Uit het Britsche Lagerhuis LEiDSfH DAfiRUD - Eerste Blad Woensdag 11 October 1939 De strijd in het Verre Oosten Uiteenzetting van Kingsley Wood Overzicht Opening van de campagne voor de Winterhilfe in Duitschland Polen De prestaties der luchtmacht Het ziet nog lang niet naar vrede uit In Amerika Bericht aan gemobiliseerden Verspreide berichten Rede van Goebbels Rede van Hitier aan boord en de rookontwikkeling waren een bewijs voor het Duitsche succes. Twee Duitsche vliegtuigen moesten een noodlanding maken op Deensch gebied De bemanning is ongedeerd. Daarentegen meldt de Britsche admirali teit: Maandagmorgen zag een Britsche torpe- dobcotjager. varend in een zware zee. een vijandelijk vliegtuig. Het schip draaide bij en opende het vuur. Het vliegtuig deed van een hoogte van 5000 voet een bomaanval. Een bom ontplofte op bijna 360 meter af stand van stuurboord van het schip in zee. Een tweede, grooter vliegtuig, werd waar schijnlijk getroffen door het afweergeschut van het schip toen het een dergelijken aan val probeerde uit te voeren. Er werden drie groot ere bommen geworpen, doch deze vie len eveneens op grooien afstand van het schip in zee. Het eerste vliegtuig trachtte toen een aanval in duikvlucht uit te voeren, doch het werd verdreven door het geschut. Twee bommen, die "werden geworpen, mis ten het schip on ongeveer 200 meter. Des middags werd een eskader Britsche kruisers aangevallen en er ontwikkelde zich een gevecht, dat langer dan een uur duurde. In geen van de aanvallen werd een Britscli schip geraakt of beschadigd en er waren geen slachtoffers. Het is niet bekend, of de vijand verliezen leed. doch neutrale berichten melden, dat cenige van de toestellen hun basis niet heb ben bereikt. DE WERKHERVATTING. Seldte, de Duitsche rijksminister van ar beid. heeft in de Berliner Börsenzeitung een uiteenzetting gegeven van de werkhervat ting in het bezette Polen. Hij schrijft, dat spoedig na het binnenrukken van de Duit sche troepen, in de onder militair bestuur gekomen districten arbeidsbureaux werden opgericht om het bedrijfsleven weer op gang te brengen. In het geheel zijn in het dis trict Danzig-West-Pruisen 21 arbeidsbu reaux opgericht in Posen 18, in Oost-Opper- Silezië en in het gebied van Olsa 12. in het gebied van Warschau zes, in het gebied van Lodz ook zes en in de gebieden van Kielce en Krakau tien. De arbeidsbureaux functi- onneeren overeenkomstig de in Duitschland geldende regelen. Men wil zoo snel mogelijk een overzioht over de heerschende werk loosheid en over het aantal en de geschikt heid van de aanwezige werkkrachten krij gen. Parallel daarmee loopt het streven om de werkloozen, die ter beschikking staan, snel aan het werk te zetten. Begonnen wordt met de bedrijven, die voor den oor log van belang zijn, en met den landbouw. Werkloozen, die niet gebruikt kunnen wor de, krijgen ondersteuning. De Duitsche autoriteiten hebben in Op- per-Silezië reeds alle wetten ingevoerd, welke ook in het rijk gelden. De Joodsche winkels zijn gesloten. Joden mogen geen handel drijven en alle auto's en radiotoestellen van Joden zijn in beslag genomen. Bovendien moeten de Poolsche Joden helpen bij het ruimingswerk. dat noodig is geworden door de bombardemen ten. Zij, die weigeren, worden zwaar ge straft. De post tusschen Opper-Silezië en de aan grenzende landen werkt normaal, doch on der strenge controle. DE INLIJVING VAN WESTELIJK WIT-RUSLAND. Naar het Fransche Havas-bureau uit Moskou meldt, zullen op 22 dezer verkie zingen gehouden worden voor de Nationale vergadering van Westelijk Wit-Rusland. Deze