IFIDVH DAAWAD - Eerste Rlad Donderdag 12 October 1939 De strijd in het Westen Overzicht De strijd ter zee Meer vredes- dan oorlogsgerucht De „Iroquois" veilig aangekomen Op zoek naar Duitsche kapers In Engeland Londen en Moskou treffen ruilovereenkomst In Duitschland In Frankrijk In Italië In 'n rapport bevestigd. Bij Gdingen is later een apart depot met gasmijnen gevonden. Bij verder onderzoek werden nog vele dreigende mosterdgasmij nen ontdekt, die zeer duidelijk van Engelsche herkomst ble ken te zijn. Engeland heeft zich dus in strijd met alle regels schuldig gemaakt aan ern stige inbreuk op het volkenrecht, zoo heet het tenslotte. IN WIT-RUSLAND. In het woud van Bialowicz in Wit-Rusland doen zich nog schermutselingen voor tus- schen detachementen van het Roode Leger en Poolsche officieren en soldaten, die zich blijven verzetten. Daar dit woud. dat zeer dicht en op som mige plaatsen onbetreden is, zeer moeilijk toegankelijk is, hebben Russische vliegers opdracht gekregen, de Poolsche groepen op te sporen. In ditzelfde woud heeft Goering herhaal delijk gejaagd. Hardnekkig doet het gerucht de ronde, dat 14 Oekrainsche nationalisten en 3 afge vaardigden in het parlement te Warschau terechtgesteld zouden zijn. Dit nog niet be vestigde bericht heeft groote beroering te weeg gebracht in Oekrainsche kringen. Men herinnert eraan, dat de Poolsche regeering, alvorens naar Roemenië uit te wijken een zeker aantal minderhedenleiders heeft doen interneeren. Onder hen bevond zich de me tropoliet der geünieerde kerk in Lwow, oud- senator, die beschouwd werd als geestelijk leider der Oekrainsche beweging in Polen. DE NIEUWE POOLSCHE REGEERING. De Poolsche ministerraad is gisteren te Parijs onder voorzitterschap van den mi nister-president Sikorski, bijeengekomen. Ten behoeve van de nationale eenheid werd besloten tot volledige rehabilitatie van de vroegere gevangenen van Brest, n.l. de oud afgevaardigden Witos, Baginski, Barlickl, Ciolkosz, Dubois. Kiernik, Liebermann, Na stek. Pragier en Poetek. De president der re publiek heeft het besluit goedgekeurd. De raad heeft verder maatregelen genomen ten aanzien van de Poolsche koopvaardijvloot, die vrijwel geheel ter beschikking van de regeering staat. Gistermiddag de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, een onder houd gehad met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax. Later had hij een onderhoud met minis ter-president Chamberlain in Downing Street. Zaleski is gisteravond eeregast geweest op een feestmaal op de Poolsche ambassade, waar ook Lord Halifax, Sir John Simon, Lord MacMillan, Attlee. Sinclair e.a. mede aanzaten. Vandaag zal de koning minister Zaleski ontvangen. WAT DE POOLSCHE VLOOT HEEFT UITGERICHT. Gedurende den Duitschen veldtocht in Polen heeft men wel van tijd tot tijd ge hoord. dat de Duitsche vloot tezelfder tijd opruiming hield onder de Poolsche vloot, maar van Poolsche zijde hoorde men over een optreden van deze schepen nimmer iets. Thans komt het Fransche Havas-bureau met een verhaal, volgens het welk op 1 Sep tember de Poolsche torpedoboot jager Wi eher en de mijnenlegger Gryf een ontmoe ting gehad hebben met vijf Duitsche torpe- dobootjagers. waarvan een Duitsche torpe doboot jager gezonken zou zijn. Den volgen den dag brachten de Wicher en de Gryf opnieuw een Duitschen torpedobootjager tot zinken; een tweede werd beschadigd. Den dag daarop werd de Gryf bij het schiereiland Hela door 21 Duitsche vliegtui gen aangevallen en gedurende twintig mi nuten gebombardeerd; in dien tusschentijd wist hij echter zeven Duitsche vliegtuigen neer te schieten. Hij werd in beschadigden toestand naar de haven van Hela gesleept, waar de Wicher, die eveneens aan een lucht bombardement was blootgesteld, met acht tien man van de bemanning gezonken was. Op 4 September wierpen Duitsche vlieg tuigen bommen op de Gryf, die daarna uit brandde. Twee Duitsche mijnenvegers zouden voor Hela op mijnen geloopen