Engels-Frans-Duits Heeft iemand? FRY's Taalinstituiit LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 27 September 1939 De October-sterrenhemel in 1939 UIT DE BONTE WAERELD YISSCHERIJ-BERICHTEN LAND- EN TUINBOUW j Ds. A. J. Ruys overleden Beplantingspercentage bloembollen RECHTZAKEN MA1KT IIIItllTDi^! LEIDEN - RREESTRAAT 52 DANSSCHOOL „MEREL" Vakschool Ned. Kappersbond LAATSTE INSCHRIJVING ALLEEN THANS DOOR DEN MINISTER VASTGESTELD. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van economische zaken heeft besloten, voor de onder het bloem- bollensaneeringsplan vallende bloembol len, t-w. hyacinthen en tulpen, het be plantingspercentage voor het teeltjaar 1939 '40 vast te stellen op 50V. en dat voor narcissen op 100* hetgeen betee- kent, dat een kweeker gerechtigd zal zijn. een oppervlakte te betelen, voor zoover het hyacinthen en tulpen betreft, van 50'/. van de oppervlakte, waarvoor hij op 31 Juli 1939 teeltrecht bezat en ten aanzien van narcissen gelijk aan deze oppervlakte. EMERITUS-PREDIKANT VAN OEGSTGEEST. VERZAMEL KOMPOST'. Vele liefhebbers zijn gewend hun tuin In het voorjaar met kunstmest te be strooien. Oordeelkundig uitgevoerd, kan hiermee veel worden bereikt en is deze manier van mesten weinig omslachtig. Nu de oorlog is uitgebroken kan de aanvoer van de noodige grondstoffen voor hulp- mestbereiding, wel eens in gevaar komen en heeft de Regeering het noodig geoor deeld een inventaris op te maken van de aanwezige voorraden. Nog levendig staat ons voor den geest de toestand in dit op zicht in de jaren 1914—18 en daarna, waar bij groot gebrek aan kunstmest zich deed gevoelen. En al is de fabrikatie van deze voor land- en tuinbouw zoo nuttige stoffen er sedert genoemde periode op vooruit ge gaan, geheel onafhankelijk van het buiten land zijn we in Nederland in deze niet. We weten wat dat wil zeggen, vooral wanneer de oorlog eens lang mocht duren. Ons be toog komt in het kort hierop neer: weest zuinig met mest. En dit geldt voor alle be zitters van tuinen, dus ook voor hen die geen dieren bezitten en dus geen mest, wel ke ook, kunnen verzamelen. Want in eiken tuin is een mestbron aanwezig. Reeds eer der wezen we er op dat het nu zaak is al het verteerbare afval op een hoop te bren gen ais er maar geen lastige wortelstokken in voorkomen, waarmee lastig onkruid door den tuin wordt verspreid. Nu er overal groenten worden gerooid en paden en bed den worden gezuiverd van onkruid, dient dit afval zuinig bewaard. Bijv. op een plek in de schauduw, ergens achter struikgewas waar het niet direct in het zicht ligt, daar werpt men het op een hoop. Wie daarvoor in zijn tuin geen goede plaats heeft kan een kuil graven, bijv. vierkant of langwer pig en niet zóó diep dat er grondwater in komt te staan om hier al het bedoelde afval in te brengen. Vaak zagen we zoo'n gelegenheid gedekt met een deksel, zoodat niets het gezicht bederft en de insecten opeen afstand blijven. Ook behoef t men voor kwalijk riekende gassen niet bevreesd te zijn, wanneer men de hoop met een dun laagje aarde dekt, telkens wanneer afval is opgebracht. Ook boombladeren kunnen op zoo'n hoop gebracht, hoewel het ook aan beveling verdient deze apart te verzame len. Vooral eiken- en beukenblad vergaat niet zoo vlug als het hierboven genoemde afval en bevat bovendien looizuur. Vooral als men