AKKERTJES BINNENLAND Vragen uit het publiek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 3 October 1939 Menagegeld voor verlofdagen Urk geen eiland meer De consumptie-melk-centrale Opcenten op de gemeentefonds-belasting „Nieuw-Amslerdam" blijft in de Vereenigde Staten Uil Ned. Oost-Indië INLL/OIMEEIM /TIJKKIN En het officieele antwoord VRAGENRUBRIEK Kostwinnersvergoeding wordt veihoogd. OOK THEE VOOR MILITAIREN. Op 21 September heeft de heer Van Sleen den minister van Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar dat bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding In sterke mate rekening gehouden wordt met het feit. dat de gemobiliseerde niet „thuis in de kost" is, en zoo ja. acht de minister het dan niet billijk, dat dezen bij verlof een ver goeding voor menage wordt toegekend? 2. Is het eveneens waar, dat bij het ont bijt en bij den broodmaatlijd uitsluitend koffie wordt verstrekt, en zoo ja, wil de minister dan bevorderen, dat ook thee wordt uitgedeeld, zoodat de militairen voorkeur te kennen kunnen geven? Het antwoord van den heer Dijxhoorn, minister van defervie, luidt 1. In het algemeen wordt bij het bepa len van het vergoedingsbedrag rekening gehouden met het feit, dat het onderhoud van den dienstplichtige gedurende zijn af wezigheid uit het gezin niet ten laste van het gezin komt. Wanneer daartoe aanlei ding is, wordt echter van dezen algemeen geldenden regel afgeweken. Zijn bijv. de inkomsten van een gezin lager dan de ge raamde kasten van levensonderhoud, dan wordt ook de aftrek voor levensonderhoud van den dienstplichtige naar evenredigheid verminderd. Ten aanzien van personen, die bij de opkomst steun genoten of in de werkver schaffing waren in welke gevallen de vergoeding zich in hoofdzaak regelt naar het bedrag van den steun of van het loon wordt in het geheel geen aftrek wegens de afwezigheid van den kostwinner toege past. Wat de vergoeding voor menage be treft, is de ondergeteekende bereid, de kostwinnersvergoeding te verhoogen, opdat daaruit de voeding van den dienstplichtige gedurende de gewone verlofdagen kan worden bekostigd. 2. Hoewel aanvankelijk door den etap- pendienst uitsluitend koffie werd aange voerd, vindt sinds eenigen tijd aanvoer van koffie en thee in gelijke hoeveelheden plaats Bij een der maaltijden kan derhalve thee, bij den anderen koffie worden verstrekt. Of bij een maaltijd zoowel thee als kofife kan worden uitgedeeld, moet ter beoordee ling van den betrokken commandant wor den overgelaten, aangezien zulks afhanke lijk is van de beschikbare kookgelegenheid. DE MEERDIJK TUSSCHEN LEMMER EN URK VANMIDDAG GESLOTEN. Vanmiddag wordt de meerdijk tusschen Lemmer en Urk, welke de Westelijke afsluiting vormt van den nieuwen Noord-Ooste lijken polder in het IJsselmeer. gesloten. Van dat oogenblik af zal Urk opgehouden hebben een eiland te zijn, want de ruim 20 K.M. lange machtige dijk, die hier in enkele jaren dwars door de vroegere Zuiderzee is gelegd, verbindt van nu af het eiland met den vasten wal. Zooals wij dezer dagen in een uitvoerige beschouwing hebben medegedeeld hoopt men den ge- heelen rugdijk van den Noord oostelijken polder het volgend jaar gereed te hebben. Wetsontwerp tot goedkeuring van de heffing ingediend. NAVORDERING VAN 15 OPCENTEN VOOR HET LOOPEND BELASTINGJAAR. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer een wetsontwerp voorge legd, dat den titel draagt „Tijdelijke voor zieningen tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks." Zooals reeds in de millloenennota was aangekondigd, ligt het In het voornemen der regeering, het thans aanhangige ont werp van wet tot heffing van een natio nale inkomsten- en winstbelasting in te trekken. Tevens is daarbij medegedeeld, langs welken weg de minister zich voorstelt de noodige versterking der middelen te vin den. Als eerste en voorloopige maatregel aldus de memorie van toelichting tot het thans ingediende