zijn, een van de twee. een uur voor den wapenstilstand. Van de vijf Poolsche duikbooten zijn er drie in beschadigden toestand naar neu trale havens gevlucht, waar zij zijn geïn terneerd. FRANSCHE BERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Tusschen Saar en Moezel duurt de bedrijvigheid der vijandelijke pa trouilles voort en neemt zij toe. In dezelfde streek artillerievuur aan beide zijden". Parijs geeft daarop volgend commentaar: Het schijnt wel. dat op het grootste deel van het front de Duitsche troepen voor goed de houding van lijdelijkheid hebben ver laten. die zij sedert den aanvang van de vijandelijkheden hadden aangenomen. In de tweede en derde week van den oor log ondernamen de verdedigers der stellin gen van de Siegfriedlinie wel hier en daar operaties, o.m. in de streek van de Moezel, en in den sector, die daar bijna direct ten Oosten op aansluit tusschen het bosch van Waradt en den loop van de Niel, maar daar bij ging het uitsluitend over plaatselijke reacties, die ten doel hadden den Franschen opmarsch zooveel mogelijk te stuiten. De operaties, die thans aan den gang zijn ech ter zijn van anderen aard. Het zijn geen operaties van groeten omvang, gezien de ge ringe troepensterkten, die in het veld wor den gebracht, maar zij worden toch onder nomen over een breed front van de Moezel tot de Saar, zooals het oorlogscom muniqué zegt en met een tot dusverre on- gebruikelijken nadruk van Duitsche zijde Vooral in ae streek tusschen Saar en Moe zel. welke den linkervleugel der Fransche stellingen vormt, is in den loop van den dag de activiteit gebleken van Duitsche pa trouilles en artillerie. Uiteraard is daarop van Fransche zijde met geschut en automa ta ~he vuurwapens geantwoord. Ten aanzien van het duidelijke voorne men van de Duitsche bevelvoering om te trachten krijgsgevangenen te maken, wordt in gezaghebbende militaire kringen verdui delijkt, dat met uitzondering van de vlie gers, wier toestellen tijdens verkenningen boven Dir1coh gebied getroffen werden en die er in slaagden met het valscherm te dalen, bij de laatste operaties geen enkele krijsgevangene in Duitsche handen is ge tallen. Meer dan over den oorlog hoort men nog altijd over den vrede. Misschien zal men echter hedenavond in dit opzicht ietwat steviger gefundeerd zijn, na de rede van Chamberlain, Gemeld wordt n.l.: Naar de parlementaire correspondent van het Engelsche Reuterbureau meldt, is de tekst van Chamberlain's antwoord aan Hit- Ier thans volledig goedgekeurd, zoowel door Frankrijk als door de Dominions. Men meent te weten, dat Chamberlain van de gelegenheid gebruik zal maken om zich onomwonden omtrent de voorstellen van Hitier uit te laten en men meent, dat zijn verklaring in het Lagerhuis voor zich zelf zal spreken. Laat ons dus afwachten. Duitschland blijft nog altijd hoop koes teren. De Deutsche diplomatisch politiselie Kor- respondenz schrijft: Duitschland voelt zich ver verheven boven de verdenking naar een hegemonie van Europa te streven en te heerschen over volkeren waarmede het slechts in vrede en vriendschap wenscht te leven. Duitschland kan zich evenmin verwijten sedert het einde van den we reldoorlog Frankrijk op eenigerlei wijze te hebben bedreigd of plannen daartoe ge koesterd of voorbereid te hebben. Dit stand punt heeft Hitier vaak genoeg bekend ge maakt. Hetzelfde geldt ten opzichte van Engeland. Wanneer in dien tusschentijd bepaalde haarden van onrust in Europa uit den weg zijn geruimd en ook uit den weg moesten worden geruimd, dan is dat alleen hiervan een gevolg, dat Duitschland zich zelf be dreigd zag in zijn recht om te leven. Wanneer Daladier aan Praag en Polen herinnert het noemen van het Duitsche Oostenrijk, aldus de Diplo, zal wel een lap sus linguae zijn geweest dan kan men vaststellen dat het in deze gevallen juist haarden van onrust betrof, die de mach ten van Versailles tegen de veiligheid en de rust van Duitschland hadden opgericht. Ook Duitschland