vergadering zal de inlijving van dit gebied bij de Wit-Russische Sovjet-repu bliek moeten bekrachtigen, alsmede de ver deeling van den grond en de nationalisatie van de banken en van de groote industrie. Voorts worden toebereidselen getroffen voor de bijeenroeping eener Nationale ver gadering tot bekrachtiging van de Veree- niging van de westelijke Oekraine met de Oekrainsche Sowjet-Republiek. De verkiezingen zullen plaats hebben vol gens algemeen, gelijk, rechtstreeksch en ge heim kiesrecht iSicü De minimum leeftijd voor de afgevaardigden is achttien jaar. In liet Britsche Lagerhuis heeft sir John Simon medegedeeld, dat de weke- lijksche verklaring van minister-presi dent Chamberlain is uitgesteld van heden tot morgen. De minister van oorlog, Hore Belisha, zal daarentegen vandaag zijn verklaring af leggen in plaats van morgen en aangezien morgen de debatten zullen worden gehou den over buitenlandsche zaken, zullen de debatten over het ministerie van voorlich ting en radio heden plaats vinden. De minister van luchtvaart. Kingsley Wood, voerde het woord over de prestaties der Britsche luchtmacht. Aan het Westelijk front, zoo zeide hij, zijn de Britsche vliegers er in geslaagd, op ge ringe hoogte zóó taliijke foto's van de Sieg- friedlinie te nemen, dat thans een volledige fotografische kaart van deze linie kon wor den samengesteld. De eerste vier weken van den oorlog heb ben Britsche vliegtuigen 72 maal duikboo- ten gesignaleerd. Vier-en-dertig maal wer den de duikbooten aangevallen. Sommige dezer aanvallen hebben zonder twijfel suc ces gehad. De geest en het moreel van de lucht macht, is schitterend. De officieren en manschappen zijn trotsch op hun lucht macht en vol vertrouwen, dat zij hun taak goed zullen vervullen en dat zij den vijand zware verliezen zullen toebrengen. Dag en nacht houden de vliegtuigen van de Britsche luchtmacht thans verkennings vluchten boven het gebied van den vijand. Het uitstrooien van vlugschriften boven een groot deel van het Duitsche grondge bied. waarbij tevens succesvolle verken ningsvluchten gemaakt werden, is van groote waarde gebleken voor het verstrek ken van inlichtingen aan het Duitsche volk De Britsche vliegtuigen ^ijn zeer vlot naar Frankrijk overgebracht en het tran sport van vliegtuigen wordt nog voor eeni- gen tijd voortgezet. Er zijn maatregelen genomen, om de op leiding van het personeel van de lucht macht te versnellen, voor zoover dit met de veiligheid en de doeltreffendheid van het luchtwapen te vereenigen is. De gevechten met den vijand hebben den hoogen dunk. dien wij van de kwaliteit van onze luchtmacht hadden, ten volle beves tigd. De Duitschers hebben hoog opgege ven over hun luchtmacht, speciaal over hun gevechtsvliegtuigen, maar de fei ten toonen aan, dat onze nieuwste ge vechtsvliegtuigen beslist beter zijn dan de Duitsche. Een toestel van het nieuwste Messer- schmidt-type is intact in handen van de CHINEESCHE SUCCESSEN. Volgens de officieele Chineesche lezing rijn de Japansche troepen door den Chi- neeschen tegenaanval bij de rivier de Wilo in 3 dagen over een afstand van 50 kilome ter teruggeslagen. Zij verloren 30.000 doo- den. Na Pingkiang heroverd te hebben staan de Chineezen thans bij de Hsint- jiang. Het Chineesche telegraafagentschap meldt dat Tsjang Kai Sjek ter gelegenheid van den acht en twintigsten verjaardag der stichting van de Chineesche republiek per radio een boodschap heeft gericht tot het Chineesche volk, waarin hij o.m. wees op de noodzakelijkheid om tot het einde de taak der Chineesche revolutie voort te zet ten. waarvan