BINNENLAND Kiespijn akkertjes LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag i Odober 1939 PARLEMENTAIR OVERZICHT De scheepvaart en de handel der neutralen Een daad ter navolging De zenders van Nozema naderen de voltooiing Vragen uit het publiek Na de ramp van de „Jan van Gelder" Tweede Kamer. /CUEEP/ TJtINffM Het ongeluk met de „Ekster" Een Engelsche opvatting LAND- EN TUINBOUW TWEE MILITAIRE TEHUIZEN BESCHIKBAAR GESTELD. Door de Koninklijke maatschappij tot exploitatie van pelroleumbronnen. zijn, na overleg met de legerleiding, twee nieuw te bouwen militaire tehui zen in houten uitvoering met complete installatie beschikbaar ge steld voor die plaatsen waar de mees te behoefte aan zulk een tehuis be staat. Een dezer plaatsen is Renswoude (Utrecht). De andere is nog niet defi nitief gekozen. Beide gebouwen zullen worden voor zien van een bioscoopzaal voor 350 be zoekers, met tooneelruimte. radio-in stallatie, volledige meubileering, bi bliotheek, twee biljarten, buffet keu ken, enz. Het eerste zal reeds uiterlijk 1 Novem ber worden opgeleverd. Het tweede zal zeer spoedig daarna gereed zijn. De grond- afmetingen van aeze gebouwen zijn 30 bij 12 a 15 meter, de hoogte in het midden is ruim 6 meter. Naast de groote zaal zullen eenige vertrekken worden ingericht voor st udie- en correspondentie-doeleinden. De gebouwen 2ijn dubbelwandig, hetgeen het op temperatuur-houden bij alle weersom standigheden vergemakkelijkt. Gehoopt wordt, dat de andere groote maatschappijen het door de Koninklijke gegeven voorbeeld zullen volgen, opdat ook op andere plaatsen dergelijke militaire te huizen, het zij dan op kleinere schaal, als resultaat van particulier initiatief en als blijk van goeden gemeenschapszin, kun nen worden ingericht MINISTER VAN BOEYEN LEGT DEN EERSTEN STEEN VOOR HET ZEND GEBOUW. De minister van binnehlandsche zaken, de heer H. van Boeyen, heeft gistermiddag den eersten steen gelegd voor het zendge- i bouw van de Nederlandsche omroepzender- maatschappij N.V., Nozema), dat onder Lopik zal verrijzen. Daarbij heeft hij tevens een oorkonde ingemetseld, welke de betee- kenis van dezen dag aan het nageslacht zal verkonden. De nieuwe zendinrichting onder Lopik zal het centrale punt gaan vormen van den Nederlandschen radio-omroep. Indien de internationale omstandigheden dezen ver wachtingen niet den bodem inslaan, zullen de beide zenders, op golflengten van resp 413 en 356 meter, op 4 Maart 1940 in be drijf komen en zullen dan de bestaande 1 zenders, welke op 1875,415 en 288 meter werken, buiten dienst worden gesteld. De geweldig zelf stralende masten, resp. 192 en j 165 meter hoog. welke dezen zomer zijn op-1 gericht, zullen dan de stem der Nederland- sche omroepvereenigingen over ons land en de wereld doen hooren. Van het zendgebouw. dat symmetrisch ingericht, in elk van zijn zijden een van de beide zendinstallaties zal bevatten, zijn thans de fundamenten en het stalen ge raamte gereed. De eerste-steenlegging werd gisteren o.m. bijgewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht jhr mr. dr. Bosch ridder van Rosenthal, den direc teur-generaal der P.T.T., dr. ir. Damme. den burgemeester van de gemeenten Lopik en Jaarsveld L. Schuman en eenige leden van den raad van beheer der Nozema. Sijde bestuurde, nog onvoldoende ervaring I had opgedaan bij het vliegen met N-l mo- I toren. Den raad is Immers uit het onderzoek I gebleken, dat de leerling in totaal met dit vliegtuig slechts ruim 1 uur geoefend had en dat de instructeur bij de uitvoering van het lesschema te vroeg is overgegaan