De nieuwe Geref. Zuiderkerk LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 September 1939 Derde Blad No. 24387 Typisch voorbeeld van moderne Protestantschen kerkbouw Het nieuwe Raadhuis te Leidschendam 80ste Jaargang Ontwerp van den Rotterdamschen architect A. van der Kraan vtN/T EN IETÏEREN WETENSCHAPPEN Prof. Sigmund Freud overleden Foto's v. Vliét. Buitenaanzicht van de Gereform. Zuiderkerk Er zullen er ongetwijfeld velen zijn, die tijdens den bouw van de nieuwe Gereformeerde Zuiderkerk aan den Lammenschansweg, zich niet een oogenbllk vrij hebben kunnen maken van de gedachte: komt hier nu een bioscoop, een schouwburg of een kerk. En inderdaad het ontwerp, zooals het uitgevoerd is. doet hieraan misschien ook wel even denken, maar wie, zooals wij, het kerkgebouw zoowel uit- maar Vooral inwendig hebben mogen bezich tigen, komt tot een geheel andere be schouwing. Hij leert het werk, dat hier tot stand kwam waardeeren en voelt duidelijk: dit is een kerk geheel ge bouwd in de lijn van den Prot. Eere- dlenst. Architect A. v. d. Kraan uit Rotter dam, die reeds vele kerken bouwde, heeft o.i. hier een richting aangegeven, welke koerst haar een zuivere opvat ting van Prot. kerkbouw. De bediening der Sacramenten en de prediking van Gods Woord zijn bij het Protestantisme domlneerend, moeten spre ken tot heel de gemeente, die in het bede huis in volkomen eenheid samenkomt. Een eenheid, welke geen oogenblik door pila ren. hoeken of nissen onderbroken wordt. Zal het exterieur van dit bedehuis tot den oppervlakkigen voorbijganger niet veel te zeggen hebben, het interieur daar entegen grijpt hem aan, brengt hem tot devotie en doet hem een stil bewonderaar worden. De heer v. d. Kraan, die reeds op jeug digen leeftijd groote bewondering had voor „Kuypers Eeredienst" en daarin richtlij nen vond voor den Prot. Kerkbouw, stelden zich bij het ontwerp van dit bedehuis op het standpunt: Wat is een kerkgebouw? Bij de beantwoording hiervan kwam hij tot de conclusie: plaats van samenkomst van de gemeente om God te dienen, in Zijn Woord te worden onderwezen en om de Sacra menten te ontvangen. Deze opvatting had tot gevolg, dat hij aan het interieur een principieelen gedachtengang ten grondslag legde Het interieur werd op deze wijze hoofdzaak. Hetgeen echter niet zeggen wil, dat het exterieur veronachtzaamd werd. Bij de practische vraag hoe hij een kerk zou kunnen bouwen, zoodat een ieder rechtuit en ongehinderd zijn blik op den kansel kon vestigen en de bediening der Sacramenten kon volgen, is hij gekomen tot den cirkel-sector. Hij heeft daarbij het veelal gevolgde principe van den kruis vorm, waarbij het nogal eens voorkwam, dat men zich als het ware stootte aan allerlei ongevulde en onlogisohe hoeken, losgelaten. Door zijn toepassing van den cirkel- sector-bouw kwam de plaats waar het Woord en de Sacramenten bediend wor den, te liggen in het middelpunt van den cirkel. Door den cirkelomtrek werd vanzelfspre kend bereikt, dat alle lijnen in het litur gisch centrum samenkwamen. Zoo zien wij, dat architect v. d. Kraan de kwestie prin cipieel maar ook ideëel heeft willen stellen. Het interieur. Betreden wij door den hoofdingang het kerkgebouw, dan wordt onze aandacht al dadelijk getrokken naar den kansel, welke, geheel naar de gedachte van den archi tect, het liturgisch centrum vormt. Voor den kansel, die met de banken voor de ambtsdragers op een kleine verhooging is geplaatst, bevindt zich ook het in coro- mandelhout uitgevoerde doopvont. Verder is op deze plaats, mede door het weghalen van enkele banken, ruimte voor de bedie ning van het Sacrament van het Heilig Avondmaal. De avondmaaltafels, die in kruisvorm worden opgesteld, bieden plaats voor één-en-tachtig personen, in het mid den waarvan de predikant een plaats vindt. Dank zij een juiste plaatsing der kerkbanken, zoowel in de kerk zelve als op het balkon, is het mogelijk, dat alle aan wezigen bij de bediening van dit