De strijd ter zee Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 October 1939 Overzicht Oproep der Roemeensdie regeering Weer een periode van afwachten Zweedsch schip getorpedeerd De Pan-Amerikaansche conferentie De Japansche buitenlandsche politiek Een nieuwe Bremen of Möwe Een Duitsche waarschuwing aan Amerika Het Fransche legerbericht Ciano's bezoek aan Berlijn Turksche militaire missie te Londen Hij meent niet. dat de Sovjet-Unie in staat is Duitschland de helft van de grond stoffen te leveren, welke het noodig heeft. Omgekeerd is Duitschland niet in staat om de helft van de waren te betalen, welke het zou kunnen invoeren en tenslotte kunnen de goederen niet in een voldoende hoeveel heid en voldoende snel getransporteerd worden, om Duitschland werkelijk van nut te zijn. Het is waar. dat de Sovjet-Unie lood. zink. koper, steenkool en petroleum pro duceert, de artikelen, waaraan Duitschland behoefte heeft, maar zij heeft ze zelf nood- dig en het vervoer naar Duitschland zou het economische stelsel van de Sovjet-Unie ontwrichten. Prof. Fraser is van meening, dat Enge land de blokkade moet voortzetten en moet voortgaan zich op een langen oorlog voor te bereiden. Het feit. dat de Sovjet-Unie Duitschland steunt, indien zij dat blijft doen, ban den oorlog verlengen, maar er is geen enkele kans. dat deze hulp Hitier de ovenwinning verschaft. DE POSITIE DEK DUITSCHERS IN ENGELAND. Zevenatig van de 108 rechtbanken, die zijn ingesteWl om de positie te onderzoeken van de 60-0CC) „vijandelijke vreemdelingendie zich in Engeland bevinden, zijn met haar zittingen, aangevangen. Men verwacht, dat het onderzoek een ge- heele week zal duren. In vele gevallen wer den in de paspoorten stempels aange bracht: „Vrij van interneering tot nadere aankondiging" of „Uitgeweken wegens nazi- vervolgirgg". DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het BBitsehe ministerie van arbeid deelt mede, dart het aantal werkloozen op 11 September j.l. 1.330.928 bedroeg, waarvan 1.052.218 geheel werkloos, een stijging met 99.236 in vergelijking met 14 Augustus j.l. maar een daling met 467.690 vergeleken met September van het vorige jaar. De wedctoosheid nam af in de mijn- en m achine-imiustrie en in aanverwante be drijven, maar steeg in de levensmiddelen branche, het amusementsbedrijf en in den handel. Het Engelse he Reuter-bureau verneemt, dat algemeen werd verwacht, dat het uit breken van, den oorlog zou leiden tot stop zetting of jbeperking van zaken op groote schaal met als gevolg een groote toeneming der werkloosheid. In de practijk is dat echter ten zeerste meegevallen. De stijging was in feite zelfs geringer dan dikwijls in normale tijden het geval is In verband met seizoensarbeid, en er is goede reden te ge- looven, dat de toestand veel beter is dan in 1914. De oorlogsplannen van het land houden o.a. in een enorme uitbreiding van de industrieele productie, en men verwacht, dat binnenkort de vraag naar arbeids krachten grooter zal zijn dan het totaal aantal werkloozen. Dit in het oog houdend acht men den toestand veel bevredigender dan wanneer men alle reserves aan ar beidskracht tot het uiterste zou hebben uit geput door lange werktijden nog voor de eigenlijke strijd begint.. Het totaal aantal reserve-arbeidskrachten is nog veel groo ter dan het aantal werkloozen. De bevol king in den leeftijd tussehen 16 en 64 jaar is 5.500.000 grooter dan in 1914, wat er dui delijk op wijst, dat nog een zeer groote uit breiding der productie mogelijk is voordat het maximum van de natie behoeft te wor den geëischt. DE AMERIKANEN IN EUROPA. De Itaiiaansche bladen