De beteekenis van Sigmund Freud De bescherming tegen luchtgevaar LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 27 September 1939 Soor dr. Joh. W. Schotman, arts voor zenuw- en zielszieken, te Gouda Militair vliegtuig verongelukt Leidsche Voetbalbond Aller medewerking is noodig FAILLISSEMENTEN Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ds. W. C. Veltkamp naar Suriname In tragische en donkere dagen valt de dood van dezen vermaarden, wetenschap- peitjken vorscher. Het Is, alsof alle duistere machten van het zielsleven van den Euro- peeschen mensch zich in brutaal verzet tegen rede en bezinning nog eenmaal wil den uitleven, vol hartstocht en kracht, aan het stervensbed van den man, die hun bestaan ontdekte, hun noodlottigen drang ontmaskerde, en hun invloed op de men schen dreigde te verzwakken. En misschien is dit nog wel het meest tragische, dat zoo weinigen een helder en duidelijk inzicht hebben in de geweldige beteekenis van Freud's ontdekkingen, en van de onafzien bare gevolgen, die dit nieuwe weten zal hebben voor de wereldorde en de samen leving in deze twintigste eeuw. Zijn lot ge lijkt op dat van vele groote onderzoekers: door hun eigen tijd niet of onvoldoende begrepen, gesmaad, gehoond, bitter bestre den. en dat alles uit onkunde en behoud zucht. Wie kennis neemt van de wijze, waarop eertijds in ons land de eerste spoortrein werd begroet en zich voelt ont stellen over zooveel waan. domheid, eigen wijsheid en belachelijkheid, kan zich ook een denkbeeld vormen over dat, wat de toekomende tijden over zullen laten van de vele domheden, dwaasheden, boosheden, door onze dagen losgelaten op Freud en de psycho-analyse. Wanneer wij ons op het standpunt stel len, dat de psycho-analyse oorspronkelijk een zuiver medische behandelingsmethode is, dan laat zich al meteen vaststellen, dat zij sedert lang als zoodanig officieel is ge accepteerd. Zij vormt een volkomen on misbaar onderdeel van de psychotherapie en wij weten, dat een bepaalde groep ziek ten en nerveuze aandoeningen slechts al leen met behulp der psycho-analytische methode afdoende is te genezen. Tal van lijders aan dwangneurose, wlen het leven tot één groote kwelling was geworden, zijn door deze zielsontleding van hun pla gende symptomen bevrijd en bewegen zich als rustige, vrije menschen in de maat schappij. Ook in ons land heeft de psycho analyse blijvend erkenning gevonden. Zij wordt aan meerdere Universiteiten offi cieel gedoceerd en van de tegenwoordige zenuwspecialisten wordt terecht geëlscht, dat zij de methode meester zijn en haar op de juiste wijze weten toe te passen. De tijd is gelukkig voorbij, dat babbelen over psycho-analyse en het. quasi-psychologisch toepassen van allerlei psycho-analysmen door lederen leek en iederen domoor een soort mode was geworden: de leer is in wezen nimmer aangetast geworden, de me thode heeft zich gedifferentieerd, in hoofd zaak is zij echter zichzelf gebleven en heeft zij zich thans teruggetrokken op het terrein der toegepaste psychologie, waar zij onmisbaar en uiterst waardevol is gewor den. Uit de merkwaardige publicatie, die Freud te zamen met Breuer in het licht gaf en waarin het nu wereldberoemd geworden geval van een hysterisch meisje groote opschudding in de medische wereld ver oorzaakte, is deze wel zeer oorspronkelijke theorie gegroeid. Men kon in Stefan Zweig's Heilung durch den Geist dezen ontwikkelingsgang en de beteekenis der psycho-analyse op boeiende en meesterlijke wijze beschreven vinden; wie het nog niet kent, leze dit boek, dat ook in Nederland- sche vertaling is verschenen. (1) In 1911 volgde het klassiek geworden „Traumdeu- tUiig", waarin Freud het ondernam, de