Persoonlijke van Roosevelt boodschap aan Kalinin De Royal Oak tot zinken gebracht Sovjet-eischen aan Finland gematigd? ZATERDAG 14 OCTOBER 1939 No. 24404 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt De strijd in het Westen §Oste Jaargang Finland en de Sovjets De distributie van suiker Een Scandinavische conferentie De evacuatie der Duitschers Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEtf PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sQni per 3 maanden f. 2.39 per week .'J.Tffïr f.0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosteaj (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJH President Roosevelt heeft bekend ge maakt, dat hij zijn oprechte hoop op het behoud van den vrede tusschen Rusland en Finland, welke te Moskou tot uiting is gebracht door den ambassadeur der Vereenigde Staten aldaar, uitgesproken heeft in den vorm van een persoonlijke boodschap van hemzelf aan Kalinin. De president verklaarde, dat dit alleen een bewijs van belangstelling was en een uit drukking van hoop, dat niets zou worden gedaan om de vreedzame betrekkingen tus schen de landen rond de Oostzee en de on afhankelijkheid van Finland te verstoren. De stappen moeten niet worden uitgelegd als een poging van de Vereenigde Staten om druk uit te oefenen. Roosevelt voegde hieraan toe, tot dus ver nog geen antwoord hierop ontvan gen te hebben. Het Fransche Havasbureau teekent hier bij aan: De boodschap van president Roosevelt aan president Kalinin, waarin aangedrongen wordt op matiging in de onderhandeling met Finland, ls in overeenstemming met de Amerikaansohe traditie, die bij talrijke der gelijke gelegenheden getraoht heeft haar moreelen invloed aan te wenden om een mo gelijk conflict te vermijden. Wat het huidige geval betreft, wordt de stap van den president door de openbare meening met instemming begroet, en wel om de volgende redenen: 1. de populariteit van Finland en de hoog achting. welke men voor dit kleine land koestert; 3. de verwekte emotie door de indirecte bedreiging tegen de Scandinavische landen, indien de sovjets met geweld tegen Finland zouden optreden. Als neutraal land voelt Amerika zich soli dair met de andere neutralen en indien het optreden der sovjets de veiligheid en de neutraliteit der Scandinavische landen zou aantasten, zouden, in de oogen der Ameri- kaansche openbare meening, de veiligheid en neutraliteit der Vereenigde Staten even zeer zijn aangerand. Diplomatieke kringen te Washington mee- nen, dat de Oostzeekwestie aldus zeer van invloed kan zijn op de debatten over de her ziening der neutraliteitswet en de stellingen van Roosevelt kan versterken. De verklaring van dr. Dietrich, welke het denkbeeld aan de hand doet, dat Roosevelt druk zou uitoefenen op Chamberlain om het ontketenen van den oorlog te voorkomen, is in sommige kringen met onverschilligheid, maar meer algemeen met verbazing en ver ontwaardiging ontvangen en als een proef ballon beschouwd. Officieel zal Roosevelt een demarche van een subalternen ambtenaar blijven ignoree- ren, doch indien Hitier zelf een beroep op hem deed, zou Roosevelt toch niet kunnen optreden zonder eerst met Londen en Pa rijs overleg te plegen. Wij zouden een dergelijke tusschenkomst van den president in het Europeesche con flict niet kunnen dulden, schrijft de ffNew- York Sun", evenmin als wij een Europeesche inmenging in onze eigen zaken zouden ver dragen. Men zegt, zoo vervolgt dit blad, dat de president bereid blijft zijn diensten aan te bieden, indien zij kunnen dienen een duur- zamen, billijken vrede te verkrijgen. De Vereenigde Staten hebben echter nooit de annexatie van Tsjechen en Poien erkend, zoodat, in het onwaarschijnlijke