STADSNIEUWS Leiden Ontzet, Holland gered LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 October 1939 Overzicht OFFKIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERICHTEN Geen wijziging Amerika's neutraliteitswet De Pan Amerikaansche conferentie gesloten Luxemburgs economische moeilijkheden Verspreide berichten Herdenking in de Pieterskerk Samenkomst der Chr. Oranj e-vereeniging Mr. L. Sprey aangezocht ais hoogleeraar Intellectueele ontwikkeling der militairen RECHTZAKEN KUN/TIN ItTUKN^ Chamberlain's rede is uitgevallen, zooals te voorzien was: de doelstellingen, waarom Engeland en Frankrijk in oorlog zijn ge gaan, blijven ongewijzigd! Niets kan daarin verandering brengen en voor geen enkel dreigement zal men uit den weg gaan. Niettemin zullen vredes-voorstellen, als deze komen, natuurlijk ernstig bestudeerd worden, als zy dit verdienen. Dat hetgeen totdusver over het Dultsch- Russische vredesoffensief bekend is gewor den daaronder niet zal vallen, mag men bij voorbaat als zeker aannemen, daar dit niet is in te voegen in de gestelde vredes-doelen. Het vredes-offensief blijft tot mislukking gedoemd. De oude staatsman Lloyd George liet in het debat in het Britsche Lagerhuis nog een eenigszins ander getint geluid hooren, maar hij vond daarbij geen instemming. De groote vraag wat Italië zal doen. blijft vooralsnog onopgelost. Gelet op de maat regelen op binnenlandsch gebied daar. zou men geneigd zijn te gelooven aan een voort durende onafhankelijkheid, maar.... Het Italiaansche persagentschap Stefani meldt: I Het door Reuter verspreide bericht be treffende een z.g. Italiaansch communiqué, dat door Radio Roma zou zijn verspreid en dat nadere bijzonderheden zou hebben ge geven omtrent den inhoud van de Ita- liaansch-Duitsche besprekingen te Berlijn, is van iederen grond ontbloot. Geen enkel communiqué is te dien aanzien uitgegeven. Wat daarvan nu weer te zeggen? De Italiaansche bladen zijn getroffen door de krachtige vastberadenheid der beide groote democratieën om iedere ocm- promis-oplossing gebaseerd op een erken ning van het voldongen feit in Polen van de hand te wijzen. De Fransche openbare meening. zoo mer ken de Italiaansche waarnemers op, heb ben geen enkel vertrouwen meer in een zui ver diplomatieke garantie of belofte. Zij legt bewijs af van een zeer hechten wil om den strijd voort te zetten, omdat zij de over tuiging heeft, dat een onzekere vrede de voortzetting van den oorlog slechts met enkele maanden zou verdagen, terwijl men thans den oorlog als een onvermijdelijke beproeving aanvaardt. SENATOR LOGAN PLOTSELING OVERLEDEN. De Amerikaansche senaat heeft de de batten over de neutraliteitswet verdaagd tot heden uit deferentie voor senator Logan den democratischen leider in de senaats commissie voor militaire zaken, die plotse ling is overleden. De Pan Amerikaansche conferentie te Panama heeft gistermiddag een voltallige openbare zitting gehouden, waarin de werkzaamheden werden beëindigd. Alle den vorigen dag goedgekeurde resoluties wer den bij acclamatie aangenomen. Het be treft: economische samenwerking, de neu- traliteitsverklaring en de instelling van een veiligheidszone Na afloop der bijeenkomst hebben de gedelegeerden der 21 Amerikaansche re publieken zich naar het standbeeld bege ven van Simon Bolivar. VERTREK BUITENLANDSCHE WERK KRACHTEN NOODZAKELIJK. Met het oog op den ernst van den eco- ncmischen toestand heeft de Luxemburg- sche regeering herhaalde malen den bui- tenlandschen werkkrachten