PHILIPS IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 2 October 1939 De strijd ter zee Overzicht Berlijn beschouwt Britsche Handelsvloot als oorlogsschepen Rijksdag deze week bijeen In Italië De Duce spreekt weer In Engeland Een kwart millioen man opgeroepen Het vredes-offensief zal mislukken De Pan-Amerikaansche (onferentie Verspreide berichten NIEUWE SERIE 1939-'40 RECHTZAKEN waren in de vroegere Duitseh-Roemeen- sche overeenkomst. Dutschland krijgt meer steenkool, cokes en gietijzer, maar voor petroleum blijft het quota vastgesteld op 25 pet. van het uit voerbare surplus van Roemenië met nog 5"voor het protectoraat Bohemen en Moravië. De meeste andere quota's blijven ongewijzigd. Roemenië heeft een belangrijk punt gewonnen door te weigeren een wijzi ging te brengen in de verhouding van rijks mark tot lei, welke vastgesteld bleef op 4'/'s lei per mark. Wat de Duitsche exporten naar Roemenië betreft wordt vernomen, dat de Duitschers te kennen hebben gege ven. dat credieten alleen zullen worden toegestaan voor opdrachten van nationale instellingen en groote conoerns, waaraan goedkeuring is gehecht dpor de Roemeen- sche regeering. Voor alle andere opdrach ten zal contante betaling worden gevraagd. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede. dat de admiraliteit tot alle Britsche koopvaardijschepen de volgende boodschap heeft gericht: ..Uit de Duitsche radio hebben wij opge vangen: Verscheidene Duitsche duikbooten zijn de laatste dagen aangevallen door Britsche koopvaardijschepen. Tot dusver, zoo beweert de Duitsche radio, hebben de Duitsche duikbooten het internationale recht in acht genomen door de koopvaar dijschepen altijd te waarschuwen alvorens aan te vallen Thans echter zal Duitschland vergeldings maatregelen moeten nemen door elk schip van de Britsche koopvaardijvloot te be schouwen als een oorlogsschip. Het bovenstaande, zoo voegt de admira liteit aan de betreffende boodschap toe, is natuurlijk volkomen onwaar. Het kan ech ter duiden op een wijziging in de politiek van oorlogvoeren der Duitsche duikbooten en gij dient daarop voorbereid te zijn." DEENSCHE SCHEPEN AANGEHOUDEN. Het Fransche Havasbureau meldt, uit Ko penhagen. dat vier Deensche schepen, ge laden met landbouwproducten, bestemd voor Engeland, door Duitsche oorlogssche pen zijn aangehouden en naar een Duit sche haven gebracht voor onderzoek. OOK EEN ZWEED EN EEN LETLANDER OPGEBRACHT. Voorts komt bericht" van het door de Duitschers opbrengen van het Letlandsche schip Imanta en het Zweedsche stoomschip Aspen, het eerste op weg naar de Oostzee, het tweede naar Antwerpen. DEENSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Engelsche Reuter-bureau meldt: Het Deensche stoomschip Vendia is Zaterdag ter hoogte van Hanstholm op de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht. Elf leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De zes andere opvarenden van de Vendia zijn door de duikboot gered en door een Deensch schip overgenomen. Zoodra de be manning der Vendia de duikboot in het oog kreeg, stopte het- schip, doch de duikboot, die geen enkel teeken had gegeven, vuurde tweemaal op het Deensche schip, tenge volge waarvan zich een ontploffing voor deed. De Vendia voer in ballast naar de Clide om een lading steenkolen te halen. De Duitsche rijksdag zal deze week bijeengeroepen worden, om een ver klaring van de rijksregeering aan te hooren. In verband met den aanstaanden in tocht van de Duitsche troepen in Warschau heeft de Fuehrer bevolen, dat alle open bare gebouwen in het geheele