LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 13 Odober 1939 RECHTZAKEN Proces inzake prijsopdrijving Voor Dammers DE OVERHEID KAN NIET ALLES DOEN! LAND- EN TUINBOUW SPORT Toch wedstrijden Nederland-België ÊH ifc 1 i 1 m m 3 OFFICIER BESTRIJDT DE THEORIE VAN DE VERVANGINGSWAARDE IN DE HUIDIGE OMSTANDIGHEDEN. Voor de Groninger rechtbank is gis termiddag een proefproces behandeld inzake de prijsopdrijvings- en ham- sterwct, n.l. over de vraag of een win kelier zijn ouden voorraad tegen ouden prijs moet verkoopen, dan wel of hij, wanneer de inkoopsprijs inmiddels is verhoogd, ook den verkoopsprijs van oude voorraden mag verhoogen. De middenstand stelt zich, zooals ook bleek bij de behandeling dezer zaak, waar bij het ging over een prijsverhooging van wol met vijf cent per knot, op het stand punt. dat goede koopmanschap overeen komstig de leer van de vervangingswaarde eischt. dat bij verhooging van inkoopsprij zen de winkelier ook de verkoopsprijzen dient te verhoogen. Slechts dan is een goede financiering van zijn zaak mogelijk, ter wijl hij tevens een reserve vormt vooreven- tueele verliezen bij prijsdaling in de toe komst. De officier van justitie, die deze op vatting in het algemeen wel kon dee- len, meende echter, dat zij onder deze bijzondere tijdsomstandigheden, waar voor speciale wetten in het leven zijn geroepen, niet kan gelden. De wet te gen de prijsopdrijving wil den consu ment beschermen en zoo lang mogelijk voor prijsopdrijving behoeden. Wan neer men de zaak in dat licht beschouwt is hier sprake geweest van prijsopdrij ving. Anders zou immers de wet prac- tisch geen doel hebben. In verband met den principieelen kant der zaak elschte de officier een boete van één gulden tegen verdachte, een Groninger manufacturier. De verdediger, mr. Koppius, rechtskun dig adviseur der algemeene Groninger winkeliersvereeniging, was daarentegen van oordeel, dat de stelling: oude voorraden tegen oude prijzen verkoopen, niet opgaat. Algemeen wordt ook door de deskundigen de theorie der vervangingswaarde bij de prijzenpolitiek gehuldigd en dan kan men niet zeggen, dat hier van een onredelijke prijsverhooging sprake is geweest. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uit spraak 19 October. BRANDSTICHTING TE HOOFDDORP. nreTiTETD I/VDITDI Tfil) A A Togal-tabletten tegen RHEUMATIEK. ISCHIAS, SPIERPIJN. -EiJEiMl. V HOOFDPIJN en ZENUWPIJNEN. Bij alle apoth. en drog. vanaf voor den voorloopig onveranderden prUft, zijnde f 0.80 per flacon (excl. O.B.). Afdoende, probaat en onschadelijk middel 1076 (Ingez. Med.) DE TREINONTSPORING TE BEDUM. Boete van 300 gulden geëischt. De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen eischte gistermorgen een geldboete van driehonderd gulden, subs, een maand hechtenis tegen den arbeider-tele grafist L. N. uit Slochteren, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat in den middag van 5 Juli j.l. de locaaltrein GroningenDelfzijl op het spoorwegempla cement Bedum is ontspoord. Hierbij kan telden twee personenwagens en verschil lende passagiers werden gewond. Verdachte, die tijdelijk met de bediening van de wissels te Bedum was belast, erken de dat het ongeluk het gevolg was geweest van een te vroeg overhalen van een der wissels. De uitspraak is bepaald op 19 October a.s. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal van anemonenzaad. Voortgezet werd de zaak tegen een tuin dersknecht uit Hillegom, thans gedetineerd die terecht heeft gestaan wegens diefstal van anemonen uit een warenhuis ten na- deele van den kweeker L. v. d. Linden te Hillegom aan de Trekvaart. Verdachte be kende. Een over verdachte uitgebracht reclasseeringsrapport adviseerde tot geen voorwaardelijke veroordeeling gezien ver- dachtes onverschilligheid. De officier van justitie had destijds ge- eischt een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek van voorarrest. De officier eischte thans opnieuw vijf maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk zonder aftrek van voorarrest. De verdedi ger vroeg een straf op te leggen, gelijk aan de voorloopige hechtenis die vanaf 17 Juli JJ. is. Vonnis over veertien dagen. Hierna moest terecht staan een bloe mistknecht, uit Hillegom, thans in mili tairen dienst, wegens heling. Verdachte had de anemonen in ontvangst genomen. De officier had destijds bij verstek tegen verdachte 2 maanden gev.straf geëischt. Hij vond dat het vonnis bij verstek be krachtigd moet worden. Uitspraak eveneens over 14 dagen. Tegen kruidenier een jaar geëischt. Op 18 Maart van dit jaar heeft in Hoofd dorp een felle brand gewoed in een kruide nierswinkel, welke vrijwel geheel door het vuur verwoest werd. Het onderzoek van de politie bracht aan het licht, dat de kruide nier zelf den brand had aangestoken. Ter wijl zijn vrouw 's avonds op bezoek was bij familie, begaf de man zich naar den zol der, waar hij een brandende kaars in een hoopje papier en houtafval neerzette, dat vlam zou vatten, zoodra de kaars bijna ge heel was opgebrand Daarop had hij even eens het huis verlaten. Na eenigen tijd ontstond inderdaad brand, doch niet op de wijze, zooals de kruidenier had verwacht. Wel stak de kaars het hoopje afval aan, doch dit doofde spoedig weer uit. Door de hitte was echter een jas. die over de trap leuning hing. gaan branden. Een stuk van dit kleedingstuk viel naar beneden waar door het vuur zich in de kamer voort plantte. Nadat de brand gebluscht was, ontdekte de politie op den vrijwel intact gebleven zolder de resten van de kaars en het papierafval, waardoor het duidelijk v/erd. dat hier opzet in het spel was ge weest. De kruidenier, die thans als slagersknecht werkzaam is, stond gisteren voor de Haar- lemsche rechtbank terecht. Hij zeide, dat hij door financieele moeilijkheden tot zijn daad was gekomen. Voordat hij den brand stichtte, had hij juist de mededeeling ont vangen, dat zijn faillissement zou worden aangevraagd. Een psychiater verklaarde, dat verd. tot de psychopathen gerekend moet worden. In normale omstandigheden zal hij niet van het rechte pad afwijken, doch tegen moeilijkheden is hij niet opgewassen. De officier van justitie was echter van oordeel, dat verdachte wel degelijk verant woordelijk gesteld kan worden voor zijn daad en eischte een jaar gevangenisstraf benevens ter beschikking stelling van de regeering. Mr. Goudsmit drong op grond van de conclusie van den psychiater aan op een voorwaardelijke veroordeeling aangezien hij vreesde, dat de gevangenis voor de psychi sche gesteldheid van den verdachte funest zou zijn. De rechtbank zal op 26 October uit spraak doen. HAAR BEIDE KLEINKINDEREN VERDRONKEN. Voor de rechtbank te Groningen heeft bij verstek terecht gestaan de Wed. J. M. geb. F. te Schildwolde, thans verpleegd In een mriheting voor geesteszieken, beschuldigd van het