de voltooiing alleen een duur zame vrede voor China kan waarborgen. Voorts waarschuwde hij het volk tegen „valsche hoop" op een snel einde van het conflict. Ten slotte wekte de maarschalk zijn hoorders op om weer den „krachtigen geest aan te kweeken, die de revolutie van 1911 bezielde, en op te rukken met vertrou wen op den weg der overwinning". RUSLAND EN JAPAN. Het sovjet-Russische consulaat te Shang hai is op last van de regeering te Moskou „tijdelijk" gesloten. De belangen van de sovjet-unie zullen door het Noorsche consulaat worden be hartigd. De consulaten te Peiping en Tientsien waren reeds eerder gesloten en op het oogenblik is nog slechts het consulaat te Charbin geopend. In sommige kringen verluidt, dat de be trekkingen tusschen de sovjet-unie en Ja- £an wederom slechter zijn geworden ten gevolge van de weigering van de sovjet unie, den steun aan China te staken. Franschen gekomen, zoodat wij in staat waren onze meening te toetsen Wat van Duitsche zijde over het neerschieten van onze vliegtuigen gemeld werd, is in sommi ge gevallen juist geweest, in andere ge vallen echter waren deze berichten schro melijk overdreven. De productie van onze vliegtuigfa brieken is, sinds de oorlog uitbrak, vol tooid en op een wijze, die haar weerga niet kent. Het werk op deze fabrieken neemt met den dag toe en alweer zijn nieuwe fabrieken bijna voltooid, zoodat eerlang de productie van de Britsche vliegtuigfabrieken zal worden opge voerd tot ruim het dubbele van het geen reeds werd bereikt. Ten aanzien van de Duitsche verklaring, dat de burgers van Berlijn rustig hebben geslapen tijdens de Britsche vluchten bo ven de rijkshoofdstad, zeide de minister: Bij hun terugkeer spraken de Britsche vliegers over zoeklichten, welke op hen wa ren gericht en over vuur. dat op hen was geopend, zoodat we alleen kunnen consta- teeren, dat inderdaad de bewoners van Berlijn wel heel vast moeten slapen". Kingsley Wood verklaarde verder, dat de 1 recruteering van vliegers het systeem van vrijwilligers handhaaft. In de veertien da gen, welke volgden op het uitbreken van den oorlog, zijn 10.000 vrijwilligers voor de luchtvaart aangenomen. Een groot aantal vrouwen is aangenomen voor de vrouwe lijke hulpdiensten van de luchtmacht en een groot aantal vroegere leden van den burger-luchtwacht-dienst zijn ingelijfd bij de luchtmacht. Hierna deelde hij mede. dat de regee ring weet, dat Duitschland ernstige moei lijkheden, welke men In Engeland heeft, deze zijn zeker niet minder dan de moei lijkheden, welke men in engelend heeft. De Fransche vliegtuigproductie heeft den laatsten tijd grooten voortgang gemaakt In een onderhoud met den Franschen mi nister van luchtvaart is besloten tot een meer intensieve samenwerking tusschen de Fransche en Britsche industrie. Ten aanzien van de hulp van de domi nions zeide de minister, dat ongetwijfeld de hulp, welke dedominions thans zullen verleenen, grooter zal zijn dan in den groo ten oorlog. De vliegtuig-productie in de do minions zal vergroot worden en de moge lijkheid om hier. buiten gevaar voor aan vallen van den vijand te produceeren en vliegers op te leiden, zal ten volle wor den uitgebuit. Een technische commissie onder leiding van lord Riverdale is reeds op weg naar Canada, waar zij vertegenwoordigers van Australië en Nieuw-Zeeland zal ontmoeten. Zuid-Afrika verlangt om verschillende re denen zijn personeel zelf op te leiden. De minister verklaarde overtuigd te zijn, dat de vliegers van thans op dezelfde grootsche wijze hun taak zullen vervullen als reeds eerder is gedaan. Hitier heeft