De vrijwillige luchtafweer van Leiden Voorstellen Leidschen aan den Raad LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 3 October 1939 Uiteenzetting van den luit.-generaal b.d. J. H. Carstens Bericht aan gemobiliseerden SPORT Hel kampioenschap van den Leidschen District Dambond BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN HELPT LEIDEN BEVEILIGEN! SPREEKCEL Tenslotte stelde spr. de vraag: loopt Leiden ingeval van een conflict inder daad de kans gebombardeerd te worden en hij meende die vraag helaas beves tigend te moeten beantwoorden. Immers le onze stad herbergt tal van industrieën welke voor de voedselvoorziening der bevolking van belang zijn en derhalve door den vijand gezochte trefpunten zullen opleveren en 2e Leiden behoort tot de groote steden van ons land, zoo dat wanneer de vijand zal pogen het moreel van de burgerbevolking te druk ken. onze stad vermoedelijk in de reeks bombardementen niet zal worden over geslagen. Op grond van deze overwegingen, komt spr. tot de conclusie, dat het in derdaad gewenscht is in Leiden een luchtafweerdienst in het leven te roe pen: Leiden is dat offer ruimschoots waard. Voor een niet zeer groot aantal belangstel lenden heeft gisteravond in den Foyer der Stadsgehoorzaal de luitenant-generaal bul ten dienst J. H. Carstens op uitnoodiging van de Luchtafweercommissie Leiden een uiteenzetting gegeven van het doel en het nut eener vrijwillige luchtafweer in onze stad.. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den wethouder van onderwijs, mr. A. F L. M. Tepe, het hoofd en plaatsvervangend hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de heeren R. J. Meyer en Kattenbusch, de directeur van Gemeentewerken, de heer A. M. de Blaauw, den inspecteur van de brandweer, den heer W. A. Couzy en den heer H. M. Simonis, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel. De voorzitter der Luchtafweercommissie. prof. mr. E. M. Meyers heette allen welkom en zeide. dat deze bijeenkomst is belegd ten einde de burgerij meerder inzicht te ver schaffen omtrent de organisatie van den vrijwilligen luchtafweerdienst. waarvoor per circulaire bereids haar geldelijke steun is gevraagd. Generaal Carstens begon zijn rede met onderscheid te maken tusschen den passie ven luchtbeschermingsdienst en den actie ven luchtafweerdienst, welke laatste be oogt de luchtbombardementen zoo mogelijk te voorkomen, subsidiair hun aantal en uit werking zooveel mogelijk te beperken. Op het Rijk rust de taak om het veldleger en de belangrijke militaire objecten in het binnenland tegen de gevolgen van lucht aanvallen te beschermen. Daartoe dienen de luchtdoelartillerie en de luchtmacht. De Ver. voor Nationale Veiligheid heeft eenige jaren geleden het denkbeeld geopperd om als aanvulling daarop de industrieelen te bewegen maatregelen te treffen tot be scherming van hun bedrijven, welk initiatief door de regeering gaarne werd gesteund. Zij deed dit o.m. door de garantie te geven, dat het geschut, dat door de bijdra gen van particulieren kan worden opgesteld, niet aan zijn bestemming zal worden ont trokken ten behoeve der landsverdediging, tenzij vanzelfsprekend gevaar dreigt, dat het in handen van den vijand zou vallen De bediening van het geschut dient te ge schieden. hetzij door burgers, hetzij door personeel van het Vrijwillige Landstorm- korps Luchtafweerdienst, dat als zoodanig een onderdeel vormt van de Nederlandsche weermacht, zoodat het niet het risico loopt door den vijand te worden beschouwd als franc-tireurs. De kosten der opleiding ko men voor rekening der regeering; zij ge schiedt door officieren der luchtdoelartil lerie. Na verschillende bijzonderheden te hebben medegedeeld over de moderne aanvalstech- niek der bombardementsvliegtuigen (hori zontale en duikvluchten), wees spr. erop. dat het succes van de afweer