STADSNIEUWS De Geref. Zuiderkerk geopend LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 11 October 1939 OFFICIEELE KENNISGEVING 0ASBLADRECLAME Ds. H. A. Wiersinga aanvaardt namens den kerkeraad het bedehuis Een gift van f. 5000.- WEERBERICHT. AGENDA DE PETROLEUMDISTRIBUTIE. De Directeur van het Distributiekantoor deelt mede: Morgen. Donderdag 12 October, zal de Post de laatste Petroleumformulieren huis aan huis bezorgen. Men wordt verzocht, voor nauwkeurige invulling zorg te dragen, de ruimten rechts boven op de tweede blad zijde. genummerd 1. 2. 4, open te laten, de formulieren te bewaren en ze mede te bren gen wanneer men zich naar de uitreiking van de bons begeeft. Tevens moet men dan medebrengen de reeds vroeger uitgereikte groene distributiekaart, waarop het woord ..Hoofd" staat gedrukt. Men beware dus het formulier en houde de groene distributiekaart gereed. De datum van de uitreiking der petroleumbons en de adressen der posten, waar deze zal plaats vinden, zullen binnenkort langs dezen weg bekend gemaakt worden. Zij, die onverhoopt geen formulier hebben ontvangen, zullen daarvan worden voorzien aan het Distributiekantoor. Oude Rijn 132, onmiddellijk na de uitreiking der bons. Men make zich dus niet ongerust. De Directeur van het Distributiekantoor P. ROOSENBURG. Leiden. 11 October 1939. 1016 Vy oncentreer cp het krachtigste reclame-middel Hoil&nd—Amerika Lün BOSCHDIJK, 9 Oct. van R'dam te New-York. JavaNew-York Lün TALISSE. 6 Oct. van Penang naar New-York TAN 1MB AR. 9 Oct. v. Sabang naar New-York BINTANG, 10 Oct. van Kaapstad naar New-York. Mij. Nederland SENGKEP, thuisreis, 10 Oct. in de Downs. Rott. Lloyd BUITENZORG, uitreis, pass. 10 Oct. Perim GAROET, thuisreis, pass. 10 ct. POerim SLAMAT, thuisreis, 10 Oct. uit den N. Waterweg SOEKABOEMI, uitreis, 11 Oct. te Belawan. Holland- Amerika Lün BILDERDIJK, uitr., pass. 11 Oct. Vlissingen, van Antwerpen. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 764. Hedenmiddag 2 uur 788. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk blijft steeds over Scandinavië liggen. De kern heeft zich ech ter een weinig naar het Oosten verplaatst en ligt hedenmorgen over Finland. Op IJsland en Noord-Groenland ls de luchtdruk gestegen, na dat een depressie over de Noordelijke IJsze in Oostelijke richting is getrokken. Het gisteren genoemde storingsfront ligt nog steeds over ons land. Het is iets naar het Noor den opgeschoven, waardoor in het midden de temperatuur sterk steeg. Tengevolge hiervan was er hedenmorgen een verschil in temperatuur tusschen De Bilt en Groningen van zes graden. Dit front veroorzaakte ook nog wat lichten regen. De grootste hoeveelheid had vliegveld Twente 14 mm). De hooge druk tusschen de Azoren en het Ibe risch schiereiland trekt langzaam Oostwaarts. Over Italië ls een vlak minimum gelegen Dit veroorzaakt zwaren neerslag aan de Oostkust van de Adriatlsche Zee (tot bijna 40 mm. toe). Op den Balkan is de luchtdruk gestegen. E)e wir.d is hier in kracht afgenomen en er viel min der neerslag. Hoogste barometerstand: 1035.5 m.bar te Sor- tavala. Laagste barometerstand: 1011.4 m.bar te Vlis singen en Den Helder. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: regen, matig ZO wind, temp. 8 gr. Cmin. 6 gr. C., neerslag 0.1 m.m. Vlissingen: zwaarbewolkt, krachtig ZZW wind, temp. 11 gr. C., min. 10 gr. C.. neerslag 0.5 m.m. De Bilt betrokken: zwak ZZO wind. temp. 10 gr. Cmin. 7 gr. C., neerslag 2 m.m. Groningen: betrokken, matig O wind. temp. 4 gr. C„ min. 4 gr. C.. neerslag 1 mm Maastricht: zwaarbewolkt, zwak ZZW wind, temp. 11 gr. C., min. 10 gr. C., neerslag 0. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 8 gr. G. (46 gr. F.). 12 uur 'smlddags: 11 gr. C. (52 gr. F.' HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Donderdag. Voorm. te 1 u. 47 min.; nam. te 2 u. 08 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 17.47 n.m. tot 5 48 va MAANS OP- EN ONDERGANG. II Oct. op: 4 u. 19; onder: 16 u. 28. Nadat men Zondagavond voor het laatst in de Gereformeerde Kerk aan de Hooigracht in een dienst des Woords was bijeengekomen, bij welke gelegen heid dr. H. J. Westerink aan het einde van den dienst het symbolische gebaar maakte door den op den kansel altijd openliggende Statenbijbel te sluiten, heeft ds. H. A. Wiersinga gisteravond in de nieuwe Geref. Zuiderkerk aan den Lammenschansweg den bijbel, een ge schenk van een gemeentelid, weer mo gen openen. Hiermede was het al-oude Woord van God in een nieuwe omgeving gebracht Precies tachtig jaar (sedert 2 October 1859) is men in de Hooigrachtkerk bijeen gekomen. Onder de zeer vele aanwezigen, die het kerkgebouw geheel vulden, merkten wij o.- m. op den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. den gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen, wethouder Jac. Wil brink, den architect, den heer A. v. d. Kraan en voorts enkele predikanten uit de omgeving. De dienst, welke onder leiding stond van ds. H. A. Wiersinga, Geref. pred. te dezer stede, werd geopend met het zingen van Ps. 105 2 „Juicht., elk om strijd met blijde psalmen" waarna gelezen werd het gebed van Salomo bij de inwijding van den Tem pel (2 kron. 6 18 e.v.). Rede van den heer Kuypers. In een uitvoerige rede schetste vervolgens de voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer Tj. Kuypers de totstandkoming van dit kerkgebouw Allereerst wees spr. erop. dat. had men de Hooigrachtkerk als bede huis willen behouden, deze een uitgebreide restauratie had moeten ondergaan, welke minstens f 12.000 had gekost. Deze kosten, gevoegd bij het verschijnsel van de ontvol king van de binnenstad en de zich snel uit breidende stadswijk in het Zuiderkwartier, deden het besluit rijpen om tot nieuwbouw over te gaan Hierbij kwam nog. dat men de drie Geref. Kerken te dicht bij elkaar vond staan. Deze plannen tot nieuwbouw, die reeds in 1933 tot grondaankoop hebben geleid, zijn sedertdien in vlot tempo uitgevoerd. Met enthousiasme werd de actie, vooral ook door de jeugd, ingezet. Er werd een besloten prijsvraag uitge schreven, welke uiteindelijk leidde tot een opdracht tot bouw aan den heer v. d. Kraan. Nadat spr. nog het een en ander medege deeld had over den zeer afwijkenden bouw trant. waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven, dankte hij allen hartelijk voor de flnancleele medewerking op schier elk gebied getoond. Een gift van f 5.000. Met groote blijdschap maakte spr. melding, dat hem op dezen avond nog een gift van f 5.000.ter hand was ge steld en tevens voor de diaconie een week extra-uitkeering voor de vaste on dersteunden. T.o.v. de financieele positie der gemeente deelde spr. verder nog mede. dat deze bouw volkomen verantwoord was. De financiën worden niet te zwaar belast. Spr. sprak tenslotte den wensch uit, dat dit kerkgebouw, dat in een tijd vol span ning, oorlog en vernietiging in gebruik wordt genomen, ons nader zal brengen tot Gods Woord en dat het zal getuigen van de trouw des Heeren. welke nooit zal wankelen noch bezwijken. Hierna droeg spr. het kerk gebouw aan den kerkeraad over. Aanbieding van gelukwenschen. Ds. C. M. v. d. Loo, Geref. predikant te Rijnsburg. die namens de classis Leiden de gelukwenschen overbracht, zeide er zeer bijzonder door getroffen te zijn. dat de ge dachte van: het Woord het middelpunt, bij dezen bouw ls verwerkelijkt. 