STADSNIEUWS Dat zal smaken Een rustige 3 Octoberdag Verbond van Nederlandsche Werkgevers bijeen LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 October 1939 Derde Blad No. 24394 Het défilé voor Prins Bernhard te Noord wijk aan Zee 80ste Jaargang Ware feeststemming ontbrak Rede van den heer Gelderman Actieve Luchtbescherming is de beste! Foto v. Vliet, Leiden. Leiden's eerste burger reikte vanmorgen, staande achter een borstwering van witte- brooden, aan eenige stadgenooten de historische feestgave uit. Links met hoogen hoed de heer C. J. de Jongh, een bekende figuur en gewaardeerd medewerker in dezen kring. Het is 3 Octoberdag! Maar In verband met de benarde tijdsomstandigheden niet eBn 3 Octoberdag als andere jaren. De Léidenaar is vanmorgen weer eens op nadrukkelijke wijze herinnerd aan hetgeen ziih rond en in ons land thans afspeelt: fijn jaarlijksch 3 Octoberfeest moet hij iftlssen, al behoefde toch niet ieder onder deel van het traditioneele programma te vervallen. De goede stemming om Leiden's Ontzet feestelijk te herdenken ls er begrijpelijker wijs ditmaal in het geheel niet. Deze viering veronderstelt een opgeruimd gemoed. En daarvan' kan op het oogenblik nu zooveel gevaren dreigen, toch in het ge heel geen sprake zijn. Toch was het juist gezien, om de Ko- raalmuziek en de uitdeeling van haring en wittebrood te laten doorgaan: de ernst, die ook bij de 3 Octoberherdenking past, komt bij den zang voor het standbeeld van bur gemeester van der Werff steeds treffend tot uitdrukking en de uitdeeling van ha ring en wittebrood vormt ook een waardige voortaetting van een schoone traditie. DE KORAALMUZIEK had tegen acht uur weer velen verzameld rond het standbeeld van burgemeester van der Werff, al was hun aantal natuurlijk be langrijk minder dan andere malen, mede in verband met het feit, dat het een ge wone arbeidsdag was. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester mr. A. van de Sande Bak- huyzen en echtgenoote, de bestuursleden der 3 Octobervereeniging, prof. dr. F. Mul ler, rector-magnificus der Leidsche Uni versiteit mr. P. F. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, jhr. P. R. Beelaerts van Blokland, praeses Collegii van het L. S. C., de heer R. J. Meyer, Com missaris van Politie e.a. Nadat gisteravond in het Waaggebouw de generale repetitie der Koraalmuziek had plaatsgevonden, stonden thans de zangers en zangeressen opgesteld voor het stand beeld van Leiden's grooten burgemeester uit den tijd, dat onze stad in het hoogste gevaar verkeerde en zij huldigden hem en dien tijd met ontróerenden zang, onder steund door het muziekgezelschap „Or pheus". De heer Leo Mens zwaaide wederom op vertrouwde wijze den scepter over het geheel en men kwam onder den indruk van de fraaie liederen, die tot wijd in den om trek opklonken. Vooral de 3 Octoberhymne „Lof zij den Helden" viel op door mooien en stemmigen samenklank. Het was ditmaal niet de heer Smit, doch de heer de Nie, die namens de zangers en zangeressen burgemeester van de Sande Bakhuyzen een krans aanbood, met 't ver zoek deze aan het standbeeld te willen hechten. De heer Smit, die sinds lange ja ren deze taak vervult, was door plotselinge ongesteldheid thans verhinderd. De heer de Nie deed zulks met een korte rede, waarin hij wees op de ernstige tijden en de hoop uitsprak, dat God ook thans een helper in den nood zou mogen zijn. Burgemeester van de Sande Bakhuyzen aanvaardde den krans onder woorden van dank. Hoewel het geen dag voor feestviering is, moest de zanghulde aan van der Werff zijn plaats behouden, aldus spr. Dat was een plicht! De burgemeester betreurde het, dat de heer Willem Smit ditmaal niet aan wezig kon zijn en dankte het koor en het gezelschap „Orpheus" voor de medewerking aan deze plechtigheid. Het is goed terug te denken aan een man als van der Werff, die een goed voorbeeld. Vaderlander en Leidenaar is geweest. Bij deze herdenking stellen wij ons voor oogen, hoe het vroeger geweest is. opdat wij