verzocht naar hun land van herkomst terug te keeren en hun posities voor de Luxemburgers open te laten. Aangezien hieraan weinig gevolg is ge geven en overigens de economische toe stand des lands geen enkele verbetering doet verwachten, heeft de regeering be sluiten gepubliceerd, welke alle machti gingen, die uitgegeven zijn ten gunste van buitenlandsche arbeidskrachten, te begin nen op 1 November 1939 intrekken. De machtigingen, uitgegeven voor het in dienst nemen van musici en huishoudelijk personeel, vervallen na 15 November. Wat de personen betreft, die in particu lieren dienst zijn, zijn de opzeggingster mijnen die in de wet zijn vastgelgd, van toepassing. In overeenstemming met ar tikel 3 van de conventie betreffende de economische unie met België worden Bel gische onderdanen behandeld op voet van gelijkheid met de Luxemburgers. Zij heb ben dus geenerlei speciale machtiging noodig. EEN DUITSCHE VRACHTAUTO MET SOLDATEN OP BELGISCH GEBIED. Een Duitsche militaire vrachtauto met twaalf manschappen is gisteren bij ver geving op Belgisch gebied gekomen. Toen de auto voor den Belgischen wachtpost verscheen, op ongeveer 750 M. over de grens, werd de wagen aangehouden. De inzittenden werden ontwapend. DE POOLSCHE REGEERINGSLEDEN IN ROEMENIE. Aangezien Slanic, de plaats, waar dë ge- interneerde Poolsche regeeringsleden tot du.-verre verblijf hielden, niet geschikt is voor een winterverblijf, zullen zij een de zer dagen overgeplaatst worden naar de badplaats Herkulesbad. Alleen Beek zal zich naar een sanatorium voor longlijders In Moroeni in de Karpathen begeven. Mos- cicki blijft in Bicaz. In de historische Pieterskerk, die ook in de geschiedenis van 1574 zulk een belangrijke rol heeft gespeeld, werd gisteravond onder groote belang stelling Leidens Ontzet herdacht. Onder hen, die deze plechtigheid bij woonden, merkten wij o.m. op den burge meester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, wethouder Jac Wilbrink, den gemeente secretaris mr. dr. C. E. van Strijen. mr. P. E. Briet. iid der Eerste Kamer en curator der Universiteit, den rector-magnificus prof. dr. F Muller Jzn., de professoren A. W'. Bijvanck secr. van den Acad. Senaat, N J Krom pro-secretaris, de hoogleeraren J. de Zwaan, N. van Wijk. J. W. Muller, W. J. M. van Eysinga, W. v. d. Woude en F. W. A. Korff. Voorts het Collegium van het L.S.C.. het bestuur der V.V.S.L., de commis saris van politie de heer R. J. Meyer, de predikanten D. Kuilman, M. J. Punselie. J. C. S. Locher. J. Riemens. Ph. Makkink en van het bestuur der 3 October-Vereeniging de heeren W. v. d. Laan en E. W. Wichers Rollandet en de heer J. P. Mulder, voorzit ter van de Gemeente-Commissie der NeJ. Herv. Kerk. Ds. J. de Wit, die de uniform van veld prediker droeg, las aan het begin van deze bijzondere ure Ps. 46 en sprak daarna een woord van welkom tot de aanwezige auto riteiten. om vervolgens erop te wijzen, dat ons volk heden ten dage weer in veel be nauwenis verkeert. Aan dc hand van het tekstwoord uit Ps. 90 1 ..Heere. Gij zijt ons geweest een toevlucht van geslacht tot geslacht", wees spr. erop, dat Mozes in dezen psalm een toon van ootmoed en bemoediging laat «ooren. Ootmoed en bemoediging zijn ook toe te passen op de geschiedenis van 1574, maar ook op den tijd van heden. Wijzende op den strijd van 1574 en dien an 1939 toonde ds. De Wit aan, dat Imt een groote geruststelling voor ons is, dat God een Heer der naties en een Bestuurder der gesohiedenis is. Spr.. die dan een korten