BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 14 October 1939 GEMENGD NIEUWS Auto door trein gegrepen op onbewaakten overweg Reparatie Stoppage Herkenningsteekenen Burgerluchtvaart LAND- EN TUINBOUW Hoo9ewoerd32 Telefoon 21981 VERVEN PERSEN Reparatie Stoppage Verstrooidheid en verstrooiing HOTELHOUDER TE BUNNIK OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermiddag om ongeveer kwart voor' vier is op een onbewaakten overweg onder', de gemeente Bunnik (bij Utrecht) een on geluk gebeurd, dat aan een ongeveer 45- jarigen hotelhouder het leven heeft ge kost. De eigenaar van het hotel-café-res- taurant „Riche" te Utrecht, de heer Nach- bar, was uit zijn woonplaats per auto ver trokken om enkele bestellingen voor de cantine van een fort af te leveren. Om zijn doel te bereiken, moest hij gebruik maken van een weg, welke, met een on bewaakten spoorwegovergang, de spoorlijn ArnhemUtrecht kruist. De heer N. na derde den spoorwegovergang, juist toen de electrische trein, nummer 546 uit Arnhem met een snelheid van ruim honderd kilo meter, kwam aanstormen. Vermoedelijk heeft de heer N„ die nog weinig routine van het besturen van auto's had, niet pre cies geweten hoe nog snel weg te komen, met het gevolg, dat de auto werd gegre pen en volkomen vernield. De bestuurder werd op slag gedood. De voorzijde van den trein werd ernstig beschadigd. Op eigen kracht zij het langzaam kon hij de reis naar Utrecht voortzetten, waar hij met vijftig minuten vertraging arriveerde. Hier werd het beschadigde voorste trein stel losgekoppeld, waarna de reis naar Rotterdam werd vervolgd. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Vanochtend omstreeks zeven uur is te Sluiskil de knecht van het schip „Catha- rina", van Rotterdam, over boord gevallen en verdronken. (Insez. Med.) BINNENLANDSCH LUCHTVERKEER. Luchtlijn naar Haamstede binnenkort heropend? De plannen der K.L.M. om een gedeelte der Zeeuwsche luchtlijn, n.l. het traject Rot terdamHaamstede te hervatten, beginnen vasten vorm te krijgen. Bespreking met verschillende instanties hebben ertoe geleid, dat vergunning is aan gevraagd een eenmaaldaagschen dienst, welke uitsluitend op werkdagen wordt uit gevoerd, te openen tusschen Rotterdam en Haamstede. Keurt de minister van Waterstaat het voorstel goed, dan zal de heropening plaats vinden op 19 October a.s. Uit Rotterdam ver trekt er dan een vliegtuig om 9.30 uur, uit Haamstede om 14.45 uur. Onderzocht wordt nog de mogelijkheid de Zeeuwsche luchtlijn in haar geheel te her stellen, dus door te vliegen tot Vlissingen. Dit plan is echter in een stadium, waarin nog niet aan uitvoering gedacht kan worden. VERZAMELWOEDE, WELKE TOT ONEERLIJKHEID LEIDDE. Hulpkracht van een postkantoor stal buitenlandschc postzegels. De politie te Amsterdam heeft een on geveer dertig) arigen hulpbesteller van het postkantoor centraal station aldaar gear resteerd, verdacht van diefstal van bui- tenlandsche postzegels. Bij het sorteeren van de brieven in de mailkamer kwam een sorteerder tot de ontdekking, dat van verschillende brieven de postzegels waren afgescheurd. Hij waar schuwde onmiddellijk zijn chef, die zich op zijn beurt weer met de politie in ver binding stelde. Tijdens het onderzoek kwam het vermoeden naar voren, dat een hulp besteller, die op de mailkamer een bood schap moest doen, toen daar niemand aanwezig was, van de gelegenheid gebruik had gemaakt om zich enkele postzegels toe te eigenen. De man werd ondervraagd, doch ontkende. Bij het foullleeren kwamen echter verschillende postzegels te voor