Finland neemt voorzorgsmaatregelen tegen Rusland Lithauen sluit verdrag met de Sovjets WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 No. 24401 Hoe de Sovjets de Randstaten in handen nemen De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Letland ratificeert sovjet- verdrag Estland De evacuatie der Duitschers Lithauen krijgt Wilna, de Sovjets militaire steunpunten Dil nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Het gevecht op de Noordzee LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties pit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) De Finsche minister van buitenlandschc zaken, Kekkoonen, heeft de bevolking van Helsinki en Wiborg in een radiorede aangespoord, morgen de steden vrijwillig zooveel mogelijk te ontruimen. De regecring wil vermijden tot dwang over te gaan. 60.000 per sonen zullen worden geëvacueerd. De minister verklaarde, dat de politieke toestand niet onrustiger of slechter is ge worden, doch dat het beter is, thans de maatregelen rustig uit te voeren, dan later overhaast. Voor het evacuceren van de bevolking der beide steden zullen met ingang van heden bijzondere treinen beschikbaar zijn. Dengenen, die niet buiten de stad bij familieleden onderdak kunnen krijgen, zal door de regeering een plaats worden aangegeven. Eigenaars van auto's, die wegens gebrek aan benzine geen gebruik van hun wagen mochten maken, zullen de auto's in de belde komende dagen mogen gebruiken voor de evacuatie. Later is gemeld, dat ook Tammerfors en Abo ontruimd zullen worden. Naar men verneemt, zijn bij de grens nog geen Russische troepen geconcentreerd, doch de garnizoenen worden versterkt. Met ingang van heden zal de beurs te Helsinki tot nader order gesloten blijven. De bank van Finland heeft besloten de komende dagen nieuwe bankbiljetten uit te geven van 1.000 en 500 Finsche mark. De correspondent te Helsinki van de .Basler Nachrichten" meldt aan zijn blad, dat het vertrek van de Finsche delegatie naar Moskou aanleiding is geworden tot een indrukwekkende manifestatie van vaderlandsliefde van de zijde der bevol king. Behalve de leden der regeering woonden duizenden personen het vertrek der dele gatie bij en hieven gezamenlijk een Luthersch religieus choraal aan, dat sinds de Hervorming niet meer in Finland is gezongen. De troepen hebben overal in het land de strategische punten bezet en bewaken de grenzen zorgvuldig. De Finsche pers wijst eenstemmig op de neutraliteit van Finland en op de on schendbaarheid van zijn grondgebied. De Zweden, die Finland steeds be schouwd hebben als een buffer tegen het bolsjewisme, zien, naar het Engelsche Reu- terbureau uit Stockholm meldt, het resul taat van de Finsch-Russische besprekingen te Moskou met bezorgdheid tegemoet. De openbare meeryng laat blijken, dat het een verklaring van de zijde der regeering wenscht. Het dagblad „Goteborgs Tidningen" vraagt: „Welk standpunt wordt in deze kritieke dagen hier ingenomen ten aanzien van de Aaland-eilanden? Kan dit Zweden in een conflict betrekken, of zal Zweden betrokken raken bij de gebeurtenissen in het Oosten?" Het blad verklaart, dat de man, die ver antwoordelijk is voor de buitenlandsche aangelegenheden in den rijksdag, een aan wijzing dient te geven, wat verwacht kan worden. Het te Kopenhagen verschijnende blad „National Tidende" schrijft, dat de onder handelingen te Moskou niet alleen een probleem zijn voor Finland, maar voor het geheele Noorden. De ernst is des te grooter, omdat deze onderhandelingen deel uitma ken van een veel grooter proces, dat het grootste gevaar voor het Noorden en voor geheel Europa inhoudt. Denemarken volgt de ontwikkeling der Finsch-Russische betrekkingen met de grootste aandacht, daar men van meening is, dat door een verder opdringen