terugblik gaf op de geschiedenis van het beleg en ontzet van Leiden, zette daarbij uiteen, dat dit een strijd was om de vrijheid, welke ge streden werd in het besef en het geloof, dat Gods rijk er mede door werd gediend. Uitspraken van den Prins van Oranje en burgemeester Van der Werff getuigen van de geloofskracht, welke beiden bezielde. Ook de burgerij behield den moed om ge duldig te lijden en rustig de hulp van bui ten af te wachten. De bemoedigende actie van den Prins heeft hiertoe misschien wel het meest toe bijgedragen, besloten als hij was om alles op alles te zetten. Daarbij vond hij sterkte in zijn geloofsleven In het besef, dat de vrijheid van geweten meer waard was dan de vruchtbaarheid van zijn land, heeft de Prins de dijken laten door steken. Het was voor Leiden het uiterste middel. Nadat spr. vervolgens stil had gestaan bij Gods wonderbaarlijke uitredding in den nacht van twee op drie October, wees hit er op, dat, zooals het tekstwoord zegt. God voor Leiden geweest is een toevlucht van geslacht tot geslacht. In grooten ootmoed hebben wij in dezen donkeren tijd het ontzet van Leiden te ge denken. Tot nog toe heeft God ons bulten den oorlog gehouden. Laten wij tot Hem ook dan de toevluoht nemen. Zijn oor de: - len gaan over de wereld. Laten wij, als God met ons op wregen gaat, waarvoor wij geen oplossing weten, ons herinneren de woor den uit Ps. 46: Laat af, en weet, dat ik God ben." Naast ons gebed, om bewaard te worden, dienen wij ook te bidden om de komst van Zijn rijk en om de Koningsheerschappij, waar voor menschelijke twist en haat geen plaats zullen zijn. Ds. De Wit eindigde met te herinneren aan het tekstwoord: Heft Uwe hoofden op waarts en weet dat uwe verlossing nabij is. In Hem, van wien Mozes zegt: ..Heerc. Gij zijt ons een toevlucht van geslacht tot geslacht" kan onze laatste hoop en diepste vrede te vinden zijn, nu en altijd. De dienst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. De organist, de heer Leo Mens, speelde zoowel voor als na den dienst vaderlanl- sche liederen. De Leidsehe Chr. Oranje-vereenlging heeft een herdenkingssamenkomst georga niseerd in de Geref. Kerk aan de Heeren gracht, welke vrij goed was bezet. De waar nemend voorzitter, dr. P. Jasperse. zeide in zijn openingswoord, dat er in dezen tijd weer bergen van ramp en leed in de we reld oprijzen. Het lijden van onze burgerij is op 3 Oct. 1574 niet voorgoed afgesloten. Het is thans meer een tijd om te weenen dan om te lachen. Het bestuur der Oranje- vereeniging heeft voor den toestand een open oog, maar daarom voelt het het toch wel als zijn roeping te gedenken hoe voor dezen ons de Heer heeft gunst bewezen Denken is altijd geoorloofd, ook in de moeilijkste omstandigheden, Nooit worden wij van den plicht daartoe ontslagen. Spr. deelde nog mede. dat het in de be doeling ligt voor de Chr. militairen een ontspanningsavond te organiseeren wan neer althans de daarvoor noodige finan ciën bijeen worden gebracht. In de pauze zal voor dit doel worden gecollecteerd. Eerste spreker was ds. R. C Harder. Ge rei predikant alhier, die lis oudervrp had gekozen „De stem van het verleden". De wereld is in de branding, aldus spr. Het eene stuk vastigheid na het andere wordt weggeslagen. Heerlijke kunstwerken wor den omver geworpen. Duizenden mensehen- levens worden weggevaagd. De orkaan is opgestoken. Te midden van dat rumoer zijn wij sa mengekomen om te luisteren naar de stem van het verleden. Misschien zegt iemand: Kan het ons