STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 September 1939 Overzicht De Pan-Amerikaansche conferentie Wat geschiedt Moskou te Verspreide berichten Laatste Berichten Binnenland Vervoer van militaire verlofgangers SPORT /UEEP/ aa i FJEINCENf^ v inguigeii. xxjj uccd uitkomen, dat senator Borah zelve 111 een redevoering, welke hij heeit uitgesproken om zijn stem ten gunste van een in den oorlog gaan der Vereenigde Staten te motiveeren, erkende, dat dit be- siuit vooral genomen was met het oog op verliezen aan menschenlevens aan boord van Amerikaansche schepen. Pittman wees er nog op, dat het wetsontwerp aan Ame rikaansche schepen iederen handel met oor logvoerenden volkomen verbiedt en hij zette uiteen, dat de president bovendien ge vechtszones kan bepalen. Pittman herinnerde eraan, dat de finan- cieele clausules in de tegenwoordige wet niet gewijzigd worden. Ten aanzien van het embargo verklaarde hij met name: „Het verbod tot uitvoer van wapenen is de eenige afwijking van het internationale recht. Alle neutrale landen erkennen het recht tot uitvoer van wapenen en munitie, met uitzondering v&n de Vereenigde Sta ten". Hij noemde het onrechtvaardig, dat de Vereenigde Staten op grond van de tegen woordige wet aardolie en ijzer aan Japan kunnen leveren, dat er zich van bedient tegen China, aan Rusland en Italië, die geen oorlogvoerenden zijn, wapens, welke deze het rijk kunnen verschaffen en hij be sloot: Het congres is voornemens iedere clau sule te verwij deren, welke tot een oorlog' zou kunnen leiden. Indien een der oorlog voerenden ons bij onze kusten een oorlog zou willen aandoen, zouden wij dergelijke bedoelingen van de hand wijzen. Wij zijn niet verplicht verder te gaan. Indien op grond van deze veiligheidsmaatregelen, welke onze regeering heeft genomen, een andere regeering dwaas genoeg zou zijn om ons den oorlog te verklaren, zou ons dat op geen enkele wijze kwaad doen, doch zou dat eventueel tot de vernietiging leiden van de regeering, welke deze verklaring heeft ge daan. Onze strategie zou niet zijn onze soldaten uit te zenden om in het bui tenland te vechten, wij zouden over winnen dank zij onze economische en financieele macht en onze bewonde renswaardige oorlogsmarine. De Pan-Amerikaansche conferentie heeft haar werkzaamheden in de commissies voortgezet. Er waren voorstellen ingediend door Argentinië, Uruquay, Brazilië en Chili. Deze beoogden zich niet te verzetten tegen de lijsten van als contrabande beschouwde producten, die door Frankrijk, Engeland en Duitschland zijn gepubliceerd, doch het recht van neutrale mogendheden te verde digen handel te drijven. Tot de voornaam ste vraagstukken waarover gesproken werd, behoort dat der instelling van een „con tinentale zee" aan de kusten van Amerika, waar Amerikaansche schepen zouden moe ten patrouilleeren. De vorming van een dergelijke zone brengt de noodzakelijkheid mee van middelen om deze te beschermen. Daarom schijnt het, dat dit voorstel verge zeld zal gaan van een ander voorstel, waar bij het binnenloopen van neutrale havens door duikbooten op straffe van inter- neering wordt verboden. Overigens bevinden zich tal van Duitsche vrachtbooten naar men meent een vijf tigtal thans in de Amerikaansche wate ren.