LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 6 October 1939 Het ontslag van den burgemeester van Ootmarsum KERK- EN 5CH00LNIEUWS Q. SPORT Voor Dammers De zaak von Bönninghausen voor den Centralen Raad van Beroep. Op 7 Juli van dit jaar heeft het ambte narengerecht te Arnhem, zitting houdende te Almelo voor de zaak Von Bönninghau sen. het beroep van den ontslagen burge meester van Ootmarsum jhr. Von Bönning hausen, tegen dit ontslag, ongegrond ver klaard en afgewezen. De ontslagen burgemeester kwam t egen zijn ontslag In beroep, omdat het volgens zijn oordeel op feitelijk onjuiste gronden zou zijn verleend, terwijl hij bovendien nog van oordeel was, dat hij minstens recht had op eervol ontslag. Het ambtenarengerecht verklaarde het beroep ongegrond en wees het af, daar overwogen werd, dat het ambtenarenge recht wel de bevoegdheid had kennis te nemen van dit beroep, daar een burge meester beschouwd dient te worden als een ambtenaar in den zin van de Ambte narenwet, zoodat de ontslagen burgemees ter ontvankelijk diende te worden ver klaard, echter niet voor wat betreft den eisch om volledige inzage van de beschul digingen te verkrijgen. Betreffende het ontslag merkte het amb tenarengerecht nog op, dat het hierom gaat, dat een ontslag niet onredelijk of onoirbaar moet worden geacht, als er wer kelijk uitdrukkingen als die welke den bur gemeester in den mond worden gelegd, ge bruikt zijn. Uit de getuigenverklaringen moet worden opgemaakt, dat deze of soortgelijke uit drukkingen inderdaad zijn gebezigd en de gronden van het ontslag dus niet onjuist zijn geweest. Voor wat betreft den eisch om eervol ontslag, meende het ambtena rengerecht dat deze eisch niet kan steunen op eenig voorschrift en de minister téh deze zijn bevoegdheid niet heeft over schreden. Gistermiddag is deze zaak in laatste in stantie behandeld voor den Centralen raad van beroep te Utrecht. Er waren geen .ge tuigen gedagvaard. De raadsman van den ontslagen burge meester, jhr. mr. E. J. B. H. von Bönning hausen, een broer van klager, wees op het recht van beroep van klager bij het amb tenarengerecht, aannemende, dat een bur gemeester beschouwd dient te worden als een ambtenaar in den zin van de Ambte narenwet. Hierop ging pleiter uitvoerig in. Hij wees bovendien op de consequentie van het niet geven van een eervol ontslag als in het onderhavige geval. Volgens pleiter is het geven van een eer vol ontslag zuiver een formaliteit. Het niet geven van een eervol ontslag is evenwel een beschuldiging. Zoo werd dit aangevoeld in alle lagen der bevolking. Breedvoerig ging pleiter vervolgens in op de moeilijkheden, welke klager moest overwinnen bij de cor recte uitoefening van zijn functie, welke moeilijkheden zich reeds terstond na zijn benoeming voordeden. Men heef getracht den burgemeester on dergeschikt te maken aan bepaalde partij belangen en toen men inzag, dat deze be stuursambtenaar vast wenschte te houden aan zijn onafhankelijkheid bij de uitoefe ning van zijn functie, heeft men naar an dere middelen gegrepen. Klager is inder daad pro-Duitsch, doch mag dat dan niet? Wij mogen hier in het land alles zijn. pro- Abessinie. pro-rood Spanje, pro-Engelsch, doch niet pro-Duitsch. Hier onderbrak de voorzitter van den Centralen raad van beroep met een scher pen uitval het pleidooi, door pleiter de woorden toe te voegen: „U probeert het te doen voerkomen, alsof de Nederlandsche regeering anti-Duitsch zou zijn. Een der gelijke uitlating mag ik hier niet toelaten" Pleiter nam daarop deze uitlating terug en vervolgde zijn urenlang pleidooi, door diep in te gaan op het werk van klager als