weten wat onze plicht is en niet zullen onderdoen voor het voor beeld van onze voorouders. Wij realiseeren ons tevens, hoe wij onze vrijheid en rust te danken hebben, aan hetgeen vroeger ge beurd is. Wij danken onze voorouders en ons Vorstenhuis, voor hetgeen zij deden en dat zij karakter en onafhankelijkheidszin vormden. Mocht het noodig zijn, dan zullen ook wij ons gedragen zooals zij! Hierop werd de krans op de gebruikelijke wijze door den Burgemeester aan het stand beeld gehecht, terwijl tevens een krans na mens de 3 Octobervereeniging gelegd werd. Met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus werd deze korte doch steeds indruk wekkende bijeenkomst besloten. UITDEELING VAN HARING EN WITTEBROOD. Het prachtige Waaggebouw was als steeds weer de plaats, waar de uitdeeling van de historische feestgave, haring en wittebrood geschiedde. De tijdsomstandigheden druk ten ook hier hun stempel op de sfeer, welke aanmerkelijk minder feestelijk was dan wij ons van vorige jaren herinneren. Nu geen dansende en springende oude vrouwtjes, wie de ware 3 Octoberstemming in de beenen was geslagen, thans geen dichte drommen belangstellenden, die van eenigen afstand de uitdeeling gade slaan, rustig en zonder eenige feestelijkheid schuifelen de honderden gegadigden langs de tafels waarop de brooden en kuipen met haring zijn uitgestald. Ook het aantal liefhebbers is dit jaar weer aanzienlijk minder dan het vorige jaar. toen het reeds zeer beduidend lager was dan in 1937. Toen circa vierdui zend, het vorige jaar nog ruim tweeduizend nu ongeveer twaalfhonderd, zou, zooals zoo vele goede dingen uit het verleden, ook deze traditie gedoemd zijn te verdwijnen? Wij zouden het diep betreuren! Helaas ontbrak bij de gebruikelijke feest gave ditmaal ook het altijd zeer welkome supplement van de firma Van Nelle, de tra ditioneele pakjes koffie en tabak. Om alles zins begrijpelijke redenen zag deze firma zich genoodzaakt haar aanvankelijk gedane toezegging te annuleeren. Dat dit voor de oudjes een geweldige teleurstelling betee- kende hebben wij vanmorgen meermaleh kunnen merken. Verschillende autoriteiten gaven ook hier blijk van hun belangstelling: de burge meester. de rector-magnificus, het Colle gium, welks praeses aan de haring uitdee- lende dames een flacon eau de cologne overhandigde, e.a. Een van het geijkte programma afwij kende noot was het toespraakje, dat de voorzitter der 3 October Vereeniging. de heer W. van der Laan hield tot de weduwe Penseel, die vandaag voor de veertigste maal behulpzaam was bij deze uitdeeling. Na verloop van een goed uur begon de drukte ook hier te luwen en al heel spoedig was er, behalve een aantal vlaggen, niets dat er op wees, dat Leiden vandaag zijn jaarlijkschen feestdag vierde. Hedenavond vindt in verscheidene ker ken een herdenking plaats, terwijl ook de Leidsche Chr. Oranjevereeniging een bij zondere bijeenkomst heeft belegd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: P. J. Email Jr., Morschsingel 14, Leiden. Handel in luchtbeschermingsapparaten. - Eigenaar: P. J. Eman Jr., Leiden. Wijzigingen Drogisterij „De Hooge Woerd", Hooge- woerd 166, Leiden. Opheffing filiaal: Lei den, Jac. Catslaan 34. Naamlooze Vennootschap Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid". Zoeterw. Sin gel 2. Leiden. Uittredend directeur: H. Soe- san, Arnhem. Nieuwe Directeur: J. Veltman Amsterdam. Foto VAN VLIET Het Verbond van Nederlandsche werk gevers heeft hedenmiddag in Krasnapoisky te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden, onder pre- dium van den algemeenen voorzitter, den heer H. P. Gelderman C.M.zn. Na opening heeft de voorzitter een rede uitgesproken, mede ter herdenking van hel feit, dat het heden juist veertig jaar geleden is, dat de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers is opgericht, uit welke vereeni ging het tegenwoordige verbond later is voortgekomen. Nadat aldus vertelde spreker het oorspronkelijke ontwerp Ongevallenwet in 1898 was