tot het vliegen met N-l motoren op ..vollast" in den voortgezetten start. De Raad is in ver band met het vorenstaande overtuigd, dat de oefening onvoldoende was voorbereid, en heeft daarom met voldoening kennis geno men van de verklaring van den chef van den vliegdienst der K.L.M.. den heer I. A. Aler. dat sedert het ongeluk het oefensche ma is uitgebreid. Hier komt bij, dat, naar de meening van den Raad, de risico's ver bonden aan het afzetten van een motor op een hoogte van plm. 30 m. als in casu is geschied, zoo groot zijn, dat, hoe nuttig het ook moge zijn den leerling vertrouwd te maken met. het vliegen op N-l motoren in de nabijheid van den grond een oefening van deze strekking niet verantwoord is te achten. De raad acht het dan ook waarschijnlijk, dat den leerling, die nog niet voldoende vertrouwd was met de betrokken oefening, door de geringe hoogte, de tijd heeft ont broken om het vliegtuig, toen het afgleed, te redresseeren. In dit verband is mede van belang, dat het geenszins uitgesloten is te achten, dat de gezagvoerder-leeraar. de heer van der Sijde. evenals hij nog op 8 December 1938 had gedaan, toen hij den vlieger P. Noomen les gaf. den motor heeft afgezet door middel van de snelstopinrich- ting. bij welke methode het dadelijk weer aanzetten van den motor meer tijd vergt dan bij de gebruikelijke methode, bij welke het afzetten van den motor geschiedt door de gasschuif dicht- te trekken. De Raad acht het zooals uit het voor gaande blijkt niet verantwoord, dat oefe ningen worden uitgevoerd, waarbij de wer kelijkheid van een noodtoestand al te zeer wordt benaderd. Naar hij vertrouwt, zullen de bevoegde instanties het daarheen lei den. dat oefeningen inzake het vliegen met N-l motoren uitsluitend zullen geschieden op een zoodanige hoogte ter zitting van den raad werd door de deskundigen een hoogte genoemd, welke varieerde van 100 tot 700 m. dat redelijkerwijze voldoende gelegenheid bestaat om het vliegtuig in ge val van afglijden te redresseeren. EN HET OFFICIEELE ANTWOORD. Vraag: Het is bekend, dat voor gemobi- liseerden, die in het bezit zijn van een ren- tekaart, door de militaire overheid rente zegels geplakt worden. Hoe staat het nu met zelfstandige werknemers, die, omdat zij geen loondienst verrichten, geen rente- kaart bezitten maar wel een vrijwillige ouderdomsverzekering (v.o.v.) hebben af gesloten? Brengt de billijkheid niet mede, dat voor dezen, tenminste tot een bedrag gelijk aan dat wat voor rentekaarthouders geplakt moet worden, de premie voor een v.o.v. eveneens vergoed wordt? Velen, ook niet gemobiliseerden, zullen thans de premie moeilijk kunnen betalen. Worden deze bij niet tijdige betaling zonder meer geroyeerd of zal de rijksverzekerinsgbank een regeling met soepele bepalingen treffen waardoor het mogelijk wordt de door de abnormale tijdsomstandigheden ontstane achterstand later geleidelijk in te halen? Antwoord: Op grond van de bepalingen van artikel 223 der invaliditeitswet wordt de premie van verplicht verzekerden, gedu rende den tijd, in werkelijken dienst door gebracht. behoudens enkele uitzonderingen, door't rijk betaald. Een dergelijke bepaling kent de ouderdomswet niet. zoodat. afge scheiden van de vraag, of het billijk zou zijn het rijk te laten bijdragen in vrijwillig aan gegane verplichtigen. de v.o.v. premie noch geheel noch gedeeltelijk voor rekening van het rijk kan komen. Voorts kan worden medegedeeld, dat door de vereenlging van raden van arbeid overleg 'wordt gepleegd met het bestuur der rijksverzekeringsbank om een billijke regeling te treffen