TRIUMPH Zaterdag t4 Otlober 1939 VOOR SLECHTS I CENT 'n SIGARET VAN KLASSE EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK Vijf-en-zeventig jaar Chr. Mil. Tehuis KWALITEITS- NAAIMACHINE5 DE BESTE lc SIGARET LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Overzicht De strijd ter zee Het beroep op Amerika De Fransche ministerraad bijeen Drie Duitsche duikbooten vernield Nieuws uit Duitschland Verspreide berichten STADSNIEUWS Het oudste tehuis in Nederland jubileert C. F. NEERPOEL DE BRITSCHE LUCHTMACHT IN FRANKRIJK. De speciale correspondent van het En gelsche Reuter-bureau bij de Britsche luchtmacht in Frankrij seint, dat volko men voldoende voorraden voor de lucht macht met spoed opgehoopt worden in af gelegen dorpen, waar zij even zorgvuldig worden verborgen als de vliegvelden, waar voor zij bestemd zijn. Een nieuw type machinegeweer, dat nog op de geheime lijst staat en dat thans ge monteerd wordt, heeft ten doel een ver hoogde kracht te verleenen aan de vlieg tuigen bij den aanval en de verdediging. Het nieuwe wapen zal een aanvulling vor men op de andere verdedigingsmethoden bij de bescherming van opslagplaatsen en vliegvelden tegen laag vliegende vijande lijke toestellen. Er wordt veel zorg besteed aan de ca mouflage om te voorkomen, dat de vlieg tuigen worden gebombardeerd, wanneer zij op den grond staan, zooals dat met de Poolsche vliegtuigen gebeurd is. Door ca mouflage van den omtrek en het aanleg gen van nieuwe wegen heeft men de op slagplaatsen en de vliegvelden volkomen in het landschap kunnen verbergen. Ook de camouflage van het leger is bij kans volmaakt. Reuter's medewerker heeft geen enkel stuk geschut gezien en toch staat de geheele streek vol met kanonnen. In een dorp, waar het hoofdkwartier van een divisie ligt, was het eenige teeken der Britsche bezetting te zien op een deur, waarop het Engelsche woord voor tandarts met krijt geschreven was. De correspon- 1166 (Ingez. Med.) De verklaring van den Duitschen pers chef, dr. Dietrich, gisteren in een deel onzer oplaag nog vermeld, heeft niet nagelaten indruk te maken. Zelfs zoo, dat Duitsch land thans daaraan gaat knabbelen. Gezegd wordt Ten aanzien van het bericht van de „As sociated Press" uit Berlijn, dat rijks pers chef dr. Dietrich verklaard zou hebben, dat alleen nog een interventie van president Roosevelt een oorlog in het Westen zou kunnen voorkomen, hetgeen in het buiten land is opgenomen als een verzoek aan Roosevelt om als bemiddelaar op te tre den, deelt het Duitsche Nieuwsbureau mede, dat een dergelijk verzoek niet is gedaan en ook niet is bedoeld. Blijkbaar is hier sprake van een misver stand en een verkeerd uitleggen van een particulier onderhoud. In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat hij geen officieele mededeeling van de Duitsche regeering heeft ontvangen inzake de laatste vredes voorstellen. Hetgeen juist is. officieel is niet om in terventie gevraagd, doch officieus is de actie daartoe van Duitsche zijde krachtig gevoerd Londen geeft reeds volgend commentaar: Welingelichte kringen merken, naar aan leiding van de verklaringen van dr, Dietrich op, dat deze onelegant klinken in den mond van een regeering, die niet heeft geant woord op Roosevelt's oproep tot het sparen van open steden en burgerbevolking. De ge heele verklaring, aldus zegt men, karakte- dent zag een vliegtuig, dat klaarblijkelijk op het punt stond te landen, maar hij kon niets ontdekken van een vliegveld of een vliegtuigenloods. Wel zag hij een half dozijn Britsche militaire vrachtauto's, die onder een paar boomen stonden. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft een vijfde verliezenlijst gepubliceerd, waarop de namen van 32 dooden en 12 vermisten voorkomen. VIER DUITSCHE VLIEGERS GERED. Vier Duitsche vliegers zijn door een Deensch schip gered en gisteren te Ring- kjobing (Denemarken) aan land gezet. Zij verklaarden gedwongen te zijn geweest op zee te dalen, aangezien hun toestel bescha digd was. De Fransche ministerraad heeft gister ochtend op het Elysée vergaderd onder voor zitterschap van president Lebrun. De verga dering was grootendeèls gewijd aan een uit eenzetting van den algemeenen toestand door Daladier. De president zegde Daladier dank voor zijn overzicht. Vervolgens bracht Pernot, de minister voor de blokkade, verslag uit van zijn reis naar Londen en van de maatregelen, welke genomen zijn om de Fransch-Britsche sa menwerking te verzekeren bij het voeren van den economischen oorlog. D'Autry, de minister voor de bewapening, en Queille, de minister van landbouw, heb ben den raad op de hoogte gesteld van de genomen en nog te nemen maatregelen met betrekking tot de fabricage van oorlogsma teriaal en de behoeften van den landbouw ten aanzien van de noodzakelijke arbeids krachten. Daladiers uiteenzetting over den diploma- tieken en militairen toestand maakte op de overige ministers een uitstekenden indruk. Zij keurden zijn verklaringen algemeen gced. wat uitkomt in een gezegde van Le brun, opgenomen in het officieele verslag. Lebrun hechtte er ditmaal aan in het open baar zijn dank en zijn gelukwenschen te richten tot Daladier. niet alleen uit zijn eigen naam, maar uit den naam van al zijn medewerkers, voor de meesterlijke wijze, waarop de minister-president aan het slot van zijn uiteenzettingen ,,met zoo groote mate van helderheid, matigheid en kracht de eensgezinde gevoelens en wil van de Fransche natie tot uitdrukking bracht." Daladier had met name duidelijk weer gegeven, wat de gevolgen waren van het Duitsch-Russische verdrag voor de Oostzee- staten, Finland en Scandinavië, en de reac tie. hierdoor gewekt in heel Noorfloost- Europa, zoowel als in Italië, Hongarije en de Balkanlanden. Nadat hij verder een verslag had gegeven van de resultaten, door de Fransche troe pen sinds den laatsten ministerraad be haald, deed hij mededeeling van de jongste Inlichtingen van den generalen staf over de bewegingen van den vijand en over de les sen, welke daaruit geput kunnen worden voor de leiding der krijgsverrichtingen. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat de dag van gisteren voor de Duitsche duikbootvloot een on geluksdag is gebleken. Twee duikbooten zijn vernietigd. De Britsche st^idkrach- ten konden eenige overlevenden aan boord nemen. Later deelde het ministerie mede, dat nog een derde Duitsche duikboot tot zin ken was gebracht. Enkele overlevenden zijn door de Engelschen aan boord ge nomen. Twee van de drie waren van het grocte Oceaan-model. Drie Poolsche torpedoboot jagers, die bij het uitbreken van den oorlog uit de Oostzee Ook in Engeland echter blijft actie voor vrede. Gevolg gevend aan een oproep van Lloyd George heeft de „Raad van Actie en Her stel" een resolutie aangenomen, waarin de verklaring van ministerpresident Chamber lain „onvoldoende" wordt genoemd en waarin de regeering wordt verzocht een meer volledige verklaring op te stellen, waarin zij het doel dat zij wenscht te be reiken uiteenzet en verklaart bereid te