dit afval zóó bewaart, dat de hoop eens kan worden doorgewerkt, zal men er zich over verwonderen, hoe dit alles ge makkelijk verteert tot donkergekleurde kompost, vooral wanneer de vorst er haar invloed op kan uitoefenen. Wanneer in het voorjaar de tijd van mesten en spitten aankomt, heeft men in deze specie een prachtig mestmateriaal, hetwelk op alle gronden van groot nut is. Sommige lief hebbers hebben de gewoonte den inhoud van de beerput er door heen te mengen, waardoor de voedende waarde er niet min der op zal worden. Kan men er, laagsge wijs de mest van kippen, duiven of konij nen doorwerken des te beter. Maar ook van deze kompost alleen moet de voedende waarde niet onderschat worden. En bij kunstmest heeft deze kompost nog dit voor dat het den bouwgrond verrijkt met humus of teelaarde. Niet alleen worden daardoor lichte zandgronden meer samenhangend en waterhoudend en zware, stugge gron den beter voor lucht en warmte toeganke lijk, ook het bacterieleven in den bodem komt op betor peil, iets wat voor de ge- heele omzetting in den grond van veel be lang is. Het vergaan van de op zoo'n kom- posthoop verzamelde afvalsoorten kan wor den bespoedigd door er steeds een weinig gebluschte kalk door te mengen. Het is dan evenwel gewenscht, om verlies van het zoo kostbare stikstof te voorkomen, de hoop telkens met een dun laagje aarde af te dekken. Zooals boven opgemerkt kan alles, wat gemakkelijk verteert, op een komposthoop worden verzameld, dus ook het afval van de keuken. Asch en roet mengt men er liever niet door. Deze stoffen bevatten wel zooveel plantenvoedsel dat het de moeite loont ze te verzamelen. -.laar dit doet men het liefst in een gat in den grond, wat met een luikje kan worden afgedekt voor de regen. Onderzoekingen aan proefstations hebben aangeioond dat op een goede ma nier verzamelde en bewaarde kompost, wat betreft de plantenvoedende waarde r.iet veel achter staat bij die van stalmest. En KANTONGERECHT TE DELFT. De kantonrechter te Delft heeft C. J. K. te Zoetermeer veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens overtre ding der Crisis Tuinbouwwet; J. M. V. te Oegstgeest tot f 1.boete subs. 1 dag hech tenis wegens overtreding Politieverordening te Delft; J. D. te Zoetermeer tot f 150 boete subs, een maand hechtenis wegens overtre ding Melkbesluit; J, P. J. K. te Wassenaar tot f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis wegens opgeven van valschen naam; J. M. v. d. T. tot f 3.boete subs. 3 dagen hechtenis; C. Th. V. tot f 10 boete subs. 5 dagen hechte nis; J. P. J. K. te Wassenaar tot f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. Ds. Ruys. Gisteren is te Utrecht in den ouderdom van 86 jaren overleden ds. A. J. Ruys, eme ritus-predikant der Ned. Herv. Gemeente van Oegstgeest. Ds. Ruys is geboren in het jaar 1852, stu deerde aan de Universiteit te Utrecht, waar na hij candidaat werd in Gelderland in 1876. Met ingang van 8 October 1876 werd hij benoemd tot predikant te Hollandscheveld (Dr.i, in 1880 werd hij predikant te Scher- penzeel, waarna ds. Ruys in het jaar 1888 tot predikant te Oegstgeest beroepen werd. Hem werd emeritaat verleend met ingang van 15 November 1923. Het heengaan van ds. Ruys zal de oudere lidmaten der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest ongetwijfeld sterk treffen. Ds. Ruys