^Zekere delegaties zouden voorstellen deze schepen te koopen, anderen zouden ze eenvoudigweg willen in beslagnemen ten einde zich de betaling te verzekeren van door het rijk niet betaalde bestellingen. Er bestaat geen enkel geschil van opvat ting tusschen de gedelegeerden, alleen op detailpunten is men het niet altijd eens. Alle aandacht concentreert zich thans op hetgeen te Moskou plaats vindt. Von Ribbentrop is met zijn gezelschap gister middag daar gearriveerd Ook Forster, het hoofd van het burgerlijk bestuur van Dan zig is daarbij. Om 10 uur gisteravond vond in het Kremlin de eerste politieke bespre king tusschen Molotof en Von Ribbentrop plaats, die 2 uur duurde Ook Stalin, de Duitsche ambassadeur en de sovjet-am bassadeur te Berlijn waren daarbij aan wezig. Daarentegen heeft Maisky, de Russische ambassadeur te Londen, opnieuw een be zoek aan lord Halifax gebracht. En nu is men braaf, aan het gissen, al naar gelang van de partij en kleur! Het Engelsche Reuterbureau zegt: Er is één belangrijk feit, dat niet be twist wordt: het initiatief tot dit bezoek is van Moskou uitgegaan. Von Ribbentrop is naar Moskou ontboden, niet om voor stellen te doen. maar om ze in ontvangst te nemen. Of deze voorstellen alleen betrekking hebben op Polen, dan wel of zij ook de Baltische landen omvatten en zelfs den Balkan, kan slechts een zaak van gissingen zijn. Het feit. dat de Estlandsche minister van buitenlandsche zaken. Selter, en de Turk- sehe minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe. beiden terzelfder tijd in Mos kou zijn als Von Ribbentrop spreekt stellig er '.'oor. dat het terrein der internationale politiek kan worden besproken. Er is echter een duidelijk verschil in de houding van Rusland jegens Turkije en jegens Letland. Er komt een toenemende dreiging in de taal der Russische pers en radioberichtge ving jegens de Baltische landen en het is mogelijk, dat Von Ribbentrop zich geplaatst zal zien tegenover plannen, die niet al te aangenaam zullen zijn voor de positie van Duitschland in de Oostzee. Wat den Bal kan betreft, doen de aanwijzingen eerder denken, dat economische en politieke on derhandelingen worden gevoerd dan dat over gebiedskwesties wordt gesproken Groote verrassing is gewekt door de me- dedeeling. dat gouwleider Forster uit Dan zig Von Ribbentrop vergezelt. In sommige kringen leidt men hieruit af. dat Rusland ook nog een vrije haven in Danzig of Gdynia wenscht voor dat deel van Polen, dat onder zijn controle komt. Aan de hardnekkige geruchten over di plomatieke stappen tot staking van de vijandelijkheden wordt thans nog toege voegd. dat een vredesvoorstel aan de de mocratieën vergezeld zou gaan van de aankondiging van nauwere Dultsch-Russi- sche militaire samenwerking. Duitschland. Rusland en Italië zouden op die manier de geallieerden willen waarschuwen, dat zij thans moeten kiezen of deelen. De Berlijnsohe correspondent van het ..Hamburger Fremdenblatt" schrijft: ..Op een oogenblik. waarop Europa zich geplaatst ziet voor de ernstige noodzake lijkheid een beslissing te nemen tusschen DUITSCHE VLIEGTUIGEN AAN ROEMENIË GELEVERD. Gisteren zijn, naar het Duitsche Nieuws bureau meldt, van de Heinkei-fabrieken elf jachtvliegtuigen, bestemd voor de Roemeen- sobe luchtmacht, naar Roemenië gevlogen. De toestellen werden door Roemesnsche pi loten bestuurd. CANADEESCHE REGEERING VERBIEDT UITVOER VAN METALEN. De Canadeesche regeering heeft bij wets- decreet behoudens bijzondere vergunning den uitvoer verboden van koper, nikkel, zink. schroot, staal en andere metalen. Zulkt met het oog op de landsverdediging en voor een doeltreffende toepassing van de regelen in zake het handeldrijven met den vijand. AMERIKAANSCHE ROODE KRUIS- DELEGATIE NAAR EUROPA. De president van het Amerikaansche Roode Kruis. Norman Davis, heeft medege deeld. dat begin October een delegatie van drie leden met de Nieuw-Amsterdam naar Europa zal vertrekken om de hulpverleening aan de slachtoffers van den oorlog te bestu- deeren. De delegatie zal bestaan uit Swift, den vice-president, Wayne Taylor, oud-on derstaatssecretaris van financiën en James Nicholson, directeur van den Jeugdbond van het Roode Kruis. GEEN GROOT EXPEDITIE-LEGER VAN AUSTRALIË. De