genese en de beteekenis van den droom in het licht te stellen en aan te toonen, dat de, door het bewuste IK verdrongen, on bewuste zielsinhouden in den slaap naar boven kunnen komen, en bij deze halve bewustwording gebruik maken van de zoo genaamde dagresten: de laatste, dus nog levendigste, ervaringen en indrukken. Te vens werden de droomen geclassificeerd en de eigenaardige vervorming, die de onbe wuste zielsinhouden ondergaan, werd na gegaan en ontleed. Het is een rijk en be langrijk boek, dat tevens een berg van vragen opwierp. De hoofdzaak, de kern van dit probleem was echter dit: niet alleen kon Freud vaststellen, dat een deel van het zielsleven onbewust of onderbewust verloopt, dat dit onderbewuste zielsleven machtigen invloed uitoefent op het denken en handelen der menschen, maar ook: dat er methoden be stonden, waarin de mensch het toover- kunstje kon uithalen, het onbewuste be wust: het onbekende bekend te maken. En, wat medisch wel het meest van belang was: de bewustwording zelf, het met ge duld en inspanning gewonnen inzicht in de verborgen motieven van het eigen hande len, ontwapende die motieven, daar ze in het licht van den volwassen, kritlschen leeftijd herkend konden worden als „ver jaarde" wenschen en begeerten uit de kinderjaren De neurose werd zoo: een brokstuk prille en primitieve wenschen en begeerten, ongeweten meegesleept tot in den volwassen leeftijd, en daarin tot gel ding gebracht als een soort zelfkwelling. Kenmerk van dezen toestand was dan ook, dat de onbewuste en Infantiele wenschen gevoeld werden als schuld, en de dwang- verschijnselen waren niet anders dan een symbolisch verzoeningsritueel. Het werk van Fraser over zonnemythen bij de wilden en primitief ritueel maakte, dat Freud zich ging verdiepen in den aard en den oorsprong van het taboe-begrip. Uitermate belangrijk was zijn boekje „Ueber Totem und Tabu", waarin het zon debegrip meesterlijk werd geanalyseerd en waarin een geheel nieuw licht werd gewor pen op bepaalde sexueele zeden bij primi tieve stammen, o.a. het slechts in bepaalde opzichten geldende huwelijksverbod Maar Freud's gedachten raakten nog andere ge bieden: het vraagstuk van den oervorm der menschelijke samenleving: de kudde. Van hieruit kwam weer nieuw terrein bloot: de .sociale psychologie, bezien van uit het gezichtspunt der psycho-analyse. Freud zelf droeg daartoe bij met: „Het IK en de psychologie der massa." (21 Wie zich met sociale psychologie bezig houdt, en naast de psycho-analytische op vattingen ook die der Engelsche instinct psychologen (Mac Dougall, Trotter enz.) kent, weet, hoezeer beide opvattingen el kaar aanvullen en verdiepen De Zweed Fedor Vergin schreef indertijd zijn merk waardig boek: Het Onbewuste Europa, waarin reeds veel van de latere gebeurte nissen kon worden voorspeld. Sommigen onder Freud's leerlingen, waar onder Pfister te noemen is, begaven zich op het terrein der godsdienstpsychologie. Zij kwamen tot geheel nieuwe en uiterst belangrijke ontdekkingen met betrekking tot het gods- en eeuwigheidsverlangen van den mensch, en de religieuze zlelsbehoef- ten. Anderen, waaronder Anna Freud, zijn dochter, hielden zich bezig met de kinder analyse, die in den laatsten tijd geheel werd gemodificeerd en nu wordt uitgevoerd als z.g speelgoedanalyse. Ik noem het kln- deranalytisch instituut van de Leldsche Rijks-Universiteit in Zonneweelde te Oegst- geest, en het op weer wat gewijzigde op vattingen gebaseerde kinderanalytisch in stituut van mej. dr. Loewenfeldt te Lon den. Op het gebied van mystiek en magie werkten o.a. Abraham, en Silberer met zijn uiterst belangrijk boek: Probleme und Symbole der Mystik; ook met de rechts