LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 13 October 1939 Het laatste oorlogsnieuws De strijd in het Verre Oosten De indruk te Washington De indruk te Rome Onzekere stemming in Finland Buitenland Binnenland MARKT De mogelijkheid van een tweede Zuid-Afrika-viucht De journaalfilms in oorlogstijd Groote inbraak te Boxmeer De „Indra" boven water gebracht /CHEEP/ JJMNCENj Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT is dat het Europa van haar rust heeft be roofd. Alleen het Hltlerisme staat den vrede ln den weg. Het begrip van dat feit is in het bewustzijn gebrand van de Britsche en Fransche naties, op te diepe wijze dan dat er eenigerlel verzwakking zou kunnen ont staan in de zaak, welke zij gezamenlijk zijn gaan verdedigen. Zij weten, zooals Cham berlain zegt, dat wanneer deze worsteling voorbij is, de wereld nooit weer dezelfde zal zijn, maar de nieuwe wereld kan niet erger zijn dan die welke een Duitsohland dat geen weerstand ontmoette, zou vormen en uit alle opoffering en leed kan een betere wereld worden opgebouwd. De keuze is inderdaad verschrikkelijk, maar het is een keuze, die Duitschland moet doen." De „Times" zegt Het Lagerhuis heeft de rede van Cham berlain met eensgezinde goedkeuring ont vangen. welke de eenheid der natie weer spiegelt:. Deze generatie is besloten zich- zelve op te offeren teneinde een draaglijk bestaan voor het nageslacht te verzekeren. Hitier stelt voor, dat wij de opoffering ont wijken op de voorwaarden (in zijn oogen ongetwijfeld gemakkelijk en redelijk) van verwerping van ons woord en vergoelijking van een groote misdaad. De z.g. vredesvoor waarden veroordeelen zichzelve omdat zij uitgaan van de veronderstelling, dat een succesvol gebruik van geweld uit kan slui ten van vreedzame besprekingen het ter rein waar het geweld is uitgeoefend. Desal niettemin zullen de naties, die den weg van den vrede hebben gezocht gedurende al den tijd, toen Hitier dreigde en den oorlog voor bereidde, voortgaan dien vrede steeds te zoeken. Bij het verwerpen van de huidige voorwaarden met de beslistheid, die noodig was door hun volstrekte valsehheid. heeft Chamberlain er zorg voor gedragen den weg open te laten voor een echt aanbod. Alleen was hij gedwongen een waarschuwing te geven of te herhalen. Er kan niet langer eenigerlei mogelijkheid zijn om tot een ver gelijk te komen, tenzij de zekerheid om trent de nakoming daarvan door Duitsch land heel wat beter is dan het woord van Hitier. Dat is zoovele malen gegeven en ge broken. dat het volkomen waardeloos is geworden naar het oordeel van iederen staatsman in Europa. Zelfs Stalin toont er geen vertrouwen in en prefereert zelf te nemen wat hij begeert, liever dan te ver trouwen op de beloften van zijn deelge noot. Hitler's positie in Bohemen, Slowakije, Memel, Danzig. Polen is telkenmale geba seerd op een afzonderlijk verraad van een plechtige belofte. Het eerste element van den vrede is vertrouwen en door het ver trouwen te verbannen uit de buitenland- sche betrekkingen van Duitschland, heeft Hitier meer gedaan om de mogelijkheid van vrede op te schorten don zelfs door zijn politiek van bedreigingen en geweld. De rede van Chamberlaindie op alle punten de verklaring van Daladier beves tigt, heeft een zeer gunstig onthaal gevon den in Amerikaansche politieke kringen, die van oordeel zijn, dat zij de volledigt- mlslukklng beteekent van de manoeuvre van Hitier voor het verkrijgen van een onmiddellljken vrede. De verklaring van den Engelschen premier stelt de Ameri kaansche meening gerust, die na de recents interventies van Lloyd George in het La gerhuis