LEIDSCH DAGBLAD - EersCe Bied Zaterdag 14 October 1939 Officieele Kennisgevingen I schaff'ing. Werkl00Mn en 676 in wo-kver- Laatste oorlogsnieuws Laatste Berichten Binnenland Buitenland Het Duitsche legerbericht Hoop op vreedzame regeling in Finland VRAGENRUBRIEK Uit de Rijnstreek Autoweg Den Haag- Utrecht weldra gereed Vulkanische werking op Java Vanavond geen radiorede van Chamberlain De ondergang van de „Royal Oak" MARKT Voorts vindt er in den middag van dezen dag in het Militair Tehuis aan den Morsch- weg een receptie plaats De laatste 25 jaar. Gaan wij tenslotte nog even terug nair den tijd. die er ligt tusschen het vijftig en vijf-en-zeventlg-jarig bestaan. Als belang rijkste feiten zijn uit dien tijd te melden de inrichting van een tweede Chr. Militair Te- huls ln het wijkgebouw Staal wijk tijdens de moblllsaticjaren 19141918 en het veertig jarig jubileum van den heer Breebaart als bestuurslid in 1935. Tenslotte kan nog mede gedeeld worden, dat op 23 November 1916 ln de Stadsgehoorzaal de uitgestelde feestver- gadering van het gouden Jubileum op be scheiden wijze is herdacht en dat het vorig jaar het echtpaar G. Brinks tot vader en moeder werd aangesteld. Het Chr. Mil. Tehuis, dat onder voorzit terschap van den heer C. Mulder vooral in dezen mobilisatie-tijd zeer veel voor de mili tairen doet, neemt thans een eere-plaats ln in de rij van Nederlandsche Chr. Mil. Te huizen. Zij het het bestuur gegeven nog lange jaren zijn onmisbaar werk voort te zetten in het belang van het Nederlandsche leger en tot eere van de Leidsche burgerij. SUIKER-DISTRIBUTIE. Het publiek wordt in zijn eigen belang verzocht. Maandag 16 October a.s. niet meer suiker te koopen dan het op één bon kan krijgen. Wordt aan dit verzoek geen ge- jvolg gegeven, dan zullen de door de goede zorgen der Rijksregeering in de winkels be schikbaar gestelde, en absoluut voldoende voorraden, zóó snel verminderen, dat het moeilijk kan worden tegen het einde van de weck b.v zieken en zuigelingen van het noodige te voorzien. Ieder werke dus mede om den goeden gang van zaken te bevor deren; alleen op deze wijze kan in aller behoefte geregeld worden voorzien. sleurde. Voorts wordt gezegd, dat ook eenige gehuchten in de nabijheid zouden zijn weg gevaagd. Het aantal vermiste personen wordt ge schat op tien, doch Is nog niet vastgesteld. In 1928 werd in de omgeving van Batoer eveneens reeds eruptieve werking waarge nomen, waardoor nieuwe kraters ontston- den met vorming van stikgassen. Toen wa ren er echter geen menschenlevens te be treuren. EEN DAAD TER NAVOLGING. Men schrijft ons; Het bestuur van de Stichting Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden mocht heden van de Vereeniging voor Vrou welijke Studenten te Leiden (V.V.S.L.) een bedrag van f. 150 ontvangen. Dit gebaar is daarom zoo sympathiek, om dat deze gelden, die oorspronkelijk bestemd waren voor de Novietenfestiviteiten, thans beschikbaar gesteld zijn tot leniging van bijzondere nooden. Wij mogen andere vereenigingen en per sonen opwekken dit goede voorbeeld na te volgen, opdat de Commissie daardoor in staat zal zijn. tengevolge van de bijzondere tijdsomstandigheden ontstane nooden te lenigen. De geldmiddelen van de Commissie heb ben dringend versterking noodig! Giften kunnen worden gestort op het gironummer van de Commissie no. 304274. of bij den penningmeester, Twentsche Bank, Breestraat 81Leiden. COMITÉ BREIEN VOOR MILITAIREN VESTING HOLLAND. Naar ons wordt medegedeeld, zullen zij, die voor de militairen polsmoffen met halve duim. bivakmutsen, dassen of visscherskou- sen willen breien, de daartoe benoodlgde en geschikt bevonden wol of patronen tegen betaling vanaf Maandag a.s. dagelijks kun nen verkrijgen bij de navolgende adressen: Mevr Roosenburg, Rijnsburgerweg 153. mevr. Moens. Rljnsburgerw. 