BINNENLAND Vragen uit het publiek 80ste Jaargang LEIDSCH DADBLAD, Donderdag 28 September 1939 Derde Blad No. 24390 Herkenning van Nederlandsche militaire vliegtuigen De tuinbouw en onze voedselvoorziening Algemeene vergadering der Nederlandsche pluimvee-federaiie De lichting 1924 En het officieele antwoord FAILLISSEMENTEN Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen AAN VERZWAARDE EISCHEN KAN VOLDAAN WORDEN. De taak, die de Nederlandsche tuinbouw te vervullen krijgt, indien de algemeene voedsel-voorziening in ons land moeilijk heden zou krijgen, is ook in leidende tuin- bouwkringen onder de oogen gezien. De gedachte is door sommigen geopperd om, in verband met de abnormale omstan digheden, de teeltbeperking welke de laat ste jaren is toegepast, op onzen tuinbouw, voor het volgend jaar op te schorten. Dit wordt echter door de tuinbouwleiding niet noodig geacht. Er wordt aan herinnerd, dat in de laat ste jaren enorme hoeveelheden groenten noch in binnen- noch in buitenland een plaats konden vinden, dit ondanks de toe gepaste beperking. Hierdoor waren niet alleen de prijzen laag, doch veel moest wor den vernietigd. Inde jaren 1936 tot en met 1938 draaiden aan de diverse veilingen in ons land door: pl.m. 17 millioen stuks komkommers per jaar, 13 millioen kroppen andijvie, 21 mil lioen kroppen sla, 4 millioen stuks bloem kool, 24 millioen kilo sluitkool, 11 millioen kilo tomaten, pl.m. 3 millioen kilo boonen, alles per jaar berekend. Er zijn ook nog groote hoeveelheden diverse andere pro ducten onverkocht gebleven. Geen wonder dan ook dat het de Tuinderij kan mede- deelen, dat de Nederlandsche tuinbouw reeds binnen het kader van de thans gel dende beperkingen volledig in staat is aan de eventueel verzwaarde eischen van de blnnenlandsche markt te beantwoorden, en bovendien nog te zorgen voor een alleszins redelijk kwantum producten voor export. Intusschen doet in tuinbouwkringen wel een andere vraag zich gelden, n.l. of het niet gewenscht zal zijn verande ring in bepaalde teelten te brengen. Het kan immers niet efficient worden ge acht om met den teelt voort te gaan van producten, waarvan telkenjarc geen behoorlijke afzet meer te verkrijgen is. Hierbij wordt dan gedacht aan kom kommers en tomaten. Het zou mogelijk kunnen zijn dat zoowel voor export als binnenlandschen afzet aan andere producten groote behoefte zou zijn. Deze aangelegenheid zal dan ook nader bezien moeten worden. OPNIEUW DE VOEDSELVOORZIENING AAN DE ORDE. De Nederlandsche federatie van vereeni- glngen van bedrijfspluimveehouders (NP. F.) heeft, onder voorzitterschap van den heer P. J. v. Haaren te Tilburg, te Utrecht een algemeene vergadering gehouden ter bespreking van de gevolgen voor de pluim veehouderij van den Internationalen toe stand. Vooral de voedselvoorziening maakte on derwerp van de besprekingen uit, omdat de pluimveehouders ten nauwste betrokken zijn bij de veevoedersdistributie, waarvoor ingrijpende regeeringsmaatregelen zijn in gevoerd. Nog ondervinden de kleine kippenhou ders stagnatie bij den voedselaanvoer. Aan gedrongen werd op een spoedige beslissing over de regeling die daarvoor uiteindelijk zal gelden. Wat betreft de samenstelling van het voor het pluimvee beschikbaar ge stelde voeder en de per dier verstrekte hoeveelheden, was men ter vergadering van oordeel, dat de samenstelling van het ochtendvoer en het gemengde graan voor kippen doelmatig is. Een verandering in de samenstelling in de legperiode zou schade lijk zijn voor de dieren en voor de produc tie. Voor de eenden was aanvankelijk ge mengd graan beschikbaar gesteld, dat naast mals en tarwe, bestond uit gerst en haver. Dit voldeed niet, daarom is dan ook weer een mengsel van mais en tarwe alleen ingevoerd. Naast graan moeten een den ook versche visch e.d. als voeder heb ben. Nu de aanvoer van „puf" is stopgezt, is het mogelijk geworden deze te verkrij gen door gedroogde garnalen, waarvan de distributie verzorgd wordt door den