Gouden huwelijksfeest De strijd om het bestaan Engeland's hoofdstad in oorlogstijd Italië, Duitschland en Rusland LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 26 September 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN Hoe Duitschland bezuinigt GEMENGD NIEUWS De Londenaars keeren terug tot den natuurstaat Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Hulsvrouw! Gij dient thans bij de ver vulling van uw huishoudelijke plichten nog op allerlei raadgevingen te letten. Bedenk echter, dat het er hierbij ln de eerste plaats om gaat, voor u en uw gezin het Juiste aan deel der beschikbare levensmiddelen te ga randeeren. Zorg om het dagelijksch brood behoeft gij niet te koesteren. Ziedaar de slltzln van een twaalftal ge drukte raadgevingen aan de Berlijnsche hulsvrouwen, welke verband houden met het feit, dat men voor de eerstvolgende vier weken niet langer één, maar zes verschil lende distributiekaarten krijgt om ln de verschillende behoeften van het huishou delijk leven te voorzien. Het nieuwe distributiesysteem bevat eenige kleine lichtpunten. Zoo zijn de [kaarten veel handiger geworden en het tljdroovende afknippen van genummerde vierkantjes door den winkelier behoort zoo goed als tot het verloden Voor de heeren der schepping is het verder een uitkomst, dat de bepaling van alle vijf maanden één stukje scheerzeep weggevallen is en dat wij voortaan maandelijks zelfs recht hebben op niet minder dan drie stukken scheerzeep. Hoe groot die stukken wel zullen uitvallen blijft voorloopig een raadsel. Tegenover deze lichtpunten staan echter verschillende schaduwzijden. In de eerste plaats wordt er ln het vervolg geen volle melk meer ter beschikking gesteld van vol wassenen, met uitzondering dan van Jonge moeders. Kinderen tot den leeftijd van 6 Jaar krijgen drie kwart liter melk per dag, kinderen van 6 tot 14 Jaar een kwart liter. Kaas wordt nog slechts ln een hoeveelheid van ruim een half ons per week verstrekt, aan margarine ontvangen volwassenen één en een kwart ons per week, aan boter vier vijfde ons, aan spek en reuzel te zamen krijgt men ruim een half ons per week. Brood, dat voortaan ook alleen nog maar op kaarten verkocht wordt, krijgt men ln een hoeveelheid, die ln den regel te groot zal blijken. Aan vleesch en vleeschwaren als worst enz. ontvangt men oen pond per week, terwijl voor alle andere levensmidde len de beschikbare hoeveelheden van week tot week worden vastgesteld. Een der meest Ingrijpende veranderin gen ls voorts, dat men ln Duitschland voortaan niet meer zonder distributiekaar ten ln een restaurant kan eten. Men had laten doorschemeren, dat het eten in res taurants voorloopig aan geen beperkingen onderworpen zou worden, nadat men de restaurateurs verplicht had, hun lnkoopen met 40% te verminderen. Er schijnt over deze regeling echter nogal wat ontevreden heid bestaan te hebben, welke niet heele- maal ongerechtvaardigd te noemen is. De vrijgezellen Immers, die in het Derde Rijk allesbehalve gezien zijn, geraakten hierdoor tegenover het gewone gezinsleven in een uitgesproken bevoorrechte positie. Verder konden al degenen, die daar het geld toe hadden, ln een restaurant eten, wat ze wilden, terwijl de minder goed gesitueerde de lasten der opgelegde beperkingen moest dragen. Vandaag hebben wij op onze oude distri butiekaart ons wekelijksch kofflerantsoen van een vol.... kwart ons gehaald en we weten op het oogenblik zelf niet, of we voor den Zondag nog eens een „bakje troost" zullen zetten, dan wel of wij onze 128 koffieboonen de Berlijner heeft na melijk uitgerekend, dat er 128 koffieboonen ln een kwart ons gaan als