inzake uitstel van premiebetaling voor de gevallen, waarin de premiebetaling tengevolge van de mobilisatie in het gedrang zou kunnen komen. Gistermiddag geschiedde te Den Helder de begrafenis van den korporaal-machinist J. A. van Kruisland, die Zondag bij de ramp van de „Jan van Gelder" om het leven is gekomen. Er waren vele bloemstukken. Aan de groeve werd gesproken door schout bij nacht Jolles en luitenant ter zee. Ie klasse Fraser. De begrafenis geschiedde met mili taire eer, evenals zulks het geval is geweest te Middelburg, waar de korporaal-konstabel C. Grootjans en te Vlissingen, waar de ma troos eerste klasse J. Bimmel ter aarde werd besteld. Te Middelburg werd gesproken door den kapitein ter zee H. J. van der Stad en den kapitein-luitenant van den Donker en te Vlissingen door luitenant baron van Asbeck. JUBILEUM INSPECTIE VAN DEN GENEES KUNDIGEN DIENST VAN DE LANDMACHT Zaterdag 14 October a.s. zal het 125 jaar geleden zijn, dat de inspectie van den mili tair geneeskundigen dienst werd opgericht Met het oog op den ernst der tijden, zal dit zeer gedenkwaardige jubileum alleen met een militair défilé herdacht worden. Te halftwaalf zal de generaal-majoor N. A. A. van de Roemer, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zich met zijn staf opstellen voor zijn bureelge bouw aan den Raamweg no. 22 te 's Graven- hage Aldaar zullen, onder de tonen van de Koninklijke militaire kapel, aan hem voorbij trekken een sectie officieren van gezond heid, plm. 200 dienstplichtige medische stu denten en plm 600 man geneeskundige troepen en roode kruissoldaten. Voorts nog onderdeden van den geneeskundigen dienst, n.l de gezondheidsafdeeling en de verband- plaats-afdeeling van een legercorps. Bovendien zullen een bataljon grenadiers en een afdeeling artillerie batterijen door hun deelneming aan het défilé den dank van de troepen demonstreeren voor al het uitnemende werk. hetwelk de militair ge neeskundige dienst gedurende zoo lange jaren voor de landmacht heeft gedaan. HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ. In het gisteren geïnstalleerde algemeen steuncomité hebben zitting genomen, als voorzitter mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State, 's-Gravenhage: als leden: mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., lid van de Tweede Kamer, Leiden, J. H. Donner, wet houder der gemeente Rotterdam. W. Drees, lid van de Tweede Kamer 's-Gravenhage, mr. J. Everts, voorzitter van de vereenlging van secretarissen van armenraden, Am sterdam, mr. A. J. A. A. baron van Heem stra. voorzitter van het nationaal fonds voor bijzondere nooden, Arnhem, mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer 's-Gra venhage. M, C. Koning, voorzitter van de Koninklijke vereenlging tot steun aan miliciens. Aerdenhout. H. D. Louwes, voor zitter koninklijk Nederlandsch landbouw comité, Ulrum. mr. K. P. van der Mandele, directeur van de Rotterdamsche bankver- eeniging, Rotterdam. F. van Meurs, wet houder der gemeente Amsterdam, mevrouw Ch. Neytzell de Wilde-Mac Gillavry, voor zitster van de Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen, 's-Gravenhage, mejuf frouw mr. A. E. RibbiusPeletier, lid van de Eerste Kamer, Amsterdam, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine.voorzitter van de federatie van diaconieën in de Nederlandsch Hervormde Kerk, Wassenaar, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, voorzitter van de alge- meene armencommissie, Maastricht, me vrouw F. Steenberghe—Engeringh. voorzit ster van de internationale Unie van