rijk gedu rende zeven dagen de vlag zullen uitste ken. De datum van den intocht zal door pers en radio bekend worden gemaakt. De bevolking wordt verzocht, op gelijke wijze te vlaggen. PRIJSOPDRIJVING. De beperking in het verbruik van zeep is voor enkele handelaars in Duitschland aanleiding geweest de prijzen op te drij ven. Deze handelaars zijn onmiddellijk zwaar gestraft. Twee zijn tot hooge geld boeten veroordeeld. Om zes uur Zaterdagnamiddag heeft de Duce de fascistische leiders van Genua ontvangen. Nadat de federale secretaris van Genua rapport had uitgebracht over de activiteit van het fascisme in Genua, nam de Duce, die door de aanwezigen op stormachtige wijze werd toegejuicht, het woord. De. Duce bracht zijn verblijf in Genua in Mei van verleden jaar in herinnering. Ver volgens herinnerde hij er aan, dat Genua niet alleen een handelsstad is, maar ook een stad van krijgslieden en zeelieden en om te strijden en te varen moet men ver trouwen hebben. Genua is de stad van Christoforus Columbus en van Giuseppe Mazzini, die de noodzakelijkheid zag van de fV 'taliaansche eenheid en wiens gedachte tnai- nQg zeer actueel js -* Duce zeide vervolgens, dat Italië thans bereiding m een tijdperk van voor- op'eeuwe*' Hi-> maakte e«n zinspeling dvestëh oude stellingen, die op haar Italia" schudden, lini zullen >nen» zo° vervolgde Musso- den da^en onverbiddelijk realisme Wij zullen peggen. voor ons strijden voor onze belan- lossing van W idealen en voor de op- Een van dstorische problemen, dellandsche Ié problemen is de Mid- De Duce besloot met een uiteenzetting van de speciale taak van de fascistische partij in deze periode van voorbereiding. Daverende toejuichingen volgden op de rede van den Duce. Een geweldige menigte op het Venetie-plein juichte Mussolini langdurig toe. De Duce verscheen op het balcon en beantwoordde het gejuich der menschenmassa met den Romeinschen groet, hetgeen tot nieuwe ovaties aanlei ding gaf. NIEUWE BELASTINGEN. De Itallaansche ministerraad is Zaterdag onder voorzitterschap van Mussolini bij eengekomen. Besloten is twee nieuwe be lastingen te heffen, teneinde het hoofd te bieden aan het tekort op de begrooting en aan de nieuwe militaire uitgaven, welke noodig zijn geworden door den internatio nalen toestand. Met ingang van 1 Juli-van het volgend jaar zal een belasting wórden geheven van een half procent op alle on roerend bezit, industrieele-, hapdels- en landbouwondernemingen en het kapitaal dat in ondernemingen is gestoken. Verder zal een directe heffing van twee procent op de inkomens worden geheven, met in gang van 1 Januari 1940. Deze belasting vervangt de omzetbelasting en treft alle inkomsten uit beroepen en uit huren. Niet onder de belasting vallen de kapitaalbe weging. het koopen en verkoopen van on roerend goed. het bezit en de cessie van crediet-bewijzen, bankdeposito's, het ont staan en het tenietgaan van schulden. SCHEPEN OPGELEGD. Van Italiaansche zijde wordt vernomen, dat besloten is de „Rex" en de „Conté di Savoia", twee groote passagiersschepen, die den dienst onderhouden tusschen Italië en de Ver. Staten op te leggen. De reden hiervoor vormen de huidige enorme verze keringskosten. Gisteren is een koninklijke proclamatie uitgevaardigd, waarin bepaald is. dat be houdens zekere uitzonderingen, alle man nelijke Britsche onderdanen die zich op 1 October in Groot-Brittannië bevinden en op dien datum den twintig jarigen leef tijd hebben bereikt, doch nog geen 22 jaar oud zijn, kunnen worden opgeroepen voor dienstneming in de gewapende macht. Deze