psychologie ging men zich bezig houden. Er is vrijwel geen enkel gebied der gees teswetenschappen, waarop de psycho-ana lyse niet vernieuwend en revolutlonneerend heeft gewerkt,, en slechts de in al deze richtingen eenlgermate Ingewijde kan ten volle beseffen, van welk een geweldig groot belang Freud's ontdekkingen zijn gewor den. Tot zijn grootste leerlingen behooren: Stekel, met zijn belangwekkend handboek: Die Sprache des Traumes; Adler, met zijn Individualpsychologie; en vooral: Jung, die zijn van Freud wat afwijkende opvattingen neerlegde in het meesterlijk geschreven: Symbole und Wandlungen der Libido. Het moge waar zijn, dat Freud de strenge, or thodoxe en zich vooral op de eng sexueele componenten richtende psycho-anyllstische leer vertegenwoordigt, dat Jung ruimer en dieper is met zijn veel algemeener libidobegrip, wijsgeeriger ook, en dat Adler meer een praktische en realistische opvat ting heeft, aan de ontdekkingen van Freud, waaruit al deze afwijkende mee ningen zijn ontsproten en aan welker waar de geen tittel of jota valt af te dingen, komt ten volle de eer toe, deze onafzien bare omwenteling op geestelijk gebied te weeg te hebben gebracht. Men bedenke wel, dat in weerwil van den opgang en den ondergang der culturen, in weerwil van het nu overheerschen van pa triarchale tyrannle, dan van matriarchale revolutionnaire ontbinding, het kritisch denken van den mensch gestadig en onaf wendbaar is voortgeschreden. De tragiek van onzen tijd is niet, dat wij door de we tenschap tot ziellooze wezens zijn gemaakt, maar: dat de vooruitgang van dezen gees telijken groei bij de menschheid nog slechts op natuurkundig gebied heeft plaats gehad, en eerst sedert Freud er een allereerste be gin van inzicht is gekomen, dat in de toe komst ook de geestelijke gebieden ontsluit. De mensch van nu beheerscht daardoor de natuur buiten hem en houdt in zijn han den het wapen der volmaakte techniek; hij is nog niet geestelijk tot zelfkennis en zelf bevrijding gekomen, en is daardoor nog de neuroticus, die tengevolge van zijn uit oer tijden meegesleepte infantilismen nog TWEE DOODEN. Gisterochtend is bij Brouwershaven een militair vliegtuig verongelukt. De beide inzittenden, de adspirant- reserve-luitenant-vlieger Jongkind en de adspirant-reserve-luitenant-waarne- mer Hubrechtse zijn daarbij om het leven gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. WIELRIJDER REED MIDDEN OP DEN WEG En werd door auto gegrepen. Gisteravond omstreeks zes uur is op den Hemweg nabij de oude Westerbegraafplaats te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een nog onbekende jongeman van pl.m. 24 jaar om het leven is gekomen. Het slachtoffer wilde per flets in de rich ting van de stad gaande, eenige voor hem rijdende wielrijders passeeren. waardoor hij bijna op het midden van den weg kwam. Op hetzelfde oogenblik reed een truck met op legger hem voorbij. De jongeman werd door de achterwielen van den oplegger gegrepen en overreden. Hij was op slag dood. Op het slachtoffer werden geen papieren gevonden. Men vermoedt, dat de man werk zaam was bij de artillerie-inrichtingen. De auto. welker bestuurder van het ongeluk niets heeft gemerkt, is doorgereden. EEN SCHOLIER VERONGELUKT. Met zijn fiets onder een auto. De tienjarige M. Rond uit Koog a d. Zaan. scholier van de Christelijke Muloschool te Zaandam, is gistermiddag om twaalf uur in de Westzijde onder een passeerende vracht auto terechtgekomen en ten gevolge daar van een uur daarna in het gemeentezieken huis, waarheen hij in zorgwekkenden toe stand per taxi vervoerd was, overleden. Met zijn voorwiel kwam het ventje in aanrijding met het achterwiel van een voor hem