afhankelijk is van het aantal en het kaliber der luchtdoel batterijen. Hoe meer batterijen worden opgesteld, des te geringer wordt de kans, dat de vlieg tuigen het te bombardeeren object zullen bereiken. Want niet.alleen worden de vijandelijke escadrilles door het afweer geschut gedwongen haar gesloten formatie prijs te geven, waardoor een aantal vlieg tuigen uit den koers gedreven wordt, maar bovendien zullen zij genoodzaakt worden zich buiten de werkingssfeer van het af weergeschut te begeven door hooger te gaan vliegen, waardoor de trefkans van hun bom men aanzienlijk wordt verkleind. In ons land waar de bewolking meesten tijds beneden de 1000 meter-grens ligt, be- teekent dit. dat de vliegtuigen zich boven het wolkendek zullen moeten begeven, waar door zij hun objecten niet meer kunnen zien en de trefkans van hun bommen aanmer kelijk wordt verkleind. Leiden verkeert in de onaangename positie dat het valt buiten de werkingssfeer van het militaire afweergeschut, dat in de naaste omgeving is opgesteld. Niettemin geeft dit geschut een zekere beveiliging, omdat de uit deze richtingen naderende vliegtuigen eerst deze vuurlinies moeten passeeren. alvorens zij in staat zijn boven onze stad hun bom men af te werpen. Zou Leiden in het geheel niet de beschik king hebben over afweergeschut, dan zou het volkomen weerloos zijn tegen vijande lijke luchtescadrilles die van zeer geringe hoogte de stad zouden kunnen bombardee ren met als gevolg daarvan een groote tref zekerheid hunner projectielen. Bovendien zouden terugkeerende luchteskaders hun overbodige bommenlast zonder eenig risico boven onze stad kunnen lossen. De kosten van een „redelijke'' luchtver dediging d.w.z. die binnen de grenzen van het financieel-mogelijke valt en toch een redelijke beveiliging biedt houden van zelfsprekend rechtstreeksch verband met het aantal afweerbatterijen. dat men hetzij Om praeadvles werd in handen van B. en W. in de nnmlddelliike nabiiheid van hetzii od gesteld een verzoek van het bestuur der Ver- -„„a™ van netzij op eenlglng v00r chrlsteUjk Onderwijs alhier, om een cirkelomtrek rondom het object Qp grond ,.an artlkeI 72 der Lager Onderwijswet wenscht op te stellen 1920 medewerking te verleenen tot de aanschaf- Spr. heeft voor Leiden verscheidene bere- fjng van leermiddelen ten behoeve van de keningen gemaakt, al naar gelang het be- school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Na de pauze beantwoordde generaal Carstens een aantal schriftelijk gestelde vragen, waarbij hij gelegenheid vond nader op een en ander in te gaan. O a. betoogde hij, dat Leiden door de op stelling van afweergeschut wel degelijk haar karakter van onverdedigde, zoogenaamde „open" stad behoudt. Een dergelijke beveili ging is niet alleen een industrieel, maar tevens een algemeen belang. Dat ondanks een verwoeden luchtoorlog tegen Barcelona de gas- en electricteitsfabrieken aldaar in staat waren vrijwel normaal te functionnee- ren, schrijft spr. voor een groot deel toe aan het feit, dat de gemeente deze bedrijven met afweergeschut had toegerust. Het is ongetwijfeld te verwachten, aldus spr., dat ook het Leidsche gemeentebestuur een be langrijk bedrag in het te stichten fonds zal storten. Zij, die een vrijwillige verbintenis aangaan bij het Landstormkorps Luchtafweerdienst hebben het groote voordeel, dat zij in tijd van oorlog niet voor de gewone landsver dediging worden opgeëischt, maar dat zij worden ingedeeld in het verband, waar zij hun opleiding genoten hebben. Tenslotte zeide spr. nog, dat in de hier boven genoemde prijzen een munitievoor- raad van 400 schoten per stuk Is Inbegrepen, terwijl de regeering heeft gegarandeerd, dat voor elk stuk, dat door de bijdragen van particulieren wordt aangeschaft, een re serve-voorraad van 1600 schoten per stuk aanwezig is, welke door de regeering naar