geval, dat Roosevelt zou handelen, dit slechts zou zijn om de essentieele voorwaarden te steunen, gesteld door Daladier en Chamberlain, en niet om de Duitsche veroveringen te be vestigen. tusschen de vertegenwoordigers van Finland en de Sovjet-unie. Paasikivi heeft na het onderhoud van Donderdag zijn regeering om instructies gevraagd. Volgens het Finsche informatiebureau hebben de Finsche onderhandelaars van Stalin een memorandum en geen ultimatum in ontvangst genomen. Het bureau voegt hieraan toe, dat men op het ministerie van buitenlandsche zaken te Helsinki tot den ochtend is bezig geweest met het decodeeren en de bestudeering van een van Paasikivi ontvangen telegram. In Amerikaansche kringen te Helsinki zegt men. volgens het Engclsche Reuterbureau, dat Steinhardt, toen hij namens de Ver. Sta ten zijn démarche bij de Russische regeering deed, den indruk heeft gekregen, dat Rus land langs den weg van vriendschappelijke besprekingen tot overeenstemming met Fin land wenscht te komen. Van vooraanstaande Zweden vernam Reuter, dat Zweden zeker troepen zou zenden om Finland te helpen, indien de Aalandseilanden bedreigd zouden worden. Men is te Moskou algemeen van mee ning, dat de onderhandelingen langer zullen duren, dan de besprekingen met de Baitische landen, misschien zes of tien dagen. De Finsche regeering heeft zijn onderhandelaar geen volmacht ge geven en Paasikivi kan zijn regeering iederen keer, dat hij dit nuttig oordeelt, raadplegen. De Finsche minister van justitie, Rauta- varra, is afgetreden en wordt opgevolgd door Oscar Soederhjelm. Baron Ernst von Born, vice-voorzitter van het parlement, is be noemd tot minister zonder portefeuille. Reuter verneemt echter in Finsche kringen te Londen, dat geen politieke beteekenis moet worden gehecht aan het aftreden van Rautavarra. Reuter meldt voorts uit Stockholm, dat, hoewel de Finsche regeering krachtige maat regelen heeft genomen om aan een nood toestand het hoofd te bieden, uit berichten uit Helsinki toch blijkt, dat het optimisme ten aanzien Van het resultaat der Moskou sche besprekingen is toegenomen. De Fin sche minister van buitenlandsche zaken, Erkko. heeft Scandinavische journalisten medegedeeld, dat het bericht der Deensche, Noorsche en Zweedsche démarches te Mos kou in Finland met greote voldoening ont vangen is. „In moeilijke tijden als deze zelde hij is het een troost te weten, dat men echte vrienden heeft". Ten einde het inkomen van den staat te vergrooten, zijn in Finland de rechten op koffie en suiker verhoogd met respectievelijk 1.50 en 0.50 Finsche Mark. Den Rijksdag zal een verhooging van de rechten op benzine worden voorgelegd. Gisterochtend werden alle winkels van het alcoholmonopolie van den staat gesloten. De president van den staat heeft verder bij Zooals men weet, zal Maandag suiker verkrijgbaar zijn tegen afgifte van een bepaalden bon van de rijksdistributiekaart. Het nummer van dezen bon is met opzet niet gepubliceerd om ver koop op heden te voorkomen. Vanavond, na het sluitingsuur van de winkels, zal het nummer in een buitengewone Staatscou rant worden gepubliceerd. In de tweede radio-uitzending van nieuwsberichten zal men het nummer kunnen vernemen. verordening den uitzonderingstoestand uit gevaardigd voor de politie en het provinciaal bestuur. Dit ls nog niet het afkondigen van den staat van beleg. De koning van Zweden heeft, naar of ficieel wordt medegedeeld, de konin gen van Denemarken en Noorwegen, alsmede den staatspresident van Fin land, uitgenoodigd tot een bijeenkomst '.e Stockholm. De staatshoofden hebben deze uit- noodiging aangenomen en zullen, ver gezeld van hun ministers van buiten landsche zaken, naar