proclamatie komt daarop neer, dat Groot-Brittannië een kwart milli oen man oproept. Ongeveer acht dui zend dienstplichtigen worden toege voegd aan de vloot en veertien duizend aan de luchtmacht. Onder voorzitterschap van den koning is een kroonraad gehouden. NATIONALE BIDSTOND. In alle kerken in Engeland is gisteren een nationale bidstond gehouden. In de St. Paulus werd de dienst bijgewoond door den koning en koningin. Beiden hadden hun gasmasker meegenomen. De preek werd gehouden door den deken Walter Matthews, die o.a. zeide, dat Enge land, afschoon het zelden minder vrien den had. die zich aan zijn zijde durfden scharen, nog nooit zoo kennelijk voor de vrijheid van alle vredelievende landen heeft gevochten. In de Westminster Abbey voerde de aarts bisschop van Canterbury het woord. Hij sprak den wensch uit, dat Engeland niet gedwongen zou worden de lage en wreede oorlogsmethoden van Duitschland na tc volgen". „Wij moeten hopen," zoo vervolgde hij. „dat onze rechtvaardige verontwaar diging niet verwordt tot haat tegen de menschen, die zoowel door geweld als door listige leugens er toe gedwongen zijn onze vijanden te worden." In 300 katholieke kerken en kapellen van het diocees Westminster werd een mis op gedragen „voor den vrede door de zege van het recht". De dienst ir. de kathedraal van Westminster werd bijgewoond door kardinaal Hinsley. LABOUR STEUNT DE REGEERING. In het j aarlij ksche congres van het be stuur van de Schotsche afdeeling van de Labourpartij heeft John Gallagher ver klaard, dat de arbeiders besloten hebben de regeering allen steun te verleenen voer den oorlog, omdat zij overtuigd zijn, dat het nationaal-socialisme de democratische instellingen bedreigt. NA DEN VELDTOCHT IN POLEN. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat Hitler Zaterdagmiddag wegens de beëindi ging van den Poolschen veldtocht in de nieuwe Rijkskanselarij de verantwoordelijke opperbevelhebbers Generaal Goering, ad miraal Raeder, generaal von Brauchitsch en generaal Keitel ontvangen heeft, als mede verschillende bevelhebbers van klei nere legeronderdeelen. Hitler sprak jegens hen zijn dank uit, ook namens het geheele volk. voor de bijzon dere prestaties bij' het aanvoeren der troe pen. Tevens droeg hij den opperbevelheb bers op. den onder hen staande troepen de erkentelijkheid voor hun dapperheid en be reidwilligheid over te brengen. De plechtig heid werd beëindigd met de uitreiking van onderscheidingsteekenen. Het Duitsche nieuwsbureau bericht voorts dat bij de overgave van de stad Warschau, de noodzakelijkheid is gebleken de uitge hongerde bevolking onmiddellijk te hulp t,e komen. Derhalve is reeds Zaterdag op bevel van de militaire autoriteiten de „hulpco lonne Beyeren" van de nationaal-socialisti- sche volkswelvaart, de stad binnengerukt met een autokolonne, voorzien van alle middelen tot het verplegen van een groote volksmassa. De afdeeling is ook voorzien van sanitaire inrichtingen. De Poolsche bezetting op het schier eiland Hela, aldus D.N.B., heeft de witte vlag geheschen en aangeboden onder handelingen te voeren over de over gave. Sinds gistermiddag 4 uur wordt er niet meer gevochten. Parlementairs voeren op het oogenblik besprekingen. Hiermee heeft het laatste Poolsche bol werk den strijd opgegeven. Het overnemen van Warschau en Modlin voltrekt zich volgens het plan. Een belangrijke week schijnt te zijn aan gebroken. Duitschland zal zijn vredes-offen sief inzetten! Reeds is een bijeenkomst van den Rijksdag voor het aanhooren van een regeeringsverklaring aangekondigd, al