8pr. verheugt zich er verder over, dat voortaan de classis in zulk een fraaie omgeving zal bijeen ko men. Moge God, aldus eindigde spr., Zijn aangezicht over U doen lichten. De burgemeester, die hierna het woord voerde, zeide, dat de opening van een bede huls niet een alledaagsche gebeurtenis ls. De opening van een kerkgebouw draagt ook een diepe beteekenls in zich. Een en ander was voor hem dan ook voldoende aanleiding om hier tegenwoordig te zijn en een kort woord te spreken. Leiden is verrijkt met een merkwaardig kerkgebouw, dat, zoodra men het ziet, de belangstelling wakker roept. Met de uitvoe ring van dezen bouw heeft de architect on getwijfeld den kerkbouw in nieuwe banen geleid. Houden wij in onze stad de oude gebou wen gaarne in eere, op deze plaats en in deze moderne omgeving, moest men nood zakelijkerwijs wel komen tot een vorm van nieuwe bouwkunst. Spr. is dankbaar dat de architect hier zulk een gebouw geplaatst heeft, te meer daar in Leiden de nieuwe bouwkunst nog maar weinig is doorgedron gen. Nadat de burgemeester er op gewezen had dat zich een groot verschil met vroeger In den kerkbouw openbaart. Vroeger: een rijk dom van beeldhouwwerk en schilderkunst en thans: strakke lijnen en sober van uit voering merkte hij op, dat het motief, waartoe men in de middeleeuwen en thans bij den kerkbouw gedreven werd. hetzelfde is gebleven. Steeds was dit motief: het ver garen van geen aardsch gewin, maar het vergaren van schatten in den hemel. Moest men zich daarbij vaak vele opofferingen ge troosten, toch gelukte dit steeds, gedreven als men zich wist door het geloof. Spr. gewaagde voorts van de geweldige activiteit bij dezen bouw door de gemeente leden ontwikkeld en zeide zich overtuigd te weten van den groei en den bloei der Geref. Kerk in Leiden. Deze kerk spreekt van ver trouwen in de toekomst; zij staat als een hechte verankering van het geloof in het midden van deze gemeente. Nadat de burgemeester de gelukwenschen van het gemeentebestuur had aangeboden, eindigde hij met den wensch uit te spreken, dat dit bedehuis voor velen een zegen moge zijn. Dr. A. de Bondt, Geref. predikant te 's Gravenhage. voorheen te Leiden, bood vervolgens namens vele oud-Leidenaars de gelukwenschen aan. Met groote dankbaar heid aldus spr. denken velen terug aan den zegen dien zij in de kerk van Leiden heb ben ontvangen. Het valt dus te begrijpen, dat dezen ook iets wenschen te doen. In een geestige toespraak bood spr. namens deze oud-Leidenaars een in coromandelhout uit gevoerd voetstuk voor het doopvont aan. Spr. hoopte, dat steeds door dit geschenk herinnerd zal worden aan Gods genade- verbond. Tenslotte bood de heer G. Goslinga, na mens het Jeugd-Geschenk-Comité nog een zilveren doopvont aan. Spr. merkte hierbij op, dat de Gereformeerde Jeugd met blijd schap voor het geschenk heeft geofferd, omdat het juist zoo sterk tot de verbeel ding spreekt. Ds. Wiersinga aanvaardt het gebouw. Ds. Wiersinga. die het kerkgebouw na mens den kerkeraad en de gemeente van de Commissie van Beheer aanvaardde, dankte allen, die op eenigerlei wijze aan de tot standkoming van een en ander hebben me degewerkt. Bovenal past ons dank aan God. die ons zoo rijkelijk heeft gezegend. Zeer in het bijzonder richtte spr. zich tot den architect, den heer v. d. Kraan, wiens