behoefte wordt beschikbaar gesteld. Prof. Meyers dankte den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting, welke ongetwijfeld voor velen verhelderend heeft gewerkt en de overtuiging zal hebben gevestigd, dat het nog niet te laat is. Spr. sprak de hoop uit, dat ieder naar kracht zal bijdragen en wees er daarbij op, dat wanneer niet tot de aan schaffing van geschut wordt overgegaan, de gestorte gelden worden gerestitueerd. Hjj sloot met een woord van dank voor de opkomst en aan de leden van het Leidsch Studentencorps, de V.V.S.L. en Sanctus Augustinus, die zich bereid verklaarden de bij de burgerij rondgebrachte circulaires op te halen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Winterprogramma goedgekeurd. Gisteravond vergaderde de afdeeling Lei den van het Inst. voor Arbeiders-Ontwik keling in het Volksgebouw. De vaststelling van het programma voor het komende winterseizoen vormde de hoofdschotel voor deze bijeenkomst, doch bovendien werden enkele andere, noodza kelijke aangelegenheden afgedaan. Het secretariaat zal tijdelijk worden waar genomen door mevr. C WolfslagMol, ter wijl in de vacature-Veltenaar gekozen werd de heer J. F. Abelman; voorts werd als tij delijk bestuurslid benoemd de heer J. Neu teboom. De Zondagochtend-bijeenkomsten zullen op 15 October een aanvang nemen en wor den gehouden om de veertien dagen, afwis selend in het Luxor- en Trianon-Theater. Er zal worden getracht de Arbeiders- Avondschool weer te doen functionneeren. Aanmeldingen hiervoor zijn nog steeds welkom. Niet alleen In Lelden, doch ook in Kat wijk zullen pogingen aangewend worden om de daarvoor in aanmerking komende personen te animeeren. Op het programma staat als belangrijk onderdeel de groote, schriftelijke cursus, te geven door den voorzitter van het I. v. A.O., den heer dr. Henk Brugmans en wel over de grondslagen van het democratische so cialisme. De bedoeling is de deelnemers plaatselijk in clubverband bijeen te bren gen. ofschoon dit niet verplicht is. Verder werd door de heeren mr. J. Ou degeest Jr., dr. P. Kuin en mr. J. de Jong uit Den Haag medewerking toegezegd voor het leiden van kleinere cursussen. Eenige doctoren hebben eveneens hun zeer gewaar deerde hulp toegezegd voor leiding van E H B O.-cursussen en inleidingen over me dische inderwerpen. Voor de drankbestrij ding wordt een plaatsje ingeruimd en ver der zullen in den loop van den winter ver schillende politieke en economische onder werpen worden behandeld. De voorzitter deed een beroep op de leden, in deze moeilijke tijden de organisa tie intact te houden en ook de gemobiil seerden in het ontwikkelingswerk te be trekken. Van de zijde der leden werd met be langstelling kennis genomen van de be stuursplannen en verschillende aanwezigen getuigden van hun meeleven met den ont- wikkelings-arbeid door het stellen van vra gen of het geven van adviezen. Omstreeks half 10 sloot de voorzitter, de heer van Woudenberg, de vergadering. Aangezien voor toezending van cou ranten a^n gemobiliseerden naar hun militair adres geen porto verschuldigd is, kunnen wij van gemo biliseerden postabonnementen aan nemen, tegen den prijs van f. 0.18 pei week, f. 0.80 per maand of f. 2.35 per kwartaal. Desgewenscht wordt over het abonne mentsgeld aan hun particulier adres per week, per maand of kwartaal be schikt. Zij, die een dergelijk speciaal abon nement wenschen, gelieven ons hun volledig militair adres op te geven, opdat ons Blad steeds zoo spoedig mogelijk in hun bezit komt. DE DIRECTIE BENOEMING. Voor tijdelijk leerares in het Duitsch aan de H.B.S. met 5-jarlgen cursus wordt voorgedragen mej. dr. A. Z. Huisman. In verband met hun aftreden als lid van den Raad, hebben de heeren Dr. P. G. Knibbe en M. H. de Reede ontslag genomen als Commis saris van de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij, zoodat