Stockholm komen waar de voorgenomen conferentie op 18 October a.s. zal worden gehouden. Een eigenlijk werkprogram is nog niet opgesteld, doch, naar verluidt, is het doel niet slechts een plechtige bekrachtiging van het saamhoorigheidsgevoel en den wensch naar neutraliteit van het Noorden, doch ook de organisatie van een gemeen schappelijk optreden tegen gevaren, welke een of meer der betrokken landen zou be dreigen en in het bijzonder tegen de moei lijkheden, welke de oorlogstoestand ver wekt heeft op het gebied van den buiten- landschen handel en het economische le ven en nog verder zal verwekken. Het ligt echter, naar van bevoegde zijde verklaard wordt, niet in de bedoeling der deelnemende landen, een rechtstreekschen invioed te willen uitoefenen op de groote politieke tegenstellingen tusschen de mo gendheden. Elk land voor zich en alle ge meenschappelijk volgen een buitenlandsche politiek van strikte neutraliteit en vriend schappelijke onpartijdigheid naar alle kan ten. In alle Noorsche landen is deze bijeen komst met warmte begroet en juicht men haar van harte toe. In de haven van Riga liggen tien Duit sche schepen te wachten op het inschepen van de emigranten. De eerste verschepin gen zijn uitgesteld tot de volgende week. Op de reede van Tallinn liggen drie groote Duitsche schepen te wachten op de Duitschers, die moeten worden overge bracht naar Gotenhafen ihet vroegere Gdynia) en het achterland alsmede naar Silezië. De DE ROYAL OAK. Britsche admiraliteit deelt mede: De secretaris der admiraliteit moet tot zijn schip „Royal Oak" gezonken is, naar men leedwezen mededeelen, dat Zijne Majesteits meent te weten, als gevolg van het optreden van een duikboot. Over de Finsch-Russische onderhan delingen in Moskou deelt de Finsche regeering het volgende mede: De regeeringen heeft nauwkeurig de voorstellen van Moskou onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat Finland de onderhandelingen kan voortzetten. zou evenwel niet in het belang van Sneden gang van zaken zijn op het „j reeds bijzonderheden te onthullen. 1, "en anderen kant deelde het Fransche - sbureau gisteravond uit Moskou mee dal "jen daar niet verwachtte, dat direct Zoo spoedig mogelijk zal een lijst met de overlevenden gepubliceerd worden. Hoeveel opvarenden van het slagschip ..Royal Oak" gered zijn, is nog niet bekend. Deze oor logsbodem had een voltallige bemanning van meer dan duizend officieren en man schappen. De waterveiplaatslng bedroeg 29.150 ton. De bouwkosten van de ..Royal Oak" heb ben bedragen 2.468.269 pond sterling. Waar het is geschied en hoe wordt nog niet vermeld in de Engclsche berichtgeving. Na het torpedeeren van het vliegkamp- schip „Courageous" is dit het tweede groote verlies voor de Bribsohe marine tijdens dezen oorlog. m De ..Royal Oak" is een slagschip van hetzelfde type als de Royal Sovereign en de Revenge. Het schip behoort tot de in den oorlog gebeuwde slagschepen. Het is 17 November 1914 van stapel géloopen en was in Mei 1916 gereed. Tijdens den bouw Cen r\' X "ICb »C1 WOLlilAC, UOl UUCLV W CIO lii. iVX 1.-1 ±JX\J -l ijiadio u w nieuwe bespreking zou worden gehouden is het schip, dat als kolen stokend schip was ontworpen, tot een volledigen olie stoker omgebouwd. Het schip had een standaard waterver plaatsing van 29.150 ton en, indien volledig beladen, een waterverplaatsing van 33.500 ton. Het had een bemanning van ongeveer 1100 man. De lengte was 580 voet op de waterlijn, de diepgang 28.5 voet en de breedte 102.5 voet. Het schip was bewapend met 8 kanonnen van 15 inch. 12 van 6 inch en had 8 luchtafweerkanonnen van 4 inch plus een aantal lichtere vuurmonden en machinegeweren. Beneden de waterlijn had het 4 