Spanning en Ontspanning Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 27 September 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Het Fransche legerbericht Selter vliegt weer naar Moskou Het Duitsche legerbericht De strijd in China Geheimzinnige diefstallen Stadsnieuws BEURSOVERZICHT MAIKT EEKKWÏIK Het Fransche legerbericht van hedenmor gen luidt: De nacht was kalm. De vijandelijke artil lerie heeft geschoten op het achter onze linies liggende gebied van Wissembourg EEN TOCHT LANGS HET FRONT. De „Times" neemt een artikel over van een specialen correspondent van het Deen- sche dagblad „Polltiken" die na een drie- daagsch bezoek aan het Duitsche Westelijke front schrijft: Enorme massa's Duitsche troepen van het Oostelijk front zijn thans geheel gereed achter de Slgfriedlinie. De meeste man schappen zijn geconcentreerd in het gebied ten Noorden van Wissembourg, Saarbrue- cken, Duttweiler en Saarlouis. Aken is thans bijna geheel leeg, evenals de meeste steden langs de Siegfriedlinie. Tallooze treinen vervoeren vrouwen en kinderen, ouden van dagen en invaliden naar Mainz en Frank fort aan de Main, vanwaar zij in kleine groepjes over geheel Duitschland worden verspreid en bij voorkeur naar vrienden of bloedverwanten worden gezonden. Nergens ziet men gasmaskers en de bevolking gelooft niet. dat er eenig gevaar uit de lucht te duchten valt. EEN BRITSCHE BESCHOUWING. Het Engelsche Reuterbureau meldt: Daar de activiteit zich over de geheele Siegfriedlinie ontwikkelt, blijkt meer en meer de waarde van de geallieerde lucht- verkenningen, waarbij vliegtuigen tot ver achter het Duitsche front doordringen. Het Fransche opperbevel is, naar wordt gemeld, vol bewondering voor de koninklijke luchtstrijdkrachten, zoowel voor wat betreft de kwaliteit der toestellen als voor wat aan gaat de bedrevenheid der piloten. De Franschen beschouwen de berichten van verleden week, waarin gesproken werd van een concentratie van 1200 tot 1500 Duitsche vliegtuigen aan het Westelijk front als overdreven. Bij de geallieerde ver kenningsvluchten, welke de laatste dagen boven Duitsch grondgebied werden gemaakt, werd verrassend weinig tegenstand geboden, vandaar dat men vermoedt, dat de vroegere schattingen over de Duitsche luchtmacht overdreven waren of dat de verliezen in Polen ernstiger waren dan werd veronder steld. Er is een groote bewondering voor de verdediging van Warschau door de Polen ondanks de branden en het levensmiddelen gebrek. Gemeld wordt, dat Poolsche guerillatroe- pen langs de rivier San optreden en het er den Duitschers op de flanken in hun ver bindingen lastig maken. Militaire opmerkers zijn van meening. dat de Duitsche verliezen in Polen niet veronachtzaamd kunnen wor den. Fransche waarnemers zeggen, dat de nieuwe Duitsche troepen aan het Westelijk front—trit het binnenland van Duitschland komen en zeer zeker niet uit Polen. Een Estlandsche deputatie is onder lei ding van Selter naar Moskou gevlogen, al dus verneemt de correspondent te Stock holm van Polltiken uit Tallinn. De correspondent meldt ook, dat de sov- jetregeering van Estland een nieuwe han delsovereenkomst en het gebruik van een Oostzeehaven als vlootbasis heeft geëischt. DE POOLSCHE PETROLEUMPRODUCTIE VOOR DUITSCHLAND. De productie van de Poolsche olievelden bedroeg over 1938 in totaal 506.850 ton ruwe olie. meldt de „Financial Times". Gezien de kleine stijging van de productie gedurende de eerste maanden, zou men in normale omstandigheden voor dit jaar een totale productie van ongeveer 520 000 ton hebben kunnen verwachten. In welk opzicht zou nu de Poolsche pro ductie voor Duitschland van belang kunnen zijn? Indien men aanneemt, dat de produc tie van alle Poolsche olievelden op het re cente peil zou blijven, dan zou de produc tie slechts 7 procent bedragen van de totale Duitsche behoefte in vredestijd. Het