LEtDSG! mmd - Derde m Vrijdag 13 October 1939 NAGEKOMEN BERICHTE?! KERK- EN SCHOOLNIEUWS Het bestaan van het Militair muziekkorps bedreigd Een verklaring van dr. Otto Dietrich RECHTZAKEN Nederlanders gingen naar Spanje om te vechten Bericht aan gemobiliseerden Uit de Omstreken JOCKEYBLOED x/ HET WITTE GEVAAR Uit de Rijnstreek Stadsnieuws ER WORDEN POGINGEN AANGEWEND OM HET TE BEHOUDEN. Reeds eenige malen heeft de burgerij kennis kunnen maken met het muziekcorps dat zich kort geleden uit de alhier geleger de militairen heeft gevormd. En wij twijfe len er niet aan of die kennismaking is een aangename geweest, nog hedenmorgen tij dens het défilé, hebben wij kunnen consta- teeren. dat het ondanks den korten tijd van zijn bestaan een voortreffelijken indruk maakte. Helaas dreigt er een kink in den kabel te komen. Naar wij van zeer bevoegde zijde ver nemen. is een ministerieele beschikking op komst, waarbij het verboden wordt, dat de verschillende depots over eigen muziekkorpsen beschikken. Wij vernemen evenwel ook. dat er pogin gen worden aangewend om het korps voor Leiden te behouden. Mogen zij tot het gewenschte resultaat leiden. Het zou ongetwijfeld door velen worden betreurd, wanneer het wakkere korps onder leiding van sergeant-majoor kapelmeester van Beek zoo spoedig na zijn succesvolle op richting op last van hoogerhand zou moe ten worden opgeheven. Buitenland De „Associated Press" geeft het volgend bericht: Dr. Otto Dietrich, de rijksperschef, die juist van een conferentie van vele uren met Hitier kwam, heeft uitdrukking ge geven aan de meening, dat nog slechts eén mogendheid, de Vereenigde Staten zou kunnen intervenieeren, om het meest gru welijke bloedbad van de geschiedenis te verhinderen. Bij een bijeenkomst met de kleine groep correspondenten van buitenlandsche pers agentschappen en bladen, heeft deze man, die de rechterhand van Hitler is, infor- matorisch uitdrukking gegeven aan zijn overtuiging, dat Groot-Brittannië zijn On beschaamd antwoord aan Hitier bij monde van Chamberlain slechts heeft durven uit spreken, omdat het op de hulp der Ver eenigde Staten vertrouwt. De Vereenigde Staten, aldus dr. Diet rich, kunnen een einde maken aan dezen oorlog, wanneer zij Groot-Brit tannië op ondubbelzinnige wijze zou den mededeelen, dat zij het niet zullen steunen, wanneer niet tevoren pogin gen de omstreden problemen aan een conferentietafel bij te leggen, zijn ge daan. Iedere Duitscher, aldus Dietrich, is woe dend, dat Chamberlain op geen enkele plaats zijn bereidwilligheid heeft getoond, de dingen met Duitschland bij een confe rentie te besoreken. Hitier, dat voelt hij zeker, zou zelfs nu nog het bevel, de cam pagne in het Westen te beginnen, willen uitstellen, wanneer er eenige aanwijzing zou zijn, dat Roosevelt waarschijnlijk Chamberlain met nadruk zou mededeelen, dat hij zich bereid moet verklaren Duitsch land aan een conferentietafel te ontmoe ten. De rede van Chamberlain, aldus zeide hij, duidt op de vastbeslotenheid het Duit- sche volk uit te roeien. „Laat ons zien, al dus voegde Dietrich hier met een beslist gebaar aan toe. wie zal worden uitgeroeid". Duitschland heeft volgens de meening van andere prominente nationaal-socialisten. die aan de discussie deelnamen, nog niet eens een begin gemaakt met zijn lucht- wapen in het Westen te ontplooien. Daar waren tot nu toe nimmer meer dan twee dozijn vliegtuigen bij een aanval samen getrokken. Bij Modlin. aldus zeide men, zijn achthon derd bombardementsvliegtuigen losgelaten. Overeenkomstige aantallen