Hoe Polen ten onder ging Urk weldra met den vasten wal verbonden 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 September 1939 Derde Blad No. 24388 De Noordoostpolder in 1941 gereed? De Duitsche vleugels deden hun werk grondig VRAGENRUBRIEK /CUEEP/ TJEJNCEN NOG IS ER EEN GAT VAN ONGEVEER 500 METER, DAT ECHTER DAGELIJKS KLEINER WORDT. (Van een spectalen verslaggever) Iets te zien ontstaan of te zien groeien heeft altijd wat fascineerends, maar niet altijd is het den leek gegeven het proces, hetwelk zich voltrekt, nauwkeurig te vol gen. Dikwijls zijn het ingewikkelde machi nes, welke uit „niets, iets" maken, maar wat zich tusschen begin- en eindstadium heeft afgespeeld, blijft vooralsnog een raadsel. Bij het maken van dijken is dat anders; leder, die een normaal stel oogen en een dito verstand heeft, kan precies zien, hoe dat gebeurt. Het lijkt allemaal zoo eenvou dig, het storten van het keileem, het per sen van het zand in het dijklichaam. het aanlbrengen van de zinkstukken, kortom de verschillende werkzaamheden, welke moe ten worden verrloht om een dijk tot stand te brengen. Hoe komt dat? Omdat wij Ne derlanders precies weten, op welke wijze de strijd tegen het water moet worden aange bonden. „Het land, ontworsteld aan de baren," heet het ergens en inderdaad eeuwen lang is het een krijg geweest in dit kleine Ne derland van den bewoner tegen het natte element. Maar de Nederlander deed meer, hij stelde er zich niet mede tevreden zijn land tegen het water te hebben beschermd, neen. hij veranderde, wat water was, in vruchtbaar land. EEN KRIJG VAN EEUWEN HER. Er werd verwoed gevochten, het was geen oorlog van enkele jaren of van tientallen jaren, neen, deze grimmige krijg zou eeuwen duren en is thans nog niet geëin digd. Dat maakte van den Nederlander een waterbouwkundige van den allereersten rang, die een wereldreputatie geniet. Er is één plaats In ons land, waarvan de naam nauw is verbonden aan dezen oorlog tegen het water, nJ. Sliedrecht. Daar was het, dat talrijke z.g. aannemersfirma's ontston. den en al zijn ook heden ten dage vele van dergelijke ondernemingen elders gedomici lieerd, de firmanten en directeuren werden grootendeels te Sliedrecht geboren. Het maken van kademuren, van dijken, het uitbaggeren van rivieren of het norma- liseeren, het inpolderen en droogleggen, het is Nederland op zijn best en toen wij dan ook een invitatie ontvingen van het syndicaat Noordoostpolder om nog eens te komen kijken, aangezien de door deze com binatie, bestaande uit de firma IJ. van Wijngaarden, de N. V. C. v. d. Hoeven en de N. V. A. J. v. Haaften, alle te Sliedrecht vanuit de Lemmer gelegde dijk ter lengte van 14 K.M. binnen enkele dagen zijn eind punt zal hebben bereikt, accepteerden we onmiddellijk. Het is op een mooien Septemberdag, dat we ons per auto naar de Lemmer begeven, door de schilderachtige Heer Hugowaard en dwars door de Wieringerwaard, over een breeden weg met aan weerszijden riante hofsteden, welke als het ware ons een beeld ervan geven, hoe eerlang ook de Noordoostpolder er uit zal zien, als de nu nog schier oneindige watervlakte in vrucht baar land zal zijn omgetooverd. Na dit DE VLAG IN TOP! voorproefje gaat de rit over den afsluit dijk, welke, hoeveel malen men hem ook gepasseerd moge zijn, telkens weer op nieuw bewondering afdwingt voor hetgeen hier tot stand is gebracht; een gigantisch stuk werk, dat getuigt van de kunde en de energie van den Nederlander. Dan komt Friesland met zijn door boomengroepen