Het vredes-offensief komt deze week in actie De „Jan van Gelder" door een mijn geraakt MAANDAG 2 OCTOBER 1939 No. 24393 Ciano te Berlijn HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt SOsfe Jaargang De Turksche minister te Moskou Turksche missie naar Engeland Ook Letland en Lithauen onder het juk van Moskou! Dit nummer beslaat uit DPIE bladen EERSTE BLAD Duitschland en Roemenië verwacht Drie dooden en drie vermisten ll ©t SCIlip van aentGrGn dig in Den Helder bekend. Het publiek be gaf zich naar de buitenhaven, waar dege- getroffen Britsch schip vaart Nederlandsch oorlogsschip aan LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnt per 3 maanden rj.r....-f.3.19 per week T.i'iürtl.iT f.O.H Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten- Ivoor binnenland f. 0.8D per 3 mnd.» Op uitnoodiging van de Duitsche regeering is de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, Zaterdagmiddag om zes uur per specialen trein uit Rome naar Berlijn vertrokken. Hem werd te Rome uitgeleide gedaan door minister Alfieri, staatssecretaris Bastianini en den Duitsehen ambassadeur von Mackensen. Gistermiddag is graaf Ciano te Berlijn aan het Anhalter-station aangeko men, waar hij door von Ribbentrop en vele hooggeplaatste persoonlijkheden ont vangen werd. Na de ontvangst begaf Ciano zich naar het slot ,3ellevue", waar hij tijdens den duur van zijn bezoek zal logeeren. Om kwart over zes reed hij naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken en vandaar onmiddellijk naar de Rijkskanselarij, waar hij tot 9.10 uur met Hitier en von Ribbentrop bleef conferee ren, Later in den avond dineerde hij ten huize van von Ribbentrop. In verband met den ernst der tijden is er van afgezien, Ciano op bijzonder feestelijke wijze, zooals anders het geval is, te ontvangen. Graaf Ciano is vanmiddag weer naar Rome vertrokken. Bij het vertrek waren o.m. aanwezig rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en vooraanstaande personen uit staat, weermacht en partij. De „Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz" schrijft over het bezoek van Ciano o.a.: „Na het sluiten van de Duitsch-Russische overeenkomst van 29 September, waardoor de grondslagen voor een vreedzame orde ning van het Europeesche Oosten gelegd werden, spreekt het vanzelf, dat het be vriende Italië uitvoerig op de hoogte gesteld wordt van de tot stand gekomen regeling en van de beteekenis en draagwijdte daar van. Dat is niet alleen geheel in den geest der as-betrekkingen, die uitdrukkelijk we derzij dsch overleg voorschrijven, maar het is bovendien ook een behoefte der Duitsche staatsleiding, om met den Italiaanschen vriend op een beslissend oogenblik voor Europa in het nauwste contact te staan. De taken, die Duitschland en Italië in het verleden in hun gemeenschappelijk belan- gengebied op zich genomen hadden, zijn met succes volvoerd. De Balkan, die eens voorbeschikt scheen te zijn, als haard van onrust te dienen, is thans een rustpunt in Europa geworden. Gewetenlooze pogingen uit den laatsten tijd, om volgens de oude en slechte gewoonte de Balkanstaten toch weer mee te sleuren in den oorlog, kunnen thans wel als mislutk beschouwd worden, ofschoon ook thans nog alle mogendheden, die hier iets te zeggen hebben, blijven. Samen met het tot ware onafhankelijk heid en krachtige zelfbewustheid ontwaakte Spanje blijft Italië er naar streven, zijn „Lebensraum", de Middelandsche Zee, tegen inmenging en pretenties te beschermen, zich daarbij bewust van de rol, die het groote fascistische Italië thans in het concert der mogendheden toekomt. In overeenstemming met de beteekenis, die het Italiaansche imperium onder de neutrale staten toekomt, heeft de Duce, in het bewustzijn van zijn Europeesche verantwoordelijkheid, gesproken als heraut van de volken, die deel uitma ken van het vredesfront. Anderzijds zijn ook Duitschland en de Sovjet-Unie besloten, in overeenstemming met bevriende mogendheden, een einde te maken aan den bestaanden oorlogstoestand, voor zoover dat mogelijk is. Duitschland en Italië hebben te zamen reeds veel gedaan voor de nieuwe ordening van Europa en vele hindernissen uit den weg geruimd, die door onverstand een ge zonden