gisteren de Winterhilfe-cam- pagne geopend. Voor zoover hij daarbij sprak over de algemeene situatie kon men niet zeggen, dat hij bepaald zijn vredes aanbod onderteekendc! Of dit moet worden geweten aan het groeiend inzicht, dat aan vrede voorloopig niet is te denken? Dat moet toch ook de conclusie zijn. die uit Daladier's rede is te trekken. Geenszins was het reeds een rechtstreeksch antwoord op de rede van den Fuehrer, slechts zijde lings. maar dat er niets of althans zeer wei nig veranderd is in de Fransche doelstellin gen, kwam wel zeer duidelijk naar voren. Van Duitsöhe zijde moge men het nu voor stellen, alsof ten aanzien van Frankrijk Hitler's aanbod de Fransche ideeën dekt, doch dit is slechts zinsbedrog, want het gaat nu eenmaal niet alleen om Frankrijk, doch cm veel meer. Bovendien: welke ga ranties heeft Hitier gegeven voortaan van agressie af te zien Neen. de wereld is niet verder gekomen op den weg van den vrede. Morgen volgt nu een verklaring van Chamberlain. De leider der Engelsche arbeiderspartij, Attlee, heeft een radiotoespraak gehouden, waarin hij zeide: ..Indien Hitier vrede wenscht, moet hij dat door daden toonen. Door een terugkeer tot den boestand van de laatste acht jaar zou men niet den vrede, doch een wapenstilstand krijgen Wij vech ten voor het verkrijgen van veiligheid voor het gewone volk van alle landen, ock van Duitschland. De arbeiderspartij acht het van het grootste belang, dat aan de wette- looze agressie een einde wordt gemaakt. Zij neemt daarom ten volle deel aan den strijd tegen het Halerisme. Hitler's voorstellen, die onmiddellijk na een brutalen aanval gedaan werden, stellen eischen, doch geven in ruil daarvoor slechts vage beloften voor de toekomst. Het Brit sche volk vraagt een daad, die de oprecht heid van Hitier zal bewijzen. Er kan geen blijvende vrede tot stand komen zonder een nauwere eenheid tus schen de Europeesche volken, economische samenwerking, ontwapening en collectieve veiligheid. Onze kracht ligt in onze vrij heid. We moeten de vrijheid in dit land behouden en haar uitbreiden tot het ge- heele Rijk. Indien er vrede komt, moeten wij de zekerheid hebben, dat het een vrede in gerechtigheid is". Hoezeer in Duitschland overigens prijs wordt gesteld op Vrede, bewijze het vol gende, al neme men het met zekere reserve: De Berlijnsche correspondent van de ,,Neue Zuercher Zeitung" beschrijft toonee- len van vreugde, welke zich gisteren in Berlijn afspeelden, toen zich geruchten over een wapenstilstand aan het Westelijke front en den val der Britsche regeering in de stad verspreidden. De correspondent schrijft, dat „het nieuws" een geweldige sensatie verwekte en snel van mond tot mond T£ng. Steeds aan groeiende groepjes menschen bespraken deze jongste ontwikkeling en op vele plaat sen begon men uitbundig pleizier te maken. Café-eigenaars verstrekten gratis con sumpties en vele winkeliers gaven hm klanten een geschenk om het feit te vieren. Daarna kwam de bittere ontgoocheling, toen de avondbladen op straat verschenen, welke de geruchten in groote opschriften tegenspraken. Zooals gezegd, dit moge overdreven zijn voorgesteld, de geruchten hebben geloopen -(ook in Amsterdam!) en deden voor een oogenblik veel hoop ontstaan. Wagrna de ontgoocheling zooveel te feller was. 1 Uit welken koker de geruchten kwamen, is niet opgehelderd. Aan een bemiddeling van Roosevelt valt evenmin nog tc denken. Roosevelt gaf een uiteenzetting, dat hij weigert de door een naamloozen en ondergeschikten ambtenaar van het Duitsche rijksministerie van propa ganda uitgesproken