BINNENLAND Vragen uit het publiek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Maandag 25 September 1939 FINANCIEN Na het aftreden van mr. Crena de Iongh BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Vreemd vliegtuig boven Gelderland FAILLISSEMENTEN AA /CUEEP/ /uy, 'T'jyNiCENr^ WEERBERICHT. Vermeerdering aantal krijgsraden Het dreigende voedseltekort voor kippen en eenden E11 het officieele antivoord AGENDA Uit Ned. Oost-Indië DE NIEUWE PRESIDENT. Dr Ernst Heldring, die mr. D. Crena de Songh zal opvolgen als president van de Neder- landsche Handel Maatschappij, is geboren te Amsterdam op 21 September 1871. Van 1899 tot 1937 was hij directeur van de Koninklijke Nederlandsche stoomboot maat schappij. Bovendien was hij in de jaren 1922— 1932 voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam. De heer Heldring is commissaris van verscheidene scheepvaartmaat schappijen alsmede van de Nederlandsche Bank. In 1932 werd hem het eeredoctoraat in de handelswetenschappen verleend door de Am- sterdamsche universiteit. De heer Heldring is voorts ojn. voorzitter der vereeniging ..Rem brandt." GEBOREN: Dirk. zn. van H. C. Glasbergen en S. Bave- laar Maria Elisabeth Gertrudis. dr. van M. v. Diemen en G. A. A. de Kok Jansje. dr. van H. Fakkel en J. Doove Jacoba Christina, dr. van G. F. Kolderman en J. M. Sjardijn. ONDERTROUWD: A. Bervoets. jm., 2? j. en S. Zwart. jd.. 22 j. N. Blansjaar. jm.. 20 j. en C. C. v. d. Mee. jd.. 20 j. K. B. Brandt, jm.. 34 j. en M. C. v. d. Berg. jd.. 30 j. J. Kok. jm.. 24 j. en J. Gaas beek. jd.. 23 j. C. v. Koperen, jm.. 25 j. en C. Pouw. jd.. 20 j. C. Opdam. jm.. 29 j. en C. J. Luijben. jd.. 26 j. OVERLEDEN: J. A. Visser. Dr. 2 j. J. L. Pleit. Man 29 j. J. T. Mulder wedr. 64 J. De regeeriugspersdienst deelt mede: Gistermiddag is boven een deel van Gel derland een vreemd vliegtuig gesignaleerd, dat naar de aanwijzingen van Duitsche nationaliteit was. Nederlandsche jachtvliegtuigen zijn op gestegen. Het vreemde vliegtuig heeft in de rich ting Emmerik ons rechtsgebied verlaten. In de week van 18 t/m. 23 Sept. werden in Nederland 51 faillissementen uitgesproken. Mü. Nederland SINGKEP. thuisr., 24 Sept. te Suez TABINTA, thuisr., 24 Sept. van Djeddah. Rott. Lloyd BLITAR. uitr.. 24 Sept. te Ant werpen KOTA INTEN. thuisr., pass. 24 Sept. Kaap Guardefui. HollandAmerika L\jn BOSCHDIJK, 24 Sept.. v. New Orleans te R'dam. Barometerstand AANGEDRONGEN OP BENOEMING VAN JURISTEN-OFFICIEREN. Bij het afdeellngsonderzoek in de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake na dere voorzieningen betreffende de militaire Justitie verklaarde men algemeen zich met de strekking daarvan te kunnen ver eenigen. Men achtte het noodzakelijk het aantal krijgsraden bij de landmacht thans tot drie te vermeerderen en men stemde i in met het denkbeeld, deze vermeerdering geen definitief karakter te geven. Gaarne zou men vernemen, in welke plaatsen de regeering de beide nieuw in te stellen krijgsraden denkt te vestigen. Men kon zich eveneens vereenigen met het voorstel, de imperatieve voorschriften betreffende het instellen van krijgsraden te velde en temporaire krijgsraden te ver anderen in facultatieve. Sommige leden voegden hieraan toe, dat zij gaarne zou den vernemen, hoe de regeering zich den overgang van de gewone krijgsraden den bestaanden raad en de beide voor den duur dezer mobilisatie nieuw in te stellen raden naar eventueele krijgsraden te velde voorstelt. Zij achtten het van veel belang dezen overgang rustig voor te be reiden. Ook van de voorstellen tot versterking van de processueele waarborgen had men met instemming kennis genomen. Dat de voorzitters van alle krijgsraden zooveel mogelijk juristen zullen moeten zijn. acht te men juist. Sommige leden drongen er op aan. ook tot leden van de krijgsraden zooveel mogelijk officieren te benoemen, die de hoedanigheid van meester in de rechten of een juridischen doctorstitel be zitten. Sommige leden stelden de vraag, of het wellicht in de bedoeling ligt tot voorzit ters van de beide voor den duur der mobili satie nieuw in te stellen