84. mevr. Guljé, van Sllngenlandlaan 8. mevr. Wilbrink. P. J. Blokstraat 18. secretaresse; mevr. Beeken kamp. Warmonderweg 51, mevr. v. d. Poppe, Rapenburg 95. Ook is een en ander verkrijgbaar bij V.V.H. (Ver Vrouwelijke Hulp) 's avonds van half acht tot half negen. Gerecht 13 en bij den R.K. Vrouwenbond in de RK. Vakschool Woensdagmorgen van 1012 en Vrijdag avond van 79 uur, Noordeinde 50. PETROLEUMDISTRIBUTIE. Iedere post bezorgt aan het Distributie kantoor stapels ingevulde enquête-formu lieren. Deze moeten worden teruggezonden, hetgeen ln deze toch al zeer drukke dagen geheel overbodige moeite veroorzaakt. Er wordt ous nog eens aan herinnerd: De ingevulde enquête-formullerbn moeten Woensdag, 18 October 8.s., medegebracht worden om ingeruild te worden tegen kaarten van petroleumbons. Tevens moet bij die gelegenheid ter afstempeling gc- tcond worden de reeds eerder uitgereikte distributiekaart, waarop het woord „hoofd" aan de voorzijde ls afgedrukt. De Directeur van het Distributie kantoor, P. ROOSENBURG. Lelden, 14 October 1939. 1242 DISTRIBUTIE SPINAZIE IN BLIK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de distributie van spinazie in blik ten behoeve van werkloozen en armlastigen voorloopig is stopgezet. De bij den groentehandel aanwezige voor raad kan echter nog tegen afgifte van de daarvoor uitgereikte bons afgenomen wor den. 1226 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven: Aardewerk, enzSteenfabr. arb. 74. totaal 74. Boekdrukkerij, enz.: Boekdrukkers 16. Foto grafen 4. Hulp-vakarbeiders 1, Letterszetters 30. Steendrukkers 2. totaal 53. Bouwbedrijven enz.: Behangers 20. Bagger- lieden 1, Betonvlechters 7, Betonwerkers 24. Gla zenmakers 2. Glazenwasschcrs 4, Granietwer kers 11. Grand werkers 68. Helers 1. Metselaars 55. Opperlieden 60. Schilders. 126. Sloopers 7. Steenhouwers 6 Steenbikkers 1. Straatmakers 1. Hulp-Straatmakers 3. Stucadoors 33. Timmer lieden 80. Uitvoerders 7. Voegers 9. Ong. Bouw vakarbeiders 10 totaal 536. Chem. Nijverheid: Lab. Bedienden 2. Vuur- weikmakers 1. Zeepfabriek Arb. 4, totaal 7. Houtbewerkers: Houtbewerkers 18. Kistenma kers 6. Kuipers 1. Lijstenmakers 3. Meubelstof feerders 3. Meubelmakers 14. Politoerders 2. Ong. Fabr. arb. 19. totaal 66. Kleeding. enz.: Beddenmakers 2. Bleekers 5, Kleermakers 30. totaal 37. Leder, enz.: Schoenmakers 4. Vellenblooters 2, totaal 6. Metaalnijverheid: Bankwerkers 25. Blikbewer- kers 14. Burgersmeden 13. Eloctriciens 16. Gas fitters 3. Instrumentmakers 2. Isoleerders 2 Ket tingsmeden 10. Klinkers 6. Koperslagers 1. Las- schers 6. Loodgieters 13, Machinisten 7. Metaal- boorders 4 Metaalslijpers 1. Metaalzagers 1. Monteurs 19. Polijsters 1. Ponsers 2. Rijtuig schild :rs 1. Rijwielherstellers 10. Scheepstim merlieden 2. Scheepsschllders 1. Stokers 11. Te- genhouders 6. Voorslaanders 5. Voorwarmers 1. Vuurwerkers 4. Wagenmakers 2. IJzerwerkers 27. Zandvormers 3. Zilversmeden 1. Ong. Ar beiders 30. totaal 250, Papier, enz Boekbinders 26. totaal 26. Textielnijverheid: Hekelaars 19 Katoendruk kers 16, Kluwers 2. Luikers 5. Plaatsnijders 2. Spinners 31. Spoelers 5. Staaldraaddraaiers 8. Sterkers 1. Strijkers 2. Wevers 24 Wolbewerkers 18. Ong. Textlelarb. 