LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 2 October 1939 De strijd in het Westen Laatste oorlogsnieuws Officieele Crisispublicafie Hevig luchtgevecht Laatste Berichten Binnenland Het ongeluk met de „Jan van Gelder" Nieuwe Krijgsraden te 's-Gravenhage en te Utrecht Hel vertrek van drie oorlogsbodems naar West-lndië Het Duitsche legerbericht Het Fransche legerbericht Zien Berlijn en Moskou van verdere vredespogingen af! De reis van Saradjogloe Lithauen en Sovjet-Rusiand Stadsnieuws Z.K.H. Prins Bernhard te Noordwijk en Katwijk Uit de Rijnstreek 's-Molenaarsbrug aangereden en gedeeltelijk vernield Uit de Omstreken Plechtige Sluitingsdag der SI. Willibrordus-herdenking BEURSOVERZICHT MARKT In het Westen geven de berichten ln hoofdzaak luchtactie aan. Terwijl de offi- clëele communiqué's slechts spreken van verhoogd artillerievuur, geeft Parijs daarop het volgend commentaar: De Fransche strijdkrachten hebben Za terdag den druk op Saarlautern aanmerke lijk verzwaard Tal van nieuwe stellingen konden betrokken worden. O.a. is in deze omgeving een plateau bezet, van waaruit vele Duitsche verschansingen beheerscht kunnen worden. Ten Zuidwesten van Saarlautern, aldus Reuter, zijn de Franschen over een front van 2'/i k.m. voorwaarts getrokken. De be langrijke sector, die daarbij bezet werd. Is gelegen in den hoek, die door de samenvoe ging van de Nled en de Saar gevormd wordt. Het Is een plateau, vanwaar men de vallei van de Saar beheerscht en de steden Saarlautern, Pachten, Dillegen. Roden en Wallerfangen Door deze bezetting ls men thans in staat de vallei van de Prims binnen te dringen en de belangrijke verbindingen met de rechteroever van dit front te veroveren. Deze operaties, die zorgvuldig werden voor bereid, hebben een maximum aan resulta ten en een minimum aan verliezen opge leverd. Hoofdzaak was echter, gelijk gezegd, de actie ln de lucht. Het oppercommando van de Duitsche weermacht meldt: In het Westen zijn twee Fransche en tien Brltsche vliegtuigen en boven de Noordzee twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Duitsche luchtmacht heeft twee vlieg tuigen verloren. De Britsche Min. van Voorlichting heeft, vol gens het Engelsche persbureau Reuter, medegedeeld, dat vijf Brltsche verkennings vliegtuigen boven de Slegfriedllnie een groot gevecht met vijftien Duitsche Messer- schmldt-gevechtstoestellen hebben geleverd. De minister voegt hieraan toe: „De Britsche vliegers hebben verliezen geleden, doch in hun eerste oorlogservaring hebben zij weder de oude gevechtskwaliteiten getoond". De Brltsche vliegtuigen hadden opdracht ge kregen een bijzondere stelling achter de Duitsche linie, ln het sterkst verdedigde deel van de Saarwerken, te verkennen. De luchtdoelbatterijen openden een hevig sper vuur, doch de Brltsche vliegtuigen kwamen daar met succes doorheen. Toen zij zich op een behoorlijken afstand van de grens op een hoogte van meer dan 6000 meter bevonden, kreeg de escadrille- leider den vijand ln het oog. Van achter een mistbank naderden negen gevechtsvlieg tuigen, die zevenhonderd meter hooger vlo gen. Aan de rechterzijde zetten zes andere LOSGESLAGEN MIJN DOOR DE SCHROEF GETROFFEN. Onderhoud met eenige opvarenden. Wij hadden hedenmiddag een onderhoud met eenige opvarenden van de „Jan van Gelder", die ons over de toedracht van het ongeluk het volgende mededeelden: De „Jan van Gelder" was juist gereed ge komen met het vegen van een mijnenveld en maakte aanstalten de terugreis naar Terschelling te aanvaarden. Naar veronder steld wordt, is een door den sterken stroom van haar plaats geslagen mijn van een ander in de nabijheid liggend mijnenveld door een der schroeven van de „Jan van Gelder" naar het schip gezogen en door de schroef getroffen. De