krijgsraden gepen- sionneerde officieren, tevens juristen te benoemen Hiertegen zouden zij be zwaar hebben: zij gaven de voorkeur aan benoeming van juristen uit de burgermaat schappij. speciaal leden van de gewone rechterlijke macht. Verscheidene leden drongen er verder bij de regeering op aan de voorzitters van de nieuw in te stellen tijdelijke krijgsra den niet te benoemen dan nadat voor de vervulling van deze betrekking sollicitan ten zullen zijn opgeroepen. Mochten te zijner tijd krijgsraden te velde worden ingesteld, dan zouden som mige leden tot voorzitters dezer raden bij voorkeur aangewezen willen zien officie ren met ruime ervaring van het leven in den troep, dus niet officieren, die hun loopbaan in hoofdzaak op een bureau heb ben doorgebracht. DE RIJKSPLUIIVIVEETEELTCONSULENT Ir J. G. TUKKER BEANTWOORDT GESTELDE VRAGEN. Hedenmiddag 2 uur: 774. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. In de algemeene luchtdrukverdeeling is wei nig verandering gekomen. Het gebied van hoo- gen luchtdruk, waarvan de kern ten Zuiden van IJsland is gelegen, houdt stand. De tweede kern over Groenland en de Poolzee neemt ge leidelijk in beteekenis af. Over Scandinavië worden koude polaire luchtmassa's Zuidwaarts getransporteerd. Hierin is het weer buiig en werden vrij groote hoeveelheden neerslag af getapt. Ona meldt 14 m.M., Wisby 13 m.M. en Vaase 12 m.M. regen. De temperatuur is in geheel Scandinavië ge daald en bijna overal vrij veel onder normaal. Ook in onze omgeving zijn enkele buitjes ge vallen. Tengevolge van den helderen en bijna windstillen nacht daalde de temperatuur in De Bilt tot drie graden. Over Italië en ten Westen van Portugal lig gen vlakke depressies, die hier en daar regen veroorzaakten. Hoogste barometerstand 1031.7 mbar te Jan- mayen. Laagste barometerstand 1008.5 mbar te Horta (Azoren). Cehoorgevend aan den oproep van het bestuur der Algemeene Nederlandsche pluimveeteelt vereeniging (A.N.P.V.) kwa men Zaterdagmiddag ongeveer 500 pluim veehouders in openbare vergadering te Utrecht bijeen. Het waren niet zoozeer de reeds door de regeering getroffen maatregelen inzake de voedselvoorziening van kippen en eenden, welke deze groote opkomst van belangheb benden van heinde en verre veroorzaakt hadden, dan wel de belangrijke vraag of bij een dreigend tekort bij de voedselvoor ziening in het vee in het algemeen, de re geering de noodige aandacht aan het be houd van den pluimveestapel zou schen ken, waarop deze op grond van zijn groote economische beteekenis recht heeft. Dui zenden boeren op de zandgronden, die in hoofdzaak van kippen- of eendenhouderij leven, dreigen bij een voedseltekort hun bestaan te verliezen. De rijkspluimveeteeltconsulent, ir. J. G. Tukker, zette de noodzakelijkheid van een voldoenden import van krachtvoeder uit een. Van het allergrootste belang is, dat import van voedingsmiddelen zooveel mo gelijk door de regeering bevorderd wordt. Voor den pluimveestapel, welke op het oogenblik. na opruiming van die dieren, die in het najaar ter verjonging van den pluimveestapel verwijderd worden, acht tien millioen kippen, en een millioen een den bedraagt is. met inbegrip van de voe ding van piepkuikens, kalkoenen en gan zen circa 850.000 ton krachtvoer per jaar noodig. Dat is in verhouding tot de totale hoeveelheid krachtvoer, welke voor alle diersoorten noodig is. circa 33V2 pet. Hier uit blijkt ten duidelijkste welke belangrijke plaats de kippenhouderij in den landbouw inneemt. In sommige landbouwkringen wordt over de pluimveehouderij al te lichtvaardig ge sproken en wordt haar beteekenis ten op zichte van het grootvee onderschat. Verschillende voorbeelden worden ter vergadering aangehaald van bedrijven op den zandgrond waar het ontvangen eier- geld de laatste jaren belangrijk hooger was dan de ontvangsten aan melkgeld en var kens. Het bestuur van de A.N.P.V. ontving van de vergadering opdracht: ten eer ste: te trachten de regeering te over tuigen van het goed recht der pluim veehouders, dat hun belangen op grond van de financieele bedrijfsresultaten en op grond van de economische