AKKERTJES BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 26 September 1939 Productie moet tot het maximale worden opgevoerd Vragen uit het publiek Uitvoering van wet inzake gebruik van vervoermiddelen De Surinaamsche spoorwegleening Drijvende mijnen voor onze kust waargenomen Centrale organisatie van de bloedtransfusie Het Duitsche vliegtuig boven Gelderland Komt de leermarkt in het gedrang Autorijden op Zondag verboden *51 ACTIE TOT OPHEFFING DER RUNDVEE- TEELTREGELING. Door de samenwerkende bonden ter be vordering van de opheffing der kalver- teeltregeling. bestaande uit de organisaties Actie tegen de Kalvcrteeltbeperking in Friesland. Bond van Veeweiders en Mes ters te 's Gravenhage. Chr. Organisatie van Kleine Zelfstandigen in Gelderland en Bra bant. Nat. Bond „Landbouw en Maatschap pij'' en Prov Bond van Rundveefokkers in Noord-Holland, waarbij zich 125 plaatse lijke afdeelingen van andere landbouw organisaties. speciaal wat de onderhavige materie betreft, hebben aangesloten, een telegram aan den minister van economi sche zaken gezonden. In dit telegTam wordt verwezen naar een brief dato 27 April jJ., waaruit wordt ge memoreerd, dat de daarin genoemde reeds voorziene omstandigheden, speciaal wat de belemmering van den aanvoer uit het bui tenland betreft, werkelijkheid is geworden, waardoor thans niets meer mag worden nagelaten om de nationale bodemproduc tie tot het maximale op te voeren, teneinde de voeding van ons volk in de naaste toe komst, zoo eenigszins mogelijk te ver zekeren. Internationale spanningen doen de re geering er op bedacht zijn. de verdediging des lands met kracht ter hand te nemen, waarbij de voeding van ons volk allereerst verzekerd dient te worden. Echter is een maximale productie niet mogelijk, zoo thans nog zou worden vast gehouden aan de kalverteeltbeperking, die immers bewust wordt gehandhaafd met het doel de productie van melk en vleesch te verminderen. Naar de meening van de samenwerkende bonden is de vleeschconsumptie in ons land nog voor groote uitbreiding vatbaar, mits de overheid daartoe wenscht mede te werken, o.a. door omzetbelasting en accijns op rundvleesch en abattoirkosten enz te verlagen. Een gevolg hiervan zou zijn, dat van andere voedingsstoffen, welke moeilijker kunnen worden verkregen, minder zou be hoeven te worden geconsumeerd. Ook is de regeling zeer onbillijk voor wat betreft de verhoudingen tusschen stam boekfokker en t.b.c.-bestrijder eenerzijds en de rest der veehouders anderzijds. In verbaild met de thans en in de naaste toekomst gedwongen zelfvoorziening van het menschelijk voedsel, wordt in het tele gram met klem aangedrongen op directe afschaffing van de rundveeteeltregeling. Alle samenwerkenden omvatten ruim 55.000 melkveehouders en mesters, verspreid wonende over het geheele land. 'W Voelt U zich zenuwachtig gejaagd, overspannen, Ui en gejaagd, everspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"en ge voelt een weldadige rust over U komenl AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na 'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten gién verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoefdpl|n, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 13 stuivers; 3 stuks - 2 stuivers. 269 (Ingez. Med.) INSCHRIJVINGSBESCHIKKINGEN VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT EN HET OFFICIEELE ANTWOORD. Vraag: Ik ben chauffeur op een stads- besteldienst. Nu ls het rijtijdenbesluit ge wijzigd of buiten werking gesteld: Is het nu toch noodzakelijk, dat lk dagelijks mijn werkboekje Invul? Of kan ik hiermee wach ten tot de wet weer in werking treedt? Ben ik bij niet-lnvullen strafbaar? Antwoord: Ten onrechte hebben ver schillende dagbladen gemeld, dat het rij tijdenbesluit tijdelijk buiten werking was gesteld Er was evenwel slechts sprake van een tijdelijke toestemming om langer te werken (benevens eenige faciliteiten, welke daarmede reohtstreeks verband hielden). Van de verplichting tot het aanteekenen van de werk- en rusttijden in