explosie gaf eenzelfde verschijnsel te zien als bij de ramp van de „Van Ewijck". Een geweldige zuil rook en wa ter spoot omhoog. Het achterschip vloog in stukken over het schip heen, brokken ijzer en hout kwamen daarbij op het dek terecht. Een twaalftal manschappen sprong over boord. Allen waren den geheelen dag zoowel uit voorzorg als bij wijze van oefening van hun zwemvesten voorzien, zoodat gevaar voor verdrin king niet aanwezig was. Ook de twee zwaar gewonden, de kwartiermeester Arends en den adspirant kwartier meester van Eyck lagen in het water. Zij werden door den kok Beekhoven gered, doordat deze hem boven water wist te houden totdat een sloep hen oppikte. Aan boord heerschte ondanks de con sternatie orde en kalmte. De opvarenden, die ooggetuigen waren geweest van de „Van E\vijck"-ramp. waren als het ware voorbereid. De meesten bleven aan boord van het schip ofschoon het zwaar slagzij naar stuurboord mac-kte. De commandant, luitenant ter zee der eerste klasse Fraser, wilde aan boord blij ven. Hij verliet het schip eerst nadat hij met twee minderen op een veiliger plaats de ankers had laten vallen om te voorko men dat het schip naar het andere mij nenveld zov drijven. Vanmiddag om kwart voor drie is de .Nautilus", die eveneens hulp had verleend bij de ramp, te Niouwediep teruggekeerd. De Koningin toont Haar deelneming. H.M, de Koningin heeft den opperbevel hebber van land- en zeemacht opgedragen aan de nagelaten betrekkingen van de bij de ramp van de „Jan van Gelder" omge komenen Haar deelneming te betuigen en tevens te informeeren naar den toestand van de gewonde slachtoffers van die ramp. toestellen den aanval in. De verkenning moest volbracht worden en de Britsche es cadrille vloog dan ook door. Toen het ge vecht begon, onthulde de vijand zijn tactiek. De Duitsche toestellen verbraken hun forma tie en concentreerden achtereenvolgens op alle Britsche machines een massavuur. Het was hun tactiek in duikvlucht naar beneden te cirkelen en onder den staart der Engel sche toestellen te komen. Het gevecht duur de 35 minuten. Drie Engelsche toestellen werden neergeschoten, een vierde maakte een noodlanding, doch men heeft waarge nomen, dat acht leden van de twaalf koppen tellende bemanningen der vliegtuigen zich door middel van hun valscherm konden redden. De escadrilleleider bleef over en zette zijn werk voort. Hij verwijderde zich van het ge concentreerde vijandelijke vuur, doch bleef den koers, die voor de verkenning noodlg was. volgen. Intusschen bleef het geschut in den staart van het toestel voortdurend vuren. Een regen van kogels trof het lei dende Messerschmidt-toestel. dat brandend neerstortte Een tweede Duitsche machine ging in vrille naar beneden, terwijl een zwarte rook uit den neus opsteeg. De 13 overblijvende Duitsche vliegtuigen gaven den strijd op. De navigator gaf den bestuur der den koers voor den terugtocht aan, hoe wel zijn instrumenten vernield waren en bij zelf aan het voorhoofd gewond was. Beide benzinetanks waren gebarsten. Toen het vliegtuig over de grens vloog, weigerde de motor. Toen het toestel landde, geraakte het in brand. De bemanning werd echter gered. Uit Parijs wordt door Reuter gemeldAan het luchtgevecht boven de Siegfriedlinie. het grootste sinds het uitbreken der vijandelijk heden, werd door twee of drie Britsche en Fransche eskaders deelgenomen. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft voorts nog medegedeeld, dat vliegers van de Britsche luchtmacht het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk een geheele serie luchtfoto's hebben verschaft welke duidelijk de details van sommige der meest sterke deelen van den z.g. Westwal weer geven. De toestellen vlogen on een hoogte van slechts tweehonderd meter langs de Duitsche versterklngswerken en namen foto's van de opstellingen van geschut en van de tankvallen. Zij bemerkten de ver schillende soorten van camouflage en heb ben een netwerk van verbindingslijnen ont dekt. Herhaalde malen vlogen de verkenners over de grens en werkten zoo een volledige vogelvluchtkaart uit van het vijandelijk ge bied. Geen van de vliegtuigen werd aange vallen, noch door luchtdoelartillerie, noch door gevechtsvliegtuigen. Een toestel vloog laag over een pas opgestelde batterij lucht doelgeschut en zag de bedieningsmanschap pen druk bezig met het camoufleeren van de stukken. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp houden de nadere voorzieningen betreffende de militaire justitie deelen de minis ters van justitie en defensie mede, dat het in het voornemen ligt, de beide nieuw in te stellen krijgsraden te ves tigen te 's-Gravenhage en te Utrecht. Gedacht wordt hierbij aan een indeeling van ons rechtsgebied in groote lijnen als volgt: krijgsraad te 's-Gravenhage: gebied van de vesting Holland en van de stelling van Den Helder; krijgsraad te Utrecht: het overige ge bied. voor zoover gelegen benoorden de groote rivieren; krijgsraad te 's-Hertogenboschhet ove rige gebied, voor zoover gelegen bezuiden de groote rivieren. Al is de marine in rouw gedompeld over de slachtoffers van de „Jan van Gelder", het leven in Nieuwdiep gaat zijn normalen gang. Wel bleef vanmorgen bij de vlaggen- parade op het wachtschip, waarvan de vlag halfstok woei, de gebruikelijke muziek ach terwege, doch het vertrek van een aantal oorlogsbodems naar de West had met het gebruikelijke ceremonieel plaats, al beperk te de muzikale opluistering zicty ditmaal tot het spelen van ons volkslied. De marschmuziek na afloop bleef even eens achterwege. Het was het fraaie artil lerie-instructieschip „Van Kinsbergen" on der commando van den kapitein-luitenant ter zee J. L. K. Hoeke, dat, met twee onder zeebooten, de O. 20 en de O. 15, resp. onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse A. J. Bussemaker en den luitenant ter zee tweede klasse H. M. L F. E. van Oostrom Soede naar West-lndië vertrok, vanwaar de O. 20 zijn reis zal voortzetten naar Oost-Indië. Nadat de marine-commandant, de schout-bij-nacht H. Jolles de schepen ge ïnspecteerd had, sprak de commandant van den onderzeedienst, lultenant-ter-zee eer ste klasse J. Callenfels, een kort afscheids woord. Spr. wees erop, dat de schepen in verband met den oorlogstoestand de reis naar Indie in eskaderverband gingen on dernemen. Hij beschouwde het als een ge ruststelling, dat mocht er zich onverhoopt iets voordoen, men op het personeel, zoowel als op het materieel staat kon maken. Spreker vertrouwde, dat alle opvarenden de Nederlandsche vlag zouden hoog hou den. Het vertrek der schepen werd door eenige duizenden belangstellenden gadegeslagen. Gemeld kan nog worden dat de Van Kinsbergen aan beide scheepswanden en de onderzeebpoten op de commandotorens een groote geschilderde vlag vertoonen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Gisterochtend zijn de eerste Duitsche troepen zonder Incidenten Warschau bin nengerukt. De bezetting van Praga werd gisteren gtekndigd. Het laatste steunpunt van den Poolschen tegenstand, het ver sterkte schiereiland Hela, heeft zich giste ren onvoorwaardelijk overgegeven, nog voor de door leger en oorlogsmartne gemeen schappelijk voorbereide aanval werd ten uitvoer gelegd. De bezetting van 52 officieren, waarender de chef van de Poolsche vloot, schout-bij- nacht v&n Unruh, en 4000 man zullen van ochtend de wapenen neerleggen, In het Westen sleohts plaatselijke activi teit van artillerie en verkenners. Ten oosten van Paderborn werd een Britsch verken ningstoestel omlaag geschoten. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Een betrekkelijk kalme naoht. Op verschillende deelen van het, front overvallen en troepen in hinderlaag. De Berlijnsche correspondent van het Zweedsche blad „Svenska Dagbladet" meldt „Met het oog op de reactie te Londen op het vredesplan van Hitlar en Stalin is men thans in Duitschland van meening. dat Duitschland en Rusland zich zullen onthou den van vredesstappen". De correspondent zegt, dat de voornaam ste reden voor de ontmoeting van von Rib- bentrop met Clano was, zich te vergewis sen van de houding van Italië tegenover een scherper conflict in het Westen, dat thans onvermijdelijk wordt geacht". (Wij geven dit onder alle voorbehoud. Red. L.D.) HOEVER GERUCHTEN GAAN. Volgens den politieken correspondent van het Engelsch blad „Daily Mirror" zou Hit- Ier in zijn a.s. „vredesrede" in den Rijksdag kunnen aanbieden af te treden ten gunste van Goering, indien Frankrijk en Engeland de vredesaanbiedingen zouden aannemen. Hitier zou verklaren Groot-Duitschland te hebben gegrondvest en zich voortaan te zullen gaan wijden aan kunst en letteren. (Onnoodig te zeggen, dat wij slechts curiositeitshalve dit bericht vermelden. Red. L.D.). Verwacht wordt, dat Saradjogloe Woens dag op de terugreis van Moskou te Boeka rest zal aankomen. Met belangstelling ziet men zijn terugkeer tegemoet, daar hetgeen hij zal zeggen ongetwijfeld een kardinale factor zal zijn voor de vaststelling van de richtlijnen der Roemeensche politiek. Volgens het Engelsche Reuter-bureau be staat het gevoel, dat het resultaat der be sprekingen te Moskou gunstig is. Een der voornaamste redenen, welke verantwoorde lijke kringen daarvoor opgeven, is. dac Rus land en Turkije niet de minste redep heb ben toe te stemmen in iets, dat de uitbrei ding van Duitschland's sfeer tot de Zwarte Zee in de hand zou werken. De Zaterdag gemelde aankomst van den Lithauschen gezant te Moskou te Kaunas wordt ln verband gebracht met een sovjet- Russisch aanbod aan Lithauen, een vriend schapsverdrag'tusschen de belde staten te sluiten. Er wordt evenwel op gewezen, dat het hier niet zou gaan om een bijstandsver drag, zooals werd gesloten tusschen sovjet Rusland en Estland. HONGAARSCHE ECONOMISCHE BESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. Gisteravond zijn de besprekingen welke drie dagen lang zijn gehouden te Boedapest door een Duitsche economische delegatie met de bevoegde Hongaarsche regeerings- commissie over actueele kwesties van het wederzijdsche waren- en betalingsverkeer met resultaat afgesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn: voor het taalkundig candi- daats-examen Indologie W. G. F. Wlnia iden Haag); voor het candidaatsexamen Indisch recht J. van Lom (den Haag). MEDAILLE VOOR 24-JARIGEN TROUWEN DIENST. Aan den wachtmeester C. Versteeg van 5 R.V.A, Voor het front van den troep is heden middag op het excercitleterrein aan de Da Costastraat de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den wachtmeester-hoefsmid C Versteeg van het vijfde regiment veldartillerie. De troep stond opgesteld onder comman do van den reserve-kapitein van Hemert, commandant van de eerste depotbatterij, die de troep presenteerde aan den com mandant van het vierde depot der bereden artillerie, den reserve-lultenant-kolonel mr. F, J. J. Trapman. Nadat deze de troep had geïnspecteerd, sprak de commandant van de 5de afdee- ling. de reserve-kapitein van 't Land den jubilaris toe. Deze zeide den wachtmeester Versteeg nog slechts vijf weken te kennen, zoodat hij bezwaarlijk uit- eigen wetenschap kan getuigen van de verdiensten van den jubi laris. Hij heeft daarom gezocht ln de ar chieven van het regiment en daaruit is hem duidelijk geworden, dat hij reeds ruim 16 jaren al zijn krachten aan 5 R VA. heeft gegeven en op een voortreffelljken staat van dienst kan terugzien. Zijn militaire loopbaan vertoont geen noemenswaardige HET AANHOUDEN VAN RESERVE-KALVEREN. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat van 1 November 1939 tot 1 Maart 1940 geen reserve-kalveren aanwe zig zullen mogen zijn, tenzij deze kalveren gehouden worden door veehouders, die aan gesloten zijn bij door de Nederlandsche Veehouderijcentrale erkende t.b.c.-bestrij- dingsorganisaties. Met het oog op de om standigheid. dat het tuberculinatie-onder- zoek eerst tegen begin November aanvangt en nadien vrijwel tot het einde van den staltijd wordt voortgezet, ls voor deze t.b.c - bestrljders namelijk een uitzondertngs-be- pallng gemaakt. Deze bepaling houdt in, dat leden van door genoemde Centrale er kende t.b.c.-bestrijdingsorganisaties, zoo hun voor 1939 een toewijzing van kalveren werd verleend, van 1 November 1939 tot 1 Februari 1940 één reserve-kalf zullen mo gen aanhouden, mits zij ln het bezit zijn van een bewijs van lidmaatschap eener er kende t.b c -bestrijdingsvereeniglng. Noch Ingevolge kalvertoewijzlngen-1939 noch Ingevolge die van 1940 zullen derhalve behoudens de hiervoor aangegeven uitzon dering, van 1 November 19391 Maart 1940 reserve-kalveren aangehouden mogen wor den Daarom zal de „schetsgrens" voor deze zelfde periode ook betrekkelijk laag zijn, te weten 140 kg. voor de maanden November en December 1939. 160 kg voor Januari en 125 kg. voor Februari 1940. Dit beteekent dus, dat in deze maanden voor het schetsen van kalveren, welker gewicht boven de hlervo" genoemde grenzen is gelegen, in- stede n het normale bedrag van f 0.75 per kali een aanzienlijk hooger bedrag in rekening zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, het schetsgeld voor deze ge vallen op f 50.per kalf te stellen. Een uitzondering dient hierbij weder te gelden voor de leden der erkende t.b.c.-bestrij- dingsorganlsaties en wel in dien zin, dat deze, ingeval hun voor 1939 een kalver-toe- wljzing werd verleend, in het tijdsbestek 1 November 19391 Februari 1940 onder be paalde voorwaarden ten hoogste 1 kalf, waarvan het gewicht boven de hiervoor aangegeven grenzen ligt, tegen een prijs van f 0.75 zullen kunnen laten schetsen. De daartoe te stellen voorwaarden zijn: le. De betrokken veehouder toont aan, dat hij lid is van een door de Nederland- sch Veehouderijcentrale erkende t.b.c.-be- strijdingsorganisatie; 2e. Hij biedt een identitc s-bewijs-1939 ter Inwisseling aan, voorzien van een door den betreffenden inspecteur van den Vee artsenij kundigen Dienst gefiatteerde ver klaring van den dierenarts, welke inhoudt, dat het betreffende kalf positief heeft ge reageerd en daarom door den veehouder werd opgeruimd. 550 INSPECTIE DER TROEPEN. Hedenmorgen te ongeveer halftlen heeft Z.K.H. Prins Bernhard. die per auto arri veerde, op den voor het publiek afgezetten Noord-Boulevard tc Noordwijk een gedeelte der in die gemeente gelegerde militairen geïnspecteerd. Het bezoek was slechts van zéér korten duur. De Prins was vergezeld van zijn waarne mend-adjudant Phaff Z.K.H. arriveerde vanmiddag wederom te Noordwijk, waar de artillerie voor Hem op den Noord-Boulevard defileërde. Prins Bernhard heeft hedenmorgen in aanwezigheid van majoor Mallingkrodt te half elf een bezoek gebracht aan de schiet banen langs den Cantineweg te Katwijk. Om halftwaalf woonde Hij aan het eind van den Zuid-Boulevard schietoefeningen met mitrailleurs bij. ALPHEN. DOOR DRONKEN AUTOMOBILIST. Gistermorgen om 4 uur ls een militaire auto uit Bodegraven ln volle vaart tegen de 's Molenaarsbrug te Alphen opgevlogen. De bestuurder de sergeant H. M. v. B bleek onder den invloed van sterken drank te ver- keeren. De brug, waarvan de zes meter lange leuning geheel werd vernield, bleek boven dien zoodanig ontzet, dat zij niet meer ge opend kon worden. De auto bleef met de wielen over het breede vaarwater hangen Den geheelen Zondag is aan de herstelling gewerkt. Men hoopt echter vandaag de brug weer bruikbaar te hebben gemaakt, zoodat de belemmering van de scheepvaart niet van langen duur zal behoeven te zijn. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield en is door een kraanwagen weggesleept De be stuurder bleef ongedeerd De naast den be stuurder zittende soldaat T. H die lichte verwondingen opliep, bleek direct na het ongeluk op de vlucht te zijn gegaan. Hij is echter later in Bodegraven opgespoord. De politie heeft tegen den bestuurder proces verbaal opgemaakt.. Uit het verhoor is gebleken, dat de inzit tenden de auto in een garage te Zwammer- dam gehuurd hadden. lacunes, zoodat spr. slechts het grootste respect kan hebben voor de wijze, waarop wachtmeester Versteeg steeds zijn dienst heeft verricht. Nadat spr. hem de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst op de borst had gespeld, bood hij hem namens de officie ren van het regiment een kleine draagme- dallle aan. terwijl hij hem ODwekte tot voortdurende trouwe plichtsvervulling. Hierna werden de officieren en onder officieren in de gelegenheid gesteld den jubilaris te compllmenteeren. terwijl tot besluit werd gedefileerd. OEGSTGEEST. DIVERSE PREDIKATIES. Gisteren, de sluitingsdag van de St. Wil- librordfeesten, is zeker niet de minst-in drukwekkende dag geweest. Deze is met grooten kerkelijken luister gevierd. 's Morgens te kwart voor negen nam de kerkdienst een aanvang met een plechtige Pontificale Hoogmis met predikatie, opge dragen door mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, en beschermheer van de Wil- librodsviering alhier. Mgr. Huibers begaf zich, zegenend, van den ingang der kerk af naar het altaar. Bij het H. Misoffer werd de bisschop geassi steerd door deken A. Homulle als presbyter assistens; troondiaken waren pastoor J. J. C. M Looyaard en pater dr. J. van Rijcke- vorsel S.J.. rector van het Aloysius College te Den Haag. Diaken was prof. J. v. d. Gaag van Warmond en subdiaken pater dr. Ephr. Sloots O.F.M. Ceremoniaris was de heer F. Bank. secretaris van het Bisdom Haarlem. Akolieten waren de kerkmeesters der pa rochie. Na het evangelie hield mgr. Huibers een predikatie, waarin hij de geloovigen aan spoorde St. Willibrord voor oogen te hou den en standvastig te blijven in het heilig geloof. Om halftwee had de aanbieding plaats van de door de geloovigen geschonken nieuwe klokken, waarbij ook mgr. Huibers tegenwoordig was. Des avonds te halfaacht had een plechtig sluitingslof plaats, gecelebreerd door den kanunnik J. H. Niekel. directeur van het Philosophicum te Warmond. Onder het lof hield pater Boromeus de Greeve O.FM. de predikatie: hij schetste op geestdriftige wijze het leven van St. WlHibrord. Met grooten luister werd daarna een processie gehouden. Tot besluit is een plech tig Te Deum gezongen, bijgewoond door den burgemeester, den heer A. J. v. Ger- revink en de beide wethouders, de heeren T. van Egmond en N. Zandbergen. De parochie te Oegstgeest heeft, zij het dan alleen kerkelijk, een luisterrijk feest gevierd, waarvoor de commissie alle hulde toekomt, in het bijzonder den voorzitter, kapelaan Sanders. AMSTERDAM, 2 October. Niet alleen de beurs, doch de geheele wereld verkeert in afwachting van de officieele reactie der democratieën op het vredesoffensief. Of schoon zoowel uit de commentaren der Engel sche en Fransche persorganen als uit bepaalde uitlatingen en redevoeringen reeds blijkt, dat een voortzetting der vijandelijkheden waar schijnlijk