AKKERTJE BINNENLAND Het Roergebied: Een onneembare vesting "ÏBENDËl LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag fO October 1939 Derde Blad No. 24400 RADïO! !T.!53s£B 86ste Jaargang Instelling van distributie-inspecties Fustmoeilijkheden van de tuinderij De ondergang van de Courageous v. ROSSUM DU CHATTEL en DRIESSFA TAFELZILVER Luchtafweer tot in de perfectie voorbereid „Als ze onze fabrieken verwoesten, staan ze er over drie weken weer" .Onzichtbaar blauw.' dat zichtbaar bleek Teneinde een soepele regeling bij de uit voering v. cvntucclc distributiemaatre gelen te waarborgen en de mogelijkheid te scheppen, dat daarbij ten volle reke ning wordt gehouden met plaatselijke belangen en omstandigheden, heeft de minister van economische zaken beslo ten distributie-inspecties in te stellen. I De distributie-inspecteurs hebben tot taak [de verbindingen tusschen de plaatselijke distributiediensten en het departement van economische zaken, met name het centraal distributiekantoor, te bevorderen en te ver gemakkelijken. Verder zullen zij zoo noodig de verbindingsschakel kunnen vormen tus schen de plaatselijke vereenlgingen van de bij de distributie betrokken bevolkingsgroe pen en de plaatselijke distributiediensten. Het land is verdeeld ln vier inspecties, te weten: inspectie Noord, namelijk de provincies Friesland. Gronoingen en Drente. Inspecteur dr G. J. Otten, Leeuwarden; inspectie Oost. namelijk de provincies Overijssel en Gelderland. Inspecteur de heer joh. Schilstra, Hengelo; Inspectie Zuid, namelijk de provincie Noord-Brabant, inspecteur mr. H. G. J. M. Wagenaar, Den Bosch; Inspectie West, namelijk de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, be halve de steden Amsterdam, 's-Gravenhage, Botterdam, Utrecht en Haarlem, welke ste den rechtstreeks ressorteeren onder het cen traal distributiekantoor. Inspecteur: de heer D. J. Scheffel, Alkmaar. Hier en daar dreigt het veilingbedrijf spaak te loopen. STRAFFE MAATREGELEN TEGEN SPECULANTEN GEVRAAGD. De Tuinderij, het officieele orgaan van het Centraal Bureau van de Vellingen in Nederland maakt melding van groote moei lijkheden. waarvoor vooral onze fruitveilin gen, doch ook de groèntenveilingen komen te staan, doordat speculanten zijn gaan handelen in veilingfust. Hier en daar dreigt het veilingbedrijf zelfs spaak te loopen. De veilingen te Barendrecht, Delft, Goes, Oud- Beijerland en Zwijndrecht hebben meege deeld, dat zij in het geheel geen of vrijwel geen veilingklsten meer voorradig hebben om ze ter beschikking te stellen van haar eigen kweekers. I Een aantal koopers, zoo schrijft het blad, is bezig, al het veilingfust, dat zij maar te pakken kunnen krijgen, op te koopen tegen een prijs, gelijk aan het statiegeld. ZIJ spe- cuieeren er op, dat de stijging van den prijs voor nieuwe kisten hun straks de ge legenheid zal schenken, tegen een zoet winstje de opgekochte hoeveelheid van de hand te doen. De gevolgen voor onze veilingen zijn wer kelijk ontstellend. Dat blijkt wel uit het volgende: Een onzer veilingen heeft 120.000 groote fruitkisten. Deze zijn tegen het geldende statiegeld uitgegeven aan koopers. In nor male omstandigheden komen ze geregeld terug Thans heeft deze veiling echter nog geen 50 stuks tot haar beschikking. Een andere veiling heeft een voorraad van 140.000 kisten. Deze zijn alle verdwenen en komen niet meer terug. Er is in de heele veiling geen enkele kist meer te vinden. Weer een andere veiling had op 10 April van dit jaar 100.000 kisten ter beschikking, thans nihil. Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit Zuid Holland, maar zooals hier geschetst wordt, is de algemeene toestand aan de vel lingen, die gewoonweg ontwricht worden. De veilingbesturen trachten zooveel mo gelijk in het tekort aan kisten te voorzien door nieuwe te koopen. Doch dat is zoo een voudig niet. De prijs waartegen zij moeten inkoopen ligt reeds een 4060 pet hooger dan vóór liet uitbreken van de internatio nale moeilijkheden. Dit brengt dus veel hoogere kosten mee. Daarnaast echter duurt de aflevering van nieuwe kisten enorm lang. Sommige fabrieken kunnen zelfs niet eens leveren. Straks dreigt, aldus schrijft het blad ver der. nog een ander gevaar. Wanneer de kistenprijs voldoende gestegen is, zullen de speculanten hun voorraden wel tegen be hoorlijk, winstgevende prijzen van de hand doen. De kans is dan niet gering, dat de kisten van onze veilingen worden gebruikt om allerlei rommel aan de markt te bren gen. waardoor de naam van de betreffende veiling niet weinig geschaad wordt. Het ergste van alles is echter, dat een belang rijk onderdeel van de voedselvoorziening ln gevaar komt. Het Centraal Bureau van de Vellingen heeft aan de regeering de meest straffe maatregelen tegen dit misbruik gevraagd DE EERSTE SERINGEN. De heer P. Ravestein, kweeker aan den lUiterweg, te Aalsmeer, heeft dit jaar weer de primeur van den aanvoer der eerste se ringen. Marie Legraye, op de veiling. Het re- Icord van vorig Jaar, aanvoer op 4 October, is dus niet geklopt. De vierkoppers brachten 39 cent per tak op, tweekoppers een kwartje. Hbld. DE HULPVERLEENING VAN DE VEENDAM, Passagiers van het stoomschip Vecndam van de HollandAmerika Lijn. welk schip hulp heeft verleend aan de schipbreukelin gen van het Engelsche vliegtuig-moeder schip Courageous, dat op 17 September door een Duitsche duikboot is getorpedeerd, schrijven aan de N. R. Crt. uit Canada: Op Zondag 17 September des namiddags ongeveer 6 u. 30 zagen wij in de verte een zeer groot schip vergezeld door twee klei nere schepen. Langzamerhand werd de af stand tusschen de Veendam en de drie bo vengenoemde schepen minder, zoodat kon worden geconstateerd, dat het groote schip een vliegtuigmoederschip was vergezeld van twee torpedobootjagers. welke in verschil lende richtingen heen en weer voeren. Het uitzicht was heider maar de afstand te groot voor verdere naüwkeurlge waarne mingen. Omstreeks 7 u. 15 merkten wij op, dat een groot rookgordijn door het moeder schip werd gemaakt; de afstand zal van de Veendam nog ongeveer 6 mijl zijn geweest. In de veronderstelling dat de oorlogs schepen zich zouden verwijderen, schonken wij er geen aandacht aan. maar 5 minuten later hoorden wij twee knallen, wij zagen vanwege den afstand en den rook eerst niets bijzonders, maar wij merkten wel. dat een der torpedojagers zeer snel aan het rond varen was. Zeer kort daarop gaf de Veen dam het signaal op de stoomfluit: Klaar bij de sloepen. Alle menschen haastten zich hun zwemvesten aan te doen en zich naar de aangegeven plaatsen te begeven. Dit ge schiedde in volmaakte orde zonder eenige nerveuze opwinding. Kapitein Filippo stond op de brug zoo rustig te commandeeren alsof hij in de haven te Rotterdam was; allen deden hun plicht en de houding van officieren en bemanning was zoodanig, dat zij ons aller respect en vertrouwen in boe zemde. Terwijl de Veendam doorstoomde waren er al reddingsbooten buiten boord gelaten. Van het groote oorlogsschip was niets meer te zien. Inmiddels begon het reeds donker te worden. Wij zagen een groote opper vlakte olie op het water en enkele lichten behoorende bij drijvende reddingsvlotten. Op deze plaats stopte de Veendamde sloe pen werden te water gelaten en gingen op zoek naar drenkelingen. Ons schip zelf voer zeer langzaam rond met zooveel mogelijk lichten buiten boord om ook te zoeken. Wij zagen overal olie drijven en allerlei stukken wrakhout; ook zagen wij een vrachtschip (vermoedelijk Engelsch) waar van eveneens sloepen rondvoeren. Ook voe ren er sloepen van de torpedobootjagers rond, waarvan er een nog door onze motor boot gesleept werd daar de manschappen uitgeput waren. De sloepen bleven zoeken tot bijna middernacht. Een der sloepen pik te een drenkeling op. die later bleek reeds te zijn overleden. Een van de torpedoboot jagers voer rond de Veendam, en gebruikte af en toe zijn zoeklicht. Ook kwam er nog een sloep van een der torpedobootjagers langszij en een officier kwam aan boord om