opbouw en een natuurlijke ordening van Europa in den weg stonden. Hun wil, op dezen weg verder te gaan, bestaat thans evenals voorheen. De verantwoordelijkheid voor de toekomst, die Europa te gemoet gaat, een betere of een bloedige toekomst, berust thans bij de anderen. Molotof heeft, naar het ENGELSCH REUTERBUREAU meldt, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, voor gisteravond zes uur tot een onderhoud uitgenoodigd ter her vatting van de besprekingen tusschcn Turkije en de Sovjet-Unie. Aan de conferentie, die langer dan vier uur duurde, werd ook deelgenomen door Stalin, Potemkin, Dekanozof, den sovjet-ambassadeur in Turkije en den Turkschen ambassadeur in Moskou. Omtrent het verloop van deze onderhan delingen verkeert men eenigszins in het heeft gehad. De Turksche minister heeft gis teren een half uur beraadslaagd met den Britschen ambassadeur te Moskou, Seeds en met den Franschen zaakgelastigde Jean Payart. Ook ontving hij de vertegenwoordi gers van Afghanistan en Iran. Over den in houd van deze besprekingen is evenwel niets bekend gemaakt. Zooals bekend, is Saradjogloe op 25 Scp- tegen zijn van oordeel, dat het de Sovjets geweest zijn, die een dergelijke ontmoeting niet wenschelijk achtten. Zaterdag is een Turksche missie naar Londen vertrokken onder leiding van generaal Orbay, teneinde een militaire, financieele en economische regeling tusschen Engeland en Turkije tc bespre ken. De missie wordt tegen de helft van de week te Londen verwacht. Generaal Orbay is eenige weken geleden in Londen geweest om te spreken over de levering van wapenen en financieele over eenkomsten. welke Engeland met Turkije heeft gesloten. Men veronderstelt, dat hij thans naar Londen komt om verder over dit onderwerp te onderhandelen. Naar officieel wordt medegedeeld, is het Letlandsche kabinet gistermiddag onder voorzitterschap van president Ulmanis in buitengewone zitting bijeengekomen. Nadat de minister van buitenlandsche zaken rap port had uitgebracht over de te Moskou gesloten verdragen tusschen de Sovjet Unie gesloten handelsovereenkomst geldig voor den tijd van 1 October 1939 tot 31 Decem ber 1940. Volgens de overeenkomst zal de handelsomzet tusschen beide landen 39 millioen kronen bedragen. In 1938 bedroeg deze 9.5 millioen, in 1937 10.6 millioen en in 1936 7.8 millioen kroneni. De Sovjet-Unie zal Estland in hoofdzaak grondstoffen leveren en daarvoor land bouw- en industrieproducten afnemen. Uit Rusland zal Estland o.a. betrekken: suiker, zout, leder, meststoffen, oliën, metalen, chemicaliën, enz., terwijl Estland aan Rus land zal leveren: varkens, melk, boter, vlas, papier, cellulose enz. En ook met Lithauen is iets gaande. Naar uit Kaunas wordt gemeld, is de Lithausche gezant te Moskou aldaar aangekomen, na door Molotow ontvan gen te zijn. tember JJ. naar Moskou gekomen, waar hij 6" Estland en de Sovjet Unie en Duitsch de gast is van de. Sovjet-regeering, die hem land, kwam men tct de conclusie, dat deze verzocht had, op nieuwe grondslagen het plan voor een RussischTurksch bondge nootschap te bespreken, dat opgeschort was, toen de BritschRussische onderhandelin gen mislukten. De Turksche regeering, aldus het Fran- sche Havasbureau, heeft zeer zeker Sarad jogloe met zeer vriendschappelijke bedoelin gen naar Moskou gezonden, doch is tegelij kertijd vastbesloten, trouw te blijven aan haar verplichtingen jegens Engeland en Frankrijk, De door de Russische pers uit voerig gepubliceerde verklaring van von Ribbentrop. dat uitsluitend de Sovjet-Unie en Duitschland zich belasten met de rege ling van de Oost-Europeesche aangelegen heden. is wellicht niet geheel en al naar den zin van Turkije. In feite had Saradjogloe sinds zijn aan- waakzaam moeten komst te Moskou Molotof slechts éénmaal gezien en dat onderhoud beperkte zich naar men gelooft tot eenige algemeenheden. Volgens sommige berichten, aldus Havas, zou Saradjogloe geweigerd hebben, von Ribbentrop te ontmoeten, anderen daaren- verdragen zoo verstrekkende veranderin gen in den politieken toestand van Oost Europa hebben gebracht, dat ook Letland zich genoopt ziet tot een onderzoek zijner betrekkingen op buitenlandsch politiek ge bied. In de eerste plaats moet