kent gelijk de om singelingspogingen hebben aangetoond de kwestie van zijn veiligheid en het heeft alle aanleiding om zich eens en voor al tegen dergelijke pogingen te bevei^gen. Veiligheid moet op wederkeerigheid bèrus- ten. Duitschland heeft thans een streep gehaald door het verleden en het is bereid deel te nemen aan een eerlijke bespreking. Wanneer er echter maatregelen genomen worden om Duitschland te na te komen, dan zal het daarop weten te antwoorden. En zelfs de Russen zeggen tegenover de Randstaten en Finland den vrede te be vorderen. De „Prawda" eindigt een be schouwing aldus: ,,Hoe komt het, dat de regeering der sov jet-unie erin slaagt op vreedzame en vriendschappelijke wijze problemen der bui tenlandsche politiek op te lossen, welke in de oude en de nieuwe en de jongste ge schiedenis overvloedig gedrenkt waren in het bloed der naties, geregeld werden door tallooze oorlogen en nog steeds ongeregeld blijven, een dreiging voor de menschheid, haar ontwikkeling en haar cultuur zijn ge weest en nog steeds zijn? Het antwoord is duidelijk. De buitenlandsche politiek van vrede en de vestiging van betrekkingen van goede nabuurschap met alle staten. De po litiek van Lenin en Stalin, de politiek der sovjet-regeering is gebaseerd op vriend schap tusschen de naties. Het geheele volk der sovjet steunt unaniem de openhartige, vastberaden en verstandige politiek van zijn regeering. De sovjet-unie geeft- allen staten een voorbeeld voor een vreedzame Wanneer de Duitschers in den aanvang der vijandelijkheden enkele Fransche infan teristen gevangen hebben kunnen nemen, betreft het uitsluitend de zeldzame gewon den, die tusschen de vijandelijke linies op gepikt zijn bij de allereerste operaties tij dens het contact nemen. Sindsdien heeft geen enkele gevangenneming hen in staat gesteld te hopen eenige inlichtingen te ver krijgen, noch over de algemeene linie-rich ting der Fransche troepen, noch over de juiste plaatsen en posities, noch zelfs over de troepencorpsen. Eveneens om inlichtingen te krijgen, heeft de Duitsche bevelvoering ondanks de laaghangende wolken, het uiterst slechte zicht en het gevaar van verkenningsvluch ten, onder deze omstandigheden, talrijke luchtverkenningen uitgezonden. In strijd met hun gewoonte tot dusverre, zijn de Duitsche piloten buiten hun linies gekomen en trachtten zij te opereeren boven de Fransche linies. TOCH EEN PROTEST. Naar wij uit 's-Gravenhage vernemen, hebben de Scandinavische staten besloten, zich tot de Duitsche regeering te wenden met een protest terzake het torpedeeren van neutrale handelsschepen. Voorts vernemen wij, dat België zich bij dit protest aansluit, doch dat voor Neder land op dit oogenblik nog geen redenen be staan, zich bij een dergelijk protest aan te sluiten. Hot stoomschip Iroquois is veilig in de haven van New-York aangekomen. Men zal zich herinneren, dat enikele dagen geleden de Duitsche admiraliteit medegedeeld heeft, dat de Iroquois een soortgelijk lot als dat van de A thema zou ondergaan. DE STRIJD OP DE NOORDZEE. Over het gevecht tusschen Duitsche vlieg tuigen en Britsche kruisers blijven beide partijen hun lezing handhaven. Van Duitsche zijde wordt brutaal aan het relaas toegevoegd: De voortdurende maatregelen van de oor logsmarine. met het doel te komen tot con trole op het handelsverkeer door de Noord zee en verhindering van de verscheping van contrabande naar den vijand, en de nieuwe tocht van Duitsche luchtstrijdkrachten tot in het Noorden van de Noordzee hebben oplossing van de meest ingewikkelde pro blemen in de buitenlandsche politiek en geeft den weg aan voor de vestiging en consolideering van vriendschappelijke be trekkingen tusschen alle naties." Nu weet men het! Van Italiaansche zijde blijft men de vredes-idee steunen. Het verluidt zelfs, dat de nieuwe am bassadeur te Londen, Bastianini, een schrijven bij zich heeft, waarin de Ita liaansche opvattingen over vredesvoor stellen en een internationale