schijn, zoodat ontkennen niet meer baat te. De arrestant bekende daarop zich ook ■eerder aan dergelijke diefstallen te heb ben schuldig gemaakt. De politie gelooft echter niet, dat deze man de dader is van de talrijke diefstal len van postzegels, postwissels en aange- teekende stukken, welke in den laatsten tijd op het kantoor voorkomen. De hulpbesteller heeft voorts bekend, ook een brief te hebben gestolen, welke een aantal postzegels bevatte. De man was reeds meer dan tien jaren tn dienst van de posterijen en genoot het algemeen vertrouwen van zijn chefs. Binnenkort zal hij zich voor deze oneer lijke verzamelwoede, welke hem door ver koop ook directe baten opleverde, voor den ipfficier van Justitie moeten verantwoor den. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op 17 October a.s., van 10.30 tcgt 17 uur, op 18 tm 20 October van 11 tot 17 uur, wegens schietproeven met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onvei lige strook aanduiden, zijn ingehaald. Voor het verzorgen van al Uw Kleeding (Ingez. Med.) OUDE DAME STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Motorrijder het slachtoffer. Op het kruispunt van den rijksweg en de Heuvellaan te Soest heeft zich gister avond een ernstig ongeluk voorgedaan, waarvan de motorrijder H. Grift uit Soest het slachtoffer is geworden. Op het oogenblik, dat hij op zijn motor rijwiel het kruispunt naderde, stak een oude dame, die niet voldoende acht op het 'Verkeer sloeg, plotseling den weg over. G. trachtte haar te ontwijken, hetgeen hem gedeeltelijk gelukte. Door deze ma- Gelijke kleur voor neutrale vliegtuigen. REGISTRATIETEEKENS OP HOOGTEROER. Naar wij vernemen aldus het Hlbd. voeren de directies van de lucht vaartmaatschappijen van Zweden, De nemarken, Nederland en België be sprekingen om te komen tot duidelijke herkenningsteekens voor de vliegtuigen van deze maatschappijen. Het ligt in de bedoeling allen ver keersvliegtuigen van deze vier neutrale landen dezelfde herkenningsmerken te geven. Deze regeling voor alle in het Westen vliegende verkeersmaatschap- pijen heeft n.l. het voordeel, dat vlieg tuigbestuurders van toestellen der bel- HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. Tot de onderscheidene maatregelen, welke het algemeen steuncomité 1939 beoogt te treffen, om zich de noodige middelen te verschaffen, behoort uit den aard der zaak een groote landelijke collecte aan de huizen en op straat. De minister van binnenlandsche zaken heeft bereids de burgemeesters door tus- schenkomst van de commissarissen der Ko ningin uitgenoodigd, daartoe de noodige stappen te doen. Met het oog op de voorbe reiding zal het echter vermoedelijk nog enkele weken duren, voordat de inzameling kan plaats hebben. De firma Begeer te Voorschoten heeft wel willend aangeboden de benoodigde ontwer pen. modellen en stempels voor een penning of speldje ter beschikking te stellen. BRANDSTOFFENBIJSLAG VOOR WERKLOOZEN. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in het tijdvak van 29 October 1939 tot en met 13 April 1940 aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 29 Oc tober tot en met 25 November 1939 ten hoogste f 1 per week mogen bedragen, van 26 November 1939 tot en met 9 Maart 1940 maximaal f 1.30 per week. terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks f 1.aan brandstoffenbijslag mag worden toegekend. -□ hebben er wel eens behoefte aan van het gezelschap der ouderen verschoond te blij ven. En dan liet men hem en Eva alleen sinds Piet dus min of meer van den opzet begreep, waren de