ingediend, zou dit zonder veel cri- tiek van de zeer belanghebbende industrie aanvaard zijn, als niet op het laatste mo ment enkele groote ondernemingen, die reeds sinds Jaren in haar bedrijven een vrij willige ongevallenverzekering hadden inge voerd, hadden gemerkt, welke funeste gevol gen deze wet voor hare bedrijven en niet minder voor het geheele instituut der' ver zekering zou hebben. In allerijl werd een adresbeweging op touw gezet en niet geheel ten onrechte beklaagde de toenmalige Mi nister Lely zich over de wijze van optreden van de industrie, die plotseling in het geweer kwam. Van den ernst der bezwaren van de industrie was de Regeering geenszins over tuigd, maar hoewel de Tweede Kamer reedr hare goedkeuring aan het ontwerp had ge geven, werd het door de Eerste Kamer ver worpen. Het was een aardige woordspeling van den toenmaligen minister-president Pler- son, van wien toevallig drie neven tot de adressanten behoorden, die op een vraag van Hare Majesteit de Koningin, of dit een ernstige zaak was: „Majesteit, deze bewe ging is niet zeer belangrijk, zij is voor mij maar een neven-zaak". De toenmalige Regeering kwam echter na de verwerping van het oorspronkelijke ont werp door de Eerste Kamer toch aan de bezwaren van adressanten tegemoet en zoo kwam de In hoofdzaak thans nog geldende wet tot stand. Een aantal Twentsche fabrikanten, die met reden meer sociale wettelijke rege lingen verwachtten, voelde, dat het voor de werkgevers in het vervolg gewenscht was, tijdiger ingelicht te zijn om zoodoende in staat te zijn, te rechter tijd invloed te kun nen uitoefenen op voorbereiding en tot stand komen van verdere wettelijke maat regelen. Zoo kwam het, dat een negental een comité vormde om deze aangelegenheid voor te bereiden. De namen dezer negen heeren aren: W. J. Blijdenstein, D. Gelderman, J. B. van Heek. G. J. Jannink, D. W. van Wulfften Palthe, G, Salomonson Hzn.. J. Scholten Bzn., D. W, Stork en W. Stork. Op Dinsdag 3 October 1899, werd in het gebouw „De Beurs" te Hengelo (O.) de eerste algemeene vergadering gehouden en daar kon reeds worden meegedeeld, dat 52 werkgevers met een totaal aantal van 45000 arbeiders zich hadden aangesloten. Voortgaande schetste de heer Gelderman uitvoerig de geschiedenis van het Ver bond, er daarbij op wijzende dat het initia tief van een groepje Twentsche fabrikan ten geleid heeft tot vorming van een ster ke organisatie met 1860 leden. De bescheiden huisvesting, destijds nog in de woning van den heer Smissaert zelf, is geworden tot een bureau met uitgebreide outillage en vele afdeelingen. De actie en voorlichting, uitsluitend op sociaal gebied, zijn geworden tot velerlei soorten van be moeiingen en diensten, waarvan het jong ste jaarverslag wederom een sprekend ge tuigenis aflegt. De maandelijksche Mede- deelingen van het bestuur van de Vereeni ging aan de leden, welke indertijd nog een vertrouwelijk karakter droegen, zijn uit gegroeid tot een veel gelezen wekelijksch orgaan, waarnaast nog een Kroniek van de Week en een 14-daagsche Indische Kroniek verschijnen. Spreker zeide. dat de thans Ingetreden oorlogstoestand de reeds sterke bemoeienis van de regeering met het bedrijfsleven nog zal doen toenemen. Met het oog op de zorg volle tijden, welke wij tegemoet gaan, heeft het bestuur tenslotte gemeend het gebrui kelijke feestelijke karakter van deze sa menkomst thans te moeten vermijden. La ten wij zoo eindigde de voorzitter de toekomst, hoe zorgvol ook. met vertrouwen tegemoet zien en vooral niet bij de pakken neerzitten. Gistermiddag heeft, gelijk wij reeds ver meldden, Prins Bernhard des ochtends en des middags op den Noord Boulevard te Noorwij k aan Zee de daar gelegerde troepen geinspecteerd. De Prins stond voor het hotel „Noordzee" en mede voor de vele belangstellenden, die op de terrassen van de hotels en de café's blijk van hun belangstelling gaven, was het een fraai gezicht de kranige troepen voorbij te zien trekken. Hierboven een op name van een gedeelte