onze kapitein te bedanken voor de verleen de hulp. Ongeveer te half een zetten wij on ze reis voort. Wij willen niet nalaten hierbij nogmaals te verzekeren dat de uren onder deze om standigheden doorgebracht er toe mede werkten oqi ons vertrouwen in kapitein Filippo nog te versterken, evenzoo ln zijn officieren en bemanning en ons dankbaar te stemmen onder Nederlandsche vlag te varen. Bijzondere vermelding verdient hier nog de plichtsbetrachting van de verpleeg ster, den verpleger en de beide daartoe aan gewezen stewards. TIENDUIZEND BALEN SUIKER OP KOMST. „Stuyvesant"-suiker vrij. Het stoomschip „Stuyvesant" van de K.N.S.M.. dat Vrijdagavond j.l. te Amster dam in ballast binnenliep, daar het vrijwel de geheele lading, welke grootendeeis voor Duitschland was bestemd, in Southampton had moeten lossen, moest rapporteeren, dat het ook tienduizend balen suiker voor Ne- derlandsch binnenlandsch gebruik had moeten achterlaten. Dit was uiteraard geen gunstig bericht met het oog op de huidige schaarschte van suiker. Thans blijkt echter, dat de Engelsche controle-ambtenaren eenige uren, nadat de „Stuyvesant" de Londensche haven had verlaten, waarheen het schip was opge- stoomd, besloten hadden om deze lading suiker vrij te geven. Het schip was toen al buitengaats en het moest zijn kostbare lading achterlaten. Naar wtj vernemen, zal thans het s.s. „Oberon" van de K.N.S.M.. dat uit Grieken land via de Downs naar Amsterdam terug keert, deze tienduizend balen suiker ver voeren. Het schip ligt op het oogenblik te Southampton te laden. Zoo het niet den geheelen voorraad kan meenemen, zal een ander K.N.S.M.-schip het resteerende deel vervoeren. „Tel." Dr. COLIJN LID VAN DE EERSTE KAMER. Naar wij vernemen heeft dr. H. Colijn zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature De Vlugt, aanvaard. JUWELIERS 6354 Uitgebreide sorteering - Nieuwste modellen BREESTRAAT 95 (Ingez. Mrd.l RIJWIEL- EN MOTORRIJWIEL HERSTELLERS. Op initiatief der belde Nederlandsche Rijwiel- en Motorrijwiel-handelaren en -Herstellersorganisaties: B.R.H.N. en R.K. Bond werd in het begin van dit jaar een aanvang gemaakt om te komen tot een vereeniging. welke zich de belangen van het vakonderwijs in deze branche bijzon der zou aantrekken. Met verschillende organisaties, welke met het rijwiel- en motorrijwielvak direct ofwel indirect te maken hebben, werd con tact gezocht, met tot resultaat, dat thans gemeld kan worden dat voor het vak onderwijs voor deze beide vakken een koninklijk erkende vereeniging is tot stand gekomen, welke voor het tot stand komen van vak-cursussen en het afnemen der examens zal zorg dragen. HET ONTZET VAN ALKMAAR. Ondanks de moeilijke tijdsomstandighe den heeft men toch het jaarlijksche 8-Oc- toberfeest te Alkmaar gevierd, zij het dan op bescheiden schaal. De versiering van straten, was geheel achterwege gebleven. Men heeft zich er gisteren (omdat 8 October op Zondag viel, werd het feest gisteren gevierd) toe be paald alleen maar de vlaggen uit te steken, terwijl van gemeentewege de toren van het Stadhuis met schijnwerpers was verlicht, terwijl voor het fraaie gebouw een gasver lichting was aangebracht. Ook waren de Bergerbrug en de Lamoraalsluis geïllumi neerd. De herdenking ving aan met een reveille door schoolkinderen op de Steenenburg, een muzikale hulde werd gebracht aan den burgemeester en diens echtgenoote. Te twaalf uur werd bij het standbeeld in het Victoriepark door den voorzitter van de 8 Octobervereeniging, mr. C. J. de Lange, de gebruikelijke herdenkingsrede gehou den. De plechtigheid bij het Victoriebeeld werd door velen bijgewoond. Des middags werd in de stad een groote kinderoptocht gehouden, waarin vele aar dige nummers de aandacht trokken. Met een concert in de Groote Kerk werd de herdenking besloten. HET PAARDENDEPOT OP HOUTRUST. Een uiteenzetting van minister van Defensie. Op vragen van mevrouw de VriesBruins betreffende de op het terrein Houtrust te 's-Gravenhage gestalde paarden heeft minister