muziekavondjes ten hui ze van zijn patroon hem een kwelling ge worden, temeer, daar hij kennis had ge maakt met Elly Volkers, een jong knap meisje. Amor had zich met die kennisma king bemoeid en men kan zich dus eenigs- zins voorstellen hoe Piet zich gevoelde, toen hij 's Zaterdagmiddags thuis komend, weer een invitatie van mevrouw Peters zag lig gen. Voor den Zondagavond nog wel. En dien avond had hij met Elly afgesproken. Elly woonde niet in dezelfde plaats als Piet. Drie kwartier sporen; dan was hij bij haar. Samen zouden ze naar een revue-voorstel ling gaan. Piet peinsde en peinsde, maar tenslotte durfde hij om zijn patroon de uitnoodiging voor het muziekavondje niet af te slaan. Als hij onmiddellijk schreef, zou hij Elly nog tijdig kunnen doen weten, dat hun uitstap je niet doorging. „Lieve Elly". schreef hij, ..wees niet boos op mij, maar ik kan onmogelijk met je mee gaan naar de revue, waarvan we ons zoo veel voorgesteld hadden en waarop we ons zoo hadden verheugd. Ik kan morgen niet komen, want ik heb weer een uitnoodiging gekregen van mevr. P., je weet wel, de vrouw van mijn patroon. Om mijn betrek king durf ik die invitatie niet af te slaan, ofschoon ik het graag zou doen, in de eerste tweede en derde plaats natuurlijk om jou, schat, maar verder ook, omdat die muziek avondjes bij die oude menschen vreeselijk vervelend zijn en allesbehalve een muzikaal genot. Nu hoop ik maar, dat ik de volgende week kan komen en dat we dan samen prettig uit kunnen gaan. Als je je morgen avond verveelt, denk dan maar, dat ik het nog minder prettig heb. Misschien is dat een troost. In elk geval ben ik met mijn ge dachten bij jou. Je liefhebbende Piet." Natuurlijk moest hij ook mevrouw Peters nog laten weten, dat hij haar uitnoodiging aannam. „Geachte mevrouw", schreef hij haar. „Met genoegen neem ik uw invitatie voor het muziekavondje aan. Ik geef u de verze kering, dat ik mij zeer vereerd gevoel met uw uitnoodiging. Immers uw muziek avondjes beteekenen voor mij in meer dan één opzicht een groot genot en ik verheug er mij al bij voorbaat op morgenavond in uw midden te mogen zijn. Met de meeste hoogachting, Piet de Bruin." Piet postte de brieven 's avonds voor hij naar bed ging en kon 's nachts den slaap niet pakken van chagrijn. Dem volgenden middag ging de telefoon. Elly l&elde hem op. Verstrooide lieveling, zei ze met een lach ifci haar stem. Je kunt niet komen, hé? Ik kriteg je brief, maar die was stellig niet voor hnij bestemd, want er stond in: Ge achte mevrouw, ik neem de uitnoodiging voor fttet genotvolle muziekavondje aan! Zeg, Ikeb je soms een brief, die voor mij bestemd was, aan haar gestuurd? Piet'gebruikte een krachtterm, welke Elly aan hét andere einde van de lijn een schrik op het lijf joeg. \flfa,t zal cr nou gebeuren? jammerde hij toeq. Inderdaad heb ik jou geschreven en natuurlijk heeft mevrouw Peters dien brief gekregen. A1b je er maar niet te veel lieve woord jes in gipzet hebt. kirde Elly. Want dan die dame \g«l een heel vreemden indruk van jou kri.teen. Ik! weet werkelijk niet wat ik doen moet. Ifn jouw brief ben ik tegen haar avondjcls nogal te keer gegaan, weet je. Ik durf halar en mijn patroon niet meer on der de 'Dogen komen.... Wacht even, Elly, daar wendt gekloptJa, binnen! Piet's hospita kondigde bezoek aan. Een heer wtiqschte meneer te spreken. Meteen kwam dje bezoeker al binnen. Haftlo! De Bruin, bulderde deze. Wat een mop zeg! -Bel. over een half uurtje nog eens op, Elly, wil je? vroeg Piet en belde af om zich met een gezicht, waarop schrik, verwarring en