BENDER Storm over Bloomsbury imz Amerika en de neutraliteitswet LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 3 October 1939 RADIO! KERK- EN SCHOOLNIEUWS Het Engelsche ministerie van voorlichting heeft veel critiek te doorstaan gehad Men heeft 999 man aange steld om het publiek en de pers „voor te lichten". GEMENGD NIEUV 3 Autodieven veroorzaken ernstig ongeluk Cpn keus uithet beste. Pittman dient ontwerp zijn in Ds. G. Tichelaar overleden (Van onzen Londenschen correspondent). In Bloomsbury staat een huis: in dit huis werken 999 gloednieuwe ambtenaren en over dit huis met zijn 999 gloednieuwe ambtenaren woedt nu al sinds weken een lelie storm. De naam van het l.uis? Ik mag het U niet zeggen, de 999 ambtenaren ver bieden het. Ik ben daar niet boos over, want ik begrijp wel. waarom zij het ver bieden evenals U wel zult begrijpen wie de 999 gloednieuwe ambtenaren zijn en welke taak zij te vervullen hebben. Maar anderen zijn wel boos. Luister naar het huilen van den orkaan hunner verontwaardiging. „Nauwelijks een dag gaat voorbij zonder ernstige blunders". „Schandelijk geknoei!", „Het Ministerie van Voorlichting (nu komt de aap tegen mijn wil toch uit de mouw) heelt drie taken: 1. Censuur uit te oelenen op het nieuws. Dit doet het op domme wijze. 2. Propaganda-materiaal te produ- ceeren. Dit is niet te drukken onzin. 3. Nieuws van de regeering en in het bijzon der van de departementen van oorlog door te geven aan de pers. Als de een ol andere hooge autoriteit dat nieuws ophoudt, kan het ministerie niets anders doen dan een protest laten hooren. Dit is een toestand, die absoluut veranderd moet worden. Geel ons het nieuws. Het publiek eischt het. Negen van de tien menschen zijn verbijs terd, verveeld, beu ol woedend". Wie is het die hier zoo lel van leer trekt? Fleetstreet. Fleetstreet is kwaad en Fleet- street niet alleen. Ook in het parlement heelt de Engelsche Inlichtingendienst harde woorden te hooren gekregen. Laat ik nogmaals citeeren. Enkele dagen geleden onthulde de regeeringszegsman in het La gerhuis. dat het nieuwe ministerie met een stal van niet minder dan de hierboven reeds genoemde 999 ambtenaren werkt. De mededeeling werd begroet met een gellult van Ironische en ongeloovige verbazing over de grootte van het nieuwe bureau cratische monster. Ja, haastte de regee ringszegsman zich te zeggen, wij erkennen „that the situation requires investigation" (dat de toestand onderzoek eischt). „Neen", wierp een geestlgaard er tusschen, „it re quires evacuation" (het eischt ontruiming) en hij oogstte met deze grap den hilari- schen bijval van het heele huis. Ook de 999 ambtenaren zeil schijnen er zich be wust van te zijn dat er iets niet in orde is met hun organisatie. Toen een hunner on langs door een vriend gevraagd werd wat hij nu eigenlijk precies te doen had ant woordde die: „Ik weet het niet, eiken keer als ik om stol vraag sturen ze me meer stal". Inderdaad, er gbbeuren rare dingen in het huis ln Bloomsbury en het is dan ook geen wonder dat het Ministery ol Inlormatlon dat daar gehuisvest ls in de wandeling reeds bekend is komen te staan als de „Mystery ol Inlormation". Desondanks is de lelie critiek, die er nog steeds op het nieuwe ministerie wordt uit geoelend, vaak sterk overdreven. Men dient daarbij te bedenken dat zij voornamelijk van de kranten komt en dat er onvermij delijk een element van jalousie de métier in het spel is. De bladen, die in vredestijd het monopolie van de nieuwsdistributie hadden, moeten het nu aanzien hoe een gloednieuw en derhalve nog gebrekkig wer kend regeerings-departement een aanzien