is nog niet bepaald, wanneer deze zal worden gehouden. Vermoedelijk echter zal dit mor gen of overmorgen zijn, wanneer graaf Ciano naar Rome is teruggekeerd. Zal Italië als bemiddelaar willen optreden? Laat ons afwachten. Van Duitsche zijde oefent men in, de pers den noodigen drang uit voor den vrede. Ten aanzien van de verklaring, die Cham berlain heden in het Lagerhuis zal afleg gen, schrijft de „Berliner Boerseh-Zeltung": „Tot dan heeft de politieke leiding van Engeland nog den tijd, om in overleg met den Franschen bondgenoot zich ten volle bewust te worden van de buitengewone ver antwoordelijkheid. die zij draagt. Daartoe behoort o.a. het besef, le. dat het onmogelijk geworden is, tus schen Duitschland en Sovjet-Rusland thans of in de toekomst een wig te drijven. 2e. Dat ieder nieuw getrompet van de Poolsche oorlogsfanfare na de vaststelling der definitieve grens in het Oosten ipso facto een aanval op de Sovjet-Unie betee- kent. 3e. Dat de theorie van den driejarigen blokkade-oorlog door het Duitsch-Russische economische program ook de laatste steun punten verloren heeft. 4e. Dat het onmogelijk is een regime en een land als „vredesvijand" te bestrijden, wanneer zijn eerlijke wil om den vrede te bewaren volkomen onweerlegbaar kan wor den bewezen door de overgroote kracht van de positie, van waaruit dat land zich, te zamen met het enorme Russische rijk, tot de Westershhe mogendheden wendt. Volgens de „Völkischer Beobachter" heeft Duitschland in Polen voor zijn recht gestre den en strijdt thans, te zamen met de Sovjet-Unie, voor den vrede. De volken wil len den vrede. Het blad' meent, dat Frank rijk en Engeland thans het beslissende woord moeten spreken, omdiat zij het zijn geweest, die „een avontuur begonnen zijn, waarmede zij het lot van hun eigen volken en rijken noodeloos op het spel zetten." Minister Rudolf Hess heeft in verband met den dag tot dank voor den oogst een rede gehouden, welke door alle Duitsche zenders werd uitgezonden. Hij richtte zich vooral tot de vrouwen en moeders, die trotsch kunnen zijn. dat hun mannen en zonen honderduizenden Duit schers in Polen hebben gered. Het aantal gevallenen, gewonden en vermisten is in verhouding tot hetgeen is bereikt, niet groot Het Poolsche millioenenleger ls met geringe offers vernietigd. Verder zeide Hess dot Engeland zijn doel, het Duitsche volk door den honger van de kinderen op zijn knieën te brengen, nooit zal bereiken. Onnoodig te zeggen, dat Engeland en Frankrijk het een „weinig" anders zien. Daarvan getuigt ook de rede van Churchill (•men zie het 3e Bladi. die verzekerde, dat zal worden doorgezet tot het doel bereikt ls. Het verdTag met de sovjets verandert daar aan nietó! Na deze rede van Churchill is hetgeen Chamberlain zal verklaren, tevo ren als bekend te veronderstellen Het vredesoffensief biedt geen kansen meer Het EngeLsc he Reu terbureau zegt nog: De algemeene opvatting te Londen ls, dat er in de huidige situatie twee hoofdfactoren zijn: le. Hitier heeft nu definitief de leidende plaats verloren, welke hij vroeger in de Europeesche aangelegenheden innam. 