verwondering stonden te lezen, tot zijn patroon te wenden. ToeAvallig heb ik je brief aan mijn vrouw gevonden en opengemaakt. Dat is je geluk, hmichelaar'sJonge, jonge, wat heb ik daar gelachen! Ik vtraag u wel excuus, mompelde Piet. Geeih. verontschuldigingen alsjeblieft. Maar wetfcs in het vervolg niet weer zoo ver strooid, ijils ik je verzoeken mag. Je bent geen professor, al ben je de beste kracht, die ik in imijn zaak heb. Ik heb tegen mijn vrouw geaqgd, dat je verhinderd was te ko men, moüg>en. Dat je voor de zaak wat te doen had.„.. eMet mij. Want zie je, ik heb ook: wel eens behoefte aan een an dere verst pooling dan die muziekavondjes van mijn vrouw. Die hangen mij langer de keel uit dfcm jou. Kerel, wat heb ik gela chen! In mijn eentje dan. Mijn vrouw was daar niet bij. Dat snap je. En vertel me nu eens, als j|e wilt, wie is die „lieve Elly". Toen ELly een half uurtje later weer op belde, kon Piet haar tot zijn genoegen me- deeelen, dat hij dien avond toch zou komen om met haar naar de voorstelling van de revue te gaan. CU ze wilde zorgen voor drie plaatskaar ten, de duurste rang, want me neer Peters was ook van de partij en hij zou betalen. (Nadruk verboden). Auteursrecht voorbehouden) noeuvre botste hij echter tegen een boom, tengevolge waarvan hij zware verwondin gen en een hersenschudding kreeg. In ernstigen toestand is hij naar het Sint Elisabethsgasthuis te Amersfoort overgebracht. De oude dame heeft slechts enkele lichte verwondingen gekregen. TEGEN EEN AUTO OPGELOOPEN. Gisteravond is de 69-jarige mej. K. uit Utrecht, die tijdelijk te Haarlem verbleef, bij het oversteken van den rijksstraatweg in Noord tegen een voorbijkomende vracht auto opgeloopen. Zij kreeg een schedel breuk en werd in hoogst ernstigen toe stand naar de Mariastichting overgebracht. Daar is zij eenigen tijd later overleden. Het ongeluk is vermoedelijk aan eigen onvoorzichtigheid te wijten BUITENLANDSCH GEMENGD. COMPLOT TEGEN MEXICO'S PRESIDENT. Het Mexlcaansche blad „El Mundo" ver neemt, dat in September in Monterey een samenzwering ontdekt is, die een aanslag op het leven van president Cardenas ten doel had. De vroegere ex-generaal Juan Carlllo, een hoogleeraar en een groot aan tal andere personen zijn gearresteerd. DE SCHOTSCHE EXPRESSETREIN IN BOTSING. Twee deelen van den Schotschen ex- pressetreln zijn gisteravond op het sta tion van Bletchley met elkander in bot sing gekomen. Er vleien vier dooden en 32 gewonden. De centrale wachtkamer werd volkomen vernield. DE ROGGEPRIJS. Toeslag van f. 1.per 100 K.G. voor de landbouwers. Ten behoeve van een regelmatige voed selvoorziening van mensch en dier heeft de minister van economische zaken het noodig geoordeeld, de rogge, die hier te lande wordt uitgebracht, te doen innemen, tegen een prijs, welke tot 15 December a.s. f. 8 per 100 K.G. bedraagt. De rogge- telers, die gewend waren hun rogge voor voederdoeleinden te gebruiken ontvangen in de plaats van de ingeleverde rogge het mengvoer. Uit den aard der zaak is de prijs van het mengvoer hooger dan het bedrag, dat voor de rogge wordt ontvan- t.o. Casino - «O" (Ingez. Med.) gen. Ten einde aan dit bezwaar, dat te sterker wordt, gevoeld omdat ook de dena- turatletoeslag is vervallen, tegemoet te ko men, heeft de minister van economische zaken bepaald, dat aan deze roggetelers over den oogst 1939 een toeslag zal worden gegeven van f. 1 per 100 K.G. ingeleverde rogge over een zoodanige hoeveelheid, als waarvoor zij een toewijzing varken.s- of rundveevoeder zullen ontvangen. Daar thans nog niet bekend is, hoe groot deze hoeveelheid zal zijn, zal deze worden ge steld op zeven maal de basistoewijzing mengvoer over de periode 15 October—12 November. Hierdoor mag in het algemeen worden aangenomen, dat de verbouwers van rogge den toeslag ontvangen over de hoeveelheid eigen rogge, die zij anders vervoederd zouden hebben. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. ZORGEN VAN DE VEEMESTERS. Zooals de zaken er thans voorstaan, ziet het er voor de veemesterü in den komenden winter niet rooskleurig uit, zeide ons een groot veemester en weider. Want ons bedrijf dreigt door de veevoederpolitiek ten onder te gaan aangezien voor mestvee geen schep je voeder wordt beschikbaar gesteld. Zelfs wij, verbouwers van graan, aldus onze zegsman, zullen het nevenbedrjjf wat voor de bemesting van het teelland van zoo groot be lang is. er aan moeten geven. Natuurlijk zijn er talrijke veeboeren die bui ten het melkvee, een kwantum koeien vet mes ten en dit zijn juist die veehouders, die per H.A. de meeste koeien bezitten. Het ligt voor de hand. dat alles in het werk wordt gesteld om de veemesterij gaande te houden en dus alsnog een voederrantsoen voor den komenden winter te bemachtigen. Intusschen durft men op het oogenblik bijna geen mager vee te koopen en nu de groote najaarsmarkten voor de deur staan 25 November te Woerden en zeer groote aanvoeren verwacht worden, is het van belang dat de stalmesterfj kan doorgaan, anders brengen de magere koeien straks zeer zeker weinig op. We zien nu de prijzen al dalen om dat er geen kooplust is. Komt er echter geen verandering, dan moet men het den slager niet kwalijk nemen als over enkele maanden het vleesch wat te mager is. Het rundvet is nu al schaarscli en de in voer uit het buitenland, die voor kort nog niet onoeiangruK was staat geneci stop. Ons land importeerde niet alleen bevroren vet uit Argentinië, doch ook nog beduiden de kwantums uit Engeland, Frankrijk en België. We zien dan ook op de slachtveemarlcten voor de beesten waarin men een zooals de vakterm luidt „slag vet" verwacht de meeste kooplust en de hoogste prijzen besteden. Dc algemeene toestand in den veehandel is op het einde dezer week onder den invloed van veel te ruim aanbod van 2de en 3de soorten uiterst traag, met wederom dalende prijzen, ter wijl voor het gebruiks- en guste vee voor de mesterij over de geheele linie de handel luste loos kon worden genoemd en wat werd ver kocht. ging met lagere prijzen gepaard. Ook in klein slachtvee en jong fokvee was de handel zeer flauw en niet geheel prijshoudend. De wolveehandel verliep hier op de Leidsche markt wel kalm doch door wat korter aanvoer wel prijshoudend. Te Leeuwarden echter lager met een tragen handel. De vette varkensmarkt sloot deze week btl zeer klein aanbod te Leeuwarden prijshoudend. Magere varkens en biggen echter algenieei zeer traag, met zagende prijzen. 23 1161 (Ingez. Med.) ligerenten in plaats van drie of vier verschillende nationaliteits-merken slechts één uniforme onderscheidings- kleur behoeven te kennen. Onderzoekingen door lichtexperts heb ben aangetoond, dat een egaal oranje of hardgele kleur zoowel bij helder weer als bij bewolkten hemel het duidelijkst uit komen. Men zoekt de oplossing dan ook in deze richting. Het staat wel haast vast, dat binnen en kele dagen een besluit dienaangaande mag worden verwacht. En het meest waar schijnlijke is, dat men de oranje-kleur zal aanwijzen. Bovendien zullen de namen van de landen, onder welker vlaggen de machines vliegen, op vleugels, romp en staart worden