zijn dit doel op een conferentie te bespreken. De „Raad van Actie en Herstel" is vele jaren geleden door Lloyd George opgericht en Is niet verbonden aan eenige belangrijke politieke partij. Tot nu toe heeft de raad zich steeds tegen de politiek van de re geering verzet en bij tusschentijdsche ver kiezingen steunde zij meestal den candi- daat van de Labourpartij. De sovjets schijnen in hun elschen tegen over Finland zich te matigen. In hoeverre Roosevelt's stap daartoe zal hebben bijge dragen? De Scandinavische staten oordeelen het niettemin noodig om met elkaar in nauw contact te treden. De Zweedsche koning heeft tegen 18 dezer een conferentie te Stockholm belegd. Zooals te voorzien was spreekt Lithauen formeel tegen den eisch van teruggave van Memel aan Duitschland te hebben gesteld. De Turksche minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe, heeft zich gistermiddag te vijf uur wederom naar het Kremlin be geven, teneinde besprekingen te voeren met den Russischen volkscommissaris voor bui tenlandsche zaken Molotof. Saradjogloe is ongeveer twee uur op het Kremlin gebleven. Naar het. Fransche Havasbureau verneemt blijft de Turksche minister in nauw contact met de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk te Moskou. Het Engelsche Reuterbureau verwacht, dat weldra een overeenkomst tot stand zal ko men. Die overeenkomst zou dan den vorm van een verdrag van wederzijdschen bij stand hebben, waarbij Turkije zich verbindt de Dardanellen te neutraliseeren. Hieraan wordt toegevoegd, dat het verdrag in over eenstemming met de Fransche en Engelsche belangen zal zijn. (Ingez. Med.) riseert den man, die ten einde raad is. Men acht de uitlatingen van Dietrich des te tee- kenender, omdat hij juist een onderhoud van verscheidene uren met Hitler had ge had. (Ingez. Med.) ontsnapt waren, verrichten, in samenwer king met Britsche jagens, waardevollen ar beid bij het jachtmaken op duikbooten, bij verkenningen en convooien. In gezaghebbende kringen zegt men, dat het Britsche convooistelsel werkt met de regelmatigheid van een uurwerk en dat de Engelsche treilers vrijwel als in normale tijden hun werk verrichten. „Press Association" bericht, dat de Duit sche koopvaardijschepen opdracht hebben gekregen, liever het schip in de lucht te laten vliegen, dan het als buit in handen van de Britten te laten vallen. Men heeft te Londen bevestiging van dit bericht ont vangen. Het Britsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het Britsche schip „Heronspool" is vernield door een duikboot. De geheele bemanning is veilig aan boord van een Amerikaansch schip genomen. De „Heronspool" meet 5202 ton en hoort thuis te West Hartlepool. DE TANNENBAUM. Er bestond in Duitschland groote vrees, dat dit jaar van een Kerstfeest met een groenen „Weihnachtsbaum" niets zou ko men. Met grooten aandrang toch is voort durend aan het publiek verzocht om geen hout noodeloos te gebruiken, daar dit een zeer belangrijk product is, dat op velerlei wijzen gebruikt kan worden. Thans is de voor tailoozen verheugende mededeeling ge komen, dat ieder, die een Kerstboom wenscht, er een zal kunnen krijgen. De bos- schen van het Sudetenland.zullen in hoofd zaak de Kerstboomen leveren. DE POLITIE HAALT ONBEHEERDE FIETSEN OP. De verduistering heeft reeds vele ongeval len tengevolge gehad. Gebleken is, dat de fietsen, die men onbeheerd op het trottoir laat staan, groot gevaar voor de voorbijgan gers opleveren. De politie te Osnabrück heeft daarom besloten tot