burgemeester. Pleiter ontzenuwde vervolgens de praat jes, welke werden rondgestrooid over uit latingen van den burgemeester ten opzich te van Duitschland. Duitsche patronen, speciaal jachtpatronen, werden door kla ger nooit over de grens gesmokkeld. Tal van feiten, waarop ook voor het Ambte narengerecht breedvoerig door pleiter is gewezen, kwamen ook nu weer ter sprake, o.a. de bewuste inval van drie heeren uit Den Haag tijdens een vergadering van het college van B. en W. in de gemeente Oot marsum; onder hen bevond zich de Minis ter van Binnenlandsche Zaken, die per soonlijk een onderzoek kwam instellen naar de gedragingen en uitlatingen van den burgemeester. Ten slotte deerde pleiter mede, dat het hem ten zeerste had getroffen, dat het Ambtenarengerecht als zijn oordeel had uitgesproken, dat de waarschijnlijkheid van de beschuldiging, in deze zaak uitge bracht. reeds voldoende reden zou zijn ge weest ter motiveering van het ontslag. Pleiter verzocht den Centralen raad van beroep het ontslag ongedaan te maken. Als gemachtigde van den Minister van Binnenlandsche Zaken trad op mr. H. Mul der, die zijn pleidooi aanving met op te merken, dat zoowel in eersten aanleg, als thans in hooger beroep door appéllant een drietal vorderingen zijn gesteld. In de eerste plaats is gevraagd nietigver klaring van het aan appéllant verleende ongevraagd ontslag, als zijnde verleend op feitelijke onjuiste gronden. Ten tweede wordt aanspraak gemaakt op de toevoeging van het praedicaat „eervol" van het hem verleende ontslag. De derde vordering strekt tot het ter beschikking van den appéllant stellen van het volledige dossier met alle stukken op de zaak betrekking hebbend. Voor wat betreft de eerste vordering merkte pleiter op, heeft het Ambtenarengerecht in zijn uitspraak van 7 Juli j.l. met recht vastgesteld, dat strijd met eenig algemeen verbindend voorschrift, dat ten deze toe passelijk zou zijn, door den klager niet is gesteld en van zoodanigen strijd ook niet is gebleken. Noch in de Gemeentewet, noch in eenige andere wet is de bevoegdheid der Kroon met betrekking tot het ontslag van burgemeesters materieel aan eenige beper king onderworpen. Hiermede ontvalt aan de eerste vordering van appéllant haar pri maire grond. De formuleering van deze vor dering is trouwens niet in overeenstemming met de Ambtenarenwet. Gevraagd wordt door appéllant nietig verklaring van het onslag, wijl het op feitelijk onjuiste gron den is verleend. Deze motiveering vindt in Ambtenarenwet geen steun. Bij de beantwoording van de vraag of hier de Kroon van de bevoegdheid tot ont slag kennelijk een ander gebruik heeft ge maakt dan waartoe deze bevoegdheid is gegeven, merkte mr. Mulder o.a. op: voor opgesteld zij, dat noch in de wet, noch ln hare geschiedenis eenige aanwijzing is te vinden met betrekking tot de vraag van welke doeleinden van de ontslagbevoegd heid gebruik mag worden gemaakt. Ook al zou men vernietiging van een ont slagbesluit ten aanzien van burgemeesters op grond van kennelijk misbruik van be voegdheid wel voor mogelijk houden, dan staat vast en we komen thans tot de fei ten dat van een dergelijk verkeerd ge bruik geen sprake is geweest. Want indien art. 66, le lid, ooit voor een geval is geschre ven, dan is het toch wel voor dit geval, dat gegronde twijfel bestaat aan de verknocht heid van den burgemeester aan onze natio nale instellingen, aan zijn trouw ten opzich te van onze nationale zelfstandigheid. Dat aan deze trouw getwijfeld moet worden, blijkt uit de getuigenverklaringen. Op deze getuigenverklaringen ging pleiter dieper in, daarbij aantoonend. dat aan de juistheid daarvan