een historisch document op onze schrijftafel zullen plaat sen. Want het ls voor den laatsten keer, dat we koffie ontvingen. Voortaan mag er ln Groot-Dultschland geen koffie meer ver kocht worden en in plaats daarvan krijgen we één en kwart ons gebrande gerst in de week! Het vorig jaar heeft Hermann Goering op het partijcongres te Neurenberg niet zonder trots verklaard, dat Duitschland, dank zij het vierjarenplan, desnoods een dertigjarigen oorlog kon voeren. Een paar weken geleden heeft de generaal-veld- maarschalk nogeens verzekerd, dat er op het gebied van de levensmiddelenvoorzie ning in Duitschland om zoo te zeggen geen vuiltje aan de lucht was. In zijn rede te Danzig Het Hitler echter heel wat minder optimistische klanken hooren. En de Filhrer schijnt blijk gegeven te hebben van beduidend meer werkelijkheidszin dan zijn gevolmachtigde voor het Vierjarenplan! Schraalhans is keukenmeester in het Derde Rijk! Dit is feitelijk niets nieuws, maar zoo strak hebben we den riem toch nog nooit hoeven aan te trekken als op het oogenblik. Zeker, men hoeft niet te verhongeren, want brood ls er genoeg en aardappelen zijn er zelfs overvloedig ver krijgbaar. Maar dit danken wij alleen aan het uitzonderlijke feit, dat Duitschland twee jaar achtereen een record graan- en aardappelenoogst heeft gehad. Op hetzelf de oogenblik. dat deze belde oogsten of ook maar één van belde ernstig tegenvalt, ls het gebrek nauwelijks te keeren. Het lijkt bovendien een open vraag, of het beschik baar gestelde minieme beetje vet op den duur niet absoluut ontoereikend zal blijken vooral voor jonge kinderen, voor wie tot 6 jaar geen margarine en tot 14 Jaar geen reuzel of spek ter beschikking wordt gesteld Wanneer we het poovere lijstje contro leeren van het schijntje levensmiddelen, dat Duitschland aan zijn bevolking ver strekt. dan komen ons onwillekeurig aller lei triomfantelijke beschouwingen en op timistische statistieken voor den geest, waarmee de propaganda sinds jaar en dag de bevolking heeft wijsgemaakt, dat er telkens weer nieuwe triomfen te vieren wa ren op het gebied der onafhankelljk-ma- king van het Duitsche volk van den invoer van levensmiddelen uit het buitenland. De propaganda is we hebben daar al meer malen op gewezen in dit opzicht beslist te ver gegaan en schrikte er zelfs niet voor terug om een soort van hoerastemmine te kweeken. waarvoor op zijn minst heel weiniv reden bestond. On hef oogenblik moet, dit. noodzakelijkerwijze lelden tot een sterken terugslag g'ne.rvan de uitwerking heel makkelijk een zekere neerslachtig heid en zelfs ontmoediging zou kunnen «tin. De lofliederen op de successen van den „productieveldslag" waren echter zeer zeker niet uitsluitend propaganda. Duitschland heeft zijn landbouw Inderdaad geweldig be vorderd en ofschoon men de gevolgde me thode kan becrltlseeren, Ja, ofschoon men zelfs spreken kan van een economisch nau welijks te verantwoorden systeem, staat het onomstootelijk vast, dat de Duitsche land en tuinbouw, veeteelt en zuivelindustrie in staat zijn om de behoeften van het Duit sche volk tot groote hoogte te dekken, ook al is het officieel aangegeven getal van 85% hoogsten van toepassing op een be reids door allerlei maatregelen beperkte nationale behoefte. Het is onze stellige indruk en we zou den onze opvatting met tal van ernstige statistieken kunnen staven dat de rant soenen, welke de regeering op het oogen blik aan het Duitsche volk verstrekt, be perkter zijn dan ln verband met de be schikbare voorraden en geraamde oogsten noodzakelijk ls. Men kan zich natuurlijk op het standpunt stellen, dat men met zijn voorraden zoo