R.K. vrouwenbonden. Soesterberg, mr. dr. L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, als algemeen-secretaris is de heer J. A. van der Kamp. gep luitenant kolonel van de militaire administratie te Blaricum benoemd. Teneinde het zoo noodzakelijke contact met de regeering te onderhouden is tevens een interdepartementale commissie inge- steld.waarin zitting hebben: Voor het ministerie van binncnlandsche zaken: mr. A. J. Rosman, voor financiën: de heer J. Bakker, voor defensie, de heer P. W Oosterhoff, voor economische zaken: dr. W. L. Groeneveld Meyer en voor sociale zaken: mr. J. H. J. Schouten. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Octo ber is vastgesteld op 65 cent per kg. PROF. DR. HUGO VISSCHER WORDT 75 JAAR. Op Donderdag 12 October, zal prof. dr. Hugo Visscher, te Nijmegen, oud-lid der Tweede Kamer, zijn 75sten verjaardig vie ren. NOORDERLICHT IN NEDERLAND. Het Koninklijk Nederlandsch meteoro- gisch instituut meldt: In den nach van 3 o p4 dezer is in ons land Noorderlicht waargenomen. Het ver schijnsel werd gezien in het Noorden en Oosten van ons land, in het Westen langs de kust en verder in het Westen van Noord-Brabant. Het deed zich voor van 20 uur tot 23.30 uur en van 3 tot 5 uur. De magnetische instrumenten te De Bilt vertoonden op den derden sterke storingen van 13 uur 20 tot 16 uur 20 en verder van 19 uur tot 23 uur 40 en op den vierden van 2 uur 20 tot 5 uur 20. DE BOTERPRIJS VOOR DEN WINTER. Men deelt ons van bevoegde zijde mede. dat de minister van economische zaken heeft besloten, den groothandelsprijs voor boter voor het binnenland voor het win terhalfjaar van 1 October j.l. tot 1 April 1940 voorloopig te bepalen op een gemid deld bedrag van f 1.45 per kg. Zooals be kend is. kan ten deze als groothandelsprijs worden aangenomen de som van het be drag der commissienoteering voor Neder landsche boter en het bedrag van heffing en toeslag. Het bedrag van heffing en toe slag is gisteren, dan ook zoodanig bepaald, dat de genoemde prijs van f. 1.45 is bereikt. VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens de „Msb." zal het nieuwe Amstelstation te Amsterdam op 13 October door minister Albarda worden geopend. Het is van 4 October j.l. af verboden scheer- en blootwol van Nederlandsche schapen te koopen, verkoopen of af te leve ren, zonder daartoe van dén directeur ver kregen schriftelijke vergunning. Burgemeester J M J. H. Lambooy van Hilversum, oud-minister van Oorlog, zal, volgens het „Vad." met 1 Januari a.s. ont slag aanvragen in verband met het berei ken van den 65-jarigen leeftijd. en Tandpijn overvallen U meest al onverwachis. Zorg daarom steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze helpen U direct. 734 (Ingez. Med.) VOORZIENINGEN INZAKE DE MILITAIRE JUSTITIE. (Van onzen parlementairen medewerker). Het ontwerp, dat de Kamer gisteren behandelde, regelt enkele nadere voorzie ningen betreffende de militaire justitie voor de landmacht in de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden. Het beoogt, le de mogelijkheid, om tijde lijk méér gewone krijgsraden in te stellen; het wijzigt, 2e de imperatieve voorschriften omtrent instelling van krijgsraden te velde en van temporaire krijgsraden en het ver sterkt, 3e de procedueele waarborgen voor verdachten bij de in punt 2 genoemde krijgsraden. Op grond van het eerste punt is het de bedoeling om, naast den bestaanden krijgs raad in 's Hertogenbosch, krijgsraden in te stellen in 's Gravenhage en in Utrecht. De behandeling van het ontwerp heeft niet lang geduurd. Bij het algemeen debat spraken