lijk deel van hun werk heelt overgenomen en hun in andere aspecten tal van beper kingen oplegt. Dit leidt natuurlijk tot on geduldigheid waarbij de critici in hun be roepsijver vaak schijnen te vergeten dat de moeilijkheden die zij van den kant van het nieuwe departement ondervinden nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Ongetwijleld zijn er vooral in de eerste weken van den oorlog enorme louten begaan. De organi satie werkte toen inderdaad bar slecht. Ik zeil heb dat maar al te vaak aan den lijve moeten ondervinden. Ook de lezer in Ne derland zal misschien hebben gemerkt, dat er aa' de Engelsche nieuwsverspreiding in dli dagen iets haperde Het zal heul op gevallen zijn, dat Ilij vlak voer en vlak na het uitbreken van den oorlog opmerkelijk weinig nieuws uit Engeland in zijn kranten kon vinden, terwijl de berichtenstroom uit Dultschland dagelijks breeder werd De reden was heel eenvoudig. Engeland be ging ln dien tijd de vergissing de pers. uit vrees voor de publicatie van staatsgevaar lijk nieuws, verlammende maatregelen op te leggen. Het begon met de opheffing van telefonische faciliteiten voor het doorgeven van nieuws uit Londen naar het vasteland. Daar de telegraaflijnen geheel voor regee- ringsdoeleinden in beslag waren genomen werd het de buttenlandsche pers in Londen tengevolge van dezen maatregel vrijwel on mogelijk gemaakt nieuws naar hun redac- tiebureaux door te geven. Daarbij kwam dat de censuur in deze dagen, ook al weer uit angst, uitermate willekeurig met het blauwe potlood omsprong en de meest on schuldige informatie uit onze telegrammen schrapte, zoodat er van een intelligente berichtgeving nauwelijks meer sprake kon zijn. Tenslotte bracht de desorganisatie bij de post mee, dat ook artikelen in briefvorm niet dan met de grootste vertraging een vertraging, niet van dagen, maar van we ken overkwamen. De buitenlandsche pers was echter niet de eenige, die onder het gebrekkig func- tionneeren van 't Ministery of Information te lijden had. Ook de Engelsche bladen hadden reden tot klagen. De voornaamste klacht was dat er niet voldoende nieuws te krijgen was over Engelands activiteiten ln den oorlog. Zooals het hoofd van het Mi nistery of Information heeft uitgelegd, komt de blaam daarvoor niet zijn eigen organisatie toe maar de departementen van oorlog. Het Ministery of Information treedt slechts als bemiddelaar tusschen deze nieuwsbronnen en het publiek op en kan niet meer nieuws over het werk van vloot, luchtmacht en leger geven, dan het van de betrokken departementen ontvangt Deze departementen nu hebben in het be gin een overdreven zwijgzaamheid betoond en daarover heeft de pers zich met recht fel beklaagd. Om een voorbeeld te geven Lang nadat er in de Fransche pers en door de Fransche radio reeds gesproken was over de aankomst van de Britsche troepen in Frankrijk bleef het Engelsche departe ment van oorlog weigeren een officieele bevestiging te geven. Er mocht over het vertrek van de Britsche troepen met geen woord worden gerept. Het ligt voor de hand dat met deze overdreven geheimzinnigheid geen enkel nuttig doel kon worden ge diend. Integendeel, zooals in de bladen te recht werd opgemerkt, zij was direct ge vaarlijk voor het moraal van het publiek en als zoodanig voor het landsbelang. Als men door bleef gaan met het publiek niets te vertellen over wat er gebeurde en wat Engeland presteerde, zou het op den lan gen duur immers onvermijdelijk zijn be langstelling ln den oorlog verliezen en aan een stemming van apathie ten prooi val len? Even onduldbaar was het, dat de departementen telkens veel te laat