minister-president van Australië, Men- zies. heeft ln een radiorede gezegd, dat het onwijs zou zijn een groote macht over zee te zenden. Bovendien is hulp voor de lucht macht van meer nut. De positie van Australië is anders dan in 1914, toen de hou ding van alle landen bekend was en geen gevaar dreigde voor een vijandelijken inval. BINNENKORT VERGADERING VAN NATION ALEN RAAD VAN FASCISTEN. De nationale raad der fascistische partij zal op 21 October te Palermo bijeenkomen. het gewapend uitvechten van het conflict of een vreedzame oplossing te elfder ure. is het voor het Duitsche volk een ten zeerste kalmeerend feit een definitieve re geling der verhoudingen aan zijn Ooste- 11)ken flank te zien rijpen." De correspondent wijdt dan nog een uit voerige beschouwing aan de gelijktijdige aanwezigheid van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken in Mdskou, in welk verband hij schrijft: „De Moskousche besprekingen zijn er in ieder geval een zichtbaar teeken voor tot welke beteekenisloosheid het strategische omsingelingsplan van Engeland is ge daald „De Balkan is aan de Engelsche in vloedssfeer ontgleden. Voortgaande schrijft de correspondent dan: „Met geen woord heeft Chamberlain een standpunt Ingenomen ten aanzien van den grooten strijd van Mussolini voor een vrede van verstand en rechtvaardigheid. Men moet zich in Londen en Parijs echter niet verbeelden, dat men met eenige phra ses kan heenloopen over de actie van Mus solini, terwijl de volkeren van Europa en de overige werelddeelen in toenemende mate de geheele dwaasheid van dezen oor log beginnen te begrijpen. Engeland en Frankrijk beschikken niet over de krachten om hun meest essentieele oorlogsdoel, het herstel van het Polen van Versailles, door te zetten. In Italië wordt de reis van Von Ribben trop algemeen beschouwd als een nieuwe demonstratie van de nauwe samenwerking tussohen Duitschland en de Sovjet-nie. De reis, aldus zegt men, valt zeker binnen het kader van het non-agressiepact, dat voor zag in een direct contact tusschen beide regeeringen, steeds wanneer zich vraag stukken zouden voordoen, waarbij beide landen belang zouden hebben. Men mag niet vergeten, dat de demarcatielijn een voorloopig karakter moest hebben, daar de bezettingsgebieden later moesten wor den vastgesteld. Bovendien gelooft men te Rome. date het vraagstuk van de stichting van een onafhankelijken Poolschen staat op de agenda te Moskou,zou kunnen voor komen. In de lengte van deze agenda ziet men een goede motiveering voor het aan tal deskundigen, dat Von Ribbentrop ver gezelt. Intusschen geeft men toe, dat de besprekingen verder dan het Poolsche vraagstuk zouden kunnen reiken en op on derwerpen van groote actualiteit betrek king zouden kunnen hebben. Het bezoek van Von Ribbentrop valt samen met de aanwezigheid van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken te Moskou. In Italiaansche kringen gelooft men. dat ge tracht zal worden invloed op de Turksche houding uit te oefenen. Anderzijds zullen de moeilijkheden tusschen de Sovjet-unie en Estland besproken-.worden. De Italianen vragen zich af. of de Rus sische houding de goedkeuring van Berlijn wegdraagt of dat de Russen trachten meer te bereiken dan in de Duitsch-Russische overeenkomst van 23 Augustus voorzien is. Men ziet: men kan uitzoeken Is het niet verstandiger, om maar rustig af te wachten Men verzekert, dat de diplomatieke be sprekingen met de Turken in een zeer har telijke atmosfeer verloopen. Gisteren heb ben Molotof en Saradjogloe twee keer eenige uren met elkaar gesproken en vandaag zijn de besprekingen voortgezet. Saradjogloe zou eerst drie dagen te Mos kou blijven doch nu vandaag von Ribben trop en Selter zijn gearriveerd, veronder