voe- derhandel. Op het oogenblik mogen geen speciale voedermengsels voor de piepkuikenfokkerij meer worden gemaakt. Alleen uit de be staande voorraden kan dit voeder nog wor den verkregen. Evenwel mag worden aan genomen. dat spoedig aanvullende bepalin gen zullen worden bekend gemaakt, zoo dat deze tak van bedrijf voortgang zal kunnen vinden. Wat de per dier verstrekte hoeveelheden betreft, was het oordeel van de vergadering, dat voor deze maand wel genoegen kan worden genomen met den toegepasten norm van 100 gram per dier per dag. In de komende maanden zuilen echter grootere hoeveelheden beschikbaar moeten worden gesteld. Zoowel eenden als kippen hebben in het koude jaargetijde 110 tot. 115 gram gemengd voer per dag noodig. De huidige normen voor voedselhoeveel- heden worden gerekend op 80 procent van het aantal dieren, dat in begin September in de bedrijven aanwezig was. daar in het najaar altijd geleidelijk een deel van den pluimveestapel wordt opgeruimd. Van de zijde van den rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt wordt er op aangedron gen. dat deze jaarlljksche opruiming van slachtdieren, mede uit het oogpunt van voedselbesparing, zoo vlug mogelijk dient te verloopen De afgevaardigden van de bij de N.P.F. aangesloten organisaties verklaarden be reid te zijn de verantwoordelijkheid voor de doorvoering van deze regeling op zich te nemen, mits de zekerheid wordt gege ven. dat die pluimveehouders, die daaraan medewerken, niet bij een verdere inkrim ping van den veestapel, gedupeerd worden ten opzichte van die pluimveehouders, die momenteel een afwachtende houding aan nemen en niet tot spoedige Inkrimping van hun pluimveestapel overgaan. Hiertegen zal echter gewaakt worden. Ongeveer een derde van het ingevoerde graan en de binnenlandsche productie wordt verbruikt voor het pluimvee. Het overige deel wordt voornamelijk voor de varkens, het rundvee en de paarden ver bruikt. Uit de vergadering werd er op aan gedrongen, dat bij een eventueele stagna tie van den invoer een evenredige verdee ling van den voorraad over alle categorieën van dieren wordt gebezigd en niet zooals wel wordt gezegd en geschreven, het pluimvee het eerste slachtoffer van die stagnatie moet worden. Hoewel de bij de N. P. F aangesloten organisaties vertrou wen te kunnen rekenen op een rechtvaar dige verdeeling van het voer, dat nog be schikbaar zal zijn, zou het aan het ver trouwen van de pluimveehouders in het re- geeringsbeleid nog ten goede komen, wan neer zij de toezegging zouden mogen ont vangen, dat hun deskundige vertegen woordigers steeds zullen worden gehoord bij de beslissingen, die door de regeeringsin- stanties worden genomen over het betrek ken van voeder uit het buitenland en de verdeeling daarvan voor verschillende doel einden. De vergadering besloot aan den minister van economische zaken een schrijven te richten, waarin de voornaamste punten, welke in de vergadering ter sprake waren gebracht, werden uiteengezet. Voorts werd aan de drie centrale landbouw-organisaties verzocht een vertegenwoordiger der N.PF. te willen betrekken bij het wekelljksch overleg met het rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd. DE „NIEUW AMSTERDAM" WORDT OPGELEGD. Aangezien de onder de huidige omstan digheden steeds stijgende exploitatiekosten van een schip als de „Nieuw Amsterdam" niet meer door de inkomsten gedekt wor den, is het besluit genomen, genoemd schip na terugkeer te Rotterdam uit vaart te nemen en op" te leggen. MOGELIJKHEID VAN DEMOBILISATIE? Nu ln de eerste dagen van October de lichting 1940 onder de wapenen komt, zou de vraag- kunnen rijzen of de oudste van de thans gemobiliseerde lichtingen, name lijk die van 1924, niet naar huis wordt ge zonden. Naar de „Maasb." in dit verband ver nam, wordt inderdaad overwogen in hoe verre het mogelijk zal zijn de lichting 1924 te demobiliseeren, wanneer de manschap pen der lichting 1940 zijn afgericht. Voor de verschillende wapens is de tijd voor het