Nieuws uit de Filmwereld Het Duitsch-Russische pact LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 October 1939 Derde Blad No. 24397 80ste Jaargang GEMENGD NIEUWS Een vraaggesprek met von Ribbentrop Dagbladreclame is niet te vervangen VRAGENRUBRIEK HET VERKEERSONGELUK BIJ DE BERLAGEBRUG TE AMSTERDAM. SCHERPE DALING OP EEN EFFECTENKANTOOR. Het plafond kwam omlaag. De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, heeft den specialen correspondent van de Japansche bladen, „Tokio Nitsji-Nitsji" en „Osaka- Malnitsji", Koesoejama, ontvangen. Deze had gelegenheid op de volgende vragen een antwoord van den minister te krijgen: Wat is uw oordeel over de accoorden van Moskou en hun gevolgen voor de Europeesche politiek? Von Ribbentrop antwoordde „Ik ben zeer voldaan over het verloop en het resultaat der onderhandelingen tusschen Duitschland en de sovjet-unie, die hebben geleid tot een verheldering van den toestand in het vroegere Poolsche gebied en daarmede in Oost-Europa. Ik ben ervan overtuigd, dat het herstel van orde en rust in dit gebied niet slechts in het voordeel en tot een ze gen voor de daar levende verschillende volksgroepen zal zijn, maar dat met de verwijdering van dezen haard van onrust ook een belangrijke stap op den weg naar herstel van den wereldvrede gedaan is. Verder geloof ik, dat deze regeling een les is voor alle oorlogshitsers in de wereld en door alle vredelievende volken slechts op recht toegejuicht zal worden. Duitschland en sovjet-Rusland hebben in hun gemeen schappelijke verklaring Engeland en Frank rijk voor de keuze tusschen oorlog en vrede gesteld. Het staat aan de westelijke mo gendheden een beslissing te nemen." Welken invloed zullen deze Duitsch- Russische overeenkomsten op de Duitsch- Japansche en de Japansch-Russische be trekkingen hebben? „Ik heb met voldoening kennis genomen van het accoord van Nomonhan, dat eenige weken geleden tusschen Japan en Rusland tot stand is gekomen. Ik geloof, dat dit eerste accoord een positieve bijdrage voor een definitieve pacificatie ook in het Verre Oosten beteekent. Iedere verdere stap in deze richting wordt door Duitschland toe gejuicht. De Duitsch-Russische overeen komsten en de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Japan en Duitschland kunnen dit streven slechts bevorderen. Men zegt, excellentie, dat Duitschland met de Duitsch-Russische verklaring een groot vredesoffensief heeft geopend. Is dit werkelijk in overeenstemming met de be doelingen van de Duitsche regeering? Hierop antwoordde von Ribbentrop: „Duitschland heeft steeds den vrede en nooit den oorlog gewild. De Poolsche oor log is ons tegen alle verstandige aanbie dingen van den Fuehrer in, opgedrongen. Evenzoo hebben in 't Westen niet Duitsch land, maar Engeland en Frankrijk den oorlog verklaard. Als Duitschland daarom nog steeds tot vrede bereid Js, is dat niets nieuws. In elk geval zullen de westelijke mogendheden spoedig moeten beslissen. Anders zou tegenover de zinlooze bedrei ging der Engelsche oorlogophitsers, „ver nietiging van het Hitlerdom", die niets anders beteekent dan de vernietiging van het Duitsche volk, evengoed een Duitsche leuze, bij voorbeeld: „vernietiging der En gelsche democratie" gesteld kunnen wor den, hetgeen de vernietiging van het Brit- sche imperium zou beteekenen en- wat even zinloos schijnt. Gelooft u, dat Japan bij deze vredes- actie een bijdrage tot herstel van den we reldvrede kan leveren? „Ik geloof, dat het gewicht van Japan, als de domineerende mogendheid In Oost- Azië, bij alle groote beslissingen der we reldpolitiek van buitengewone beteekenls is. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat op het oogenblik in vele landen oorlogop hitsers zich bevinden, die ten zeerste ge ïnteresseerd zijn bij het uitbreken van den werkelijken oorlog in West-Europa. Een blik in de pers, vooral ook na de publi catie van de Duitsch-Russische vredesver- klaring Is voldoende om waar te nemen, waar deze ophitsers aan het werk zijn. Deze internationale ophitsers hitsen van daag het Engelsche en het Fransche volk tegen Duitschland op en morgen zouden zij er niet voor terugschrikken bijvoor beeld het Amerikaansche en het Japan sche volk tegen elkander op te hitsen. Ik ben er zeker van, dat men zich in Japan hiervan bewust is. Ik geloof daarom, dat ook uw volk belang heeft bij het herstel van den Europeeschen vrede." Een Deensche meening. Daarentegen schrijft de Moskousche correspondent van het Deensche dagblad „Politiken": „Diplomatieke kringen alhier beschouwen het Russisch-Duitsche pact steeds meer als een illusie, die op het punt staat om uit te flakkeren als een vriendschap voor het ge mak, die ontbonden kan worden, wanneer het gezonde verstand dat elscht. Het samengaan is gebaseerd op straffe onderhandelingen en uitwisseling van be loften, welke gewijzigd worden, wanneer het belang zulks elscht. In Moskou be grijpt men, dat de Duitschers niet gaarne toezien bij Rusland's opmarsch naar het Westen te hunnen koste. Berlijn heeft uit Moskou alleen de belofte van militaire neutraliteit gekregen, waarvan zij weten, dat zij door de sovjets zou kunnen worden gebroken. Wat de beloften van Russische leveringen van grondstoffen betreft, alle deskundigen beschouwen dergelijke belof ten als bijna onmogelijk uit te voeren zonder nadeel voor de eigen defensie van Rusland." Voortgaande meldt de correspondent: „Waarschijnlijk wil Rusland een groot deel van zijn normale exporten naar Duitsch land zenden in plaats van naar de lan den, waarmede de verbinding is verbroken. Het Is mogelijk, dat het Duitschland's weerstandskracht in den oorlog tegen Frankrijk en Engeland wil verlengen, ten einde de ideologische vijanden van de sov jets uit te putten. Desniettemin is de uit voering van een dergelijk ambitieus pro gram waarschijnlijk boven de krachten der sovjets. Rusland, dat plotseling een Oostzeemo- gendheid is geworden, moet in overeen stemming met ?ljn nieuwe rol leven door siiel zijn vloot- en luchtstrijdkrachten uit te breiden en een dergelijk program laat weinig over voor den uitvoer naar Duitsch land", aldus besluit de correspondent. Ook het tweede slachtoffer overleden. Gistermiddag is ook het tweede slachtof fer van het ongeluk bij de Berlagebrug te Amsterdam, de militair Van der Veer uit Utrecht, aan de bekomen verwondingen overleden. PERSONENAUTO BOTST TEGEN VRACHTAUTO. Een zwaar gewonde te Eemnes. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is op den rijksweg AmsterdamAmers foort, onder de gemeente Eemnes, een per sonenauto, bestuurd door den 25-jarigen O. van B. uit Amersfoort, tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. De heer van B. liep daarbij zware verwon dingen op aan hoofd en borst en werd per ziekenauto naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Een tweede inzitten de van de auto. de heer L„ eveneens uit Amersfoort, werd licht gewond. De perso nenauto, die geheel werd vernield, is door de politie van Eemnes in beslag genomen. De inzittenden verkeerden onder den in vloed van sterken drank. BEWAARDER VAN HAARLEMSCHE HUIS VAN BEWARING MAAKTE EEN FOUT. Tegen de voorschriften in ging hij alleen de cel binnen. Naar blijkt uit een onderzoek ingesteld in verband met de ontsnapping van de vijf Duitschers uit het Haarlemsche Huis van bewaring, zou de bewaarder zich niet aan de voorschriften hebben gehouden. Er is n.l. bepaald dat als een bewaker de cel binnen gaat steeds een collega bij hem moet zijn. Toen dus even over tienen gebeld werd uit een cel. had de bewaker alvorens zich naar de cel te begeven, zijn collega moeten halen. Dat is niet geschied. De bewaarder kan ook de cel controleeren door het kijkgat, zonder te moeten binnengaan. Men vermoedt dat de ontvluchten in de groote steden door geestverwanten worden verborgen gehouden om een geschikte ge legenheid af te wachten tot ontsnapping over de grens. Vad. TEGEN EEN AUTO GEVALLEN. Doodelijk ongeluk te Rijswijk. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee heeft op het Jaagpad te Rijswijk een aan rijding plaats gehad, welke den wielrijder G. C. de B. uit Den Haag het leven kostte. Een vrachtauto, bestuurd door J. G. v. S. uit Hillegom, welke in de richting Delft reed, moest uitwijken voor een op het Jaagpad stilstaande bakfiets en kwam daardoor een weinig links op den weg. Uit de tegenovergestelde richting kwam een aantal wielrijders, waarvan voorop reed een juffrouw met een 10-jarig meisje ach ter op haar rijwiel. De wielrijdster durfde de auto niet meer voorbij te rijden, remde en klampte zich vast aan een ter plaatse staand hek. G. C. de B., die achter haar reed. zag geen uit weg meer en viel met het hoofd tegen de auto, tengevolge waarvan hij tegen den grond geslingerd werd. Met een ernstige hoofdwond en een zware hersenschudding werd hij opgenomen en per ziekenauto naar het Hypolitus-ziekenhuis te Delft ver voerd. waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. (Vad.) De „Tel.1 mciui/. Met veel geraas is gisteravond in het effectenmakelaarskantoor der firma Hentz en Co. aan de Heerengracht 499 te Am sterdam een gedeelte van het plafond om- laaggestort. Hoewel juist onder de plaats waar plotseling het plafond bezweek ver schillende leden van het personeel bij el kaar stonden, werd niemand getroffen. Reeds 's middags waren er teekenen, dat het plafond in het achterste gedeelte van het groote kantoorlokaal niet meer solide was. Van tijd tot tijd vielen kleine stukjes kalk naar beneden. Men schonk hier echter weinig aandacht aan. Op het drukke kan toor, waar 's middags onder beurstijd. maar vooral in den tijd waarop de New Yorksche beurs begint, een enorme bedrijvigheid heerscht en tientallen klanten door middel van circa twintig telefoontoestellen moe ten worden bediend, was het personeel zóó druk met de effectenzaken, dat men de kleine stukjes kalk vergat en door bleef werken. Het was ongeveer zes uur toen plotseling met dreunend lawaai het plafond over een groote oppervlakte openscheurde en neer plofte op de bureaux, waar even te voren nog menschen druk zaten te telefoneeren. Verschrikt stoven zij uiteen en renden naar de verschillende zijkamers en naar de telefooncentrale, terwijl één bediende on der een stalen tafel kroop. In het kantoor werd in enkele oogenblik- ken een groote verwoesting aangericht. BRAND IN FABRIEK VAN PARAPLUIES TE VENLO. Het vuur bleef beperkt tot de lakkerij. Gistermiddag tegen één uur brak brand uit in de Parapluiefabriek van den heer Ph. Cohen, gelegen aan den Parallelweg te Venlo. Het vuur werd ontdekt door den eigenaar der fabriek, die met eenige leden van het personeel nog aanwezig was, toen het overige fabriekspersoneel reeds naar huis was gegaan. Het bleek, dat er brand was ontstaan in de afdeeling lakkerij. De aanwezigen hebben, na alarmeering van de Venlosche brandweer, nog getracht met primitieve middelen het vuur te dooven, doch zij slaagden hierin niet. De vlammen vonden veel voedsel in de brandbare lakken. Korten tijd na het ont dekken van het vuur sloegen groote vlam men door de ruiten naar buiten. De Venlo sche vrijwillige brandweer was in zeer kor ten tijd met haar brandspuiten aanwezig en nam terstond het blusschingswerk met kracht ter hand. Spoedig wierpen vijf stra len groote watermassa's op het brandende gedeelte van de fabriek. Door krachtig op treden wist men te voorkomen dat het vuur zich uitbreidde tot de aangrenzende fabrieksafdeelingen en tot de opslagplaat sen van het houtmateriaal. Op de zolders waren ook nog zeer brandbare artikelen opgeborgen. De brandweer slaagde er in uitbreiding in die richting te voorkomen. Wegens de sterke rookontwikkeling moest de brandweer van gasmaskers gebruik ma ken. Den brand heeft men kunnen beper ken tot de afdeeling lakkerij. Het overige gedeelte van de fabriek leed wel groote waterschade. Naar wij vernemen onder vindt het bedrijf echter geen stagnatie ten gevolge van dezen brand. