voor Nederland zoo sterk teverwerpen plan nen tot ((fusie" der Amsterdamsche Bank en Rotterdamsche Bankvereeniging volko men heeft ondermijnd. Reeds onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog was men in financieeie kringen tot de overtuiging gekomen, dat deze fusie, althans op de gepubliceerde voorwaarden, onmogelijk tot uitvoering zou kunnen komen. De banken konden haar middelen thans wel beter be steden, zoo zeide men, dan een 48 millioen aan aandeelhouders terug te betalen. Na ruim een maand van aarzeling en na zelfs ontkend te hebben, dat de fusieplannen van de baan waren, is thans het verlossend bericht gepubliceerd, dat de samensmel- ting niet zal plaats vinden. Hel is niet slechts het personeel, dat dit besluit met onverholen vreugde heeft begroet, het is ook de beurs, die haar blijdschap niet on der stoelen of banken heeft gestoken, om dat een nog verder in elkaar sluiten van effectenorders voor haar wellicht nood lottig zou zijn aeword"n En het ten- 'otte hpp' Ncfp-'sod. daf het ver welkomt omdat het een concentratie van bankmacht, als destijds voorgenomen, hoogst ongewenscht acht. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9