52 totaal 185. Voedings-genotmlddelen: Bakkers 50. Sigaren makers 7. Sig. strippers 2. Slagers 25. Suiker werkers 10, Wijnkoopersknechten 8. Zuivelbe- reiders 4. Ong. Fabr. arb. 21. totaal 127. Landbouwbedrijven: Bloemisten 29. Landar beiders 26, Tuinlieden 22, Warmoeziers 7. Ong. Landarb. 5. totaal 89. Handel: Etaleurs 3. Lompensorteerders 13 Magazijnknechten 44. Reizigers. Colp. 26. Win kelbedienden 21 totaal 107. Verkeerswc ?n: Emballeurs 2. Chauffeurs 46 Exp Knechten 7. Koetsiers 7. Kellners 30 Koks 2. Loopknechten 28. Schippers 43. Spoor- en Trampers. 16, Transportarbeiders 36. Wakers 2. totaal 219. Verz. en Bankwezen: Incasseerders 14. totaal 14. Vrije Beroepen: Bedrijfsleiders 5 Kantoorper soneel 52. Musici 5. Overheidspersoneel 4. Teeke naars 3. Werkmeesters 8. totaal 77. Ongeschoolde Handarb Losse Arbeiders 235. totaal 235. Huiselijke Diensten: Huispersoneel 11 Verple gers 2. totaal 13. Pers. (Geen Handarb. zonder voorkeur v. Be- I i'oep) 20. totaal 20. A. V O. 6. totaal 6. I n \rouwen: Analysten 3. Kapsters 2. Naaisters Boekbindsters 2 Winkeljuffrouwen 8 Ser- I veersters 1, Kantoorbedienden 64. Verpleegsters I Bedrijfsleidsters 2. Tandartsass. 1. Onder wijzeressen 1. Ass. en Huishoudsters 9. Kinder- tuf rouwen 5. Dagmeisjes 9. Dienstboden 8. I werkstm 35. Fabr. Arbeidsters 3. A. V. O. 2. I totaal 165. AJg- Totaal 2312. 13 Oct. 1938 3993; 14 Oct. 1937 4348. Tot directeur van de Leidsche Chr. Har- monievereeniging is benoemd de heer B. Verweel uit Schiedam. Gisteravond omstreeks kwart voor zes is een 78-jarige voetganger, toen hij zonder voldoende acht te slaan op het verkeer, den rijweg in het Noordeinde wilde oversteken. aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door den 21-jarigen J. alhier. De Eerste Hulpdienst bracht den voetgan ger, die het linker-onderbeen had gebroken, per auto naar het Diaconessenhuis. Op verzoek van den Officier van Justi tie is alhier aangehouden een 62-jarige los werkman, die door den Haagschen Politie rechter was veroordeeld tot het ondergaan van twee maanden gevangenisstraf. Hedenmorgen ln de vroegte is.de 30-ja rige smid B. L., die te flets' dén ove'rwèg aan den Morschweg wilde oversteken, terwijl de afsluitboomen zich reeds in dalende rich ting bewogen door een der boomen in den rug getroffen, waardoor de man achterover van zijn fiets viel. Daar hij over pijn in den rug klaagde, is dem an door den E.H.D. naar he' Academisch Ziekenhuis overgebracht. Onze stadgenoot, de kapitein der in fanterie P. H. Steenhauer, is aangewezen als hoofd van het bureau „zakenverloven" van het departement van defensie. Voor het alhier afgenomen examen *an apothekers-assistent zijn geslaagd de aames F. v. d. Eykhoff (Vlaardingen) en v' p°PPens (Lelden) en de heer Chr. J. verboom (Poortugaal). MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. De regeerlngspersdienst meldt: De F. 9. no. 39 is vanochtend 10.47 uur in Westsouburg (Zeeland), kort na het opstij gen neergestort. Het toestel is vernield; de beide inzitten den zijn lich-t gewond. TWEE KINDERMOORDEN TE RIDDERKERK. Hedenmorgen is gearresteerd een 32-ja- rige ongehuwde vrouw, wonende te Oos- tendam, gemeente Ridderkerk. De vrouw, die moeder is van drie