met hun nieuws kwamen. Het klassieke voorbeeld werd geleverd toen de autoriteiten ln de eerste week van den oorlog, nadat heel En geland om zeven uur 's morgens door het gehuil van de sirenen uit zijn bed was ge haald. eerst dertien uur later het publiek vertelden, wat er nu eigenlijk gebeurd was. Het gevolg was natuurlijk, dat er in die dertien uur van onzekerheid de meest alar- meerende geruchten ln omloop kwamen. Het Ministery of Information kan daar om de reeds genoemde reden niet aansprakelijk voor worden gesteld. Wel echter voor de derde en laatste fout waar sterk over wordt geklaagd, n.l. de poovere kwaliteit van het propaganda-materiaal, dat door een van haar afdcelmgen aan de Engelsche en bui tenlandsche pers wordt verstrekt en dat de meeste bladen dan ook wijselijk weigeren te gebruiken. Eén voorbeeld hieromtrent is voldoende: In de eerste week van den oor log produceerde deze afdeeling een verhaal over het Britsche leger, waarin er met trots op gewezen werd. dat dit leger in de laatste c'ripnonderd jaar nocit langer dan vijf jaar achtereen werkloos was geweest. Vooitreffelijke propaganda., vooi Dultsch land. Gelukkig zijn de autoriteiten niet onge voelig gebleken voor de felle critiek. waar toe al deze onvolmaaktheden aanleiding hebben gegeven. Het ministerie en zijn werkwijze zijn over de geheele linie aan een ingrijpende hervorming onderworpen, met het gevolg, dat het nu reeds een aardig eind op weg is, een even doeltreffend lichaam te worden als lord Northcliffe's ministerie van propaganda in den laatsten oorlog. De neutrale correspondenten te Londen zijn weer in de gelegenheid gesteld hun berichten in eigen taal en langs tele- fonischen weg naar hun respectievelijke landen door te geven en de uitbreiding van het aantal internationale telefoonlijnen voor dit doel de eerste weken na het herstel van telefoonfaciliteiten moest de heele vastelandsche pers het met één inter nationale lijn stellen geeft hoop, dat er spoedig weer met een minimum aan ver traging zal kunnen worden gewerkt. Te vens heeft de censuur instructies gekregen de neutrale pers zoo weinig mogelijk moei lijkheden in den weg te leggen: het is im- Zij verleenden geen voorrang. JONGEN TE ROTTERDAM ZWAAR GEWOND. Gistermiddag omstreeks half vijf zijn op de Mathenesserlaan, hoek Heemraadsingel te Rotterdam, een personenauto en een transportfiets, welke laatste bestuurd werd door den 15-jarigen loopjongen M. de R., met elkaar in botsing gekomen. De aanrij ding ontstond, doordat de auto den wiel rijder geen voorrang verleende. Uit het politieonderzoek bleek, dat de auto eenige oogenblikken te voren ont vreemd was voor een woning aan de Ro- chussenstraat. De drie inzittenden, de 18- jarige los-werkman L. H., zijn 18-jarige collega J. M. H. van der A. en de 21-jarige los-werkman A. H. werden in het politie bureau aan de Oostervantstraat ingesloten. De wielrijder werd door net rechter voorwiel van de auto gegrepen, waar op hij zich trachtte vast te klemmen aan de treeplank. Toen de bestuurder van de auto. vermoedelijk A. H. dit bemerkte, gaf hij vol gas, waardoor de toen reeds zwaar gewonde knaap de treeplank moest loslaten en een der wielen over zich heen kreeg. Het slachtoffer kreeg een schedelbasis- fractuur en moest naar het zieken huis aan den Coolsingel worden ver voerd, alwaar hij is opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Vr«»9 o«» PERSONENAUTO IN BOTSING MET AUTOBUS VAN DE GOOISCHE TRAM. Drie personen ernstig gewond. Gisteravondis op het kruispunt Hilver- sumschewegRijksweg onder Laren een personenauto, komende uit de richting van dit