wetsontwerp komt daarbij in aanmerking de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting. Artikel 1 van het ontwerp luidt: Ten bate van het rijk worden geheven: a. 15 opcenten op de aanslagen in de ge meentefondsbelasting over het belasting jaar, loopende van 1 Mei 1939 tot en met 80 April 1940; b. 45 opcenten op de aanslagen in de gemeentefondsbelasting over het belas tingjaar, loopende van 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941. De memorie van toelichting teekent hierbij aan; „Bij een raming van f. 65.000.000 voor de opbrengst van de hoofdsom dier belasting zullen de 45 opcenten ongeveer f. 30.000.000 opbrengen. Van dit bedrag komt evenwel slechts tweederden ten bate van het dienst jaar 1940. het overige een derde ten bate van het jaar 1941. Teneinde voor het dienstjaar 1940 de volle bate van f30.000.000 te verkrijgen, is het noodig. dat op de aan slagen in de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 19391940 alsnog 15 op centen worden geheven, welker opbrengst dan geheel ten bate van het dienstjaar 1940 moet worden gebracht. Voorzooveel noodig wijst de minister er op, dat de onderwerpelijke opcenten be stemd zijn tot dekking van een tekort op den gewonen dienst der rijksbegrooting, waarbij met de bijzondere uitgaven in ver band met den internationalen toestand nog geen rekening ls gehouden." DE SUIKERVOORZIENING IN OCTOBER. Het bericht van gisteren betreffende de suikervoorziening blijkt niet geheel duide lijk te zijn geweest. Wij melden daarom nog dat de grossiers In October dezelfde hoeveel heden mogen afleveren als in September, namelijk 100 van het Augustusverbruik voor de verwerkende industrie en 75 "la voor de consumptie. De Consumptie-Melk-Centrale heeft haar eerste gewone algemeene vergadering gehouden in „Pulchri-Studio" te 's-Gra- venhage. De voorzitter, de heer A. J. de Goey, heette allereerst mr. E. Kuylman, als ver tegenwoordiger van den minister van eco nomische zaken, dr. C. I. Kruisheer, als vertegenwoordiger van den directeur- generaal van den landbouw en de verte genwoordigers van de centrale landbouw organisaties, welkom. De heer J. Kortleve, directeur der con- sumptie-melk-centrale. deelde mede, dat met medewerking van de CMC. een rap port is tot stand gekomen dat binnenkort gereed zal zijn en waarin zal worden uit eengezet welk verschil bestaat tusschen de productiekosten van den consumptiemelker en die van den industriemelker. Jammer genoeg zijn de omstandigheden door den oorlogstoestand in ongunstigen zin gewij zigd aangezien dit rapport is opgesteld in normale tijden, voorzoover we de crisis omstandigheden voor 1 September als nor maal kunnen beschouwen. Op de conclusie van dit rapport kon spr. natuurlijk niet vooruit loopen, doch wel kan worden me degedeeld. dat de toeslag voor de consump tiemelkers i.e. de toeslagen voor taxe en winterlevering onvoldoende moeten worden geacht, zoodat dit rapport t.z.t. een goeden grondslag zal vormen om aan te dringen op een verhoogden consumptiemelkbijslag. De gemiddelde taxetoeslag bedroeg in het afgeloopen jaar 53 cent j>er 100 liter over een taxehoeveelheid van ruim 454 millioen liter per jaar. De toeslag voor winterlevering bedroeg gemiddeld 46 cent per 100 liter over een hoeveelheid van ruim 506 millioen liter. De bedragen, die de CJi.C. voor t.b.c.- bestrijding en bedrijfspremle heeft gere serveerd, vindt men op de balans vermeld tot een totaalbedrag van ruim f. 500.000. Hoeveel daarvan noodig zal zijn is nog niet geheel bekend. Voor het opruimen van dieren, lijdende aan open tuberculose, is f. 182.000 besteed. Een belangrijke factor is het gescheiden opstallen van vrije dieren en reactie-dieren. Ook aan dit punt zal de C.M.C. meer aan dacht gaan besteden door betere voorlich ting. Het ligt in de bedoeling ingaande 1 April 1940 ook de consumptiemelk naar vetge halte te betalen. DE „ZAANDAM" VERTROKKEN. Men meldt aan de „Tel."; Het