zuinig mogelijk omspringt, omdat tenslotte een zeer slechte oogst steeds tot de mogelijkheden behoort, ter wijl het ook nog lang niet vaststaat, of de luchtoorlog misschien in staat ls om land bouw en veeteelt ernstig te belemmeren, maar niettemin zou het ons niet verbazen, wanneer er binnenkort een geweldige pro pagandistische campagne op touw gezet zou worden tegen het perfide Albion, dat door zijn blokkade slechts oorlog voert te gen vrouwen en kinderen (Nadruk verboden) AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 13-Jarlge jongen, die Vrijdagmorgen bij een aanrijding op den Benoordenhout- scheweg te 's-Gravenhage ernstig gewond werd cn naar het Diakonessenhuis Bronovo ls overgebracht ls daar gisteren aan zijn verwondingen bezweken. KIND VAN GROOTE HOOGTE IN HET WATER GEVALLEN EN VERDRONKEN. Bij het spelen op een balie aan de Kromme Nieuwegracht te Utrecht is een vierjarig jongetje van groote hoogte op een werf ge vallen en vervolgens in het water terecht gekomen. Een voorbijganger sprong terstond te water en bracht het kind ln bewuste- loozen toestand aan den wal. Hoewel twee geneesheeren gerulmen tijd kunstmatige ademhaling toepasten, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten bij het kind op te wekken. HET AUTO-ONGELUK TE LONNEKER. De 17-jarige J. de Jong. die Zaterdag avond bij de autobotsing te Lonneker zeer ernstig gewond werd, is ln het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschedé overleden. Het ls gebleken, dat zich ln de auto vijf Jongens van 15 tot 17 jaar hebben be vonden. De wagen behoorde aan den vader van een der jongens. De 19-jarlge monteur W bestuurde de auto. Hij reed, naar uit het onderzoek der po litie is komen vast te staan, met zeer groote snelheid en verloor in een bocht de macht over het stuur. Leiden'» Speciaalzaak v. verwarming JAN DE NIE£ ZONEN LEIDEN K. RAPENBURG 10 - HEERENGRACHT 112 Ook Uw zaak voor een goede Haard, Haardkachel of Kachel. Smederij sindS 1864 - 290 MIDZA-bons. (Ingea. Med.) NOODLOTTIGE VAL. Gistermiddag om half vijf is de echtge- noote van den heer W. Damen in het café „Maurickzicht" te Vught (N.Br.i op de trap uitgegleden en gevallen. Zij kwam zoo on gelukkig terecht, dat ontboden geneeskun dige hulp niet meer mocht baten Korten tijd later is zij overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. TROPISCHE REGEN IN CALIFORNIE. Tengevolge van een heftlgen regenval in Zuid-Califomië zijn dertig personen om het leven gekomen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 26 September. 1939. Tong f. 1.90—0.92 per kg.; Kleinschol f. 305; 8char f. 7.20—5.10 per 50 kg. Besomming K.W. 77 f. 17. Mussolini zou reeds in 19SS aan den Russischen ambassadeur te Rome beloofd hebben Hitler in zijn antl-bolsjewlstlsohen koers te matigen. (Van onzen Romeinschen correspondent). Wie het nuchtere realisme kent, waar mede het moderne Italië de politieke ge beurtenissen en de Internationale ontwikke ling in het licht van zijn welbegrepen nationale belangen pleegt gade te slaan, kan noch verwonderd, noch teleurgesteld zijn geweest over de Italiaansche houding ten aanzien van het geïmproviseerde verschij nen van Sovjet-Rusland op het Poolsche oorlogstooneel: demonstratieve kalmte, waarvan de oogenschljnlljke onverschillig heid slechts werd getemperd door de vol doening van den toeschouwer, die aan wezig is bij een match, waarvan zijn be rekeningen en voorspellingen juist zijn ge bleken. Immers reeds op 5 September had men het hier dienstig geoordeeld ln een der grootste dagbladen een historisch overzicht te geven over de ontwikkeling van wat men noemt de Italiaansch-Russische