door verdrinking om het leven brengen van haar resp. vier en twee jaar oude kleinzoontjes. In den middag van 26 Juli heeft de vrouw jne aan waandenkbeelden en hallucinaties bjdt. de beide kinderen, die zij een eindje me* uit wandelen had genomen, in het water van het Slochterdiep geworpen, om daarmede, naar zij later voor den rechter commissaris verklaarde, een offer te bren- j»°n en haar familie voor verdoemenis te p-aren. Beide kleinen zijn jammerlijk ver doken. officier van justitie vroeg verdachtes Plaatsing in een krankzinnigengesticht. be- vens haar ter beschikkingstelling van de peering. Afspraak Donderdag 19 October. HAAGSCHE RECHTBANK. De student keek om. Op 11 Juli van dit jaar jaar stond aan het Levendaal te Leiden een schilder aan het gebouw van de Arbeidsbeurs werkzaam heden op een ladder te verrichten. Een student, die op de fiets naderde, lette niet op en reed pardoes tegen den ladder, die omviel. De schilder bekwam vrij zwaar letsel en Is thans nog niet hersteld. De student haa zich thans te verantwoorden voor de Recht bank. Het bleek dat hij omgekeken had, toen hij bij den ladder was. hetgeen de officier een gevaarlijke manier van rijden vond, waarvoor hij f. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis eischte. Uitspraak over 14 dagen. Ongekeurd geitenvleesch. De koopman J. v. d. B. te Leidschendam had een hoeveelheid ongekeurd geiten vleesch in voorraad, zooals door de ambte naren was geconstateerd. Toen hij voor dat feit terecht stond, betoogde verdachte dat bij aankoop aan het abattoir toevallig en kele stukken van dat vleesch waren mee gekomen. De officier meende echter wel voldoende termen te hebben om de twee weken hechtenis te eischen. De Rechtbank heeft verdachte thans deze straf opglegd. Gevaarlijk gereden. Doordat zij de richtingwijzer van de auto te laat had uitgestoken, had de bestuurster van dat voertuig, op de Rhijnzichtbrug te Leiden een botsing met een andere auto veroorzaakt, waarbij iemand uit Den Haag ernstige verwondingen aan een dijbeen had bekomen. Volgens de verklaringen van enkele getuigen werd de bocht in den weg afgesneden door verdachte, zoodat de lin kerzijde van den weg werd bereikt, terwijl ook geen richting werd aangegeven. De officier meende dat verdachte beter had moeten uitkijken en vorderde f. 75 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. College zonder betalen. Een Leidsche student volgde de colleges die gegeven werden, zonder daarvoor te betalen. Hij werd daarvoor door den kanton rechter te Leiden veroordeeld tot f. 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Verdachte kwam van dit vonnis in hoo- ger beroep en zette uiteen in de meening te hebben verkeerd dat zijn vader het col legegeld reeds had voldaan. Nadat de Offi cier bevestiging van het vonnis had ge- eischt, heeft de Rechtbank thans vonnis gewezen, en de straf van den kantonrech ter gewijzigd en gebracht op f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Fiets geheeld. Een verpleger uit Voorhout zou zich heb ben schuldig gemaakt aan heling van een fiets. Voor f 1.75 had hij een rijwiel ge kocht. doch hij liet een kwitantie opmaken van f.5.