rijdende dame. Hij schoot daar door naar links en werd gegrepen door een passeerenden vrachtauto van den aardap pelgrossier P. Met fiets en al kwam hij on der de vooras van den wagen terecht, waar door hij zwaar aan het hoofd gewond werd. noodzakelijkerwijs in den ban is gebleven van dwangneurotisch ritueel: zoowel maat schappelijk als geestelijk. Men zou kunnen zeggen: óf Newton is te vroeg gekomen, óf Freud te laat. Maar één ding staat onom- stootelljk vast: de ontdekkingen van Sig mund Freud zijn van evenveel gewicht voor de samenleving en de menschelijke ge meenschap der toekomst, als de ontdekkin gen van Newton, Darwin, Pasteur geweest zijn voor de physico-chemische en biologi sche wetenschappen. Beheerschen wij in deze wetenschappen de meeste factoren, en kunnen wij daardoor de natuur beteugelen en in goede banen lelden. de inzichten der dieptepsychologie zullen ons, te zamen met de instinctpsychologie en de hormonis- tische psychologie in staat stellen, de hartstochten en driften van den mensch der toekomst In de juiste vormen te gieten. Want dit alleen kan de oplossing zijn: niet de utopie van een ideale samenleving ge baseerd op óns voelen en denken; maar een samenleving rustig en ordelijk gere geld, even weloverwogen als een hygiënisch dieet, door den conflictvfijen mensch der komende dagen. Want wat bij het individu mogelijk is, is ook voor de samenleving uit voerbaar. (1) Stefan Zweig Sigmund Freud. Ver taald door R. van Sterkenburg. (2i Nederlandsche uitgave in de Wereld bibliotheek. Nadruk verboden. VOETBAL. UITSLAGEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Zaterdagcompetitie. 2de klasse A: SLF 1—ARC 2, 2-5; Quick B. 2—Noordwijk 2, 1—1; LRC 2—Ter Leede 2. 2—3. 2de klasse B: Rtjnsb. B. 2RCL 2. 1—1. 3de klasse: Noordwijk 4Koudekerk 2. 23 4de klasse: PVV 2—ARC 4. 01; OW 2—Kou dekerk 3, 61. Adspr.: ARCRCL 80; Noordwijk (al- Katwijk 1—9; Ter Leede—CNV 3—3. Zondagcompetitie. 2de klasse A: Alphen 4—LFC 4. 4—2; Lugd. 4 LDWS 3, 1—6: Rouwkoop 2—ZLC 2, 3—2. 2de klasse B: UVS 5—ASC 4. 4—5; AZL 1— ZLC 3. 8—2; ROOdenburg 3—TONA 2, 1—5. 3de klasse A: ZLC 4—DSO 3, 3—3; DVS 3— Sportman 3, 04. 3de klasse B: LFC 6—Morschkw. 2, 3—2; UVS 1—Lugd. 6, 3—2. 4de klasse A: Sportman 5ASC 6. 24; LDWS 5—UVS 8, 1—2. 4de kiasse B: Alphla 4Alphen 6, 32. Jun. A: Lugd.—DVS 5—2; UVS (A)—ASC (A) 5—5. Jun. B: TONA—UVS (BI 5—1. Adsp. A: UVS (bi—ASC 1—3; Lugd.Rouw koop 1—1; LDWS—ZLC 4—2. Adsp. B: AlphenLFC 12: Morschkw. UVS (c) 10; SportmanRoodenburg 14. Wat er gespeeld is. Zoowel de wedstrijden van Zaterdag als die van Zondag zijn weinig anders dan een verkennen van eikaars krachten geweest. Al zijn hier en daar dan ook rake klappen gevallen, toch zullen wij vooreerst nog moeten afwachten of de overwinnaars van heden eventueel een leidende rol in hun afdeellng zullen gaan spelen. Zoo zien wij in 2A der Zaterdagcompe titie b.v. een Alphia 2, dat S.I.F. 1 met 52 klopte, in de 4e klasse Koudekerk 3 dat door C.V.V. 2 met 61 naar huis werd ge stuurd en by de adspiranten AR.C. en Katwijk die beide een groote zege boekten, de laatste nog wel tegen Noordwijk (a) met niet minder dan 91. In de resultaten der Zondagcompetitie vinden wU slechts enkele groote overwin ningen, meest behaald door elftallen die in de vorige competitie een leidende rol speel den. In 2A deed LDWS 3 het met 61 goed tegen Lugdunum 4, terwijl AZL 1 weer goed van wal stak met een 82 zege op ZLC 3. In 3A moest DVS 3 met 04 het onder spit delven tegen Sportman 3. By de Juniores A was het Lugdunum, dat met 52 tegen DVS de beste prestatie leverde, terwijl TONAUVS (B.) met 51 in het zand deed byten. In de A-adspiran- tenafdeeling liep de jeugd van