De Leidsche Bioscoop-Programma's DAMPO LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Zaterdag 14 October 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN 5^^ f 5^5 i'Hiiirs WEERBERICHT. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN UN JT IN UITCKIN AGENDA UW KINDJE VERKOUDEN Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 756. Hedenmiddag 2 uur: 743. BUITENLAKDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeefd door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De BUt. In den nacht ls de luchtdruk ln onze omge ving sterk gedaald en zyn de winden toege nomen. In het Zuiden van ons land liep dc temperatuur in den nacht hoog op en viel veel regen. Het zwaartepunt van het gebied van lagen luchtdruk op den oceaan schijnt thans in de omgeving der Noordzee te liggen. Dat ge bied behoudt zijn groote uitgestrektheid en reikt ln het Zuiden tot voor de kust van Por tugal. Bij de Azoren nadert uit het Westen een gebied van hoogen luchtdruk. Een stationnalr gebied van hoogen lucht druk over Groenland blijft zich over IJsland uitstrekken. In Finland is de luchtdruk afgenomen. Het hier gelegen gebied van hoogen luchtdruk trekt xich steeds verder naar het Oosten terug. In Zuid-Oost Europa is de luchtdruk stijgen de. De vlakke depressie over Italië is ver dwenen. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Matige regen, krachtige OÜ.O. wind, temp. 9 gr. C.. min. 9 gr. C.. neerslag 6 m-M. Vliasingen: Lichte regen, krachtige Z.Z.W. wind. temp. 15 gr. C. ,min. 10 gr. C.. neer slag 15 m.M. De Bilt: Matige regen, matige O.Z.O. wind. temp. 10 gr. C.. min. 9 gr. C.. neersl. 11 mM. Groningen: Lichte regen, matige O. wind. temp. 8 gr. C.. min. 8 gr. C.. neerslag 3 m.M. Maastricht: Zwaarbewolkt, matige Z.Z.W. wind. 16 gr. C. min. 10 gr. C., neerslag 7 terpp. min. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr F.). 12 uur 'smldd.: 8 gr. C. (46 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 3 u. 52 min.; nam. te 4 u. 14 min. Voor Maandag. Voorm. te 4 u. 34 min.; nam. te 4 u. 56 min. NIEUWS UIT IJMUIDEN. (Van onzen correspondent) Weekoverzicht. Als de vierde in oorlogstijd is gisteren de Gerbcrdina Johanna. IJm. 38 naar zee gegaan. Thans zyn dus in de vaart en alle op zee de Adelante. Viking Bank. Caroline en Gcrber- dina Johanna, van welke booten de Adelante naar men weet inmiddels haai* eerste reis achter den rug heeft. Die eerste reis is niet meegevallen, maar toch hoeft dc reederniet j ontevreden te zfjn over den prijs, die de handel voor de haring betaald heeft, want die was. de kwaliteit in aanmerking genomen, hoog genoeg, j Dc Adelante besomde voor circa 500 kisten ha- ring en makreel nog f. 4850. Wanneer het schip niet met slecht weer te kampen had gehad en 1 nog eenlge dagen had kunnen doorvisschen zou I de besomming zeker 8 10.000 gulden hebben bedragen en wij veronderstellen, dat de tweede boot. die van de oorlogsvisscherij terugkomt, wel zoo ongeveer dit bedrag zal besommen. Wij hebben, toen de Adelante aan de markt kwam. nog een incident-achter-de-coulissen ge had. welk incident misschien nog belangrijke gevolgen kan hebben. Daags vóórdat de Ade lante haar vangst verkocht, was er een flinke consignatiezending haring uit Ostende aan den afslag. De reederij heeft daarop den minister van Economische Zaken telegrafisch op deze buitenlandsche concurrentie gewezen en daarin haar meening uitgesproken, dat hierdoor dc animo tot uitvaren verdwijnen zal. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat op den dag. dat de Adelante haar vangst verkocht, er een groote party haring uit Zweden aan de markt lag. Het telegram van de reederij schijnt de door de reederij gewenschte uitwerking te hebben gehad. Want. naar wij thans vernemen, is de invoer van versche haring uit het bui tenland inmiddels verboden. Er varen nu dus vier booten en er zullen er spoedig wel méér varen. Als vyfde en zesde worden de Protinus en de Eveline genoemd en na deze vijfde en zesde zullen er wel meer komen. Het is onjuist te veronderstellen, dat het nu wel beter zal gaan met de vischvoorziening in ons land. Waar we in ons land om verlegen zitten is om consumptievischschelvisch, ka beljauw en wat goedkoopere scholletjes. Maar allé vier genoemde trawlers zyn ter haring- visschery gegaan en daardoor komt er geen vischje meer in de Nederlandsche keukens, want deze haring gaat óf naar Duitscliland óf naar de rookeriJen en inlegger yen. Hoogstens komt een IJmuidensche huisvader een enkele keer met bakzoodje by moeder de vrouw. Het zuo daarom van belang zyn, dat er ook eenlge booten met de gewone netten naar zee gingen, want overal zit men te springen om visch. Het ls opvallend, dat het eigenhjke trawler volk nog weinig lust toont om te gaan varen. De meeste mettschen. die zich komen aanmel den. hebben in jaren niet gevaren en één I trawler is zeüfs naai- zee met drie Vlaardinger loggervisschers. die nog nooit op een trawler gevaren hebben. Zoolang dit zoo blijft is er van een geregelde visscherij geen sprake. Voor de rest vertoont de markt nog steeds i hetzelfde beeld van de vorige oorlogsweken. De aanvoer werd verzorgd door eenige kotters en een groot aantal botters, die nog steeds behoor- lyk weer voor de visschery hebben gehad. Een mooie besomming maakte de H.D. 37. f. 1156. De vorige week verwachtte men dat de visch wel wat goedkooper zou worden, maar die ver wachting is niet uitgekomen. De scholletjes werden zelfs verkocht voor f. 30.De Adelante maakte een mooien prijs voor haar makreel, nl. f1516. Daar eens duizend kisten van LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 17.40 nam. tot 5.53 voorm. Zondag: 17.38 nam. tot 5.55 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 14 October: op 8 u. 20; onder 18 u. 11. 15 October: op 9 u. 32; onder 18 uur 41. Maatschappij Nederland TABIAN, 13 Oct. te Gravesend. Silver Java Pacific Lijn MADOERA. 11 Oct. te Calcutta. RotterdamZuid-Amerikalijn ALPHERAT. 14 Oct. namiddag te Rotterdam verwacht. Rotterd. Lloyd SOEKABOEMI. 14 Oct. te Singapore. Java—New-York Lijn KOTA PINANG. 14 Oct. van Singapore naar New-York. IS r1~ rw P°' is de PL-r 'omP.o0;f do0r pi, b'»e V«l of uit dc koelhuizen komt. moet voorloopig nog uit het buitenland aangebracht worden. Van de drijf net visschers ls tot nu toe nog niet één schip uitgevaren. Te Vlaardingen wordt hard aan het klaarmaken der schepen ge werkt. Ook te Schevenlngen worden enkele schepen in gereedheid gebracht. Eenige schepen van do Reedery Van der Toorn, die te Amsterdam waren opgelegd zyn naai- IJmuiden opgestoomd om daar klaar te maken. Te Katwijk zyn de schippers, die naar een bemanning zoeken er nog niet in geslaagd een complete bezetting bil elkaar te krijgen. Dat er op het oogenblik wel meer animo is om naar zee te gaan. clan enkele weken terug, blijkt wel hieruit, dat eenige tientallen zeelieden gemonsterd hebben om ie varen op treilcrs voor de marine bestemd, die dienst zullen doen by het plaatsen en verleg gen van mijnene en zoonoodig het vernietigen van deze gevaariyke instrumenten. Alle beperkende bepalingen, welke golden voor de haringvisschery zijn opgeheven: de schepen mogen dus met de volle vleet visschen. De haringvoorraad van de Reedersvereeni- ging is de afgeloopen week gedistribueerd. De aanvragen hebben dc aanwezige voorraad eeni ge malen overtroffen, zoodal slechts een ge- deelteiyke toewyzing kon plaatsvinden. Een ge deelte van deze haring wordt thans gepakt voor Duitschland en België, terwyi de rest be schikbaar blijft voor het binnenlandsch ge bruik. Voor den harlnghandel, zoowel als voor de rookerijen is het te hopen, dat spoedig wat goede Engelsche walharing aangebracht zal worden. De vier schepen van de Poolsche Visschery- maatschappy Korab, die te Vlaardingen lagen, zyn naar Frankrijk vertrokken. Deze schepen zijn enkele Jaren geleden nieuw gebouwd te Danzig. De Poolsche