speciale maatregelen over te gaan. Eiken avond rijdt de politie met een vrachtauto door de donkere straten. Alle fietsen, welke men op den openbaren weg aantreft, worden op de auto geladen en naar het bureau gebracht. VROEGE WINKELSLUITING. In verband met den oorlogstoestand wor den verschillende winkels in Duitschland om 5 uur des middags gesloten. CAFÉ'S OM 6 UUR DICHT. In Duitschland worden ten aanzien van de verduistering de strengst mogelijke maat regelen genomen, teneinde ervan verzekerd te zijn, dat geen licht op straat doordringt. Winkels en andere zaken moeten van z.g. lichtsluizen zijn voorzien, waardoor het niet mogelijk is, dat bij het openen van de deur licht op straat valt. Overtreders worden streng gestraft. In het Rijngebied moeten enkele caféhouders, die niet voor de licht sluizen hadden gezorgd, voortaan om 6 uur des avonds hun zaken sluiten. PAST OP UW RIJWIEL! In de afgeloopen dagen zijn bij de politie verscheidene aangiften gedaan van vermoe delijke rijwieldiefstal. Blijkbaar hebben dus zwijntjesjagers onze stad als hun operatie terrein uitgekozen. Men houde daarmede rekening en late zijn of haar rijwiel derhalve zoo min moge lijk onbewaakt op of nabij den openbaren weg achter! NED. HERV. GEMEENTE. Verkiezing van ouderlingen en diakenen. Gisteravond zijn door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente tot ouderling van deze gemeente herkozen de heeren C. Bloot, P. J. Jansen, M. Blinks, A. v. d. Baan, J. de Zwaan en J. Eikerbout. Tot diakenen wer den herkozen de heeren H. van Leeuwen, P. M. de Planque, G. Brouwer, H. Siere, G. Crèvecoeur en A. J. Halbmeijer. Het formeeren van een drietal predikan ten in de vacature ds. Locher is tot nader order uitgesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Vereenipd Alohensch Assuran tiekantoor D. van Dien N.V., Hoofdstraat 73, Alphen aan den Rijn. De heer D. van Dien is afgetreden als directeur en benoemd tot gedelegeerd commissaris. De heeren Ph. N. van Dien en N. van Dien Dzn. zijn afge treden als commissaris en benoemd tot di recteur. TENTOONSTELLING PRENTENKABINET. Van heden af tot en met half December wordt in het Prentenkabinet der Universi- seit een tentoonstelling gehouden van por tretten van bekende Nederlanders omstreeks 1900, litho's door Jan Veth, Hart, Nibbrig, Joh. Braakensieck e.a. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen In disch reoht de heer B. R. M. lias Oelkirami (Leiden). Wat er voor de militairen werd gedaan. Het Chr. Mil. Tehuis aan den Morsch- weg, dat volgende week Woensdag zijn vijf-cn-zeventig-jarig bestaan hoopt te herdenken, doet dit onder wel zeer bij zondere omstandigheden. Omstandighe den het is wel opmerkelijk dit te ver melden welke van precies dcnzelfden aard zijn als toen dit tehuis, in 1914, zijn gouden jubileum herdacht. Toen evenals nu, was de mobilisatie nog maar enkele maanden oud en ging en gaat het er om, om „onze jongens" na hun ka zerne-tijd een prettig verblijf te bezorgen, waar zij in een aangename sfeer ontwikke ling en ontspanning kunnen vinden. Is het eenerzijds voor het bestuur van een Chr. Mil. Tehuis een schoone gedachte om een jubileum te mogen gedenken in een tijd, dat de noodzakelijkheid en waarde van dergelijke tehuizen op onderscheidene wijze aan den dag treedt, anderzijds is het wel een groote teleurstelling, dat thans, evenals bij het vijftig-jarig bestaan, van een groot- sche en opgewekte feestviering moet wor den afgezien en moet worden volstaan met een eenvoudige