werk hij baanbrekend noemde voor den Prot. kerkbouw. Hartelijk dankte spr. hem ook voor het geschenk (huwelijksstoelen) den kerkeraad aangeboden. Woorden van dank sprak ds. Wiersinga vervolgens tot de aannemers, opzichter en onderaannemers, die allen tot groote tevre denheid hebben mogen arbeiden. Ook de dameskransen die zorgden voor de geheele stoffeering der kerk en bijgebouwen werden door spr. bedankt. Nadat ds. Wiersinga voorts nog zeer in het bijzonder de jeugd voor haar actie had dank gezegd, werd Ps. 75 1 gezongen, waar na hij aan de hand van 2 Kron. 2 6 een ernstige inwijdingstoespraak hield. Spr. zeide, dat wij den verkeerden kant zouden opgaan als wij bij de ingebruikneming van deze kerk zouden zeggen: deze kerk is ons gebouw, onze trots, onze roem. Dan gaan wij den weg van zelfverheffing op en gaat God met Zijn zegen ons voorbij. Wij zullen niet roemen alsof wij God iets toe kunnen bren gen. Al is dit gebouw heerlijk en groot, God is daarboven oneindig verheven. Trouwens, wie zou voor God een huis. een kerk kun nen bouwen? Het Heelal ls te klein voor Hem en wat zou dan deze kerk? Het is als een stipje op deze aarde. God staat in Zijn majesteit oneindig ver boven ons. En dan: wie zijn wij? Nietige, zondige menschen. Zal het daarom goed zijn. dan zal deze kerk ons zijn, wat de tempel voor Salomo was en dat was een dankoffer den Heere. Zooals eens Salomo als een ootmoedig reuk werk het gebouw van den Tempel aan God aanbood, zoo zullen wij ook deze kerk zien als een ootmoedig dankoffer den Heere gewijd. Nadat ds. Wiersinga vervolgens nog stil gestaan had bij Gods liefde aan zondaren bewezen, eindigde hij met er op te wijzen, dat deze kerk dient gezien te worden als een noodkerk in het tijdvak onzer onvolko menheid, want wij verwachten Jezus Christus, die kerkgebouwen afbreekt en die het heelal zal maken tot één groote kerk. tot een Bethel. Dit kerkgebouw, in sector- vorm gebouwd, wijst ons er op. dat wij een deel zijn van den grooten cirkel, de Una Sancta. Wij zullen bidden om die eenheid en blijven uitzien naar de volmaakte ge meenschap met God. Wij belijden, dat wij hier pelgrims zijn en op reis naar die stad waar geen tempels meer zijn, maar waar God alles zal zijn in alien. Ons gebed zij: Kom, Heere Jezus en breek de kerkgebou wen af, ja kom haastiglljk Ds. Wiersinga, die in dankgebed voorging, deelde aan het einde van den dienst nog mede. dat het kerkgebouw a s. Donderdag middag- en -avond is te bezichtigen. Met het zingen van Ps. 79 7 werd deze plechtige ure besloten. OPRICHTING KAMERORKEST VOOR DILETTANTEN. Naar wij vernemen, zal het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst alhier over gaan tot de oprichting van een orkest, on der den naam van „Kamerorkest der Maat schappij voor Toonkunst". Dit orkest zial onder leiding staan van den jongen Nederlandschen dirigent Jan van Epenhuysen. die reeds verscheidene groote orkesten in ons land dirigeerde, o.a. het Concertgebouw-Orkest, het Residentie- Orkest, het Utreehtsch Stedelijk Orkest en het Orkest van de Groningsche Orkest-Ver - eeniging. De Maatschappij voor Toonkunst meent in een behoefte te voorzien, door in onze stad de geiegenh-'-l tot beoefening van het orkestspel oo?n te steller. Het l'gt in de bedceün van den dirigent een veelzijdig repertoire in studie te nemen. OOGSTDIENST NED. HERV. KERK. Men schrijft ons: Men zal zioh herinne ren. dat tegen den in 1938 door den predi kant dr. J. Riemens alhier gehouden dank stond voor het gewas in den vorm van een oogstdienst bij den bijzonderen kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente alhier be zwaren zijn gerezen. Hierop heeft zich ge vormd een Comité tot behoud van den Oogstdienst. dat zich met een door meer dan 650 belijdende lidmaten van die ge meente, waaronder 6 Leidsche hoogleeraren in de theologie, onderteekend request wend de tot den bijzonderen kerkeraad, met ver zoek regelmatig een oogstdienst te doen houden, wij] daaraan behoefte bestond. Naar aanleiding van dat adres nam de ker keraad het besluit, dat de dankure voor den oogst. In den vorm als in vroeger jaren ge houden zal worden, doch dat hij er in zou berusten, dat naast dien dankstond voor het gewas een andere dienst zou worden ingesteld op initiatief van gemeenteleden. Het comité heeft thans dr. Riemens uit- genoodigd om dit jaar wederom in een oogstdienst voor te gaan. waartoe hij zich bereid verklaarde. Vermoedelijk zal deze dienst in het begin van November a.s. wor den gehouden. Het is de bedoeling dat voor den oogst dienst worden geschonken bloemen en fruit, die. met een passend bijschrift, zullen wor den bezorgd bij eenzamen, zieken en be hoef tigen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij niet zullen worden vergeten de gemöbiliseerden. die in de hospitalen of andere ziekeninrlohtingen te Leiden bedlegerig zijn. Het comité heeft het voorbereidend werk voor den Oogstdienst, waaraan vooral veel jongeren medewerken, reeds aangevangen. LUCHTBESCHERMING WIJK VIII. BLOK I Gisteravond hield blok I van wijk VIII, omvattende den Zoeterwoudsohe weg. de Tomatenstraat en de Meloenstraat, haar tweede bijeenkomst in één der lokaliteiten van de N V. Hollandsche Constructie-werk- plaatsen. Door de bewoners onderling is een aan zienlijk bedrag bijeengebracht, waardoor de voorzitter mededeeling kon doen, dat een volledige uitrusting voor de verbandpost is aangeschaft kunnen worden. Prof. Kranen burg heeft een gedeelte van zijn woning aan den Zoeterwoudsche weg 5 spontaan beschikbaar gesteld, waar wekelijks een twintigtal dames, onder deskundige leiding, onderricht zal o- vangen in verbandleer. De eerste oefenavend is reeds aangevangen. Hedenavond begint een cursus voor de heeren. Het blokbestuur heeft beslag weten te leggen op pi.m. tachtig meter brandslang met toebehooren, zoodat. met medewerking van bevoegde instanties de blokbrandweer, deskundig onderrioht, binnen enkele dagen „water" zal kunnen geven. Verder werd besloten maandelijks een kleine contributie te heffen ter dekking van verschillende onkosten. Uit bovenstaande blijkt, dat hier door particulier initiatief, met medewerking van de overheid, reeds veel is bereikt. Met het secretariaat blijft belast H. E. Christiaanse, Zoeterwoudsche weg 88, Lei den. DE ARMENRAAD »N 1938. Aan het in druk verschenen jaarverslag van den Armenraad over 1938 is het vol gende ontleend: In den zomer van 1938 werd de Armen raad voor de zesde maal vernieuwd. In zijn nieuwe samenstelling telt hij 56 leden, die 46 instellingen vertegenwoordigen. Het bestuur onderging belangrijke wijzi ging, doordat van de zeven aftredende leden slechts vier in het nieuwe bestuur terugkeerden. Daar de reorganisatie van het bureau op 1 Maart 1937 heeft plaats gevonden, is 1938 het eerste jaar, waarin de invloed daar van volledig valt waar te nemen. De onder zoeken en de bezoeken op het spreekuur toonen belangrijke teruggang: 1527 onder zoeken in 1938 tegen 3831 in 1936, 1043 be zoeken tegen 1713 in 1936. De vermindering der correspondentie was minder groot: aantal verzonden brieven 2158 tegen 2674 in 1936. Het