omgeven boerderijen en states, Bolsward met zijn prachtig middeleeuwsch stadhuis en een oude kerk, Sneek met zijn water poort. We hebben de haven van de Lem mer bereikt, waarin een aantal woonsche pen ligt, of, zooals de term onder aan nemers heet, arken, welke zoowel tot woon, plaats als kantoor dienen. Van de auto gaat het over op een motor boot en nu begint de tocht, waarvoor we zijn gekomen. Nog is er voor de Lemmer een gat in den dijk van enkele tientallen meters, dat zoo lang is opengehouden voor de scheepvaart, maar dit wordt al kleiner en kleiner. Aan weerszijden liggen drijven de kranen met daarnaast bakken met kei- leem. Elk oogenblik daalt een grijper neer, bijt zich in het leem in. een knarsen en steunen, de muil sluit zich. Vijf a zes kubieke meter van de taaie, zware substan tie zwaaien door het luchtruim, om precies daar te worden gedeponeerd, waar men ze wil hebben. Het is merkwaardig te zien, hoe de kraanmachinist met zijn grijper manipuleert. Systematlsoh te werk gaande, weet hij alle hoekjes van den bak te be reiken, hetgeen een der aanwezigen doet opmerken, dat deze man wel een gewel dige handigheid moet hebben in het op pikken van voorwerpen uit een grljp-auto- maat! KANALEN GRAVEN ONDER WATER. Het IJsselmeer ligt rimpelloos, puffend bomen ons een paar visschers uit de Lem mer voorbij; ze hebben de zeilen gestreken en doen het nu verder met den motor. Een zwarte streep langs den horizon geeft het verloop van den dijk aan. Heel in de verte zien we silhouetten van baggermolens, sleepbooten en onderlossers. Is het mogelijk, dat deze watervlakte eerlang zal zijn verdwenen, dat het koren zal ruischen op de plaats, waar nu nog schepen varen? Men kan het zich haast niet voorstellen en toch is het zoo. De sluisput bij de Lemmer, welke dc uitwatering van den polder zal verzorgen, is reeds vergevorderd en de baggermolens zijn reeds bezig onder het wateroppervlak de kanalen te gTa- van voor den toekomstigen polder, welke niet minder dan ruim 50.000 H.A. groot zal zijn. Ja meer nog. Reeds is uitgestippeld, waar de nieuwe dorpen zullen verrijzen, en waar de bodem te slap is, wordt deze nu reeds met zand versterkt. Dit gebeurt met behulp van z.g. onder- lossers, schepen, welke gevuld zijn met zand en waarvan men den bodem kan openen. Hier wordt dus als het ware vooruit gewerkt, hetgeen dit voordeel heeft, dat, als straks met de eigenlijke droogleg gingswerkzaamheden wordt begonnen, de kanalen al gereed zijn, waarlangs het hier voor benoodigde materieel kan worden aangevoerd. EEN WERK VAN VIJF MILLIOEN. De dijk voor den Noordoostpolder is in verschillende perceelen aanbesteed en na dert thans zijn voltooiing; slechts voor een stuk van 4 K.M. tusschen Urk en de pro vincie Overijsel moet de aanbesteding nog plaats vinden. Het syndicaat Noordoost polder nam 14 KM. voor zijn rekening en onze motorboot voert ons thans naar het uiterste punt. De kilometerpalen voor de scheepvaart staan er al. evenals een baken, waarop reeds een kraalenfamilie Haar in trek heeft genomen. Veertien K.M., haast drie uur gaans, het is een heele lengte en ze vertegenwoordigt tegen rond f. 335.000 per KM. een bedrag van rond 5 millloen. In drie seizoenen voor den dijkaanleg kan men, in verband met de weersomstan digheden slechts werken van April tot No vember werd dit werk tot stand ge- braoht. Nog slechts enkele dagen, dan zal voor wat het genoemde syndicaat betreft, het werk zijn volbracht. Het is een heele tocht. Als we het einde van den dijk