kerkelijke herdenking. Dit neemt echter niet weg, dat er op deze plaats gereede aanleiding toe bestaat om bij dit jubileum wat breeder bij oprichting en ontwikkeling van dit tehuis stil te staan, te meer daar het Leidsche Tehuis, volgens de beschikbare gegevens, het eerste en dus het oudste Tehuis in Nederland is. Wij heb ben ons daartoe gericht tot den secretaris den heer C. Th. Breebaart, het oudst in le ven-zijnde bestuurslid, die zoo welwillend was ons het een en ander over het tehuis KAPITEIN VON RINTELEN WIL VOOR ENGELAND STRIJDEN. Kapitein von Rintelen, de voornaamste Duitsche spion in de Vereenigde Staten ge durende den wereldoorlog, die thans in Engeland vertoeft, heeft in een interview met de „Daily Express" verklaard, te willen i strijden voor Engeland. De vreemdelingen rechtbank, waarvoor von Rintelen heeft moeten verschijnen, heeft hem van alle be perkingen ontheven, waarna hij den ver slaggever vertelde, dat hij thans de uniform van Britsch marine-officier wil dragen, tegen de normale prijzen zijn thans nog te be komen Daarom spoedigst naar: »- ALLEEN: Breestraat 171. 1197 (Ingez. Med.) waartoe hij zich reeds gewend heeft tot de admiraliteit. Ik haat het Hitlerdom, aldus von Rinte len. en lik wil een kans hebben het te be strijden. Het Hitlerdom moet vernietigd worden. Ik ben katholiek. Het doel der Nazis is altijd geweest de vernietiging van het Britsche rijk. Ik ben van meening, aldus von Rintelen, dat de Nazis verslagen zullen worden. Zij weten, dat zij reeds verslagen zijn. maar zij zijn spelers in wanhoop. Het zal mij niet verbazen, indien het Duitsche leger een groote rol zal spelen bij de ver andering, welke spoedig in Duitschland zal plaats grijpen. Hitier, Goerlng en de rest zullen heengaan. (Ingez. Med.) te vertellen. Dat daarbij het oude notulen boek een enkele maal het geheugen van den man, die nu al vler-en-veertig jaar bij het Mil. Tehuis „onder de wapenen" is, kwam aanvullen, ligt voor de hand. Het begin. Beginnen wij dan bij het begin. Het was in 1864, in den tijd, dat velen de godsdienst oefeningen in de ruime Evapgelisatie-^aal in het Noordeinde bezochten. Op een' Zon-- dagavond, bij het uitgaan der zaal, was het de le lult. J. G. U. Schoch, die door mr. S. Le Foole op den schouder werd geklopt en de uitnoodiging kreeg om eens bij hem aan te komen loopen teneinde de groote sociale nooden van dien tijd te bespreken. Al spoe dig waren beiden het er over eens, dat ook iets gedaan moest worden voor de mili tairen. Waar moesten zij in de week, maar vooral s'Zondags hun vrijen tijd doorbren gen? In de kazernes bestonden toenmaals nog geen cantincs. De z.g. waschbaas, met zijn achtbare echtgenoote, gewapend met een groote koffieketel, op een geschuurde tafel, omringd van banken zonder leunin gen, in één der holle kazerne-lokalen op gesteld. waren de eenigen, die den jongen mannen de recht sobere versnapering aan boden. Hiernaast bleef den soldaten niets anders over dan de straat op te gaan of in het café vertier te zoeken. Mr. Le Poole en luit. Schoch begrepen het: hier moest iets gedaan worden. Na overleg met enkele geloofsgenooten werd besloten een toevluchtsoord, een soort te huis, voor de manschappen te openen. Hier zouden zij vrienden kunnen ontmoeten, sitchtelljke boeken lezen en zou hun een kop koffie en pijp tabak worden aangebo den, terwijl op bepaalde avonden bijbelle zingen of voordrachten zouden worden ge houden. Gedurende de eerste jaren bestond het bestuur slechts uit de beide in