ingezet tegen de Britsche schepen en strategische kustpun- ten, zouden een ongekende schade kunnen aanrichten. Met een Rusland, dat bereid is Duitschland te steunen en met een Italië, dat neutraal wil blijven of aan den oorlog zou deelnemen hetgeen den genera len staven beter schijnt voor te komen be schouwt Dietrich Duitschland als onover winlijk. Het zou, aldus is zijn meening, voor Duitschland gemakkelijker zijn Enge land te blokkeeren, dan voor Engeland Duitschland uit te hongeren. De redevoering van Chamberlain beschouwt Dietrich als een van de domste, welke hij ooit van en staatsman heeft gehoord. Zij be vatte geen hooge opvatting en geen begrip van den werkelijken toestand der wereld, al dus Dietrich. Het Duitsche volk zou zich nog nauwer aaneensluiten als gevolg van de on beschaamdheid van deze redevoering en als gevolg van Engeland's blijkbare vastbeslo tenheid de vernietiging van Duitschland na te streven. RADIO-TOESPRAAK VAN GENERAAL LAID ONER. De opperbevelhebber van het Estland- sche leger, generaal Laidoner, heeft een radio-redevoering gehouden, waarin hij in hoofdzaak het Estlandsch-Russische pact van wederziidschen bijstand heeft behan deld. Hij verklaarde, dat de Esilandsche staat en het Estlandsehe volk door dit pact ln zekeren zin verbonden zijn met het Hun was echter straffeloosheid bij terugkeer beloofd. DE LAAGSTE STRAF OPGELEGD. Voor den Haa-gschen politierechter mr. Hilbingh Prins, werd hedenochtend de strafzaak tegen zeven jongelieden voortge zet. die na afkondiging van de wet ter uit voering van de non-in ter ven tie in den oor log in Spanje naar dat land waren gereisd om daar in het republikeinschc leger dienst te nemen. Deze zaak was reeds eer der behandeld en de officier van justitie, jhr. mr. van Asch van Wijok, had tegen ieder een gevangenisstraf van drie maan den geëischt, daarbij aanvoerend, dat, in dien geen strenge straf voor dergelijke fei ten wordt opgelegd, er van de naleving van de non-interventiewetten niet veel zou komen. Verdachten hadden evenwel aangevoerd dat door of namens den Nederlandschen consul te Barcelona was verzekerd, dat. wanneer zij onmiddellijk naar Nederland zouden terugkeeren, hun geen straf zou worden opgelegd. Om deze beweringen te onderzoeken, werd de zitting indertijd tot hedenochtend verdaagd. Uit dit onderzoek is gebleken, dat er in derdaad dergelijke toezeggingen zijn ge daan. De officier vond dat dit moreel wel van belang is en daarom kwam spr. op zijn vorige requisitoir terug en eischte nu een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. De verdediger, mr. Mobach, zeide dat de verdachten moreel vrijuit gaan. Er is blijk baar niet voldoende samenwerking tusschen buitenlandsche zaken en justitie geweest. Pleiter drong aan op de lichtste straf. In het vonnis, dat de politierechter daar na wees, overwoog hij, dat hier eigenlijk van een vreemdsoortige constellatie sprake was. De uitvoerende macht had zich op het ter rein van de rechtsprekende begeven, welke deze bemoeiing natuurlijk niet kon erken nen. Maar al te juridisch wilde mr. Hilbingh Prins deze zaak niet bekijken. Wel stelde hij vast. dat het strafbare feit was gepleegd, voordat de straffeloosheid door de consulaire ambtenaren was beloofd. Strafbaar waren dus de verdachten dus in ieder geval. Spr. meende echter wel. dat er aanleiding was om de laagste straf op te leggen en hij veroordeelde ieder der ver dachten tot f. 0.50 boete, subs, één dag hech tenis. De verdachten deden hierna afstand van het recht op hooger beroep. De officier