naderen, zien we op niet te grooten afstand het mate rieel van de firma, welke een ander deel van den dijk voor haar rekening nam. Zoo bouwt men dus naar elkaar toe. Het gat, dat nu nog naar schat ting 500 M. breed is, zal met enkele weken tot het verleden behooren. Dan zal ook Urk met den vasten wal zijn verbonden. Natuurlijk moet dan de dijk nog worden afgewerkt. Op een dennetje, ter zijde van het dijk lichaam, staat het getal 14060, dit betee- kent 14.060 M. lengte van het werk door het syndicaat Noordoostpolder te maken. Nu volgt een kleine plechtigheid. Óp het punt, waar de dijk eindigt, welken het syn dicaat voor zijn rekening nam, wordt een stok in den grond gestoken en de heer C. J. v. d. Hoeven, in tegenwoordigheid van den heer A. J. v. Haaften. eveneens tot deze combinatie behoorend, hijscht de Ne- derlandsche driekleur. Hij complimenteert de uitvoerders, de heeren Boer en Tigehe- laar. Ze hebben prachtig werk geleverd, immers de opleveringstermijn voor de eerste 10 K.M. was 31 December 1939, doch zij voltooiden binnen deze contractsperiode 14 KM. IN 1941 GEREED. In 1941 hoopt men met de drooglegging van den Noordoostpolder gereed te zijn, onvooraiene omstandigheden voorbehou den. Dan zal weder een groot stuk vrucht baar land aan ons grondgebied zijn toege voegd tot eer van onze natie en die der waterbouwkundigen In het bijzonder W. P. te H. Onder water vernietigt niet. Het nachthok en ren moeten ontsmet worden met creollne in heet water. Alles terdege afboe- nen. Zitstokken, legnesten, dakbedekking enz. Buitenzijde met carbonlleum insmeren, vooral de naden goed vullen of verven. De binnenzijde van het hok moet gewit wor den met witkalk, waarin een scheut creoline en dit witten een paar keer herhalen. Uw jonge hennen moet U stuk voor stuk nazien en onder de vleugels bestrooien met insectenpoeder. Nog beter is wat brandspiritus in een spuitje doen, bv. een oliespuitje, en on der de vleugels, in de hals. rond de aarsopening wat spiritus spuiten. Ook op de plaatsen waar U Insecten ziet loopen, kunt gij wat spiritus spul ten. In het legnest doet U stroo en wat tabakzand en iets Insectenpoeder Wanneer het hok droog is, laat U de hennen er weer in en controleert tweemaal per week of de dieren vrij zijn, evenals het hok. Pijnlijke reinheid doet veel voorkomen. lede ren dag de mestvloer schoonmaken en alle on gerechtigheden uit nachthok en ren verwijderen maakt Uw dieren gezonder en dan wordt de productie van eieren verhoogd. (Van onzen militairen medewerker) Zoo bracht dan de afgeloopen week prac- tisch het einde van den Poolschen weer stand. De concentrische opmarsch met de sterk opdringende vleugels voerde tot de volkomen omsingeling van de Poolsche strijdkrachten en bezegelde daarmee het lot van het land Bezien wij in het kort de gebeurtenissen, welke zich in de laatste week van Polen's heldenstrijd voltrokken, dan gaat onze aan dacht in de eerste plaats naar de gevech ten op de vleugels In Galicië worden de aldaar optredende Poolsche strijdkrachten van het hart van het land afgedrongen en in Z.O. richting teruggeworpen. Reeds op 16 September is Lemberg van drie zijden omsingeld, terwijl op 18 September Drohorycz, de voornaamste plaats in het petroleumgebied van Galicië, in Duitsche hand valt. De rest van het Poolsche Zuiderleger, het welk reeds eerder de verdediging van de San en Weichsel tusschen Przemysl en War schau bij Jaroslaw en Sandomlerz had moe ten opgeven, werd nu ook meer N. van deze rivieren afgedrongen. Zoo