gevreesd had, dat Chamberlain zich minder positief zou toonen in het voor nemen den oorlog voort te zetten tot de nederlaag van het Hitlerisme. De rede moedigt degenen aan, die ln den Senaat een herziening bepleitten van de neutrali- teitswet om de democratieën te helpen en het Hltlerisme te bestrijden, dat door alle sprekers aan de kaak wordt gesteld, of zij nu isolationist zijn dan wel aanhanger van de bultenlandsche politiek der regeering. Het Duitschc Nieuwsbureau vat de eerste reactie in de Amerikaansche pers samen met te zeggen, dat de opvatting uitge drukt wordt, dat Chamberlain de vredes voorstellen van den Fuehrer vierkant heeft afgewezen. Op gelijke wijze wordt de rede ook in Congreskringen uitgelegd. De verklaring van Chamberlain heeft te Rome geen verrassing gewekt, daar men voelde, dat het standpunt van Frankrijk en Groot-Brittannië direct na de redevoe ring van Hitler in den Rijksdag was be paald. Betreffende de Finsch-Russische bespre kingen te Moskou neemt men hier groote stilzwijgendheid in acht. De inhoud van het eerste codetelegram uit de sovjet hoofdstad is nog niet bekend gemaakt. Alle oogen zijn gericht op de Vereenigdo Staten, vanwaar men moreelen hulp en steun hoopt te krijgen. Er heerscht een stemming van angstige onzekerheid. Hoe wel een mededeeling van Radio Stockholm dat Rusland beloofd heeft alle middelen aan te wenden om een vreedzame oplos sing te verkrijgen, de spanning iets heeft verlicht, is het land vastbesloten te vech ten voor zijn moeilijk verkregen vrijheid, Indien het daartoe genoopt wordt. De ge- heeie bevolking heeft zich aangegord voor de verdediging van het land. Gisteravond is een groot aantal der over gebleven reservisten opgeroepen. Vele za ken zijn gesloten, aangezien de eigenaren en het personeel onder de wapenen zijn. Studenten halen ontvlambaar materiaal weg van de zolderkamers. Vanmorgen vroeg waren de spoorweg- en autobussta tions propvol, daar de ontruiming van Helsinki onvermoeid werd voortgezet. In de kerken worden voortdurend biddiensten gehouden. Het is verboden gebruik te ma ken van de telefoon voor onnoodige en langdurige gespreken. Ook particuliere te legrammen zijn verboden. Twee regimen ten dragonders zijn naar de grens gezon den. Zij stallen hun paarden in de koeien stallen Het. vee uit het grensgebied wordt gestald in de stallen van de cavalerie die per het land ln. EEN BRITSCH MINISTERIE VAN SCHEEPVAART OPGERICHT. Sir John Gilmour, lid van het Britsche Lagerhuis, komt aan het hoofd van een departement van scheepvaart. Hij zal de afdeeling scheepvaart overnemen van het ministerie van handel. Gilmour is de vroegere minister van bin- nenlandsche zaken en de vroegere staats secretaris voor Schotland. LEIPZIGER MESSE GAAT DOOF. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Nadat reeds de Leipziger najaars-messe van dit jaar. ondanks de politieke span ning normaal gehouden werd. zal ook de voorjaars-messe 1940, zooals bepaald, in den tijd van 3 tot 11 Maart 1940 plaats hebben. AMERIKA EN DE NEUTRALITEITSWET. In den Amerikaanschen Senaat wordt gewerkt aan een overeenkomst tusschen democraten en republikeinen tot het ver zachten der bindende scheepvaartvoor schriften in de neutraliteitswet, welke Amerikaanschen schepen en burgers ver biedt oorlogvoerende landen en hun be zittingen te bezoeken. Invloedrijke sena toren hebben onthuld, dat de ontworpen wijziging aan Amerikaansche schepen mo gelijk zou maken naar alle gebieden te varen, waar zij geen gevaar zouden loo- pen. Deze gebieden zouden in de wetge ving worden vastgelegd, maar kunnen op last van den president verder