was in zijn gemeente zeer bemind; hij was een echte dorpspredikant in de ouderwetsche en zéér goede beteekenis van het woord. Ds. Ruys kende alle leden zijner gemeente, bij wie hij zéér geliefd was, van zeer nabij en stond bekend om zijn veelvuldig en ge trouw huisbezoek. Ds. Ruys was bijv. tot nu toe gewoon, om jongelieden in Oegstgeest, die belijdenis des geloofs hadden afgelegd een briefkaart te zenden .aldus zijn gehechtheid toonend aan Oegstgeest, waaraan hij zich door zijn lang jarige werkzaamheid als voorganger, nauw verbonden gevoelde. Ds. Ruys droeg de ge meente van Oegstgeest dan ook een bui tengewoon warm hart toe en stond nog steeds met velen in die gemeente in con tact. De thans overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal volgens zijn laatsten wensch a.s. Zaterdag plaats vin den op de begraafplaats „Het Groene Kerkje" te Oegstgeest, na afloop van den te 2 uur in het Kerkgebouw te houden Rouwdienst. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Beleedigingen. Tijdens een vergadering te Voorschoten zou een predikant, die daar een rede kwam houden zich beleedigend over Hitier hebben uitgelaten. Er was proces-verbaal tegen hem opgemaakt nadat in eerste instantie de zaak was aangehouden voor een nader onderzoek, deelde de Politierechter thans mede dat er geen volledige duidelijkheid was gebleken omtrent hetgeen precies was gezegd. Ook de verbalisant, de veldwachter Hilgersum gaf toe dat een misverstand mo gelijk is, terwijl de predikant, ds. B„ ont kende een beleediging te hebben willen uiten. De Officier achtte geen bewijs geleverd voor het feit, en vorderde vrijspraak. De Politierechter besloot hiertoe. Brandgevaar. Roekeloos zou en boomkweeker te Bos koop hebben gehandeld door een hoop vuil nis en takken in brand te steken. Als ge volg hiervan waren op een aangrenzend stuk land van N. v. d. M. rietmatten, die op een partij steenen lagen, in brand geraakt. De kweeker stond nu terecht, maar vond dat hij niet roekeloos heeft gehandeld. Het zat tegen, vond verdachte, want het was niet te berekenen dat iets dergelijks kon gebeuren. De Officier eischte f 75 boete subs, 75 dagen hechtenis, omdat hij de handeling toch gevaarlijk vond. De Politierechter veroordeelde tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Kostganger bestolen. Een inwoner van Nieuwerbrug had een fiets gestolen van een kostganger. Die fiets had hij in Den Haag verkocht. Voor dezen diefstal moest hij terecht staan, doch hij liet verstek gaan. Hij had bij de politie een bekentenis afgelegd. De Officier vorderde tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf, want verdachte is reeds vijfmaal veroordeeld en de laatste maal tot drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot de ge vraagde straf. Sier 3* grootte, o» k»ia« Ster 2* grootte. Ster I* m Melkweg HAAGSCHE POLITIERECHTER. uit bovenstaande blijkt, dat voor een kom- postvorming geen kostbare hulpmiddelen of werkzaamheden noodig zijn. In eiken tuin heeft men er derhalve gelegenheid voor en het is geen overdrijving, wanneer we opmerken dat op menige plaats nog veel te veel verloren gaat. Is dit in normale tijden niet te verantwoorden, nu we weer in een „crisis" zitten en wie weet hoelang, mag niets van ceze mest verloren gaon. Want uit bovenstaande valt af te leiden dat deze kompost de stal- en de kunstmest beide kan vervangen. En waar men regel matig met verteerden afval mest, zal men de ondervinding opdoen dat de grond steeds beter, steeds „moeriger" wordt, wat in hoofdzaak is toe te schrijven aan het verhoogde humusgehalte, maar ook aan het feit, dat de voedende bestanddeelen niet in één jaar worden opgebruikt, zoodat er iets van overblijft. We besluiten met ons begin: verzamel kompost! Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: Tuinbouw. De onbeheerde fiets. De arbeider G. H., uit Noordwijkerhout, had zijn fiets te Noordwijk neergezet. Hij kwam tot de ontdekking dat na eenigen tijd zijn fiets gestolen was. De dader, een inwoner van Lisse, stond nu terecht en hij bekende. De benadeelde vroeg om schade vergoeding, want hij had eenigen tijd een fiets moeten huren. De Officier vorderde tegen verdachte, omdat hij nog niet eerder is veroordeeld, thans een geldboete van f. 25.subs. 25 da gen 'hechtenis. De Politierechter veroordeelde verdachte conform dezen eisch. Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland op 1 October 1939. des avonds te acht uur middelbare tijd, is ne gen uur zomertijd, of 20 h 38 min. sterretijd. DE ZON. De declinatie van de Zor neemt deze maand verder af, van 2 gr. 45' Zuid tot 13 gr. 45' Zuid, dientenge volge neemt de middag hoogte of meridiaanhoogte af van 35 gr. 15' tot 24 gr. 15' en de dagboog van 11 h 41 min. tot 9 h. 45 min.; de tijden van opkomst en on dergang zijn onderscheiden lijk voor den eersten en den laatsten dag der maand 5 h 59 min. en 17 h 40 min. en 6 h 51 min. gn 16 h. 36 min. DE MAAN. De schijngestalten zijn In October 1939: 6 Oct. Laatste Kwartier: 12 Oct. Nieuwe Maan; 20 Oct. Eerste Kwar tier en 28 Oct. Volle Maan; ook ditmaal zijn er slechts twee van deze schijngestal ten op ons kaartje te zien; de andere vallen buiten den kaart rand. DE PLANETEN. Venus staat nog steeds te dicht bij de zon. Mars is even door den meridiaan op net oogenblik. waarvoor ons kaartje geteekend werd: zijn helderheid is —0,8. Zij is avondster in den Steenbok. Jupiter, helderheid 2.4, is avondster in de Visschen. Saturnus staat nu vlak bij de Volle Maan van den 28sten; haar helderheid is 0,2. ALGEMEENE OPMERKINGEN. Van 1820 October is er de vallende ster renregen van de Orloniden; de radiant of het uitstralingspunt ligt buiten ons kaartje, in het NNO tusschen de Tweelingen en den Stier, benoorden Orion. Het is een tamelijk veelvul- Wcttelijk iogescbrevcrf bij bet1 Bureau Vi Industriccleo Eigendom onder No. 64222' c EERSTE KV? MILLE MAAN LAATSTE KVMEnEE MEUVE HAAN ZUID VENUS® RAUS© JUPITER® SATURNUS dige sterrenregen: een gemiddelde van 21 „val lende sterren" per uur heeft men waargeno men. De beweging dezer meteoriten aan de sfeer is tamelijk snel. MAANSVERDUISTERING. In den nanacht van den 28sten October Is er zoo goed als totale maansverduistering; te 5 h 14 min treedt de maan in den schaduwkegel der aarde; te 6 h 56 min. is de verduistering van de maan practisch gesproken compleet en te 8 h 28 min. is de maand weer geheel vrij; in ons land is slechts tot aan den maans- ondergang, op 6 h. 50 min., dit schouwspel te volgenwie het er voor over heeft althans, zoo vroeg op te staan. (De zonsverduistering van den 12den October is in Nederland onzichtbaar. - Red.). GEOGRAFISCHE MERKWAARDIGHEID. Het overlijden