vriend schap. In het genoemde hoofdartikel werd uiteengezet, dat de voor de overige wereld en de „Westersche kanselarijen" zoo totaal onverwacht gekomen toenadering tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland ln feite reeds eenige jaren geleden, „op het zelfde oogenblik, dat de Westersche kanse larijen haar noodlottige activiteit verdubbel den, waarvan men thans de rampzalige ge volgen ziet", werd voorbereid en ingeleid, dank zij den vooruitzlenden blik van den Duce. Uit de aangehaalde documenten blijkt zelfs dat Mussolini reeds ln 1933 den toen- maligen bolsjew'.stischen ambassadeur te Rome en tegenwoordigen staatssecretaris te Moskou Potemkin de formeel» verzekering gaf. voortdurend al zijn Invloed bij Hitler aan te wenden, teneinde den Führer in diens klaarblijkelijk antl-bolsjewlstlschen koers te matigen. Een hechter worden van de Dultsch-Russische verstandhouding en sa menwerking moest dus reeds a priori in Italië gunstig worden opgenomen. Hierbij komt, dat de onmiddellijke aanlei ding tot de Russische hulpverleening aan Duitschland in de recente toenadering der Moskousche heeren tot Japan moet worden gezien en dat is eveneens een kolfje naar de hand van fascistisch Italië. Mussolini had zich immers ten opzichte van het land der Rijzende Zon veel sterker geëngageerd dan zijn „As"-genoot, zoodat hij door een mogelijke verkoeling in de verhouding tus schen Duitschland en Japan Inderdaad in een moeilijk delemma zou zijn geraakt. Dit gevaar schijnt thans te zijn geweken en een gecoördineerde samenwerking tusschen de voornaamste tegenspelers ln het Verre Oosten, die bij een geliquideerd of tot mach teloosheid gedoemd Polen, via Duitschland met de overige landen van de „as" één hecht blok over twee continenten kunnen vormen, zou zich heel goed aanpassen bij het bekende verzet van den Duce tegen het op behouden gerichte streven van het Pritsche wereldrijk. Bovendien Wordt in Italiaansche kringen met. voldoening kennis genomen van de uit gesproken neutraliteitspolitiek van alle Balkanlanden en overstaten van de Middel- landsche Zee. Men is er van overtuigd, dat zelfs de landen, die door een alliantiever drag met Engeland zijn verbonden en zich oorspronkelijk ook als in staat van oorlog met Duitschland verklaard hadden, zooals Egypte of Irak. thans niet meer geheel ach ter Engeland staan, terwijl de derde Engel- sche „bondgenoot", Turkije, er de voorkeur aan zou geven, ln goede verstandhouding met den Russischen „vriend" te blijven leven. De overige twee door Groot-Brlt- tannlë gegarandeerde landen. Roemenië en Griekenland, ziet men tengevolge van de door het Russische ingrijpen ontstane situatie aan alle Britsche invloeden geheel onttrekken. Onder deze omstandigheden heerscht hier de opvatting, dat Italië de leiding zou moeten nemen ter vorming van een neutraal Balkan-blok, eenigszins in na volging van de succesrijk gebleken politiek van het Oslo-blok en aldus alle mogelijkheid tot uitbreiding van den oorlog naar het ge bied van de Mlddellandsche Zee in den kiem zou kunnen smoren. Het wegnemen van het sedert de verovering van Albanië door Italië in Griekenland heerschende wantrouwen en het bepleiten van een hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen Joego-Slavië en Sovjet-Rusland voegen zich al evengoed in het kader van deze politiek als de recente erkenning van het nieuwe Slowakije door de Russische regeering. In het licht van deze overwegingen wordt het begrijpelijk, dat de Italiaansche houding ten opzichte van den Duitschen bondgenoot ln de laatste dagen minder behoedzaam objectief blijkt en de bestaande sympathie