torpedo-lanceerbuizen en een vlieg tuig katapult bezat het schip op zijn derden geschutstoren. Het liep 23 mijl. De bepantsering was zeer zwaar. De huid was voorzien van zware „blisters", dat zijn een soort van uitwassen buiten de scheeps huid. waartegen de torpedo's, 'alvorens de scheepshuid te treffen, tot ontploffing moesten komen. Bovendien was de water dichte indeeling zeer goed, zoodat de Royal Oak geacht kon worden sterk beveiligd te zijn tegen aanvallen van onderzeeërs, die hun torpedo's op het schip zouden af schieten. Het schip, dat te Devonport gebouwd was, was in 1934 tot 1936 gemoderniseerd. Zooals men zich zal herinneren, hielden de Duitschers steeds vol. dat bij den lucht aanval van ruim een week geleden op Brit sche oorlogsschepen de Royal Oak zoo zwaar was getroffen, dat het schip zou zijn ge zonken. Voor de Duitsche radio werd her haaldelijk aan Churchill de vraag gesteld: „Waar is de Royal Oak?" Van Engelsche zijde -werd pertinent ont kend, dat het schip ook maar getroffen zou zijn en een Amerikaan kwam zelfs vertel len, dat hü aan boord van het schip was werst na het gevecht en dat het schip volkomen ongedeerd was. Hebben de Duitschers nu toch gelijk ge had of is het groote Britsche oorlogsschip nu aan een nieuwen aanval ten offer ge vallen BINNENLAND. Oranje kenteekenen voor neutrale vliegtui gen. (Binnenland, 3e Blad). Auto te Bunnik door een trein gegrepen; één doode. (Gemengd, 3e Blad). Autoweg Den HaagUtrecht half Novem ber gereed. (Laatste Berichten, le Bi.) Vulkanische werking op Java. (Laatste Be richten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Onzekere markt - Onregelmatige koersbeweging - Lokale waarden meerendeels niet veel veran derd - Amerikanen lager - Beleggin gen verdeeld. BUITENLAND. Meer hoop op een regeling tusschen Fin land en de sovjets, (le Blad). De koning van Zweden belegt een Scan dinavische conferentie tegen 18 dezer, (le Blad). Het Britsche slagschip „Royal Oak" tot zinken gebracht. Drie Duitsche duik- booten vernietigd, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Krachtige tot matige Zuidooste lijke tot Zuidelijke of Zuidweste lijke wind. Betrokken tot zwaar of halfbewolkt. Regenbuien, later wellicht tijdelijk opklarend. In het Noorden weinig verandering in temperatuur, in het Zuiden kouder. FRANSCHE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Mistig en regenachtig weer. Zwakke activiteit aan het front. In het ge bied ten Zuiden van Pirmasens heeft de vijand verscheidene verkenners-patrouilles uitgezonden, die evenwel zonder resultaat terug moesten trekken. En het legerbericht van hedenmorgen luidt: „Kalme nacht. In het gebied ten Oosten van de Moezel wederzijdsche actie van de artillerie." In een mededeeling voor de pers heeft de Britsche minister van oorlog. Hore Belisha, verklaard, dat een Fransche autoriteit hem heeft gezegd, dat het overbrengen van het Britsche hulpleger naar Frankrijk het grootste militaire feit sinds Trafalgar en de eerste Britsche overwinning in dezen oorlog is. Na zes weken oorlog heeft Duitschland in de Oostzee-landen een aanzienlijke ne derlaag geleden en. naar het schijnt, is Duitschland in het Zuiden voor goed een beperking opgelegd. Men zal hebben af te wachten, of Duitschland nu in het Westen zal aanval len. Een feit is, dat groote contingenten Duitsche troepen naar de Westelijke gren zen zijn gedirigeerd. De minister zeide verder, dat in Enge land geen vreemdelingenlegioen naar Fransch model zal worden opgericht, doch iedere vreemdeling kan dienst nemen in het Britsche leger, behoudens de goedkeu ring van het ministerie van binnenlandscha zaken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1