—.In die omstandigheden vond de Officier aanleiding te veronderstellen dat verdachte wel wist dat het met de zaken niet in orde was. De verdachte betoogde echter dat hij inderdaad later vijf gulden zou betalen. De Officier vorderde tegen verdachte twee maanden gevangenisstraf. De Rechtbank heeft thans uitspraak ge daan. en het bewijs niet geleverd geacht, zoodat verdachte werd vrijgesproken. Diefstal met inbraak Terzake diefstal door middel van braak heeft terecht gestaan D. N. uit Boskoop. By een inbraak te Wassenaar in een villa, werd o.m. een revolver gestolen, en deze was bij N. aangetroff3n. Volgens verklaring van N. had hij die 1 gevonden, doch later betoogde N. dat het wapen voor iemand moest worden ver kocht. De Officier had tegen verdachte een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt, in verband met vroegere veroordeelingen. De Rechtbank heeft thans uitspraak ge daan en N. veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. 'Builen verantwoordelijkheia uei Redactie) Cople van de a) of niet geplaatste stukkeD wordt niet teruggegeven. VER. CHR. JEUGDHULP. Morgen wordt hier ter stede een collecte ge houden voor de Ver. Chr Jeugöhulp. gevestigd aan den Zoeterwoudsche Singel. Dit huis is dik wijls een Toevlucht voor ongehuwde moeders, die niet weten waar zij met hun kindje heen moeten. 3 maanden moeten zij bij hun kindje in dit huis blijven, dit om de band tusschen moeder en kind, zoo noodig te versterken. Na dien tijd gaan zij dikwijls weer in betrekking, die in overleg met het bestuur is gekozen. Bij het vertrek uit het moederhuis, gaat de baby naar het kinderhuis waar het tot den zesjarigen leeftijd mag blijven. Hoofd van het kinderhuis is zuster Eggink, gediplomeerd verpleegster. Directrice is zuster Leget. Ook worden kinderen van zieke moeders op genomen. Dit is dikwijls een uitkomst voor ge zinnen, waar de moeders rust moeten houden of naar het ziekenhuis moeten, daar zij dan weten, dat hun kinderen goed verzorgd zijn Kunnen zij betalen of gedeeltelijk, dan moet dit, doch vele zijn niet in staat dit te doen. Daarvoor is deze collecte. Moge zij een gul ont haal vinden. Daarom rust op iederen Nederlander de pliaht om ook zelf maatregelen te nemen tot beveiliging van het eigen goed en bloed. Ge kunt dat doen door Uw bijdrage te storten op de rekening van den penning meester der Luchtafweer-Commissie, p/a Noordhollandsch Landbouwcrediet (giro nummer 2915). VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb drie jaar geleden het zaad van zoogenaamde Oranjeappeltjes gezaaid. De plantjes hebben nog niet gebloeid en dus nog geen vrucht gedragen. Is het noodig, dat daar voor wordt geënt? W. N. te L. Antwoord: Om vruchten is dragen is hier enten niet noodig. U doet het best om resul taten te krijgen de planten vanaf begin Juni in den pot buiten te plaatsen met den pot in den grond. Bij droog weer geregeld gieten. De planten bloeien en vormen buiten vruchten, welke binnen gaan kleuren. Begin October worden de planten op een lichte, luchtige plaats in huis gezet. Gedurende den winter geregeld gieten, ééns per week de bladeren stofschoon maken met lauw water. Vraag: Heb een Kamerlinde, welke vijf jaar oud is en dit jaar voor het eerst bloeit. Nu worden de bladeren bruin en krijgen vlek ken. Hoe te handelen? Mevr. E. S. te O. Antwoord: De bloemvorming vordert van uw plant veel kracht, waarvoor vermoede lijk geen voedsel genoeg aanwezig is. We raden u aan de plant gedurende een kwartier met den pot in het water te plaatsen, zoodat pot en grond goed vochtig zijn. Geef daarna in water opgelosten bloemenmest. Dit na een maand herhalen. De aarde geregeld vochtig houden en de plant koel en luchtig. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto ..Tuinbouw". VOETBAL. VAN BELGISCHE ZIJDE GEEN BEZWAAR. Wij lezen in het „Hbld.": ..Het is een uitgemaakte zaak aldus ver klaarde ons gisteren de heer mr. O. van Kcs- beeck, voorzitter van den Kon. Belgischen Voet balbond. in een telefonisch onderhoud, dat we met hem hadden. dat Nederland—België op 10 Dec. a.s. kan worden gespeeld, indien Ne derland ons slechts mededeelt, dat de ontmoe ting kan doorgaan. Wij van onzen kant zijn vol komen bereid met een normaal elftal naar Ne derland te komen, met een ploeg, die even sterk is als anders, daar wij in België bijzondei veel medewerking ondervinden van de militaire autoriteiten. En ik zou 'niet alleen willen, dat de wedstrijd op 10 December in Nederland ge speeld wordt-, maar ook de returnwedstrijd in België. Ik stel me bovendien gaarne in verbinding met Nederland om een internationalen mili tairen wedstrijd tot stand te brengen". HET D.S.O.-ELFTAL. D.S.O. komt Zondag tegen D.V.S. als volgt uit: Doel: W. Dorst: achter: M. Lelieveld en G. den Hertog: midden G. Frigge, L. Veelenturf en W. v. Duyvenbode; voor: N. Frigge. J Wind- meyer, J. van Rijs, C. Dontje en A. Blijleven. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE L.V.B. Programma voor morgen. lste klasse: LRC 1RCL 1. 3*6 uur, v. d. Valk; Noordwijk 1—Rijnsb. B. 1, Vh uur (Ach terweg) v. d. Nat; Sleutels 1—Ter Leede 1, 3U uur. Neuteboom. 2de klasse A: MSV—ARC 2. 3% uur, v. d. Burg; Quick B. 2CNV 1, 3uur, J. Hille- brand. 2de klasse B: ARC 3Noordwijk 3, 3'^ uur, P. Boom; Katwijk 2Koudekerk 1, 3% uur, Pijnacker. 3de klasse: Ter Lede 3SLF 2. 3uur. v. d. Hoogt; PW 1—Quick B. 4, 34 uur, Nefjen- huys. 4de klasse: Rijnsb. B. 3—Koudekerk 3. 34 u., Spaanderman: RCL 3Noordwijk 5, 34 uur, Klink. Adspiranten: ARCNoordwijk (b). 34 uur (bijterrein) Scheffer; Quick B.—Ter Leede, 34 uur; (bijterrein), v. Egmond. Overzicht. De elftajlen der le klasse staan gereed om hun derden wedstrijd aan te vangen RCL I trekt naar LRC I. waar het aardig kan spannen, doch waar de bezoekers toch wel bijzonder op dreef zullen moeten zijn om ongeslagen te blijven. Noordwijk I Rijnsb. Boys I is voor iedereen een groote vraag. Terleede I echter heeft een goed kansje tegen Sleutels I, hoewel de Sleutel spelers het niet cadeau zullen geven. In 2 A en 2 B. is nog zóó weinig gespeeld dat we van de vermoedelijke resultaten weinig meer kunnen zeggen dan afwachten In 4 A. gaat Noordwijk 5 tegen RCL 3 vermoedelijk aan haar 4e overwinning be ginnen. Voor de adspiranten trekt Noordwijk (b) dat flink van zich af zal bijten, naar ARC. De jeugd van Racing zal daar echter wel rekening mede houden.Quick Boys speelt thuis tegen Terleede, dat blijkbaar graag gelijk speelt. Of het lukken zal tegen de boys van Quick Boys is een vraag. HOCKEY. ZUIDWYCK. Zondag te 2 uur wordt voor de competitie van den ZH.H.B. gespeeld Zuidwyck—P.T.T. (dames) en Tempo IIZuidwyck (.Leiden). WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE. Zondag wordt de tweede rit om de bekers gereden. Voor de A- en de B-klasse gaat deze weer naar Schiphol. Bij niet-opkomen. zonder voorafgaande kennisgeving worden er twee straf punten in mindering gebracht. De samen komst is om 9 uur aan de Zijl, de start te kwart over negen. GYMNASTIEK. VAARDIGHEIDSPROEVEN K.N.G.V. Gisteravond werd het laatste