alleen de heeren Wendelaar en Schaepman waarop de Minister van Justi tie verklaarde dat de organisatie van krijgs raden te velde (als deze worden ingesteld, verdwijnen de gewone krijgsraden) spoedig onder de oogen zal worden gezien. Met kracht wordt er voorts naar gestreefd, om de benoeming van het noodige personeel bij de krijgsraden zoo gauw mogelijk te doen geschieden. Drie krijgsraden achtte de Mi nister stellig noodig, maar verdere uitbrei ding op het oogenblik niet. De beide genoemde sprekers hadden en kele amendementen ingediend. Twee amendementen van den heer Schaepman nam de Minister over; zij be doelden het aantal benoembaren tot leden en voorzitters van een krijgsraad uit te breiden. Er was nog een amendement van den heer Wendelaar, om een president van een krijgsraad, die 70 jaar is geworden, niet langer dan één jaar daarna in functie te laten, maar de Minister achtte deze bepa ling te streng omdat er moeilijkheden door kunnen onstaan, daarom bleef hij de voor keur geven aan zijn eigen bepaling, dat de presidenten, ook al worden ze 70 jaar. gedu rende den tijd der mobilisatie in functie kunnen blijven (een voorschrift speciaal ook opgenomen voor den president van den Bosschen krijgsraad, mr. van Lanschot, die onlangs 70 jaar werd). De Kamer heeft het amendement met 39/34 stemmen ver worpen. Het ontwerp is tenslotte zonder hoofde lijke stemming aanvaard. UITSPRAAK VAN DEN RAAD VOOR DE LUCHTVAART. De raad voor de luchtvaart heeft gister middag in het departement van waterstaat in den Haag uitspraak gedaan inzake het ongeluk, hetwelk op 9 December 1938 nabij het luchtvaartterrein Schiphol is overko men aan het K.L.M.-vliegtuig van het type Lockheed Super Electra, gemerkt PH-APE (Ekster). In herinnering wordt gebracht, dat op dien dag. om ongeveer 11 u. 15. het vlieg tuig Ekster, bij een oefenvlucht is afgegle den kort na den start van het luchtvaart terrein Schiphol. Het vliegtuig werd daarbij vernield en is verbrand. De vier leden der bemanning, t.w. de gezagvoerder-leeraar, de leerling, de radio-telegrafist en de boord werktuigkundige zijn daarbij omgekomen. De weersomstandigheden waren gunstig. De mogelijkheid is naar het oordeel van den raad niet uitgesloten, dat de brand is ontstaan door een rechtstreeks aansteken van de benzine b.v. door vonken, welke zijn opgetreden bij de vernietiging van het elec- trisch circuut. Hierbij komt nog. dat het vliegtuig den stroomdraad van het electrisch lichtnet voor de lichtvoorziening van het zich in de nabijheid van de plaats van het ongeluk bevindende huisje doorgeslagen heeft. Uit dien hoofde kan dus ook brand veroorzaakt zijn. Hoewel de oorzaak van den brand niet met zekerheid kan worden aangewezen, was het, naar het oordeel van den raad. niet mogelijk deze te voorkomen door de gelden de wettelijke maatregelen ter voorkoming van brand. De raad heeft niet met zekerheid kun nen vaststellen, welke omstandigheden aan leiding hebben gegeven tot het snelheids verlies en het afglijden van het vliegtuig. Hoewel storingen van technischen aard niet geheel kunnen worden uitgeschakeld, acht de raad het het meest waarschijnlijk, dat het ongeluk is te wijten aan de omstan digheid. dat de leerling, die het vliegtuig onder het toezicht van den heer van der Commercieele deskundigen, die verschei dene neutrale landen vertegenwoordigen, o.m. de Scandinavische landen, bevinden zich thans in Londen ter bespreking van kwesties aangaande de toekomst van hun exporthandel met Groot-Brittannië, aldus de diplomatieke correspondent van het Engelsche Reuter-bureau. Aangezien