melden, dat vol gens geloofwaardige berichten het aantal Amerikanen, dat nog in Europa vertoeft en dat naar Amerika moet terugkeeren, on geveer 60.000 bedraagt. De meesten hunner zijn voornemens aan boord van Itaiiaan sche oceaanstoomers te repatrieeren. De plaatsbespreking voor Itaiiaansche schepen blijft zoo groot, dat men aan boord wan de oceaanstoomers talrijke nieuwe jiaatsen heeft moeten inruimen door alle lokaliteiten, welke daarvoor ge schikt waxen, tot hutten te verbouwen. Terwijl de schepen, die varen op de lijnen naar Noord- en Zuid-Amerika, zoo uitzon derlijk veel te doen hebben hoewel dit waar schijnlijk slechts tijdelijk zal zijn hebben de schepen der Afrikaansche lijnen en de lijnen op het Verre Oosten hun normale activiteit hervat. Ook zij profiteeren ervan, dat zij varen op Zeeën, waar de vlag van andere landen door het conflict afwezig is.' Het Engelsche Reuter-bureau meldt, dat het Londeneche bureau van de Itaiiaan sche scheepvaartlijnen de berichten tegen spreekt dat de „Rex" en de „Conté di Savoia'1 uit den gewonen dienst zouden worden genomen. Alle aangekondigde rei zen zullen doorgaan en de geregelde dien sten op New York, Zuid- en Centraal- Amerika en de Stille Zuidzee zullen worden gehandhaafd. De Roezneensche minister-president Arge- tolanu lwaft voor de microfoon een oproep der regeering voorgelezen, waarin verklaard wordt, dei de regeering haar strikte neutra- labelt aai blijven handhaven en het be- J staande regeeringsprogramma in het kader der beschikbare middelen ten uitvoer zal leggen. Lm de eerste plaats moet doorge werkt wonden aan de uitrusting van het leger en het aanleggen van verkeerswegen met strategische beteekenis. De opgeroepen reservisten kunnen op het oogenblik nigt ontslagen worden Het volk wordt uitge- rvoodigd eensgezind om den troon te staan. De aanhangers der vroegere IJzeren Garde behooren, aldus de oproep, op den rechten weg terug te keeren. De regeering heeft voorts een manifest tot de bevolking gericht, waarin wordt be toogd, dat allen volken, die een gaaf blok vormen, er in zulten slagen ongeschokt den brand door te komen, welke de geheele wereld dreigt te bereiken. Na een beroep op eenheid geeft de regeering te kennen, dat zij den vrede wemscht, daar zij geen oor logszuchtige bedoelingen heeft, doch zonder zich neer te leggen bij' een toestand, welke ten aanzien van andere volken inferieur is. Er wordt uitdrukking gegeven aan de over tuiging, dat allen nauw vereend rond den koning zuilen staan. We leven weer in een periode van af wachting. Ciano is te Rome teruggekeerd en zal thans den Duce rapport uitbrengen. Over het resultaat der Berlijnsche bespre kingen hangt dezelfde sluier van geheim zinnigheid. die Italië's houding tot dusver kenmerkte. Er zijn er. die de eerste teeke nen meenen waar te nemen van een spoedig zich scharen van Italië aan de zijde van Duitschland. doch beslist is er nog niets. Dat Hitier de oprichting van een buffer staat Polen zal aankondigen, wordt thans als zeker beschouwd. Wanneer? Dit is nog niet' bekend, daar de Rijksdagzitting nog niet officieel is bijeengeroepen. Afwachten Het omroepstation Rome heeft gister avond nog medegedeeld, dat het bezoek van Ciano aan Berlijn gelegenheid heeft gebo den voor een besjyreking van beslissingen van Duitschland en Italië in verband met den nieuwen toestand. Deze besluiten, aldus werd gezegd, beoogen een rechtvaardigen vrede en voorzien in de eerste plaats in de vorming van een nieuwen Poolschen staat ais Duitsch protectoraat. In dezen nieuwen staat worden niet de door Rusland bezette gebieden en de districten, welke