niet behoeft te worden getwijfeld. Erkend moet worden,dat er ook getuigen verklaringen in anderen zin zijn, met name van den gemeentesecretaris. Zoo vaak er bewijsmateriaal in verschillenden zin is. moet een keuze gedaan worden. Of de mi nister de juiste keuze heeft gedaan, is hier niet ln het geding, wel de vraag, of deze keuze getuigt van een kennelijk gebruik van bevoegdheid voor andere doeleinden, dan waartoe deze gegeven is. Dit laatste kan moeilijk worden volgehouden. Nu de Minis ter aan de hand van het bewijsmateriaal tot de overtuiging kwam, dat van uitlatin gen, appellant ten laste gelegd, inderdaad moet worden aangenomen, dat zij door hem zijn gedaan, maakte hij, door appellant voor ontslag voor te dragen, niet alleen van zijn bevoegdheid geen ander gebruik dan waar voor zij gegeven is, doch had hij zelfs geen andere keuze dan van deze bevoegdheid ge bruik te maken. Mr. Mulder was daarom van oordeel, dat de eerste vordering van appellant door het ambtenarengerecht te recht als ongegrond is afgewezen. Voorts wees pleiter de tweede, subsidiaire vordering af. Voor wat betreft de derde en laatste vordering: de ter beschikkingstelling van het dossier, merkte pleiter op, dat de practische beteekenis van deze vordering zeer gering is. Appellant zou. als hij inzage kreeg van deze nota's, er weinig nieuws in vinden. Om principieele redenen echter is zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar. Overigens heeft het ambtenarengerecht, naar het voorkomt terecht beslist, dat van een vorderingsrecht voor appellant geen sprake kan zijn. Concludeerend verzocht mr. Mulder na mens den minister van Binnenlandsche Zaken, het ingestelde beroep ongegrond te verklaren. Uitspraak over drie weken. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 8 OCTOBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien (Doopbed.) en nam. 6 uur, ds. Bi.eshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Stuijvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Klüsener, nam. 6 uur, geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, cand. R. Zijlstra van Kampen. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Gronloh. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evangelisatiekring „Bodegraven" (Noordstraat 54)Nam. 7 uur, de heer Joh. Oostveen van Alkmaar. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. J. de Bruin, van Rotterdam: nam. 6 uur. cand. J. van der Velden van Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Kleisen. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: Voorm. 10 uur, ds. Thomson. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (H.A.) en nam. halfzeven (Dankz.). ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. cand. de heer Toorenbeek uit Rotterdam. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. (Jeugddienst) ds. Eerhardt. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5 uur. (Nabetr.) ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- elf, ds. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. v. d. Windt. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds, van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer Molenaar, cand. te Den Haag. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. halfelf. de heer R. v. d. Hoek. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Geen opgave. Lissc Ned. Prot. Bond: Voorm. kwart over 10 uur. prof. dr. L. G. van Hoik, van Leiden. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. A. J. van Wijngaarden. Remonstr Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Houtgast van Dordrecht. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Drenth van Zuid-Lraen. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Speelman. Evangelisatie Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer A. v. Scherpenzeel. VOETBAL. ZATERDAGCOMPETITIE L.V.B. Programma voor morgen, lste klasse: Quick B 1A.R.C. 1. uur, J. Hillebrand; Rijnsb. B. 1—Katwijk 1. V/z uur. v. d. Blom. 2de klasse A: LRC 2SLF 1. 4 uur. P. Boom; Noordwijk 2Ter Leede 2. 4 uur, (Achterweg), Neuteboom. 2de klasse B: R.C.L. 2Quick B. 3, 3^ uur, v. d. Nat. 3de klasse: Sleutels 2Alphia, 4 uur. Schef- fer; Ter Leede 3Quick B. 4. 4 uur. Pijnacker; Koudekerk 2Noordwijk 4. 3Mt uur. Klink. 4de klasse: A.R.C. 4—Noordwijk 5. 3Vz uur, v. d. Velden; C.N.V. 2Rijnsb. B. 3, 3Vz uur. Wassenburg; P.V.V. 2Koudekerk 3, 3Vz uur. Spaanderman. Adspiranten: Juick B. (a)A.R.C. 314 uur. (bijterrein) v. d. Hoogt: KatwijkC.N.V.. 314 uur, Neijenhuys; Noordwijk (b)-R.C.L., 2% uur, (Achterweg) Pardon; Ter LeedeRijnsb. B., 2!4 uur, v. d. Burg. Overzicht. Morgen trekt de kampioen van het vorige seizoen. A.R.C., naar haar groote tegen standster Quick Boys 1, waar. als steeds een spannende strijd verwacht wordt. Bei de ploegen hebben reeds bewijs geleverd, dat zij opnieuw tot de sterkste elftallen der lste klasse behooren en de eerste draw van Quick Boys 1 tegen R.C.L. is, zonder af te doen op de goede prestatie van laatstgenoemde, vermoedelijk een vergis sing geweest. Wat de partijen morgen doen? Het is A.R.C.'s tweede wedstrijd en de derde van de Boys, dus moeten we hier afwachten, evenals in nagenoeg alle andere wedstrijden. Er is nog zóó weinig gespeeld, dat mogelijke resultaten niet te voorzien zijn, temeer waar in meerdere elftallen nog wijzigingen worden aangebracht. Zoo is het b.v. ook nog de groote vraag of Noordwijk 5 met twee klinkende over winningen achter den rug, in de 4de klasse tegen A.R.C. 4 zal kunnen handhaven en wie van de drie ongeslagen adspiranten- ploegjes het eerst de vlag zal moeten strij ken, hetgeen wel bijzonder geldt voor twee van het drietal Quick Boys fa) en A.R.C., die te Katwijk tegen elkaar binnen de lij nen komen. RIJNSB. BOYSKATWIJK. Het elftal van Rijnsb. Boys is voor den wed strijd tegen Katwijk als volgt opgesteld: Doel: H. Glasbergen: achter: J. v. d. Vijver en Jac. Zwaan; midden: F. Bouwman. N. Zwaan en W, van Vliet: voor: A. v. d. Vijver. G. Zand bergen, J. Zwaan, D. den Haan en A. Heems kerk. WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE. Zondag wordt er gereden om de wisselbekers, die in een competitie van 4 wedstrijden worden verreden. De eerste rit gaat naar Schiphol. De gewone puntentelling wordt aangehouden, n.1. 10, 9. enz. Wie de meeste punten in deze vier wedstrijden heeft, krijgt den fraaien Dobbel- man-beker. waarop reeds 5 namen vermeld staan in definitief bezit. Voor één keer niet opkomen worden 2 punten afgetrokken. Voor de B- en C-klasse wordt dezelfde telling aan gehouden. De samenkomst is aan de Zijl om 9 uur. ZWEMMEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE MÜNCHEN-GLADBACH. Uitnoodiging voor Nederlandsche zwemsters. Naar het A.N.P. verneemt, zijn Jo Waalberg en Nida Senff van de Amsterdamsche Dames Zwemclub ultgenoodigd deel te nemen aan de internationale wedstrijden, welke door de ver- eenlging Undine op Zondag 22 October te München-Gladbach worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat onze beide land- genooten behalve tegen bekende West-Duitsehe. ook tegen de Belgische zwemsters Vanden- kerkhove en Caroen uitkomen. De wedstrijden vinden plaats in het Kaiserbad. dat vijftig jaar bestaat. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur. cand. Koolstra van Utrecht. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur. ds. Kleisen van Boskoop. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds B. J. Geerling van Oude Wetering. Geref. Kerk: Voorm. halftien, leesdienst: nam. 2 uur, ds. G. Mulder van Alphen aan den Rijn. Noordwükerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. Siddré van Noordwijk Binnen. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur (H.A.). ds. T. J Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. de heer Starren- burg. Zendeling-leeraar, Jeugddienst)nam. 7 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Verv. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk) Voorm. halfelf. dr. Boersema. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Krijkamp: nam. 5 uur, (Jeugddienst) ds. Dijkstra van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Kerk Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. de Bruijne. Gemeente Gods: Nam. 7 uur. paster Shappel. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A.), ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Steenbeek van Oudewaternam. half zeven, ds. de Looze van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Bed. H.A. en Dankz.). ds. Smidt. Oud Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem. Gebouw van Chr. Belangen (Schoolstraat): Voorm. 10.05 uur. ds. ten Kate; nam. halfzes. dr. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. dr. Honders. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10 u. 35. ds. G. Wuite van Den Haag. Woubrugge Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 2 uur. ds. Doornenbal (Afscheid). Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Dronkert (Bed HA). Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. de heer v. d. Ent. cand. te Gouda. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. P. de Ruig. Zoelermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. W. Rijnsburger van Oud-Beierland: nam. halfzeven ds. J. Fokkema te Delft. Geref Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Versluys. Geref. Gem.Voorm. 10 en nam. 7 uur,, lees- 1 dienst. Ver. tot Verbr. der Geref .Waarheid: Voorm. 1 WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. Poelmeer ingedeeld in afdceling B. De Indeeling van de waterpolo-competitie ge durende het winterseizoen luidt voor de lste IrlaccA qlc vrilcf 1 Afdeeling A: A.Z. 1870 (Amsterdam); D.WIt. I (Haarlem); DJC.R I 'Utrecht); Star I «Utrecht); U.Z.C. I (Utrecht); Het IJ I «Am sterdam Afdeeling B: H.P.C. I (Heemstede); H.ZP.C.I (Den Haag»; Poelmeer I «Oegstgeest); R.Z.C. I (Rotterdam); S.U.H. I (Hillegersberg)Zian I (Den Haag). Het ligt ln de bedoeling te doen aanvangen in de tweede helft van October. LICHAMELIJKE OPVOEDING. UITREIKING H.L.O.-DIPLOMA'S AAN AGENTEN EN BRUGWACHTERS. Gisteravond vond in de Theoriezaal van het Politiebureau alhier de uitreiking plaats van H.L.O.-diploma's aan leden van de Leidsche Politie Sport-Vereeniging, aan welke uitreiking het bestuur een feestelijk tintje had gegeven door hieraan een filmvoorstelling voor de leden en hun dames te verbinden. Nadat inspecteur v. d. Ham. secretaris van de afd. athletiek, de aanwezigen en meer in het bijzonder den com missaris van politie, alsmede den heer Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst en de bestuursleden van het werkcomité Oegst geest^—Leiden der H.L.O. had welkom geheetcn, wenschte h(j den geslaagden geluk met hun prestaties en wekte allen op zich het volgend jaar wederom aan de examens te onderwerpen. Vervolgens verzocht hij den commissaris van politie de diploma's en de insignes uit te reiken. Deze nam daarop het woord en zeide gaarne aan dit verzoek te voldoen, niet alleen omdat hij dit als corpschef tot zijn plicht rekende, doch ook omdat hij, getroffen d«x>r den goeden geest, welken hij bij de training had opgemerkt, veronderstelde, dat dit een gezellige avond zou worden. Hij sprak voorts zijn waardeering uit over het feit, dat een 25-tal L.P.S.V.