ultnoodiging, welke in de bladen werd opgenomen, in overweging te nemen. Volgens welingelichte kringen is deze ver klaring er toe bestemd de rijksregeering te doen zien, dat Roosevelt de uitlatingen van het officieele orgaan der nationaal-socia- listisohe partij tegenover hem. noch het stilzwijgen van den rijkskanselier tegen over de aanbiedingen van den president der Verenigde Staten langs den weg van vreedzame onderhandelingen de moeilijk heden van Europa op te lossen, niet zal vergeten. Politieke kringen voegen hier aan toe. dat de verklaringen van president Roosevelt zich ook niet door de houding van eenige Senatoren van de wijs zullen laten bren gen. Svenska Morgenbladet, een Zweedsche krant, welke vooral ln kerkelijke kringen wordl gelezen, oppert het denkbeeld, tot den Koning van Zweden het beroep te richten, zijn diensten als bemiddelaar voor de zaak des vredes aan te bieden. Het blad verklaart, dat honderdduizenden Zweden een dergelijk initiatief zouden ver welkomen. daar anders de wensch der neutrale wereld tot vrede niet tot uiting zou komen. Maar of de koning zich daartoe wil lee- nen. vooral na het gebeuren in de rand staten en de bedreiging van Finland Is zeer twijfelachtig. Uil Italië blijven merkwaardige uitspra ken inkomen. Men oordeeie: ,,De Latijnsche cultuur is superieur aan de nevelige Noordsche en Slavische ideolo gieën". zoo luidt het oordeel, dat wordt uitgesproken door het dagblad „Italia" als conclusie van commentaren op de rede voering. die door generaal Franco is uit gesproken over de Italiaansch-Spaansche betrekkingen bij de overhandiging der ge loofsbrieven van den nieuwen Italiaan- schen ambassadeur in Burgos. Het katho lieke Mllaneesche blad schrijft verder: ..het Christelijke Westen verdedigt zich. Wat heden Italië nader brengt tot Spanje, wat hen nog meer solidair maakt op een zoo tragisch oogenblik voor Europa, is niet een geest van overheersching en geweld, noch territoriale ambities, maar wel de verdediging van hun geestelijk erfdeel, d. w.z. van de Roomsche en Katholieke be schaving. In deze vastberadenheid van de beide bevriende landen merkt men een echo van geheel een roemrijk verleden van ridderlijkheid en idealisme, dat in heftig contrast staat met het materialisme van hen, die een overheersching door aantalen bruut geweld willen." DE NEUTRALITEITSWET. De motie-Tobey tob splitsing van de neu- traliteitswet in twee deelen, waarvan het eene betrekking zou hebben op de „cash and carry"-clausule en het andere op het wa pen-embargo, is door den senaat met 65 te gen 26 stemmen verworpen. Het Engelsche Reuterbureau voegt hier aan toe, dat de regeering door deze stem ming de eerste proef doorstaan heeft. De motie van Tobey had de strekking, dat het neutraliteitsontwerp van Roosevelt naar de commissie van buitenl. zaken zou wor den teruggezonden, en het doel de opheffing van het wapen-embargo te vertragen. DE STRIJDKRACHTEN MOETEN VERGROOT WORDEN. In een rede te White Sulfur Springs heeft de Amerikaansche ondersecretaris van oor log. Johnson, gezegd: „de verantwoordelijk heid van ons leger en onze vloot op het westelijk halfrond is zeer uitgestrekt. De overeenkomsten van Lima en Panama leg gen ons den plicht op, het onze te doen bij de verdediging der Amerikaansche instellin gen. Om die taak op doeltreffende wijze te kunnen vervullen, moeten wij te land en ter zee strijdkrachten hebben, die in overeen stemming zijn met onze groote verantwoor delijkheid De vierhonderd duizend man van leger en militie, zouden, wanneer zij thans ten oor log moesten trekken, te weinig tanks, ma