kinderen, wordt verdacht van twee kindermoorden, ge pleegd in de jaren 1935 en 1938. In verband met dit feit is tevens gear resteerd een 31-jarige man, eveneens uit OostendaiTi. Het parket van Rotterdam heeft met den burgemeester van Ridderkerk ter plaatse een onderzoek Ingesteld. Beide arrestanten zullen Maandag a.s. naar het huis van be waring te Rotterdam worden overgebracht. Conform het voorstel B. en W. besloten. De heei Ent vestigde de aandacht op de maatregelen Inzake luchtbescherming en het maken van schuilkelders. Volgens hem zouden als zoodanig kunnen dienen, indien verbeterd, de kelders van verschillende boe renwoningen. De voorzitter zegde overwe ging van de opmerkingen inzake waar schuwen bij luchtgevaar toe. Wat betreft de kelders van boerenwoningen nam hij een afwijzend standpunt in, zulks in verband met den afstand van bewoonde kommen. De heer Snel gaf in overweging bij de verbetering van de Bruggestraat, een witte band in die straat aan te brengen, tot waar het verkeer mag plaats hebben, indien de brug geopend is. De voorzitter bleek hiertoe genegen. Hierna sluiting. KONING LEOPOLD ZAL TOT AMERIKA SPREKEN. In antwoord op een tot hem gerichte uit- noodiging, heeft koning Leopold er in toe gestemd op Donderdag 26 October een radioredevoering tot de Vereenigde Staten te richten. Het uur van uitzending zal later bekend gemaakt worden. VERHUIZING VAN BOEREN NAAR LIBYE. In Venetië, Napels ?n Palerma worden voorbereidingen getroffen voor de groote verhuizing van Italiaansche boeren naar Libye. Tweeduizend plattelandsgezinnen, in totaal 20.000 personen, zullen over 14 dagen worden gebracht aan boord van zes schepen, die uit de drie bovengenoemde havens naar de nieuwe provincies van Llbye vertrekken, waar boerderijen en dorpen, speciaal voor hen gebouwd, gereed staan hen te ont vangen. Het oppercommando van de Duitsche weermacht maakt bekend; In het Oosten werden met de bezetting der laatste sectoren aan de Boeg de bewe gingen aan de DuitschRussische belan- gengrens afgesloten. In het Westen zwakke actie van de artil lerie. Tijdens luchtgevechten weiden door jachtvliegtuigen en door luchtdoelgeschut drie vijandelijke vliegtuigen bij Schleiden, Idar-Oberstein en Mayen, zonder eigen verliezen, neergeschoten. De reden, waarom gisteren geen bespre kingen tusschen de Finsche regeering en de gisteren Russen gevoerd zijn. was zoo verklaart men te Helsinki, dat de Finnen de voorstellen der sovjets bestudeerden. De hoop op een vreedzame regeling is versterkt door het initiatief van den Zweedschen koning voor een conferentie te Stockholm en door den moreelen steun uit de Vereenigde Staten. bewogen zich op onregelmatige wijze, terwijl de Amerikanen algemeen lager waren. De Petroleummarkt was bij de opening vast voor Koninklijken, waarna reeds spoedig een kleine reactie intrad. In het verdere verloop viel er echter geen noemenswaardige mutaties meer op te teekenen. Van de Industrieelen liepen de Phlllpsaan- deelen na een drietal punten hooger te zijn Ingezet, achteruit tot ongeveer het peil van de vorige slotnoteering. Unilevers waren goed prijshoudend, evenals A.K.U. Tabakken waren wederom volkomen ver waarloosd. De affaire in Rubberfondsen was stil. Het duurde een geruimen tijd alvorens een trans actie in Amsterdam Rubbers kon worden ge daan. Per saldo kwam een lagere noteering te voorschijn. Voor verscheidene minder courante soorteh moesten