is echter verkeerd te veronderstellen dat de geheele productie door Duitschland zou kunnen worden overgenomen. De handha ving van een deel der Duitsche gemotori seerde troepen in het bezette gebied eischt, naast de voorziening in de behoefte van de burgerlijke bevolking, een aanzienlijk deel der productie op. Bovendien is het nog lang niet zeker, dat Duitschland de beschikking zal krijgen over alle Poolsche olievelden. De vastgestelde demarcatielijn brengt namelijk vele van de voornaamste olievel den onder Russische controle. Het belang rijkste oliegebied bevindt zich in de buurt van Drohobycz, hetgeen in Russische han den is. Ondanks een daling in de productie in dit district bedroeg het aandeel in de totale opbrengst van het land in 1938 on geveer 65 procent. Op de tweede plaats volgt het district Jaslo dat voor 27 procent deelnam in de landsopbrengst van 1938. Dit laatste gebied is in Duitsche handen. Moeilijk is op dit oogenblik te zeggen, in hoeverre de petroleumvelden en de raffina- c rijen (welk aantal ongeveer 28 bedraagt) geleden hebben onder de gevolgen van den oorlog. Niet onwaarschijnlijk is het. dat de Polen zelf verwoestingen hebben aange bracht. bij het oprukken der Duitsche en Russische legers. Geheel afgezien van deze feiten is het niet. waarschijnlijk, dat de Poolsche olie- productie in de door Duitschland bezette gebieden belangrijk vermeerderd kan wor den. In de voorziening der Duitsche behoeften zal deze productie slechts van onderge schikt belang zijn. pen de met de sovjet-regeering overeen gekomen demarcatie-lijn. Van de uit el kander geslagen deelen van het Poolsche leger, die zich nog tusschen de Duitsche en de opmarcheerende Russische troepen bevinden, werd gisteren ten Oosten van Bilgoraj de 41ste Poolsche divisie en een caveleriebrigade gevangen genomen. De bij het begin der strijdhandelingen als open stad beschouwde en dienovereen komstig gerespecteerde hoofdstad van Po len is door de maatregelen van den com mandant het herstel van de oude ver sterkingen en de wapening van deelen der burgerbevolking in een vesting veran derd. De aanval daarentegen heeft giste ren in het Noordelijk deel dc eerste, in het Zuidelijk deel de tweede forten linie in ons bezit gebracht. Onder den indruk van deze aanval len heeft de Poolsche commandant vanochtend de overgave der stad en van de bezetting aangeboden. De opperbevelhebber van het leger heeft generaal Blaskowitz opgedragen de onderhandelingen over de overgave te leiden. Het luchtwapen heeft militair belang rijke doelen te Modlin aangevallen. IN HET WESTEN. In het Westen is slechts geringe ge vechtsbedrijvigheid voorgekomen. De vijand verricht langs het geheele front schans werk. Twee Fransche vliegtuigen werden in luchtgevechten boven Freiburg en Sigma ringen omlaaggeschoten. AANVAL OP BRITSCHE SCHEPEN. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben gisteren met succes in he£ middendeel van de Noordzee Engelsche zeestrijd krachten. slagschepen, vliegkampsche pen, kruisers en torpedojagers aange vallen. Behalve een vliegkampschip, dat vernield is, zijn verscheidene zware treffers op een slagschip waargenomen Onze vliegtuigen hebben geen ver liezen geleden. VON RIBBENTROP PASSEERT KONINGSBERGEN. De Duitsche Rijksminister van buiten- landsche zaken von Ribbentrop is vanoch tend om kwart over elf op het vliegveld van Koningsbergen aangekomen. Na een kort oponthoud werd de vlucht naar Moskou vervolgd. SUCCESSEN DER JAPANNEEZEN. Ten Noorden van Tsjangsja, de hoofd stad der provincie Hoean, zijn de Japansche strijdkrachten vanochtend door de Chinee- sche linies gebroken. De Japansche troepen trekken op Tsjangsja samen. De Chineezen hebben volgens dit bericht 3700 dooden op het slagveld achtergelaten. Een Japansch bericht zegt: De Japansche troepen dringen thans voort in de richting van Sjangsja de hoofd stad van de provincie Hoean. Nadat de Japansche troepen op 25 dezer de Sintsiang zijn overgetrokken, hebben zij een vernie tigenden slag toegebracht aan tien divi sies uit Tsetsjoean. De Chineezen verloren 8200 dooden en de Japanneezen maakten 16 kanonnen, 95 mitrailleurs en 750 geweren buit. GEEFT WARSCHAU ZICH OVER? Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten naderen de Duitsche troe EEN ROBOT, DIE DE POLITIE WAARSCHUWT. In Glasgow heeft een mecanicien, Wil liam La very geheeten, in vier jaren tijd een kunstmatige huisknecht geconstrueerd, die werkelijk wonderbaarlijke dingen kan verrichten. Deze electrische man, dus een robot, opent en sluit de deur, maakt het licht aan en maakt het in de kamers, waar het voor niets brandt uit. Hij kan de poli tie waarschuwen en is van zulke gevoelige electrische stralen voorzien, dat het niet mogelijk is een stap door de uitgang van de woning te doen, waar de electrische huisknecht de wacht houdt. Thans werkt Lavery aan een bijzondere robot voor ju weliers. opdat deze rustig 's nachts hun za ken alleen kunnen laten, zonder zich te bekommeren om hun kostbare ringen en andere sieraden. Bovendien wordt er op het oogenblik een huisknecht vervaardigd, die tegelijkertijd op verlangen de op til zijnde weersverandering kan vertellen. De mensch maakt het zich steeds gemak kelijker. VLIEGENJAGER. Amerika is het land der onbegrensde mogelijkheden; dat weet men nu zoo lang zamerhand wel. Doch dat zelfs de dagelijk- sche bezigheden tot de excentriekste be roepen worden gemaakt, gaat toch wel heel ver. Iedere huisvrouw gaat wel eens op vlie gen jacht ten einde te voorkomen, dat deze niets ontziende Insecten zich op haar pro- duoten der kookkunst neerzeten, doch in Amerika heeft men er zelfs een beroep van gemaakt, want in Hollywood leeft een zekere mijnheer Steven Finnigan, die bij iedere filmopname tegenwoordig moet zijn om op ieder oogenblik de hinderlijke vlie gen uit de studio te verdrijven. Hij moet er voor zorgen dat er geen enkele vlieg op of voor het gezicht van een filmster verschijnt, want dit zou een groote schadepost be tee kenen. daar dan de film overgedraaid moet worden. Nu zou men dsnken. dat dit het werk van een jongsten bediende kan r.Vjn en dat dit ook volgens deze maatstaf be taald wordt, doch dit is geenszins het geval. Vast staat, dat de heer Finnigan hiervoor een vorstelijk salaris ontvangt. door J. P. BALJÉ. Kwesties van zuiver zakelijken aard hiel den mij al een week of drie aan de Rivièra bezi|. Nu behoeft het geen betoog, dat de Riviera wel een bij uitstek aantrekkelijk oord is, om door zaken te worden bezig ge houden, maar er was zoo'n zonderling, on bestemd gevoel in me, dat mij waarschuwde voor een onaangename dreiging. Ik kon dat gevoel niet van me afzetten, het was on definieerbaar. maar niettemin permanent aanwezig en ik werd er zelfs een tikje ge jaagd en onzeker door. Zelfs tijdens de heerlijkste autorit langs de Grande Cor- nlche, of het verfrisschende bad in de prachtige Baie des Anges liet dat gevaars- gevoel mij niet met rust. Het is niet onmogelijk, dat de sensatie kranten met hun dagelijksche enorme kop pen, de voornaamste oorzaak waren. Zelfs de politieke spanningen en verwikkelingen verdwenen ln dien tijd naar een binnen- pagina. de Duitsche agressie- of de Engel sche omsingelingspolitiek werden tijdelijk verdrongen door de groote koppen over de „Brutale Rivièra-diefstallen". De krantjes overdreven m.i. schromelijk, door aan die onnoozele hoteldiefstalletjes zoo'n belang rijke plaats in te ruimen. De menschen wer den er maar angstig door. in de hotels keek men elkaar met scheeve oogen aan, er ont stond een sfeer van onrust en geladenheid door en het is dus alleszins verklaarbaar, dat de algemeene onrust ook op mij over sloeg. De twee, in ons hotel gepleegde diefstal len, hadden