beperkt wor den, indien later gevaar zou ontstaan. Verscheidene senatoren hebben betoogd, dat de thans bestaande scheepvaart- voorschriften de Amerikaansche seheyen van de zeeen zouden verbannen, aangezien zij den handel zouden verbieden met de Britsche koloniën en met de Europeesche oorlogvoerende landen. Gedurende de debatten over het neu- traliteitsontwerp is het in den Senaat tot een incident gekomen, toen Bulow, die te genstander van de herziening is, de be schuldiging uitte, dat de voorstanders van opheffing van het embargo zekeren groe pen aanzienlijke winsten zouden willen verschaffen. Burke tartte den spreker de namen der senatoren, die zich daartoe zouden leenen, te noemen. Bulow verklaar de daarop geen nauwkeurige mededeelin- gsn te kunnen doen. Hij zeide uit ge sprekken met zekere senatoren den indruk te hebben gekregen, dat winstbejag het hoofdmotief der aanhangers van herzie ning was. DUITSCHE VLIEGTUIGEN VERJAAGD. Een Deensch oorlogsschip heeft waar schuwingsschoten gelost op twee Duitsche watervliegtuigen, die gisteren op geringe hoogte boven Deensche territoriale wate ren hebben gevlogen. De vliegtuigen vlogen weg. zijn verstrekt aangaande de objectieve sa menstelling van bultenlandsche journaals, waarin beelden voorkomen, betrekking heb bende op den oorlog. Deze waarborgen be staan in de eerste plaats hierin, dat de journaalfilms als vorenbedoeld, zoolang de oorlogstoestand duurt, door Nederlanders zullen worden samengesteld, d. w. z.. dat zoowel de beeldcompositie als de gesproken commentaren en de betiteling uitsluitend in ons land zullen worden verzorgd. En in de tweede plaats in de vorming van een com missie van bondswege, welke de onderhavige journaals, alvorens zij ter keuring worden aangeboden, zal doorzien en het recht heeft om met het oog op de nakoming van de ver strekte waarborgen al de door haar noodig geachte wijzigingen door de distributeurs te doen aanbrengen, zoomede alle noodig geachte coupures te gelasten. De leveranciers van de bultenlandsche journaals hebben zich bereid verklaard zich aan de beslissingen van deze commissie te onderwerpen en alle door haar te geven aanwijzingen op te volgen. Bedoelde commissie bestaat uit vier le den, waarvan twee buitenstaanders entwee uit het bedrijf, namelijk de heeren dr. D. G. Draayer, oud-directeur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening; D. J. von Balluseck. hoofdredacteur van het Alge meen Handelsblad te Amsterdam; D. Ham burger Jr., voorzitter van den Nederland- schen Bioscoopbond en C. S. Roem, vice- vooreltter, terwijl als secretaris optreedt de heer A. de Hoop, directeur van den Neder- landschen Bioscoopbond. PRINS BERNHARD IN DEN HELDER. Prins Bernhard bracht vandaag een be zoek aan de stelling Den Helder, ter be zichtiging van een aantal militaire ob jecten. Uit vele woningen en officieele gebou wen langs den weg was de vlag uigestoken en vooral in de nabijheid van de Hoofd gracht hadden zich vele belangstellenden verzameld, die den prins bij zijn aankomst hartelijk toejuichten. De prins inspecteerde de stafwacht en begaf zich daarna in het bureau van de stelling, om na een kort oponthoud naar het directiegebouw der marine aan de Buitenhaven te rijden, waar hij ten huize van den marine-commandant de lunch gebruikte. Na de lunch begaf de prins zich naar het marine-hospitaal, waar hij een bezoek bracht aan de beide gewonden van de „Jan van Gelder", den kwartiermeester L. van Eyck en den adspirant-kwartiermeester F. A. Aarens, die in het hospitaal verpleegd worden. GEEN COMPROMIS MET TSJANG KAI SJEK MOGELIJK. De woordvoerder van het Japansche