aantal berichten inzake dubbele ondersteuning, sociale renten van onder steunden e.d. beliep 2039 tegen 1869 in 1936. Bij de Commissie voor den Onderhouds plicht werden 83 gevallen aanhangig ge maakt, waarvan 17 tot een oplossing kwa men voor ze in de commissie-vergadering (behoefden te worden behandeld. De Com missie trof dus een regeling voor 66 geval len, tegen 111 in 1936 De bijdragen, die werden opgelegd, vertegenwoordigen een jaarbedrag van f. 11.461 (in 1937 f. 15.311. in 1936 f.13 809) Hierbij komen de bij dragen van onderhoudsplichtigen, die reeds steunden, voor het geval bij de Commissie werd aangebracht en welke door de Com missie voldoende werden geacht, deze vor men een Jaarbedrag van f. 2145. Bij con trole bleek, dat van de onderhoudsplichti gen die in 1938 voor het eerst voor een bij drage werden aangeslagen 76% hun ver plichting ten volle nakwam, 13% ten deele en 11% in het geheel niet. De Commissie voor de ongehuwde moeder werd uitgebreid met vertegenwoordigsters van de Josephine Butlervereeniging. Zij stelde een subcommissie in voor geregeld overleg met den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon betreffende ondersteuning van ongehuwde moeders. Bij herhaling vond de secretaris aanlei ding de medewerking ran de pers in te roepen om te waarschuwen tegen ongun stig bekend staande instellingen en zwen delaars. Het verslag bevat belangrijke gegevens over het armwezen in het algemeen De daling van de werkloosheid, in 1937 begonnen, zette zich in 1938 voort, in Leiden in mindere mate dan gemiddeld over het geheele land. Het werkloosheidscijfer over onze gemeente over 1938 werd berekend oy> 28,8"tegen 31,5% over 1937, het aantal werkloozen, bij de arbeidsbeurs ingeschre ven, beliep einde Juni 3780 tegen 3896 in 1937. De kosten van levensonderhoud toonden slechts geringe schommeling De ondersteuning geschiedde in hoofd zaak in den vorm van geld en natura. Dit beliep in totaal f. 2.414.000. dat Is ruim 41.000 gulden meer dan in 1937. Het leeu wendeel kwam uit overheidskassen. Wat de kerkelijke instellingen te zamen besteedden liep terug van f 93 000 in 1937 tot f. 87.000 in 1938. het totale bedrag van de particu liere instellingen van algemeenen aard van f 15.000 tot f. 12.000. Hier staat tegenover, dat door bemidde- HEDEN. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara): Spr. do heer Schoonderbeek. 7 uur nam. Rotterdam i Havenziekenhuis)Leden- verg. Ver. Inst. voor Tropische Geneeskunde. 2Vs uur nam. Donderdag. Gerecht 10: Theosofische Ver. 81/4 uur nam. Kam. OnneslaboratoriumCursus natuur kunde Leidsche Volkshuis. 8 uur nam. Volkshuis: Cursus ziekenverpleging. 81/4 uur nam. Vrüd&g. Jeruël': Spr. ds. J. A. Monsma van R'dam. 8 uur nam. Zaterdag. St-adszaalJaarfeest Ver. van Mathesianen. 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9^—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags, Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat. 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrüdags: Inst. v. Praeventieve Gcaees- kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Jongens met smerige gezichten". Eiken dag behalve Vrüdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Rare snuiters". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. „De gier van de Jamaica". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorL voorstelling 27 uur en 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit in de lucht". Zondag te 2, 4% en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „Test-piloot". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 7 t/m. Vrijdag 13 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48. tel. 21060 en D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24.807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26.274. ling van de Oommissie van Samenwerking voor Bijzondere Nood-en f. 17.000 werd ver strekt. welk geld uit verschillende bronnen bijeenkwam. Aan uitbesteding in gestichten en gezin nen werd in totaal f. 61.000 uitgegeven, dat is f, 1000 meer dan in 1937. Loon en in werkverschaffing beliepen f. 44.000 tegen f. 33.000 in 1937. Het aantal openbare collecten voor lief dadige doeleinden steeg van 86 tot 94, waar bij ruim f28 000 werd ingezameld tegen f. 21.000 in 1937. RIJKSHERBARIUM. Jaarverslag over 19381939. Aan het jaarverslag van den hoogleeraar- directeur van het Rijksherbarium over 1938- 1939 ontleenen wij het volgende: In de personeelsbezetting kwam geen wij- ging behalve dat één van de volontairs bij het technisch personeel werd aangesteld. Gedurende het verslagjaar werd het Rijks herbarium bezocht door 51 personen, van wie er 18 langeren of korteren tijd in het instituut werkzaam waren. Dr. H. R. Sinia vervaardigde door middel van een groot aantal steekproeven een kaartsysteem van verzamelaars en verza melingen. dat door de secretaresse, mej. Böthlingk met een geografisch gerang schikte lijst zal worden aangevuld, een en ander ten behoeve van de voorgenomen in ternationale Inventarisatie van herbaria. De hoogleeraar-directeur maakte een tweetal bultenlandsche reizen, n.l. naar Zuid-Afrika en Madagascar (met A. D. J. Meeuse), Augustus 1938Januari 1939, en als regeerlngsafgevaardigde naar het 6th Pacific Science Congress in Californië, Juli- Augustus 1939. Bij beidfc reizen werden bo tanisch materiaal verzameld, instituten be zocht en connecties aangeknoopt. Geduren de zijn afwezigheid trad de conservator dr. J. Th. Henrard als waarnemend directeur op. Samen met den hoofd-assistent, dr. S. J. v. Ooststroom. nam hij ook de propaedeuti- sche colleges waar. Het verslag bevat voorts een overzicht van het door de stafleden verrichte wetenschap pelijke werk en de titels van hun publicaties (18 artikelen 5 van den officieuzen mede werker dr. J. J. Smith) (vorig jaar 21 0». De bibliotheek nam toe met 31 boeken ten 793 overdrukken, het aantal loopende tijd schriften met 21 tot 480. Uitgeleend werden 7702 ex. (v. j. 9533), ga leend 1614 (v. j. 1426». De aanwinsten Be droegen 8312 (v. j. 9265) ex., waarvan 8187 (v. j. 7657) planten. Het aantal uitgegeten doubletten bedroeg 1379 (v. j. 4708). Gemonteerd werden 16290 ex. (v. j. 2539)5), voor de eerste maal in de collectie opgeiho- men 14001 ex. (v. J. 11209). Met het oog op den oorlogstoestand is c ^et van belang te vermelden, dat zich op 1 tember 1939 6266 ex. ter leen in het buiten land bevonden, waarvan 2699 ln Duitsaze- land, 1512 in de Vereenigde Staten. 72^»n4! Frankrijk, Ned.-Indië 715, Zweden 396. len 20. J Aan publicaties verscheen Blumea k III, No. 2 (blz. 203—387). Hiervan w< 438 ex. verzonden. Tenslotte vermeldt het verslag nog mede- deelingen omtrent het onderwijs. Voor het alhier afgenomen examen apothekersassistent zijn geslaagd mej. M. C. de Vos (Rotterdam) en de heer A. F. Heynes (Rotterdam). Als verdacht van verduistering van levensmiddelen ten nadeele van het Acade misch Ziekenhuis is aangehouden de 34-ja rige mej. M. J, S., aldaar in dienstbetrek king en als verdacht van heling haar 31-ja- rige verloofde C. B. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6