sacra ment het breken des broods en een uit reiking van den avondmaalsbeker door den predikant kunnen volgen. Alle duizend zitplaatsen vormen een ge sloten eenheid, seen enkele maal door eenige stoornis onderbroken. En of men nu op de achterste rij van het aan 108 perso nen plaats biedende balkon of in den uiterst linkschen of reohtschen kant der kerk zit. overal heeft men een goede plaats van waaruit men het geheele verloop van den dienst kan volgen. Wat bij het binnentreden der kerk ver der direct opvalt is het schijnbaar ontbre ken van een orgel. In tegenstelling echter met vele kerkgebouwen, waar vooral het orgelfront zoo spoedig te veel pretentie krijgt, heeft men bij den bouw van deze kerk er naar gestreefd dit front geen do- mineerende plaats te doen innemen. Het orgel is hiertoe geplaatst in een daarvoor speciaal gebouwden orgeltoren van waaruit liet geluid in al zijn klankenrijkdom tot de gemeente doordringt. Zes toonlooze pij pers, tusschen pilaren voor de orgelruimte geplaatst, geven op wel zeer eenvoudige wijze relief aan het geheel. Zeer gunstig is ook de lichtvalling. Door den toegepastën bouwvorm heeft men n.l. weten te bereiken, dat het daglicht vanuit Een foto van het interieur het half-cirkelvormige dakgewelf naar binnen valt. Ook de verlichting is in het plafond weggewerkt. Door beiderlei toe passing heeft architect Van der Kraan we ten te bereiken, dat men in dit kerkge bouw wel nooit zal kunnen spreken van een „sombere ruimte". Integendeel, alles is op licht gebaseerd. Daartoe dient ook het in lichte kleur gehouden celotex-gewelf en verder de blank geverniste banken. Deuren en kanselomlijsting zijn in iicht-groene kleur uitgevoerd. Ligt het in de bedoeling bij den aanvang van den dienst alleen den hoofdingang open te stellen, aan het einde der gods dienstoefening zal men gebruik maken van acht uitgangen, waardoor het mogelijk is het kerkgebouw in circa drie minuten te ontruimen. Tenslotte willen wij hier nog vermelden, dat, dank zij een speciaal daarvoor ver vaardigde plafond-ventilatie, frisschc lucht, zonder tocht te veroorzaken, het kerkgebouw kan binnenstroomen. Een warmwater-voetverwarming, aangevuld met radiatoren, waardoor het mogelijk is een kamertemperatuur te bereiken voor ziet in de verwarming der kerk. De bijgebouwen. Ook aan de inriohting der bijgebouwen is groote zorg besteed. Gelijkvloers zijn drie ruime catechisatielokalen, welke te vens als vergaderzaal voor vereenigingen kunnen worden gebruikt. Verder bevindt zich hier een predikants kamer met consistorie, welke laatste tevens dienst kan doen als commissiekamer. Een ruime kluis is bij deze kamer aangebouwd. Vanzelfsprekend zijn enkele toilets bijge bouwd. In het midden van de gang, die zich achter het halve kerkinterieur uitstrekt, is een „buffetruimte" ingeruimd. Van hier uit kunnen, zoo noodig, alle lokalen van koffie en thee worden voorzien. Langs een breede trap bereikt men de eerste verdieping, waar allereerst een ruime kerkeraadszaal de aandacht vraagt. Deze zaal, die berekend is op een 65 per sonen, valt op door haar eenvoudige, doch smaakvolle inrichting. Verder vinden wij op deze verdieping de orgelkamer, waaraan verbonden een orga- nistenvertrek. Wij dienen er ten slotte nog op te wijzen, dat een vijfhonderd kapstok-haken door het geheele gebouiw zijn aangebracht en dat zwaar linoleum de vloeren dekt. Het exterieur. Thans nog een enkel woord over het exterieur. Zooals wij -bij den aanvang van dit artikel reeds schreven, heeft de archi tect bij zijn ontwerp, waar het het inte rieur betrof, zich laten leiden door een principieele gedachte. Het exterieur is een gevolg van den principieelen grondslag van het interieur. De heer Van der Kraan, die door dezen bouw gebroken heeft met den tot nu toe gevolgden bouwtrant, bracht hier onge twijfeld een nieuwe richting in den Prot. kerkbouw. Opmerkelijk is het in dit ver band te memoreeren, dat zijn ontwerp uit 21 