verliezen worden opgeteekend. De Scheepvaartmarkt was stil en gaf slechts kleine veranderingen te aanschouwen. De handel in Suikerfondsen was onbeteeke- nend. H.V.A.s waren prijshoudend, maar wei nig veranderd. Voor de Amerikaansche waarden bestond bij de opening een zwakke stemming. Hoewel de koersen in Wallstreet geen noemenswaardige wijzigingen hadden ondergaan en het markt- verloop aldaar onregelmatig was geweest, werd aan het Damrak meerendeels niet onbelangrijk lager afgedaan. Vooral gold dit voor de Staal- aandeclen. Tijdens de ochtenduren kon even wel een kleine verbetering worden geconsta teerd. De omzetten waren klein. De belang stelling ging in hoofdzaak uit naar de Staai- aandeelen. De beleggingsafdeling had een kalm ver loop Voor de Nederlandsche Staatspapieren was de stemming aan den gedrukten kant. met uitzondering voor de Oude Schuld, die prijs houdend was. Duitsche fondsen hadden een ge deprimeerd voorkomen. Van Fransche obllga- tien was niets te bemerken. WISSELKOERSEN. Londen 7.48'/- (7.56V*). Berlijn 75 '75.50». Parijs 4.25 (4.29'A). Brussel 31.47 31.47V«). Zwitserland 42.25 <42.27'/j) Ko penhagen 36.42' .36.42' -» Stockholm 44.90 ,oo^?o 0510 4282"* '42.82'/!). New-York (1.88 3/8). Lire Bankpapier 7.90 I i.50). Tusschen haakjes zijn de koersen van H. S. te L. Uw zoon moet opnieuw vrij stelling vragen wegens kostwinnerschap, aan nemende althans dat hij nog altijd werk heeft. omdat hij anders immers ceen kostwinner meer is. Vergoeding wordt in dit geval niet gegeven, terwijl U ook bij de steunverleening niet te recht kunt. B. S. te L. Er bestaat de L°idsche Schilder en Tecken Academie Ars Aemula Naturae", waarvan tijdelijk secretaris is de heer dr. J. J. de Gelder. Wijttenbachweg 43, Oegstgeest. OMSTREEKS HALF NOVEMBER TOT BIJ „DE HOMMEL" BERIJDBAAR. Naar wij vernemen, aldus de „Haag- sche Courant", zal de autoweg Den HaagUtrecht omstreeks half Novem ber zoover gereed zijn, dat het gedeelte tot de kruising met den weg naar 's Hertogenbosch, nabij de uitspanning „De Hommel", voor het verkeer kan worden opengesteld. Het gehucht Timbang is weggevaagd. NEGEN PERSONEN WORDEN VERMIST. Officieel wordt volgens Aneta uit Batavia gemeld Door een plotselinge vulkanische wer king is op het Dieng-plateau het ge hucht Timbang, nabij Batoer in de resi dentie Banjoemas (Java) geheel ver dwenen. De bevolking van tweehon derd zielen wist zich tijdig in veilig heid te stellen, doch negen personen worden nog vermist. Huisraad, groot en klein vee, alsmede de oogst van hon derd hectaren ging verloren. De aardbeving werd o.m. ook gevoeld te Wonoboso en Garocng. Uit de Tele- gan ten Noorden van Timbang begon bovendien een modderstroom te vloeien, die thans nog voortgaat. De bevolking der aan Timbang grenzende gehuch- j ten, verontrus' door de gebeurtenissen, heeft ie wijk genomen. Het oinnen- landsch bestuur trof maatregelen voor ev*~uatie en voedselvoorziening. De gouverneur van Midden-Java gaat vandaag of morgen naar het ter rein van de ramp. De „Locomotief" verneemt nog uit Band- jarnegara, dat op het Diengplateau zich een nieuwe krater heeft gevormd, en dat de daaruit opspuitende modder den stroom vormde, welke het gehucht Timbang mee- LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Aanbieding gemeentebegrooting 1940 Opruiming brug Achthovenerweg De Luchtbescherming. De raad vergadere. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer N. Mol. De voorz. deelde mede, dat inzake doortrekking van de Resedastraat naar de Hootdstraat met den bouwer v. d. Velden een voorloopige oplossing was ge vonden. In verband met den aanleg van den rijkssnelweg, welke ook ongeveer hier zal komen zal nu voor de Resedastraat een nooduitgang komen tusschen het land van de heeren Aukes en Braak. De bouwer v. d. Velden zal een bedrag ln de gemeentekas storten, voldoende, om later den definitie ven aanleg van de straat daaruit te kunnen bekostigen. Bij ingebreke blijven van den heer v. d. Velden zou dan de raad den aan leg kunnen uitvoeren. Hierna werd de gemeenterekening 1938 en die van het grondbedrijf voorloopig vast gesteld. De cijfers der gemeenterekening zijn f 115018,81 in ontvangsten en f 113.135.48 in uitgaven; batig saldo 1883.33. Voor het grondbedrijf waren de cijfers; ontvangsten f 32082,80. uitgaven f 31536,36; batig saldo f 546,44. Vervolgens werd aangeboden de begroo ting van i940. De voorzitter kon tot zijn vreugde mededeelen, dat men er in geslaagd was de begrooting zonder belastlngverhoo- ging svien te stellen. De cijfers zijn: in komsten f 125198,91. uitgaven f 118883,50. onvoorzien f 6315,41. In de begrootings- commissie werden benoemd de heeren Snel, Rijnsburger en Ent. Het voorstel tot opruiming van een brug ln den Achthovenerweg lokte eenige be spreking uit. Het betrof hier de brug in eigendom bij den heer van 't Riet. Deze is bereid tot de opruiming mede te werken, zonder bijdrage in de kosten. De heer Snel sprak van verschillende maatstaf. Andere eigenaars die ook bereid zijn tot afstaan van bruggen moeten bedragen storten. De voorzitter antwoordde, dat het hier een ge- va". van opruiming van een brug betrof ter wijl in de door den heer Snel bedoelde ge vallen de door de gemeente over te nemen bruggen zouden moeten worden hersteld, hetwelk véél meer kosten zou meebrengen. Na discussie conform het voorstel van B. en W. besloten. Zonder bespreking werd besloten gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van banken voor de Ned. Herv. School en het verlengen van den looptijd van kasgeld- leeningen. Eenige bewoners aan den Hoogmadensche weg hadden bezwaar ingebracht tegen hun aanslag in de straatbelasting. Deze belas ting was voor hen dit jaar verhoogd van de 3e tot de le klasse daar de gemeente thans bijdraagt in de kosten van dezen provinci alen weg. B. en W. stelden daarom voor de reclames af te wijzen. MORGEN EEN RADIOREDE VAN ERKKO. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko. zal morgen vroeg een radio rede houden tot de Vereenigde Staten, wel ke via Bazel zal worden uitgezonden. Het initiatief voor de rede is gekomen van de Vereenigde Staten. Men gelooft, dat de Fin sche sympathie voor Duitschland een zwa- ren klap gekregen heeft door de onver schilligheid, welke Hitier voor het lot van Finland betoont. De „Basler Nachrichten" verneemt uit Helsinki: Volgens niet bevestigde geruch ten zouden de Russische eischen in hoofd zaak betrekking hebben op de versterking der Finsche verdedigingswerken in het ge- blen van de Noordelijke IJszee. In ieder geval schi'nen geen besluiten genomen te zullen worden voor het einde van de con ferentie te Stockhohr). Wat de houding van Duitschland betreft, bevestigen de in lichtingen uit Berlijn, dat het rijk. hetwelk zich de beschermer van Finland noemde, het thans volledig aan zijn lot overlaat. DE