regeering vorderde de schepen thans op; ze zyn met een Fransche bemanning binnendoor gevaren naar Vlissin- gen. om vandaar naar Frankrijk te worden overgebracht. GEBOREN. Willem Jolian. Z. van A. G. Oosterhof en E. Til Johanna Hendrika. D. van B. M. Th. Huynlnk en J. B. Alarm Geertruida, D. van J. G. Krapels en G. de Vink Dirk, Z. van H. P. J. v. Sonsbeek en P. M. v. Sonsbeek Tryntje, D. van G. Hoek en J. Guyt Petro- nella Adriana. D. van J. Brama en A. J. v. Ryn Maria Cornelia. D. van A. E. C. Elfering en J. M. Kook Marjoiyn. Z. van H. F. Rutgers en C. H. Schild Adrianus. Z. van J. v. d. Leede en H. A. Steenvoorden. ONDERTROUWD: L. C. Campfeas jm. 26 J. en H. Steinmeier jd. 26 j. M. Wynands jm. 40 j. en B. Trouwee jd. 39 j. OVERLEDEN. M. M. E. Schipper. Dr. 4 weken H. C. van i Wyk, Wed. van P. Schouten 80 j. DE VISSCHERIJ. De treilvisschery heeft het voorbeeld gege ven. Binnen een week tijd was de eerste haring- trekker aan de markt en maakte een zeer mooie reis. Dit had tot gevolg, dat gelijk gemeld in den loop van deze week nog eenige treilers uitvoeren, en dat verschillende schepen in gereedheid worden gebracht.Daar er nog veel haring te vangen is. lokt de treilha- rlngvisschery meer dan de gewone treilvis schery op versche visch. Alle tot nu toe ver trokken treilers zyn dan ook ter haringvls- scherij uitgevaren. In de komende weken zal de IJmuidensche markt weer rijkelijk van versche haring voor zien zyn. De versche visch. voor zoover ze niet door de kleine kustvisschers wordt aangevoerd DR. PETER VAN ANROOY 60 JAAR. Vele blijken van belangstelling. Gisteren bereikte de bekende dirigent en componist dr. Peter van Anrooy. oud-diri gent van het Residentie-orkest, den zestig jarigen leeftijd. In hoe groote sympathie de jarige zich bij het publiek en kunstenaars mag verheugen en in hoe hooge mate zijn muzikale kwali teiten op prijs worden gesteld, heeft dr. van Anrooy dezen dag op overtuigende wijze mogen ondervinden. Hem bereikten vele blijken van belangstelling en waardeering, in den vorm van tallooze brieven, telegram men. bloemstukken en geschenken. Uit het publiek van Den Haag, Leiden, Groningen, Nijmegen en andere steden, waar dr. van Anrooy concerten heeft geleid, van bekenden en onbekenden, van bezoekers van de vroegere jeugdconcerten, ontving hij vele brieven en telegrammen. Van het Töon- kunstkoor te Den Haag en van het bestuur HEDEN. Stadszaal: Jaarfeest Ver. van Mathesianen. 3 uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gem. Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6Ms uur nam. Maandag. Schouwburg: Abonnementsvoorstcll. ,,'nKalms bruiloft". 81/4 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9,/4-*-ll uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins- dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardIgen 7—8 uur nam. 's Donderdags, wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446) Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Stella Dallas". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 811 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Prinses Tarakanova". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Trlanon-Thcater, Breestraat 31: 8 uur nam. „Boefje". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 27 uur en 8 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit in de lucht". Zondag te 2. 4Ms en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De schrik van Brimstone". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwyk-aan-Zee)„Jockey- bloed". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 14 t/m. Vrydag 20 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: Apoth. Boekwyt, Breestr. 74. tel. 20552 en J. E. M. ten Dyk, Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wll- heilminapark 8. tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hartman, Van Leeuwen, Teeuwen en Ver- brugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Hugenholtz, tel. 20390. Wrijf dan koel, rug en borstje tn met Dampo. Wonderlijk rooels dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. 