ex- peditieleger in China heeft ten stelligste geruchten tegengesproken over de moge lijkheid van rechtstreeksche vredesonder handelingen tusschen Japan en Tsjang Kai Sjek. Japan is niet voornemens, aldus de woord voerder, eenig compromis aan te gaan met hel bewind van Tsjang, dat als gevolg van het succesvolle militaire optreden van Ja pan verlaagd is tot een plaatselijke regee ring. Japan is vastbesloten het be wind van Tsjang volledig te vernietigen en den meest volledigen steun te geven aan de beweging voor vrede en nationale redding van Wang Tsjing Wei. LEIDEN, 13 Oct. Veemarkt. Aangevoerd: 18 stieren, prijs f. 200260. per KG. schoon ge wicht 52—58 ct., z. m.; 163 kalf- en melkkoeien, f.180270. m.; 362 varekoeien e.a., f.90200. m.; 176 vette koeien, f.210—280. per KG schoon gewicht 5286 ct., t. vl 246 graskalveren f. 20 —40, z. m.; 27 vette kalveren, f,60—95. per KG. schoon gewicht 6080 ct., m.; 134 nuchtere kalveren, f.512, t. vl.; 300 vette schapen, f.13 —28, per KG. schoon gew. 4550 ct., tam.; 504 weideschapen, f.1418. mat.; 400 vette en zuiglammeren, f. 14—18, per KG. schoon gew. 50—55 ct., t. vl.; 19 zeugen, f.5070. mat.; 220 mestvarkens, f. 24—36. mat 412 biggen, f. 12— 17. mat.; 4 paarden; 10 veulens, f.75160. tam 14 bokken en geiten, f.5—7. tam. Aan de Botermarkt werden aangevoerd 44 partijen Goudsche en 23 partijen Leldsche kaas Goudsche 1ste soort f 33—35. 2de soort f. 30— f. Leldsche 1ste soort f. 27.50—28.50. 2de soort 1.2627, alles per 50 KG. Handel kalm. AARLANDERVEEN, 12 Oct. Kuikeneieren 1.3.404.20; kipeieren f. 4.505.40 per 100, kaas 32-34 ct. per pond. BODEGRAVEN. 12 Oct. Eierveiling B.P.K V Aanvoer 5101 stuks, prfjs wit f. 5.10—5.40. ge mengd f. 5.50—5.80; kuikeneieren f. 3.60—4.10 eendeneieren f. 3.60—3.90. LEEUWARDEN. 13 October. Zuivel Sleutel- £aa5Jy~23; Nagelkaas 10—17; Goudakaas 16— v m ,mmerkaES 15—48. Aanvoer 3520 K G. - veiiingboter f. 131—1.10. Aanvoer 0 3. 6 6. 1 12 vaten. Comm'ssie 80. «,?J.IEyWKOOP, 12 Oct. Eierveiling. Aanvoer ^00 stuks. Prijs f. 5.30—5 90 per 100 stuks. i .Y99rh°UT. 12 Oct. Slachtkonijnen f0.75— tn. J°n§ere konijnen 30—60 ct.; jarige kippen avL ct eenden tot 45 ct.; duiven tot 11 ct. Alles per stUk. WOUERUGGE, 12 Oct. Eierveiling. Prijs 100 stuks kalkoeneieren f.6 per I2 °ct- Aanvoer 6000 stuks elprLP7«l00: kipeieren f,5—5.90; klein- kip- elpro« i'l eendeleren f.3.50; kalkoen- weren f. 6.00, Scandinavische post met K.L.M.-vliegtuigen naar Londen. VLUCHT OP LONDEN WORDT ZONDAG HERVAT. Reeds eenigen tijd bestonden, gelijk ge meld. bij de K.L.M. plannen om drie vlieg tuigen met extra-benzinetanks, zonder pas sagiers, naar Napels over te brengen. Dit is noodig voor een betere verdeeling van het materieel op de Indlë-route en schept de mogelijkheid om eventueel, bij voldoende lading, den Indië-dienst, die thans twee maal per week wordt uitgevoerd', driemaal per week te vliegen. Er rijzen bij dit overbrengen echter enkele moeilijkheden, die nog opgelost moeten worden, t.w. de route en de vergunningen, die noodig zijn om over vreemde landen te vliegen. Naar wij vernemen, hebben de Duitsche autoriteiten er in beginsel in toegestemd deze drie vliegtuigen over Duitsch rechts gebied t£ laten vliegen. Of de vlucht door gang zal vinden hangt af van de vraag, of de vereischte veiligheidsmaatregelen be hoorlijk georganiseerd kunnen worden. Deze kwestie is thans in studie genomen. Mocht het gelukken, de drie vliegtui gen naar Napels over te brengen, dan zou de voorgenomen Zuid-Afrika-vlucht, die aanvankelijk onmogelijk scheen, weder betere kansen op uitvoering ver krijgen. De K.L.M. is van