geschilderd, echter niet zoo als dit tot heden het geval was. De regi- stratie-teekens, welke steeds aan beide zijden van de vleugels werden gevoerd, zullen worden verwijderd. Men zal deze dan in de toekomst op de boven- en on derzijde van het hoogteroer anbrengen. Over de volle vleugellengte komt dan voor de Nederlandsche vliegtuigen aan boven- en onderzijde het woord „Holland", terwijl aan beide zijden van den romp eveneens dit woord zal worden aange bracht. De registratie!etters van den romp blij ven gehandhaafd en alle woorden en. let tercombinaties zullen in zwart op de grond- kleur worden geschilderd. Een beslissing is, zooals gezegd, reeds over enkele dagen te verwachten. (Ingez. Med.) Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners als mede zij, die den steun voor alleenwonen- den ontvangen. Voorts kan gedurende het in den aanhef vermelde tijdvak aan de genen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf aangewezen zijn mits het ge meentebestuur hiervoor termen aanwezig acht een brandstoffenbijslag worden verstrekt, gelijk aan de helft van dien, wel ke aan kostwinners wordt toegekend, der halve in vorengenoemde drie tijdvakken tot een maximum van onderscheidenlijk f 0.50, f 0.65 en f 0.50 per week. Laatstbedoelde bij slag mag alleen worden uitgekeerd wanneer in de kamer een in bruikbaren toestand verkeerende stookgelegenheid aanwezig is, waarvan regelmatig gebruik wordt ge maakt. WAAROM KRIJGEN NIET-KOSTWINNERS GEEN MENAGEGELD? De heer Van Sleen heeft aan den mi nister van defensie de volgende vragen gesteld 1. Is het waar. dat in tegenstelling met hetgeen ten aanzien van de kostwin ners geschiedt, aan wie bij verlof schade loosstelling voor voeding in den vorm van een hoogere kostwinnersvergoeding wordt toegekend de z.g. niet-kostwinners, of schoon zij gedurende die dagen ook bij ouders, familieleden of vreemden „in den kost" zijn geen uitkeering voor menage ontvangen? 2. Indien de voorgaande vraag bevesti gend moet worden beantwoord, is de mi nister dan bereid een regeling te treffen, welke ook de niet-kostwinners in staat stelt, de kosten van hun voeding tijdens verlofdagen te vergoeden? SOLDATENKRANT „DE WACHT'. Binnenkort zal, naar men ons mededeelt, het eerste nummer verschijnen van een onder auspiciën van de Kon. Ned. Vereen. Ons Leger, eens per week uit te geven sol datenkrant, welke den titel „De Wacht" zal dragen. Illustraties zullen den tekst ver luchten. (Insez. Med.) BINNENLANDSCH LUCHTVERKEER. Luchtlijn naar Haamstede binnenkort heropend? De plannen der K.L.M. om een gedeelte der Zeeuwsche luchtlijn, n.l. het traject Rot terdamHaamstede te hervatten, beginnen vasten vorm te krijgen. Bespreking met verschillende instanties hebben ertoe geleid, dat vergunning is aan gevraagd een eenmaaldaagschen dienst, welke uitsluitend op werkdagen wordt uit gevoerd, te openen tusschen Rotterdam en Haamstede. Keurt de minister van Waterstaat het voorstel goed, dan zal de heropening plaats vinden op 19 October a.s. Uit Rotterdam ver trekt er dan een vliegtuig om 9.30 uur, uit Haamstede om 14.45 uur. Onderzocht wordt nog de mogelijkheid de Zeeuwsche luchtlijn in haar geheel te her stellen, dus door te vliegen tot Vlissingen. Dit plan is echter in een stadium, waarin nog niet aan uitvoering gedacht kan worden. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DEN HELDER. Na het bezoek aan het marinehospttaal te Den Helder, begaf Prins Bernhard zich gisteren over de werf naar het dok, waarin de mijnenveger „Jan van Gelder" gerepa reerd wordt. De bemanning van dezen mijnenveger stond hier aangetreden onder commando van den luitenant ter zee eer ste klasse Fraser, commandant van de „Jan van Gelder", met wien de prins zich eenigen tijd onderhield. Hij begroette voorts de andere officieren en onder-offi cieren van den mijnenveger en inspecteer de de bemanning, die hij gelukwenschte rr.et het feit. dat zij er bij de ramp zoo goed waren afgekomen. Vervolgens nam de prins den mijnenveger, waarop arbei ders aan het werk waren, in oogenschouw, om daarna nog enkele andere inrichtingen op de rijkswerf te bezichtigen. Na cok in de stad nog enkele bezoeken aan militaire objecten te hebben gebracht ram de prins op het hoofdkwartier van de •Veiling afscheid van de militaire autori teiten en verliet hij per auto via den rijks weg Den Helder. Bij het passeeren van de „Schorpioen" aan de Binnenhaven en het vliegkamp de Kooi. stond de gewapende macht van deze inrichtingen met tamboers en pijpers aan getreden en werden de voorgeschreven eerbewijzen gebracht. CRISISPRODUCTEN. Bij Kon. besluit zijn als crisisproducten in den zin van artikel 3. lid 1, van het besluit van 28 Augustus 1939 aangewezen: produc ten. verkregen door indamping van onder- me" karnemelk en wei, met uitzondering van gecondens"ei'de magere melk. Het af leveren, doen aflevr en, vervoeren en doen vervoeren van deze producten is dus ver boden. tenzij daarvan ontheffing is verleend. door W. GASCOGNE. Piet de Bruin had een goede betrekking; hij stond bij zijn patroon uitstekend aan geschreven en niet minder bij diens echt- genoote. Piet was er zeker van. dat zijn patroon hem waardeerde om zijn werk en hij vermoedde, dat mevrouw Peters, de echt- genoote van zijn patroon in hem een schoonzoon wenschte te zien. Het echtpaar Peters had namelijk een dochter. Ze was foeileelijk en was een jaar of zeven ouder dan Piet. Ze kon daar natuurlijk niets aan doen. doch Piet had een behoorlijk ontwik kelden smaak en Eva Peters viel geenszins in zijn smaak. MaarEva was de eenige dochter en haar ouders zaten er warm pjes bij en wellicht dacht mama Peters: er zijn wel meer leelijke meisjes om wille van de centen aan een knappen man gekomen. En Piet was knap en daarbij papa's rechter hand v/at betreft de zaak. Nee, de combina tie was zoo gek nog niet en vandaar dat het ook zoo gek niet was, dat Piet af en toe eens een uitnoodiging kreeg om een avond je bij zijn patroon door te brengen. Piet had die ivitaties aanvankelijk bij zonder op prijs gesteld, bevroedend dat zij zijn maatschappelijken welstand gunstig zouden kunnen beïnvloeden. Maar na eeni ge keeren was het tot hem doorgedrongen, dat die avondjes ontzettend vervelend waren. Hij was steeds de jongste van het gezel schap en meestal bestond de attractie van die avondjes uit musiceeren. Mama speelde viool, een oude, ongehuwde tante, die ook steeds van de partij was, speelde piano en Eva zong! Zoo nu en dan was er ook nog een bejaarde kennis van mama Peters, die fluit speelde. Gezien de samenstelling van het ensemble Eva incluis stonden slechts klassieken op het programma. Niet dat Piet een hekel aan de klassieken had, Integendeel, hij prefereerde ze, maar. dan moesten ze niet verminkt ten gehoore gebracht worden. En sinds het tot Piet doorgedrongen was, dat mama Peters en Eva altijd bijzonder voorkomend voor hem waren en zij haar bedoelingen eigenlijk te weinig bemantel den mama Peters kon bijvoorbeeld plots na een of ander nummertje zeggen; kom lui, we gaan een kaartje leggen; de jongelui

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10