van een zeer bescheiden burger uit Praag zou zeker nimmer in het bijzonder de aandacht hebben getrokken, wanneer het grafschrift, dat vrienden op de eenvoudige steen lieten aanbrengen, niet zoo merkwaardig was. Het luidde aldus: „Hier ligt Josef Peterka; hij werd geboren in Oostenrijk, hij leefde in Tsjecho-Slowa- kije en hij stierf in Duitschland. In zijn ge- heeie leven heeft hij niet eenmaal Praag verlaten." Waarin het tempo der gebeurtenissen de zer dagen op wrange wijze weerspiegeld wdrdt. groot. Hoe groot het probleem wel is blijkt uit de mededeeling van het ministerie van. binnenlandsche zaken, volgens hetwelk de staat jaarlijks minstens 20 tot 25 millioen. kronen voor alle mogelijke moeilijkheden, nabestellingen, verkeerde bestellingen enz. moet uitgeven. De genoemde mededeeling houdt tevens in dat het te wenschen zal zijn dat alle dragers van deze veelvuldig voorkomende namen binnenkort verplicht worden hun familienaam te veranderen. Of dit plan werkelijk ten uitvoer kan worden gebracht is nog onzeker, want tot dusverre zijn er nog slechts heel weinigen, die aan dit verzoek gevolg zouden willen geven en in de kranten protesteeren de verschillende „Jansens" dan ook heftig tegen de naamsverandering. IJ MUIDEN. 27 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot f. 1.60—1.50 per KG.; Tong f.2—1.06 per KG.; Kleinschol f.3112.50 per 50 KG.; Bot f.9—5.40 idem. Besomming: KW. 133 f.72. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb in Juni Gloxineaplanten ge kocht. De bloemen en bladeren zijn verwelkt. Hoe moet ik hiermee verder handelen? P. P. N. te L. Antwoord: De Gloxinea is, zooals u al op merkte, een knolgewas. Deze knol is nu in winterrust gegaan en u dient hem in den pot te bewaren. Gedurende den winter zet u de potten koel. maar vorstvrij, desnoods in het donker en geeft geen water. In Maart verwij dert u de oude aarde en dito wortels en zet de knollen in verschen grond, welke u het best voor dit doel bij een bloemist koopt. U zet dan alles goed in het licht, liefst in een ver warmd vertrek en houdt de aarde vochtig. Dc knollen maken dan nieuwe bladeren en bloe men. Vraag: Heb een zelf gezaaid oranjeappel- boompje. Dit heeft gebloeid, maar de bloemen vielen er af. Wat kan hiervan oorzaak zijn ge weest? P. P. N. te L. Antwoord: Het is moeilijk daarvan de juiste oorzaak op te geven. Geef de plant in het a.s. voorjaar versche aarde en houdt haar koel. zoodat het gewas niet slap en gerekt wordt. Om mooi afgerijpte takjes te krijgen doet u goed de plant vooraf half Mei buiten te plaatsen met den pot in den grond. Liefst op een zonnig, voor wind beschut plekje. Bij droog weer geregeld gieten. Vraag: Kunt u ook meedeelen. wanneer de peren Fondante de Thirriot en Fondante de Charneux boomrijp zijn en dus moeten ge plukt? C. v. d. E. K. a. d. R. Antwoord: Beide soorten zijn eind Sep tember boomrijp en kunnen dus" geplukt. De droge, warme zomer heeft voor vele soorten de pluktijd nog eenigszins vervroegd, zoodat het zaak is met het afnemen niet langer te wach ten. Vraag: Heb aan mijn maïsplanten kolven, i Kan ik deze maïs aan de duiven voeren cn i wanneer zijn de kolven rijp? i G. de G. te L. Antwoord: De zaden zijn rijp. wanneer ze geel en vast zijn. U kunt de kolven flink aan de planten laten afrijpen als u maar oplet voor de vogels, want die