gestreefd worden naar een aanvullende opheldering der Letlandsche betrekkingen met de Sov jet-Unie. Met dit doel heeft de regeering den minister van buitenlandsche zaken, Munters, opgedragen, zich onverwijld naar Moskou te begeven, om zich in directe verbinding met de Sovjetregee- ring te stellen. Munters zal reeds heden van Riga vertrekken. De Estlandsche minister Selter is thans naar huls. Volgens de semi-officieele „Uus-Eesti" te Reval is de tusschen Estland en Rusland Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De in het Duitsch-Roemeensche han dels- en scheepvaartverdrag van 1935 vast gelegde jaarlijksche besprekingen tusschen de regeerings-commissies zijn op 29 Sep tember in Boekarest beëindigd. De onder handelingen, die van Duitsche zijde geleid werden door den gezant, dr. Clodius, ge schiedden in den meest vriendschappelij- ken geest. Alle hangende kwesties werden opgelost. De besprekingen hadden ten doel de bijzonderheden te regelen van het we- derzijdsche handelsverkeer voor den tijd van 1 Oct. 1939 tot 30 Sept. 1940. Daarbij kon worden vastgesteld, dat de Duitsch- Roemeensche handel in het afgeloopen ver dragsjaar een bevredigende opwaartsche ontwikkeling vertoonde en nieuwe moge lijkheden bevat. De Duitsch-Roemeensche handel zal ook in het komende jaar een verdere uitbreiding ondergaan. De bijzonderheden, welke bekend zijn ge maakt betreffende de nieuwe quota's voor de Duitsche Importen van verschillende Roemeensche producten toonen volgens het Brltsche persbureau Reuter aan, dat Roe menië niet al te veel terrein heeft afge staan bij de handelsonderhandelingen, die ongeveer 14 dagen hebben geduurd in ver band met den Duitsehen wensch ter ver- grooting van de quota's, die vastgesteld (Zie vervolg pag. 2 van het Eerste Blad). BINNENLAND. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam (2de Blad). Een land zonder auto's (2de Blad). Hoe er in September gehamsterd is (Bin nenland. 3de Blad). Prijsopdrijving bij hamsteren (3de Blad). Drie oorlogsbodems naar West-Indië ver trokken. (Laatste Berichten, le Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag 2 en 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Algemeen willige markt - Ook Industrieelen vast - Koninklijke gevraagd - Ameri kanen hooger - Beleggingen beter. Helder en koud. Overdag gedeel telijk bewolkt, overwegend droog. Zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige Noord-Ooste lijke tot Oostelijke wind. BUITENLAND. De Britsche marine-minister Churchill ver werpt het vredesaanbod (3de Blad). Graaf Ciano bezocht Berlijn (1ste Blad). In Frankrijk is een nieuwe Poolsche regee ring gevormd (3de Blad). Britten leveren groot luchtgevecht boven de Siegfriedlinie (1ste Blad). Ook Letland en Lithauen in den greep der sovjets? (1ste Blad). Turkije schijnt Engeland en Frankrijk trouw te willen blijven (1ste Blad). Duitsche duikbooten tegen neutralen (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De Regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag omstreeks halfdrie heeft bij mijnenwerkzaamheden nabij Terschel ling door het springen van een mijn een treurig ongeluk plaats gehad. De Marine betreurt dientengevolge drie dooden: den korporaal-konstabel Grootjans, den korpo raal-machinist J. A. Kruisland en den matroos eerste klasse Bimmel, terwijl vermist worden de luitenant ter zee derde klasse der Koninklijke Marine-reserve Donker, schipper Leenders en majoor-machinist Strous. Er zijn twee zwaar gewonden, n.l. de kwartiermeester Van Eyk en de adspirant- kwartiermeester Arends. Verder zijn vier marineschepelingen licht gewond. De kor poraal-machinist Kruisland is overleden tijdens het overbrengen naar Nieuwediep. Het schip, waarop de betrokkenen dienden, Hr. Ms. mijnenveger „Jan van Gelder", is beschadigd. Het is voor anker gegaar» om heden naar Den Helder te worden gebracht. TT i i Lx Het verschrikkelijke nieuws was al spoe- Omtrent de oorzaak en de toedracht van het ongeluk konden wij aldus de A.N.P.