s.s. „Nieuw-Amsterdam", het vlagge- schip van de Holland- Amerika Lijn, zal voorloopig niet meer in de Rotterdamsche haven terugkeeren. Het grootste Neder landsche passagiersschip, dat na veel strubbelingen den 22sten September van Rotterdam naar New York vertrok, is be stemd om eenige korte pleziertochten te maken naar West- en Zuid-Amerika en het is dientengevolge in den vorigen nacht niet, zooals aanvankelijk was bepaald, naar Nederland vertrokken, doch in de haven van New York gebleven De 130 passagiers, die voor de „Nieuw-Amsterdam" hadden geboekt, zijn overgeplaatst naar het s.s „Zaandam", dat in de plaats van de „Nieuw-Amsterdam", de reis naar Neder land heeft aanvaard. Vermoedelijk zal de „Nieuw-Amsterdam" tot de lente geregeld in de „cruise-vaart" kunnen blijven en wanneer Amerika buiten den oorlog blijft derhalve loonend geëx ploiteerd kunnen worden. De korte plezier reizen, waarvoor het schip thans is be stemd, zullen mogelijk ook daarna nog worden voortgezet, hoewel, zooals de di rectie van de H.A.L. ons mededeelde, met een oorlogstoestand, als waarin wij thans verkeeren. plannen niet kunnen worden gemaakt. Wel is het uitgesloten, dat, zooals de toestanden nu zijn, een schip als de „Nieuw Amsterdam" een geregelde vaart tusschen Rotterdam en New-York blijft on derhouden, waaruit wellicht valt op te ma ken. dat de „Nieuw Amsterdam" pas in Rotterdam zal terugkeeren, wanneer de vrede is geteekend. Inmiddels zij opgemerkt, dat het perso neel van de „Nieuw-Amsterdam" Indertijd bij de staking niet alleen eischen indien de tot verhooging van de gage vanwege het mijnengevaar, maar ook. omdat het een bang voorgevoel had, dat het vlaggeschip wellicht voor langeren tijd in Amerika zou blijven, waardoor de bemanning langen tijd van huis en haard zou zijn verstoken. Dit voorgevoel is thans werkelijkheid ge worden en in werknemerskr -gen zal dit ongetwijfeld de noodige stof -at protesten doen opwaaien. VERDACHTE PINDA-CHINEEZEN. Zij zwerven bij voorkeur rond verdedigingswerken. De Pinda-Chineezen waarvan Amers foort ongeveer anderhalf jaar bevrijd was, zijn daar en speciaal in den omtrek, weer gearriveerd. Stonden ze voorheen uren achtereen onbewegelijk op dezelfde plaats hun waren aanprijzend aan ieder die voorbijkwam, thans is het opmerkelijk, dat er maar een enkeling in de stad is, doch er zooveel temeer zwerven in de buitenge meenten. Ze bezoeken boerderijen, waar soldaten gelegerd zijn en bieden hun wa ren te koop aan. Ze zien er zeer onschul dig uit, doch schijnen naast hun handel er nog een ander beroep op na te houden. Opvallend is, dat ze veel rondzwerven in de buurt van verdedigingswerken. Een de zer dagen is er een aangetroffen, die een schets maakte van versterkingen. De commandanten hebben opdracht ge kregen bijzonder op hen te doen letten en zoo worden ze dan ook steeds verjaagd. In de laatste dagen zijn er verschillenden dooi de militairen aan de politie overgeleverd met verzoek hen verder te transporteeren. De Amersfoortsche politie deelde mede, dat ze hun tehuis in Hilversum hebben en vandaar uit hun tochten ondernemen. (Msb.) Waarom zoudtGenog hoofd pijn hebben, als Ge in een Kwartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE hef nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk In te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en 'toch nog nooit geëvenaardl laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pl|nen, nare dagen, koorts, kou. Doos18 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. 