dorp. in botsing gekomen met een auto bus van de Gooische Tramweg-Mij., waar bij de drie inzittenden van eerstgenoemden wagen ernstige verwondingen opliepen. Met groote moeite konden de slachtof fers, de 52-jarige heer A. van Vemde, uit Wageningen, zijn dochter en de 24-jarige student D. Stigter uit Delft, uit den wagen worden bevrijd. De laatste had een ern stige hersenschudding gekregen, terwijl de beide anderen aan het hoofd werden ge kwetst. De drie gewonden werden in zorg- wekkenden toestand naar het St. Janszie kenhuis te Laren vervoerd. De botsing was zoo hevig, dat de autobus waarin zich 20 passagiers bevonden, aan den overkant van den weg terecht kwam. 393 (Ingez. Med.) In tegenstelling tot den anderen wagen die gekanteld was, bleef de bus overeind staan Geen der inzittenden bekwam eenig letsel. De personenauto was zwaar gehavend. WIELRIJDER DOOR WAGEN AANGEREDEN. Aan de bekomen verwondingen bezweken. Gistermiddag had te Amersfoort op den hoek GaslaanEemstraat een ernstige aanrijding plaats, die een wielrijder het leven heeft gekost. De bakkersknecht K. reed per rijwiel in de Eemstraat en pas seerde de Gaslaan op het oogenblik. dat een militaire wagen, met twee paarden bespannen uit die laan kwam rijden. De fietser werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. De wielen gingen hem over de borst, terwijl ook zijn kaak ernstig werd gewond. Dr. Nieuwenhuizen liet het slacht offer naar het St. Elisabethzlekenhuls over brengen, waar het ln den avond aan de bekomen verwondingen is overleden. AUTOBOTSING TE ROTTERDAM. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft in de Gallileistraat te Rotterdam een aan rijding plaats gehad tusschen een vracht auto. bestuurd door den 32-jarigen C. J. op den K„ en een auto, bestuurd door den 49-jarigen L. v. L. De 57-jarige waterstoker J. Bout, die achterop den laadbak van de vrachtauto had plaats genomen, werd er af geslingerd en slogg tegen den grond. De man kreeg een hersenschudding, als mede een schedelbasisfractuur en werd ln zorgwekkenden toestand naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. mers in Engeland's belang, dat de wan verhouding tusschen de Duitsche en de Engelsche berichtgeving in de neutrale pers ten spoedigste wordt opgeheven en daar voor is het noodig, dat de neutrale pers mensehen in Engeland even vrij kunnen werken als hun collega s in Berlijn. Ook de Engelsche pers heeft men op alle mogelijke manieren tegemoet pogen te komen. De departementen hebben opdracht van het kabinet gekregen spoediger en uitvoeriger berichten over de activiteiten van de strijd machten te verstrekken en een vooraan staande figuur uit de krantenwereld, lord Camrose, eigenaar van de „Daily Tele graph", is een hooge post in het ministerie van voorlichting gegeven om de belangen van de pers te behartigen. Al deze dingen bieden gegronde hoop. dat de eerste en acute groeipijnen van het 999-koppige monster nu voorbij zijn en dat de riorm, die zoo fel over zijn hol in Bloomsbury heeft gewoed, binnenkort vanzelf zal gaan liggen. (Nadruk verboden). WIELRIJDER DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen is op den Zijlsingel te Haar lem een ongeluk gebeurd, dat aan den ze ventigjarigen wielrijder Van R„ uit Heem stede, het leven heeft gekost. De wielrijder maakte onverwacht een zwenking naar links, waardoor hij werd aangereden door een personenauto, be stuurd door een inwoner van Hillegom. De wielrijder viel en kreeg een schedelbasis- breuk. Hij werd naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd, waar hij eenigen tijd later is over leden. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 4 OCTOBER. Lelden Rem. Geref. Gem.: Nam .84 uur, ds. Mispelblom Beyer. Alphen-aan-den-Rjjn Chr. Geref. Kerk? Nam. 7 1/4 uur, ds. De Jong van Den Haag. Bodegraven Geref, Gem.: Nam, 74 uur, ds. Stuivenberg van Benthuizen. Noordwijk-aan-Zee Geref. Bond 'Juliana- weg 27)Nam. 74 uur, de heer Beineman van Den Haag. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Nieuw-Leusen 'als hulp- pred.). L. J. Prins, cand. te Groningen; naar Deil en Enspijk. W. B. A. Smits, cand. te Zut- phen; naar Vlissingen (als hulppred.), C. Co lenbrander. cand. te Winterswijk. Bedankt: Voor Almelo. H. v, d. Loos te Assen 'Evang.). GEREF. KERKEN. Beroepen: te Woerden 'als hulppred.), W. Okkema, cand. te Hulzum 'Fr.). Aangenomen: Naar Rotterdam-C. 'vac. wijlen W. J. J. Velders). dr. R. Schippers te Warts- werd en 'vac. dr. A: Kuyper), A. J. v. Slufjs te Zonnemaire; naar Loppersum, E. A. van Es te Warns; naar Wolfheze. G. Toornvliet te Nieu- werkerk a. d. IJssel, die bedankte voor Klun- dert. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Oldeboorn, mej. da. C. Soutendijk te Surhuisterveen. EVANG. LUTH. KERK. Zestal te Haarlem (vac. G. J. Duyvendak), 'alph.) dr. P. Boendermakerk te Hilversum, R. Joh. de Boer te Weesp, P. H. Borgers te Apel doorn, H. J. J. Jaanus te Rotterdam, C. Pel te Nijmegen en H. L. G. Ouwerkerk te Purmerend. DS. L. NUGTEREN t In den ouderdom van 49 jaar is te Oud- Alblas overleden-ds. L. Nugteren, em. predi kant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Nugteren werd 17 Maart 1890 geboren en in 1916 candidaat om 15 April 1917 te Bleiswijk het predikambt te aanvaarden. In 1921 verwisselde hij deze standplaats met Giessen-Nieuwkerk waar hem om gezond heidsredenen met ingang van 1 September 1938 eervol emeritaat verleend werd. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Oud-Alblas. BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNRAMP IN MEXICO Vele slachtoffers. In de mijn Palau in den Mexicaanschen staat Coahuila heeft zich Zondag een mijngasontploffing voorgedaan, waarbij 69 arbeiders omgekomen en twee zwaar ge wond werden. Bovendien zijn nog 60 mijn werkers opgesloten. Het reddingswerk is in vollen gang, doch stuit op groote moei lijkheden. Pittman heeft als voorzitter van de Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche zaken het nieuwe wets ontwerp op de neutraliteit bij den se naat ingediend met een verklaring, waarin hij het huidige embargo op wa- penuitvoer als ten gunste van Duitsch- land aan de kaak stelde. Het nieuwe wetsontwerp, zoo zeide hij, dat dit embargo opheft, is een der belang rijkste maatregelen, die ooit in het congres zijn ingediend en die ten doel heeft, de Vereenigde Staten buiten een Europeeschen oorlog te houden. Voortgaande zeide Pittman: Isolatio- nisten beweren, dat een opheffing van het embargo een begunstiging zou vormen van Engeland en Frankrijk, omdat zij de At lantische handelswegen beheerschen. „Ik zou het andersom kunnen zeggen en ver klaren, dat de handhaving van het embar go een onderscheid maken is ten gunste van Duitschland, omdat het Engeland dat door water omringd is verhindert, op onze markten wapens, munitie en oor logstuig te koopen, terwijl Duitschland, dat een landmogendheid is, toegang heeft tot wapens, munitie en oorlogstuig, dat ver vaardigd kan worden in Rusland, Italië, Roe menië, Zuid-Slavië en andere landen." Volgens de bestaande wet zou Duitschland andere goederen dan wapens, via neutrale landen kunnen importeeren. Wanneer het regeeringsontwerp van kracht wordt, moe ten exporten voor Duitschland met