scherper accentueert. Sedert de rede van Hitier te Danzig vooral is het consigne aan de fascistische pers, het Duitsche streven tot consolidatie van de nu geschapen situatie en tot een op dezen grondslag te sluiten algemeenen vrede natuurlijk met weder- goedmaking van het laatste onrecht van Versailles, ook ten opzichte van Italië uit j alle macht te steunen. Aan deze plotseling weer duidelijk wordende gedragslijn van Italië wordt geen afbreuk gedaan door wel overwogen uitingen van respect of beleefd- I held tegenover de Westelijke mogendheden, zooals de overigens reeds iang besloten be noeming van den soepelen en sympathieken vroegeren ambassadeur te Warschau Bas- tianlnl tot Itallaanschen ambassadeur te Londen. De hier geschetste warme verdediging van het Duitsche „vredesoffensief" wil evenwel niet zeggen, dat men deze actie kans van slagen geeft. In dit opzicht heerscht in de officieele kringen eerder een sterk en bitter pessimisme, zoodat het misschien niet ver keerd ls, in de verdediging van dezen vrede een voorbereiding te zien van eigen positie in den te duchten voortgezetten oorlog. Voor dezen mogelijk dreigenden oo«og houdt zich het land dan ook kennelijk paraat, ofschoon de Duce zijn volk zeker niet vrijwillig aan acuut krijgsgevaar zal bloot stellen alvorens de wijnoogst, die in vollen gang is, te heb ben binnengehaald. Voor dezen wijnoogst of „vendemmia", een nationaal volksfeest van de grootste beteekenis, alsmede voor den zaai van het nieuwe graan, zijn op het oogenblik aanzienlijke troepenafdeelingen met verlof. Zoodra deze meest belangrijke grondslag van het zuidelijke volksleven, brood cn wijn. zal zijn veiliggesteld, is ook het Italiaansche volk definitief gereed voor een eventueel niet meer te vermijden oorlog. (Nadruk verboden). - -Naar-bed als de duisternis valt en opstaan als het lleht wordt. En na eiken nacht, die voorbU gegleden is. ls de eerste gedachte: „Weer geen luchtaanval! Wanneer zou het er eindelijk eens van komen?" (Van onzen Londenschen correspondent). (Vertraagd door de censuur). Londen, 21 September. Een mensch went aan alles. Drie weken na het uitbreken van den oorlog geeft de gemiddelde Londenaar er zich nauwelijks meer rekenschap van dat niet alleen het uiterlijk van zijn stad maar ook de inrichting van zijn persoonlijke leven geheel veranderd zijn. De nieuwigheid van het Londensche leven in oorlogstijd is er reeds af en ledereen heeft zich met een verrassend gemak aan de veranderde om standigheden aangepast. Men is zich nau welijks meer bewust dat alles nog geen drie weken geleden zoo heel anders was, men weet niet beter of het ls altijd zoo geweest en zal altijd zoo blijven. Zoo elastisch en zoo snelwerkend is het menschelljk aanpas singsvermogen. Het is een goed ding want de nieuwe omstandigheden hebben ons Londenaars gedwongen met tal van ingeroeste gewoon ten te breken en van tal van vertrouwde en geliefde dingen af te zien Het begint al dadelijk met het afloopen van den wekker. In mlllloenen huizen vindt deze elke dag weer even onplelzlge gebeurtenis plaats op een uur dat in vredestijd nog door geen ander eeluid verstoord zou worden dan het ge snork van menschen, die in zalige onbewust heid weten, dat zij nog ln geen tijden uit de veeren hoeven. Vrijwel iedereen staat veel vroeger op en wel om de eenvoudige reden, dat hij gedwongen wordt vroeger naar bed te gaan. Daar de cinema's in cen traal Londen reeds om zes uur 's middags dichtgaan, de verkeersmiddelen sterk be perkt zijn en het uitgaansleven dientenge volge vrijwel geheel tot stilstand is gekomen, bestaat er immers geen aanleiding meer om laat