het voor werk van de oorspronkelijke Duitsche eischen waren, opgenomen In de tweede plaats, voorzien de besluiten in het bijeenroepen van een Europeesche conferentie tot regeling van de koloniale vraagstukken cn de vraagstukken betref fende de Middellandsche Zee, die voor Italië van vitaal belang zijn. De omroeper zeide, dat deze week waar schijnlijk vredesvoorstellen op dezen grond slag gedaan zullen worden. Dus wederom: wachten. Dat geldt ook voor de verklaring van Chamberlain. In het Lagerhuis antwoordde Chamberlain gistermiddag op een vraag van Attlee, of hij eenige verklaring had af te leggen in verband met de Russisëh- Duitsehe overeenkomst: „Het zal mij ver heugen. wanneer het Huis de verklaring wil afwachten, die ik morgen zal afleggen" Chamberlain antwoordde in ontkennen- den zin op een andere vraag, of hij op dracht wilde geven, dat in officieele aan duidingen van den vijand het woord nazi's zou worden gebruikt in plaats van Duit- schers. „ter onderscheiding van degenen in Duitschland. die aan onze zijde staan". Verder heeft Chamberlain nog medege deeld. dat hij ook over het ministerie van voorlichting een verklaring denkt af te leggen. Dus ook uitstel tot hedenavond. Morgenvroeg vergadert het Fransche kabinet. De Amerikaansche minister Cordell Huil verklaarde gisteren, dat de Vereenigde Sta ten de regeering van Polen zullen blijven erkennen en dat de Amerikaansche ambas sadeur Biddle bij de Poolsche regeering ge accrediteerd zou blijven en zich nu in Parijs bevindt. „De in bezit neming alleen van het grondgebied maakt nog geen einde aan het wettig bestaan van een regeering", zei Hilll, en hij voegde hieraan toe: Jolen is het slachtoffer van geweld, gebruikt als instru ment van nationale politiek". Het is wel een zeer duidelijke verdediging van het Engelsch-Fransche standpunt En intusschen is het in Moskou een waar gedrang van diplomaten. Met de randstaten wordt alles „geregeld" in Russischen zin. En Turkije? Roemenië zit met ongeduld de komst van Saradjogloe af te wachten De Pan-Amerikaansche conferentie heeft gisteravond een resolutie aangenomen, waarbij vliegtuigen van oorlogvoerende mo gendheden verboden word t boven het Ame rikaansche continent te vliegen. Deze „con tinentale neutralitelfcsresolutie" laat de kwestie der toelating van duikbooten ter beslissing over aan leder afzonderlijk land. De conferentie heeft ook een „verklaring van Panama" goedgekeurd, waarbij een „veiligheidszone" wordt vastgesteld, welke in sommige gevallen loopt tot een afstand van 600 mijl uit de Amerikaansche kust. In deze zone zullen geen vijandige of oor logsdaden worden toegelaten, hetzij ter zee hetzij in de lucht. Van deze kustlijn worden uitgesloten Canada en de koloniën en bezit tingen van Europeesche mogendheden. De verklaring voorziet in een patrouille zone voor de belanghebbende naties, voor zoover zij dat noodig achten. In de verklaring worden voorbehouden gemaakt door Argentinië met betrekking tot de eilanden, welke binnen of bulten zijn souveretngebied zijn gelegen, zooals de Falkland-eilandenzone. waar Argentinië „al zijn wettige rechten en aanspraken be houdt". Guatemala heeft een dergelijk voorbe houd gemaakt ten aanzien van Britsch Honduras. Een resolutie inzake de continentale soli dariteit bevestigt de resolutie der in 1938 te Lima gehouden conferentie. Andere resoluties, welke werden aan,ge nomen, wijzen op de noodzakelijkheid van een humaniseering van den oorlog en geven een definitie van het oorlogscontrabande. De resolutie inzake de contrabande geeft uitdrukking aan het verzet der republieken levensmiddelen en