Duit sche schepen worden vervoerd. „Geen enkele zoo ernstige toestand heeft de wereld in heel de historie bedreigd als de huidige Europeesche worsteling", ver klaarde Pittman verder. Gelukkig ziet het er naar uit, alsof er om in dezen oorlog te worden gesleept, zoo- als ons dat gebeurde in den wereldoorlog, zoolang wij handelen in overeenstemming met de in het internationale recht aan vaarde beginselen en onzen onderdanen verhinderen zich te onderwerpen aan ver nieling in den krankzinnigen oorlog, die in Europa woedt." Amerikaansche schepen zullen geen han del mogen drijven met oorlogsvoerenden, omdat „het onmenschelijke en onwettige dooden van onze zeelieden in volle zee" verantwoordelijk was voor het feit, dat Amerika den vorigen oorlog introk. Voortgaande vroeg Pittman: bestaat er eenige twijfel, dat Duitschland, be werende, dat duikbooten niet veilig naar de oppervlakte kunnen opstijgen en op schepen een onderzoek instellen naar contrabande, dezelfde politiek den onbeperkten duikbootoorlog zal gaan voeren, zooals het dat deed in Maart 1917? Bestaat er eenige twijfel, dat wan neer de oorlog lang genoeg duurt en de toestand der landen wanhopig wordt, zij hun toevlucht zullen nemen tot iederen vorm van vernieling van con trabande en schepen, die contrabande vervoeren? De bepaling in het ontwerp betreffende credieten voor 90 dagen zou volgens Pitt man niet in strijd komen met de Johnson Act, die leeningen verbiedt aan landen, welke achterstallig zijn met hun betalingen van oorlogsschulden. Bovendien heeft de Johnson Act geen betrekking op gewone handelszaken. De publieke tribunes van den senaat wa ren vol gespannen toehoorders, senator Borah verdedigde de zaak der isolationisten welke voorstanders zijn van handhaving van het wapenembargo, terwijl zij in be ginsel accoord gaan met verschepingen van andere goederen op voorwaarde van con tante betaling en transport in de schepen van den kooper. Pittman zeide verder nog: „Het was het den oorlog instuwde", welke uitlating hij in den mond nam, toen hij een veroordee ling uitsprak van „de mannen in hooge functies", die beweerden, dat Wilson de Vereenigde Staten den vorigen oorlog in ge leid had en dat Roosevelt thans de Veree nigde Staten eveneens den oorlog in leidde. Senator Borah zeide. dat wanneer het congres het wapenembargo ophief, hij niet inzag, op welke wijze de Vereenigde Staten zouden kunnen weigeren legers te zenden om de geallieerden te helpen, „in hun uur van grooteren nood, wanneer dat uur onge lukkigerwijze mocht intreden". Wapens, munitie en oorlogstuig zijn za ken, waarmede gevochten wordt, leven wordt vernietigd. Wij zullen in oorlog zijn vanaf den tyd, dat de machinerie in bewe ging is gesteld, die dit gereedschap naar de plaats van den oorlog brengt." Ten aanzien van het voorstel, volgens hetwelk slechts tegen contante betaling ver kocht zou worden, zeide Borah: „onderstel, dat deze oorlog eenige jaren zal duren, wie zal dan tot het Engelsche volk durven zeg gen: ge kunt onze hulp krijgen, wanneer ge contant betaalt. Men kan niet tegelijk na tionale weldoener en Shylock zijn. Indien DS. C. H. HAGEN. Morgén herdenkt ds. C. H. Hagen, Ned. Herv. predikant te 's Hertogenbosch, den dag waarop hij voor 25 jaar zijn intrede deed in deze gemeente. Cornells Hendrik Hagen werd 20 Maart 1878 te Leiden, waar zijn vader, wijlen ds. H. G. Hagen de laatste der vrijzinnige pre dikanten in Ned. Herv. Kerk was, geboren. Hij ontving zijn opleiding aan het gymna sium te L eiden en studeerde aan de R.U. aldaar theologie om in 1903 candidaat te worden in Noord-Brabant. 