conferen tie worden geschetst. Voor zijn vertrek heeft Bastianini een onderhoud met den Duce gehad. Overigens geeft men in Italië volgende lezing na de rede van Daladier: De omschrijving, die Daladier geeft van Frankrijks oorlogsdoel, is niet van dien aard. dat zij een eventueele actie van Frankrijk in de toekomst kan compromit- teeren. Frankrijk heeft bij monde van Da ladier verklaard, dat het geen vertrouwen heeft in de huidige Duitsche leiders. Het vraagt garanties en herstel. Dit nu schijnt weinig in overeenstemming met het pro gram van het nationaal-socialistische regi me, maar Daladier, zoo verklaart men, heeft den ideologischen oorlog afgewezen. Uitgaande van deze feiten verklaren de fascistische waarnemers, dat Frankrijk eventueele voorstellen in de toekomst zal onderzoeken, indien het mogelijk blijkt, den huldigen stand van zaken, zooals deze door de Hitler-politiek ontstaan is, te wij zigen en solide garanties voor de toekomst te verzekeren. Op deze twee positieve elementen van Daladier's redevoering baseeren ook de Ita liaansche correspondenten hun beschou wingen. Frankrijk." zoo verklaren zij, wenscht zekere garanties voor de toe komst en herstel van hetgeen Duitschland met geweld verricht heeft. Daladier doet het voorstel van de verwerkelijking van een nieuwe orde in Europa, die op beta melijke wijze de belangen en rechten van alle volken met elkander verzoent en een periodieken terugkeer van bedreigingen met agressie zou vermijden. De Fransche these", zoo verklaart men, „is dus voornamelijk op het begrip der garanties gebaseerd." Daarentegen klinken er ook andere ge luiden. De Engelsche „Evening Standaard" schrijft onder het hoofd: ..Weg met de blufferij, zie de waarheid onder de oogen", o.a.: Onze blokkade moet veel straffer wor den dan in 19141918. Maar Engeland heeft nog een ander wa pen, even doodelijk en effectief als de blokkade, waarmee het den oorlog voor de geallieerden zal winnen. Engeland is het efficiëntste industrieland der aarde. Onze capaciteit is veel grooter dan die van Duitschland en Rusland samen. Wij moeten er thans alles op zetten om onze industrie in den kortst mogelijken tijd tot volle productiekracht te brengen. Bin nen een jaar of zoo kunnen wij bereiken, dat voor elk kanon, dat op ons gericht is er vijf naar het Oosten gericht zijn. Voor elke granaat, die uit e^n Duitsch kanon wordt geschoten, zullen er tien uit de Brit sche fabrieken komen. Elk bombarde mentsvliegtuig, dat de Nazihavens verlaat zal op een zwerm geallieerde vliegers stui ten en beantwoord worden met een me nigte Britsche en Fransche bombarde mentsvliegtuigen, die het Duitsche lucht ruim bevaren- Dat is het middel om dezen oorlog te v/innen. Laten we ophouden met het ge klets over de goede of booze plannen van Italianen en Turken en Bulgaren en Grie ken en Roemenen, terwijl men aan den rand van een catastrophe staat. Wat we van onze regeering verlangen is bezuini ging en versterking van het moreel. bewezen, dat de Noordzee een gebied is, waar de heerschappij te water en in de lucht in Duitsche handen is en dat de tegenstander in dit gebied zich te allen tijde bloot stelt aan de zwaarste klappen. Voorts is bevestigd, dat de actieradius van het Duitsche luchwapen verder strekt dan de Noordelijke en Westelijke grens van Engeland en dat de vijand in het geheele gebied der Noordzee kan worden aangeval len, waar hij zich ook maar vertoont. Dat bovendien de Duitsche vliegers de Engelsche vloot in de dooi' haar zoogenaamd be- heerschte ruimte met het grootste succes konden aanvallen op een plaats en een tijdstip, welke door de Duitschers werden bepaald heeft bewezen, dat de tijd der onbeperkte Britsche heerschappij in de Noordzee eens en voor altijd voorbij is. Over „oorlogsneurose" gesproken.... Het Engelsche Reuterbureau meldt: Hoewel de grootste geheimhouding in acht wordt genomen over de plannen van de Britsche marine om het Duitsche kaper schip in het Zuiden van