wordt op 16 Sep tember Deblin door de Duitschers genomen, waarbij de Polen in O. richting terug trek ken. Op 18 September is Lublin genomen en reiken de snelle troepen van het Duitsche Silezië-leger en het leger uit Oost-Pruisen elkaar bij Wlodawa de hand. Het gros van het Poolsche Zuiderleger, gegroepeerd om Zamosc. is ondertusschen in een hopeloozen toestand gekomen. In het N toch staat het leger uit Oost-Pruisen; in front de groep uit Opper-Silezië; uit het O. naderen de grauwe massa's onder de Sovjetster, terwijl de eenig overgebleven terugtocht, de weg naar Roemenië, door het insluiten van Lem berg eveneens is afgesloten. Op 21 Septem ber geven de hier staande krachten zich aan den Duitschen tegenstander over. De staf van het Zuiderleger. 60.000 gevangenen en 130 vuurmonden vallen in Duitsche handen. Het leger uit Oost-Pruisen ondervindt, nadat de weerstand aan Narew en Bug is gebroken, nog slechts zwakken tegenstand. Een gedeelte van dit leger is ingedraaid om den ring om Warschau ook in het O. te sluiten; de meer O. optredende groepen nemen ln snellen opmarsch op 1? Septem ber Brest Litovsk. Deelen van de Poolsche strijdmacht, welke den terugtocht van de Bug naar het Z. niet tijdig hebben kunnen uitvoeren, vallen ln Duitsche hand, waarbij wederom 12.000 gevangenen worden ge maakt en 80 vuurmonden worden veroverd. Met het tot stand komen van de verbin ding tussëhen de krachten uit Opper-Silezië en Oost-Pruisen is de groote tang gesloten. Hiermee is het lot van alle strijdende Pool sche krachten, ook IV. van den Weichsel, beslist. Er iigt een groote tragiek in deze om standigheid; tragiek niet alleen voor Polen, doch in het bijzonder voor de Poolsche krachten in de groote Weichselbocht. Onder welke hopelooze omstandigheden toch strij den deze troepen hun eindkamp. Diep in den rug sluiten Duitsche troepen bij Brest Litovsk den terugtochtsweg in O. richting af; ln het N. is de geheele N. Weichsel- oever reeds in Duitsch bezit; in het Z. werd de Z. vleugel reeds om Radom vernietigd, terwijl in front de D. Silezië groep onstui mig opdringt. Een smalle terugtochtstrook blijft nog over. voerende echter niet verder dan Warschau. En boven deze strook razen nu bijna ongehinderd de Duitsche lucht strijdkrachten, bestokend met bommen en mitrailleurs de colonnes, de treinen, de knooppunten van wegen, de stations. En ondanks deze omstandigheden, met het zekere verderf voor oogen. strijdt deze groep haar heldhaftigen eindstrijd. Steeds meer op een kleiner gebied samengedrongen, wordt de weerstand tegen de Duitsche con centrische aanvallen voortdurend minder Op 19 September, na een week van harden strijd, begint de ontbinding. Steeds neemt het aantal gevangenen toe: op 21 Septem ber bedraagt dit alleen op het hier betref fende gedeelte reeds 170.000 man. terwijl de buit aan vuurmonden een getal van 320 aanwijst. Wederom komt een 15-tal divi- siën hierdoor aan het Poolsche veldleger te ontvallen Neemt men ln aanmerking, dat ook de Russen bij hun opmarsch. welke overigens bijna zonder strijd werd uitge voerd, nog een 3-tal divisiën gevangen na men, terwijl voorts nog aanzienlijke gedeel ten van de Poolsche weermacht over de Roe- meensche grens uitweken, dan zal het dui delijk zijn. dat nog slechts kleine resten van de Poolsche weermacht gevechtsvaardig aanwezig kunnen zijn. Gegroepeerd om War schau, aan alle zijden omsingeld, met geen enkele kans op uitweg, kan de weerstand van deze groep nog slechts een kwestie van dagen of uren