halen graag de rij pende zaden er uit. Meestal is het zaak dc kolven flink te laten nadrogen, wat u doet door ze ergens op te hangen, nadat de buitenste bla deren zijn verwijderd. Heeft uw soort groote zaden, dan zullen ze vermoedelijk voor uw vogels fijn gemaakt moeten worden vóór het gebruik. De arbeid mag in het algemeen in winkels niet langer duren dan negen en een half uur per dag en drie en vijftig uur per week. Vragen op Tuinbouwgebied aan dc Redactie onder motto „Tuinbouw". DE VERSTANDIGE PAD. De pad „Teddy", die dokter Fred Sidney uit New-York in zijn menagerie heeft, is dezer dagen in San Francisco losgelaten en dokter Sidney is van meening, dat hij dwars door Amerika den weg naar huis terug zal vinden. De pad is al zeer oud; dokter Sidney heeft hem dertig jaar ge leden, toen hij nog student was, gevonden. Soms verdween het dier uit den tuin van de ouders van den jongen student, doch kwam steeds weer terug. Later begon dokter Sidney zich toen voor de vraag te interesseeren of ook padden eenzelfde instinct bezitten als honden en hij begon met zijn „Teddy" te experimen teeren. Hij bracht hem vijf mijlen ver van huis en zette hem op straat neer. Den vol genden dag stond de pad weer voor zijn deur. Talrijke van dergelijke experimenten volgden, alle mogelijke moeilijkheden kwa men er bij „Teddy" vond steeds weer den weg naar huis. Eindelijk bracht men den pad 40 mijlen ver weg. Ook ditmaal kwam hij terug, al hoewel hij nu 8 volle dagen voor de reis noodig had. Dokter Sidney is er van over tuigd, dat dit zesde zintuig van den pad ook in staat zal zijn het dier den geheelen weg dwars door het continent te leiden Toch zal „Teddy" dezen grooten afstand niet korter dan in twee jaar kunnen af leggen. DE JANSENS VAN ZWEDEN. Zooals wij in Nederland het probleem „Jansen" kennen, heerscht er in Amerika een zeer ernstig en volkomen onoplosbaar Smith-probleem. Millioenen menschen dra gen in de Vereenigde Staten dezen naam en daar onder komen natuurlijk tienduizenden met denzelfden voornaam voor. De wirwar, die daardoor voor de autoriteiten, post beambten enz., ontstaat, is onmetelijk. Ook andere landen hebben hun moeilijkheden op dit gebied, doch interessant is hoe het zelfde probleem in Zweden, waar de „Jan- sens" Johannsson, Ericsson, Peterson, Karls- son heeten, zich ontwikkeld heeft. Er bevin den zich in Zweden minstens zooveel men schen met deze namen als er in Amerika Smith's te vinden zijn. Alleen al in het Stockholmsche telefoon boek vindt men 4525 Anderssons, 3757 KarLssons, 4129 Johannsons en 3743 Peter sons. In geheel Zweden wonen niet minder dan 30.000 Ericssons en ook hier komen dezelfde voornamen zeer dikwijls voor, het geen de moeilijkheden natuurlijk nog ver- AMSTERDAM. 27 Sept. Veemarkt 284 Vette Kalveren, le kw. 5460. 2e kw. 4452, 3e kw. 36—42 et. per kg. levendgewicht. 50 Nuchtere kalveren 812 p. st.; 135 Varkens, Vleeschvarkens, wegende 90110 kg. 7778. zware varkens 7677, vette varkens 7475 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP. 26 Sept. Coöp. vereen. „De Bosk. Velling". Rozen per bos: Pechtold 1530 ct.; Wendland 3055 ct.; Hadley 4060 ct.; Briar- clif 2045 ct.; Florex 3550 ct.; Butterfly 20 36 ct.; Rosalandia 2035 ct.; Edith Helen 1530 ct.; Gloria Mundi 2442 ct.; Ellen Poulsen 16 30 ct.; Rosa Mundi 30—54 ct Mevr. v. Straa- ten v. Nes 1022 ct,; Ingar Olsson 3262 ct. Diversen per bos: Chrysanthen, gr.