van het défilé. Des middags te vier uur heeft nog ten Raadhuize een ontvangst plaatsgevonden, ter nadere kennismaking van het Dage- iijksch Bestuur der gemeente Noordwijk met de officieren, die te Noordwijk gelegerd zijn. De burgemeester, de heer van de Mortel heeft hierbij een kort woord gesproken, waarbij hij de hoop uitsprak dat de officie ren weer spoedig met blijde gezichten de gemeente Noordwijk zouden kunnen verla ten in verband met een eventueele demo bilisatie. De kantonnementscommandant, haalde eenige herinneringen op uit de mobilisatie tijd 19141918, toen hij eenigen tijd als ka pitein in Noordwijk vertoefde. Vervolgens is men in gezellig samenzijn bijeengebleven. DIPLOMA-ZIVEMMEN IN „DE OVERDEKTE". Onder zeer groote belangstelling had gis teravond in de overdekte Bad- en Zwem inrichting „De Overdekte" aan de Haar lemmerstraat het z.g. diploma-zwemmen plaats. Hieronder wordt verstaan, dat degenen die in deze inrichting zwemonderricht heb ben genoten hun (haar) proef als geoefend zwemmer (zwemster) afleggen. Het was een lust te zien met hoeveel ijver, vooral de jeugd, haar best deed om, onder de oogen van familie en kennissen, aan de gestelde eischen te voldoen. Het geheel was een succesvolle avond, die wederom veel heeft bijgedragen voor de propaganda van het zwemmen De diploma's werden uitgereikt aan: Kinderen t/m. 12 jaar: Sri Abdoelrach- man, Maryke Oord, Lousje Planje, Anneke Bey, Bep v. d. Bosch, Hetty Hertog, Elly de Wekker, Janny v. Zoelen, Lidia Verhagen, Ansje Kloeke, Tineke de Wit, Geertje Jesse. Elly Owel. Annie v. Burink, Bennie Visser, Dick de Bruyn, Hans Korten, Coen Oort. Han Bik, Wouter Vochterloo, Wim v. Heel, Johan Spijker, Hans Klaassens. Bertha ten Geuzendam, Lieni Filippo, Rietje Galjaard, Bep Wagemans, Rite Mizee, Tine v. d. Burg, Greetje Vroom, Nelly de Vries, Truus v. d. Werff, Annie Cuiper, Fia de Ridder, Willy Hinnen, Ria Boogaard. Dames en kinderen boven 12 jaar: Annie Bik, Jopie van Zwieten. Betsy de Bruyn, Ada v. Schaïk. Stien Elyzen. Adri Middel koop. Rie Vlasblom, Aafke Dorrepaal. Maar- tje Middelkoop. Kuni v. Herwaarden, Chris tina Briejer, Netty Snel, Clasine Ciere, Liesbeth de Jager, Henny v. Wijk. Annie v. d Valk, Fien Waardenburg, Mej. Pijnaken, MeJ. C. v .d. Water, Mej. A. Griffioen. Dien Brouwer, Truus Ciere, Mevr. S. Volbeda, Mevr. v. d. Linden, Mevr. C. Labordus, Mevr. M. Sier. Mevr. J. de Haas, Mej. M. de Tombe, Mevr. v. d. Linden. Heeren en kinderen boven 12 jaar: Simon v. d. Hoogt. Henk v. Dissel, Sjef Maat, Bram v. Vianen, T. Twigt, Piet Cossee, Frans Tuythof, P. Wijkmans, J. Romein, G. v. Klaveren, F. de Haas, Ben Visser, M. Romeyn. EXAMENS ZIEKENVERPLEGING. Bij het op 22, 25, 26 en 28 September j.l. gehouden examen ter verkrijging van het diploma voor ziekenverpleging zijn de na volgende candidaten zijn geslaagd, die allen haar opleiding hebben ontvangen in het Academisch Ziekenhuis alhier: G. B. Berkouwer, T. Braaksma, M. van Breda, P Brouwer, T. J. Eijsvogel, A. Ge- sink, P. W. Grootveld, W. H. van Herwijnen, F. B. J. S. van der Hooft, W. Hoogkamer, G. de Jong, C. P. van Katwijk, G. W. Kiezebrink, J van Liempt, M. Loth. G. Lucas, M. L. Mostert, C. Oldenkamp. E. M. Oppelaar. A. J. Poldervaart, H. Rottscha- fer, C. van Toren, H Voerhuis. C. Winge- laar, C. G. Wijntjes. DE PRACTIJK HEEFT HET UITGEWEZEN: Steunt daarom in het ALGEMEENE Leidsche belang het streven der Luchtafweer-Commissie om onze stad door de aanschaffing vcm afweerge schut op de meest afdoende wiize te beveiligen. De penningmeester der Luchtafweer-Com missie p/a Noordhollandsch Landbouw- crediet (giro 2915) zal gaarne Uw biidrage in ontvangst nemen. i Leidsch officier, die momenteel „ergens" in garnizoen ligt, wen _n ochter. Spontaan cfi'erden alle manschappen een dubbeltje van hun soldij en boden len jongen vader een reusachtig krentenbrood aan. Blijkens de glundere gezichten zijn allen uitermate met het geschenk ingenomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9