2e. Het besluit van Frankrijk en Enge land. met Hitier geen vrede te sluiten, wordt door het Duitsch-Russische pact niet aangetast. In Engeland beschouwt men Hitier als iemand, die in zijn berekeningen ernstige fouten heeft gemaakt (voor een groot deel te wijten aan de verkeerde opvattingen van zijn adviseurs, in het bijzonder van von Ribbentrop) ten aanzien van de vraag of Groot-Brittannië en Frankrijk tegen de agressie te velde zouden trekken. Hij heeft misgetast door een oorlog in het Westen te veroorzaken, een oorlog, dien hij van ganscher harte wenscht te vermijden. Hij heeft misgetast door de sympathieën van zich af te stooten van Spanje. Italië en Japan. En hij heeft misgetast door de sympathieën van zich af te stooten van zijn eigen volgelingen, door het verloochenen van de beginselen, die ln „Mein Kampt" zijn neergelegd. Om al die redenen is er in Engeland min der belangstelling voor de aanstaande bij eenkomst van den Rijksdag dan eenlge maanden geleden het geval zou zijn ge weest. daar de Britsche openbare meening van oordeel is, dat alle snoeverij, betuigin gen en beloften van Hitler niet de gering ste wijziging zullen brengen in het feit, dat hij als polticus geen vertrouwen meer ge niet en dat hij in het Oosten de gevangene van Stalin en in het Westen de gevangene van de Fransch-Britsohe strijdkrachten is geworden. Hieruit volgt, aldus Reuter, dat elke poging van Hitier om Frankrijk en Enge land in den Rijksdag te overbluffen en hen daardoor tot vrede te brengen, bij voorbaat tot mislukking gedoemd is en dat Hitler waarschijnlijk even weinig succes zal oog sten indien hij Italië er toe weet te brengen, zijn goede diensten ln deze richting aan te bieden, zooals, volgens sommige diploma tieke correspondenten van de Londensche bladen, thans WJ het bezoek van Ciano aan Berlijn zal geschieden. Onzekere factoren blijven, nog Italië en Turkije en evenzeer sovjet-Rusland wat betreft de vraag, wat bij mislukking van het vredes-offensief de houding van Moskou zal ziin. Wederom heeft de Duce het stilzwijgen verbroken, maar opgehelderd is er in wezen opnieuw niets en de Italiaansche pers is zeer vooreiohtig. De sovjets gaan rustig voort. Na Estland volgen thans blijkbaar Letland en Lithauen. Verrassing brengt het niet meer: de rand staten zijn aan Moskou uitgeleverd. Turkije schijnt zijn overeenkomst met Engeland en Frankrijk echter getrouw te zullen blijven, al wordt te Moskou pressie uitgeoefend. Geruchten in de Japansohe pers over het binnenrukken van Russische troepen in Afghanistan ter dreiging tegen Britsch- Indië neme men vooralsnog met het be kende korreltje zout. Zij zijn nog door niets bevestigd. Inmiddels heeft zich in Frankrijk een nieuwe Poolsche regeering gevormd. Het is een nieuw bewijs, dat Polen zich nog niet verloren acht en dat Frankrijk en Enge land hun doel niet zullen verloochenen. Op nieuw gaan geruchten, dat Duitschland een z.g. Congres-Polen rondom Warschau onder zijn hegemonie wil herstellen en deze ge ruchten nemen aan waarschijnlijkheid toe. Nogmaals: zooals de zaken thans er voor staan, is het vredes-offensief bij voorbaat als mislukt te beschouwen. PORTRETTEN VAN MARX EN LENIN VOOR POLEN. Het Zwitsersche blad „National Zeitung" meldt uit Kopenhagen, dat volgens de bla den aldaar een drukkerij te Moskou milli- oenen portretten van Marx, Engel, Lenin en Stalin drukt, welke onder de bevolking van de geannexeerde Poolsche gebieden zullen worden verdeeld. Boeken, brochures en gramofoonplaten met volksliederen in de Oekrainsche taal worden in groote hoe veelheden naar West-Oekraine gezonden. De plenaire vergadering van de Pan-Ame rikaansche conferentie heeft Zaterdagavond een door de economische commissie uitge werkte resolutie aangenomen, welke de nauwste samenwerking tusschen de 21 le den der Pan-Amerikaansche unie ten doel heeft, teneinde de door den oorlog ln Euro pa te voorschijn geroepen moeilijkheden uit den weg te ruimen. Volgens de resolutie zal een inter-Amerikaansche financieele en economische