Rouwkoop met 71 tegen die van Lugdunum hard van stapel en bü de B. adspiranten traden LFC, Morschkwartier en Roodenburg als overwinnaars uit den strijd. DAMMEN. MILITAIREN BEOEFENEN DE DAMSPORT. Onder de militairen te Fort De Bilt is opge richt een damvereenlging „Na 't marcheeren amuseeren". Aangezien hiertoe vele lezers van ons blad behooren nemen w() gaarne de uit slagen der onderlinge bordenwedstrijden op. Ziehier de resultaten: Eerste ronde: Hengt—Fluiter 0—2; Helm— v Hoven l—l; Weyers—v. Wissen 2—0; Schone- veld—Boers 1—1; v. d. Meljden—Hultkar 2—0; Heemskerk—Holwerda 1—1: v. Dorp—NIewerf 0—2: Mourik—Kool 2—0; Vogelaar—Boode 0-2; v. Weerlee—Kok 2—0; Elsteeest—v. d. Kar 2-0; v. Staveren—De Jong 2—0; De Jong—Groen 2—0; v. Staveren—Hengst 2—0; Salm—Zwet sloot 20; BreevoortHoogduin 20. Tweede ronde: Helm-Breevoort 0-2; Flulter-v.dKar 2-0; Era des-Hoogduin 2-0; Elsgeest-v. Hoven 2-0; v. de Meljden—Kok 20; HeemskerkZwetsloot 0—2 Kool—Dekker 0—2: Bak—Bakker 2—0; Weer lee—Weyers 0—2; Bak—Nleuwwerf 0—2; Derde ronde: Fluiter—Erades 2—0; Bree- voort^Elstgeest 0—2; Nleuwwerf—d. Kar 2—0- De Jong—P. Bakker 0—2; Schoneveld—v. Sta veren 1—1; v.Weerlee—Mourik 0—2; Fluiter- Huifkar 2—1; WissenDekker 11. In een persconferentie heeft het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming een uiteenzetting gege ven van het werk en de taak, welke de luchtbescherming met zich mee brengt, en geschetst, wat het resultaat van haar actie van luchtbescherming voor ons land kan zijn. De steeds toenemende internationale spanning, culmineerende in het uitbreken van den oorlog, heeft gemaakt, dat de groei van het ledental zich niet meer sprongsge wijs voortzette, maar dat deze gedurende de achter ons liggende maanden in een zeer snel en gelijkmatig tempo plaats vond. Sinds Maart 1939 Iderhalve in een tydvak van on geveer 6 maanden i is het aantal af deelin gen gekomen van 357 op 496. Het aantal le den steeg van 92.000 tot 166.377. Deze styging van cyfers heeft dan nog slechts betrekking op „normale tijden". Van het oogenblik af, dat de oorlog is uitgebro ken, is de belangstelling voor het luchtbe- schermingswerk hier nog ver boven uitgeko men en tot een ongekende hoogte gestegen. Het orgaan „Luchtgevaar", dat geheel ge reorganiseerd werd. had in Maart j.l. een oplaag van 78.000 exemplaren. Thans be draagt de oplaag 175.000 exemplaren. Maandelijks is de oplaag dus met ongeveer 15.000 exemplaren uitgebreid. De propaganda werd met kracht voortge zet. Twintig propagandisten waren by voort during aan het werk. De propaganda wordt systematisch gevoerd, waarbij men o.a. be schikt over 11 Phllipsprojectoren met film- strooken. Nieuwe propagandisten worden opgeleid. In vele plaatsen zijn tentoonstel lingen gehouden. Het tentoonstellingsmate riaal werd en wordt uitgebreid. Ook de instructie kreeg weer het volle pond. Half Augustus bedroeg het aantal van hen, die instructeurscursussen hebben ge volgd, 1184. Deze personen wonen verspreid over 161 gemeenten. Voor de opleidingscur- susen voor instructeurs, die dezer dagen zijn aangevangen, zyn 750 deelnemers inge schreven. Ook de instructie voor de bedrijf sbescher- ming werd krachtig ter hand genomen. Tal van cursussen werden georganiseerd. In sa menwerking met belanghebbende organisa ties werd een Centraal Adviesbureau voor Bedrijfsluchtbescherming opgericht. Be- drüfsleiders kunnen hier documentaire en practische voorlichting krijgen. Ruim 80 van de grootste Nederlandsche industrieën en bedrijven hebben reeds bij het bureau aan geklopt I Verder werd samenwerking verkregen met vrouwenorganisaties, o.a. met de Neder landsche Vereeniging voor Huisvrouwen, den Nederlandschen