meening, dat, indien het mogelijk blijkt een voldoende aantal passagiers in Napels te concen treert n, er geen aanleiding zou bestaan de vlucht niet te maken. In Londen ver toeven thans eenige duizenden ge strande Zuid-Afrikaners. Onderzocht zal nu worden, in hoeverre er onder deze personen belangstelling voor de Znid-Afrika-vlucht bestaat. Mocht de vlucht doorgaan hetgeen dus van vele factoren afhankelijk is dan is het nagenoeg zeker, dat dezelfde route zal worden gevolgd als bij de Din- gaansvlucht, n.l. over Alexandrië. Khar toem, Nairobi, Livingstone, Johannes burg naar Kaapstad. Wat den te heropenen Londen-il n;t be- I treft, dez'r dagen is dt toestemming van de Er.-elsche autoriteiten op de dienstrege ling afgekomen Het is thans vrijwel zeker, dat de dienst Zondag ingaat in de rich ting Londen, terwijl de dienst Maamdag in beide richtingen zal worden gevlogen. Dat de belangstelling in Londen voor dezen dienst groot is, blijkt wel uit het feit. dat voor het toestel van Maandag reeds elf passagiers bij den K.L.M.-vertegenwoordiger te Londen hebben geboekt. Met dezen heropenden dienst gaat de Nederlandsche post naar Engeland, terwijl bovendien alie luchtpost, die uit Scandina vische landen wordt aangevoerd en bestemd is voor Engeland, met de Nederlandsche toestellen naar Londen zal worden vervoerd. Het is vrij zeker, dat dagelijks uit- Enge land eenige honderden kilogrammen cou ranten met dezen dienst hier zullen arri- veeren. Oorlogsopnamen niet meer uitgesloten. DOCH ZIJ MOETEN AAN BEPAALDE VOORWAARDEN VOLDOEN. Bij het hoofdbestuur van den Nederland- schen bioscoop-bond is bericht ingekomen, dat de huishoudelijke commissie voor de filmkeuring in haar vergadering van 11 I October j.l. een resolutie heeft aangenomen I waarin den leden der centrale commissie wordt meegedeeld, dat naar haar meening bij het keuren van films, zoomede van film journaals gedurende den oorlogstoestand in Europa a. geen beelden of opschriften dienen te worden toegelaten, die bedoeld of on bedoeld als propaganda voor een der oorlogvoerende partijen kunnen dienst doen of met recht als zoodanig kunnen worden beschouwd, b. geen afbeeldingen dienen te worden toegelaten van volksoploopen, relletjes, ongeregeldheden, e.d., zoowel in Neder land als in het buitenland, c. geen films of filmgedeelten dienen te worden toegelaten voor openbare ver tooning, die op ontoelaatbare wijze de oorlogvoering in beeld brengen en met name, welke dit op zoodanige wijze doen, dat zij door hun samenstelling of strek king kennelijk ten doel hebben het pu bliek in bepaalde richting te beïnvloe den". De vorige beslissing over deze aangelegen heid is hiermede buiten werking gesteld. De thans genomen beslissing draagt wederom een voorloopig karakter in dien zin. dat de commissie den gang van zaken met de bui- tenlandsche journaals in verband met den internationalen toestand steeds in het oog zal houden om eventueel, indien dit noodig mocht zijn. de vereischte beslissingen te kunnen nemen. Verder kan nog worden medegedeeld, dat van de zijde van het hoofdbestuur van den Nederlandsohen Bioscoopbond waarborgen MOTORVAARTUIG UITGEBRAND. Vermoedelijk tengevolge van explosie van benzinedampen is gisteravond een hevige brand uitgebroken in een in de Vliet nabij Schakenbosch te Leidschendam opgelegd motorjacht. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen dat het'vaartuig ge heel uitbrandde. Het vaartuig is eigendom van een Hagenaar. HET CONFLICT AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN TE TOKIO. De Japansche minister van bultenland sche zaken heeft de ontslagaanvrage van zijn ambtenaren nog niet aanvaard. Zij verrichten nog hun taak als gewoonlijk. De mogelijkheid is aanwezig, dat weldra een compromis gevonden wordt met betrekking tot de oprichting van een ministerie van handel. EEN BUIT VAN BIJNA 8500 GULDEN. Ongenoode en tot dusver onbekende gasten hebben vannacht een bezoek ge bracht aan de kantoren van de pluimvee- voederfabriek van den heer W. H. Hendrix, gelegen aan de Spoorstraat te Boxmeer. Toen vanmorgen een der chauffeurs van de fabriek op de binnenplaats kwam, ont dekte hij dat uit de deur, welke toegang geeft naar de kantoren, een paneel was ver wijderd. Hij waarschuwde onmiddellijk den eigenaar der fabriek, den heer W. H. Hen drix, die op kantoor gekomen moest vaststellen, dat de brandkast was gefor ceerd en een bedrag van bijna f 8500 was verdwenen. De marechaussee stelt thans een onder zoek in. De inbrekers zijn of over de ruim twee meter hooge ijzeren poort, welke toegang geeft tot de binnenplaats van de fabriek, geklommen, of hebben hun weg gezocht over een der vier pakhuizen, die acnter de fabriek zijn gelegen. Op de binnenplaats werd, zooals gemeld, de toegang tot de kan toren geforceerd door het uitsnijden van een paneel uit de deur. Op het directiekantoor moeten de inbre kers geruimen tijd werkzaam zijn geweest. De zijkant van de brandkast was openge maakt. Een zich daarachter bevindende be- tonlaag werd verwijderd en daarna werd nog eens een wand, die toegang geeft tot een in de brandkast ingebouwde cassette, open gebroken. Uit deze cassette werden medegenomen 1470 gulden aan goudgeld, gouden tientjes, vijfgulden stukjes en stuk ken van tien en twintig mark, benevens zevenduizend gulden aan bankpapier in bil jetten van 100 gulden, 50 gulden, 25 gulden en 10 gulden. Het waren zeven bundeltjes, elk van duizend gulden. DE KONINGIN BEZOEKT LEGER- ONDERDEELEN IN N.-BRABANT. H. M. de Koningin heeft, vergezeld van den opperbevelhebber van land- en zee macht generaal Reynders en van Haar ad judant. jhr. De Jonge van Ellemeet, een bezoek gebracht aan enkele onderdeelen van het leger in Noord-Brabant. LIJKEN VAN TWEE VERMISTE LEDEN DER BEMANNING GEVONDEN. Vanochtend is het Finsche houtschip „Indra", dat Maandagmiddag bij West-Ter schelling op een mijn is geloopen en sinds gisteravond in het Hendrik-dok van de Am- sterdamsche Droogdok-Mij. ligt, geheel bo ven water gebracht. Het bood een desolaten aanblik. Het gat aan stuurboord is tenminste drie meter hoog en breed, de scheur loopt van de kiel tot bijna aan het dek. De kajuit van den kapi- tien en het kombuis zijn totaal versplin terd. Nadat de machinekamer geheel was uit- hoosd, vond men daar de lijken van twee vermiste leden der bemanning. Het lijk van den derden vermiste, den stoker, ontbreekt nog. Het opruimingswerk kan nog geruimen tijd duren. AMERIKAANSCHE MIJNENLEGGER IN MOEILIJKHEDEN. De Amerikaansche kruiser „Augusto", het admiraalschip van de Aziatische vloot, is vandaag uit Sjanghai vertrokken om hulp te verleenen aan den Amerikaanschen mij- nenlegger „Bittern", welke averij zou heb ben opgeloopen tijdens een taifoen aan de kust van Formosa. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het 3de Blad. MU. Nederland JAN PZ. COEN. 13 Oct. van IJmuiden naar Lissabon. SilverJava-Pacific Lyn DJAMBI, 12 Oct. van Vancouver naar Java. Rott. Llovd BALOERAN. thuisr.. 12 Oct. van Las Palm as KOTA AGOENG, thuir.. 