verkrijgen van voldoende ge oefendheid verschillend. Voor de infanterie duurt hij 5 a 6 maanden. Een definitief besluit is intusschen, zoo als men begrijpen zal, ten deze nog niet genomen Veel zal daarbij ook afhangen van de ontwikkeling der omstandigheden. GEEN SCHUILLOOPGRAVEN TE HAARLEM. In de vergadering van den gemeente raad deelde de voorzitter mede dat B. en W het na nauwgezette overweging niet juist achten schuilloopgraven te bouwen Als er loopgraven worden gemaakt voor het publiek op straat zal het gevolg zijn, dat de menschen uit hun huizen komen om daarin te vluchten. Dat kan hun noodlot tig worden. Wie in huis is, moet daar blij ven. Voor het publiek op straat kan een regeling worden gemaakt, opdat groote openbare en andere gebouwen voor dit doel steeds toegankelijk zijn. Dit zal worden nagegaan. Loopgraven bij de scholen ach ten B. en W. ongewenscht, omdat niet be kend is, welke gebouwen de militairen zullen opeischen. Schoolkinderen zullen het best kunnen schuilen ln nabij gelegen woonhuizen. EENIGE CONTINGENTEERINGEN VERVALLEN. De contingenteeringen van cocosstuk- goed, triplex en multiplex zullen na afloop de van de huidige periode per 1 October a s. niet worden voortgezet. De Regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 October a.s. zullen de militaire vliegtuigen van de Koninklijke marine en van de Koninklijke landmacht de volgende kenmerken voeren: a. Op eiken vleugel (bij het bovendraagvlak op de bovenzijde, bij het beneden-draagvlak op de onderzijde en bij één dekkers op de boven- en onderzijde) alsmede op beide zijden van den romp van het vliegtuig een Oranjekleurigen gelijkzijdigen driehoek met zwarten rand, deze laatste ter breedte van tien centimeter. Op de vleugels wijst de driehoek met een punt naar achteren, op den romp naar beneden. b. De verticale roeren geheel Oranje, omlijst door een tien centimeter breeden zwarten band. HET VERGAAN VAN HET MARINE- VLIEGTUIG R 5. Op de vragen van den heer Wiardi Beek man ter zake van de door den regeerings persdienst gedane mededeeling met betrek king tot het vliegtuig-incident benoorden de Wadden-eilanden hebben de ministers van algemeene zaken, van buitenlandsche zaken en van defensie geantwoord, dat het hun bekend is. dat in den ochtend van 14 September reeds een uitvoerige Duit- sche lezing over dit vliegtuig-incident werd gegeven, die o.a. in een enkel Nederlandsch ochtendblad en in de ochtenduitzending van nieuwsberichten over een Belgischen en over een Engelschen zender werd ge publiceerd. Verder wijzen zij er op, dat tijdiger en vollediger voorlichting in het onderhavige geval, als gevolg van de omstandigheden, waaronder het incident plaats greep, niet mogelijk was. Terwijl toch de bemanning van het Duitsche vliegtuig terugkeerde naar zijn basis en het voorgevallene on middellijk rapporteeren kon, bestond deze gelegenheid niet voor de bemanning van het verongelukte Nederlandsche vliegtuig, die door het Duitsche vliegtuig mede naar Duitschland was genomen Het ligt dus voor de hand, dat de Duitsche overheid reeds over uitvoerige inlichtingen kon be schikken en deze kon publiceeren op een tijdstip, dat de Nederlandsche nog van ge noegzaam betrouwbare gegevens uit eigen bron verstoken was. Daar uit den inhoud van de van Duitsche zijde gepubliceerde berichten reeds kon blijken, dat de Neder landsche ooggetuigen van het incident aanvankelijk niet bereikbaar waren, was een redelijke grond voor geruchten, als waarvan werd gerept, niet aanwezig. De vraag of de ministers bereid zijn te bevorderen, dat in gevallen van dezen aard zoo volledig en spoedig mogelijk ope ning van zaken wordt gedaan, wordt be vestigend beantwoord, met dien verstande, dat de ministers van oordeel zijn, dat aan het daarin gestelde desideratum thans reeds wordt voldaan. In aanmerking geno men de aan overheidspublicaties in deze tijdsomstandigheden te stellen bijzondere eischen. is in de berichtgeving van over heidswege van stonde af