iets schelen wat er 365 Jaar geleden gebeurd is, maar wij moeten op passen dat we ons nog rust gunnen om te gedenken het geen God in het verleden tot stand bracht. Wij voelen er niets voor om het verleden op te hemelen. Nederland heeft geen aparten God, maar de God en Vader van Jezus Christus heeft ook in Nederland de sporen van zijn werk zaamheid nagelaten We durven ook nog wel vol te houden, dat Gods leidingen met ons volk duidelijk zichtbaar zijn. Zoo zien Wh ook in Leidens ontzet Gods wijze be schikking. Dat eene feit is op zichzelf nog niet zoo belangrijk, maar het staat in verband met onze geheele geschiedenis. De heele 80-ja- rige worsteling om de vrijheid was een gerechtige strijd en wij zijn Gode dankbaar dat Hij in deze landen een levensruimte heeft willen scheppen voor zijn kerk. Wij zien terug eenigszins met weemoed, maar ook met dankbaarheid, dat God niet blind is geweest voor ons volk. dat Hij ons het regime heeft geschonken dat ons tot op heden nog rëgeert. Wat speelt er nog een licht in dat ver leden! De gedachtenis daaraan kan ons het hoofd helder doen houden en ons den moed doen samenrapen. De woorden: „Ik zal gedenken hoe voor dezen ons de Heer heeft gunst bewezen", krijgen daardoor weer nieuwen inhoud. God zal alsnog Zijn hand over ons uitgestrekt houden, ondanks onze ondankbaarheid en onze ontrouw. Het verleden roept ons tot een zware en mooie taak. Over „De roep van het verleden" sprak nadat gezongen was ,,'k Zal gedenken hoe voor dezen" en nadat een korte pauze was gehouden ds J. N. Bieger, Evang. Luth. predikant alhier. Als uitgangspunt voor zijn rede koos spr. de woorden: En gij zult zijn naam heeten Immanuel. Leiden's Ontzet is geschiedenis geworden en als wij die gedenken stellen wij ons onwille keurig ook de vraag hoe het met het he den en de toekomst staat Holland is groot geworden in den strijd. Dat heeft op de Hollanders een bijzonder cachet gezet. Ons volk is een godsdienstig volk. Ook in het heden hooren wij Gods stem nog duidelijk in ons land. Hoe zal het echter in de toe komst zijn? Zullen wij dan alleen de stem van den Satan hooren? Het wordt ons bang te moede. Maar Godlof, het einde zal zijn de overwinning van onzen Hei land, Jezus Christus. Niemand anders dan Hij kan ons helpen. Onze dure roeping is Zijn Evangelie met al onze macht te ver kondigen De stem van de toekomst spreekt van heerlijke dingen: geen moeite, geen rouw, geen oorlogen, geen dictatoren, geen cranen of verdriet, maar onze volkomen verlossing. Nadat ds. Bieger in dankgebed was voor gegaan, werden de twee bekende couple- ten van het Wilhelmus gezongen. 636 tlngez. MM V i CLUBAVOND „NATUURGENOT" Met een kort inleidend woord opende de voorzitter de heer A. B. Donk de October- bijeenkomst van „Natuurgenot" welke ge houden werd in „Huize Feenstra" Rapenburg 13. Spr. betreurde het, dat de huidige tijds omstandigheden hem noodzaakte den voor zittershamer in andere handen te doen overgaan en wekte de aanwezigen op vooral in dezen tijd te behouden hetgeen bereikt werd. De behandeling van het agendapunt: Verkiezing plaatsverv. voorzitter bracht met bijna algemeene stemmen den heer C. W. Legerstee op den voorzitterszetel. Met enkele hartelijke woorden leidde de heer Donk den nieuwen voorzitter in diens functie in, daar bij wijzende op de meer dan 30-jarige er varing waarover de heer Legerstee beschikt. Hierna nam de scheidende voorzitter af scheid. Vervolgens besprak de heer J. A Zeeuw v. d. Laan. keurmeester van den N B A het