het werk boekje is geen ontheffing verleend. Het was en is noodzakelijk, dat vrager steeds zijn werkboekje invult. Njet-invul- ling ervan strafbaar is. Vraag: Heb ik bij brandschade aan huis of inboedel, ontstaan nadat het huls voor legering van militairen is gerequireerd, recht op vergoeding onder mijn brand- polis? Antwoord: Het is mogelijk, dat de be treffende assuradeur de schade krachtens art. 293 W. v. K. afwijst op grond van het feit, dat het huis een andere bestemming heeft verkregen en daardoor aan meer brandgevaar is blootgesteld. Men wende zich tot zijn assuradeur, om hieromtrent zoo mogelijk een speciale regeling te treffen. De minister van Waterstaat heeft op grond van de wet Gebruik Vervoermiddelen als vervoermiddel aangewezen: a. Motorrijtuigen, opleggers en aanhang wagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vrachtvervoer (vrachtauto's!. b. Motorrijtuigen, ingericht tot het voortbewegen van opleggers (tractoren i. Houders van vrachtauto's of tractoren zijn verplicht deze binnen acht dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogelijk na den aanvang van hun houderschap te doen inschrijven in een register, dat wordt gehouden ten kan tore van den inspecteur-generaal van het verkeer. Voorts zijn als vervoermiddelen aangewe zen sleepbooten, welke dienen tot de vaart op de binnenwateren van de eene binnens lands gelegen plaats naar de andere. Houders van die sleepbooten zijn ver plicht deze binnen tien dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogelijk na den aanvang van hun houderschap, te doen inschrijven in een register, dat wordt gehouden ten kan tore van den inspecteur-generaal van het verkeer. Ook zijn als vervoermiddelen aangewezen schepen, welke geheel of gedeeltelijk tot vrachtvervoer zijn ingericht en dienen tot vrachtvervoer op de binnenwateren van de eene binnenslands gelegen plaats naar de andere. Houders van die schepen zijn verplicht deze binnen tien dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogelijk na den aanvang van hun houderschap, te doen inschrijven in regis ters, die worden gehouden ten kantore van de bevraehtingscommissie binnen welker district het schip zich bevindt op het tijd stip van Inschrijving, de houder is geves tigd. of, indien de houder een rechtsper soon ls en op meer plaatsen ls gevestigd, binnen welker district de plaats van den hoofdzetel Ls gelegen De verplichting tot het inschrijven be staat niet ten opzichte van de vrachtauto's of tractoren, sleepbooten en schepen, wel ke zijn gevorderd op grond van de wet op den staat van oorlog en van beleg, van de inkwartleringswet of van de wet betref fende bescherming tegen luchtaanvallen. OPNIEUW OPSCHORTING VAN DE BETALING VAN RENTE EN AFLOSSING. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp houdende nadere verlenging van den termijn der opschorting van de betaling van rente en aflossing ter zake van de Surinaamsche spoorwegleening Bij de wet van 22 December 1919 werd voor den tijd van vijf jaren ingaande 1 Januari 1920, opgeschort de verplichting tot betaling van rente en aflossing terzake van de door Suriname van het Rijk ge leende gelden voor den aanleg van een spoorweg van Paramaribo tot aan Dam aan de Sarakreek. In verband met den financieelen toe stand van genoemd gebiedsdeel werd be doelde termijn reeds driemaal, en wel bij de wetten van 30 April 1927. 12 Dcember 1929 en 7 December 1934 telkens met 5 ja ren verlengd en dus gebracht op twintig jaren, afloopende op 31 December 1939 Aangezien het in de gegeven omstandig heden uitgesloten lijkt dat Suriname in de eerstvolgende jaren in staat zal zijn, zijn verplichtingen met betrekking tot deze leening na te komen, strekt het tot onder havige wetsontwerp om den termijn van opschorting der onderwerpeüjke betaling opnieuw met vijf jaren te verlengen. Door de kustvisschersvaartui- gen SCH 1, schipper Frans Hoefnagel en de SCH 37, schip per G. Hartevelt, zijn gister middag op de kust drijvende mijnen waargenomen. De SCH 1 heeft deze waar genomen op 7 mijlen uit de kust vóór Scheveningen en de SCH 37 op 10 mijlen Noord- Noord-West van Scheveningen. Voorts berichtte de nog van morgen binnengekomen schok ker RO 40, schipper A. v. d. Laan. twee drijvende mijnen te hebben waargenomen tus schen Scheveningen en Kat wijk, vier mijlen uit den wal. Men verwacht wanneer deze wind dezelfde blijft, dat mij nen aan de kust zullen aan spoelen. Door de visschers is aan de betrokken autoriteiten van deze waarnemingen kennis ge geven. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van het gisteren ver melde feit, dat Zondagmiddag een Duitsch vliegtuig boven een deel van Gelderland lr verschenen, heeft onze regeering aan Hr. Ms gezant te Berlijn opgedragen, bij de Duitsche regeering ter zake de noodige stappen te doen. VESTIGINGSBESLUIT POELIERS- BEDRIJVEN 1939. Gisteren is uitgegeven een staatsblad, bevattende een besluit van 16 September j.l„ tot uitvoering van eenige artikelen van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 („vesti- glngsbeslult poellersbedrijven 1939"). Dit besluit treedt in werking met Ingang Tan morgen. RUITERTJES VAN ALKMAAR'S TOREN GEMOBILISEERD. Vrijdagmorgen waren de burgers en sol daten te Alkmaar, die zich tegen elf uur voor den beroemden Waagtoren verzameld hadden om het verschijnen van de bekende ruitertjes gade te slaan, getuige van een ongewoon schouwspel. De ruitertjes waren n.l. allen voorzien van een militaire veldmuts, hetgeen groote hilariteit bij het publiek verwekte. De torenwacht zal aan deze vertoonln wel niet onschuldig zijn geweest. 1 Hbld. Schoenfabrieken werken op volle kracht. GEEN GEVAAR VOOR SCHAARSCHTE. Er doen zich blijkbaar eenige moeilijkhe den voor In de leervoorzlening, aldus schrijft men aan de N.R.Crt. uit Tilburg: Dat ls begrijpelijk wanneer men weet, dat het grootste gedeelte van de benoodigde huiden uit het buitenland moet worden be trokken. Daar is b.v. de Kon Lederfabriek te Oisterwijk, die alleen reeds jaarlijks door in- en uitvoer l>/2 tot 2 millloen huiden hoofd zakelijk tot chroomleer verwerkt; men kan dus nagaan welk een Invloed stagnatie in den import van huiden kan beteekenen. De Nederlandsche veestapel toch levert op het oogenblik nauwelijks </2 millloen hulden op, geschikt voor chroomleer en de Ingetre den duikbootoorlog met nog andere belem meringen ter zee, zijn oorzaak, dat nu reeds verschillende toevoeren spaak liepen. Zoo ls b.v. de Groenlo met een groote partij huiden aan boord, door de Engelschen vast gehou den en nog altijd niet vrij gelaten. Een ander Duitsch schip met een lading huiden uit Zuld-Amerika bestemd voor Rot terdam, werd gedwongen om Schotland heen te varen het slRjgde erin door de blok kade heen te dringen en kwam zoodoen de in Hamburg terecht. Afgewacht dient nu te worden of de Duit sche regeering bereid is een en ander los te laten. Daar zal wel een prestatie tegenover dienen te staan: kan Nederland die leveren zonder gevaar voor zijn neutraliteitspositie? Een strop voor onze industrie is het echter al onmiddellijk in zoover weer nieuwe trans portkosten zullen moeten worden bijbetaald, in geval van vrijlating. Gevolg van een en ander ls al dadelijk geweest, dat de Kon Lederfabriek te Oisterwijk haar personeel van 900 tot 750 man heeft teruggebracht. De directie was geeenszins optimistisch ge stemd voor de naaste toekomst. Vast staat b.v. nu reeds, dat op Scandinavië en Frank rijk niet meer zal kunnen worden gerekend en met Duitschland pas zaken zullen zijn te doen, als ook wij bereid worden gevonden den huidenhandel op dat land eveneens vrij te maken. De invoer van hulden voor zooi- leder uit Zuid-Amerika met als grootste Nederlandsche afneemster de Lederfabriek .Noord-Brabant" te Rijen wordt al even zeer door den duikbootoorlog gehandicapt. Hierbij komt nog, dat de militaire over heid in Brabant zoo goed als alle zwaar zooi- leder heeft opgekocht. Hetgeen de Federatie van Schoenfabrikanten aanleiding heeft ge geven op eenige tempering aan te dringen, opdat deze opvorderingen voor het