kleeding voor de bur gerbevolking op te nemen onder het begrip contrabande en verklaart, dat het verlee- nen van oredieten aan oorlogvoerenden voor het aankoopen van dergelijke artike len. niet strijdig is met de neutraliteit en machtigt de commissie voor de continentale neutraliteit de maatregelen aan te bevelen, welke Iedere republiek zou moeten nemen om den vrijhandel te behouden. Het Engelsche Reuter-bureau meldt uit Stockholm: Het Zweedschc stoomschip „Gun" is, op weg naar Antwerpen, in het Skage- rak door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De uit 18 koppen be staande bemanning is door een Deensch schip gered. (De „Gun", van de Rederi A/B Vinga te Gothenburg, was in 1891 gebouwd en mat 1198 ton bruto en 873 ton netto). De gezagvoerder van de „Gun" heeft in een interview na zijn aankomst in Hel- singborg verklaard, dat hij met twee van zijn mannen bevel had gekregen om aan boord van de duikboot te komen, terwijl een Duitsche officier en drie manschappen aan boord gingen van de „Gun" om het schip tot zinken te brengen Intusschen verscheen een Britsche duikboot en de Duitsche dook daarop met de Zweden aan boord. Hij bleef zeven uur onder water. Gedurende dien tijd vuurde de duikboot drie torpedo's af. welke naar de duikboot kapitein verklaarden, de Britsche duikboot tot zinken moeten hebben gebracht. De duikbootkapitein verklaarde, dat hij ook het Deensche stoomschip .Vendia" tot zin ken had gebracht. Hij had klaarblijkelijk uitvoerige inlich tingen omtrent de „Gun". Hij vroeg bij voorbeeld. waar de lading was. die bestemd was voor de Belgische regeering, zoo ver telde de kapitein van de „Gun". HET GEBEURDE MET DE „VENDIA" Het opperbevel van de Duitsche oorlogs- marine deelt mede: Het Deensche stoomschip ..Vendia" is op 30 September des morgens door een Duit sche duikboot op de gebruikelijke wijze ten behoeve van vaststelling der nationaliteit en lading gesommeerd te stoppen. Het trachtte zich door vluchten aan doorzoe king te onttrekken Toen het stoomschip daarop door de duikboot gedwongen werd te stoppentrachtte het de duikboot te rammen. Tegen deze flagrante vijandelijke daad trad de duikboot onmiddellijk op met wapengeweld door het stoomschip met een torpedoschot tot zinken te brengen. Het overlevende deel der bemanning werd door de duikboot opgepikt en op een gewaar schuwd Deensch stoomschip overgebracht. ZVVEEDSCHE SCHEPEN AANGEHOUDEN. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken hedft bericht ontvangen, dat het Zweedsche stoomschip ..Algeria", metende 1617 ton en op weg naar Genua met een lading ruw Ijzer en houtpulp, naar Kiel is opgebracht Later zijn nog 7 Zweedsche schejren op gebracht. Het Zweedsdhe stoomschip „Kunpsholm" van de Zweden-Amerika lijn. is te Gothen burg aangekomen met een vertraging van zes dagen, gedurende welke het is opge houden te Kirkwall in Schotland. De kapi tein" verklaarde, dat een Britsche kruiser het schip naar Kirkwall heeft opgebracht waar de lading nauwkeurig onderzocht werd. Er werden echter geen passagiers van boord gehaald en er is geen lading in be slag genomen. ESCORTEERING VAN ZWEEDSCHE SCHEPEN? Het Zweed$£he dagblad „Allehanda" ver klaart op grond van gegevens van gezag hebbende zijde, dat binnenkort vlootescor- tes gegeven zullen worden aan scheper in de Zweedsohe territoriale wateren In een bijeenkomst van de provinciale gouverneurs beeft de nieuwe Japan sche minister van buitenlandsche za ken, admiraal Nomoera, sprekende over den jongsten internationalen toe stand en de buitenlandsche politiek der Japansche regeering verklaard, hoe de Japansche regeering