Christelijken Vrouwen bond. de Federatie van R.K. Vrouwenbon den, den Joodschen Vrouwenraad en de Nederlandsche Vereeniging van Boerinnen en Vrouwen op het Platteland. Deze samenwerking moet van zeer groot belang worden geacht, omdat in tijd van nood de vrouw een niet te onderschatten rol in de organisatie der zelfbescherming zal moeten vervullen. Teneinde een nauwere plaatseiyke sa menwerking tot stand te brengen, is het in stituut der Territoriale Verbanden opgericht. Het totstandkomen van dergelijke groote eenheden zal zeker bijdragen tot een meer uniforme werkzaamheid onder leiding van het hoofdbestuur. In de provincies Gronin gen, Friesland, Drente en Limburg zyn deze Verbanden reeds tot stand gebracht. Met andere provincies is het overleg dienaan gaande nog niet geëindigd: het ziet er echter naar uit, dat op dit punt door alle provincies medewerking zal worden ver leend, waardoor een straffere samenwerking mogelyk wordt. Voorbereid wordt de uitgave van 4 brochures en wel: 1. Luchtbescherming ten plattelande; 2. Bedryfsbescherming; 3. Het Inrichten van schuilplaatsen en 4. Alge meen overzicht van de bestrijding van strydgassen. Met den Bond van Exploitanten van Radio-Centrales is een regeling getroffen, waardoor de plaatseiyke radio-centrales wekelijks een radio-lezing kunnen verzorgen. Deze lezingen dragen een uniform karakter; zq worden slechts aangevuld met bijzonder heden naar gelang van speciale plaatselijke omstandigheden. Concludeerend kunnen wy zeggen dat het achter ons liggende halfjaar voor de zelf bescherming van groote beteekenis ls ge weest. Het stemt tot voldoening, dat aller- wege steeds meer wordt ingezien, dat de bevolking zelve de behulpzame hand moet biedén bij het organiseeren van het practi sche werk, dat in eigen huis moet worden verricht. Steeds meer wint het besef veld, dat ieder in eigen huis moet doen, wat noodig is. Indien nog niet bereikt ls, wat eventueel bereikt zou kunnen worden, dan is dit een gevolg van het feit, dat te veel personen zich nog afzydig houden, omdat zij er zich niet van bewust schynen te zyn. dat ook zij een persoonlijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de zelfbescherming dragen. Zoolang dezen zich niet scharen in de rijen der duizenden, die met groote toewijding geheel belangeloos hun beste krachten aan de zelfbescherming geven, zal het uiteinde lijk resultaat bescherming van onze ge- heele bevolking tegen het luchtgevaar niet worden bereikt. Aller medewerking is noodig en dit geldt te meer, nu de blokbescherming, waarover binnenkort nadere mededeelingen zullen worden gedaan, een belangrijke plaats zal Innemen op het program, dat in de naaste toekomst zal worden uitgevoerd. Ieder bur ger wordt met nadruk aangeraden, zich op te geven in zijn blok. om deel uit te maken van het groote geheel der nationale lucht- i bescherming. DUIVENSPORT. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (WASSENAAR) Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Mons (België). Afstand 193 K.M. In concours 61 duiven, die in vrijheid werden gesteld te 7.50 met Noordenwind. De eerste prijswinnende duif werd geconsta teerd te 11 uur 23 min. 33 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 893,66 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd geconstateerd te 11 uur 57 min. 36 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 769.26 meter per minuut. De uitslag was als volgt: 1. W. C. van Eek; 2. 4, 5. 10. 11 en 12 J. H. Groeneveld; 3 en 8 A. Florusse; 6. E. Waldeyer; 7. U. de Vries; 9. J. H. M. Brouwer: 13 W. C. van Beekum. Uitgesproken: De firma Jac. Krol te Noordwijk, Hoofdstraat 76, en haar leden A. W. Krol te Leiden, Haar lemmerstraat 46 en H. J. van den Berghe, te Noordwijk, Hoofdstraat 76. In schoenwerk, leder en tabaksfabrikaten. R.