resultaat der gehouden huiskeu ring. Spr. kon met genoegen constateeren dat de kwaliteit der aquaria aanmerkelijk beter was dan een jaar geleden. De hierop volgende prijsuitreiking bracht als resultaat Voor Gezelschapaquaria: le pr. verg. plaquette N. v. d Hoek 80 punten; 2e pr kunstvoorwerp M Raatsle 79 p.: 3e pr. bronzen plaquette A, Gijzenij 75' p.; 4e pr. kunstvoorwerp M. Raatsie 75 p.: 5e pr. kunstvoorwerp J. A. Brinks 75 p. Diploma's werden toegekend aan: J. F. Raar, 74 p.; M v. Dijk 71 p. en C. W. Legerstee 70 p. Voor jongbroed: le pr. zilveren plaquette R. v, d Hoek 84 p.; 2e pr. kunstvoorwerp M. v. Dijk 72'/t p. Na een geanimeerde bespreking van het winterprogramma sloot de voorzitter te ca. 11 uur de vergadering. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. Brei-actie voor de militairen. Van de V.V.H. ontvingen wij nog het vol gende model voor de soldaten. Duim-polsmofje (z.g. Mitaine), Benoodigd zijn 70 gram dunne vierdraads- wol en 2 breinaalden no. 2'/«. Opzetten 70 steken, zeer los opgezet. In heen- en terug gaande toeren 2 r. 2 av„ 25 c.M. lang, waarna we los afkanten. Voor den duim zetten we 32 steken op en breien 8 toeren 2 r. 2 av. 9e toer: 2 st. breien, 2 st. samenbreien, weer 2 st. samenbreien, de naald uitbrelen tot op 6 st. na, weer tweemaal 2 st. samen breien, 2 st. breien. 10e toer: als de 9e toer, zoodat in het ge heel 8 st. geminderd zijn. Vervolgens op de overgebleven 24 st. nog 10 toeren breien, waarna we afkanten. Het lapje voor het polsmofje wordt nu aan den zijkant 6 c.M. dichtgenaaid, 6 c.M /aten we open voor den duim, de rest wordt weer dichtgenaaid. Daarna wordt de duim erin genaaid. Men zorgt ervoor, dat de minderingen aan den binnenkant van den duim komen. Het werk moet goed rekbaar aan elkaar genaaid wor den, anders trekt bij het dragen de draad los. AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Naar wij van welingelichte zijde verne men is mr. L. Sprey, advocaat en procureur te dezer stede en oud-lid van den gemeente raad van Oegstgeest. aangezocht als hoog leeraar in het handelsrecht en de burger lijke rechtsvordering aan de Vrije Universi- teite te Amsterdam, zulks als opvolger van prof mr. P. S. Gerbrandy. die werd 'benoemd tot minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. ENQUETE-FORMULIEREN BETREFFENDE VOORRADEN VAN ZIEKENHUIZEN, GESTICHTEN, KOOK- EN HUIS HOUDSCHOLEN ENZ. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, telefoon 24671, deelt hierbij mede, dat aan de directies van ziekenhui zen, gestichten, en andere inrichtingen, waar voedsel wordt verstrekt aan een in aantal wisselende bevolking, formulieren zijn toegezonden, waarin opgave moet worden gedaan van de benoodigde en be staande voorraden levesnmiddelen. Schoolhoofden, die voor hun leerlingen voedsel ontvangen door bemiddeling der Vereeniging voor Schoolkindervoeding en -kleeding (secretariaat mevrouw Menk- horst, Breestraat 58a) behoeven geen for mulier in te vullen. Pensionhouders en -houdsters, directeuren en directrices van Rusthuizen evenmin. Het is mogelijk, dat aan enkele inrich tingen, waarin voeding wordt verstrekt aan een in aantal wisselende bevolking, geen formulier is toegezonden. In dat ge- va! worden de directeuren en directrices verzocht zich tot het Distributiekantoor te wenden. De directeur van het Distributiekantoor. P. ROOSENBURG. Leiden, 4 October 1939. 