1156 (Ingez. Med.) van Toonkunst ontving de jarige een prach tig bloemstuk: door verschillende Toonkun- stenaarsvereenlgingen werden hem schrif telijke of telegrafische gelukwenschen ge zonden. Voorts ontving dr. van Anrooy telegram men van dirigent en bestuur van de Arn- hemsche Orkestvereeniging, van de Federa tie van Toonkunstenaarsvereenigingen, van de violisten Carl Flesch en Sam Swaap, van de weduwe van Julius Röntgen en de jonge generatie Röntgen, van de professoren Hul- zinga en jhr. van Eysinga, van den concert meester van de Gronlngsche Orkestvereeni ging cn van den oud-directeur van de Arn- hemsohe Orkestvereeniging Martin Span jaard. Rex-Theater. Het is vooral aan de in getogen regie van Sam Wood te danken, dat „Madame X" zulk een boeiende aan grijpende film is geworden. Want het sce nario leent zich bij uitstek tot een over vloed van sentimentaliteit. Dat deze film niettemin geen „draak" ls geworden, maar zelfs tot een verhaal van superieur ge halte is uitgegroeid, is eveneens aan de subtiele creatie van Gladys George te dan ken, die de figuur van Jacqueline Fleuriot zoo natuurlijk en echt uitbeeldt, zonder eenig valsch accent. Deze Jacqueline Fleu riot is eensklaps in een heel moeilijk par ket gekomen, want toen zij haar geliefde bezocht en hem bij die gelegenheid mee deelde. dat er een einde moest komen aan die verhouding, weerklonk plotseling een schot. De vrouw van haar geliefde heeft namelijk het tweetal betrapt en het vol gend oogenblik ligt de mannelijke figuur uit den driehoek ontzield ter aarde. Jac queline Fleuriot snelt naar huis en tot overmaat van ramp is haar zoon. de klei ne Raymond, ernstig ziek geworden. Haai man, Bernard Fleuriot, verwijt haar, dat zij niet thuis was. en na een woordenwis seling. waaruit hij den gang van zaken vermoedt, ontzegt hij zijn viouw den toe gang tot het huis. Als een dier wordt zij nu opgejaagd, van stad tot stad, van land tot land. steeds achtervolgd door den angst voor de politie, vanwege haar relatie met den vermoorde. Als een menschelijk wrak komt zij in aanraking met een afper ser. die haar gebruiken wil tegenover den heer Fleuriot, want deze laatste heeft in middels den wensch ie kennen gegeven, om zijn vrouw weer in zijn huis op te ne men. Jacqueline had namelijk eén zwak oogenblik gehad, en dat was het moment, waarop zij den afperser openhartig mee deelde. wie zij eigenlijk was en wat haar man van professie was De heer Fleuriot was Immers deken van de orde van advo caten in Parijs. Juist op het oogenblik, dat de schurk naar Bernard Fleuriot wil gaan. om een fortuin te verdienen, knalt Jacque line den afperser neer. De schande, wat van haar geworden is, wil zij tot eiken prijs voor haar kind vermijden. In een aangrijpende slotscène komt Jacqueline voor den rechter. Het is haar eigen zoon, die Juist advocaat geworden, de verdachte moet verdedigen, die zijn eigen moeder ls. Buitengewoon mooi is deze scène ge speeld, vooral door Gladys George, die een actrice van groot formaat blijkt te zijn. „De schrik van Brimstone" heet de twee de film, waarin Wallace Beery de titelrol speelt. Er wordt veel geschoten en raak ook. Naar onzen smaak wat te veel. Maar. smaken verschillen! Iido-Theater. De Fransche „sterren kijkers" hebben een nieuw sterretje ont dekt, de 17-Jarige Anny Vernay, die wij gisteravond voor het eerst ln actie heb ben gezien in de titelrol van „Prinses Ta rakanova", waarin de geschiedenis wordt behandeld van een jongedame, die door een eerzuchtigen Poolschen edelman, prins Radziwill naar voren wordt geschoven als rechthebbende op den Russischen troon, welke op dal oogenblik wordt bezet door de groote Catharina, keizerin aller Russen. Deze laatste neemt de aanspraken van het prinsesje niet au sérieux, maar be geerde haar niettemin in haar