TERUGKEER VAN WILNA AAN LITHAUEN. De regeering van Lithauen heeft de voor bereidende werkzaamheden tot overneming der stad en van het gebied Wilna beëin digd. Tegelijk met den 'ntoebt van het Li- thausche leger begeeft zich ook een staf van bestuursambtenaren naar het gebied van Wilna, die terstond het plaatselijk be wind zullen organiaeeren. DE RUSSISCH-TURKSCHE BESPREKINGEN. Het Turksohe blad „Yeni-Sabah" ver neemt van betrouwbare zijde, dat de on derhandelingen voor een pact met de Sovjet-unie op de meest vriendschappe lijke wijze zijn afgesloten. Er zou een pact zijn ontworpen, dat harmonieert met dc Turksche overeenkomsten met Engeland en Frankrijk. Het blad gelooft, dat Saradjog- loe morgen uit Moskou vertrekt. FRANSCHE BOMMENWERPER LANDT OP SARDINIË. Een driemotorlge Fransche bommen werper, welke op weg was van Istres naar Bastia. heeft wegens motordefect een nood landing moeten verrichten op Sardinië. De bemanning, waaronder twee officieren, wordt ter beschikking gehouden van de Ita liaansche autoriteiten. Thans >vordt medegedeeld, dal Cham berlain vanavond géén radioredevoe ring; zal houden. De admiraliteit is begonnen met de uit gifte van een lijst van overlevenden van de .Royal Oak". Tot dusver zijn de namen van 15 officieren en manschappen bekend gemaakt. Medegedeeld wordt, dat deze 15 overle venden aan land zijn gebracht. Geen hun ner heeft ernstige verwondingen. Er zullen nog meer lijsten gepubliceerd worden. Reuter herinnert er aan. dat het slag schip indertijd het stoffelijk overschot van de Noorsche koningin Maud van Engeland naar Oslo heeft overgebracht. AMSTERDAM, 14 October. De laatste beursdag van deze week kenmerkte zich door groot gebrek aan affaire. De onbe rekenbare politieke toestand bleef tot. voorzich tigheid manen en er waren mitsdien weinig opdrachten zoodat de handel nu en dan bijna geheel stagneerde. De markt had daarbij een onzeker voorkomen. Van een geprononceerde stemming was geen sprake. De lokale fondsen 13.,9ct 1939- Coöp. groenten-, fruit- 'loemenveiUng-vereen. „Leiden en omstr. Witte kool f2.403.20Roode kool f 1 805 40 Savoye kool 1.2^0—4.80; Groene kool 6 10, boerenkool f.2-3; prei f.1.50-3.40- Kro- Krot€n' Sekookt f. j—8; Uien a f, t°' Peen 1rt-öO—520; Spruiten f 7—18' M S f±r3; N,er0 2-408.60; Druiven f. 10 Snutxxmen L 737; Stokboonen f. 18—40; Pronkboonen f.311; Stamboonen f.5—32- Wit- ?'/12T27: Posteleln f.8—14: Spinazief. 6— 16 Tomaten A f,4—14.40. B f.4—16, C f.4—12 Kc f-4—10.40 per 100 kg.: Andijvie f. 0.40—1.60: Komkommers f.13.30; Bloemkool f. 1.5017 80 Meloenen f 2-9: Salade f. 0.30-1.20; Knolsel- «n L 41J? per 100 stuk^' Kroten f. 0.80— 160. Pieterselie f.0.30-0.60; Radijs f. 0.30—1.20; Selderie f. 0.30— 1: Bleekselderie f. 4.50—14 f??A Rabarber f- 0.601Raapstelen f. 0.40—0.60 per 100 bos. LEIDEN. Turfmarkt van 9 tot en met 14 Oct. 1939. Lange tprf geen aanvoer. Prijzen: f 68 per 1000 stuks. LEIDEN. 14 Oct. Botermarkt. Fabrieksboter prima f. 1.53: boerenboter prima f. 1.481.60 per kg. 430 kg. Handel matig. BOSKOOP. 13 October. Coöp. vereen. „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos- Rosa- Mundi 76—122 ct.: Ellen Poulsen 48—72 ct Butterfly 32—59 ct.: Rosalandia 29—57 ct.; Glo ria Mundi 18—32 ct.; Peehtold 46—61 ct.: Vier- randen 50—86 ct.; Gemengde rozen 16—26 ct. Else Poulsen 36—60 ct.; Briarclif 46—78 ct Edith Helen 57—76 ct.; Hadley 65—78 ctFlo- rex 72—95 ct.; August. Noack 25—36 ct.; Mac. Keiler 28—54 ct.; Mevr. v. Straaten van Nes 34 ct.; Queen Mary 70 ct.; Duisburg 29 ct Di versen per bos: Chrvsanthen. gr .bloemig. 