naar bed te gaan. Voor tallooze Londe naars ls er bovendien nog een andere goede reden om vroeger dan gewoonlijk het gezel schap van Morpheus te zoeken. ZIJ kunnen na zonsondergang ook in hun eigen huizen niets doen. De fabrikanten van „verduiste ringmaterialen". speciale gordijnen, zwart papier etc., zijn namelijk zoo overstroomd met werk, dat er weken over heen gaan voor bestellingen worden uitgevoerd. Ikzelf zit bijvoorbeeld ook nog steeds zonder mijn reeds weken geleden bestelde gordijnen, met het gevolg, dat ik 's avonds geen licht kan opsteken. Zou ik het wel doen en zouden de dekens, oude hemden en al de andere vreemde zaken, waarmee ongelukkigen zoo als ik hun ramen behangen, ook maar een straaltje licht doorlaten, dan kan ik er zeker van zijn onmiddellijk een politieagent of een „airraidwarden" aan de deur te hebben En dat ls een risico dat men beter niet kan loopen gezien de bijzondere strenge straffen, die er op de overstreding van de verduiste- ringsbepalingen zijn gesteld. Liever geen licht en vroeg naar bed dan de maximum straf van 100 pond sterling boete en/of drie maanden gevangenisstraf. Zoo is het dus een van de eerste „beschavende" bewerkin gen van den oorlog dat hij ons dwingt in onze daglndeellng weer tot den natuurstaat terug te keeren, opstaan met het licht en naar bed gaan met de duisternis. Het onbehoorlijk vroege uur, waarop de wekker afloopt, is echter niet het eenige wat er ons al dadelijk bij het ontwaken aan herinnert dat het uit is met de goede oude c'a^en van den vrede. Het blijkt eiken dag opnieuw uit een onnoemelijk aantal dingen die zoo heel ander zijn dan vroeger. Zoo bijvoorbeeld de eerste gedachte die zich in ons nog slechts gedeeltelijk ontwaakte brein opdoet. In vredestijd was die bij ml) altijd: „Wat voor weer zou het zijn?" Tegenwoordig is het eerste wat ik denk: „Al weer een nacht zonder luchtaanvallen. Wanneer zou het er nu eindelijk eens van komen?" De gedachte die daarop volgt staat al evenzeer in het teeken van de veranderde tijdsom standigheden; wat mij ln vredestijd na het weer het meest Interesseerde bij het ontwa ken was de post. Niemand schrijft meer. de menschen hebben het te druk, velen van hen zijn spoorloos verdwenen, sommige naar het front of een garnizoen, waarvan de lig ging strikt geheim wordt gehouden. Weer anderen hebben ergens in de veilige provin cie een toevluchtsoord gezocht. Ook uit het vaderland komt zelden een brief. Waarom? Ik weet het niet. De censuur misschien of vertraging bij de post. Het doet er ook wei nig toe. schijnt onbelangrijk ln deze wilde tijden. Na de post, die niet komt, komen de kranten eraan herinneren dat wij in een nieuwe wereld leven, Geen amusante wereld naar de kranten te oordeelen. Want niet alleen zijn de berichten over moord en dood slag, die zij brengen, weinig opwekkende litteratuur, maar- ook de vorm waarin zij hun deprimeerenden inhoud gieten is een heel andere dan vroeger. Bijna al het nieuws bestaat nu immers uit officieele communi- qué's en aankondigingen en daar valt uit journalistiek oogpunt weinig van te maken. Elke krant heeft dezelfde saaie berichten, het persoonlijk elei'ment, dat haar vroeger zooveel kleur gaf, ls vrijwel geheel verdwe nen en inplaats van de twintig tot vijfen twintig pagina's, gevuld met lectuur van den meest verscheiden aard, krijgen wij nu eiken ochtend niet meer dan een magere zes blad zijden. En ln alle kranten staat vrijwel pre cies hetzelfde te lezen. Ik maak de met punaises aan het raam opgehangen deken los om te zien wat voor weer het is. De ballons zullen het ver tellen. Schijnt de zon, dan zitten zij als horizontale