geacht wordt, ziet men met belang stelling uit naar de rede van Chamberlain om de officieele Londensche reactie te vernemen. Men zou zeggen, dat de beurs hierop reeds vooruit wilde loopen. Afgaande op de tot dus ver hier gevolgde redeneering, dat oorlog voor bepaalde fondsen een willige stemming betee kent, verkeerde de beurs hier heden weer in ..oorlogsstemming". Na een aarzelende opening Immers trad een scherpe koersstijging in. die zich over de geheele linie voortplantte. Daar naast viel echter op te merken, dat ook de tot dusver als ..vredesfondsen" gekwalificeerde aan- deelen, t.w. de industrieele. aan den vasten kant waren, zoodat het kenmerkende onder- scheld van den laatsten tijd tusschen de cate gorieën oorlogs- en vredesfondsen was wegge vallen. hetgeen wel duidelijk aantoont, hoezeer de beurs heden iederen grond voor een nauw keurige beoordeeling der situatie miste. Het meest opvallend was de koersstijging van Koninklijke Olie. welk fonds van bepaalde zijde gekocht werd. Na een opening op 283%, dus 3% boven het vorige niveau, liep het hoofd fonds geleidelijk op tot 294%. op welk niveau zich eenige winslnemingen voordeden, zoodat een reactie ontstond tot 288%. Ook de ovcriee afdeelingen hadden een vast verloop. In de Rubberafdeeling kwamen Amsterdam Rubber tot boven de 200'. uit. en er ging vrij veel om in verschillende incourante soorten, die even eens hooger gewaardeerd werden Tabakken be wogen zich opnieuw op den achtergrond, zulks zonder groote koersschommelingen. De Industriemarkt was. zooals gezegd, even eens vaster gedisponeerd. Philipsaandeelen kwa men na een aarzelende opening op een 5% hoo ger peil. Ook Unilever was iets beter. Aku vrij wel onveranderd. Van de Suikerfondsen waren in hoofdzaak aandeelen HVA gevraagd, die ge leidelijk een elftal punten verbeterden. De specifieke Suikersoorten waren vaster, bij kalme affaire. Ook de Scheepvaartmarkt had een kalm verloop en de koersverbeteringen na men hier geen grooten omvang aan. Van Amerikanen ontmoetten de Staalwaren weer goede belangstelling, hoewel de hoogste koersen niet volkomen gehandhaafd werden. De markt behield een varieerend en onzeker aan zien in weerwil van het algemeen hoogere koers- Deil. Ook de beleggingsmarkt ondervond eenigen steun en Nederlandsche Staatsfondsen waren meerendeels goed prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 7.53; Berlijn 74.871/*; Parijs 4.27; Brussel 31.59; Zwitserland 42.35; Kopen hagen 36.30; Stockholm 44.70; Oslo 42.70; New York 1.87 5/8: Lire Bankpapier 7.80. Prolongatie 3 14; Part. disc. 2b«; Dag geld 1 3/4; Registermarken 171 Handels Sperrmarken 4; Reismarken 431/*; Bank papier 25 1/4. AMSTERDAM. 2 October 1939. Veemarkt. Aangevoerd 582 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 7280. 2e kwal. 6470. 3e kwal.5462 per kg. slachlgew.; 20 stieren 3664; 62 melk en kalfkoeien 180—260 per stuk. 44 vette kalveren: 2e kwal. 46—56. 3e kwal.. 36 —44 per kg. levend gewicht. 96 nuchtere kalve ren 812 per stuk. Aangevoerd 188 schapen en lammeren, schapen 13—24 per suk; 414 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90—110 kg. 8082; zware varkens 7879; vette varkens 77—78 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM, 2 Oct. Veemarkt Aanvoer totaal 2972. 944 vette runderen. 224 vette kal veren. 8 nuchtere kalveren. 1150 schapen en lammeren, 644 varkens. 2 bekken en geiten. Pr ij ren p?r K.G. Vette ko??en le kwal. 78. 2e kwel 61 9e lrwpd *0—e?; Vette ossen 72. 65. 4252: Vette kaU"-^n 95 75. so—60; Varkens (levend gewicht) 67. 66. 65; Schapen 45. 40. 35: lammeren 50. 45. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 23. 2e kwal. 19, 3e kwal. 17; Lammeren 19, 15, 10.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3