598 (Ingez. Med.) HET WEER IN SEPTEMBER. Het K.M.I. te De Bilt meldt; Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in September de ochtendtemperatuur l'/« graad boven normaal, in de 3 dekaden respectievelijk 3'/! en IV, graad boven en 1 graad beneden normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor op den 3den en den 28sten, respectievelijk 6 graden boven en 5'/2 graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was 1'/: graad en het gemid delde minimum 2 graden boven normaal. Het aantal zomersche dagen (maximum temperatuur boven 25 graden) bedroeg te Dt Bilt 5 tegen 2 normaal. Op den 28sten kwam lichte tot sterke nachtvorst voor. De neerslag was in Noord-Holland en Friesland 20 tot 30 procent beneden nor maal. In Zuid-Holland en het midden van het land 30 tot 60 procent boven normaal en overigens normaal tot 20 procent er bo ven Te De Bilt werden 169 uren zonne schijn waargenomen tegen 151 uren nor maal. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is tijdelijk benoemd en aangesteld tot reserve-kapitein bij het reserve-personeel der landmacht, bij het dienstvak der reserve-officieren voor alge- meenen dienst, de eervol ontslagen reser- ve-eerste-luitenant van het wapen der ar tillerie K. J, J. Lotsy, die belast wordt met de organisatie voor de lichamelijke ontwik keling van militairen. UIT HET HOTELBEDRIJF. Men deelt ons mede: Een dezer dagen kwam het bestuur van den Ned. R.K. bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden St. Antonius bijeen ter bespreking van den huldigen toe stand, met name ten aanzien van de mobi lisatie en de werkloosheid In het bedrijf. Maatregelen werden getroffen om de ge mobiliseerde leden bij te staan en tegemoet te komen in vele opzichten. In tegenspraak met opvattingen hier en daar, dat men nu geen personeel kan krij gen. werd vastgesteld dat de werkloosheid in dit bedrijf nog steeds groot is en dat er voldoende geschikt en bekwaam personeel beschikbaar is in ons land. zoodat men niet van regeeringswege behoefde over te gaan om de buitenlandsche arbeidskrachten we derom toe te laten. In verband met de groote werkloosheid werd overwogen om bij de bevoegde instan ties voor te stellen den beschikbaren arbeid te verdeelen, dus tot werkspreiding over te gaan. Aan de besturen der afdeelingen werd op dracht gegeven actief te zijn t.a.v. van de propaganda en den band tusschen de plaat selijke organisaties van werkgevers en werknemers sterk aan te halen. BERUCHT INBREKER ONTVLUCHT. BATAVIA, 2 Oct. Aneta/A.N.P.) De be ruchte Europeesche Inbreker Hillbrandt uit Bandoeng, die binnenkort voor den raad van justitie zou terechtstaan, ls Zaterdag middag door onachtzaamheid van een hoofdagent uit het ziekenhuis ontvlucht, toen hij voor een medische behandeling daarheen was gebracht. GEEN WEERBERICHTEN VAN HET K. N. M. I. OVER DE RADIO. De Staatscourant bericht: In verband met de buitengewone om standigheden zijn de radio-telegrafische en radio-telefonische uitzendingen van weer berichten door het zendstation van het Kon. Ned. Met. Instituut tijdelijk gestaakt. De nachtvorstweerberichten worden dus tot nadere aankondiging niet radiotelefo- nisch gegeven. Om dezelfde redenen zijn ook de uitzendingen van het weerbericht voor de scheepvaart in het Nederlandsche kustgebied tijdelijk gestaakt. DE „ORANJE" IN INDIK. Aneta meldt uit Batavia: Precies om 8 uur meerde vanmorgen de „Oranje" aan de kade te Tandjong-Priok, onder overgroote belangstelling van de zijde van het publiek, dat reeds vroeg ln den morgen in ongekend lange rij per auto naar de haven trok, terwijl talrijke ande ren nog per boottrein aan het station van Tandjong-Priok aankwamen. Onder dege nen, die passagiers afhaalden, bevonden zich vele vooraanstaande figuren uit de Bataviasche samenleving, wier echtgenoo- ten met de „Oranje" Europa verlieten ln verband met de internationale omstandig heden. SPECIALE KINDERVLUCHT NAAR INDIE VAN DE K.L.M. De K.L.M. heeft het voornemen om bij voldoende deelneming een speciale kinder- rels van Nederland naar Batavia te organl- seeren. De reis zal staan onder persoonlijk toe zicht van den heer De Stoppelaar. Speciale maatregelen zullen worden genomen om de reis per trein van Nederland naar Napels een vlot en veilig verloop te doen hebben. Indien dit voornemen verwezenlijkt wordt zal het vertrek op half October wor den bepaald, doch de juiste datum hangt af van de wenschen der deelnemers. Het toestel zal 11 4 12 kinderen kunnen meenemen. ADELBORSTEN GEÏNSTALLEERD. Gisteren zijn te Willemsoord 98 nieuwbe noemde adelborsten voor de marine ge- installeerd. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van den marinecomman dant. schout-bij-nacht N. Jolles, den gep schout-bij-nacht baron de Vos van Steen- wijk. oud-commandant van het koninklijk instituut voor de marine en van talrijke fa milieleden van de adelborsten. Vraag: Kan aan een gemobiliseerde met eigen zaak voor zijn personen-auto, die hij uitsluitend gedurende zijn verlofdagen voor zakelijke doeleinden gebruikt, een z.g. zestig-dagenkaart voor de motorrijtuigen belasting worden verstrekt? Antwoord: Neen, de bestaande voor schriften laten afgifte van een zestigdagen- kaart voor dit geval niet toe. Vraag: Is het niet mogelijk, dat de mi nister van sociale zaken onmiddellijk stap pen onderneemt om de Hollandsche musi ci aan werk te helpen, door alleen dan arbeidsvergunning aan buitenlanders te doen verleenen, indien blijkt, dat alle Hol landsche musici een engagement hebben? Antwoord: Door toepassing van de bepa lingen van de wet van den 16en Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, wordt het werken van vreemdelingen, dus ook van buitenlandsche musici, zooveel mogelijk beperkt. Vraag: Zullen regeering en gemeenten voorkeur geven voor tijdelijke betrekkingen bij crisisinstellingen aan werklooze oud- gemobiliseerden van 19141918? Vragen, met betrekking tot deze rubriek, richte men niet aan onze redactie, maar uitsluitend aan de Radio-Controle-Commissie, Mau- ritskade 17, Den Haag. Antwoord: Er is geen aanleiding om bij aanstelling van personeel bij crisisinstel lingen voorkeur te verleenen aan werklooze oud-gemobiliseerden 19141918. Voor zoo ver zij bekwaam en geschikt zijn kunnen zij, evenals anderen, in aanmerking komen. Vraag: Worden vrijwilligers opgeroepen voor sociale doeleinden? Zijn alle werklooze handels- en kantoorbedienden opgeroepen door de arbeidsbeurs? Antwoord: Voor vrijwillige dienstverrich tingen zonder bezoldiging kan men zich wenden tot 1 et regeeringscommissariaat voor de vrijwillige burgerlijke dienstverle ning, departement van binnenlandsche zaken. Werkloozen wordt steeds aangeraden zich voor het verkrijgen van betrekkingen te wenden tot de organen der openbare arbeidsbemiddeling (arbeidsbeurzen en agentschappen der arbeidsbemiddeling). Vraag: Ik werk in een zaak met buiten landsche arbeidskrachten. Is de patroon wegens onvoldoende werkzaamheden ge rechtigd eerst den Nederlanders ontslag te geven? Zoo ja, kan de regeering hiertegen maatregelen nemen? Antwoord: De patroon is vrij te beoor- deelen, welke personen hij in zijn dienst wenscht te houden. Indien echter met ze kerheid kan worden aangenomen, dat een onbillijke bevoordeeling bestaat ten aan zien van buitenlandsche arbeidskrachten zou dit ter kennis kunnen worden gebracht van den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, door wien de vergunningen behoeve van de buitenlandsche arbeidskrachten worden verleend. Indien na een in te stellen onderzoek de klachten gegrond mochten blijken te zijn, zal daarmede bij de beoordeeling van de aanvragen om verlenging der vergunnin gen voor dergelijke buitenlandsche krach ten zoo mogelijk rekening worden gehou den. Vraag: Ik heb een zoon, die in Duitsch- land bij een boer werkzaam is. Kan nog geld over de clearing naar Nederland worden overgemaakt? Antwoord: Indien uw in Duitschland werkende zoon een gedeelte van het door hem verdiende bedrag door tusschenkomst van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Ober- hausen over de clearing naar Nederland heeft kunnen overmaken, kan hij dit thans ook nog doen. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BREI-ACTIE. Met waardeering voor hetgeen de V.V.H. ver richt, alsook voor de zgn. „brel-actie", welke thans gevoerd wordt, meen ik toch als winke lier bezwaar te moeten maken tegen deze actie en ik mag veronderstellen dat lk dit tevens namens vele mijner collega's doe. Dc V.V.H. maakt momenteel van deze brei- actie een soort „zaakje", waarvan de opbrengst misschien wel voor een of ander goed doel besteed wordt; dit is mij niet bekend. Maar ik vraag me af waarom kan de benoodigde wol voor het breien van goederen voor onze mili tairen niet in een erkende en als zoodanig bij het Handelsregister ingeschreven wolzaak ge kocht worden. De huidige tijdsomstandigheden maken het den winkelier al zeer moeilijk en het verdient mijns inziens wel aanbeveling wan neer een ieder, juist thans, op zijn eigen ter rein blijft. De V.V.H. kan toch ook alleen de patronen beschikbaar stellen en de menschen vrfj laten in de keuze waar men zijn materiaal wil koo- pen. Ik ben ervan overtuigd dat de Winkelier eventueel bereid is een zeker percentage van zijn winst van deze wol af te staan voor het doel waarvoor de V.V.H, werkt. U, Mijnheer de Redacteur beleefd dankend voor de mij verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend Winkelier. BREI-ACTIE VOOR DE MILITAIREN. Verschillende dames van de Buurtvereeniging „de Goede Woning" hebben zich beschikbaar gesteld om een of twee avonden per week ge zamenlijk te breien voor de Militairen. Indien materiaal verstrekt kan worden zal dan ach tereenvolgens gebreid worden bij verschillende leden aan huis in groepen van p.m. 12 personen. Daar deze dames uitsluitend uit gezinnen zfjn, die zelf geen materiaal kunnen koopen, wordt verzocht of dit niet kan worden verstrekt door vereenigingen of commissies, die zich voor do Militairen beijveren of wel door partculieren, zaken of fabrikanten die hiervoor een gift wil len geven. Wie wil hierin mede helpen? Arbeids krachten zfjn disponibel en een oproep onzer zijds bij onze leden zal nog wel een behoorlijk aantal breisters opleveren. Ons ontbreekt het alleen nog aan wol. Giften in natura of geld zijn uiterst welkom en kunnen gezonden wor den aan A. C. Teleng tijdelijk voorzitter v. d. buurtvereeniging v. d. Duynstraat 8, Leiden. Giro No. 181077. Bij geldzendingen s.v.p. ver melden Brei-actie Militairen. „DE BRUG DER ZUCHTEN". Leiden is, trots zijn vele wateren, geen Vene tië, maar heeft toch ook zijn „Brug der Zuch ten". De Trekvaartbrug. Waar ze in onze goedo Sleutelstad te vinden is? Bij de verbinding van Rijnsburger- en Mare- singel. Wie zal tellen, hoeveel zuchten daar iedere week worden geslaakt! Het aantal kleine en groote ongelukken is per jaar legio. Komt men van een der bovengenoemde singels per fiets of auto of met paard en wagen de brug oprijden, dan doet men het maar „op hoop van zegen", want wat er van de tegenovergestelde kant aankomt, is niet eerder waar te nemen dan voor men bijna het hoogste punt heeft beklommen. Deze brug behoort dan ook tot de gevaarlijk ste van heel onze stad. Het drukke verkeer, vooral op de markt dagen, is levensgevaarijk. En wil men vanaf deze brug de Warmonder- brug opdraaien, dan moet men de noodige tegenwoordigheid van geest bezitten, om dat er behoorlijk af te brengen. Moet er met een nieuwe brug nu gewacht worden tot er eerst slachtoffers vallen? Dit zou toch onverantwoordelijk zijn. Laat men niet langer dralen, maar deze voor-histo rische brug. die misschien geduld kon worden in den tijd van de trekschuit, zoo spoedig mo gelijk doen verdwijnen. C. MULDER. M. I. en M. V. Zeker mag een gemobi liseerd soldaat zijn vrouw en kinderen laten overkomen naar de plaats van zijn mobilisatie- bestemming. In tallooze gevallen is d?t reeds geschied. Hij moet dan aan zijn commandant verzoeken om te worden ingekwartierd ten huize van zijn vrouw. Vermoedelijk zal daarvoor wel vergoe ding worden toegekend doch ook zulks is een kwestie, welke de betrokkene aan zijn comman dant dient voor te leggen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14