den Atlantisohen Oceaan te vernietigen, werd toch verno men, dat thans door Britsche kruisers naar het schip wordt gezocht. Het eenige, tot nu toe bekende slachtoffer van den kaper, welke vermoedelijk de slagkruiser Admiral Scheer is, is het Britsche vrachtschip „Cle ment", dat in het begin van deze maand tot zinken werd gebracht. Dit vermoeden is gegrondvest op de verklaringen van de op varenden van de Clement. Sedertdien is niets meer vernomen van de Admiral Scheer, noch van eenig ander op dezen kruiser lijkend schip Blijkbaar poogt het schip niet langs draadloozen weg in verbinding te komen met den Duitschen marinestaf, aangezien hierdoor gemakkelijk zijn positie te bepalen zou zijn. Naar vernomen wordt, heeft de Admiral Scheer voldoende brandstof voor een tocht van 10.000 mijl aan boord en indien het geen gelegenheid heeft zijn voorraad bij te vullen, dan mag men veronderstellen, dat men spoedig weer van het schip zal hooren of dat het zal pogen een Duitsche haven te bereiken en de kansen op ontsnappen zijn dan gering, WERK VAN DE FRANSCHE MARINE. Tot 10 October heeft de Fransche marine op het gebied der economische blokkade de volgende rersultaten bereikt: in totaal wer den aan contrabande onderschept 150.000 ton, omvattende o.m 40.000 ton mineralen, 40.000 ton levensmiddelen en 30.000 ton vloeibare brandstof. UIT HET LAGERHUIS. In de Britsche Lagerhuisziting werd den minister-president gevraagd, of hij over woog, een blauwboek te publiceeren, dat de documenten behelsde, betrekking hebbende op de onlangs gevoerde onderhandelingen met de Sovjet-regeering. De onderstaatssecretaris voor buitenland sche zaken, Butler, antwoordde, dat mi nister Halifax niet bereid was, toestem ming te verleenen voor de publicatie van deze documenten op dit oogenblik. Toen Mander aandrong en er op wees, dat het van groot belang was. de juiste feiten te kennen, verklaarde Butler, dat bij de onderhandelingen tusschen de Sovjet- Russische en de Britsche regeering óók ge sproken was over verscheidene andere re geeringen. Mander verklaarde, niet tevreden te zijn over het antwoord en deelde mede, dat hij later op de zaak terug zal komen. De minister van marine, Churchill, ver klaarde, dat in de afgeloopen zestien dagen Groot-Brittannie door het optreden van duikbooten 5809 ton scheepsruimte heeft verloren. Evenwel werden 13.615 ton van den vijand in beslag genomen, waardoor Engeland een voordeel van 7806 ton heeft behaald (gelach). De ziel van den oorlog ligt bedolven In Britschen kolonialen grond in den vorm van olie, tin, koper, goud en andere be langrijke materialen, aldus beschreef Mal colm MacDonald, de minister van koloniën de rol, die de koloniën in den oorlog moe ten spelen. Hij zeide verder: de koloniën zijn arsenalen, waar vele grondstoffen en levensmiddelen worden voortgebracht, die machtige werktuigen vormen in den mo dernen oorlog. In feite zal het economische wapen het beslissende zijn. Wij organisee- ren de essentieele voorziening van voorra den van een imperium in oorlog". CANADA ZAL DE VLIEGERS OPLEIDEN. De Canadeesche eerste minister, King, heeft aangekondigd, dat Canada van nu af het opleidingscentrum zal vormen voor de vliegers van het geheele Britsche rijk. King wees op het groote belang van de desbetreffende overeenstemming, waarbij Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Ca nada er in toegestemd hebben op dit ge bied samen te werken. Zeer talrijke scholen voor laatste oefe ning zullen in Canada worden ingericht. De leerling-vliegers zouden na een eerste oefening in hun vaderland naar Canada komen, om zich in de vliegkunst te ver volmaken. Het is bekend, dat de Canadeesche vlie gers in den wereldoorlog een eersterangs rol hebben gespeeld en dat Canada met zijn uitgestrekte ruimten buitengewone fa ciliteiten biedt voor oefening, veilig voor ieder vijandelijk bombardement. HARRY POLLITT VERLAAT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. In