-leden, on geacht rang en ouderdom, aan het examen had deelgenomen, dankte inspecteur v. d. Ham voor de leiding, welke hij aan deze onderafdee- ling van de L.P.S.V. had gegeven en wekte alle corpsleden op het voorbeeld van hun collega's te volgen. Vervolgens reikte hij met eenige hartelijke persoonlijke woorden de diploma's en de draag- medailles uit, waarbij hij er nog vooral den nadruk op legde, dat door den burgemeester het besluit was genomen om aan een vaste aan stelling van het politiepersoneel de voorwaarde te verbinden, dat men ln bezit moet rijn van het H.L.O.-diploma. in de verwachting, dat men niet zou volstaan met de proeven eenmaal af te leggen, doch dat men hiermede zou door gaan tot de hoogste graad was bereikt. Na den commissaris van politie reikte deneer Mennes met eenige toepasselijke woorden de diploma's uit aan de brugwachters van zijn dienst. Hierna gaf inspecteur Hofstede een korte in leiding tot het filmprogramma, dat door hem werd gedraaid en nam de vertooning een aan vang. In de pauze werd door de dames van het L.P.S.V.-bestuur thee geoffreerd. Na afloop dankte inspecteur v. d. Ham zijn collega voor het gebodene. dat kennelijk door allen was gewaardeerd en sloot de bijeenkomst, hopende dat een volgend jaar de belangstelling voor het H.L.O.-diploma dermate zou zijn ge groeid. dat de theoriezaal geen ruimte meer zou bieden aan allen. De namen van de geslaagden zijn: 2de maal: inspecteur Couzy; hoofd-agenten Fieseler. De Boer en Hederik: agenten Berger, Rempt, Van Hoeyen. Dijs. Verkerk. Beens, Oude Alink. Huyskes. Van Elswijk en Klay; brug wachters Segaar en Meerburg. lste maal: inspecteur v. d. Ham; hoofd agent Storm; agenten Huisman, Terlaak, v. d. Broek. v. d. Flas en v. d. Sluis. DAMMEN. LEIDERDORPSCHE DAMCLUB. De uitslagen der bordenwedstrijden rijn: N. HoogervorstJ. B. v. d. Wijngaard 20; C. MeinemaW. Klein 20; R. MarbusC. de Koning 2—0; J. v. SandijkW. v. Heusden afgebr.; J. v. Tongeren—M. de Koning 2—0; A. SpiesJ. Colijn 20; W. WolfW. v. d. Zwan 20; C. ZwanenburgJ. v. d. Zwan 20; J. GoedhartA. de Haas 20; R. v. d. Zwan S. Zwanenburg 11; G. v. d. ZwanK. Spek 2 0. halftien en nam. halfzeven, de heer Gebraad van Nieuwe Tonge. Ver. van Vrijz. Herv.: Geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur, ds. J. Stehouwer, van Alphen a. d. Rijn. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Zwaan. Rem. «Geref.» Gemeente: Voorm. kwart voor tien uur, mej. ds. Günther. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Gramsbergen (als hulppred.), H. J. Lambers Heerspink, cand. te Arnhem. Aangenomen: Naar Kommerzijl (als hulp pred.) W. P. J. Zwerver, cand. te Meeden; naar Weesp (als hulppred.). G. J. v. d. Kamp Jr., cand. te Amsterdam-Oost. SYNODE DER GEREF. KERKEN. Langdurig heeft de Geref. Synode zich gisteren bezig gehouden met het rapport van deputaten voor onderzoek inzake tucht over doopleden, welk rapport tevoren aan de leden in druk was toegezonden. Bij deze zaak kwamen tevens aan de orde verzoeken van de Part. Synode van Groningen en Gelderland, een voorstel van den kerkeraad van Heemstede en een bezwaarschrift van den kerkeraad van Maasland. Over dit rapport rapporteerde dr. A. D. R. Polman, wiens rapport ook aan de leden in druk was ter