- correspondent te Den Helder nog weinig bijzonderheden vernemen, dooh wij hoor den, dat de „Jan van Gelder", een zuster schip van de „Willem van Ewijck". van achteren door een mijn werd geraakt toen het werkzaamheden verrichtte in samen werking met de „Abraham van der Hulst". Een explosie volgde, waarbij het schip ernstig beschadigd werd, dooh dank zij het waterdichte schot drijvende bleef. Het feit, dat het schip niet midscheeps getroffen nen. die daar reeds vroeg waren, enkele motorbootjes zagen vertrekken, die met materiaal en verplegend personeel de haven verlieten. Tegen vijf uur hadden zich vele honder den bij het havenhoofd verzameld. Bij ge brek aan positieve gegevens maakte men allerlei gissingen. Er gingen geruchten, dat een schip met man en muis was vergaan. Later sprak men van een tiental dooden De marine-mensehen waren zwijgzaam dokters, die snel per taxi wegreden. Twee ziekenauto's van het hospitaal en een per sonenauto met een Roode-Kruis-vlag be dekt, reden tot bij den aanlegsteiger, ter wijl twee groote grijze marine-autobussen daar eveneens arriveerden. Verplegers in witte jassen stonden in afwachting. Het was te kwart over zeven, dat de lichten van den mijnenveger „Abraham van der Hulst" voor den haveningang zichtbaar werden. Langzaam stoomde het schip de haven binnen. Geen vlag woei halfstoks, want het was reeds na zonson dergang: de vlaggen waren binnengehaald. Het schip draaide om zijn anker en kwam met bakboord voor den steiger te liggen Het was inmiddels donker geworden en de vele lichten op het dek en achter de pa trijspoorten maakten een fantastisch ef fect. In het schijnsel van de sterke lampen aan boord zag men hoe de brancards met de zwaar gewonden en de overledenen in de ziekenauto's werden geschoven. Langzaam reden de wagens naar het hospitaal, waar alles in gereedheid was gebracht om de zwaargewonden onmiddellijk te helpen. In de twee groote bussen werden de lichtgewonden en de andere opvarenden van den mijnenveger weggebracht. Het talrijke publiek, dat in den kouden Westerstorm het droeve schouwspel had gadegeslagen ging zwijgzaam stadwaarts. Aan de buitenhaven daalde een zwarte avond, een avond van rouw. HET STOPTE PAS NA HERHAALDE SOMMATIE. De mijnenveger „Jan van Gelder" be hoorde, evenals de „Willem van Ewijck" tot de serie van acht mijnenvegers, welke in de afgeloopen twee jaar zijn gebouwd en waar van er vier in Nederlandsch-Indië zijn ge- stationneerd. De namen van deze schepen zijn ontleend aan scheepscommandanten uit de 17de eeuw, die hoewel zij minder be ^«eder- oorlogsschip binnen de landsche territoriale wate»;-en_ Het schip is om 2 uur vannacht vrijgegeven en heeft de reis ver volgd. '937 in dienst cesteM. wetschioisbewa- De Z 7 heeft bij de aarvaring geen duister, want sinds von Ribbentrop naar geval was, is oorzaak, dat de ramp niet geassisteerd door de gewapende marine- "end met een kanon en hr°ft een machine- Duitscliland terugkeerde zijn er twee dagen dien ontzettenden omvang heeft aangeno- macht, ontruimd en werd dn wee naar he vermoeen van <snn v tv "ommandant waarneemDare SCntae Opgeloo- voorbijgegaan, waarin Saradjogloe geen men, als de ramp van de „Van Ewijck" op marine-hospitaal vrijgemaakt. Een torpe- van de „Jan van Gelder" is de luitenant ter 1 werd. zooals bij de „Willem van Ewijck" het terrein bij den aanlegsteiger door politie dooh het duurde niet lang of men vernam, ikend zijn, een rol van beteekenis hebben dat er slechts enkele dooden waren en dat vervuld in onze maritieme geschiedenis, het schip niet gezonken was. De „Jan van Gelder" is gebouwd bij de Tegen het vallen van den avond werd het werf Gusto te Schiedam en op '3 September De schade is gering. De regeeringspersdienst meldt: Hedennacht heeft het Britsche stoomschip Lindisfarna, groot 1000 ton, bij het uitloopen van den Nieuwen Waterweg, het Neder- landsche buitenbewakingsvaar- tuig, Hr. Ms. Z 7, aangevaren. Het Britsche schip gaf pas na herhaal de sommatie met een scherp schot gevolg aan het sein tot stoppen. Het schip werd daarna door de Z 7 opgebracht naar Hoek v. Holland voor onderzoek en opmaken van proces-verbaal van aanvaring en wegens het niet voldoen aan een sommatie door een Nederland? waarin contact met de sovjet-Russische regeering j 9 September. dobootje van De Mok bracht officieren en ;zee der eerste klasse G. Y. C. Fraser. ipen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1