er niet toe bijgedragen, de gas ten rustiger te stemmen! Vijf dagen geleden was de zeer kostbare armband van Miss Tupper spoorloos verdwenen en deze dame had een verschrikkelijk kabaal gemaakt. Ik verdacht haar er van. dat ze gerust een honderdtal van die dingen had kunnen kwijtraken, zonder dat haar financieele po sitie al te erg geschokt werd, maar ze dééd, alsof ze niets meer overhield. Ik had zelfs een beetje te doen met den hotel-eigenaar die aan het spervuur van haar verwijten bloot stond. Hij probeerde de zaak zoo veel mogelijk te sussen, maar toen een paar da gen daarna de schattige Prudence Walker, de lievelinge van alle hotelgasten, eveneens bestolen bleek te zijn, was de verontwaardi ging vrijwel algemeen. De gasten begonnen elkaar bepaald wantrouwend aan te zien en op eikaars gewoonten te letten. Een uiterst onaangename situatie! De sfeer, die in het hotel hing, werd steeds slechter. Eén mannetje was er, dat ik scherp in de gaten hield. Van het begin af had ik hem niet vertrouwd en als ik hem daar zoo in zijn hoekje zag zitten, stilletjes over zijn eten gebogen, nooit sprekend, vrijwel nooit opkijkend, alleen zoo nu en dan eens een glurenden blik door de zaal werpend, wan trouwde ik hém steeds meer. Ik besloot dan ook. hem speciaal in het oog te houden. Als by intuïtie voelde ik. dat er met hem iets niet in orde was en dat ik voor dat gluipe rige mannetje op mijn qui-vive moest zijn. Het bevreemdde mij. dat de andere gasten dat niet eveneens bemerkten. Ik zag, dat iedereen hem gewoon groette, als men langs zyn tafeltje liep en toen ik op een middag ..La Belle Zélandaisewaar ik gegeten had. uitstapte, zag ik het kereltje zoowaar met dien jovialen, prettigen Amerikaan, Mr. Per cy H. Bollington uit Kansas City, en ze had den samen uitbundig plezier. Ik hoorde Bol lington het Fransch weer afschuwelijk rad braken, zijn gulle lach schalde over de Place Masséna. Daarnaast klonk het krakerige, magere en kille lachje van het oude man netje met zijn scherpe loerende oogjes, die, het zij hier vermeld, heel gewoontjes Pierre Blanc heette. Een naam, die sterk aan een „schuilnaam" deed denken. Hoe was het mogelijk, dat Percy H. Bol- lington zich met zoo'n verdacht mannetje wilde ophouden? Bollington was werkelijk een zeer aardige kerel, die over een bom duiten scheen te beschikken en het er in Nice eens flink van nam. Op een avond, toen ik niets om handen had, waren we samen eens een keer uit geweest en het scheelde een haar, of ik was „tipsy" thuisgekomen. Ik vergeet mij nooit zoozeer, dat zooiets me overkomt, maar dien avond was ik er niet ver van af. Met Percy H. Bollington was het heel erg gesteld, en ik had de grootste' moeite om hem zonder al te veel opzien te haren, in zijn kamer te krijgen. Ik zou hem toch eens waarschuwen voor „meneer" Pierre Blanc, Bollington was ten slotte een te aardige kerel, om hem er met dat mannetje in te laten loopenAan den anderen kanthij moest het eigen lijk zelf weten, het kon mijnerzijds op be moeizucht lijken en ik had geen zin. daar van te worden verdacht. Intusschen brachten de kranten eiken dag geweldige artikelen over de geheimzin nige diefstallen en er werd op fantastische wijze met nullen gegoocheld, als de cijfers der gestolen sommen werden gepubliceerd. En het was maar goed, dat er ook nog iets te vermelden viel over Hitler, Mussolini, het vredesblok en de „as", en dat ook de sportkolommen hun plaats opeisohten, an ders zou de heele krant volgestaan hebben van het Rivlèra-schandaal. En dan was iedereen nóg onrustiger geworden. Door mijn somber voorgevoel hadden mijn zenuwen ook een klap gekregen en ik dacht er zelfs een oogenblik over, nu maar eens een poosje vacantie te nemen en mijn zaken tijdelijk op hun beloop te laten. Ik zat er op een terras aan de Avenue de la Victoire Juist over te denken, toen een incidentje