hand gesteld. Het rapport van dr. Polman bespreekt eerst het verbond der ge nade om dan stil te staan bij de verhouding van de doopleden tot het kerkelijk insti tuut en de roeping der kerk in betrekking tot de tucht over doopleden. De commissie stelde voor dat de Synode haar bij zonderen dank uitspreke voor de wijze, waarop de putaten ad hoe zich van hun taak hebben gekweten en niet in te gaan op het verzoek van de Part. Synode van Groningen en de kerk van Haarlemmermeer-O.Z. en advi seert de Synode voor bedoelde tucht een regeling vast te stellen, die zij in concept aanbiedt. Op voorstel van den voorzitter besloot de Synode dat de leden die bezwaren heb ben die voor een bepaalden datum kunnen indienen. Zij zullen dan ter kennis van alle synode-leden worden gebracht en op de verdaagde synode zal de zaak opnieuw in behandeling komen. RIJNSBURGSCHE DAMCLUB. De uitslag van de 3de ronde van de ond«^ linge competitie van R.D.C. luidt als volgt: Groep I: A. Vletter—C. Zandbergen 1—1; Jac. v. EgmondH. Ravensbergen 1—1. Groep II: H HermansL. Noort 11; J. Heemskerk—A. v. d. Brink 0—2. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den red. C. de Nie, Soest- dykschekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. PARTIJSTAND No. 4252. Zwart 9 schijven op: 3, 8, 13. 16, 19, 21, 24. 25 en 26. Zwart. 1 2 3 4 5 Wit. Wit 9 schijven op: 22. 28. 32. 33. 34, 37, 38, 45 en 50. EINDSPEL No. 4253. Zwart 5 schijven op: 3, 6, 16, 18 en 33. Zwart. 1 2 3 4 5 Wit. Wit 5 schijven op 25, 26, 36. 40 en 43. PARTIJSTAND No. 4254. Zwart 13 schijven op: 3, 6, 11. 12, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24 en 25. Zwart. 1 2 8 4 5 Wit. Wit 13 schijven op: 26, 27. 28, 32, 33. 34. 35. 38. 39, 42, 43 45 en 48. No. 4252 is een stand, voorgekomen in den wedstrijd om het kampioenschap eerste klasse van Den Haag tusschen v. d. Harst met zwart en Boerstoel met wit. Oppervlakkig gezien is de positie van wit sterker daar wit het centrum heeft bezet, zie bijv. de volgende variant: Zwart: 812 1218 (12—17 sterker), 18x27, 19x28. Wit: 50-44, 44—39, 28—23, 33x31 en wit heeft positievoordeel Wit aan zet 'speelde 37—31, 26x37. 32x41. Zwart vervolgde met een lokzet waar wit in liep en verloor. Een leerzaam eindstandje! Eindspel No. 4253 is uit denzelfden wedstrijd. Zwart speelde 1823. een zwakke voortzetting. Door welken zet kan zwart zich van remise ver zekeren? No. 4254 is een bekende stand uit de Holland- sche party. Zwart kan in dezen op winst spelen, wit eveneens. Welke zijn de voortzettingen zoo wel van zwart als van wit, om niet in het na deel te komen? De tekstzet van zwart is 3—9. Oplossing partijstand No. 4236. Stand: zwart 17 schijven op 2, 3. 6/10. 12/20 en 23; wit 17 schijven op 25, 27. 28, 30. 31, 32. 33. 35. 36. 37. 38. 42/45. 48 en 49. Wit speelt 3126 en geeft gelegenheid tot damslag aan zwart. Zwart: 17—22. 12x21. 6—11, 7—11, 23—28. 13—18. 19x50. Wit 28x17. 26x17. 22x6. 6x17, 32x12, 12x23. 17—12. Zwart: 8x17, 17x28, 50x33. Wit 27—22. 43—39. 38x29. Oplossing partijstand No. 4237. Stand: zwart 13 schijven op: 3. 8. 9. 11, 13. 15, 16, 18. 19, 20, 23. 24 en 36; wit 13 schijven op: 27. 28. 32, 35. 36. 37 38. 42 45. 48 en 49. Wit speelt 4439. zwart. 1117. daar de type slag 2721 nu niet mogelijk is. Zwart zou op 46 of 47 naar dam gaan. doch wit kan nu als volgt naai' 11 komen met doorgang naar dam. Wit 28—22. 35—30, 45—40. 38x29. 32x12.- 27—21. 37—31. Zwart: 17x28 24x35, 35x33, 23x34. 8x17. 16x27. 26x37 42x11. Inplaats van 44—39 is het zelfde resultaat te bereiken met 43—39, bovendien iets sterker voor wit. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11