be teekenis der pluimveehouderij door hunne deskundigen tot in hoogste in stantie behartigd worden en: Ten tweede: bij de regeering erop aan te dringen, dat de aanvoer van kracht- voeders zoodanig bevorderd wordt, dat den kippen- en eendenhouders het nor male rantsoen gegeven zal kunnen worden, nadat zij de overtollige hennen en hanen zullen hebben opgeruimd. Eenstemmig werd besloten den mi nister telegrafisch te verzoeken het bestuur der A.N.P.V.' op korten termijn te ontvangen. EXTRA-VLIEGTUIGEN NAAR NAPELS. De reis over den Brenncrpas. In de afgeloopen weken is gebleken, dat men zich veelal geen duidelijke voorstel ling maakt van de wijze, waarop de ver binding tusschen Napels en Amsterdam tot stand wordt gebracht nu de Amsterdam- Batavia-dienst Napels als begin- en eind punt heeft moeten kiezen, aldus deelt de K1.M. mede. De treinverbindingen door Duitschland over den Brennerpas zijn weer zoo regel matig geworden, dat reizigers van Am sterdam in ongeveer 36 uur in Napels kunnen zijn. Het geheele traject Amster dam—Batavia wordt daardoor nu in 8V2 dag afgelegd. Men kan zeggen, dat deze gecombineerde trein-vliegtuig-verbinding tusschen Nederland en Ned.-Indië op het oogenblik de beste aansluiting geeft. De treinreis tusschen Napels en Amsterdam kan' zonder bezwaren worden gemaakt. Het gaan over Frankrijk wordt bemoeilijkt door het feit. dat het geruimen tijd vor dert voor Nederlandsche passagiers een Fransch transit visum te verkrijgen. Doordat de K.L.M. tusschen Napels en Batavia over zes Douglas DC3-vliegtui- gen beschikt, kan de dienst slechts twee maal in de week worden uitgevoerd. Thans wordt overwogen om nog drie vliegtuigen van Amsterdam naar Napels te brengen, welke dan voorzien worden van extra benzinetanks om Napels te kun nen bereiken vla een route, welke gebieden mijdt, waarvoor moeilijk een toestemming tot overvliegen kan worden verkregen. Zijn deze vliegtuigen daar aangekomen, dan zal worden nagegaan wanneer de driemaal wekelijksche dienst weer kan worden in gesteld. ONTHULLING GEDENKKEI TE KOOTWIJK. Toen 28 Februari 1938 de dag werd her dacht, dat de radio-telefoonverbinding met Nederlandsch-Indië vóór tien jaar in gebruik werd genomen, had het personeel van het radiostation het initiatief geno men een grooten zwerfsteen van Noorsch graniet, die op het terrein van het sta tion was aangetroffen, over te brengen naar een kruispunt, aan den weg van Assel naar het station, het eigenlijk be gin van de radionederzetting Kootwijk. Het personeel had gelden bijeenge bracht voor een passend opschrift, dat werd aangebracht door den beeldhouwer Titus Leeser te Ommen, voorstellend een roepende kopfiguur met daaronder de woorden „Hallo Bandoeng." Het P.T.T.-bedrijf stelde er prijs op dit spontane en origineele intiatief uit te breiden met een passend monument en het geheel in den vorm van een plansoen- tje met eenige houten banken tot een fleurig herinneringsplekje op den Koot- wij kschen grond te maken. Het monument is Zaterdag onthuld door den directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme in tegenwoordigheid van het personeel van het station en een aantal hoofdambtenaren van den P.T.T.- dienst. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 October benoemd tot burgemeester der ge meente Soest. mr. A. L. des Tombe, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Abcoude- Baambrugge en AbcoudeProostdij. Ver der is tegen denzelfden datum benoemd tot burgemeester van Zeist, mr. W. A. J. Visser, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Soest. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: zwaarbewolkt, matig. N. wind. temp. 13 gr. C.. min. 12 gr. C.. neerslag 0.9 mil. Missingen: zwaarbewolkt, zwak. N. wind. temp. 13 gr. C., min. 11 gr. C., neerslag 0.5 m.M. De Bilt: lichtbewolkt. zwak Z.Z.W. wind. temp. 6 gr. C min. 3 gr. C„ neerslag 0.4 m.M. Groningen: zwaarbewolkt, zwak W., wind. temp. 10 gr. C.. min. 7 gr. C, neerslag 3 m.M. Maastricht: mist. windstil, temp. 5 gr. C., min. 4 gr. C.. neerslag 0.2 m.M. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm. 10 gr. C. 150 gr. C.). 