zich vlak voor mij afspeelde. Iemand kreeg woorden met een politie agent en tot overmaat van ramp kon hij zijn carte d'identité niet toonen. Met een gevoel van plotselinge onrust voeide ik in mijn binnenzak en ik schrok. Ik had waar achtig mijn pas vergeten. Wat een narig heden dat kan veroorzaken zag ik hier voor me: de man werd opgebracht. Hoe kon ik zoo dom? Altijd, als ik van costuum veranderde, lette ik er speciaal op, dat ik mijn zakken leeghaalde en nu had ik mijn pas vergeten. Als een bliksem straal schoot het mij door mijn hoofd, dat ik Pierre Blanc tenminste vóór mij had zien weggaan. Want stel je voor, dat hij juist nu Ik betaalde vlug en als de wind snelde lk de Avenue de la Victoire af. Een felle on rust dreef mij verder. Ik wou zoo vlug mo gelijk op mijn kamer zijn, zekerheid heb ben, dat er niets gestolen was. Dat voor gevoel van mehet wilde me geen seconde loslaten! Mijn beenen trilden, toen ik de trap op- holde. Haastigstiet ik de deur van mijn kamer open en Percy H. Bollington uit Kansas City keer de mij zijn gezicht toe! De rondborstige Amerikaan! Hij hij was het dus! Ezel, die ik was. om Pierre Blanc te verdenken! Ik stond daar met stomheid geslagen. Percy H. Bollington grijnsde en zijn para bellum wees in mijn richting. „Je komt een beetje te vroeg terug, vriend, maar het hindert niet zoo erg. Ik heb al gezien, dat Je pas valsoh is. Ik weet overigens genoeg!" Alle energie scheen uit me weg te loopen. Ik had het geweten, gevoeld er dreigde gevaar! Die laatste diefstal had de deur dichtgedaan. Ik had wijzer moeten zijn. en niet meer de juweelen van Prudence Walker moeten stelen, ik had de plaat moe ten poetsen, zoodra ik die kostbare plafcina- aimhand van Miss Tupper te pakken had. Nil was ik er „gloeiend bij"! „Volg me maar naar het bureau!" zei Bollington en zijn Fransch had geen spoor meer van Amerikaansch accent! Zoo'n be drieger. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is dr. J. H. Gaarenstroom. voor het tijdvak van 1 November 1939 tot en met 31 Octo ber 1940 wederom benoemd tot conserva tor bij de pharmacologic aan de Rijks universiteit alhier. GRETA GARBO, DE RIJKSTE FILMSTER. De minister vam financiën van de Veree- nigde Staten heeft onlangs een uitgebreid rapport gepubliceerd van niet minder dan 1132 bladzijden, waarin men een lijst aan treft van salarissen, die jaarlijks door de filmmaatschappijen uitbetaald worden aan de artisten, industrieelen, die hun mede werking verleenen bij het tot stand komen van films, technisch personeel, enz. Wij laten hiervan eenige interessante cijfers volgen M. Louis Mayer, film producer f. 4.129.600 Greta Garbo f. 1.680.300 Joan Crawford f. 1.249.560 M Thomas Watson, industriëel f. 1.491.640 M. W, S. Knudson. president van de ..General Motors" f. 879.320 Clark Cablef. 1.028.840 William Powell f 875 780 Claudette Colbertf. 882 880 Gary Cooper f 847 280 Sonja Henie f 715.560 Kay Francis f. 808.120 haar oproep. Is het bijna overbodig om nog te zeggen, dat Helene de kamer van den directeur als de bruid van den man van de foto verliet? Hoe het ook is, heel Griekenland rookt nu de sigaretten die aanleiding hebben gegeven tot een roman tische geschiedenis. SIGARETTENBEELD BRENGT GELUK. Men heeft zich er niet over te beklagen, dat de romantiek uit ons nuchtere leven verdwenen is. Steeds weer hoort men ro mantische geschiedenissen die ln het leven voorkomen. Helene Myradais was een ne gentien-jarige vroolijke arbeidster in een Atheensche sigarettenfabriek. Van vroeg tot laat zat ze in de fabriek en rangschikte sigaretten in de doozen. Op de doozen stond de foto van een knappen jongeman, die de rook van zijn sigaret in de lucht blies. Duizendmaal per dag ging de foto door de handen van het meisje Langza merhand werd de man van de foto den prins van haar droomen. Op een dag kwam ze op de gedachte, den