-bloemig. 40 80 ct.; Idem, tros 59 ct.; Acerblad 16 ct.; Sneeuwbessen 2032 ct.; Physalis Francetto 6 13 ct.; Clematis Durandi 1530 ct.; idem, Prins Hendrik 6080 ct.; idem The President 35 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 26 Sept. Eigen heimers, groote f.34.40; bospeen f. 2.504.50: waspeen 3065 ct.; kroten 4060 ct.; Prinsesse- boonen f.1115; snijboonen f.610 per 100 KG.; groene kool f.2.604; uien f. 1.25—1.75. KOUDEKERK. 27 Sept. E.VJC.R. - Aanvoer 1620 stuks kipeieren en 30 pond boter. Prijzen kipeieren f4.905.40; boter 6769; kaas 29 31; kippen 5580; hanen 6070: konijnen 75 90 ets. LEIDSCHENDAM. 26 Sept. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 2.503.40, 2de soort f. 1.60 2. 3de soort f. 11.50; gele komkommers. 1ste soort f. 34.60. 2de soort f. 2.103, 3de soort f. 1.30—2.40; kropsla, 1ste soort f. 0.50-1.10; peen f. 2.503.60; tomaten, midd. f. 2.202.40. groote ronde f. 2 402.60, 2de soort. f. 22.20, 3de soort f.2. andijvie per 100 f. 0.501.20; spinazie per 4 Ko. 4659; postelein f. 4.906.20; snijboonen 1417; spercieboonen 718; prei 22.40; selde rie 3060; meloenen 511; druiven 89.20. NAALDWIJK. 26 Sept. Bond Westland. Ali cante 1417 ct.; Golden Champion 1820 et. per KG.; snijboonen 1217 ct. per KG.; dubb. boonen f. 1.501.90, zonder draad; idem met draad f. 1.351.40 per 15 KG.; tomaten A 60— 75 ct.; B 75 ct. per 12^ KG. NAALDWIJK. 26 Sept. C.C.W.S. Pelargonium f. 5.80—6.50, licht, rose f. 1.50—3.10; Puiling f.8— 11; Page f.712; Japansche Lelie f. 2.40—2.70; Gerbera f. 3.103.70 per 100; Freesia 826 ct,; Troschrysanthen 614 ct.; Plumosa 721 ct.; Sprengerie 8—13 ct. per bos. NIEUW-VENNEP. 25 Sept. Aangevoerd 5060 kipeieren, prijs f. 4.905.70; 950 heneieren, prijs f. 3.404.00. WOERDEN. 27 Sept. Kaasmarkt. 1ste kwal. met rijksmerk f.3538. 2de kwal. met rijksmerk f3034zware tot f40. Handel matig. WOERDEN. 27 Sept. Aanvoer 365 partijen kaas; le kw. 3538. last van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vet- vormingof de schadelijke gevol gen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en inge wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.06. Dubbele flacon f1;75 bij apothekers en vakdrogieten. Spreken, lezen en schrijven, volgens FRY's zeer gemakkelijke methode ad f. 10.per 3 mnd. Nieuwe clubjes beginnen nu Vraagt inlichtingen. Gratis prospectus. INGANG VROUWENSTEEG. 5778 Gevraagd worden nog enkele DAMES voor cursus eerstbegin- nenden. - Oud-leerlingen, welke zich voor Oct. laten inschrij ven, genieten belangrijke reductie. Aanv. der lessen begin Oct. Inlichtingen dagelijks aan de school HOOGEWOERD no. 87. 7763a voor Patroons en Personeel cursus voor Diploma Vestigings- eisch vakbekwaamheid, op DONDERDAG 28 SEPTEMBER, 's avonds 9 uur in Café DE HARMONIE, Breestraat, alhier. 7759a HET VAKSCHOOLBESTUUR IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII LU die advertenties op het gebied van geneesmiddelen en genees wijzen, waartegen bij de Commis sie van Controle geen bezwaren bestaan, worden in het Leldsch Dagblad opgenomen Het Secretariaat van bovengenoemde Commissie is gevestigdSegbroeklaan no. 33 - Den Haag 6l|illlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllll"llll!ü 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8