commissie gevormd worden met een vertegenwoordiger van elk der 21 staten. Deze commissie zal uiterlijk 15 No vember in Washington bijeenkomen en de volgende problemen bestudceren: de inter- Amerikaansche betalingsbalans, faciliteiten voor het goederen- en geldverkeer, een ad vies-instantie voor in- en uitvoer en alle daarmee in verband staande problemen, re organisatie van den goederenruil tot ophef fing van de moeilijkheden, die de Europee sche oorlog door ontwrichting der afzetge bieden heeft doen ontstaan. Dit goederen verkeer zou tusschen de Amerikaansche lan den volgens de liberale beginselen van den internationalen handel georganiseerd moe ten worden. Verdere problemen, die de ge noemde commissie zal bestudeeren zijn: de mogelijkheid van een Godsvrede voor douanetarieven evenals de verlaging van douanetarieven en geleidelijke opheffing van invoervergunningen, instelling van een inter-Amerikaansch financieel instituut voor het totstandbrengen van nauwe sa menwerking tusschen de ministeries van financiën en bevordering van den invoer van Amerikaansche producten benevens bestu deering van de mogelijkheid tot oprichting van nieuwe industrieën. Met de resolutie gaat een aanbeveling gepaard aan de regee ringen der 21 Amerikaansche staten om zorg te dragen voor de volgende maatregelen: Vrachten moeten niet overmatig verhoogd worden. De geregelde en veelvuldige scheep vaartverbindingen tusschen de landen der Pan-Amerikaansche unie moeten gehand haafd worden resp. moeten nieuwe worden georganiseerd. Voorts moeten de regeeringen er zorg voor dragen, dat de consulaats- en andere kosten voor den handel tusschen de 21 staten tot een minimum worden beperkt, dat aan het inter-Amerikaansche kapitaals- verkeer iedere mogelijke faciliteit verleend wordt en dat het verleenen van crediet wordt bevorderd, terwijl de prijzen voor in dustrieproducten niet onbehoorlijk moeten worden verhoogd. Er moet voor gezorgd wor den, dat goederen voor rekening van leden der Pan-Amerikaansche unie. die zich be vinden op koopvaardijschepen van oorlog voerende mogendheden en die hun plaatsen van bestemming niet meer konden bereiken langs anderen weg verzonden of verkocht kunnen worden. Handel en verkeer tusschen de staten van Noord-, Midden- en Zuid- Amerika moeten de grootste tegemoetko ming krijgen. Tenslotte noemt de aanbeve ling het wenschelijk dat de groote Pan-Ame rikaansche autoweg zoo spoedig mogelijk gereedkomt. Een veiligheidszone wordt ingesteld, waar van de grens door de Vereenigde Staten is vastgesteld. Deze grens loopt van de grens tusschen Canada en de Vereenigde Staten, buiten de Bermuda-eilanden en Cuba om. naar Kaap Hoorn en door den Stillen Oceaan buiten de Galapagos-eilanden. De zone, welke een gemiddelde breedte heeft van 300 mijl, zal door patrouilles van de vloten der republieken worden bewaakt. De onderteekening van Chili ontbreekt nog. Men gelooft, dat het voorstel duikbooten te bannen uit alle Amerikaansche havens, waarschijnlijk zoodanig zal worden ge amendeerd, dat iedere Amerikaansohe re geering haar eigen maatregelen kan nemen. ZWEEDSCHE HAVENPOLITIE TEGEN DUITSCHE SPIONNEN Het Stockholmsche blad „Allehande" meldt, dat in de Zweedsche havens een speciale politie is ingesteld, in verband met berlohten over wijdvertakte Duitsche spion- nage in de Zweedsche havens. De scheeps eigenaars verklaren, dat niet alleen ln de Zweedsche, doch ook In de Noorsohe havens Duitsohe spionnen de aankomst en het vertrek van ieder schip melden. De kapi teins van Duitsche duikbooten hebben ver klaard, dat zij van te voren inlichtingen krijgen over ieder schip. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. De Paus heeft den primaat van Polen, kardinaal Hlond en de Polen te Rome ont vangen. In een toespraak bracht hij hulde aan de dapperheid van de Polen, aan hun geloof en hun aanhankelijkheid aan de kerk. De Paus herinnerde aan de geschie denis van Polen en sprak met droefheid OP IEDER OOGENBLIK VAN den dag brengen de in ternationale kortegolf-stations nieuws! Onderstaande tabel geeft hiervan een indruk. De nieuwe Philips toestellen mun ten uit door voortreffelijke kor- tegolf-ontvangst. De toestellen 680 A, 735 A en 855 X bezit ten een kerstboomschaal, wel ke 't afstemmen en terugvinden van kortegolf-stations ten zeer ste vergemakkelijkt. De band spreiding van het toestel 895 X maakt het afstemmen op kor- tegolf-zenders even eenvoudig als het instellen op midden- en lange golf. Vraag Uw hande laar om U de eenvoudige be diening van de Philips toestel len uiteen te zetten. AMERIKA 13.20 14 20 14.45 17.20 17 35 18.20 18.50 22.15 23.10 00 05 03.50 DUITSCHLAND 19.05 20.20 22.20 00.05 00.20 ENGELAND 7.50 14.35 17.20 19.20 22.50 01.50 05.00 FRANKRIJK 12 20 16.35 18.00 20.20 22.50 01.20 03.35 04.20 ITALIË 10.30 10.45 11.20 16.20 19.00 19.20 20.00 00.20 01.50 Do lijdtn zijn opgegtvtn in A'cfomicfton zoflt.rfi'/rf IN PRIJZEN VANAF f 92.50 532 (Ingez. Med.) ERNSTIGE AANRIJDING BIJ DORDRECHT. De Dordtsche rechtbank heeft onlangs den 30-jarigen hondehkoopman J. F. H. P. veroordeeld tot een maand hechtenisstraf, omdat hij in den avond van 28 Maart van dit jaar tusschen Dordrecht en den Moer dijk een op den weg loopenden agent van politie heeft aangereden. Het Haagsche gerechtshof heeft heden aan P. een gevangenisstraf voor den tijd van een maand opgelegd. Mr. M. ROST VAN TONNINGEN VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft hedenmorgen arrest gewezen in de zaak te gen het Tweede Kamerlid mr. M. Rost van Tonningen, wonende te Den Haag, die zich op 10 December van het vorig Jaar te Nuth op een openbare vergadering van de N.S.B. opzettelijk in beleedigenden vorm heeft uit gelaten over den centralen raad van beroep, voor wel instituut toenmaals als hangende was de zaak van de marechaussee te Oss. De politierechter te Maastricht had hem deswege veroordeeld tot een geldboete van 75 gulden, subs, drie maanden hechtenis. Op Maandag 18 September j.l. heeft de zaak in hooger beroep gediend voor het ge rechtshof te 's Hertogenbosch en de advo caat-generaal mr. W. Wassink, heeft toen een gevangenisstraf geëischt van zeven da gen. Het hof wees heden arrest en heeft mr. Rost van Tonningen veroordeeld tot een geldboete van honderdvijftig gulden subs, drie maanden hechtenis. DE HAAGSCHE JUWEELENDIEFSTALLEN. Hooger beroep aangeteekend. De officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank, mr. Blok, heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis, waarbij de 58-jarige Haagsche koopman W. D„ die terecht heeft gestaan wegens heling van een groot aantal bij juweliers ontstolen juweelen, is vrijgesproken. Zijn zoon, de 36-jarige J. D., die veroor deeld is tot drie jaar gevangenisstraf, heeft afstand van hooger beroep gedaan. over de smarten, welke het land thans treffen. Tenslotte zeide hij: „Christus, Die heeft geweend over den dood van Lazarus en over de puinhoopen van Zijn land, zal uw tranen verzamelen, welke gij hebt ge stort over uw lieve dooden en dat Polen, dat niet wil sterven, om ze eens te be- loonen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2