sprookjesprins op te zoeken. Helene legde haar eigen foto in een sigarettendoosje, schreef haar naam daaronder, haar ouderdom en een aantal vragen. Het adres van den sprookjesprins hoorde ze op het bureau. Op een dag werd ze door den directeur in zijn kamer geroe pen. Daar zat de jongeman van de recla me. Hij had den brief met haar foto gekre gen er. was zoo onder den indruk van haar schoonheid, dat hij direct gehoor gaf aan HET VERFILMDE TESTAMENT. Te Londen overleed een bekende film- en tooneelspeelster, die een aanzienlijk vermo gen naliet. Niemand had eenig vermoeden van de verdeeling van dit geld, zoodat. men bij de opening van het testament niets an ders dan gezichten vol verwachting zag. En de erfgenamen zouden een sensatie beleven! Wat namelijk nog nooit gebeurd was, ge schiedde hier: de overledene deelde haar laatste wil niet schriftelijk... doch monde ling door een klankfilm mede! Op een pro visorisch linnen doek verscheen de actrice en sprak diegenen, wien zij iets vermaakte, op vriendelijke wijze toe. Aan den anderen echter gaf zij ln tegenwoordigheid van alle familieleden en kennissen een geduchten uitbrander. Dit eerste klankfilm-testament werd door de overheid als rechtsgeldig erkend. RECORD IN HET SCHRIJVEN VAN BRIEVEN. Een zekere Mrs. Ethel Ambrose uit Bir mingham heeft de pers en daarmee de ge heele wereld het volgende meegedeeld: toen zij ongeveer 39 jaar geleden getrouwd is. be loofde zij haar familie en wel ieder familie lid afzonderlijk, dagelijks een blief te schrijven. Aanvankelijk leek dat niet zoo erg, want zij had slechts twee zusters, doch in den loop der jaren heeft haar familie zich uitgebreid en het resultaat is nu als volgt: Mrs. Ethel Ambrose heeft tot dusverre 72.980 brieven, ieder van drie bladzijden, geschreven, d.w.z. 14.569.000 woorden. Zij heeft voor dit werkje 1014 fleschjes inkt gebruikt. Dagelijks schrijft zij minstens vijf brieven, doch veel al loopt het op tot twintig brieven per dag. Zij schijnt dit van haar moeder geërfd te hebben, die nog boven haar record uitgeko men is, want de oude dame schreef min stens twaalf brieven per dag. DE BENEDIKTIJNER MONNIK ODO. Met de grootste voorkomendheid heeft de Engelsche koningin-moeder Mary in het „Malborough House" een heel bijzonderen bezoeker ontvangen, die blootshoofds, ln de pij der Benediktijner monniken en met san dalen aan zijn voeten op audiëntie was ge komen. Deze man heet tegenwoordig Vader Odo, en hij hecht geen waarde aan de ko ninklijke eerbetuigingen, waarop hij aan spraak kan maken. Hij is namelijk een neef van koningin Mary en was vroeger eens Karl Alexander, hertog van Würtemberg. Hij heeft in zijn jeugd het leven vol pracht en praal aan het Württembergsche hof meege maakt en trok als zorgeloos cavalerie-luite- nant in den oorlog. De gebeurtenissen aan het front hebben hem evenwel volledig be keerd en onmiddellijk na het einde van den wereldoorlog ging hij ln het klooster Beuron. waar hij tot voor eenige jaren als Vader Odo ln volledige afzondering leefde. Maar de ge beurtenissen der laatste jaren schudden hem weer wakker. De vervolging der Katho lieken in Duitschland gaven hem aanlei ding. op zijn afzondering terug te komen en nu is Vader Odo wel de man, die in alle stilte, onder gebruik van zijn oude familie betrekkingen, zeer veel voor de Katholieke vluchtelingen doet. Hij trekt van land tot land. Is dikwijls in Berlijn. Londen of in het Vaticaan, wordt zelfs eveneens door de vooraanstaande Nationaal-socialisten ont vangen, evenals bij den Paus en gekroonde hoofden. Buitengewoon groote sommen gelds gaan door zijn handen, die hij zonder eenige organisatie aan vluchtelingen ver strekt. Hij bekommert zich om honderden menschen. maar hij houdt er niet van, op den voorgrond te treden. Uitnoodigingen van welken aard ook, wijst hij beslist af en hij woont b.v. in