wilde zich nog beraden. PRIJSOPDRIJVINGSZAAK VOOR DE RECHTBANK TE ZUTPHEN. Vier maanden voorwaardelijk en f. 2000 boete geëischt. Vanochtend heeft de rechtbank te Zut- phen in dat arrondissement de eerste prijs opdrijvingszaak behandeld. Het betrof den Zutphensche manufacturer J. H. V., wien ten laste was gelegd, dat hij op 16 Septem ber een wollen deken, welke tevoren f. 7.95 kostte, had verkocht voor f. 10.50. Na het getuigenverhoor van de koopster, den winkelbediende en den rechercheur, die proces-verbaal had opgemaakt nam de offi cier van justitie, mr. W. J. H. Stam, requisi toir. Spr. beschouwde deze prijsverhooging als één. die alle normale prijs verhoogingen te buiten ging. Dergelijke handelingen noemde spr. on maatschappelijk. De straf, die de recht bank verdachte zal moeten opleggen, zal preventief moeten zijn, zoodat anderen de lust vergaat om dit voorbeeld te volgen. Hij wilde nog geen onvoorwaardelijke straf eischen, hoewel hij bij volgende soort gelijke zaken niet zal aarzelen een gevoe lige gevangenisstraf te vragen. Thans eischte hij vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar en een geldboete van 2000 gulden subs, zes maanden hechtenis. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Aangezien voor toezending van cou ranten aan gemobiliseerden naar hun militair adres geen porto verschuldigd is, kunnen wij van gemo biliseerden postabonnementen aan nemen, tegen den prijs van f. 0.18 per week, f. 0.80 per maand of f. 2.35 per kwartaal. Desgewenscht wordt over het abonne mentsgeld aan hun particulier adres per week, per maand of kwartaal be schikt. Zij, die een dergelijk speciaal abon nement wenschen, gelieven ons hun volledig militair adres op te geven, opdat ons Blad steeds zoo spoedig mogelijk in hun bezit komt. DE DIRECTIE lot van Rusland, dat opnieuw den nadruk heelt gelegd op den wensch zijn vredes politiek voort te zetten. Dit is een groote, positieve factor voor de toekomst. Laidoner bestreedt vervolgens de in Estland geuite vrees, als zou het pact van bijstand ook wijzigingen brengen in de staatsorde en 't economische systeem van .et ;aru üstland, 'dus verhaarde h'j.wi) het )act oprecht nakomen en is ervan overtuigd, dat ook de sovjet-Unie dat zal doen. Daarom kan men rustig de toekomst tegemoet zien. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 15 OCTOBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. De Looze te Gouda; nam. 6 uur. leesdienst. Geref Gem.: Voorm. halftien (Avondmaal) en nam. 6 uur. ds. Stuivenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9 4 uur. ds. Klüsener (Voorber. H. A.)nam. 6 uur, ds. A. Meyer van Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Gronloh. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evangelisatiekring: Nam halfzeven, de heer P. Bardelmeijer van Noordwijk-aan-Zee. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr, Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 urn*, ds. Kleiscn. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Zuur deeg. Geref Gem.: Voorm. half 10 en nam. 6 uur. leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Gem. Hoofd dorp: Voorm. 94 uur. ds. Van Rooyen; nam. 64 uur. ds. Salverda. AalsmeerderwegVoorm. 94 uur, de heer Koudstaal. Nieuwemeerdijk: Voorm. 10 uur, de heer Jac. Voorst van Amsterdam. Vijfhuizen: Voorm. 94 en nam. 24 uur, dc heer Brörens. Lijnden: Voorm. 10 uur. de heer v. d. Berg. Badhoevedorp (Chr. Geref. Kerk): Voorm. 103/4 uur, ds. Ouwehand: nam. 64-uur (lokaal Spierdijk), ds. Ouwehand. Hazerswoude Ned. Herv, Kerk: Voorm. half 10, ds. Jac. Treffers van Woerden; nam. half 7. ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. half 7, ds. Heuzenveldt. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. Eerhardt. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. G. W. Alberts uit Vlaardingen. Ned. Prot.bond: Voorm. half elf, ds. H. J. Kas te in uit Hoorn. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 104 uur, dr. J. Riemens van Leiden. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 94 uur, ds. W, Th. v. d. Windt. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. E. War- •nolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. H. Mete ring; nam. 5 urn-, candidaat J. B. Welmers, hulpprediker te Sliedrecht. R.K. Kerk: Stille Mis voorm. 8.50 uur. uit sluitend voor de militairen, pastoor Houtman. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 94 en nam. 64 uur. ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 94 en nam. 64 uur, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 64 uur (Voorb. H.A.), dr. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan): Voorm. 104 uur, de heer N. L. van Dalsen. Geref. Kerk: Voorm. 94 en nam. 64 uur, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: geen opgave. Nieuwkoop Ned.'-Herv. Kerk: Voorin. 9.30 en nam. 6.30. ds. A. J. van Wijngaarden. Rem. Kerk: Nam. 7 uur, ds. L. W. van Wijn gaarden. Ger. Kerk: Voorm. 9.30. ds. Speelman te Nieuwveen; nam. 6.30, leesdienst. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur, dr. J. Koopmans, secr. der N.C.S.V. Pauluskerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. T J. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. 104 uur. ds. A. v. d. Heide van Voorburg. Zocterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. Kiehl van Hazerswoude. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Zwaagwesteinde (Evang.- als hulppred.) J. W. Beerenkamp, cand. te Nun- speet. Beroepen: Te Vollenhove, J. P. Honnef te Engwierum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Maassluis, C. Smits te Slie drecht. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Woerden (als hulppred.), E. Pijlman, cand. te Amsterdam. Aangenomen: Naar Ede (als hulppred.) H. J. Lambers Heersprink cand. te Arnhem, die be dankte voor Gramsbergen (als hulppred.). ENCYCLIEK TEGEN EINDE VAN OCTOBER. Bevestigd wordt, dat de Paus binnenkort zijn eerste encycliek zal publiceeren. Dit do cument zal. naar vrij zeker is. einde van deze maand verschijnen. HAARLEMMERMEER. Jongen door bietenwagen overreden. In de Beetslaan tè Hoofddorp reed de 5-j. S. op een bieteriwagen mee. Doordat hij het evenwicht verloor tuimelde de knaap van den wagen en werd door een der wielen overreden. Op verschillende plaatsen aan het hoofd werd hij gewond en bleef be wusteloos liggen. Na behandeling door een geneesheer werd de knaap naar een zieken huis te Haarlem vervoerd. KATWIJK AAN ZEE. UITREIKING VAN DIENSTKRUISEN. Drie politie-ambtenaren onderscheiden. Gistermiddag zijn aan drie leden van de afd. Katwijk en Omstreken uitgereikt dieh-stkrutsen van den Alg. Ned. Politie bond. Onze plaatsgenoot de heer D. J. van Tuin, die sedert 1 Juni 1929 agent van politie alhier is, verkreeg het bronzen dienstkruis, wegens 10-jarigen dienst; dit viel evenzoo te beurt aan den heer H. van Venetiën uit Noordwijk; het zilveren dienstkruis ontvina de heer J. Verburg uit vT"ordwi.ik "egens 0-9-iari?en dienst. Aanwezig waren leden uit Oegstgeest, Noordwijk en Katwijk, De voorzitter de heer