zilveren peerdrupsen in hon derdtallen aan den blauwen hemel. Is het Engelsch weer, dan zijn zij ln de laaghan gende wolken spoorloos verdwenen, totdat er plotseling uit de grijze leegheid één te voor schijn komt die naar beneden wordt ge haald om hem in den letterlijken zin van het woord nieuw leven in te blazen. Een week geleden bleven de menschen daar nog met belangstelling naar staan kijker,. Nu let niemand er meer op. De baUons zijn een even Integraal en onopvallend deel van Londen geworden als de roode bussen of de duiven op Trafalgar 8quare het altijd zijn geweest. Zoo is het ook met de zandzakken die overal tegen de souterrains van huizen, kantoren en winkels opgestapeld liggen, met de taxi's die ln miniatuur brandweerwagens zijn getransformeerd, met de gehelmde AR.P.-werkers die op alle straathoeken staan te wachten op den luchtaanval die maar niet komen wil. met de meisjes en vrouwen in uniformen, overalls en gebroekte costuums van alle mogelijke soorten, met de papierstrepen die in een netwerk op negen van de tien winkelruiten zijn geplakt Het is allemaal al zoo vertrouwd en bekend ge worden dat men er zich nauwelijks meer bewust van ls dat Londen in zijn uiterlijk aspect een belegerde stad 1» geworden. Alleen 's avonds, wanneer de duisternis gevallen ls, krijgt men even het gevoel van Iets ongewoons en dreigends. De stad is dan al spoedig vreemd stil en verlaten. De heele bevolking is ln haar huizen gevlucht, zoodat men zich voor het eerst weer het bestaan van den vijand bewust wordt. Ir. de pikdonkere straten doemen plotseling de schaduwachtige figuren van een paar voetgangers uit de duistcr.is op. De volgende seconden is er even het geluid van veront schuldigende stemmen wanneer de iecds on vermijdelijk geworden botsing heeft plaats gehad, een zaklamp werpt een oogenblik zijn witte plek op het trottoir, dan verwijde ren zich de voetstappen en ls het weer stilte en duisternis. In het midden van de straat zoek een enkele taxi, waarvan alleen twee speldeknoppen licht op de spatborden zicht baar zijn, Kruipend en tastend haar weg. Zoo nu en dan klinkt even uit een opengaande cafédeur gelach en gepraat of wordt de lu gubere stilte plotseling verbroken door den krakenden slag van een auto, die ondanks alle voorzichtigheid tegen een onzichtbare lantaarnpaal is opgebotst. Maar al spoedig is alle geluld weer opgeslokt in de beklem mende duistenis. de zwarte duisternis van de jungle, waar ergens de ongeziene vijand loert die in de heldere uren van den dag geen verschrikkingen heeft en alleen in den nacht zijn dreiging over een wachtend en altijd met een half oor naar de sirenen luis terend Londen legt. (Nadruk verboden) Morgen beginnen voor onze stadgenooten Johannes van dn Berg en mej. Petronella van Royen, wonende Hof van Venetië No. 4 aan de Uiterstegracht, voor de 51ste maal de bruidsdagen, terwijl zij op Maandag 9 October a.s. hun gouden huwelijksfeest hopen te herdenken. Gezien hun leeftijd beiden zijn 75 jaar oud genieten de Oudjes nog een betrek kelijk goede gezondheid. Belden hebben een uitermate werkzaam leven achter den rug: de bruidegom was gedurende niet minder dan 55 jaar werkzaam in de sajet- afdeeling der N V. Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co.. legde eerst in Maart van het vorige jaar den arbeid neer, waarna hf) werd gepensionneerd, terwijl zijn vrouw het hare er toe bij droeg om de gezins inkomsten te vermeerderen door tot op hoogen leeftijd uit werken te gaan. Mogen beiden nog tal van goede jaren voor elkaar en hun beide zoons gespaard blijven. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11