aan een mate van spoed en volledigheid betracht als het publiek vraagt en 's lands belang toelaat. HET GEBEURDE MET HET DUITSCHE STOOMSCHIP „FRANKEN". Naar aanleiding van het gepubliceerde in de Indische pers (in ons blad overge nomen Red. LD.) betreffende het ge beurde met het Duitsche stoomschip „Fran ken". waarboven, volgens den gezagvoerder, een Britsch vliegtuig twee waarschuwings- bommen heeft laten vallen, toen het zich binnen de territoriale wateren van Neder landsch Indië bevond, is aan het A.N.P. op zijn informatie het volgende medegedeeld. De Nederlandsche regeering heeft, in af wachting van nadere gegevens die uit Indië moesten komen, op 20 September j.l. Hr. Ms. gezantschap te Londen opdracht gegeven de aandacht van de Britsche regeering op deze aangelegenheid te vestigen en haar te verzoeken, een grondig onderzoek naar het gebeurde te willen instellen. DAG VAN DEN POSTZEGEL. Vraag: Moet een Hollandsche familie, die in Duitschland woont, een visum bezitten om de grens naar Nederland te passeeren? Antwoord: Men heeft op het Nederland sche paspoort een ein- en ausreisevisum noodig Men vrage deze visa aan bij de plaatselijke autoriteiten. Vraag: Zijn de bepalingen omtrent het medenemen van Duitsch of Nederlandsch geld enz. bij een reis naar Duitschland nog ongewijzigd Antwoord: Ja. Vraag: Kan men zijn huisraad, uitzet of lijfgoed uit Duitschland uitvoeren? Antwoord: De mogelijkheid daartoe hangt voor een belangrijk deel af van de vervoersmogelijkheden in Duitschland. Een onderzoek ter plaatse daarnaar is allereerst noodzakelijk. Vervolgens overlegge men met de ambtenaren van invoerrechten en accijnzen, allereerst ln Duitschland, maar ook hier te lande. Kan men niet persoonlijk in Duitschland deze aangelegenheden rege len, dan zal men de hulp van vrienden moeten inroepen. Vraag: Hebben vrijwilligers van het vrij willig landstormcorps „motordienst" recht op kostwinnersvergoeding? Antwoord: Inderdaad kunnen zij op deze vergoeding aanspraak maken krachtens beslissing van den minister van defensie van 20 April 1939. Vraag: Wordt voor de lichting 1940 nog vrijstelling verleend wegens kostwinners schap? Antwoord: Ja. Vrijgestelden worden ech ter buitengewoon dienstplichtige en kun nen als zoodanig ook worden opgeroepen. Vermoedelijk zal hun oproeping, indien daartoe wordt overgegaan, eerst later plaats hebben. Vraag: Hoe is de vrijstelling wegens broe- derdienst geregeld? Is deze regeling voor de lichting 1940 weer van toepassing? Antwoord: Vrijstelling wegens broeder- dienst wordt verleend aan een zoodanig ge tal personen als bij de lichting meer be schikbaar zijn dan het bij de wet toegela ten contingent bedraagt Wie wel en wie niet voor vrijstelling in aanmerking kun- Vragen, met betrekking tot deze rubriek, richte men niet aan onze redactie, maar uitsluitend aan üe Kadlo-Controle-Commissic. Mao- ritskade 17, Den Haag. nen komen is afhankelijk van het getal der broeders, die gediend hebben of reeds dienstplichtig geworden zijn, en verder van de grootte van het gezin. Dit is voor elke lichting verschillend. Voor de lichting 1940 is het getal vrijstellingen zeer ruim geweest. Daarvoor is ln het algemeen ieder inge schrevene in aanmerking gekomen, die een broeder heeft, die tot dienstplichtige be stemd is of dient of gediend heeft overeen komstig de nader in de wet omschreven voorwaarden. Vraag: Kunnen nog niet opgeroepenen reeds thans hun voorkeur kenbaar maken, voor een bepaald wapen? Antwoord: Bij verschijning voor den keu- ringsraad bestaat gelegenheid voorkeur voor een bepaald wapen kenbaar te ma ken. Vraag: Is het mogelijk, dat een jongere broer (behoorende tot de lichting 1940), toch moet opkomen, daar zijn oudere broer (behoorende tot de lichting 1936) wegens voortdurend uitstel voor de mobilisatie nog niet in dienst was geweest? Antwoord: Deze mogelijkheid is niet uit gesloten. De jongere broeder had naar alle waarschijnlijkheid voor vrijstelling in aan merking kunnen komen, indien hij de daarvoor noodige opgaaf tijdig had gedaan (bij de Inschrijving voor den dienstplicht of in de tweede helft van April 1939)Heeft hij dit niet gedaan, dan is hij terecht niet vrijgesteld. Vraag: Mijn broer is als kapitein in dienst. Dientengevolge ben ik. behoorende tot de lichting 1933. vrij van dienst Bestaat de mogelijkheid voor mij om vrijwillig dienst te nemen en daardoor mijn broer vrijstel ling van dienst te bezorgen? Antwoord: Deze mogelijkheid bestaat niet. Viering dit jaar op 9 October. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in ons land de „dag van den postzegel" wor den gevierd. Als datum voor deze herden king is 9 October gekozen, namelijk de datum, waarop in 1874 de Nederlandsche regeering mede de stichtingsacte der Union Générale des Postes onderteekende. In verschillende steden zullen herden kingen worden gehouden; in Amsterdam en Utrecht zullen op 7 October en te Breda op 8 October tentoonstellingen worden ge organiseerd. De Nederlandsche Bond van Vereenigin- gen van postzegelverzamelaars heeft weder om een speciale driecents briefkaart uit gegeven, welke tegen den prijs van vijf cents" verkrijgbaar wordt gesteld. Boven dien is het hoofdbestuur der P.T.T. zoo welwillend geweest zijn medewerking te verleenen. opdat de correspondentie, welke gepost wordt op een der tentoonstellingen, voorzien zal worden van een bijzondere af stempeling. RIJKS-TEXTIELBUREAU OPGERICHT. Secties voor katoen, jute, kunstzijde en linnen. Naar wij vernemen is de Minister van Economische Zaken overgegaan tot omzet ting van het rijksbureau voor katoen en jute in een rijkstextielbureau, dat gevestigd is te Arnhem. Willemsplein 5. Het bureau zal worden onderverdeeld in secties voor de onderscheidene textielproducten (uitgezon derd wol en lompen, waarvoor een afzon derlijk bureau, het Rijksbureau voor wol en lompen, is ingesteld). Tot dusverre zijn in gesteld secties voor katoen, jute, kunstzijde en linnen, onderscheidenlijk bij de katoen- beschikking 1939 no. 2, de jutebeschikking 1939 no. 2, de kunstzijdebeschikking 1939 no. 1. Tot directeur van het Rijks-textielbureau is benoemd de heer J. A. Panhuyzen. Ver zoeken om inschrijving, gericht tot den di recteur van het Rijksbureau voor katoen en jute, worden geacht te zijn gericht tot den Directeur van het rijks-textielbureau en behoeven derhalve niet te worden her haald. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de afdeeling Economische Voorlichting van het Departement van Economische Zaken, Rijnstraat 24. Den Haag. en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. REGELING SUIKERBIETEN. Bij het naderen van de suikerbietencam pagne wordt de aandacht van de belang hebbenden gevestigd op de met betrekking tot dé suikerbieten getroffen wettelijke voorschriften. Aangezien suikerbieten zijn aangewezen als crisisproduct in den zin van artikel 3 van het Koninklijk besluit van 28 Augustus j.l. is het vervoeren en afleveren daarvan verboden. De minister van economische zaken heeft van dit vervoers- en afleveringsverbod ont heffing verleend, voorzoover het betreft het vervoer van het land van den teler naar zijn bedrijfsgebouwen, naar de voor het leveren van suikerbieten aan de suikerfabrieken ge bruikelijke leveringsplaatsen en naar de bij de stichting Nederlandsche akkerbouwcen- trale te 'sGravenhage aangesloten suiker fabrieken. Elk ander vervoer en elke afleve ring aan anderen dan deze suikerfabrieken is derhalve verboden. Tot nu toe was het alleen mogelijk althans met recht op uitkeering van den richtprijs suikerbieten aan de fabrieken te leveren op een door de stichting Neder landsche akkerbouw-centrale te 's Graven- hage verstrekt garantiebewijs. Deze beper kende bepaling is nu evenwel vervallen. De suikerfabrieken zullen in staat gesteld worden, voor alle aan haar ter verwerking geleverde suikerbieten ten minste den gel denden richtprijs f. 10.25 per 1000 K.G. suikerbieten uit te betalen. Niet alleen