de vergadering van aandeel houders in deze vacatures zal hebben te voor zien. Den raad wordt verzocht 2 candidaten aan te wyzen. SANEERING GEEREGRACHTKRAAIERSTRAAT. De heer H. Brienen Jr. heeft zich bereid verklaard het perceel Klikstraat No. 8 aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van f. 275.Deze woning is begrepen in het saneeringsplan GeeregrachtKraaierstraat en bij raadsbesluit van 19 December 1938 onbe woonbaar verklaard. SCHOOLSUBSIDIE. drag, dat hier wordt bijeengebracht. In tegenstelling met het militaire afweer geschut van 7l/j c.M.. wordt voor dit doel geschut van 2 en 4 c.M. het meest geschikt geacht. 2 centimeter geschut heeft in horizontale en verticale richting een werkingssfeer van 1500 meter; 4 centimetergeschut van 3000 meter, doch dit geschut is dan ook viermaal zoo duur. Juist in verband met de omstandigheid, dat in ons land de bewolking meestal laag is en de vliegtuigen derhalve doorgaans ge- Noordeinde 3, zulks in verband met de toene ming van het aantal leerlingen in de 3e klasse. Aangezien aan de wettelijk gestelde eischen is voldaan en het schoolbestuur heeft medege deeld. dat de aanschaffing van de gewenschte leermiddelen ook onder de tegenwoordige bij zondere tijdsomstandigheden niet achterwege kan worden gelaten, bestaat er aanleiding de gevraagde medewerking te verleenen. ROOIEN VAN BOOMEN. dwongen zijn om laag te vliegen, is spr. van meening. dat men voor de industrieele be veiliging zeer wel met 2 centimetergeschut kan volstaan. De kosten van 6 batterijen, elk van 3 stuk ken. zuMer» ongeveer f. ?75 oon bedragen; elk van 2 stukken circa f 200.000 Vier batterijen van 3 stukken kosten on geveer f 200.000 en 4 batterijen van 2 vuur monden circa f. 125.000. 15 October 1934. gewijzigd bij besluit van 25 Januari 1935, werd het College van B. en W gemachtigd tot het doen rooien en. zoo noodis HET ONGEVAL VAN DE STADHUIS SCHUTTING. Op 31 Juli jJ. is een gedeelte van de schut ting. welke geplaatst was vóór den stadhuis gevel. omgewaaid, tengevolge waarvan de daar op dat oogenbllk passeerende J. van Blltterawilk zoodanig ernstig letsel bekwam, dat hij eenige dagen later overleed. Hoewel de gemeente in verband met de om standigheden. waaronder het omwaaien van het bedoelde schuttinggedeelte plaats had. niet aansprakelijk kan worden gesteld voor dat droe vig ongeval, meenen B. en W„ dat er aanleiding bestaat, zij het dan ook rechtens niet verplicht, om de weduwe van wijlen J. van BlitterswiJk tegemoet te komen in de tengevolge van dat ongeval voor haar ontstane schade. B. en W. geven derhalve in overweging: aan de Wed. J. van Blitterswijk geb. van der Touw een bedrag van f. 160.— uit te keeren voor eens. ter vergoeding van verschillende on kosten in verband met de verpleging en de begrafenis van den overledene en een bedrag van f.4 per week. ingaande 9 Augustus 1939, gedurende haar geheele leven. DE VERDAMSTRRAT. De Verdamstraat is nog slechts aangelegd voor zoover zij loopt van de Frulnlaan tot aan de Kernstraat. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de doortrekking van die straat naar den Hooge Rijndijk spoedig tot stand zou komen in ver band met de plannen tot bebouwing van het nog resteerende bouwterrein ten Oosten van het aan te leggen straatgedeelte, doch er kan voorhands niet op gerekend worden, dat die bebouwing tot stand zal komen. De straat is op het uitbreidingsplan, ook voor wat het gedeelte tusschen de Kernstraat en den Hooge Rijndijk betreft, geprojecteerd op een breedte van 10 M. Behalve een klein strookje grond aan dc zijde van den Hooge Rijndijk, is de voor de voltooiing van de straat benoodigde grond eigendom van de gemeente. De doortrek king van de straat kan derhalve ook zonder medewerking van derden tot stand worden ge bracht. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat het, o.a. met het oog op de onlangs gestichte o. 1. school aan de Kernstraat, aanbeveling verdient, om tot die doortrekking vernietigen, van aan de gemeente toebehooren- over te eaan. Opdat t. z. t. bij de verdere be de boomen en werd de macht tot het ver- bouwing langs de straat van de eigenaren der vreemden van aan de gemeente toebehoorende desbetr«>ffende bouwterreinen het gebruikelijk te rooien of gerooid' ooomen aen het college aandeel in dp kosten van dp doortrekking kan overgedragen, een en ander o.m. voor den tiid j worden gevorderd, zal de straat niet over de van vijf jaar. moeten worden aangelegd, doch Aangezien vorenbedoelde termiin binnenkort -wvjf-c ««or oon hrep^* van 7 «o M. De over- afloopt, dienf thans een besluit van dezelfde hiHvw*" «frr»«k Uraad Mwelke bestemd is strekking te worden genomen. om t.z.t. tot trottoir te worden aangelegd, zal DAMMEN. VADER EN ZOON. J. EN W. HUISMAN. BEHALEN HET KAMPIOENSCHAP 1STE cn 2DE KLAS. Het is een wel zeer weinig voorkomend geval, dat vader en zoon bij een damwedstrijd ln 2 verschillende klassen kampioen worden. Na een spannenden wedstrijd werd Wirn Huisman kampioen der 1ste klas en zijn vader, J. Huisman, kampioen der 2de klas. Deze wedstrijd om het „Districts-kam- pioenschap" wordt jaarlijks door den L.D.D.B. georganiseerd. Hieraan nemen de sterkste spelers uit de diverse damvereeni- gingen van Leiden en omliggende gemeen ten deel. Gezien de sterke bezetting in dezen wedstrijd is het een heele prestatie als No. 1 aan te komen. Aan Wim Huisman is dit niettemin ge lukt. Met 12 punten uit 7 partijen wist hij op overtuigende wijze te winnen en daar mede het kampioenschap 1ste klas van het Leidsche district te veroveren. Deze speler, die dit jaar ook kampioen van Leiden is geworden, komt nu door deze overwinning in de gelegenheid om in het toumooi om den „meestertitel" te spelen. Hieraan wordt alleen door de sterkste spelers van Neder land meegedaan. J. Huisman, die dit jaar voor den eersten keer in de districtwedstrijden mede speelde, kan op een zeer goeden wedstrijd terugzien. Het goede voorbeeld van zijn zoon volgende, verloor hjj geen enkele partij en behaalde hjj met 6 punten uit 4 partijen op prachtige wijze het Districtkampioenschap 2de klasse. De 2de plaats in de 1ste klas wordt gedeeld door J. Laterveer van D.C.L. en A. ter Haar van L.D.V. De spelers gaven elkaar niets toe. Met wat meer geluk is Ter Haar een ernstige candidaat voor de 1ste plaats. Opmerkelijk is het, dat Laterveer geen enkele remise maakte. Indien deze dammer meer wed strijd-routine heeft, wordt hij een der sterkste spelers van Leiden. No. 4, W. F. Olivier en D.C.L., viel niet op. Wij zijn het veel beter van hem gewend. Waar schijnlijk was hij te onvoorbereid. No. 5, J. G. Snel. uit Katwijk, die voor het eerst in een dergelijken wedstrijd uitkwam, mag met het behaalde resultaat niet ontevreden zijn. Met wat meer oefening wordt hi) een ge ducht tegenstander. No. 6. J. v. d. Hulst, uit Wassenaar, die het vorige jaar op de 2de plaats aankwam, is erg tegengevallen. Hij was geheel uit vorm. Met 4 verloren partijen heeft hij het er slecht afge bracht. No. 7, J. v. Sandijk uit Leiderdorp, die voor een anderen speler van L.D.C. Inviel, mist nog alle wedstrijd-routine. Door zijn partij tegen Wim Huisman, die remise werd, leverde hij het bewijs, dat men toch rekening met hem dient te houden. No. 8, IJ. de Jong uit Sassenheim, speelde ver beneden zijn kunnen. Met 6 verloren par tijen bracht hij het er slecht af. In de 2de klas kwamen W. Heemskerk van L.D.V. en A. de Bezemer van W.W.D. met 5 punten uit 4 partUen op de 2de plaats. Heems kerk valt vooral op door zijn agressief spel. In de toekomst verwachten wij nog veel van dezen jeugdigen speler. De nog niet zoo lang bestaande damvereeni- ging W.W.D., waarvan De Bezemer lid