C. Jonker spiak er zijn dankbaarheid over uit, dat de in specteur van politie mr. R. Warmoltz zich bereid heeft verklaard, de dienstkruisen te willen uitreiken. Er was bericht van verhindering gekomen van den inspecteur van politie uit Noordwijk. Nadat de heer J, Janse de notulen der vorige vergade ring gelezen had. wees mr. Warmoltz er op, dat het leven vrij eentonig zou zijn, als er niet gedenkdagen zouden zijn. Er zou anders weinig diepte in het leven zijn. De ambtenaren der politie zijn werkzaam in het algemeen belang; zij hebben een ver antwoordelijke taak en moeten desnoods hun leven veil hebben voor de maatschap pij. Gelukkig, dat de Politiebond de waar deering hiervoor tot uitdrukking brengt door het uitreiken van dienstkruisen. Met een toepasselijk woord tot ieder, speldde mr. Warmoltz dan deze kruisen op de borst. De heer Jonker dankte mr. Warmoltz hartelijk voor zijr. medeleven met den bond en voor deze eerste uitreiking. Nadat thee met sigaren aangeboden was, ging men over in huishoudelijke vergade ring. Visscherij-examens. Bij het eerste examen kaartpassen voor het dienstdiploma. afgenomen in de vlssche- rijschool zijn geslaagd de schippers: D. van Beelen Lzn, van de K.W. 35; L. de Best van de K.W, 161; J. v. d. Plas van de K.W. 62; Adr. van Beelen van de K.W. 86 en de stuurlieden: C. v. d. Plas van de K.W. 138; W. Barnhoorn van de K.W. 135; C. Remmelzwaal van de K.W. 51 en J. Aande- wiel van de K.W. 68. Rijksgedelegeerden bij deze examens wa ren de heeren E. P. Ross en J. C. Kruijt, beiden oud-gezagvoerders en leden der examencommissie voor stuurlieden te Den Haag. kj VRIJDAG. ZATERDAG. MAANDAG Als 2de 1108 Spanning - Sensatie - Amusant. Voorstellingen v. 810.30 nam. Voor A militairen 79.30 nam. - 's Zaterdags 2 voorstellingen, 6 uur en 8.30 uur. NOORDWIJK. Zilveren jubileum. Morgen hoopt onze plaatsgenoot de heer H. G. M. van Urk, stoker aan het Gem. Gas bedrijf alhier, den dag te herdenken waar op hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de Gemeente Gasfabriek alhier. De bouw der R.K. Kerk. Ged. Staten hebben geen goedkeuring verleend aan het destijds genomen raads besluit tot gedeeltelijke wijziging van de rooilij nen langs den Nieuwen Zeeweg en den Van Hardenbroekweg, zulks in ver band met den bouw van de nieuwe R.K. Kerk. Desondanks kan de kerk ingevolge de bouwverordening toch op den reeds jaren geleden door het kerkbestuur aangekoch- ten grond worden geplaatst, zij het dan, dat het gebouw meer achteruit moet ko men. Het is echter de vraag, of het kerk bestuur den bduw zal laten doorgaan in verband met de gewijzigde tijdsomstandig heden. Ledenvergadering Kon. Ned. Middenstandsbond. Bovengenoemde vereeniging vergaderde in Hotel Centraal onder voorzitterschap van den heer T. P. C. van Wely, die allen welkom heette. Hij betreurde echter de slechte op komst. De secr., de heer J. Rodler las de notulen die ongewijzigd vastgesteld werden. De heer J. de Lange bracht namens de kascontrole commissie verslag uit; boeken en bescheiden van den penningmeester waren keurig ln orde bevonden. Aangenomen werd de districtvergaderin- gen te bezoeken, ondanks het feit, dat deze in het seizoen plaats vinden. Over de kwestie prijsverhooging en prijs opdrijving werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Getracht zal worden een spreker te vinden om over het nut van het org^ni- satieverband te spreken; ook zouden dan enkele films vertoond kunnen worden. De voorzitter bracht verslag uit van de succes volle verrichtingen der Commissie van