van Sta lin in de Oostzee de sovjet-invloed mogelijk naar het Westen voortschrijdt en zelfs tot Denemarken zou kunnen doordringen. De Letlandsche regeering heeft het verdrag van wederzijdschen bijstand met de sovjet-unie geratificeerd. Van de sovjet-Russisch-Letlandsche grens wordt naar het Engelsch Reuter-Bureau verneemt, gemeld, dat de Russische troe pen, met inbegrip van artillerie, vliegtui gen en tanks, geleidelijk van de grens wor den teruggetrokken. Onder leiding van den president van de Kamer voor handel en industrie. Berzin, zal heden een Letsche handelsdelegatie naar Moskou gaan om een nieuw Russisch- Letsch handelsverdrag te sluiten. De regecring van Estland is afgetre den. Geruchten willen, dat de nieuwe premier prof. Jueri Uluots zal zijn, de voorzitter van het Estlandsche parlement, die naar Mos kou is geweest om deel te nemen aan de Russisch-Estlandsche besprekingen. Men gelooft, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken prof. Ants Pilp zal zijn, eveneens een lid van de delegatie naar Moskou. Maarschalk Worosjilow heeft den chef van het Estlandsche leger, generaal Laido- ner, uitgenoodigd een bezoek aan Moskou te brengen. Laidoner heeft de uitnoodiging aanvaard. Uit Moskou meldt het Fransche Havas- bureau: Volgens hier ontvangen berichten zou de Duitsche regeering voornemens zijn, haar gezantschap te Tallinn te vervangen door een consulaat-generaal. De Russische sub-commissaris van Mari ne. Isakoff en commandant Mrehkoff zijn uit Moskou te Tallinn gearriveerd met nieuwe instructies, die betrekking hebben op de garnizoenen in Estland. Vele Estlanders, die woonachtig zijn in de plaatsen, waar de Russische garnizoenen zullen komen, zijn met hun bezittingen vertrokken, aangezien zij bevreesd zijn, dat deze geconfiskeerd zullen worden. Hmar Toenisson, de 30-jarige zoon van den Estlandschen oud-premier Jaan Toe nisson. is door zes revolverkogels getroffen en gedood. Het 11.453 ton metende Duitsche stoom schip „der Deutsche'' neemt heden te Tal linn de eerste 1000 Duitschers aan boord om ze naar Duitschland te repatrieeren. De andere schepen liggen te wachten in Tallinn, Paernu en Kuressaare op het eiland Oesel. Duizenden Duitschers zijn bijeengekomen in Tallinn, wachtende op hun vertrek. Velen slapen des nachts op stroo in de gesloten Duitsche scholen De Duitsdhe banken en zekere andere zaken blijven open. Na Maart zal geen Estlandsch Duitschers de Duitsche nationaliteit meer mogen verwerven. Veertien Duitsche schepen zijn voorts aangekomen in Riga. Libau en andere Letlandsche havens voor de evacuatie van de Duitsche minderheid, die in totaal on geveer 60.000 menschen omvat. Er worden spoedig nog meer schepen verwacht. De geheele evacuatie zal waarschijnlijk in twee of drie weken voltooid zijn. FRANSCHE BERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „De vijandelijke verkenningselementen zijn zeer actief tusschen Moezel en Saar. In deze streek hebben wij verscheidene aanvallen, waarvan sommige met vrij be langrijke effectieven gedaan werden, afge slagen." Het legerbericht van hedenmorgen luidt: „Sterke vijandelijke patrouilles zijn van nacht opnieuw teruggedreven ten Zuiden van Saarbruecken en in het gebied ten zuiden van Pirmasens". De genoemde activiteit vloeit volgens het Fransche Havas-bureau voort uit de nood zakelijkheid krijgsgevangenen te maken om den staf inlichtingen te verschaffen. Deze schijnt n.l. niet te beschikken over nauwkeurige inlichtingen. Aangezien de patrouilles slechts 's nachts konden ope- reeren om bij verrassing schildwachten te overweldigen en aangezien belangrijker af- deelingen er overigens niet in slaagden de voorposten te omsingelen, te ontwapenen en met gevangenen te ontkomen, veran derde de tactiek niet. doch de