zullen dus zij, die tot dusverre op een garantiebewijs suikerbieten leverden, meer kunnen afleveren dan de hun toegestane hoeveelheid, maar ook zij, die niet ln het bezit zijn van een garantiebewijs, zullen voor de door hen geleverde suikerbieten den richtprijs ontvangen. Verwacht kan worden dat de suikerfabrieken alle aangeboden sui kerbieten met voldoende gehalte zullen aan vaarden. Voorts is in artikel I van het veevoeder- besluit 1939 het bewerken en verwerken van suikerbieten tot veevoeder verboden. Als eenige uitzondering hierop zal het bewerken van suikerbieten tot veevoeder door den teler zelf bij ministerieele beschikking vrij gesteld worden. Het gevolg van een en ander zal dus zijn, dat suikerbieten nagenoeg alleen voor men- schelijke consumptie bewerkt of verwerkt zullen kunnen worden en gezien het ver voers- en afleveringsverbod alleen opgevoe- derd door den teler van de betreffende ble ten zelf aan zijn eigen vee. HET 75-JARIG BESTAAN DER NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren herdenkt dit jaar haar 75-jarig bestaan. Door het hoofdbestuur was het plan op gevat dit jubileum in de eerste week van October te herdenken, waarvoor naast ver schillende belangrijke congreswerkzaamhe den enkele festiviteiten op het programma waren geplaatst. Onder meer bestond het voornemen in de residentie, een belangrijke tentoonstel ling in te richten, een beeld gevend van de ontwikkeling en het werk van dierenbe scherming sedert de oprichting. Gezien de tijdsomstandigheden echter heeft het hoofdbestuur thans besloten deze herdenking voor onbepaalden tijd uit te stellen. NEDERLANDSCHE PASSAGIERS SCHEPEN OP REIS. Het nieuwe mailschip „Oranje", van de Stoomvaart Mij. Nederland, dat in ver band met de tijdsomstandigheden via de Kaap naar Indië vaart, is gisteren van Colombo vertrokken. Het schip zal vermoe delijk 3 October te Batavia arriveeren en heeft dan 29 dagen over de reis gedaan. In normale omstandigheden zou het schip via de Middellandsche Zee varen en na 28 da gen te Batavia gearriveerd zijn, doch dan waren meerdere havens aangeloopen. Gisteravond laat is het passagiersschip „Johan van Oldenbarnevelt", van de Stoom vaart Mij. Nederland, van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Het schip zal evenals de „Oranje" via de Kaap naar Ned. Oost-Indië varen. Ook het passagiers schip „Colombia", van de Kon. Ned. Stoom boot Mij, met o.a. de gezant van Venezuela aan boord, heeft gisteravond onze haven verlaten met bestemming W. Indië. Het ligt in de bedoeling om bij daglicht de gevaar lijke zone onder de Engelsche Kust te be reiken, omdat het in die streek niet raad zaam is bij nacht te varen. NEDERLANDSCHE ECONOMISCHE MISSIE NAAR LONDEN. De Regeeringspersdienst meldt: Gisteren zijn naar Londen vertrokken de heeren Lamping, directeur van de han- delsaccoorden van het Departement van Economische Zaken en mr. Hart, chef van de 8ste afdeeling van het Departement van Koloniën, om onder leiding van den ge zant. jhr. mr. Michiels van Verduynen, be sprekingen te voeren met de Britsche re geering met het oog op de moeilijkheden, gesohapen door den oorlogstoestand. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam: Piet Stroet. te Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 335. OOK RECHTSTREEKSCH RADIO TELEFOON VERKEER MET MIDDEN-AMERIKA. Nu de rechtstreeksche radio-telefoonver binding met Noord-Amerika tot stand is ge komen, zullen voortaan gesprekken met Midden-Amerika en wel in het verkeer met Columbia, Costa Rica, de Dominicaansche republiek. Guatemala. Haiti. Honduras, Nicaragua. Panama. Portorico en Salvador, langs den nieuwen radioweg Amsterdam- New—York kunnen worden gevoerd, gedu rende den vollen duur, waarop deze voor het publiek is opengesteld. Wanneer U lid was van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK. Rapenburg 9. Tel. 25410, b. g. g. 24807 zou U hel antwoord op die vraag welen I Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9