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand heeft men nog niets kunnen vaststellen. Hbld. Pas op! Er is een R in de maand. Ïf^HEUMATIEK Rauw weer op komst. Ge voelt het aan Uw rheumatiek. Waarom zoudt ge nog langer door 't leven gaan als een wandelend weer glas. met sdheuten en pijn bij iedere aan wijzing van ander weer? Het rheumatiek- seizoen staat voor de deur, maar het is nü nog tijd. Neem Kruschen Salts. De aanspo rende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, heeft een weldadigen invloed op Uw heele gestel. Dat komt omdat die tot nieuwe wer king opgewekte organen Uw bloed zuiveren van alle overtollige schadelijke zuren, die zich nu ophoopen in het gestel en oorzaak zijn van Uw klachten. Begin vandaag Uw kuur. om straks te ervaren, dat ge vrij blijft van de ondragelijke pijnen, die U nu het leven vergallen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f. 0.40. f. 0.75 en f. 1.60 (extra, groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. 731 (Insez. Med.i KIND VERDRONKEN TE STADSKANAAL. Gisteravond is het vijfjarige dochtertje van de familie J. de Vries te Stadskanaal in een sloot achter de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den verkeersweg AssenHoogeveen, onder de gemeente Beilen, is gisteravond de 63-jarige wielrijder H. Kok uit Smilde door een auto aangereden en op slag ge dood. BOERDERIJ AFGEBRAND TE HOLTEN. Tengevolge van kortsluiting is gistermid dag te Holten de oude boerderij Platvoet, eigenaar H. Landeweerd, afgebrand. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Slechts weinig in boedel kon gered worden. De eigenaar was verzekerd. L. B. te L. - Het adviesbureau inzake be roepskeuze is gevestigd in het Gem. Bureau voor Sociale Zaken, Levendaal 1. U gelieve zich schriftelijk tot den directeur te wenden, die U zoo noodig wel zal uitnoodigen tot een mon deling onderhoud. Mevr. B. te K. Z. - Consul te Durban is de heer A. Goudswaard. James Cagney speelt deze week de hoofdrol in een nieuwe film „Jongens met smerige gezichten", naar het beroemde ..Dead end kids", zich afspelend in achterbuur ten en verbeteringsgestichten. Deze film, die herinnert aan het bekende „Jongens stad", zal ook door haar opvoedkundige waarde de aandacht trekken. Hierboven een der scènes uit deze film. PAUL MUNI OVER: ,WAT IK DOOR MIJN ROLLEN LEERDE!' Aan het uitbeelden van de één of andere beroemdheid uit de geschiedenis zijn méér moeilijkheden verbonden dan men op het eerste gezicht zeggen zou. Deze bestaan niet alleen uit het bevestigen van valsche snor ren en bakkebaarden of je figuur te ver anderen door een kussen onder je vest te verbergen. Make-up speelt een belangrijke rol het minutieus nagaan van de levensge schiedenis der betrokken personen een nóg belangrijker. Het uitpluizen van biografieën van be roemde personen heeft iets fascineerends. Je komt achter feiten en gewoonten, waar van je nimmer het bestaan vermoedde. Ik heb verschillende van deze bijzonderheden, welke ik uit den aard van mijn werkzaam heden voor films als .Pasteur" „Zola" en nu „Juarez" tegenkwam, genoteerd. Niet lang geleden ging ik den levensloop van Juarez. Maximiliaan en Carlota na, allen hoofdpersonen in de nieuwe film „Juarez", waarin ik zelf de titelrol vertolk. Ik kwam daarbij o.m. achter de volgende feiten Toen Maximiliaan de kroon van Mexico accepteerde, deed hij dat op conditie, dat Napoleon m en andere Europeesche Vor sten hem met een leger zouden bijstaan. Napoleon hield zijn belofte en stuurde een leger naar Mexico. Toen echter de VB. daartegen bezwaren maakten en Generaal •Sheridan met een leger van 50.000 man naar de grens stuurde, kregen de Fransche troepen order naar Frankrijk terug te keeren. Carlota is de eenige vrouw, die zich er op beroemen kan,_ een nacht in het Vaticaan te hebben doorgebracht. Zij was naar Paus Pius IX gegaan om deze om bijstand voor haar gemaal te smeeken. In het Vaticaan aangekomen, werd zij niet goed en viel flauw. De Paus, hevig geschrokken, liet onmiddellijk zijn lijfarts roepen. Deze stond niet toe, dat zij vervoerd werd. Toen Maximiliaan veroordeeld werd om door een vuur-peleton neergeschoten te worden, schreef Victor Hugo een langen, ontróerenden brief aan Juarez; niets mocht echter baten. Op den dag van de terechtstelling gaf Maximiliaan iederen soldaat van het pele- ton een goudstuk, met de bede hem midden in het hart te raken. Hij koesterde nl. de groot vrees, dat zijn stoffelijk overschot, indien zijn familie dit naar Europa Het overbrengen, in geschonden staat zou ver- keeren. Na afloop van de kroningsplechtigheid begeven Brian Aherne, Micky Kuhn en Bette Davis zich naar het balcon ten einde het volk den troonopvolger te toonen. Scène uit de imponeerende Warner Bros, film „Juarez". Wie misschien gedacht heeft, dat er in de Duitsche filmindustrie thans op halve kracht of heelemaal niet gewerkt wordt, vergist zich. Overal in de ateliers van de Duitsche film gaat het werk regelmatig door. Voor hen, die voor het vervullen van andere plichten weggeroepen zijn, zijn anderen ingesprongen De organisatie bij de Ufa stond er voor in, onmiddellijk elk hiaat te sluiten en het geheel ongestoord door te laten gaan. Het is juist koffiedrinken, wanneer wij in de Ufastad Babelsberg komen. Eduard von Borsody verschijnt. Hij is zoojuist met zijn staf en alle medewerkers van de buitenopnamen teruggekomen. Congo-express" heet zijn nieuwe film. „Voor de eerste keer" vertelt ons de regis seur van „In den greep der wildernis" en „Sensatieproces Casilla". „Kan ik bij deze materie het sensatie-element onderge- Carlota stierf, toen zij bijna negentig was. Gedurende de laatste zestig jaren werd in haar omgeving streng de hof etiquette in acht genomen, waarop zij meende als Keizerin aanspraak te kunnen maken. schikt maken aan het eigenlijke gegeven. De film is ook wel sensationeel, maar dat is het slot. Veel meer is mij aan het men- schelijke en de verwezenlijking daarvan gelegen, en daarvoor heb ik krachten als Willy Birgel, René Deltgen en Marianne Hoppe tot mijn dienst" Hier wordt ons gesprek onderbroken door het ratelen van een ouderwetsch rijtuig, dat getrokken wordt door vier schimmels. Het is een requisiet. dat gebruikt wordt voor een nieuwe Ufa-film „Vrouwendiplo- matie", waarin Marika Rökk. Willy Fritsch, Karl Kuhlmann, Georg Alexander, Ursula Herking, Aribert Wascher. onder regie van Georg Jacoby. spelen. Behalve deze beide films is Carl Boese bezig met een vroolijke muziekfilm „Meine Tante Deine Tante", met onzen landgenoot Johan Heesters, Olly Holzmann, Ralph A. Roberts e.a. Van de overige films noemen wij: „Wachtwoord Machin" met Paul Dahlke en Viktoria v. Ballasko; „Centrale Rio" met Camillia Horn en Ivan Petrovitsch; „Moe derliefde" met Paul Hörbiger. Kathe Dorech Wiener Sangerknaben; „Brand op i zn Oceaan" met René Deltgen en Hans Söhn- ker; „Van goede familie" met Ilse Werner; „Johannisfeuer" met Maria Koppenhöfer en Otto Wernicke.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9