24 April 1904 aanvaardde hij zijn ambt in zijn eerste ge meente te Heenvliet waar hij intrede deed met Rom. 1 16, na te voren te zijn bevestigd door prof. dr. L. Knappert van Leiden. In 1906 vertrok de jubilaris naar Neede, welke standplaats in 1911 met Westwoud verwis seld werd om 4 October 1914 in zijn tegen woordige gemeente te worden bevestigd door zijn voorganger, dr. Herderschee, waarna de jubilaris intrede deed met 2 Cor. 124. OUD-PREDIKANT TE LISSE. Wijlen ds. G. Tichelaar. Na een langdurig lijden is te Zeist, waar hij sinds zijn emeritaat woonde, overleden ds. G. Tichelaar, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Tichelaar stond het laatst in de ge meente Lisse. waar hij de algemeene hoog achting genoot. Gerrit Tichelaar werd 22 Sept. 1889 te Staphorst, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Sneek en studeerde aan de R U. te Utrecht theologie waar bij de tijd- en clubgenoot was van de hoogleeraren dr. Tj. L. Haitjema niet voldoende redenen zijn voor de vrees land, dat het congres der Vereenigde Staten het de oprechte bedoeling is wapenen te en ds. J. Severijn. In 1912 candidaat gewor- verschaffen nnrtat. rfe rtemncr.He hohcHen den bevestigde zijn vader hem 30 Maart 1913 te Wilsum (O.) in zijn eerste gemeente. Van daar vertrok hij in 1917 naar Klundert, welke standplaats in 1922 met Leiderdorp verwisseld werd. In 1926 werd de overledene predikant te Groningen en 27 Sept. 1931 bevestigde zijn zwager, ds. H. Bakker van Amsterdam hem te Lisse in zijn laatste ge meente. die hij tot aan zijn emeritaat dat hem eenige maanden geleden wegens voort durende ongesteldheid verleend werd, ge diend heeft. Ds. Tichelaar was te Leiderdorp bestuurs lid van de Chr. HJ.S. te Leiden en in Gro ningen secretaris van het curatorium van het Willem Lodewijkgymnasium en voorzit ter van regenten van het Groene Weeshuis en van de commissie voor Inwendige zen ding. In Lisse was ds. Tichelaar voorzitter van de afd. Hillegom van het Ned. Bijbelgenoot schap. van de Herv. scholen en van de Chr. Oranjevereeniging. Van zijn hand zagen twee voordrachten het licht: „De zedelijke beteekenis van den arbeid" en „De onrust der ziel". De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Donderdag op de Nieuwe begraafplaats te Lisse plaats vinden. Te voren zal om 1 uur in de Herv. Kerk een rouwdienst plaats vinden. S—3 verschaffen, opdat de democratie behouden blijft, dan zult gij die wapenen geven. Wij kunnen niet tot de wereld zeggen: wij zul len de beschaving helpen, en ln den zelfden adem daaraan toevoegen: wij helpen alleen tegen contante betaling. Persoonlijk zie ik in den tegenwoordigen oorlog niets anders dan een nieuw hoofdstuk in het bloedige boek der Europeesche machtspolitiek". Borah waarschuwde tenslotte de oorlog voerende landen de Amerikaansche rechten niet te schenden. „Ik hoop, dat wij bulten den oorlog kunnen blijven, zeide hij. „Ik weet niet. of dat mogelijk is: het ligt in Gods hand". Een aantal senatoren drukten Borah na zijn rede de hand, ook Pittman De vergadering weTd daarop verdaagd. O William Green, de voorzitter van de Ame rikaansche federatie van den arbeid, heeft verklaard, dat de federatie bereid is, Roo- sevelts plan tot opheffing van het wapen embargo te steunen, mits deze opheffing de Vereenigde Staten niet in den oorlog zou verwikkelen. Het jaarverslag van de „American Fede ration of Labor" maakt melding van een opleving van den boycot van Duitsche en Italiaan'sche goederen als protest tegen de agressie, welke den Europeeschen staten den oorlog heeft opgedrongen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11