ontwerpen, door veertien architecten in- I gezonden, werd gekozen, i En al wordt er vooral critiek geoefend op den toren, volgens den architect kon moeilijk bij dezen bouw een andere toren geconstrueerd worden. De toren vormt een natuurlijke afsluiting van den gevel aan den Lammenschansweg. waardoor de ho rizontale vormgeving een verticaal accent ontvangt, evenals in de kerk zelf een groep van zes kolommen boven het liturgisch centrum het geheel naar boven trekt. Het traptorentje aan de zijde van de Bloemistenlaan heeft een afsluiting ont vangen door een plastiek van een pelikaan met haar jongen. Volgens een ouden fabel voedt de pelikaan haar jongen in nood met haar eigen bloed, waartoe zij zich de borst openpikt, dus het leven in stand houdt ten koste van haar leven. In deze beeldgroep is gesymboliseerd het offer van den Heiland, die in de uiterste noodzaak Zijn bloed voor Zijn kinderen gaf. Zij ver kregen het leven ten koste van Zijn leven. Vermelden wij nog. dat de gevels zijn opgetrokken van een fraaien genuancecr- den gelen handvormsteen van een forsch Engelsch formaat. Oude Stadhuisklokken in den toren. Dank zij een voordeelig transactie heeft men op twee klokken yan het Stadhuis carillon. die bij den brand in 1929 nog ge spaard konden worden, de hand weten te leggen. Thans zullen deze dienst doen als luidklokken van de nieuwe kerk. Het is on getwijfeld een aardige gedachte, dat op deze wijze oude Stadhuisklokken haar me talen stem nog over dc Sleutelstad zullen doen klinken. Een gerieflijke kosterswoning en een overdekte fietsenbewaarplaats hebben aan weerskanten der kerk een plaats gevonden. IN-GEBRUIK-NEMING OP 10 OCTOBER A.S. Naar wij vernemen zal het nieuwe kerkgebouw op Dinsdag 10 October in gebruik worden genomen. De Geref. Kerk van Leiden, die met de in-gebruik-neming van deze nieuwe Zuider kerk haar kerkgebouw aan de Hooigracht zal sluiten, heeft er ongetwijfeld een fraai bedehuis voor in de plaats gekregen. En ook Leiden is in deze omgeving een in drukwekkend kerkgebouw rijker geworden. Wie medewerkten. Geven wij tenslotte hieronder een op gave van de firma's, die aan de totstand koming van deze kerk eendrachtig hebben saamgewerkt. Aannemer J. Leegwater te Heer-Hugowaard, opzichter P. J. Kamp huis, centrale verwarming N V. Licht- en warmte-inrichting J. Kersbergen en Zn., electrische verlichting M. Lagendijk, Lei den, luidinstallatie J. A. Elderhorst en Zn„ Zoeterwoude, ijzerconstructie NV IJzer- constructie-werkplaats, Lemelerveld. sta len ramen en deuren Tech. Handelsbureau H. v. d. Vegte en Co.. Amersfoort, glas in lood N V. A. N. de Lints Industrie- en Handel-Mij., Celotex-plafonds N.V. Prod.- en Grondstoffen-Handelmij., Amsterdam; glas-, verf- behangwerk en muurplastiek: J. L. Burgers, Leiden: stucadoorswerken Tolsma en Zn., Amstelveen; kunststeen- werken: L. v. d. Berg, Schiedam; loodgie- terswerk en torenspits: P. Truiëns en Zn., Spanbroek; mastiek-bedekking: N.V. Ned. Asphalt-fabriek, Alphen a. d. Rijn; bouw materialen e.d.: N.V. Trio, Leiden; kunst- aardewerk: N.V. Brouwers Aardewerk-fa briek, Leiderdorp; meubelen: J. Kleer, Lei den: stoffeering: Gebrs Hogendoorn (S. Bulthuisi. Leiden; ijzerwaren: W. J. La- man, Leiden: telefooninstallatie voor slechthoorendenM. C. Laman, Leiden; overplaatsing orgel HooigrachtskerkG. van Leeuwen en Zn., Leiderdorp, en tuin aanleg: Hüner, Leiden. NIEUWE UITGAVEN. Luchtbescherming. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming heeft een instructieve wandplaat verspreid, welke beoogt op te wekken tot bescherming van het land. de woning, den oogst, het bedrijf, de kin deren. het vee en de huisdieren, de monu menten en de groote opslagplaatsen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Zou u mij den naam kunnen mee- deelen van de plant, waarvan ik een blad en bloem zend? E. v. A. te S. Antwoord: Uw plant heet Grevillea robusta. Een Hollandschen naam ken ik niet. Het is een heestertje uit Nieuw-Holland af komstig en dat meestal één- of tweejarig wordt gekweekt. Het gaat evenwel meerdere jaren mee. Moet in pot in huis overwinteren, omdat het buiten bevriest. Vraagt gedurende de win termaanden weinig vocht en een koele stand plaats. Vraag: Mijn palm heeft in den laatsten tijd veel last van luis. Heb meermalen geïfes- schen. Wat daaraan te doen? Mej. B. te L. Antwoord: Vermoedelijk leven de luizen bij uw plant ook op de wortels. Vandaar komt dit Insect dan regelmatig op de bladeren. Laat uw plant eens door een bloemist van nieuwe aarde voorzien. Deze vakman weet de wortels tevens van ongedierte te zuiveren. Geef in de wintermaanden matig water en geef de plant een lichte, maar koele plaats en wasch weke lijks de bladeren met lauw water schoon. DE GRONDLEGGER DER PSYCHO-ANALYSE Wijlen prof. Sigmund Freud. In zijn woning te Londen is op 83-jarigen leeftijd de bekende geleerde, professor Sigmund Freud overleden. Sigmund Freud, de grondlegger van de psycho-analyse, werd op 6 Mei 1856 te Frei burg geboren. Voor hij. als gevolg van den Anschluss van Oostenrijk met het Duitsche rijk, zijn ge boortegrond verliet, heeft hij het grootste ge deelte van zijn lang leven in Weenen gedoceerd. In zyn eerste studiejaren bewoog Freud zich voornamelijk op botanisch en chemisch terrein en gedurende een zestal jaren <18761882 ar beidde hij in een physologisch laboratorium en in een instituut voor hersenonderzoek. Toen hij in 1884 te zamen met dr. Breuer een onder zoek instelde naar de symptomen der hysterie, werd daarmede tevens de grondslag gelegd voor de lacere psycho-analyse. In het jaar 1885 vertrok Freud naar Parijs, teneinde in de Fransche hoofdstad zijn studies voort te zetten onder den bekenden neuroloog Charcot, waarbij hij evenwel niet de medewer king van de zijde van zijn collega's mocht on dervinden. In de daarop volgende jaren zagen verscheidene belangrijke werken op het gebied der neurologie van zijn hand het licht. Te zamen met dr. Breuer gaf hij in 1895 „Studiën ueber Hysterie" uit. Toen de samenwerking tusschen de beide geleerden ophield, werkte Freud nog gedurende tien jaren verder aan de psycho-analyse, waar bij hij vele en belangrijke ontdekkingen deed. Omstreeks 1906 vond hij medewerkers in Adler, Brill. Frenci. Ernest Jones. Jung. Stekel en anderen, met wie hij in 1908 het eerste inter nationaal congres voor psycho-analyse belegde. Eenige jaren later volgde de oprichting van de Internationale Vereeniging voor Studie in de Psycho-analyse, welke thans haar vertak kingen over de geheele wereld heeft. Professor Freud heeft bij zijn arbeid ook tegenstand moeten ondervinden van hen. die zich op hetzelfde terrein bewogen, doch hij kon zich verzekerd achten van de medewerking van ruim tweehonderd specialisten, hetgeen hem de noodige stimulans tot doorzetten eaf. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag heeft de geleerde mogen ervaren hoezeer zijn langdurige onderzoekingsarbeid in kringen van geleerden en vrienden der wetenschap werd gewaardeerd. Na zijn uitwijking uit Oostenrijk vestigde hij zich te Hampstead bij Londen in Engeland, waar de dood een einde aan dit vruchtbaar leven maakte. Vraag: Heb aan mijn maïsplanten kolven. Kan ik de zaden voor mijn duiven toeberei den? G. de G. te L. Antwoord: Laat de kolven goed afrijpen, zóó dat de buitenbladeren geheel geel en bruin worden. Bescherm ze voor de vogels, want, die pikken graag de zaden er uit. Hang de kolven daarna op een zonnige, tochtige plaats, zóó dat alles flink droogt en niet kan schimmelen. Als het zaad droog is, kunt u het afnemen en voor uw vogels gebruiken. Zijn het groote zaden dan dient u ze vooraf te breken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Hit boven het nieuwe Raadhuis te Leidsc hendsun, architect de heer A. J. Kropholle* te Wassenaar, waarvan, gelijk gemeld, de bouw thans gegund is.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9