Londen in een klein kloos ter ver van het centrum der stad. Hij werkt sinds jaren onvermoeid, zonder dat men veel van zijn werk te weten komt en hij gunt zich slechts af en toe een paar dagen rust. die hij dan in alle stilte in een klooster in Zwit serland doorbrengt. Degenen, die hij steunt beschouwen hem als een heilige. AMSTERDAM, 27 September. Nu zich geen feiten voordoen waaraan men een rechtstreeks houvast heeft, is er ter beurze weer plaats gekomen voor beschouwingen en overwegingen op politiek en economisch gebied. Twee belangrijke gebeurtenissen in de Ver. Sta ten vragen op het oogenblik de aandacht, ook in het Europeesche werelddeel, n.l. de bespre kingen over de Neutraliteitswet en de Pan-Ame- rikaansche conferentie, beide nauw verband houdend met het actueele vraagstuk der Ame- rikaansche neutraliteit. Naar het zich op het oogenblik laat aanzien schijnt een opheffing van het wapenembargo aan waarschijnlijkheid te winnen en zou president Roosevelt in staat zijn de isolationisten met zijn standpunt te doen vereenigen. Wallstreet heeft gisteren een onre gelmatig verloop gehad. De handel bleef kalm. in afwachting van nadere berichten omtrent de neutraliteitswet. Ten opzichte van hedenmorgen viel evenwel een min of meer teleurstellende stemming waar te nemen, aangezien de koersen zich meerendeels beneden het peil van heden morgen en ook beneden het slotpeil van gisteren bewogen. Groote fluctuaties deden zich niet voor. In enkele afdeelingen vertoonden de koersen echter meer schommelingen, dan tot dusverre deze week het geval is geweest. Koninklijke Olie met name had een gedrukt voorkomen en bleef tenslotte 5% beneden het vorige niveau op 290C terwijl de handel van normale afmetin gen bleef. Amerikaansche Oliewaarden waren meerendeels iets hooger. Wat de overige af deelingen op de locale markt betreft, zoo was de belangstelling voor Rubberwaarden opnieuw gering. Amsterdam Rubber was evenwel goed prijshoudend gedisponeerd. De incourante soor ten waren weinig veranderd en stil. Tabakken bewogen zich evenals de vorige dagen op den achtergrond, zonder verschillen van beteekenis. Van Industrieelen was Unilever vrij sterk ge drukt en 314j% lager. Ook voor Philips heersch- te weer eenig aanbod, waardoor dit fonds een negental punten terugliep. Aku was iets luier. Fokker prijshoudend. De Suikermarkt bood een rustigen aanblik H.V.A. opende 5% lager om daarna iets te herstellen. Van de specifieke soorten waren Vorstenlanden gedrukt. De Scheepvaartmarkt vormde een uit zondering en was vast gedisponeerd, vooral voor aandeelen Koninklijke Boot heerschte belang stelling. De Amerikaansche markt was algemeen hooger en voor spoorwegshar es heerschte vrij groot animo. Overeenkomstig het verloop van Wallstreet waren spoorwegen algemeen vast ge disponeerd. Vooral Southern Pacific en Illinois werden vrij druk verhandeld. De obligatiemarkt had een kalm verloop. Nederlandsche staatsfondsen boden geen groote verschillen met uitzondering van de 3% lee ning 1936, die op 92 5-8 kwam. WISSELKOERSEN. Londen 7.50,2 7.51 Berlijn 75.L75 Parijs 4.26 (4.26'; Brussel 31.75 (31.85»; Zwitserland 42 45 (42.47V2ri Kopenhagen 36.30 (36.35»; Stockholm 44.60 (44.75»; Os lo 42.65 <42.80»; New York 1.873/8 (1.88». Lire Bankpapier 7.75 (7.621-»». Prolongatie 3 3 4. Part. disc. 2 3/4. Dag geld 1 3/4 Registermarken 19. Handelssperrmarken 3 3/8. Reismarken 44 1/2. Bankpapier 23. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BENTHUIZEN 26 Sept. Aanvoer 550 kippen eieren. pr. f. .4.054.50 per 100 stuks.. LEID SCHEND AM 26 Sept. Eierenveiling Café ..Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 13246 kip peneieren 5.405.90; 2200 henneneieren 2.35^ 2.90; 379 eendeneieren 3.10; 317 kippen 40—70; 2 eenden 50; 14 konijnen 20—100; 20 duiven 10—20.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3