Bij stand. De voorzitter spoorde allen aan de gemobiliseerden zooveel mogelijk zakelijk hulp te bieden. De heer Roos wees er op, dat in de mili taire cantines wordt verkocht zonder de vereischte tabaksvergunning en tegen veel lager prijzen dan de winkeliers dit kunnen en mogen doen. Wanneer het nu echter alleen maar bleef bij verkoop aan militairen dan zou er nog iets voor te zeggen zijn al dus spreker. Doch de militairen koopen hier ook voor hun familieleden, waardoor de winkeliers worden gedupeerd. Deze aange legenheid heeft de volle aandacht van het bestuur. De heer W. Choufour zeide dat een dezer dagen gehouden verkooping te Noord wijk aan Zee ook nog na winkelsluitingstijd werd gehouden. De politie liet de verkooping tenslotte stoppen, doch men ging er daarna tersluiks mede door. Ook aan deze mede- deeling zal het bestuur volle aandacht schenken. Hierop volgde sluiting. Aan het postkantoor alhier en het daar onder ressorteerend ambtsgebied, werd ge durende September 1939 op de Rijkspost spaarbank ingelegd f. 9274.15 en terugbe taald f. 14.479.64. Het aantal werkzoekenden is sinds twee weken weer met 51 verhoogd en bedraagt thans 436. Verleden jaar om dezen tijd be droeg het aantal werkloozen 327, dus 109 minder dan nu. OEGSTGEEST. Ontspanningsavonden voor de militairen. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft het plan ongevat om in het a.s. winter seizoen ontspanningsavonden te organi- seeren voor de hier gelegerde militairen. Er is reeds volledige instemming verkre gen van den burgemeester en de comité's voor de militaire tehuizen. De opzet zal een strikt neutraal karak ter dragen zoodat alle militairen, van wel ke gezindte dan ook, deze avonden kun nen bijwonen. Het is de bedoeling een aantal goed verzorgde avonden te geven met op be hoorlijk osil staande programma's. Hei- loffelijk streven van het bestuur der O.V. zal zeer zeker door de vele in onze ge meente gelegerde soldaten op hoogen prijs ALPHEN. Ned. Ver. voor Luchtbescherming tc Alphen. Op initiatief van de afd. Alphen der Ned. Ver. voor Luchtbescherming vergaderde in het Nutsgebouw een groot aantal vertegen woordigers van reeds gevormde of nog te vormen buurtorganisaties (z.g. 31ok-orga- nisaties). De voorzitter, de heer A. J. Overbeek opende, zette het doel daarvan uiteen n.l. om door onderlinge bespreking en voorlichting meer eenheid te brengen in de werkmethoden der verschillende blok ken. De afd. had tevens besloten, een con tactcommissie in te stellen die er voor zorgt dat er verband bestaat en blijft bestaan tusschen de blokken onderling. Spr. wekte op, dit streven te steunen. De heer W. den Hertog, zette uiteen, wat het doel der lucht aanvallen is en wat de gevolgen kunnen zijn. Speciaal wees hij op het gevaar van brandbommen. Juist deze bommen worden worden het meest gebruikt, om de bevolking te demoraliseeren. Reeds een enkel vlieg tuig kan tientallen branden doen ontstaan; dan zal de bestrijding daarvan ln de eerste plaats aankomen op de bewoners der ge troffen huizen zelf, zoodat de gezinsbe scherming primair is. Daarnaast is onmis baar de blokorganlsatie d.w.z. de onderlinge hulpvereeniging in buurt, wijk of straat. Wil men gunstige resultaten verwachten dan is de organisatie daarvan reeds thans dringend noodzakelijk. Spr. zette vervolgens uiteen, hoe met een voudige middelen en materialen reeds zeer veel bereikt kan worden. Ook het registree- ren van de bewoners der huizen, het maken van eenvoudige schetsjes der woningen, aantal vertrekken, zolders enz. behoort