-c.: jhr. mr. C. I. van der Wijck. Cur.: mr. H. R. Goudsmit, Leiden. De veemarkten beginnen thans meer en meer het aspect te bieden van den ingetreden herfst. De aanvoeren op de gebruiksvee-afdee lingen nemen thans gaandeweg toe en het aantal bezoekers eveneens. Toch wil het met den handel nog altijd niet erg vlotten. De laatste week kenmerkte zich zelfs wederom bjj een uiterst flauwe stemming. Als er van eenige opleving sprake was, dan was dit het geval met de kalf- koeien, terwijl er voor de Zuidelijke pro vincies ook nogal kooplust was voor pïnk- ossen voor de mesterij. Dit artikel is niet zoo duur en de verbouwers van suikerbieten voederen deze dieren met het afval van den bietenoogst en kunnen ze voorloopig dus goedkoop houden. Voor de stalmesters ziet het er voor den komenden winter niet zoo rooskleurig uit en er zal dan ook dit najaar veel niet al te best gebruiksvee wor den opgeruimd. Op de slachtvee-afdeelingen brengt men al zooveel mogelijk en voor goedbevleesde beesten vindt men wel afzet. Het leger neemt reeds een groot kwantum uit de markt. Toch was de aanvoer de laatste dagen dermate groot, dat de prijzen even terugliepen. Wij noteerden voor deze soorten van 56 tot 60 cent per K.G. ge slacht gewicht, terwijl de beste kwaliteiten 70 tot 76 en de uiterst prima waar tot 80 cent per K.G. kon opbrengen. De afloop was echter overal wegens te groot aanbod gedrukt. De vette kalveren was even eens een even tragere handel in. met iets flauwere prijzen. Nuchtere redelijk en onge veer prijshoudend. Een vlotte handel was er weer in het wolvee. Ondanks de aanvoeren In het algemeen tamelijk groot waren, kon alles vlot en goed prijshou dend worden geplaatst. Ook voor export naar België was men weer actief. De wolprijzen zijn de laatste paar weken ook weer wat gestegen. Men kon enkele weken ge leden met moeite voor goede Z.-Hollandsche wol 70 cent per K.G. bedingen, doch thans wordt er reeds voor f. 1 per K.G. vrij veel verkocht. Wat de vette varkensmarkt betreft, deze was begin dezer week weer flink in stijgende lijn. De handel verliep over de geheele linie vlot en de prijzen liepen van 30 tot aan 32 cent per pond levend gewicht toe. Spek en reuzel maakt hier de markt, want het varkensvleesch zelve is nog niet veel duur der. HULPPREDIKER TE KATWIJK ZEE, Ds. Veltkamp. Ds. Wilhelm Catharinus Veltkamp te Katwijk Zee, die gelyk gemeld, naar Suri name vertrekt, werd op 8 Maart 1906 te Lelden geboren; op 4-jarigen leeftyd werd hij lngezetenene van Katwijk Zee. Hij was leerling van de Chr H BS. te Leiden. Na zyn eindexamen slaagde hy voor het Staatsexamen en studeerde ln de Theolo gie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Sinds 5 jaar is ds. Veltkamp hulppredikant bij de Geref. Kerk te Katwijk aan Zee. Uitgaande van het Zeister Zendingsge nootschap is hij benoemd tot mi^ionnair- predikant in Suriname (West-Indiël, om daar werkzaam te zijn onder de Britsch- Indiërs. Om hun taal het „Hindi" te lee- ren spreken en verstaan heeft ds. Veltkamp aan de Universiteit te Leiden de colleges gevolgd van prof. dr J. Ph. Vogel en dr. D P. Pandey. Den 20sten September jj. is ds. Veltkamp te Zeist als missionnair-pre- dikant bevestigd. Hij vertrekt 3 October as. met het s.s. „Stuyvesant" uit Amster dam naar de hoofdstad van Suriname. Pa ramaribo. Ds. Veltkamp, die van de afd. Katwijk Zee van het Ned Bijbelgenootschap biblio thecaris was. zal naar men weet. Zondag avond om 6 uur ln de Geref. Kerk zijn af- scheidspredikatie houden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11