zijn. Hoewel het nog te vroeg is om een bezon ken oordeel te kunnen vormen over den Poolschen veldtocht, mogen toch reeds nu enkele conclusiën worden gesteld. Vergelijken wij de veldtochtsplannen, dan moet allereerst een woord van groote be wondering aan de Duitsche legerleiding worden gebracht. De uitgevoerde dubbele omvatting, grootsch opgezet en met buiten gewone voortvarendheid volvoerd, kan een vergelijking met de beste veldtochten van de grootste veldheeren uit alle eeuwen door staan. Wellicht gelukte het in de wereld geschiedenis nog nimmer om ln den tijd van drie weken een millioenenleger volkomen uit het veld te slaan. De vernietigingsslag zooals deze den „grooten leermeester van den Duitschen generalen staf" van Schlief- fen steeds voor oogen heeft gezweefd, heeft hiermee de hoogste vervulling gevonden. Wat het Poolsche veldtochtsplan betreft: voor zoover nu bekend waren de strijd krachten in 3 legers verdeeld. Het meest Zuidelijke leger, opgesteld bij Krakau en Lemberg, zou de belangrijke in dustriegebieden beschermen en aan een eventueelen opmarsch aldaar paal en perk stellen. De hoofdstrijdkrachten, opgesteld W van Warschau, zouden tot taak gehad hebben om zich, afhankelijk van de om standigheden, tegen de uit Silezië of in de corridor optredende Duitsche troepen te wenden. Tenslotte zou het Noorder leger een opmarsch uit Oost-Pruisen beletten. Of aan deze opdracht nog offensieve bedoelin gen in N. richting verbonden waren, blijft voorloopig twijfelachtig. Geen enkel doel. dat de Poolsche leger leiding zich gesteld had, is verwezenlijkt. Het Z. en N. leger hebben aan den Duit schen opmarsch slechts zeer kleine vertra gingen in den weg kunnen leggen. Vanaf het oogenblik, dat deze legers over de San, Narew en Bug waren teruggeslagen, was het lot van Polen beslist. Het Poolsche hoofd leger is er evenmin in geslaagd om met suc ces tegen de in de corridor of uit Silezië op- marcheerende troepen op te treden. De ope ratie van dit leger eindigde in een zuiveren verdedigingsslag tegen de concentrisch op- marcheerende Duitsche legers: een verde- dedigingsslag met den rug tegen den muur en met afgesneden terugtochtswegen. Aan beide zijden kan aan den troep slechts de hoogste lof worden gebracht. Dit geldt voor wat de Duitsche troepen betreft in het bijzonder de fabelachtige prestaties op marschgebied; voor de Poolsche troepen het taai blijven doorvechten ondanks het demo- raliseerende gevoel, dat alles toch ver loren is. Wij mogen deze korte beschouwing niet besluiten zonder te wijzen op de waarlijk grootsche wijze, waarop aan Duitsche zij da gebruik gemaakt is van hun pantserforma ties en gemotoriseerde verbanden. Het wer ken met deze troepen, diep in de flank en rug van den vijand, doet denken aan het beste wat de ruiteraanvoerders van Frederik de groote en Napoleon in vroegere tijdper ken presteerden Een grootsche toekomst ligt voor deze formaties nog weggelegd, echter onder voorbehoud, dat in terreinen wordt opgetreden, waar de beschikbare operatieruimte hun gebruik toelaat. Wat de luchtstrijdkrachten betreft moet gewezen worden op de bijzondere beteeke- nis daarvan ter ondersteuning van de ope raties op den grond Zonder op zich zelf beslissend te zijn, moet een aanzienlijk ge deelte van het succes ook op haar rekening worden gesteld. (Nadruk verboden). Mü. Nederland MOENA, 25 Sept. van Amst. te Batavia. HollandAmerika Lijn ZAANDAM, 24 SepU van R'dam te New York.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9