leger, niet al te zeer tot prijsopdrijving zouden leiden. Een ter zake goed georiënteerde schoen industrie. wees er ons intusschen op, dat de betrekkelijk geringe voorraad leer op dit oogenblik in Nederland te wijten is aan de al te sterke contlngenteering van den in voer van overleer en Engeland alles vast houdt wat van overzee naar ons toe komt, uit vrees voor gebruik voor oorlogsdoelein den. Alleen Duitschland. verzekerde dezelfde zegsman ons, is bereid alle „gestrande hui den" uit te leveren, mits men het zelf komt halen, en daar zulks allemaal per trein moet geschieden, spreekt het vanzelf, dat, in de gegeven omstandigheden, een vlotte aan voer niet mogelijk is. Zelfs schijnt Duitsch land bereid, om ook nog uit eigen voorraad ons leer te leveren, voor zoover zulks voor de burgerbevolking daar is bestemd. Zulks is ook met de steenkolen het geval; de Duit sche regeering stelt zich n.l, op het stand punt dat haar bevolking zich tot het uiter ste dient te versoberen! En daarnaast komen ook uit België be richten binnen dat de uitvoer van zool- en chroomleer wellicht weer spoedig mogelijk zal zijn. Alles bijeen genomen is er dus geen reden om zich ernstig omtrent onze leder- en schoenvoorziening ongerust te maken. Natuurlijk zullen de geschetste moeilijk heden, allengs wel eenige prijsstijging met zich brengen maar voor het overige werken alle Nederlandsche schoenfabrieken op volle kracht, en zoo behoeft dus ook geen enkele vrees te bestaan, dat er gebrek aan schoeisel zal komen. Al die runs op de schoenwinkels zijn volmaakt overbodig, aldus besloot onze zegsman, en schadelijk voor de koopers, om dat het tot niets anders dan tot ongemoti veerde prijsopdrijving leidt. HET ROODE KRUIS NEEMT DE LEIDING OP ZICH. Zooals wij onlangs hebben gemeld heeft het Nederlandsche Roode Kruis op verzoek van den inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht en ln overleg met den onlangs afgetreden hoofdinspec teur der volksgezondheid dr. Eykel beslo ten de centrale organisatie van de bloed transfusie zoodanig uit te bouwen, dat zoowel ln vTedes- als ln oorlogstijd allen kunnen worden geholpen. Onder leiding van mr. baron van Lyn- den, ondervoorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, is ln het gebouw dezer vereenlglng aan de Prin- sessegracht te 's-Gravenhage een perscon ferentie gehouden, waarin hierover mede- deelingen 2ijn gedaan. Dr. Eykel, die het voorzitterschap van de door het Roode Kruis uitgebreide cen trale bloedtransfusiecommissie op zich heeft genomen, bracht ln herinnering, dat als grondlegger van de bloedtransfusie diensten ln Nederland mag worden be schouwd de Rotterdamsche arts en Inter nist H. C. J. M. van Dijk, De commissie uit het Roode Kruis was tot nu toe uitsluitend een adviescommissie van het hoofdbe stuur. In den vervolge echter ls het de taak van deze commissie zelfstandig de bloed transfusiediensten te regelen over het ge heele land, ln vredestijd zoowel als in oor logstijd, voor militairen zoowel als voor burgers, al zal de commissie uiteindelijk verantwoordelijk ztjn aan het dageltjksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Zoo is dus de zoo noodige eenheid ln deze ingewikkelde materie verkregen. Zy, die zich bereid verklaren van hun ■bloed een gedeelte af te staan, worden als „donor" Ingeschreven. Hoewel bloed transfusie voor den gever onschadelijk en pijnloos geschiedt, moet zij op streng en wetenschappelijke wijze worden verricht. In het l^lang van bloedgever en patiënt worden de donors gekeurd, hun bloed wordt onderzocht en de groep, waartoe het behoort, wordt bepaald Immers men kan niet zonder meer Iemands bloed bij een ander inspuiten; slechts bepaalde groe pen zijn geschikt voor elkaar Berekend ls, dat ln ons land ongeveer 100.000 donors noodlg zijn om volledig in de behoefte ln oorlogstijd te kunnen voor zien. Men bedenke wel, dat de bloedafglfte geheel gratis, uit naastenliefde, geschiedt en dat van iederen donor niet meer dan zesmaal per jaar ten hoogste een hal ven liter per keer