er toe gekomen is haar politiek de anti-komintern overeenkomst tussehen Japan, Duitsch land en Italië te versterken, op te ge ven in verband met de jongste ontwik keling van den Europeeschen toestand. Na gesproken te hebben over den oorlog in Europa zeide de minister, dat de „oor zaken voor het huidige Europeesche con flict diep liggen en dat niemand den af loop kan voorspellen". Naar alle waar schijnlijkheid zal hij naar zijn aard ver schillen van den laatsten grooten oorlog, in zooverre, dat in plaats van een eenvou dige botsing te zijn tussehen gewapende strijdkrachten er veel slagen moeten wor den geleverd op oeconomlsch, politiek en ideologisch terrein. Met betrekking tot de bondige verklaring der Japansche regeering, op 4 September afgelegd, zeide de minister van buitenland sche zaken: Wanneer er ergens een oorlog voorkomt, heeft een derde mogendheid, welke er niet aan deelneemt, automatisch als neutrale mogendheid zekere rechten, evenzeer als zij aan zekere verplichtingen onderworpen is. In dit opzicht geldt het internationale recht ongeacht of er al dan niet een neu- trallteltsverklaring is afgelegd. Derhalve kan de regeerlngsverklarlng van 4 September worden beschouwd als het standpunt weer te geven van Japan no pens den Europeeschen oorlog. Dat wil zeggen dat de verklaring be oogde uit te drukken dat dc nationale politiek van Japan onveranderlijk ge richt is op een oplossing van de Chi- ncesche kwestie. De betrekkingen met het buitenland zullen op de basis van deze politiek worden aangepast. Dit besluit is genomen als gevolg van de recente inbreuken op de neutraliteitsbepa- lingen, waarbij o.m. gepoogd is Zweedsche schepen te dwingen de territoriale wateren te verlaten. De escortes zullen bestaan uit torpedo- bootjagers en andere oorlogsschepen. De schepen zijn gewaarschuwd, dat zij geen hulp moeten verwachten, wanneer zij bul ten de territoriale limieten komen. FINSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het Finsohe schip „Baltic" met tien man aan boord, is voor de kust van het Deen sche eiland Seeland op een mijn geloojren. Het Britsche ministerie voor voorlich ting deelt mede dal het Britsche stoom schip „Clement" in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan door een gewapenden aanvaller tot vinken is ge bracht. Er worden maatregelen genomen om de zen toestand onder oogen te zien. Vijftien overlevenden van de „Clement" zijn door het Braziliaansche s.s. „Itatinga" aan boord genomen, toen zij in een open boot tussehen Pernambuco en Alagoas dreven. Zij vertelden, dat de rest van de bemanning in drie booten de „Clement" had verlaten, alvorens het schip was ge zonken. De gezagvoerder was door de Dultschers gevangen genomen. Na vruch teloos naar de drie booten te hebben ge zocht. heeft het Braziliaansche schip de Engelschen te Maceio aan land gezet, van waar zij, naar verluidt, naar Bahia zijn vertrokken Te Maceio is later een tweede sloep met elf opvarenden van de „Clement" aange komen, en tenslotte ook beide andere met de rest der bemanning. Men meldt, dat ook de hoofdmachinist gevangen ge nomen is. Volgens de opvarenden is de „Clement" van een afstand van ongeveer 300 metef gebombardeerd door een vaartuig, dat ztj een kruiser noemden. Twee uur later zonk het schip. De bemanning bestond uit 49 koppen. Is hier sprake van een nieuwe Bre men of Möwe uit den vorigen oorlog? Dc Engelschen zouden daarvan wel weer eens grooten last kunnen onder vinden. KANONNEERBOOTEN VAN DE YANGTSE TERUGGETROKKEN. De Britsche admiraliteit heeft besloten, verscheidene kaponneerbooten van de Yantgse (China) terug te