tot de voorbereidende werkzaamheden. Nadat spreker nog gewezen had op de noodzake lijkheid, dat alle bewoners zich reeds nu voorzien van zand, het brandbestrijdings- middel bij uitnemenheid, volgde een uitvoe rige gedachtenwisseling. Na een opwekking tot financieelen steun volgde sluiting door den heer Overbeek. LEIDERDORP. De agenda voor de hedenavond te hou den raadsvergadering stond gisteren abusie velijk geplaatst onder Leidschendam. NIEUWVEEN. Vergadering „De Verbetering". De zwemvereeniging „De Verbetering" ver gaderde in het Vereenigingsgebouw. De voorzitter dr. B. Nout, opende, waarna de notulen goedgekeurd werden. Ingekomen was een schrijven van het bestuurslid S. Visser, die wegens vertrek naar Katwijk, ontslag neemt als bestuurslid. Na een uitge breid jaarverslag van den secretaris den heer C. Udo, volgde het verslag van den pen ningmeester den heer J. Hoogervorst; het batig saldo bedraagt f43.59. De commissie tot nazien der boeken, bestaande uit de hee ren W. Kroesse en W. Bruyne, bevond alles in orde. Mej. Genis en de heeren H. Nout en J. Spijker namen hun herbenoeming ais be stuurslid aan. In de vacature S. Visser werd gekozen Zuster Wortel. Na een propagan distisch woord van den voorzitter vojgde sluiting. TER AAR. Gevonden: een bankbiljet en eenige vischfuiken. worden gesteld. Voor de Uitvoering van dit plan is echter een belangrijk bedrag noo- dig, dat voor een groot deel door de bur gerij moet worden bijeen gebracht. Hier voor zal een inzameling worden gehou den. Verwacht mag worden, dat elke in woner een financieel offer zal brengen tot het welslagen van dezen opzet. VOORSCHOTEN. Jeugdige dieven. Enkele dagen geleden werd door me], wed. K. aangifte gedaan bij de politie dat uit haar tuin vruchten werden ontvreemd. Thans is gebleken dat de 11-jarige en de 9-jarige B. een paar maal druiven heb ben weggehaald. Procesverbaal ls opge maakt. Tot tijd. adj. commies ter secretarie is, door B. en W. benoemd de heer J. de Bres te St. Maartensdijk. De e.v. vergadering van den gemeente raad is bepaald op Dinsdag 24 October a.s. 's avonds 8 uur. ZOETERWOUDE. De luchtbescherming. Door den burgemeester is een comité gevormd, dat zal optreden als voorloopig bestuur, om te komen tot de oprichting van een onderafdeeling van dc Ned. Ver. voor Luchtbescherming. In dit comité hebben zitting genomen de heeren: C. H. ae Boer, Zuidbuurt; N. van Diemen, Wei- poort.; P Meijdam, Hooge Rijndijk; J. van de Ruit, Dorp; S. J. Ruizeveld, Hooge Rijndijk; P. J. van Rijn, Hooge Rijndijk; J. Schouten, Zuidbuurt, terwijl als advi- seerend lid is toegevoegd het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de heer H- J. van Mil. De oprichtingsvergadering zal worden gehouden op Maandag 16 October a.s. in het Patronaatsgebouw aan den Schcnkelweg alhier des avonds om liali acht. Als spreker zal optreden de heer A. Wijma. verbonden aan bovengenoemde vereeniging. die tevens enkele 'lantaarn- plaatsjes zal vertoonen. De toegang to* deze vergadering is gratis en staat voor een ieder open. Tot brandmeester bij spuit No. 1 is be noemd de heer E. Hulsebas en to1, adjunct-brandmeester de heer H. van Wilsum. Ds. A J. Eijkman, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, die nog steeds in he.1 Diaconessenhuis te Leiden verblijf houdt, heeft nu een tweedr oncrnMe onisrgaan. Hoewel de toestand van ds. üSijkman voor uitgaande is, zal het nog wel geruimen wJjj duren, voordat hij zijn ambtsbezigheden za' kunnen hervatten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10