macht te hebben, waarschijnlijk niet het minst, om dat zij den naam had beeldschoon te zijn, terwijl Catharina zelf alle moeite had om jong en schoon te blijven schijnen. Ca tharina stuurt derhalve een harer ver trouwden den graaf Orlof naar Venetie, waar haar mededingster verblijf houdt, met de opdracht om haar hetzij uit den weg te ruimen, hetzij mee te nemen naar Rusland. De omgeving der Dogestad is een waar lustoord voor de romantiek en het verwon dert dan ook niet, dat graaf Orlof tot over de ooren verliefd wordt op de argelooze kroonpretendente. Aanvankelijk is hij zich daarvan nog niet bewust en reeds ls het net over haar toegeslagen, wannee' de waarheid tot hem doordringt en hij be grijpt, dat de liefde, welke ook zij voor hem heeft opgevat, hem in staat heeft gesteld de ontvoering tot stand te bren gen. Hij geeft opdracht om het oorlogsschip, waarop zij zich bevinden, naar Venetië te doen terugkeeren, maar zijn vrienden, die inzien, dat hij terwille van de liefde zijn plicht verzaakt, verzetten zich daartegen en arresteeren hun onwilligen gezagvoer der. Kort voor aankomst te Petersburg stellen zij hem weer in vrijheid en voor het oog van de geheele wereld en de keize rin is het alsof Orlof zijn opdracht op be wonderenswaardige wijze heeft vervuld. Het kost Catharina niet veel moeite om te ontdekken, dat Orlof Tarakanova verre verkiest boven haar, de keizerin en daar mede ls het lot van de arme gevangene bezegeld. Orlof onderneemt nog een laatste stoutmoedige poging om haar uit de armen van haar beulen té bevrijden, maar deze mislukt en het resultaat is slechts, dat bel den .samen het schavot zullen betreden om in den dood te worden vereenigd. Dit ls, zeer ln het kort, de inhoud van deze ontroerende speelfilm, waarin het spel van de jeugdige Anny Vernay de voor spelling rechtvaardigt, dat dit haar laat ste groote film niet zal zijn. Suzy Prlm als keizerin Catharina en Pierre R. Wlllm als graaf Orlof leveren sterk tegenspel, terwijl ook de Prins Radziwill van Roger Karl met eere dient genoemd. In het voorprogramma neemt een span nende detective-geschiedenis „De strijd om den Omar-diamant' de voornaamste plaats ln. Trianon-Theater. Boefje is verfilmd! Boefje, het bekende boek van M. J. Brusse, dat als tooneelstuk reeds vele jaren steeds weer nieuwe triomfen viert, is nu ook tot film verwerkt. Het zou als film echter nooit een succes geworden zijn als niet Annie van Ees de hoofdrol uitgebeeld had. De rol van den jongen uit de Rotterdam- sche havenwijken, die door zijn kwajon gensstreken de buurt onveilig maakt, maar innerlijk allerminst sleoht is, kan alleen maar gespeeld worden door Annie van Ees, Haar naam ls onafscheidelijk aan dien van Boefje verbonden en zonder haar was de verfilming dan ook niet denkbaar. Dat zij zich bereid verklaarde ook de filmrol te vervullen, waarbij zij aan vele moeilijk heden het hoofd heeft moeten bieden, is dan ook de voornaamste reden geworden, dat de film zoo buitengewoon goed ge slaagd is. De regisseur Detlef Sierck heeft bovendien de Juiste sfeer weten te treffen, iets wat in een film als deze onontbeer lijk ls. wy denken byvoorbeeld aan het kermlstooneeltje, dat de volksgenoegens uit die dagen zoo juist typeert. Naast de vele andere medespelers, treedt Albert van Dalsum, als de pastoor, door zyn zuivere uitbeelding, sterk op den voorgrond. Prof, mr. J. M. van Bemmelen, voorzit ter van „Pro Juventute" verklaarde zich bereid, gister- en vanavond een inleidend woord te spreken. Juist in een tyd als deze ls het werk van „Pro Juventute" dubbel - hard noodlg. De tegenwoordige omstandig heden zyn voor de volksjeugd zeer ongun stig en het is daarom een verblydend tee- ken dat juist nu de film „Boefje" onder de aandacht van het publiek gebracht wordt. Spr. hoopte dat velen zich voor de zen menschllevenden arbeid zullen inte resseeren en de vereeniging in haar stre ven steunen. Voor de pauze wordt er naast het ge- bruikelyke