trekken om el ders in dienst te stellen. Het wordt niet gerechtvaardigd geacht deze schepen en hun uitstekende geoefende bemanningen in China te houden voor een taak, welke wel is waar nuttig kayi worden genoemd, doch niet essentieel ls voor de voortzetting van den oorlog. Het Engelsche Reuter-bureau meldt: De regeering der Vereenigde Staten heeft van Duitschland een nota ontvangen, waar in zij wordt gewaarschuwd tegen het „ver dachte gedrag" van schepen der Vereenig de Staten in de wateren om Frankrijk en Groot-Brittannië. In de nota wordt Verklaard: Neutrale koopvaarders hebben herhaalde malen ge probeerd in de wateren om Groot-Brittan nië en Frankrijk te probeeren te ontsnap pen aan het recht van de Duitsche zee strijdkrachten, schejoen aan te houden en te onderzoeken. Voorts hebben zij herhaal delijk verdenking op zich geladen door hun onbehoorlijk gedrag. Koopvaardijschepen der Vereenigde Staten wordt in hun eigen belang aangeraden geen wijzigingen te brengen in hun koers of gebruikmaking van hun radiotoestellen bij het waarnemen van Duitsche vlootstrijdkrachten. het zig zag-varen en het niet gehoorzamen aan het bevel te stoppen of het aanvaarden van een convool door vlootstrijdkrachten van mogendheden, welke met Duitschland 1n oorlog zijn. Het departement van buitenlandsche za ken heel* de nota In handen gesteld van de maritieme commissie, welke de koop vaardij en de havenautoriteiten op de hoogte heeft gesteld. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: In dén loop van den nacht was er ten groote activiteit van patrouilles der beide partijen. De Manchester Guardian is van meening, dat. Indien de opmarsch der Fransche le gers op de kaart onbeteekenend kan schij nen, hij toch van aanzienlijk belang is en geen gemakkelijke operatie beteekent. Naar het schijnt, bereiden de Duitschers een tegenoffensief voor of een aanval in de hoop den op Saarbrucken uitgeoefenden druk te verlichten. Met dit doel concentree- ren de Dultschers troepen langs de frontlijn van de Zwitsersche grens af in Noordelijke richting. Naar het schijnt is de opening bij Belfort hun voornaamste doel. Na gemeld te hebben, dat het Fransche leger zich in pulken toestand bevindt, spreekt de militaire redacteur van de Yorshire Post de meening uit, dat de ope raties in het Wgsben beoogen het beleg van Saarbrucken te cewtraliseeren. De onroe rende goederen zUn intact, aangezien het niet tot dë Fransche gewoonte behoort uit genoegen iets kajjot te maken. De frontlijn in de buurt van Saarbrucken wordt door den vijand beschouwd als de voofnaamste sector van verdediging der Siegfriedlinie. De vijand, aldus gaat het artikel verder, blijft terrein verliiezen, met name gisteren bij Saarlautern, waar alle hoogten thar.s in Fransche handen zijn. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op 2 October zijn nog meer Duitsche troejien de vesting Warschau binnengerukt. De telling der gevangenen, zoomede de te Warschau en Modlin buitgemaakte uitge breide hoeveelheden wapens en ander oor logstuig. duurt nog voort. In het Westen slechts geringe activiteit van artillerie en luchtmacht. DE WAPENSTILSTAND IN HET VERRE OOSTEN. Volgens den woordvoerder van het Japan sche ministerie van oorlog hebben de Japan sche verliezen bij het Incident van Nomon- ham ln het geheel ongeveer 18.000 dooien, gewonden en zieken betroffen, terwijl de verliezen der Russische en Bulten-Mongool- sche troepen niet minder zijn. Spr, wees er ln zijn verklaring, die hij aflegde in de conferentie van provinciale gouverneurs op, dat van het begin af aan van Japansche zijde cr naar gestreefd was