stelt men. dat het bezoek van Saradjogloe nog wel enkele dagen langer zal duren, aangezien Molotof zich ook met zijn andere gasten moet bezig houden. De kwestie met Estland neemt een zeer gevaarlijke wending aan. Vast staat thans wel. dat de sovjets een vlootbasis eischen, waarschijnlijk op de eilanden Dagoe en Oesel. En als klemmende reden kunnen de sov jets nu wijzen op he.t volgende: Om zes uur gistermiddag is,het sov jet-Russische stoomschip „Metallist" door een onbekende duikboot getorpe deerd en tot zinken gebracht nabij de Narva-baai. De „Metailist" is in 1929 gebouwd. Het schip meet 968 bruto-ton en behoorde aan de U.S:S.R. te MarlnpoL Van de uit 24 koppen bestaande beman ning werden er 19 door Russische patrouille schepen opgepikt. De vijf overigen worden vermist. Dat feit komt den sovjets wel bijzonder gelegen Officieele kringen te Tallin spreken cate- gorisoh de sovjet-Russische beweringen tegen, volgens welke de Poolsche duikboot, die uit Tallin is ontsnapt, in een Estland sche haven hersteld en van brandstof voor zien is. Maar wat zal het baten Intusschen heeft de opperbevelhebber van het Estlandsche leger, generaal Laidon- ner, bij de opening van de „week der pas sieve verdediging" een radio-rede tot het volk gericht. Men vergete niet. aldus de bevelhebber, dat kalmte en koelbloedigheid voor een neutralen staat nog noodzakelijker zijn dan voor een oorlogvoerend land. De regeering zal alles in het werk stellen, om Estland buiten den oorlog te houden, want het land wenscht vóór alles, zich op een afstand te houden van de internatio nale conflicten. Zou ons land evenwel worden aangeval len. dan zal het zich weten te verdedigen, even goed als in den onafhankelijkheids oorlog. twintig jaar geleden. Doch wie gelooft aan de mogelijkheid van verzet van dit kleine land tegen den Russischen moloch Hoe het den bedden anderen randstaten en ook Finland1 te moede zal zijn, laat zich denken Dat de sovjets hun blik naar den Baikarl richten, bewijst overigens het volgende Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt van welingelichte zijde te Moskou dat de sovjet- regeering voornemens is Lawrentjew, tot nu toe leider van de afdeeling Oost-Europee- sche zaken en van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken, te benoemen tot gezant te Sofia. Deze post was enkele maan den niet bezet. Naar aanleiding van de -komst van kolo nel Bojdew, den chef van de Bu-lgaarsche civiele en militaire luchtmacht, veronder stelt men in diplomatieke kringen te Mos kou. dat het bezoek van Bojdew ook een politiek doel heeft, aangezien men niet goed het nut van een luchtlijn tusschen de sov jet-unie en Bulgarije inziet. TRAMSTORING. Tengevolge van kortsluiting in de omge ving der Blauwpoortsbrug is hedenmorgen omstreeks kwart voor negen het geheele tramverkeer in de binnenstad, zoowel op de lijn der N.Z.HT.M. als die der H.T.M. volkomen stilgelegd. De interlocale trams reden tot aan het station en van de Haagsche zijde tot aan de Korevaarstraat, zoodat de passagiers gedwongen waren te voet door de stad te gaan. Na ongeveer een uur was het euvel verholpen en reden de trams weer door de stad. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht de heer A. N. Molenaar (Den Haag) j candidaats-examen geneeskunde de dames T. E. Wagter (Voorburg) en M. C. J. Heemstra (Haarlem! en de heeren A. ie Poole (Leiden). A. H. Wiebenga iBaarn), W. L Th Paulinl (Leiden) M. R. M. J. van de Voort (Leiden). F. J. Doornink (Leiden) en H. Goedhart (Den Haag); voor het doctoraal exa men rechten de heer G. A. Wagner Maas sluis l; voor het candidaatsexamen rechten de heeren G. L A. Neyenhuis (Woerden), H A C. Roem (Den Haag), M. Rutgers van der Loeff (Den Haagi; voor het candi