nieuws en een grappig teeken filmpje „March of time" vertoond. Dit is iets nieuws op het gebied van wereld nieuws. In andere plaatsen heeft het reeds grooten opgang gemaakt en het is een ver heugend feit, dat het nu ook hier ter stede vertoond wordt. In een kort tüdsbestek wordt een brok geschiedenis uitgebeeld van een land dat in de byzondere belang stelling staat. Gisteravond zagen wy o.a. een gedeelte van China's geschiedenis, zyn opbloei na vele jaren van de Westersche beschaving versteken te zyn geweest en zyn stryd tegen Japan. De korte, maar overzichteiyke samenvatting van dit we reldnieuws ls zeer interessant en zal ook hier aller belangstelling vragen. In het Casino-Theater is thans voor de tweede maeal geprolongeerd de komische film ,,'t Zat in del ucht". Nog steeds kan men zich ten volle amuseeren om den hoofdvertolker George Formby en diens grappige avonturen. Voor de pauze gaat een geheel nieuw programma, o.a, „De Helleveeg", met Robert Armstrong en Ann Southern in de hoofdrollen. Luxor-Theatcr. „Stella Dallas", de hoofdfilm ln Luxor, is een oude film ln een nieuw kleed. Het probleem, dat zy be handelt, biyft er echter even actueel om en zal wel altyd de aandacht blyven vra gen. Stella Dallas ls een meisje van arme en weinig ontwikkelde ouders, dat met het gewone milieu geen genoegen neemt en alles ln het werk stelt een meer beschaaf den Jongeman te behagen, Zy slaagt in haar opzet, treedt ln het huweiyk en meent dan dat het hek van den dam is om niet alleen een leventje te voeren ln weelde, maar ook om te gaan feestvieren, dansen enz., geiyk haar wat lichtzinnige zieltje altyd heeft begeerd. Haar echtge noot poogt haar aanvankeiyk af te hou den van het pad, dat onafwendbaar leiden moet naar echtelyke oneenigheld en ver- waarloozing van de gezinsorde, maar los bandige vrienden steunen de vrouw in haar verzet, zoodat man en vrouw uit elkaar gaan. waarbij de inmiddels gebo ren baby (een meisje)) onder de hoede van de moeder blyft. Jaren gaan zoo voorby zonder dat Stella haar leven ver betert en zonder dat zy tot het Inzicht komt dat zy zich door haar dwaze optre den en opzichtige kleeding volkomen be lachelijk maakt, juist in die kringen, waar in zy zich mede ter wille van haar dochtertje zoo gaarne wil opdringen. Een toevallig afgeluisterd gesprek brengt haar dan echter plotseling achter de waar heid en wetende hoezeer haar dochtertje zich aangetrokken voelt tot de vrouw met wie haar echtgenoot hertrouwen zal komt zy tot de conclusie dat het voor het meis je beter ls indien het wordt overgebracht naar het nieuwe milieu van haar vroege- ren man, waar beschaving en ontwikke ling op een zooveel hooger peil staan dan bij haarzelf. In een opwelling van zelfop offering brengt Stella tenslotte de offe-s, welke haar eigen levensgeluk vernietigen, maar van groote beteekenls moeten zyn Voor de toekomst van haar kind De film „Stella Dallas" werd geregis seerd door King Vidor en dat garandeert feitelijk altyd een goed resultaat, gelyk ook ditmaal! Het sterke spel van Barbara Stanwyck en John Boles draagt verder het geheele verhaal, wat temeer te loven valt omdat de rol van Barbara Stanwyck in wezen een zeer moeilyke is. Deze Ameri- kaansche filmactrice heeft zich volkomen In haar rol ingeleefd en zy weet den stijl tol het einde toe op bewonderenswaardige wyze te bewaren, daarby herhaaldelijk gevoelige snaren treffende! Anne Shirley streeft haar overigens in de veel meer be scheiden rol van „de andere vrouw" zeer dicht naby, terwyi Alan Hale waardeering verdient voor zyn creatie van den bezoe ker der paardenrennen, die steeds meer aan lager wal raakt. „De geheimzinnige 'lichtdienst" is een sensationeele historie van een piloot, die !n diens! der justitie treedt en aangewe zen wordt om een bende menschensmok- kelaars te ontmaskeren. Tenslotte vraagt het Luxor-filmnieuws weer_byzondere aan dacht. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6