verkennings patrouilles werden telkens grooter zonder echter meer succes te behalen. Is dit. zoo vraagt Havas. de psychologische reden, welke het Duitsche commando ertoe drijft tot eiken prijs de gebieden te heroveren, welke het heeft moeten opgeven? Is het de snelle was van den Rijn, die het commando doet vreezen, dat de voor posten wederom worden overstroomd, zoo als voor het laatst eind Juli geschiedde of dat zelfs in de Siegfried-linie overstroo mingen zijn ontdekt, waartegen nauwelijks keeringen zijn opgeworpen? Het voortdu rend uitzenden van verkenningspatrouilles, de aanvallen op kleine schaal op Fransche linie, welke op alles zijn bedacht, kortom deze hardnekkigheid ondanks de herhaalde mislukkingen, vormen in elk geval blijk baar het bewijs, dat er alles behalve on verschilligheid en onbegrensd vertrouwen heerscht, waarvan de meer gezaghebbende Duitsche stemmen getuigen. Het Duitsche legerbericht luidt: Na een rustig verloopen nacht overdag zwakke activiteit der artillerie. ZWEEDSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Zweedsche telegraaf-agentschap Tdiningarnas Telegrambyra meldt: het Zweedsche ss. Vistula, dat met een lading stukgoederen op weg was naar Hull, is ge torpedeerd op 40 mijl ten Noord-Oosten van de Shetland-eilanden. Een sloep is in Haroldswick aangekomen met negen van de achttien opvarenden. Er wordt gezocht naar de tweede sloep met de overige leden der bemanning. In een vergadering van de Belgische so cialistische Senaats- en Kamerfracties heeft de minister van buitenlandsche za ken. Spaak, te kennen gegeven, dat de neutrale schepen en dat België zich waar- doen tegen het tot zinken brengen van neutrales chepen en dat België zich waar schijnlijk daarbij zou aansluiten. Van Deensche zijde zegt men echter niets te weten van zoo'n stap. In een schriftelijk antwoord op een vraag van een der leden van het Britsche La gerhuis heeft Churchill verklaard, dat het Omtrent de onderhandelingen met Li thauen is een communiqué uitgegeven, lui dende Van 3 tot 10 October zijn in Moskou onderhandelingen gevoerd tusschen volkscommissaris Molotof en den Li- thauschen minister van buitenlandsche zaken, Urbsys. over de afsluiting van een verdrag betreffende overdracht aan Lithauen van de stad Wilna en het ge bied om Wilna, benevens over een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen dc sovjet-unie en Lithauen. Aan de onder handelingen namen deel Stalin, Potem- kin en de Russische zaakgelastigde in Lithauen, Pozdnyakof, aan Russische zijde, en de Lithausche vice-premicr, Bizauskas, de Lithausche opperbevel hebber. generaal Rastikis en de Lithau sche gezant in Moskou. Natkevicius aan andere zijde. De onderhandelingen zijn op 10 October geëindigd met de onder- teekening van een pact betreffende de overdracht aan de Litho usche republiek van de stad Wilna en het Wilnasche gebied en een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen Lithauen en de sovjet-unie. Het verdrag bestaat uit negen artikelen, welke betreffen: 1. De stad Wilna en het gebied van Wilna zal aan Lithauen worden teruggegeven. 2. Beide verdragsluitende partijen ver plichten zich tot wederzijdsche hulp. cok militaire, in geval van een aanval op haar gebied van de zijoe van een derde Europee- sche mogendheid, hetzij te water, hetzij te land 3. =ovje'-unie verplicht zich het Li thausche lc0sr tegen voordeelige voorwaar den wapens en oorlogsmateriaal te ver schaffen. 4. Ter verdediging van de grenzen van Lithauen krijgt de sovjet-unie het recht in Lithauen troepen van haar leger en lucht macht te stationneeren. welker aantal en standplaatsen bij afzonderlijk verdrag zul len worden geregeld Ook de hiermede ver band houdende economische, administra tieve en juridische vragen zullen bij afzon derlijk verdrag worden geregeld. 