daatsexamen Indisch recht mej. D. Munk Leiden WIJDINGSUUR „EX ANIMO." De Chr. Zangver. „Ex Animo" geeft as. Woensdagavond in de Pieterskerk een wij dingsuur. speciaal voor hen, wier mannen en vaders in militairen dienst zijn geroe pen. Het kerk- en kinderkoor zullen eenige toepasselijke liederen zingen, terwijl dr. J. Riemens het woord zal voeren. DANK- EN BEDESTOND VOOR HET CHRISTELIJK ONDERWIJS. Dr. P. Prins over „De kracht van onze kracht". In de Pieterskerk werd gisteravond de jaarlijksche dank- en bedestond voor het Christelijk Onderwijs gehouden, welke ook ditmaal belegd was door het Locaal-comité der Unie „Een school met den Bijbel". De voorzitter van het Locaal-comité, de heer v. d. Baan hoofd van de Chr. School aan het Plantsoen, heette allen welkom om vervolgens met een enkel woord te wijzen op den zegen, door God geschonken in de scholen met den Bijbel. Nadat de heer v. d. Baan allen bedankt had. die op eenigerlei wijze aan dezen avond hun medewerking wilden verleenen was het woord aan dr. P. Prins, geref. pred. te Dordrecht, die sprak over ,,De kracht van onze kracht" De kracht van onze kracht, aldus spr. is ons gebed. Aan de hand van 2 Kron 14 11 wees spr. op de donkere tijden van Israel. Wij zien in dien tijd, dat de koning van Israël, voor den strijd een gebed tot God opzendt. Aan de hand van een twee tal gedichten, wees spr. in het kort op het geen deze koning (Asa) belijdt en vervol gens waarvoor hij pleit in zijn gebed. Wij moeten ons in ons gebed, evenais koning Asa, machteloos weten en alles alleen van God verwachten. In het gebed dienen wij de dingen te zien in hun juiste proporties. Gods alsmacht te zien is levensnoodzaak voor elk Christen. Zijn al macht zij de grondtoon van ons bidden. Evenals koning Asa de vrijmacht van God heeft willen belijden, zoo moeten ook wij Gods souvereiniteit erkennen. Diep er van doordrongen moeten wij zijn, dat onze eigenlijke tegenstander mateloos sterk is, maar daarbij dienen wij tevens overtuigd te zijn van Gods almacht. Koning Asa. die vast weet te houden aan de verbondsbelofte Gods, heeft daardoor een vasten grond, waarop hij bouwt. Ook wij weten, dat God onze trouwe Vader is, op wien wij, ook in den strijd voor het chr. onderwijs, vast kunnen vertrouwen. Het verbond is de kracht van Asa. Dit verbond dient ook onze kracht te zijn Jezus Christus moet in ons persoonlijk leven het middelpunt zijn, dan zal alles goed komen en zullen wij sterk staan in den strijd voor het chr. onderwijs. Door vergeving te vragen en te ontvan gen. worden wij andere menschen met een vasten grond voor ons bidden. Onze Ver- bondsmiddelaar Christus Jezus is de grond waarop wij bouwen en bidden. Hij is onze persoonlijke verlossing en gezamenlijke Koning. Wij moeten, aldus eindigde spr., zoeken het Kruis van Christus, dat is het behoud van ons chr. onderwijs, de kracht van onze kracht en de sterkte van de Unie „Een school met den Bijbel." Het Geref. Evangelisatiekoor o.l.v. den heer P. I. de Maaker, zong vervolgens en kele toepasselijke liederen. De samenkomst werd besloten met het zingen van Ps. 33 8 en Ps. 89 8 waarna dr. Prins ln een gebed de nooden van het Christelijk Onderwijs aan God opdroeg. De zesjarige G. van G. is gisteren in een onbewaakt oogenblik in de Haarlem mertrekvaart gevallen. De jongen ver dween eenige malen onder water, doch met veel moeite slaagde de knaap er in een stok te grijpen, welke hem van den wal door eenige burgers en een politie-agent werd toegestoken, waarna hij op het droge kon worden getrokken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N V. „Stroomlijn" tot exploitatie van oc trooien. Nassauiaan 15. Oegstgeest. Uittredende Commissarissen: W. Th M. de Lestrieux, Den