verband met meeningsverschillen is Harry Pollitt niet langer secretaris-gene raal van de Britsche communistische partij. Pollitt is het blijkbaar niet eens met de v/ijzlging In de partij-politiek, welke eerst de Britsche politiek steunde en zich thans er tegen keert. ONTVLUCHTE BRITSCHE VLIEGER NAAR IJSLAND TERUG. De Britsche vlieger, die naar Engeland was teruggekeerd, nadat zijn vliegboot in de IJslandsche wateren was gedaald, zal vol gens een mededeeling van het Britsche mi nisterie van luchtvaart zoo spoedig mogelijk naar IJsland terugkeeren. Het ministerie verklaart, dat de bestuur der bij zijn vertrek uit de IJslandsche wa teren den indruk had, dat hij niet had be loofd te blijven. De IJslandsche autoriteiten waren van een andere meening en toen de vlieger daarvan kennis kreeg, aarzelde hij niet zich bereid te verklaren vrijwillig terug te keeren. Het is zijn opvatting, dat er ten aanzien van het eerewoord geen kwestie van twijfel mag zijn. Hiermede is het ministerie het eens. EEN COMMERCIEELE, GEEN POLITIEKE TRANSACTIE. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de sovjet-Russische handels delegatie te Londen en het Britsche ministerie voor de voorraden een over eenkomst hebben gesloten voor de uit wisseling van Russisch hout tegen zekere hoeveelheden rubber en tin. De overeenkomst wordt omschreven als een commercieele en niet als een politieke transactie. Men wijst er op, dat Rusland gewoon is op de Londensche markt tin uit Cornwall en ook rubber te koopen en op zijn beurt aan Engeland bepaalde producten, waaronder hout. levert. Een aanzienlijk aantal Russische havens vriest tusschen eind October en eind Novem ber dicht en daarom is het noodig, dat de schepen in die havens, die hout kunnen laden en vóór de ijsperiode kunnen worden uitgeklaard, ook voor dat doel gebruikt kun nen worden. Moeilijkheden, veroorzaakt door het in houden van uitvoervergunningen bij het uit breken van den oorlog, hebben er toe geleid, dat een aantal ladingen hout zijn blijven liggen. De onderhandelingen beoogden het vrijlaten van de goederen, welke Rusland noodig zal hebben, en daartegenover het vrijlaten door de Russische regeering van voor Engeland bestemde goederen. De tin, die door Rusland gekocht, wordt, is op het oogenblik ruim betaald door de termijnen op grond van het handelscontract De hoeveelheden vertegenwoordigen de nor male Russische aankoopen en worden niet als bijzonder groot beschouwd. De minister voor de voorraden heeft aan de onderhandelingen deelgenomen en de overeenkomst geteekend, omdat hij met het beheer der grondstoffen belast is. Een deel van het hout zal uit Moermansk, een ander deel uit havens aan de Witte Zee komen. Het grootste deel zal zacht hout en mtjnhout zijn. De prijzen voor hout, rubber en tin zijn alle vastgesteld. De omvang der wederzijdsche verschepingen is nog niet be kend gemaakt, doch men verneemt, dat de waarde aan beide zijden volkomen gelijk zal zijn en dat de maximale grens wordt be paald door de hoeveelheid, die uit de noor delijke havens verscheept kan worden vóór de ijsperiode. Bij de onderhandelingen is nauw contact met den minister van economischen oorlog gehouden. Men verwacht, dat de onderhavige overeenkomst slechts de eerste van een reeks onderhandelingen met de sovjet unie zal zijn. Het accoord is op het ministerie voor de voorraden geteekend door minister Burgin en den Russischen vertegenwoordiger Filin. COMMISSARISSEN VOOR DE VERDEDIGING. Bij verordening van 1 September 1939 is als orgaan van den ministerraad voor de verdediging van het rijk voor lederen ver dedigingskring een met bijzondere volmach ten bekleeden rijkscommissaris voor de ver. dediging aangewezen, wiens taak het is, zorg te dragen voor uniforme toepassing der rijksmaatregelen voor de verdediging van de burgerbevolking binnen zijn defen siekring. Deze maatregel is thans door een nieuwe verordening van den ministerraad aange vuld voor de rijksverdediging. De