onderdeel van de vaardigheidsproeven van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond verwerkt. De onderdeelen waren: athletiek, gymnastiek, afstandsmarsch en zwemmen. De voorzitter van den Turnkring Leiden en Omstreken, de heer A. Metz, heeft de verschillende proeven afgenomen. Voor de athletiek-proef, waarvan de eischen waren: 80 M. hardloopen, verspringen, hoogspringen, ko gelstoot-en. balverwerpen en 15 K.M. afstands marsch, slaagden de volgende meisjes-adspl- ranten: A. Eikelenboom. W. Deyn, J. Kool haas, J. Drabbe en L. v. d. Ouweelen. De laatste twee met extra aanteekening voor 100 M. zwemmen. Zij zijn allen lid van Brun- hilde. De onderdeelen van de gymnastiekproef wa ren voor dames: een vrije oefening, brugoefe- ning. ringenoefening. rek oefening, paardoefe- ning en paardsprong. Voor het 2de graadsdiploma slaagden: mevr. W. SchuitemakerDieben en mevr. A. v. d. Wilkv. d. Blom (Brunhilde); mei. N. Lange- zaal gym n. ver. Groen-Wit); mej. T. Langezaal idem mej. M. Straks idem, mej. N. den Hol lander. idem. Afgewezen werden twee candidaten: De onderdeelen voor het diploma meisjes- adspiranten waren dezelfde als voor de dames, alleen verviel de rekoefening. Hiervoor slaagden de volgende meisjes, lid van Brunhilde: J. Bouwman. L. v. d. Ouweelen, A. Eikelenboom. Met aanteekening voor den afstandsmarsch 20 K.M.: M. Duyverman. P. Duwerman. M. Pasman. O. Philippo, L. v. Onselen en R. Eikelenboom. Met aanteekening voor 20 K.M. wandelen en 100 M. zwemmenE. Sutterland. C. Cornelisse J. Link en J. Dreef. Van Groen-Wlt slaagde J. Bronsgcest. met aanteekening voor 100 M. zwemmen. Afgewezen werden twee meisjes. ZWEMMEN NEDERLAXDSCHE ZWEMSTERS NIET NAAR DUITSCHLAND. Gelijk gemeld hebben de A.D.Z.-zwemsters Jo Waalberg en Nida Senff een uitnoodlgtng ont vangen van de vereeniging „Undine" te Mün- chenGladbach om deel te nemen aan wed strijden. welke deze vereeniging 22 October a.s. organiseert. Naar wij thans vernemen heeft de technische commissie van den K.N.Z.B. besloten geen toe stemming aan de beide zwemsters te verleenen om daar te starten. De T. C. en ook het dagelijksch bestuur van den zwembonö is van meening, dat het reizen en het verblijf in de landen, welke in oorlog ge wikkeld zijn. niet zonder levensgevaar is en derhalve het verleenen van toestemming om aan wedstrijden in oorlogvoerende landen deel te nemen, onverantwoordelijk is. L.R.C. I—R.C.L. I. In dezen wedstrijd komt R.C.L. uit als volgt: Doel: F. Smittenaar; achter: J. Gordijn en P. van der Wal; midden: D. v. Laar. W. Gulde- mond en J. v. Alphenvoor: A. Braggaar. L. Robbers, W. de Ridder, J. Brakcl en C. Hout- hof. GEEN SCHUILNAMEN IN HET ELFTAL. De Sportkroniek vermeldt een officieel be richt van den K.N.V.B. dat luidt: Het. schijnt dat er vereenigingen zijn, die militairen, die geen verlof hebben, onder een schuilnaam toch aan wedstrijden laten deel nemen. Het bestuur van den K.N.V.B. acht het on juist, dat hieraan medewerking wordt verleend en het doet een ernstig beroep op de vereeni- gingsbesturen. gemobiliseerde spelers alleen dan in hun elftallen op te stellen, indien dezen daartoe ook van militair standpunt bezien gerechtigd zijn. NIEUW WERELDRECORD 400 METER SCHOOLSLAG. De bekende Braziliaansche zwemster Maria Lenk verbeterde tijdens wedstrijden te Rio de Janeiro het wereldrecord over 400 meter school slag door dezen afstand af te leggen in 6 min. 