het be gin genoemde heeren. Zij werden echter krachtig financieel en moreel gesteund door tal van belangstellende vrienden. Een geschikt lokaal werd al spoedig ge vonden. Het bestuur van de Evangelisatie, in het Noordeinde, stond een kamer voor drie of vier avonden in de week af. Eiken Zaterdagavond was er een Bijbelbespre king onder leiding van een godsdienston derwijzer. In het begin waren dit de hee ren Klaarhamer (later ds. Klaarhamer) en Raabe. Maar niet alleen deze personen hadden bemoeienis met de Vereeniging, ook onderofficieren en korporaals deden daaraan mee. Zoo is van het begin af ook ae naam van sergeant Kok aan het tehuis verbonden geweest. Het bleek al spoedig, dat het tehuis in een groote behoefte voorzag. Velen zochten er verpoozing. Langzamerhand had zich onder de be zoekers een militaire jongelingsvereeniging gevormd, waarvan sergeant Kok voorzitter was en dit gebleven is tot het jaar 1868. De mobilisatie van 1870. Ging het in de eerste jaren van haar bestaan met de vereeniging naar wensch. tijdens de mobilisatie van ons leger, ge durende den Fransch-Duitschen oorlog, ln 1870, werden de samenkomsten gestaakt; het geheele leger werd gemobiliseerd en alles trok naar de grenzen, doch nauwe lijks waren de troepen weder geregeld in hun. soms nieuwe garnizoenen, bijeen ge bracht, of de Vereeniging hervatte haar arbeid. Thans echter vonden de samen komsten plaats in het „Schachtenhof" op de Middelstegracht. Het notulenboek schrijft van deze plaats: „het was een een zaam, zeer afgelegen gebouw; door een donkere gang en evenzoo donkere trap, kwam men op de bovenzaal voor de Ver eeniging bestemd. Bij het betreden van deze zaal, zoo lezen wij, konden wij den ken aan de eerste samenkomsten der chris tenen in de catacomben." Maar kort heeft men hier dan ook ver gaderd, want ln het jaar 1873 stond ds. S. H. J. de Wolff zijn wijkgebouw aan het Levendaal voor de militairen af. Het be stuur, dat in dien tijd werd uitgebreid, be stond toen uit de heeren mr. S. le Poole, lult. J. G. Schoch, dr. S. H. J. de Wolff, ds. J. H. Donner, ds J. van Hamel, en de heeren A. A Rensink en Raabe. Het was vooral in deze omgeving dat het bezoek meer en meer toenam. Meer dere malen had men een „uitverkocht huis." Veel dank was men in dien tijd ook verschuldigd aan den concierge van het wijkgebouw, den heer Kenbeek, die altijd bereid was de militairen met raad en daad bij te staan. Door de uitbreiding van het wijkgebouw was men in 1880 verplicht naar een an ders gelegenheid uit te zien, welke gevon den werd in een huis op de Langegracht waar men tot 1886 bleef samenkomen. Het was in deze zes (jaren, dat de Vereeniging zich genoodzaakt zag een huisvader en -moeder aan te stellen, welke zij vond in het echtpaar W. F. Eggink. Door „ernstig verval" genoopt, vertrok men in 1886 naar een huis aan de Vliet, dat tot 1897 bewoond werd. Hier was het het echtpaar N. Verhoeven, dat als vader en moeder optrad. Steeds nog bleven de bezoeken toenemen enalweer bleek men met plaatsruimte te sukkelen. Zal het tehuis verdwijnen? Het Bestuur moest een ander plan be ramen en het meest gewenscht bleek een gebouw dichter bij de kazernes gelegen. Maar hoe daaraan te komen? Het groote, gewichtige, onmisbare werk onder de mi litairen werd zóó weinig financieel door de bui-gerij gesteund, dat het bestuur ten einde raad was en men in dien tijd er ernstig over dacht het bijltje er bij neer te leggen. (October 1889). Zou Leiden zon der Chr. Mil. Tehuis komen? Het is