680 EEN COMMISSIE VAN HOOGLEERAREN EN MILITAIREN GEVORMD. Teneinde de gemobiliseerde militairen in Leiden te helpen bij hun onderbroken stu diën en verder ter meerdere ontwikkeling van niet op dit gebied gedupeerden, is hier ter stede een commissie benoemd, be staande uit professoren en officieren. Deze commissie bestaat uit. prof. dr. F. Muller Jzn rector magnificus, voorzitter; prof A. W Byvanck, secretaris van den Aca demischen Senaat, secretaris; prof. mr. H. A Idema, prof. dr. H. Kraemer. prof. dr. H. J. Lam. majoor C. Fabius, majoor F. A. J Alofs en res.-kapitein J. v. d. Lee Na eenige besprekingen kwam de com missie tot het volgende resultaat: 1. Men wilde den studenten en adspi- rant-studenten. die thans gemobiliseerd, zijn en op ontijdige wijze hun studiën moesten onderbreken en waarvan zeer ve len bi) de depots der infanterie en artil lerie aanwezig zijn, zco mogelijk eenigs zins bij hun studie tegemoetkomen door avond-coUeges. 2. Men meende ook een tweede groep te kunnen bereiken, n.l. officieren, onder officieren en de meer intellectueelen onder de korporaals en soldaten, door het hou den van algemeene voordrachten. Deze voordrachten zouden als universi teitsavond plaats hebben en gegeven wor den door hoogleeraren over nader te rege len onderwerpen. 3. Men stelde het ook op prijs met de ge heele troep in contact te komen om daar mede de universiteit dlohter bij het leger en het volk te brengen. Een en ander zou het best tot zijn recht komen, indien verschillende hoogleeraren met bepaalde van militaire zijde aan te geven voordrachten, zooais op het gebied van vaderlandsche geschiedenis, van onze koloniën, van Nederlandsche kunst en der gelijke aan den opbouw en de opvoeding in natloiialen zin, zouden kunnen mede werken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde, de heer G. P. Rarends (Den Haagi en voor het doctoraal examen rechten de heeren A. W Kist (Leiden), W. L. Schorer iDen Haagi en D. Eikelenboom (Rotterdam). 3 OCTOBERVIERING IN EEN ONZER FORTEN. Een gemobiliseerd stadgenoot schrijft ons: Hoewel de 3 October-herdenking uit den aard der zaak door de omstandigheden eenigszins in het gedrang is gekomen, kan men er verzekerd van zijn, dat waar Lei- denaars te zamen zijn deze datum nooit vergeten wordt Alierminst op Fort waar de mobilisatie vele Leidenaars en oud-Leidenaars heeft vereenigd. Het programma vertoonde groote over eenkomst met de traditioneele dagindee- ling van de jaarlijksche viering te Lelden. Een speciale reveille door drie hoornblazers veegde na de normale reveille den mannen de laatste resten slaap uit dc oogen. Om 8 uur voerde een selecte ploeg zangers den koraalzang uit van het bulten gelegen trappenhuis van de slaaploods. Door deze trapsgewijze opstelling der zangers werd bij veien de herinnering aan de oude Stad- huistrap levendig. Nu mag en kan er geen kwaad gesproken van de beroemde kuch, maar de even be roemde haring met witte brood ging er toch vlotter in. De middag was gereserveerd voor een sportfeest, waarbij sportieve wedstrijden afgewisseld werden met spectaiaire num mers als: Wagenrennen en zakloopen. Waar zich vele vaders onder de hier gele gerde lichtingen bevinden, kunnen hun xoruiten in de toekomst misschien nog pro- fiteeren van de ervaringen, die de diverse Pa's bij dit nummer hebben opgedaan. Als pakkend slot van den dageen avond feest in de cantine met een echten artil lerist-conferencier, orkest en goochelaar. Moet er nog vermeld worden, dat de keu ken den geheelen dag geuren van uien en klapstuk verspreidde? Voor de vlotte organisatie van een en ander was