de tegenwoordige prijsschaal volkomen in verwarring is gebracht door de oorlogsomstandigheden is het vaststel len van nieuwe prijzen één der voornaam ste te bespreken problemen. De Duitsche bedreiging met onbeperkten duikboot-oor log jegens neutrale scheepvaart neemt on vermijdelijk een groote plaats in bij de be sprekingen. Er zijn ook IJslandsche des kundigen in Londen aangekomen, bij wie zich de volgende week een IJslandsche gedelegeerde zal voegen. Men is algemeen van gevoelen, zoo voegt de diplomatieke correspondent van Reuter hieraan toe, dat hoe spoediger het moge lijk zal zijn een convooi-systeem voor de neutrale scheepvaart in te voeren, hoe vlugger de omstandigheden gestabiliseerd zullen zijn. Het is duidelijk, dat Duitsch- land gebelgd zal zijn, wanneer neutralen hun toevlucht nemen tot Britsche con- vooien en aldus beschermde schepen als goed wild zal beschouwen. Aangezien Duitsche oorlogsschepen ech ter reeds neutrale schepen tot zinken ge bracht of buitgemaakt hebben zonder dit voorwendsel, is men van gevoelen, dat neu trale schepen er alleen maar beter van kunnen worden, wanneer zij door de Brit sche vloot worden geëscorteerd. Weliswaar zou Duitschland kunnen drei gen met nog krachtiger optreden tegen de neutralen, die het tarten, maar een derge lijke koers zou alleen het aantal van zijn vijanden vergrooten, zonder het materieel ten goede te komen, aangezien de land- bouw-productie van de meeste dier staten afhankelijk is van geïmporteerde grond stoffen. welke onder controle staan van Engeland. Het ligt voor de hand. dat het Duitsche plan. waarover berichten verschenen zijn, betreffende een Europeeschen boycot van den handel met Groot-Brittannië, het z.g. continentale stelsel, volkomen onuitvoer baar is. Het Britsche ministerie van voorlichting verklaart, dat door het optreden van den vijand in de afgeloopen week slechts 876 ton is verloren gegaan. In de vier vorige weken hebben de verliezen onderscheiden lijk 65.000. 46.000, 21.000 en 9000 ton be dragen. ENGELAND EN DE SOVJETS. Naar verluidt zijn 12 Britsche en 5 Zweed- sche schepen, die voor Engeland bestemde ladingen (in het bijzonder cellulose en erts) aan boord hadden genomen, in de haven van Moermansk door de sovjet-autoritei ten tot nader order vastgehouden. Deze maatregelen worden van sovjet-zijde ge motiveerd met de verordening van 9 Sep tember, waarin de volkscommissaris voor buitenlandschen handel gemachtigd is om den uitvoer van sovjet-goederen stop te zetten of aan te houden voor de landen, waar door exportbeperkingen of andere bepalingen voor den buitenlandschen han del der sovjet-unie nadeellge-voorwaarden zijn ontstaan. Men herinnert in dit verband aan een reeds voor eenige weken in de Moskousche bladen verschenen communiqué, waarin er van sovjet-zijde tegen werd geprotes teerd, dat in Engeland voor de sovjet-unie bestemde, voor het grootste deel reeds be taalde goederen, willekeurig achtergehou den werden en dat sovjetschepen belem merd werden bij het uitvaren uit Engelsche haven. REEDS 40 WAARSCHUWINGEN. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft onthuld, dat bijna veertig waarschuwingen aan de scheep vaart zijn ontvangen van Europeesche na ties sinds de oorlog is begonnen. De laatste was de waarschuwing van Duitschland van Maandag tegen „onbehoorlijk gedrag" van Amerikaansche schepen in de wateren rond Groot-Brittannië en Frankrijk. Frankrijk heeft het departement er van in kennis gesteld, dat de lichtseinen zou den worden gestaakt en dat geen buiten- landsche schepen binnen de driemij lsgrens mogen komen zonder speciale vergunning of binnen zes mijl van een zestal nader ge noemde marinehavens. Frankrijk heeft ook verklaard, dat in de wateren bij Marseille mijnen zijn gelegd. Groot-Brittannië heeft medegedeeld, dat tal van scheepslichten niet meer werken en dat mijnen zijn gelegd in de buurt van Dover, de Firth of Forth, bij Helgoland en elders. In Marokko en de Maltasche wate ren zijn beperkingen op het ankeren en het naderen van de kust van kracht. Egypte heeft een groot gedeelte van zijn kust voor de scheepvaart gesloten. Ook Canada. Letland en Denemarken hebben beperkin gen gemaakt. De sovjet-unie heeft het departement van buitenlandsche zaken doen weten, dat de ingang van de Witte Zee verboden zone is en dat een aantal lichtbakens in de Witte Zee is weggenomen. SPANNEND AVONTUUR VAN EEN ENGELSCHE DUIKBOOT. Het Engelsche Reuter-bureau meldt: Een spannende verhaal hoe een Britsche duikboot aan den ondergang in vijandelijke wateren ontkwam is door een ooggetuige verteld. Twee dieptebommen ontploften dichtbij de duikboot en de vijand zocht naar de boot met behulp van electrisch te ontsteken bommen, welke elkander met tusschenpoozen van twee minuten opvolg den. Plotseling voelde de bemanning een reeks stooten en daarna hoorde zij een ontploffing. Alle lichten gingen uit en het schip begon te lekken. Nadat het licht weer was hersteld en nadat de lekken wa ren gestopt, maakte de bemanning een la ding gereed om het schip tot ontploffing te brengen liever dan zich over te geven. De bemanning pompte de tanks leeg en het schip begon langzaam naar de opper vlakte te rijzen. Er was niets te zien van den vijand, doch wel bemerkte men dat de periscoop en de antenne verdwenen waren en dat de machinekamer ernstig geleden had. De duikboot was dus volslagen hulpe loos, doch nadat de radio hersteld was kon een S.O.S.-sein worden uitgezonden en spoedig kwamen schepen opdagen. Deze schepen werden door vijandelijke vliegtui gen aangevallen, doch het vuren van het afweergeschut op de kruisers verdreef de aanvallers De duikboot is weer veilig op haar basis teruggekeerd. Mü. Nederland POELAU ROEBIAH, 6 Oct. van Amst. te Batavia. JavaNew York Lijn BANTAM. 5 Oct. V. Penang n. New York. Holland—Afrika Lijn JAGERSFONTEIN, 5 Oct. v. Beira te R'dam. VRAGEN EN ANTIVOORDEN. Vraag: Mijn Jasmijn geeft veel blad maar weinig bloem. Hoe den groei van deze laatste te bevorderen? J. H. L. te L. Antwoord: Misschien staat uw plant niet volop in de zon. Dit is noodig om bloemknop te vormen. Ook mag niet te zwaar gemest. Wanneer zulke heesters staan dicht bij een kip penhok bijv. of dicht bij een mesthoop, dan doet zich bovenbeschreven verschijnsel voor. U mag den heester in den winter niet snoeien, alleen het doode hout er uithalen. Vraag: Mijn pruimeboom is 6 jaar oud en heeft dit jaar een weinig bloem gegeven, geen vrucht. Hoe hiermee te handelen? J. H. L. te L. Antwoord: Uw pruim is vermoedelijk geënt op een onderstam, waarop laat de vrucht baarheid intreedt. U kunt niets anders doen dan normaal mesten, in den winter iets uit dunnen en verder afwachten. Vr&ag: Heb uit zaad van seringeboompje gekweekt. Kan ik dat. verplanten en wanneer is het een goede tijd daarvoor? J. H. L. te L. Antwoord: Dat boompje kunt u zeer goed verplanten. Zoodra het blad er af is, zoo on geveer half of eind November kunt u het ver planten. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". „Ik stel voor naar huis te gaan en den wedstrijd via de radio verder te volgen." 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10