Haag; Chr. K. Visser, Delft; I. J. Struys. Den Haag; L. Sprey. Oegstgeest; C. H. M. J. J. van Nispen Nieuwe Gedelegeerd Commissaris: Mr.Ch. J. F. Karsten, Huizen. Gistermiddag is de 76-jarige wielrij der J. H. uit Zoeterwoude op den Zoeter- woudsche weg tegen een in een takel han gende hoeveelheid staafijzer gereden, welke dwars over den weg werd vervoerd. Daar de man over pijn in de borst klaagde, is hij door den E.H.D. ter onderzoek meegeno men naar het Acad. Ziekenhuis. Prof. dr. C. de Boer alhier en L. Deli- bes, assistent aan de Universiteit alhier zijn benoemd tot leden van de commissie welke belast is met het afnemen der examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid in de Fransche, de Italiaan sche en de Spaansche taal- en letter kunde. DAMMEN. LEIDERDORPSCHE DAMCLUB. De L.D.C. hield haar eerste vergadering als begin van het nieuwe seizoen. De aftredende bestuursleden werden herkozen met bijna alge- meene stemmen, terwijl in de vacature van A. Kruidenier, die wegens vertrek naar elders is afgetreden, werd gekozen de heer J. van San- dijk. die thans het secretariaat waarneemt. Als bijzondere aardige verrassing schonk de heer Kruidenier een wisselbeker voor het kam pioenschap van Leiderdorp, wat natuurlijk op hoogen prijs werd gesteld en onder dank aan vaard werd. Te circa 11 uur sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering met een opwekking om pro paganda te maken voor de damsport en de me- dedeeling. dat Woensdag 4 October de eerste speelavond gehouden wordt. EEN NIEUW MODEL VERYOERBEWIJS INGESTELD. Ten aanzien van het vervoer van mili taire verlofgangers is naar wij van offi cieele zij de vernemen het volgende vast gesteld: Met ingang van 1 October behoort voor het vervoer van militaire verlofgangers die per spoor moeten reizen en aanspraak kunnen doen gelden op vervoer voor rijks rekening, een nieuw model vervoerbewijs te worden verstrekt, waarvan de vereischte aantallen bereids aan de betrokken mili taire autoriteiten zijn verzonden. Ten einde het gebruiken van deze ver- voerbewijzen zooveel mogelijk te beperken, vooral indien het betreft groote vervoeren van verlofgangers, vertrekkende van een zelfde spoorwegstation naar een gemeen schappelijk station van aankomst, heeft de directie der spoorwegen op 51 stations z.g. militaire spoorkaartjes op crediet ver krijgbaar gesteld, welke aan de betrokken commandanten van de ter plaatse of in de nabijheid gelègen onderdeelen, op aan vrage. zullen worden verstrekt. Het reizen per spoor op een z.g. verlof pas. als geldig plaatsbewijs, zooals tot he den gebruikelijk was. is van 1 October der halve verboden en mede geldt dit ten aan zien van het vervoer per tram. autobus of boot. voor welke vervoeren in den vervolge de formulieren, resp. model No. 4. No. 4a en No. 12 moeten worden gebruikt, terwijl model No. 4 eveneens moet worden ge bruikt bij te verrichten dienstreizen per spoor. Mocht onverhoopt een commandant of militaire autoriteit geen of onvoldoende formulieren in zijn bezit hebben, dan kan nog van het thans geldende en in gebruik zijnde model (z.g. verlofpas), bij wijze van uitzondering, tot uiterlijk 10 October a.s. gebruik worden gemaakt, terwijl de ont brekende formulieren ten spoedigste aan het departement moeten worden aange vraagd en wel door den commandant van een regiment, een depot enz., met duide lijke vermelding van de vereischte aantal len van het betrekkelijke model. VERGADERING VAN TOERWAGEN- ONDERNEMERS. NAGEKOMEN. Java-New York Lijn. BANTAM 26 Sept van Batavia n. New York. KOTA TJANDI New York n. Java. 27 Sept. te Singapore. PA- LEMBANG, 27 Sept. v. Kaapstad n. New York Mij. Nederland. JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT, 28 Sept. v. IJmulden via de Kaap 11 Batavia. MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE, thuisr., 27 Sept. van Kaapstad. Silver-Java-Pacific ijjn. SAPAROEA. 