voor een groot deel zorg gedra gen door de energieke cantine-commissle: echter was het slagen ten slotte alleen mo gelijk door de loyale medewerking van do geheele fortbezetting. H WDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Postma's Bakkerijgrondstof fenhandel, Rijnsburgerweg 11, Oegstgeest. Eigenaar: S, Postma, Oegstgeest. Wijziging. Firma A. Alt, Mare 112, Leiden, rijwiel- fabriek. groot- en kleinhandel in onderdee- len enz Vennoot: R. Alt (Huwelijksche I Voorwaarden). Gisteravond tegen 7 uur is in de Ka naalstraat ten huize van den 27-jarigen J. J V. een begin van brand ontstaan in een kinderledikantje. Vermoedelijk moet de oorzaak worden gezocht in het spelen met lucifers door kinderen of door het naar binnen werpen van een brandende lucifer. Eenige politle-agenten, die in deze straat wonen, brachten het brandende beddegoed naar buiten en bluschten het vuurtje met eenige emmers water, zoodat de inmiddels gearriveerde motorspuit geen dienst be hoefde te doen, Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd de dames A. E. Chr, Grundlehner (Den Haag), A. A. Hornstra (Rotterdam i en E. J. Lan- daal (Leiden) en de heer D. A. Ploeg (Lei den). HAAGSCHE POLITIERECHTER. Reiziger pleegde verduistering. Een reiziger uit Alphen was in dienst van een N.V, te Wassenaar in welke be trekking hij verduisteringen pleegde. Hij incasseerde kwitanties, maar hield voor ten aanzienlijk bedrag geld achter. We gens verduistering stond de man nu te recht. Hij betoogde in rekening-courant te staan met de N.V, en daarop ook een vordering te hebben. De directeur der N.V. ontkende dat echter. De Officier herinnerde er aan dat verdachte reeds tweemaal is veroordeeld, om welke reden hij nu twee maanden ge vangenisstraf eischte. De verdediger be toogde dat het hier eigenlijk meer een ci viele vordering betrof en plsitte vrijspraak De Politierechter veroordeelde evenwel conform den elsch van- den Officier. HAAGSCH GERECHTSHOF. Vilia-inbraak Op 17 Mei van dit jaar werd ingebroken in de leegstaande villa „Denneheuvel" in het Groot-Hazenbroek te Wassenaar. De '>uit bestond alleen uit een hoeveel heid lood, dat op den zolder van het per ceel lag. Voor deze inbraak had de Rechtbank den 20-jarigen slagersknecht H. H. ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf van welke veroordeeling H. in hooger be roep kwam. De tuinman H. Geysendorpher vertelde dat hij des middags iemand uit de serre zag komen. Toen getuige er heen ging, nam de inbreker de vlucht op een bakfiets. De politle-agenten A. Trumpie en H. J, A. Engels waren pw motorrijwiel op zoek ge gaan en troffen H. bij het Malieveld te Den Haag aan Op de bakfiets lag een zak met looden pijpen. De Proc. Generaal vond het verweer van verdachte, n.l.. dat hij het lood van iemand in de villa had gekregen, zeer twijfelachtig. Gelooven doet hij het niet, en waar ver dachte reeds tweemaal is veroordeeld, vor derde de Proc. Generaal bevestiging van het '«onnis. De verdediger pleitte vrijspraak subs, clementie. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 4 October 1939. Tarbot f. 1.70—1.50; Tong f. 1.65—0.72 per kg.: Kleinschol f.27—11.50; Bot f.26—13; Schar f. 12.50—5.50; Poontjes f. 10.50; Wijting 1.1—5 per 50 kg. NIEUWE UITGAVEN. Bij A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij. alhier is verschenen de tweede verbeterde en geheel her ziene druk van de Nieuwe Biedmethode voor Contract-bridge N-systeem. I "t- 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2