15,8 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Inge Soerensen (Denemarken) met een tijd van 6 min. 16.2 sec., gevestigd op 18 Januari van dit jaar te Kopenhagen. Gemeld kan nog worden, dat aan alle eischen. welke voor een recordverbetering noodig zijn, is voldaan, zoodat ongetwijfeld erkenning van deze verrichting zal volgen. Inge Soerensen blijft intusschen Europeesch recordhoudster op dezen afstand. DAMMEN. LEIDERDORPSCHE DAMCLUB. De uitslagen der bordenwedstrijden zijn: W. van HeusdenC. Meinema 02; J. B. v. d. WijngaardJ. van Sandijk 20: W. klein— R. Marbus 20; C. de KoningN. Hoogervorst. 02; J. Colijn—J. van Tongeren 02; A. de HaasG. van der Zwan 11; K. SpekJ. Goedhart 02; B. HoogervorstR. v. d. Zwan 2—0. Alle correspondentie betreffende deze rubriek! te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie, Soestdijkschekade 162, *s Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Partijstand No. 4255. Zwart 15 sch. op: 3 .4. 6, 8, 11/16, 18, 19, 23, Zwart. lflf'1 'Wm. '""'jlpf 46 47 48 49 50 Wit. Wit 15 sch. op: 27, 28, 30, 32/38, 40, 42, 45, 48 en 49. Partijstand No. 4256. Zwart 15 sch. op: 3, 6, 8. 9 ,10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20. 23. 24 en 25. Wit 15 sch. op: 27, 28. 30, 32/38. 40, 45, 47. 48 en 49. Partijstand No. 4257. Zwart 18 sch. op: 2, 3, 4, 5, 7/10, 12/17, 19, 23, 24 en 26. Wit 18 sch. op: 28. 30, 31, 32, 33, 35, 37/40. 42 49. Zwart 17—21, wit: 47—41? Partijstand No. 4255 en No. 4256 zijn combi natiestanden. In No. 4256 speelt zwart 13—18 en nu is het de moeite waard te onderzoeken hoe veel verschillende slagwendingen er voor wit mogelijk zijn. No. 4257 is een openingsstand uit een partij, die gespeeld is in den neaerlsagwedstrijd van D.C.L. Hij is leerzaam voor minder geoefenden. Er werd als volgt gespeeld: Wit: 1. 33—28; 2 .39—33. 3. 34—30; 4. 31—27: 5. 37—31; 6. 44—39. Zwart: 18—23; 12—18; 7—12; 1—7: 17—21: 20-24. Door de theoretische fouten heeft nu wit, in plaats van zwart de leiding 7. 50—H (de zelf de fout als 17) 21—26? Wit: 8. 41—37; 9. 27—22; 10. 31 x 11; 11. 46—41; 12. 36—31. Zwart: 11—17; 18 x 27; 6 x 17; 17—21; Indien wit, in plaats van 46—41. 47—41 had gespeeld, was bovenstaande stand mogelijk. Welke voortzetting was dan voor zwart de beste? Een centrumopening uit de praktijk als deze is voor minder geoefenden het bestudeeren waard. Zwart speelde 13—18, wit 31—27, zw. 9—13. Oplossing partijstand No. 4238. Stand 15 sch. op: 3, 6. 8. 9. 12 20, 22 en 23. Wit op: 25, 26. 27. 29. 31 36. 38. 39, 43. 45 en 48. Zwart heeft schijnbaar een sterken stand, maar de klemzet van wit op 29 is voor deze een positievoordeel. Wit heeft drie zetten 27—21; 4540 en 48 42. De laatste zet 4842, is als wacht en posi tie de sterkste. Wit: 48—42, 42—37. 29 x 20. 34—30. Zwart: 6—11. A. 20—24 1. 15 x 24. Zwart staat ingesloten en moet offeren. Wit: 34—30. 30 x 10. 25 x 14. 34 x 30. Zwart: 2. 19—24. 23 x 34. 15 x 4. 9 x 20, zwart verliest op 27—22, 33 x 22. 17 x 28. 27—21 met schijf winst. Wit: 32 x 23. 29—23. 27 x 7. 33 x 11, 45 x 34. Zwart: A 23—28. 19 x 28. 18 x 40. 11 x 2, 16 x 7. Wit wint een schijf. Op elke andere voort zetting van wit moet zwart offeren om los te komen. Uit dezen stand blijkt alweer dat men in het damspel zijn positie zoodanig moet opbouwen dat men steeds over een of meer vrije zetten kan beschikken. 33

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11