chinegeweren en ander oorlogsmateriaal hebben. De wapenindustrie kan nog niet in alle militaire behoeften voorzien. Met het oog op den politieken toestand der wereld is een leger van tenminste 600 000 man noodig. De Poolsche veldtocht heeft waardevolle lessen op strategisch en tactisch gebied ge leerd en de laatste manoeuvres hebben aan getoond, dat in de Vereenigde Staten een betreurenswaardige achterstand heerscht. In verband met Duitschlands meerderheid i in de lucht en ten aanzien van de gemotori seerde formaties drong Johnson aan op uit breiding van de luchtvloot en van de gemo toriseerde afdeelingen. Amerika mag slechts op zichzelf vertrou wen. Het moet zóó sterk worden, dat moge lijke vijanden zich nog wel eens bedenken, vóór zij tot een aanval op ons continent overgaan. HOOVER TEGEN BARBAARSCHE OORLOGVOERING. De vroegere president der Vereenigde Sta ten. Herbert Hoover, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij er op aandringt, dat de Vereenigde Staten een vaan zullen op heffen tegen barbaarsche oorlogvoering door een verbod van verkoop van bommen werpers, gifgas en duikbooten aan welke na tie ook, hetzij neutraal, hetzij oorlogvoerend. Aangezien voor toezending van cou ranten aan gemobiliseerden naar hun militair adres geen porto verschuldigd is, kunnen wij van gemo biliseerden postabonnementen aan nemen, tegen den prijs van f. 0.18 per week, f. 0.80 per maand of f. 2.35 per kwartaal. Desgewenscht wordt over het abonne mentsgeld aan hun particulier adres per week, per maand of kwartaal be schikt. Zij, die een dergelijk speciaal abon nement wenschen, gelieven ons hun volledig militair adres op te geven, opdat ons Blad steeds zoo spoedig mogelijk in hun bezit komt. DE DIRECTIE TERECHTSTELLING TE BERLIJN WEGENS HOOGVERRAAD. Uit Berlijn wordt gemeld, dat een zekere Hermann Kruger wegens hoogverraad ter dood is veroordeeld en terechtgesteld. In een officieele mededeeling werd gezegd, dat Kruger het land in ernstig gevaar had ge bracht door den vijandelijken mogend heden inlichtingen van geheimen aard te verschaffen. DUITSCH VLIEGTUIG VOOR MAARSCHALK WOROSJOLOW. Het Fransche Havas-bureau meldt uit Moskou Göring heeft aan maarschalk Worosjolow een Ficseler Storch vliegtuig aangeboden voor 's maarschalks persoonlijk gebruik. Het toestel is ontworpen voor langzaam vliegen, bezit dus een geringe landdngssnelheid en kan dus volstaan met kleine landingsterrei nen. Het za1 naar Moskou worden gevlogen d-oor kolonel Ascherbrenner, de Duitsche luchtattaché te Moskou. FRANSCHE VOEDSELVOORZIENING VERZEKERD. Te Parijs zijn kaarten voor rantsoenee ring van levensmiddelen niet noodig geble ken. De hallen krijgen dagelijks een ruimen aanvoer. In vergelijking tot de dagen van vóór den oorlog zijn de prijzen zelfs aan zienlijk gedaald In officieele kringen koes tert men geen bezorgdheid voor den nade renden winter Men zegt, dat het vraagstuk der Fransche voedselvoorziening opgelost is. Gisteren is de campagne voor het Winter- hulpwerk te Berlijn geopend. Goebbels open de de bijeenkomst en zeide dat het vorige jaar 535.3 millloen was opgebracht tegen 417 millioen in het jaar 1937/'38. Het Duit sche volk had in het geheel reeds 2»/2 mil liard voor deze hulp aan de minder bedeel den gegeven. Het aantal medewerkers aan het winter- hulpwerk beliep 1.185.00, van welke nog geen vol procent salaris genoten. De Eintopf-Zondagen hadden 50 millioen opgebracht tegen 34 en de straat-collecten waren van 30 op 48 millioen gestegen. Voor de Ostmark was 137.4 en voor de Sudeten- Duitschers waren 17 millioen besteed. Aan