26 Sept. van Calcutta te Portland, SIMALOER. 26 Sept. van New Orleans n. Kaapstad. Rott. Lloyd. SOEKABOEMI Uitr. 26 Sept. V. Suez. KOTA BAROE thuisr.. 27 Sept. te Gravesend. Holland-Amerika l(jn. BOSCHDIJK, Rdam n. New York, 28 Sept. uit den N. Waterweg. Toezicht van particulier bedrijf op rijksverkeersinspectie gewenscht. Onder leiding van den Nederlandschen bond van touringcarondernemers werd gisteren te Amsterdam een vergadering gehouden van ondernemers in het toer- wagenbedrijf ter bespreking van de moei lijkheden en bezwaren, die de ondernemers bij de bedrijfsuitoefening ondervinden. De besprekingen werden ingeleid door den secretaris van den bond, mr. J. C. L. Vlaanderen, die een overzicht gaf van den toestand in de bedrijven als gevolg van de overheidswege genomen maatregelen. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat de ernstige belemmeringen van de bedrijfs uitoefening, welke een gevolg is van het door de rijksverkeers-inspectie ingenomen standpunt, dat geen vergunning wordt ver leend voor ritten naar plaatsen, waarmede een verbinding met een openbaar middel van vervoer bestaat, oorzaak is, dat het aantal toerwagens vermindert. Vermindering van dit transportmiddel moet in het bijzonder in het belang van defensie ongewenscht worden geacht Be sloten werd de aandacht van den minister van defensie hier op te vestigen. De vergadering achtte het voorts nood zakelijk, dat een commissie van toezicht op de rijksverkeers-inspectie wordt inge steld, samengesteld uit ondernemers in het particuliere vervoerbedrijf. De commissie van advies, bedoeld ln de wet autovervoer personen, voldoet niet aan de eischen die men meent te mogen stellen. Het wordt onjuist geacht, dat een amb telijke -instantie volkomen vrij wordt gela ten ln de bepaling van de wijze, waarop zij haar taak zal uitvoeren en dat de belang hebbenden daarop niet den minsten in vloed kunnen oefenen. Nu de rijks verkeerslnspectie ook is aan gewezen voor de regeling van het goede renvervoer en derhalve het geheel motor- transportbedrijf van de inzichten der rijks verkeers inspectie afhankelijk is gesteld, spreekt de noodzakelijkheid van een toe zicht houdend college nog sterker. De vergadering legde haar meening ten slotte vast in een motie, die luidt: „De Nederlandsche bond van touringcar ondernemers, in vergadering bijeen te Am sterdam, overwegende, dat nu de rijks ver keers Inspectie ook is aangewezen als de Instantie voor regeling van het goederen vervoer en hiermede het geheele motor- transportbedrijf afhankelijk is gesteld van de Inzichten van een ambtelijke instantie, verklaart, het in het belang van het transportbedrijf noodzakelijk te achten.dat uit het particuliere vervoerbedrijf een commissie van toezicht op de gestie der rijksverkeersinspectie wordt ingesteld, aan welke commissie ruime bevoegdheden die nen te worden toegekend. EEN VREEMD VLIEGTUIG BOVEN ONS LAND. De Amerikaansche pers van hedenochtend bevatte het bericht, dat de Nederlandsche radio gisteravond het vliegen van een groote vloot van niet geïdentificeerde vliegtuigen over Nederland had gesignaleerd. Dit bericht is onjuist. Naar wij bij infor matie vernemen, heeft de Nederlandsche radio alleen vermeld, dat omstreeks half elf in den avond motorgeronk is waargenomen achtereenvolgens boven Steenwljk, Kampen en Elburg, welk motorgeronk afkomstig bleek van een vreemd vliegtuig. Dit vlieg tuig is, kort nadat het de opmerkzaamheid had getrokken, op groote hoogte gaan vlie gen, waardoor het niet meer waarneembaar was. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2