is, mag trotsch zijn op de prestatie van dezen dammer, die o. 1. tot nog beter in staat is. Kampioen in de 3de klas werd B. Bregman van W.D.G., na een beslissings-wedstrijd met W. v. d. Reijden uit W.W.D. De spelers geven behoorlijk partij en wij zien hen daarom gaarne het volgend jaar in een hoogere klas uitkomen. De wedstrijd had onder leiding van den secre taris van L.D.V.. den heer v. d. Lelie, een vlot en regelmatig verloop. Hier volgt de totale uitslag: lste klasse gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. Wim Huisman 7 5 2 0 12 2. A. ter Haar 7 4 2 1 10 3. J. Laterveer 7 5 0 2 10 4. W. F. Olivier 7 3 1 3 7 5. J. G. Snel 7 3 1 3 7 6. J. v. d. Hulst 7 2 1 4 5 7. J. v. Sandijk 7 1 1 5 3 8. IJ. de Jong 7 1 0 6 2 2de klasse 1. J. Huisman 4 2 2 2 6 2. W. Heemskerk 4 2 1 1 5 3. A. de Bezemer 4 2 1 1 5 4. W. F. Slieker 4 1 1 2 3 5. J. de Vink 4 0 1 3 1 3de klasse 1. B. Bregman 3 2 1 0 5 2. W. v. d. Reijden 3 1 1 1 3 3. A. de Lange 2 0 0 2 0 SCHAKEN. DE MATCH EUWE—LANDAU. De eerste partij remise. De eerste partij van de match EuweLandau om het kampioenschap van Nederland, welke Zaterdagavond te Rotterdam werd afgebroken, werd gisteravond voortgezet in het clublokaal van de A.S.C. te Amsterdam. Na 58 zetten eindigde de partij in remise, zoo dat de stand luidt: Euwe lte punt, Landau V6 punt. De derde partij wordt morgenavond te Am sterdam gespeeld. Euwe koos een gewaagde voortzetting, waar door Landau met zijn twee verbonden vrij pionnen kansen kreeg. Het dame -eindspel, dat vastgeloopen was, begon spannend te worden en deze spanning werd nog vergroot, toen Euwe remise door eeuwig schaak vermeed. Lan dau liet vervolgens zijn centrumpionnen op rukken. terwijl zwart zijn vrijen a-pion naar voren bracht. Het kwam er nu maar op aan, wie het eerst het promotieveld zou kunnen bereiken. Euwe. die al zijn tijd gebruikte, koos voortdurend de beste voortzettingen, zoodat de illusie van Landau om tijdig een tweede dame te halen, niet in vervulling ging. Na 58 zetten werd tot remise besloten. aan beide zijden met een eenvoudig hek wor den afgesloten, dus zoowel van het bouwter rein als van de straat, teneinde eiken twijfel omtrent den aard van deze strook grond, t.w. niet openbare gemeentegrond en niet behoo- rende tot de aangelegde straat, weg te nemen. De kosten van den straataanleg als voren bedoeld worden geraamd op f. 6800.—, van welk bedrag t.z.t. f2800.ten laste van de eigena - ren der aangrenzende bouwterreinen zullen kunnen worden gebracht. WIJZIGING VERORDENING. Nu op 17 Juli j.l. is besloten tot wijziging van het „Ambtenarenreglement 1934" is het noodig ook het „Reglement rechtstoestand onderwij zend personeel" op enkele punten aan te vul len en te wijzigen. VOETBAL. D.S.O. I—WADDINGSVEEN I 3—1. Het spel was aan beide kanten maar matig. Tot de rust was het een gelijk opgaande strijd. Even voor dc pauze schoot de D.S.O. rechts half zoo hard op eigen doel dat keeper Dorst geen kans had. Na dc rust maakte G. Frlgge spoedig gelijk. 1—1. Nu kreeg D.S.O. een straf schop toegewezen die door Vèelenturf in een doelpunt, werd omgezet. 21. Wel kwam het D.S.O.-doel nu en dan even ln gevaar maar keeper Dorst was steeds op zijn post. Even voor het einde maakt Veelenturf aan alle onzeker heid een einde en bracht den stand op 31. De leiding was bij den heer Boom in goeds han den. UIT KATWIJK AAN DEN RIJN. De uitslag van den voetbalwedstrijd K.R.V. Militairen was niet, zooals abusievelijk is ver meld ten gunste van KJl.V. doch 42 voor de militairen. SKI-SPORT. DE BAAN TE LEERSUM GEOPEND. Onder groote belangstelling is de skibaan Donderberg bij Leersum in gebruik geno men. Het is voor den vijfden keer, dat met de training op deze baan wordt aangevangen. De heer Garretsen zal eiken Zondagmiddag de oefeningen van de leden der Nederlandsche Ski Vereenlging leiden, waarbij opgemerkt dient te worden, dat dit jaar talrijke verande ringen aan de 150 meter lange baan zijn aangebracht, welke even zoovele verbeteringen beteekenen. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN SASSENHEIM. Door de biljartclub „De Oude Post" wordt wederom een wedstrijd georganiseerd om het persoonlijk kampioenschap van Sassenheim. DUIVENSPORT. „DE VRIENDENCLUB". Door de bijzondere omstandigheden kon het programma, dat in 1939 door „De Vrienden club" opgezet was, niet voltooid worden. Echter is er met veel animo gevlogen en werden de wedstrijden steeds met spanning gevolgd. De volgende kampioenen zijn aangewezen: Oude duiven Vitesse, le Joh. Vogelenzang met 213,282 punten; 2e A. v. d. Made met 212,611 punten en 3e J. Vliegenthart met 210,380 pun ten. De lange afstand werd nog spannerder, daar ieder zijn beste duiven er voor zette. J. Vliegenthart de bekende kampioen van vórige jaren, behaalde het le. kampioenschap met 182,773 punten; 2e A. v. d. Berg met 153,462 punten en 3e A. v. d. Made met 152.733 punten. Het totaal kampioenschap oude duiven werd behaald door J. Vliegenthart met No 1 was 393,153 punten. 2e A. v. d. Made met 365,344 en 3e Joh. Vogelenzang met 339,153 punten. 4e Chr. v. d. Pluy mmet 328.700 punten en 5e P. v. d. Berg met 321,673 punten. Het kampioenschap jonge duiven werd be haald door Chr. v. d. Pluym met 276.135 pun ten; 2de M. Jongeleen met 227,502 en 3de L. v. d. Nieuwendijk met 207,001 punten. Het kampioenschap-generaal met als eind- vlucht St. Kat. Wavre, oud en jong, werd be haald door Chr. v. d. Pluijm met 656.835 pun ten: 2de J. Vliegenthart met 625.028 punten; 3de A. v. d. Made met 615.287 p.; 4de P v. d. Berg met 561.729 en 5de N. v. d Linden' met 509,455 p., met als opvolger Joh. Vogelenzang met 504,807 punten. GEBOREN: Johanna Cornelia Francisca Maria. D. van E. J. M. Nozeman en J. P. Slegtenhorst Cor nelia Maria, D. van P. S. Pennlngs en J. Ver- degaal Izaak, Z. van J. Laterveer en W. Baart Dirkje Maria, D. van C. P. Leemans en A. Glogowski Franciscus. Z. van J. J. Hogervorst en C. M. v. d. Pluijm Hermanus Marie, Z. van L. J. Bajjer en J. C. Starrenburg Sara Elisabeth, D. van J. Gijsman en P. Serdijn August Frans. Z. van A. F. Deutman en C. W. Terwogt Margaretha. D. van W. Hailand en E. v. d .Linden Inge Johanna Frieda. D. van P. H. Ramp en H. F. Roszner Antonius Johannes. Z. van B. Stevens en A. M. Christiaens Klaas, Z. van R. Bosscher en B. Ymker Johannes Leonardus, Z. van P. j! Bakker en P. W. v. d. Hoeven Johannes Aloysius, Z. van P. A. Vioen en M. C. Opdam Johannes. Z. van C. v. Rossum en W. van Leeuwen Trijntje, D. van F. Verzaal an J. Ruiter. ONDERTROUWD: H. Boterenbrood Wedn. 48 J. en F de Bruin Jd. 46 J. OVERLEDEN. J. H. v. Polanen, Zn. 7 mnd. T. H. W. Sandberg, Wedn. 83 j. J. de Groot, huisvr. van B. Ouwerkerk 65 j. De oorlog in Spanie en Polen heeft de droeve noodzakelijkheid van lucht afweergeschut overduidelijk aange toond Zendt daarvoor Uw bijdrage aan den penningmeester der Luchtafweer-Com- missie p/a Noordhollandsch Landbouw- crediet. giro nr. 2915. DE LOONEN IN WERKVERSCHAFFING. Een abonné beklaagt zich over het feit, dat op de loonen in werkverschaffing, n.l. inzake het vliegveld te Valkenburg telkenmale gekort wordt. Volgens de laatste verlaging is het loon per week achteruit, gebracht, van ongeveer f. 22.50 tot ongeveer f. 18.En zulks in een tijd. dat het levensonderhoud duurder wordt. Hij hoopt, dat aan deze verlagingen spoedig een einde mag komen. LUCHTBESCHERMING. Een lezer dringt, aan op meerder overleg tus schen alle instanties, die momenteel werkzaam zijn op het gebied der luchtbescherming, zulks met het oog op een juiste Inschakeling der reeds bestaande buurtcommissies ln de op te richten wiJkorganisaties. O Q

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10