Dljxhoorn het volgende medege deeld: Alvorens tot de beantwoording van de gestelde vragen over te gaan, meent de minister een korte uiteenzetting met be trekking tot de op het terrein Houtrust bij eengebrachte paarden te mogen geven. In verband met de opstelling, welke het leger na het voltooien van de mobilisatie moest innemen, was het noodzakelijk het alge meen paardendepot bevattende een algemeene reserve aan paarden te ver plaatsen naar 's Gravenhage. Aangezien het onmogelijk was op korten termijn in die stad voldoende en aan redelijke eischen Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES 'het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden \van kou, koorts en griep. '"AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. 939 (Ingez. Med.) beantwoordende stalllngrulmte te vorderen, werd een groot aantal paarden iruim 2000) voorlooplg bijeengebracht op het terrein Houtrust. Dit doen verblijven van de dieren in de open lucht behoefde geenerlei zorg te baren, omdat in den nazomer de land bouwende bevolking niet anders handelt. De gezondheidstoestand der paarden laat dan ook niets te wenschen over. Met het oog op den naderenden winter zijn inmid dels voorzieningen getroffen, zoodat sedert 23 September j.l. voor alle paarden onder dak aanwezig is. Overgaande tot de beantwoording van de gestelde vragen, kan de minister het vol gende mededeeien. Voor de paarden op Houtrust is steeds voldoende drinkwater beschikbaar geweest. Een deel der op Houtrust bijeengebrachte paarden is aanvankelijk ln een omheinde ruimte bijeengebracht en kon zoodoende een zekere bewegingsvrijheid genieten, ter wijl de overige paarden aan daartoe aan gebrachte balken werden bevestigd. Noch tans hebben ook laatstbedoelde paarden beweging gehad, aangezien zij tweemaal per dag aan de hand werden afgestapt. Hoewel bovendien het aan de paarden ver strekte rantsoen voedsel van den aanvang af met de geringe hoeveelheid te verrichten arbeid in overeenstemming is gehouden, was bij een zoo groot aantal, elkander vreemd zijnde dieren niet te vermijden, dat nu en dan onrust ontstond. Er zijn geen ongelukken voorgekomen met militairen, die met de verzorging der paarden zijn belast. Van de meer dan 2000 paarden moesten er 11 worden afgemaakt. CEMENT EN KALK VOOR PARTICULIERE BOUWERS. Voldoende voorraad ter beschikking. Blijkens het antwoord op een aan de Radio-Controle-Commissie gestelde vraag, laat het zich aanzien, dat er voorshands ook voor particuliere bouwers voldoende cement en kalk ter beschikking zal blijven, voor cement is weliswaar met Ingang van l October 1939 een distributie-regeling ge troffen, deze geldt echter alleen voor de producenten en importeurs van cement en beoogl uitsluitend de ontwikkeling op de cement,markt in de hand te houden. Voor Kalk zijn geen bijzondere maatregelen ge- o«„ De pr^s van cement heeft onlangs v,„ ,se,r,ln^e stijging ondergaan. De prijs van kalk is onveranderd gebleven. dig is voorbereid. Overal elders is het, alsof de autoriteiten er naar streven, het publiek, de massa der bevolking, zoo weinig moge lijk van den oorlog te laten bespeuren. Ner gens krijgt men lange colonnes militairen te aanschouwen, nergens ziet men overdag troepentransporten, nergens rollen pantser wagens of geschut over de wegen. Maar in het Roergebied dringen de afweermaat- regelen tegen luchtgevaar zich als het ware aan den bezoeker op. Men moet ze wel zien, of men wil of niet. Het Roerland is geen vroolijk land. De machtige industrieën geven het een soms grauw, steeds ernstig karakter. De lucht- afweermaatregelen accentueeren dien ernst nog in hooge mate. WEST-DUITSCHLAND, October. (Van onzen specialen verslaggever) Een vale schemering daalt over Duitsch- lands belangrijkste industriegebied De rook der fabrieken heeft zich met de dam pen der hoogovens vermengd tot een rossen nevel. De nacht is in aantocht, de duisternis. Zooeven heerschte hier nog ma ximale drukte, nu haasten zich de men schen in het grauwe avondlicht