de kinderen zijn 22 8 millioen maaltijden verstrekt. In dit jaar wordt de Eintopf-Zondag in een „offer "-Zondag veranderd, omdat de meeste Duitschers op Zondag toch al niet meer dan één gerecht verorberen. Het hulpwerk „Moeder en Kind" zal een speciale taak te vervullen hebben. Voor alle kinderen van arbeidende moeders zal spe ciaal gezorgd worden. Dagelijks moeten ongeveer één millioen kinderen gevoed worden. De taak is dus grooter geworden en het Duitsche volk moet en zal dus nog meer offers moeten brengen en zal dit ongetwijfeld met vreugde en liefde doen. Hoe hoog het „Kriegswinterwerk" ge schat wordt bewijst dat de Fuehrer persoon lijk is gekomen om de campagne van dit jaar te openen. Het winterhulpwerk, begon Hitler, is reeds iets vanzelfsprekends geowrden. Iedereen geeft zijn bijdrage, men is er reeds aan ge woon. Wij hadden ook een beroep op de be lastingbetalers kunnen doen, maar wij heb ben dezen weg niet ingeslagen, omdat wij den plicht van de gemeenschap van ons volk wilden wakker roepen. Een groot leger helpers is gemobiliseerd die daardoor tevens een blik kunnen slaan in den nood van zoo menig volksgenoot. Nood, een relatief iets, is er steeds geweest en zal er steeds blijven en daarom is het onze plicht dien nood te lenigen. Alle instellingen van het winterhulpwerk dienen om klassen-onderscheid op te heffen |en het gemeenschapsgevoel in alle geledin gen van het volk wakker te roepen. Wij waren dit jaar gedwongen naar de wapens te grijpen. In enkele weken is de staat, die het brutaalst tegen ons meende te kunnen optreden, neergeslagen, dank zij de dapperheid van onze soldaten en de prestaties van onze aanvoerders. Eén ding staat vast. De vijand zal ons niet vernietigen, noch economisch, noch militair en een Duitsche capitula- latle zullen ze niet beleven. Ik heb mijn bereidwilligheid om vrede te sluiten kond gedaan. Duitschland is besloten den strijd door te zetten als mijn aan bod afgeslagen zou worden. Noch de ellende van het oogenblik, noch de aan kondiging van den duur van den strijd zullen ons murw maken of tot vertwij feling brengen. Wat de vijand wil kan hij krijgen. Ik heb een moeilijken weg ingeslagen om Duitschland van Versailles te bevrijden. De weg voor ons kan niet moeilijker zijn, dan die. welke achter ons ligt ln de laatste twin tig jaar. Wij worden versterkt door de nu voltrokken gemeenschap van het heele Duit sche volk. Wij zijn bereid alle offers e brengen om den strijd om het bestaan 'e voeren. Het Roode Kruis zal een deel van 1e oporengst als onderdeel van het Wlni r- hulpwerk ontvangen. Ieder moet thans niet denken aan de grootte van zijn persoonlijk offer, maar slechts aan hen. die het aller grootste offer moeten brengen. Een nieuw volkslichaam moet uit dezen strijd voortkomen. Alles moet dit jaar over troffen worden. Wij zullen den vijand tro nen, die meent ons volk te kunnen ontbin den, dat het Duitsche volk steeds hechte: e samen zal staan. Wat wij gemeenschappe lijk moeten lijden, dat zullen wij verdragen. De beslissing over oorlog of vrede ligt niet meer bij ons. Wij strijden gemeenschappelijk ln den strijd en gemeenschappelijk voor den vrede. Hoe meer offers wij vrijwillig brengen hoe beter die vrede er voor ons uit zal zien. Het Duitsche volk moet zijn deel aan de goede ren dezer wereld deelachtig worden dat net toekomt op grond van zijn grootte en aan tal. In dezen zin open ik het Winterhulpwerk 1939/'40 en hoop dat het thuisfront thans goed zal maken wat het in de jaren 1914/'18 gezondigd heeft. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2