kan worden afgetapt, waar bij mag worden aangenomen, dat steeds binnen veertien dagen volkomen regenera tie van het bloed zal zijn verkregen. De leeftijdsgrenzen liggen tusschen 15 en 50 Jaar, doch dit wil niet zeggen, dat pen nen, die de vijftig reeds gepasseerd zijn als dat tenminste niet al te lang geleden ls niet meer voor bloedafgtfte geschikt zouden zijn. De centrale commissie zal als volgt te werk gaan: het geheele land wordt ver deeld ln plm 50 rayons, waarvan het mid delpunt wordt gevormd door een ziekenhuis waaraan een speclalLst-internlst verbonden ls. Dit ziekenhuis zal als medisch centrum worden beschouwd. Hieraan wordt een ad ministratief centrum toegevoegd, met een administrateur. In Iedere gemeente, groot en klein, zal een werfcommlssie worden opgericht, sa mengesteld zoo mogelijk uit den burge meester, een vertegenwoordiger van het Roode Kruis, Groene Kruis, Wit-Gele Kruis en Vereenlging voor Luchtbescher ming. Deze werfcommissie zal de donors aanwerven onder de plaatselijke bevol king Deze zullen worden gekeurd, zooveel mogelijk ter plaatse, door specialisten, uit gerust met een auto waarin een draagbaar Röntgen-toestel, en de goedgekeurde» zul len door den administrateur in kaartsy steem worden gebracht. Zij zullen ten dienste staan binnen hun rayon voor bur gers en militairen ln vredes- en oorlogs tijd. Naast de gevallen, waarin de overbren ging op den patiënt onmiddellijk kan ge schieden ls een Inrichting nóodig, waarin het bloed kan worden geconserveerd. In twee plaatsen waarschijnlijk Amsterdam en Rotterdam zal zulk een Inrichting worden tot stand gebracht, van waar ten behoeve van de weermacht het bloed in speciale flesschen naar het gevechtster rein kan worden vervoerd. Het spreekt van zelf, dat deze geheele dienst niet uitsluitend uit particuliere bij dragen kan worden bekostigd. De centrale commissie heeft dan ook aan de minister van defensie en binnenlandsche zaken een belangrijke subsidie gevraagd en er be staat een gegronde verwachting, dat deze niet zal worden geweigerd. Maar ook het particulier initiatief is onmisbaar. De com missie doet dan ook een dringend beroep op alle landgenooten, om dit bij uitstek menschlievend werk te steunen. Men kan zich opgeven bij de leiders van de plaatselijke Roode Kruis bloed transfusiediensten of bij het secretariaat van de oentrale bloedtransfusie-commis sie, Prlnsessegracht, 27, Den Haag. Bijdragen ten gunste van de Roode Kruis Bloedtransfusiediensten zullen met grooten dank worden aanvaard door den penning meester, den heer J. C, Baumann, burge meester van Overschie, postgironummer 138132. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. la goed voor Uw gezondheidhet kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na clkan masltUd de venuwen vterkt, bevordert het de iplleverterlnf en houdt hot dn tanden eehoon, geef en ntnrk. P.K. knowna in een gondn gewoonte voor Jong en nod. Koopt vnndnng nog enknle pakjnt eahoodt or nteede oen pnnr bil de bond. n.v.t. Feel genot voor weinig geldt 5 cetit. AAAAAAAAAAAAAA 1829 (Ingez. Med.)' DE BRIEFKAART 70 JAAR. Op 1 October a^. is het zeventig jaar geleden, dat de briefkaart haar intrede deed bij de posterijen. Eerst in Oostenrijk, maar een jaar later werd zij ook in Ne derland ingevoerd. MAATREGELEN WORDEN ONDER OOGEN GEZIEN. In verband met de benzlneschaarschte heeft de „Tel." zich tot de bevoegde instan ties gewend om Inlichtingen betreffende de te nemen maatregelen. Medegedeeld werd, dat de voorraad ben zine en benzlne-producten, waarover ons land op het oogenblik kan beschikken, dus danig zyn, dat voor de naaste toekomst geen tekort te duchten valt. Het zal echter ge heel en al van den aanvoer uit het buiten land afhangen, of de regeering ln de toe komst nog zal moeten overgaan tot distri butie of niet. Een beslissing hieromtrent ls binnen afzienbaren tyd niet te wachten. Ofschoon derhalve op het oogenblik een bepaalde noodzaak tot beperking van het benzineverbruik niet bestaat, overweegt men van regeeringszijde