12 Oct. te Londen. JavaNew-York Lyn SIANTAR, New-York naar Java, pass. 11 Oct. Kaap de Goede Hoop Diverse Stoomvaartberichten - SAN ANTONIO m.s., 12 Oct. te Viana do Castello. AANBESTEDING TE LEIDSCHENDAM. Ten gemeentehuize te Leidschendam had de aanbesteding plaats voor het maken van een draaibare brug met schoeiing en bijkomende werken aan den Veenweg al daar. noodig voor de in aanleg zijnde vuil nisbelt. Ingeschreven mocht slechts wor den door georganiseerde aannemers. De uitslag was: P. G. van Rijn f 4625.— Gebrs. Remmerswaal f. 4444.J. Glasber gen en Zn. f.4264.— en H. van Wijk f. 4235.allen te Leidschendam. De gun ning is aangehouden. AMSTERDAM, 13 October. De Amsterdamsche effectenbeurs had heden een verdeeld voorkomen. De lokale markt was bepaald gedrukt, terwyl daartegenover de Ame rikaansche Waarden vast. gestemd waren. Een en ander moest volgens de ter beurze gestelde opvatting worden toegeschreven aan de rede voering van Chamberlain, die volgens de marktopinie niet in de richting van vrede wijst. Het publiek betoonde zich overigens zeer bijzonder gereserveerd en de handel was van teer kleine afmetingen. Dat de inheemsche waarden meerendeels een uitgesproken neiging tot terugloopen aan den dag legden, hield ook voor een gedeelte verband met het gebrek aan affaire. De zwakke tendeni. kwam in de eerste plaats tot uiting op de afdeeling Industrieelen. De Philips-aan- deelen zagen zich een goede zestal procenten ontgaan, terwijl Unilevers zich een opoffering van een goéde drietal punten moesten getroos ten. Ook diverse andere soorten verkeerden in reactie. De Petroleummarkt gaf een weerspiegeling van de onpleizige tendenz door een inzinking van een kleine vijftal punten. De omzetten wa ren klein en evenals de laatste dagen droeg de handel nog een professioneel karakter. Voor Scheepvaartfondsen werd slechts ma tige belangstelling aan den dag gelegd. Ver houdingsgewijze konden de koersen zich hier tamelijk goed handhaven. Nederlandsche Scheepvaart unies en de aanverwante soorten waren in doorsnee bijna onveranderd. De Rubberafdeeling was stil. De vaste stem ming op de markt voor het product rubber oefende geen invloed uit. Amsterdam Rubbers zakten eenige procenten beneden het vorige slot in. Diverse incourante soorten werden la ger afgedaan. Tabakken waren volkomen verwaarloosd De Suikerafdeeling was veronachtzaamd. Slechts H.V.A.'s gaven nu en dan kleine teekenen van aanwezigheid. De middenkoers was heden, verge leken bij dien van gisteren, nauwelijks veran- i derd. De Amerikaansche waarden lagen vast in de markt; in het bijzonder de zoogenaamde oorlogs fondsen. In weerwil van het ontbreken van no teeringen. daar New York gisteren gesloten was. werden de Staalaandeelen vrij belangrijk hoogar afgedaan. Eveneens gold dit voor de koperwaar den.De Spoorwegshares ondervonden hiervan den weeromslag. De affaire was echter niet groot. Op de Beleggingsafdeeling was de stemming voor de Nederlandsche staatspapieren volkomen omgeslagen. Algemeen kwamen de noteeringen lager te liggen. Fransche fondsen hadden een onzeker voorkomen/ Duitsche waarden waren aangeboden. WISSELKOERSEN. DE HEER H. v. d. VEN t In den ouderdom van 84 Jaren is te Kat wijk overleden de heer H. v. d. Ven. die in- dertijd ruim 80 jaar brievengaarder is ge weest te Rijnsburg, in wel'ke gemeente hij reel achting genoot. Londen 7.56'; >7.59 3/8»; Berlijn 75 50 (75.501; Parijs 4 29' (4.30'ril; Brunei 31.47', (31.50': Zwitserland 42 27'/, (42.31'; Kopenhagen 36.42'/, (36 42'/,): Stockho'm 44.90 (44.87' Oslo 42.82'/, (42.82'/,); New- York 1.88 3 8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 7.50 (7.62*/,) Prolongatie 2: Part. disc. 2—2 1/8; Dag- gold lVi. Registermarken 15' Handels Sperrmer- ken 4; Reismarken 43: Bankpapier 2324. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3