naar huis, om binnen te zijn voor de „Verdunkelung" weer volledig is. Ik bevind mij even buiten een belangrijke industriestad en kijk naar het Westen. Tegen den nog flauw lichtenden heimei stijgt enkele honderden meters van mij ver wijderd een vaag silhouet omhoog, snel en bijna geruischloos. Het is een der vele ka belballons, die in dit gansche uitgestrekte gebied worden opgelaten als de dag voorbij is. ballons, die een verraderlijke hinderlaag vormen voor vijandelijke vliegers, als die zich hier zouden wagen. Het is mij niet mogelijk den ballon te naderen. Hij wordt opgelaten in een stuk land. dat op flinken afstand van den weg ligt. Maar er zou in de duisternis trouwens toch weinig te zien zijn en het voornaamste is de wetenschap, dat er honderden van die ballons, wellicht duizenden, aan lange metalen kabels boven het Roergebied zwe ven. Zij vormen het bewijs, dat men half verwonderd over het feit. dat tot nu toe geen luchtaanval op de Duitsche wapen smidse werd gedaan uiterst waakzaam ls gebleven en ernstig rekening houdt met de mogelijkheid, dat de verwachte aanval len toch nog zullen komen. Bewijzen hiervoor zijn trouwens talrijk: zelfs wie het Roergebied niet zou kennen en er slechts een vluchtig bezoek aan zou brengen, zou gemakkelijk tot die conclusie kunnen komen. Want terwijl het opmerkelijk is. dat men nergens in Duitschland militair vertoon ziet, behoeft men waarlijk geen poging tot sflionnage te doen om te zien, dat de lucht- vaststellen, dat de verduistering daar heel Het vermoeden is gerechtvaardigd, dat deze zichtbaarheid van de luchtafweer niet onopzettelijk is. Men bevindt zich hier in bedreigd gebied. Het besef, dat alles gedaan om dit gevaar te verkleinen, moet de bevolking wel rustig stemmen, wel een veilig gevoel geven. Ais men beoogd heeft dit doel te bereiken, heeft men het inder daad bereikt. In alle steden kunnen de menschen de manschappen en officieren van de lucht - afweerbatterijen door de straten zien wan delen. Hun grijze uniformen met roode kraagstukjes vallen overal op. De gasmas kers hangen dezen militairen om de schou ders. Overal ziet men militairen, die tot het luchtwapen behooren, vliegers en waarne mers, in soortgelijke uniformen, slechts met andere, gele kraagstukjes. Overal kan men het luchtafweergeschut in stelling zien staan, soms min of meer verdekt, vaak dui delijk zichtbaar vanuit trein of auto. Overal weet men de kabelballons. Overal rijden den ganschen dag de donkergrijs geschil derde auto's van luchtmacht en luchtaf weer door de steden. Overal ziet men de geel en rood geschilderde borden, die wij zen naai' de gemeenschappelijke schuil plaatsen. In de plantsoenen, waar kinderen overdag zouden kunnen spelen, waar moe ders met haar kroost wellicht zich in de herfstzon zouden koesteren, zijn loopgraven aangelegd. En wie ook in steden buiten het Roergebied eens een kijkje heeft ge nomen, o'ie aal gemakkelijk hebben kunnen afweer hier op groote schaal en zeer gron wat minder sterk is, dan in het Roergebied zelf. Neem bijvoorbeeld Dusseldorf. Daar bran den hier en daar nog kleine, blauw licht uitstralende lantaarns, daar hebben de ho tels en restaurants nog kleine reclame lampjes uithangen, daar glanst in de halls der bioscopen gedempt blauw licht, daar zijn de trams wel „verduisterd", maar bijna achteloos. In Essen daarentegen is nergens een lantaarn te bekennen, heeft geen enkel hotel of restaurant een lichtje uithangen, zijn de trams van terzijde volmaakt on zichtbaar, weet men als vreemdeling niet, waar zich een bioscoop bevindt. Inderdaad voelt dar bevolking zich door dit alles gerust, veilig. Men weet, dat er ge daan is wat er gedaan kan worden en wie er als neutraal toeschouwer vertoeft, kan slechts bewondering hebben voor de wijze, waarop ook in dit opzicht de organisatie volkomen klopt. Wanneer men met de menschen spreekt. wordt aan dit gevoel van veiligheid en ge rustheid telkens weer opnieuw uiting ge geven. Ik vertel een paar Duitschers. met wie