50—80 ct Idem tros. 14—23 ct.: Herfstasters 5 ct.: Physalis Francetti 19—24 ct.: Ligustrum 4 ct.; SïïF,r!di 2°—30 ctidem Prtns Hen- JmP* l?ct idem Nelly Moser 50 ct id F, ,™re!lde!lt 40 ct-: idem Mevr. le Coultre öu—uo ct.: Pernettya per stuk 26—47 ct. HOOFDDORP. 12 October. Rogge 8 00' chevalier gerst 8 40; wintergerst 8.00; haver xt -i SW?01*"1 9-25: Paardeboonen 9.25; Noord Holl. bruine boonen 25—30; groene erw ten 9.85; Noord Holl. vale erwten 3032; gele mosterd 15; kanariezaad 10: karwijzaad 28: blauwmaanzaad 25; koolzaad 15. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 Oct. 1939. Groentenveiling. Eigenheimers groote f. 3.20— tt rPoe« 25 kg B1°emkool I f 10.10—15.10. idem ?nln ,y 80: Bospeen f.4—6.20; Andijvie f 0.801.20 per 100 stuks. Wasneen f. 0.300.50" f 50cnenoL0,45r0'55 per 20 kc Roode k°o1 2*522-S°: Gele kool f 2.40—2.80; Groene kool f. 3.905; Uien f. 2.503.50 per 100 kg. LEIDSCHENDAM. 12 Oct. Vrije veiling. 6319 Kipeieren 5.055.70; Heneieren 3.50—3 80 per 100 stuks. n.?ipPen 0.20—0 70; duiven 0.08—0.12; konijnen 0.451.05 per stuk. LEIDSCHENDAM. 12 Oct. Het Blesse Paard. Kipeieren 4.655.50; Heneieren 3.504.25. LEIDSCHENDAM 12 October. Kropsla le srt. 50—1.50; idem 2e srt. 30; stoofsla 2—2.50- peen 2—3.90; tomaten, midd. 33.80; Idem' groote ronde 3—5 50: idem. 2e srt. 2.203.50* idem. 3e srt. 2—2.20; idem bonken 2—2.80; an- duvie per 100 30—1.80; idem per 100 ko. 2—2.20* spinazie per 4 kg. 2558; postelein 6.50—9.20; prei 23.50; seldery 301.20. NIEUWVEEN. 13 Oct. Kipeieren. Aanvoer 483 stuks Prijs per 100 st. f. 5.90-6.60; kuikeneieren 1.3.954. Ganseieren per stuk 8 ct. RIJNSBURG, 13 October. Groentenveiling. - Aardappelen 6075 ct.; kroten 5060 ct.- waschpeen 40—60 ct.; uien 60—70 ct.; bloera- A's. 1 f-7~12- idem 11 f-46; bospeen f. 3.50— ;«groene k°o1 f 3-504.50; roode kool f2 50 —350; gele kool f.3—3.50; witte kool f.2—2.40. TER AAR. 13 October 1939. Spinazie f.0.19— 0.42; Andijvie f. 0.05—0.12; Boerekool f0.07 per kist Snijboonen f. 0.40—2.60: Witte pronkboo nen f. 0.30—0.57 per 10 kg.; Druiven f.0.16—0.18 per kg.; Waschpeen f. 1.50; Uien f. 1.50— 3; Prei f. 1.90—2 20: Roode kool f. 2.60—3.10; Savoye kool f. 3.10; Chineesche kool f. 2.10: Groene sav. f. 3.30 per 100 kg.; Kroten f. 1.90; Peen f. 1—3; Selderie f 0.60—0.90 per 100 bos. Sla f. 0.30—1 per 100 stuks. Bloemkool f.12—16: Meloenen f.5 —10 per 100 stuks; Tomaten f. 2—8 per 100 pond UTRECHT. 14 Oct. 1939. Veemarkt. Totaal aangevoerd 3035 stuks vee. 950 runderen. Prij zen: stieren f n.26—ft.30 per pond handel ge drukt. prijzen iets lager; slachtkoeien 2e srt. f. 0.310.35; 3e srt. f. 0.270.30 per pond han del drukt, prijzen terugloopend.' vaarzen f.160 —220; melkkoeien f. 180—260; kalfkoeien f. 190 -270: varekoeien f. 130—210 per stuk handel gedrukt, prijzen iets terugloopend: 500 nuchtere kalveren f. fi9 hancM kalm. priizen lager: 860 magere Varkens f.°^—^0: schrammen f. 17—24; 330 biggen f.1217, handel fiinw. nrÜ7«n lener: 85 ma cere scb°r>«o f. te—o-v inf.c terp«~i no pende prijzen: iPO lammeren (Tpxeinars) f.11 16 per stuk. henripi matig. prijz°n onveranderd. Kleinhandel: Boter 200 kg. f 1.80; kaas 125 kg. f 0.60—0.80 per kg.; eieren 15000 f.3.60-€ per 100 st.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3