het Incident te locallseeren en niet uit te bralden. De Japansche vliegtuigen hebben aan de sovjet-Russische luchtmacht, welke ln aantal verre de meerdere was, zeer groote schade toegebracht. De hoofdmacht der ge combineerde Russische en Buiten-MongooJ- sche strijdkrachten hebben in Augustus, uit gerust met een superieure artillerie en ge mechaniseerde eenheden, een offensief In gezet met het resultaat, dat een groote slag werd gelegerd ln de vlakte van Holumbair, waar geen dekking was en waar gebruik werd gemaakt van alle helsche oorlogsmid delen. De woordvoerder verklaarde, dat tien da gen lang verwoed werd gevochten waarbij de Japanneezen herhaaldelijk tegenaanval len ondernamen tegen de Russische en Bui ten -Mongoolschc strijdkrachten, die de Ja panneezen ernstige schade hebben toege bracht. Geleid door den wensch alle inspan ningen en krachtsontplooiing te concentree- ren op een regeling van de Chlneesche aan gelegenheid en gelet op den toestand ln Europa, heeft Japan de politiek voortgezet alle grensincidenten tussehen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië-Sovjet-Unle, met inbe grip van het incident van Nomonham te localiseéren. feWEEDSCHE VÏÜlEGTUIGEN VERJAGEN DUITSCHE TREILER. Naar uit Kopenhagen aan het Engelsche Reuter-Bureau wordt gemeld, hebben twee Zweedsche vliegtuigen gisteren het vuur geojrend op een Duitschen treiler, welke zich binnen de Zweedsche territoriale wa teren bevond De treiler begaf zich met spoed buiten deze wateren, toen het schip werd aangevallen. POOLSCHE OFFICIEREN GEVLUCHT. Volgens het Zweedschc blad „Dagens Nyheter" is een Poolsche barkas, de Batory, te Klintehamn op het eiland Gotland aan gekomen. Aan boord bevinden zich de com mandant van het fort Hela en zeventien mannen, voor het meerendeel officieren. DE RUSSEtf IN SINKIANG. Dc correspondent van de New York Times meldt, dat volgens sommige ontvan gen berichten de Sovjet-Russische troepen de Chineesehe provincie Slnklang zijn ingerukt tot een sterkte van bijna 300.000 man. Het Belgische bureau Belga publiceert het volgende telegram uit Parijs: Uit Itaiiaansche bron ontvangen inlich tingen veroorloven te zeggen, dat het be zoek. dat Ciano aan Berlijn heeft gebracht, niet het effect heeft opgeleverd, dat de Duitschers er van hadden verwacht. De Duce, die, naar men zegt, persoonlijk gepolst zou zijn, heeft er de voorkeur aan gegeven een onderhandelaar naar Berlijn te zenden, die geen volmacht had, verplich tingen aan te gaan. Duitschland zou hebben willen bereiken, dat de Duce door aan te nemen zijn vre desvoorstellen zelf over te brengen, daaraan het gewicht van zijn gezag en van de Ita iiaansche mocht zou geven. Graaf Ciano heeft te dien opzichte wei nig hoop gelaten aan de Duitsche staats lieden. met wie hij heeft gesproken. Italië is meer dan ooit besloten buiten het con flict te blijven, Vanmiddag om vijf minuten voor één is op het Waterioostation te Londen de Turk sche militaire missie aangekomen, die be groet werd door veldmaarschalk lord Bird- wood. die tijdens den wereldoorlog het bevel heeft gevoerd over de Britsche troepen, die ln Galipoli tegen de Turksche strijdkrach ten hebben gestreden. OUD-PRESIDENT EN MEVROUW MOSCICKI NAAR FREIBURG Het Zwitsersche Telegraaiagentschap deelt mede, dat den vroegeren president en mevrouw Mcscicki vergunning is gegeven Zwitserland binnen te komen. Moscicki. die zich nog in Roemenie be vindt. is sedert 1918 Zwtsersch onderdaan en eereburger van een gemeente in het kanton Freiburg. Hij zou voornemens zijn, zich te Freiburg te vestigen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2