positie van den rijkscommissaris voor de verdedi ging wordt uitgebreid: in lederen verdedi gingskring wordt voor advies en medewer king een commissie gevormd, waarvan deel uitmaken de rijksstadhouder (in de Oost mark de gouverneurs)de gouwleiders, de opperpresidenten, de minister-presidenten en de ministers der landen, de hoogere lei ders van S.S. en politie, de regeeringspresi- denten, de president van het arbeidsbureau en de trustees van den arbeid, wier distric ten geheel of gedeeltelijk in den defensie kring liggen. Verder kan de voorzitter van den ministerraad voor de rijksverdediging in lederen verdedigingskring nog- meer be proefde Duitsche mannen in de verdedi gingscommissie van den verdedigingskring benoemen. JULIUS STREICHER. De onjuistheid der geruchten, die over Julius Streicher in omloop waren, blijkt o.m. uit het feit, dat Streicher in den laat- sten tijd op verschillende plaatsen in zijn functie als gouwleider van Franken rede voeringen heeft gehouden, waarin hij volgens de „Frankische Tageszeitung" de Joden voor de vijandschap der volkeren tegen Duitschland aansprakelijk stelt. GEEN BEWIJS VAN KNICKERBOCKER S BESCHULDIGINGEN GEVONDEN, Naar het Duitsche Nieuwsbureau mede deelt, heeft de In Berlijn gevormde com missie van buitenlandsche journalisten, die een onderzoek moest instellen naar de be weringen van Knickerbocker omtrent het tegoed, dat vooraanstaande Nazi-leiders in het buitenland zouden hebben, haar werk beëindigd. Deze commissie heeft een ver klaring uitgegeven, waarin zij vaststellen, dat zelfs geen schaduw van een bewijs voor de beweringen van Knickerbocker kon wor den gevonden. De verklaring is onderteekend door jour nalisten uit Nederland, Italië, Denemarken, Zweden, Griekenland, Bulgarije, Turkije, Japan en Spanje en eindigt met de ver klaring dat „een journalist, die het parti culiere leven van een politiek persoon aan valt. dit slechts mag doen. wanneer hU absoluut nauwkeurig op de hoogte is van alle bijzonderheden, deze nauwkeurig heeft gecontroleerd en wanneer hij meent, dat zijn mededeelingen in het algemeen belang zijn. Deze voorwaarden moeten," aldus de verklaring, „in dit geval niet aanwezig zijn geweest. Wij hopen, dat deze soort journa listiek geen school maakt." VON FRITSCH. Het Fransche Havasbureau meldt: Uit Berliin wordt gemeld: De krans, die Hitier heeft laten leggen op het graf van generaal von Fritsch. is door onbekenden weggehaald. NIEUWE DUITSCH-BULGAARSCHE HANDELSOVEREENKOMST. Gisteravond is te Sofia de afsluiting van een nieuwe Duitsch-Bulgaarsche handels overeenkomst bekend gemaakt. Officieel wordt de overeenkomst een „beveiliging der belangen van belde landen" genoemd. OUDSTE FRANSCHE LICHTINGEN MET VERLOF In de gistermiddag gehouden vergadering van de legercommissie uit de Fransche Ka mer, heeft de voorzitter, Miellet, medege deeld, dat den minister-president verzocht was, maatregelen te treffen voor het naar huis zenden van de oudste gemobiliseerde lichtingen. Deze kwestie wordt, naar hij zeide. op het oogenblik bestudeerd en het schijnt, dat binnenkort een regeling zal worden getroffen. VOORLOOPIG GEEN DISTRIBUTIE. Italië zal voorloopig geen distributie in voeren. Gayda schrijft in de „Glornale d'Italia", dat de voorraden en de aanvulling vol doende zijn voor de bevolking, doch deze mag niets verspillen. Hij geeft evenwel te verstaan, dat Italië door de omstandig heden gedwongen zou kunnen worden om tot distributie over te gaan. HIMMLER IN ITALIË. Himmler. het hoofd van de Gestapo, is gisteren te Milaan aangekomen en een paar uur later ln gezelschap van hooge Italiaan sche politie-autoriteiten naar Chiasso aan het meer van Como vertrokken' tot het voe ren van besprekingen. Men denkt, dat de reis van Himmler ge schiedt op grond van vraagstukken ver band houdende met de overbrenging naar Duitschland van de Duitsche bevolking van het dal van den Boven-Etsch. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2