5. Mocht een aanval of dreiging met een aanval tegen Lithauen geschieden, dan zullen sovjet-Rusland en Lithauen onver wijld overleg plegen over de daartegen te nemen maatregelen en met alle middelen tot verweer overgaan. 6. Beide partijen verplichten zich geen bondgenootschappen aan te gaan. welke tegen een der verdragsluitende partijen zou den kunnen zijn gericht. 7. Het onderhavige verdrag raakt de souvereine rechten der beide verdragslui tende partijen in geen enkel ODZicht. Het beginsel der niet-inmergir.g in de binnen- landsche aangelegenheden blijft door beide zijden gegarandeerd. 8. Het onderhavige verdrag wordt geslo ten voor den tijd van vijftien jaren Wan neer het verdrag niet een jaar voor afloop van dezen termijn wordt opgezegd, wordt het automatisch voor den tijd van tien jaar verlengd Lithauen blijft evenwel ook in geval van de opzegging van het onderhavige verdrag in het bezit van Wilna 9. Het verdrag treedt in werking met de uitwisseling der ratificatie-oorkonden, het geen binnen zes dagen te Kaunas zal ge schieden. Volgens de Duitsche bladen wordt een wijziging in de Lithausche regeering ver wacht. De „Boersenzeitung" zegt. dat de Russische druk op de Lithausche regeering zóó sterk is. dat zij er geen weerstand aan kan bieden. De soldaten van het roode leger zul'.en niet alleen in de Ealti=che staten binnenrukken: het bolsjewisme marcheert met hen. BINNENLAND. Geschenk van de studenten aan H. M. de Koningin; gedenkraam in de Grootc Kerk te Apeldoorn (Binnenland. 3e BI.). Vermoedelijk nog drie a vier autolooze Zon dagen (Binnenland, 3e Blad). Na de ramp van de Indra (Gemengd. 3e BI.) Plechtige inwijding van de Gereformeerde Zuiderkerk te Leiden (Stadsnieuws, 2e Blad). IVIen zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Onzekere markt - Onregelmatige koers- beweging - Geringe veranderingen - Amerikanen iets hooger - Beleggings- markt kalm. BUITENLAND. Daladier voor de radio tot het Fransche volk (3e Blad). Hoe deze rede is ontvangen (le Blad). Hitier opent de Winterhilfe-campagne (le Blad). De Engelsche minister Wood over de Brit sche luchtmacht (le Blad). Verdrag tusschen Lithauen en sovjet-Rus land (le Blad). Finland neemt voorzorgsmaatregelen tegen Rusland (le Blad). Onze militaire medewerker over het Weste lijk front (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Betrokken tot half bewolkt. Plaat selijk eenige regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zachter in het Noordoos ten. Overigens weinig verandering in temperatuur. convooieeren van neutrale schepen, die levensmiddelen naar Engeland brengen, door Britsche strijdkrachten, wordt over wogen, doch dat hij op het oogenblik nog geen verklaring kon afleggen. DE OORLOGSBUIT AAN CONTRABANDE. Uit Londen wordt gemeld: In de week, die op 7 October geëindigd is, heeft de contra bandecontrole 25.000 ton goederen aange houden, aangezien er bewijzen waren, dat zij contrabande vormden met bestemming naar Duitschland. Onder de in beslag ge nomen ladingen bevonden zich 13.800 ton petroleumproducten, 2500 ton zwavel, 1500 ton oliën en vetten, nog eens 1200 ton voe dingsmiddelen, 600 ton oliehoudende zaden, 570 ton koper en 430 ton andere ertsen en metalen, benevens 500 ton fosfaten. 320 ton hout en hoeveelheden andere goederen. Het totaal der in de eerste vijf oorlogsweken aangehouden goederen is gestegen tot bo ven de 316.000 ton. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede, dat op 9 October Duitsche vlieg tuigen bij verrassing een aanval hebben gedaan op Britsche oorlogsschepen aan de Westkust van Noorwegen. De aanvallers plaatsten zes zware tref fers op Britsche kruisers. De ontploffingen

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1