ech ter zoo ver niet gekomen. Het bestuur zette door, deed een beroep op de burgerij en ging met de actie voort. In 1897 werd van de Vliet naar den Oude Singel verhuisd, waar men tot 1903 bleef (Ingez. M»d.) wonen. In dien tusschentijd (1901) werd nog een eervol ontslag verleend aan het echtpaar Verhoeven. Moelhjlc viel het het bestuur om een nieuwen vader en moeder te vinden, maat gelukkig, eindelijk vond men het echtpaar W. Joosten bereid om deze taak over te nemen. Lange jaren heb-» ben belden deze functie met groote trouw en toegenegenheid waargenomen. Nog zeer versch ligt voor velen het overlijden van den heer Joosten, in 1938, in het geheugen. Wat leefde hij voor „zijn jongens". Wat al genoeglijke uren heeft hij hun verschaft.. Een eigen gebouw. Een eigen gebouwhet was het ideaal van het bestuur. Maar wie zou de gelden verschaffen Dertig jaar lang had men dit reeds als een vrome wensch beschouwd en ziet.in 1903 zou dan toch eindelijk deze wensch in vervuiling gaan. Een der oude vrienden van het Mil. Tehuis, de heer Voor hoeve, schonk een legaat, dat kon dienen tot aankoop van den grond. Wat een ver rassing! Nu kon naar grond gezocht worden! Voor redelijken prijs kon het bestuur een terrein koopen aan den Morschweg, dicht bij de kazernes gelegen. Maar nu moest er worden gebouwd en gemeubileerd. Ook daarvoor was geld noodig. Het benoodigde kapitaal werd echter verkregen door een obligatielening. Thans kon dan met bou wen begonnen worden. De penningmeester, de heer A. A. Kensink. verrichtte als oudste lid in jaren de eerste steenlegging, waarop op 16 Juli 1903, de officieele inwijding volgde. Nu begon eerst recht de volledige exploi tatie van een echt Militair Tehuis. Allengs nam ook het medeleven der Leidsche bur gerij en dat der autoriteiten toe. Al dadelijk bij de opening nam het bezoek toe, Ja verdubbelde dit zelfs. Enkele cijfers mogen die hier illustreeren: 1881 3250 be zoekers; 1901: 5000: 1903, in het openings jaar, 10.809; 1913: 16.366. Steeds is dit cijfer crescendo gegaan en ook thans beloopt dit vele duizenden. Het gouden jubileum. Gelijk dit thans het geval is bij het vijf- en-zeventig-jarig bestaan, had men zich ook in 1914 bij het gouden jubileum veel van de herdenking voorgesteld. Er zou een groote feestviering komen. Maar daar komt in Augustus 1914 de mobilisatie. De wereld oorlog breekt uit. Al spoedig valt het be sluit met enkele simpele regels in het notulenboek van die dagen uitgedrukt Het bestuur besluit ln verband met den ernsti- gen tijd van alle feestviering af te zien. Al leen zal met de trouwe bezoekers van het Tehuis op 15 October 1914 een eenvoudige herdenking plaats vinden. Het inmiddels klaar gekomen herdenkingsboekje werd aan donateurs (trices) en belangsellenden uitgereikt. De mobilisatie van 1939. Weer zijn vijf-en-twintlg jaar verloopen. En ook thans had men zich een waardige feestviering' gedacht. Maar ziet, ook nu weer werd het Nedsrlandsche leger gemo biliseerd. Dus ook nu een afzien van groote feesten, ln verband met den ernsti- gen toestand van het oogembllk heeft het tegenwoordige bestuur besloten het vijf-en- zeventig-jarig bestaan te herdenkent met een samenkomst op a.s. Woensdagavond in de Pieterskerk, waar als spiekers zullen voorgaan dr. J. de Wit, Ned. Herv. pred. alhier, Z. Exc. jhr. W. Röell, luit. gen. bd. en dr. A. de Bondt. geref. predikant te 's-Gravenöage. Het kerkoor „Ex Animo" zal zijn medewerking verleenen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2