ik in gesprek ben geraakt, hoe sterk mij de rust, die allerwege heerscht, verwondert en. vraag of men geen angst heeft voor lucht aanvallen. Vijandelijke vliegers hebben nauwe lijks kans om hier in grooten getale door den luohtafweergordel heen te breken, ver klaren zij ernstig. Misschien dat het een enkel vliegtuig zou lukken, maar dat staat dan voortdurend bloot aan Het lucht afweergeschut: het kan ln de stralen van de vele zoeklichten bij helder weer niet onzichtbaar blijven. En bevinden vliegtui gen zich op zoo groote hoogte, dat ze on bereikbaar zijn voor het afweergeschut, dan hebben wij hier immers ook onze vlieg velden. Wat meent u? Dat wij hier geen vliegtuigen gereed hebben staan, klaar om aanvallers te verdrijven? Ik merk op, dat ik geen enkel vliegtuig heb gezien, slechts lichte bedrijvigheid bij de voor iedereen zichtbare vliegvelden. De Duitschers halen hun schouders op. Geloof maar gerust, dat ze er zijn! zeggen ze laconiek. Het Roergebied is voor aanvallen uit de lucht een onneem bare vesting! En wat zou het nu hinderen, als er toch eens onverhoopt een aanval zou luk ken? vraagt een ander. Onze militaire autoriteiten hebben toch vanzelfsprekend gezorgd voor groote voorraden aan oor logsmateriaal. Als de productie eens stag neert. komt men heusoh niet zonder te zitten. En bovendien: als men bijvoorbeeld een paar hallen van de Kruppfabrieken zou verwoesten, staan die immers over drie weken weer overeind. Wij hebben menschen genoeg om ze weer op te bouwen, we weten heel goed, dat we ook op vernielingen voor bereid moeten zijn. i Mijn zegsman laat mij een geïllustreerd tijdschrift zien Er staat een artikeltje in waarin wordt uiteengezet, dat Duitschland niet zijn geheele oorlogsindustrie in het Roergebied geconcentreerd heeft, mrar da! er gedecentraliseerd is: ook elders in Duitschland bevindt zich oorlog'industrie Hetzelfde zelfvertrouwen, dat men op leder gebied bij bijna iedereen die men WW»-""'0...*;. PH u.wtnd Vraag 001 393 (Ingez. Med.) spreekt aantreft, uit zich ook als men het over het luchtgevaar heeft. Of er innerlijk misschien toch twijfel heerscht? Wie zal het zeggen. Het treedt in leder geval niet aan den dag. Het Roergebied is vanzelfsprekend niet alleen in het Roergebied zelf te treffen. Het is een feit van algemeene bekendheid, dat het geheele Roergebied zijn drinkwater en zijn electriciteit betrekt uit het achter land. het Bergische Land. het Sauerland, met zijn vele door stuwdammen kunstmatig gevormde meren. Ook hier is op ruime schaal aan afweer aandacht geschonken, zeker niet minder dan in de steden, wellicht zelfs sterker. Want wel kan men een fabriek in drie weken tijds weer opbouwen, als men maar over voldoende werkkrachten beschikt, maar een stuwdam, neen. dat gaat niet. En het wegvallen der electriciteitsvoorziening en der drinkwatervoorziening zou voor een dichtbevolkt industriegebied als dit een verlammende klap zijn. Hoe goed men echter op afweer bedacht is en hoe voortreffelijk de genomen maat regelen ook zijn, toch schijnt de practijk nog lessen te geven. In de aan den oorlog voorafgaande maanden heeft men de glazen daken van alle fabrieken blauw geschilderd om het licht te beletten naar buiten door te drin gen en zoo de plaats der fabrieken aan den vijand te verraden. Lichtblauw zijn al die daken. Welnu: de ervaring, zoo wist men mij te vertellen, heeft geleerd, dat bij volledige verduistering in maanlichte nachten juist dat blauw het eenige zichtbare op de aarde is! Het witte licht van de maan maakt het toch al lichte blauw nog lichter. Vandaar dat op vele plaatsen druk ge werkt wordt om het blauw geverfde glas met zwart te overschilderen en dat men elders daarmede al gereed is gekomen. De glazen fabrieksdaken zijn zwart geworden. Dit heeft natuurlijk tot gevolg, dat overdag bij kunstlicht gewerkt moet worden. Maar men kan zich daardoor niet laten weer houden. De bevolking is gerust en moet gerust 1 blijven.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9