toch enkele maat regelen, welke naar men hoopt een psycho logische uitwerking zullen hebben en er toe zullen meewerken, dat het publiek min of meer vrijwillig tot beperking te brengen. Zoo is reeds overwogen, de levering van benzine aan particulieren afhankelijk te stellen van een vry willige snelheidsbeper king tot maximaal 70 K.M. per uur. Thans wordt een maatregel onder de oogen gezien, waarby het autorijden op Zon- en feestdagen, zonder volstrekte noodzaak, zou kunnen worden verboden. Een beslissing omtrent eventueel in dezen geest te nemen maatregelen, kan zeer spoedig, wellicht nog in den loop van deze week, worden verwacht. HET JUBILEUM VAN HET HOOG MILITAIR GERECHTSHOF, Geen plechtige herdenking in verband met tijdsomstandigheden. ZooaU wy onlangs berichtten, zou op 17 October a.s. ln een speciaal daartoe te houden zitting van het hoog militair ge rechtshof de herdenking plaats hebben van het feit, dat dit college op 17 October 1814, dus 125 jaar geleden, namens den souve- reinen vorst werd geïnstalleerd. Thans ver nemen wy, dat in verband met de huidige omstandigheden van een plechtige herden king moet worden afgezien, hetgeen te meer te betreuren ls, omdat ook ln 1914 onder geiyke omstandigheden als thans, de herdenking van het honderdjarig be staan van het hoog militair gerechtshof achterwege moest blijven. WEER EEN HONDERDJARIGE IN DEN HAAG. Den Haag is een gezonde stad. Niet min der dan drie honderdjarigen telt zy van gisteren af onder haar inwoners. Thans was het de weduwe K. van Eyck-Van Leeu wen, die dezen zeldzamen leeftyd bereikte en die haar verjaardag ln goede gezond heid vierde. In haar door hulpvaardige handen vroo- ïyk versierde huisje aan de Paramarlbo- straat 121 heeft zij gisteren van buren, fa milie en vele anderen groote belangstel ling mogen ondervinden. Bestuursleden van verschillende liefda digheidsfondsen en ziekenfondsen kwamen daar de jarige gelukwenschen, waarby haar menig geschenk werd overhandigd. Doch het hoogtepunt was wel het bezoek van jhr. mr. W C. Six, die namens den burgemeester de gelukwenschen van het gemeentebestuur kwam overbrengen, waar by hy een fraai bloemstuk overhandigde, benevens een met een groot lak gesloten couvert „Dien brief zal lk in myn zak ste ken", zei opoe. Behalve dit groote bloemstuk had de ja rige nog tal van andere ontvangen en bo vendien een groot aantal brieven. Gisteravond heeft de Reiniglngs-Harmo- nie de jubilaresse een serenade gebracht, doch of zy hiervan veel heeft gehoord ls de vraag, want zy is zeer doof. Dat is trou wens ook haar eenige kwaal. OPGEVORDERDE PAARDEN NOG NIET BETAALD. Maatregelen gevraagd. De heer Hilgenga heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat in verschillende platte landsgemeenten nog geen betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden heeft plaats gevonden? Zoo ja, wil de minister dan bevorderen, dat, vooral In het belang van de kleine boe ren, die vaak geen geld hebben om nieuwe paarden te koopen en ter voorkoming van stagnatie in noodzakeiyke landbouwwerken deze betaling zoo spoedig mogeiyk plaats vindt? DE NEDERLANDSCHE LANDBOUW HANDELSKAMER. Onder voorzitterschap van mr. A. G. A. ridder van Rappard heeft de Ned. Land- bouw-Handelskamer gisteren te Utrecht haar algemeene vergadering gehouden. De rekening en verantwoording 1938 en de begrooting 1940 werden met algemeene stemmen vastgesteld en goedgekeurd. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer W. v. wynen te Gouda. Na afhandeling van eenige ter tafel gebrachte zaken betreffende het werk van de NJL.H.K., In .verband met de gewy- zlgde tydsomstandlgheden, sloot de voor zitter de vergadering. VERSPREIDE BERICHTEN. H. M. de Koningin heeft een zeer belang rijke bijdrage geschonken aan de Koninkl. Nationale Vereenlglng tot Steun aan Mil.- ciens. De minister van financiën zal, te be ginnen op 4 October as., op iederen eer sten en derden Woensdag van elke maand te 2 uur audiëntie verleenen. SA - 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10