12 uur 'smidd.: 11% gr. C. (53 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 2 u. 26 min.; nam. te 2 u. 45 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 7.25 nam. tot 6.20 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 25 Sept. op: 17 u. 26; onder: 3 u. 30. Vraag: Kan een dienstplichtige bij het gaan met verlof, indien hij daarbij gebruik maakt van een eigen auto of motorrijwiel vergoeding daarvoor ontvangen? Antwoord: Neen. Krachtens legerorder worden bij vervoer voor rijksrekening bij verlof of bewegingsvrijheid kostelooze ver- voerbewijzen verstrekt, doch wordt geen vergoeding voor het gebruik van een eigen vervoermiddel toegekend, voor geval van die bewijzen door betrokkenen geen gebruik is of zal worden gemaakt. Dit houdt verband met de vordering van de spoorwegen, terwijl ook beperking van het benzinegebruik de voorkeur doet geven aan vervoer per spoor. Vraag: Is aanmelding voor vrijwillige dienstneming bij de marine nog mogelijk? Antwoord: Aanmelding kan geschieden bij het centraal bureau voor aanneming van personeel voor de weermacht, Jan Pieters zoon Coenstraat 49 te 's Gravenhage. Echter is nog een groot aantal sollicitan ten ingeschreven, zoodat kans op spoedige aanneming niet bestaat. Vraag: Er zijn auto's gevorderd, in eigen dom toebehoorend aan niet-Nederlanders. Was zulks geoorloofd? Antwoord: In beginsel kunnen ook aan niet-Nederlanders toebehoorende motor rijtuigen gevorderd worden. Vrijgesteld zijn slechts enkele bijzondere categorieën, zooals motorrijtuigen van gezanten, sommige con suls, enz. Vraag: Mijn verloofde is gemobiliseerd. Komen wij, indien wij huwen onmiddellijk voor kostwinnersvergoeding in aanmerking? Antwoord: Onmiddellijk na het huwelijk kan aanspraak op kostwinnersvergoeding worden gemaakt, indien daartoe tijdig aan vraag bij den burgemeester is gedaan. Vraag: Blijven reserve-officieren, die ont slag hebben genomen, buitengewoon dienst plichtig? en bestaat de kans, dat zij bij oproeping niet in hun ouden rang worden teruggeplaatst? Antwoord: Of eervol ontslagen reserve officieren als buitengewoon dienstplichtig zijn ingeschreven, hangt af van de verhou ding tot den dienstplicht, welke voor hun benoeming tot reserve-officier bestond. Vrager wende zich om inlichtingen tot de afdeeling militaire zaken van de secretarie der gemeente, waar hij voor den dienst plicht werd ingeschreven. De mogelijkheid bestaat, dat eervol ont slagen reserve-officieren na opkomst, in hun ouden rang worden hersteld. Zekerheid kan hieromtrent evenwel niet worden gegeven. Vraag: Zouden do houtvoorraden hier te lande voldoende zijn om de onderhanden zijnde bouwwerken te kunnen voltooien en bestaat er eenige mogelijkheid, dat het voor radig en eventueel nog aan te voeren hout gedistribueerd wordt? Antwoord: Het rijksbureau voor hout stelt thans een onderzoek naar de hier te lande aanwezige houtvoorraden in. Voor zoover de positie thans reeds kan worden overzien, zijn de voorraden voldoende om de onderhanden zijnde bouwwerken te voltooien en distri butie van hout ligt voorshands nog niet in de bedoeling. Vraag: Wordt bij de voeding van gemo- biliseerden rekening gehouden met hen, die op dieet leven of vegetarier zijn Antwoord: Aan soldij of zakgeld genieten de militairen, aan wie door den commandant vrijstelling van deelneming aan de menage is verleend, kan vergoeding wegens verlies van levensmiddelen worden toegekend: a. indien zij op advies van den officier van gezondheid een bijzonder dieet moeten volgen, b. aan Israelietische militairen, onder voorwaarde dat de plaats waar- en de tijd, waarop zij hun maaltijden nuttigen, door den commandant wordt goedgekeurd, c. aan militairen die aannemelijk maken dat zij vegetariër zijn en op de voorwaarde als onder b vermeld. Een verzoek van bovengenoemde strek king moet door den betrokken militair schriftelijk bij zijn commandant worden ingediend. Vraag: Ik wil graag mijn postduiven vrij willig en belangeloos ter beschikking van de militaire overheid stellen, waar moet ik mij vervoegen? Antwoord: Op het oogenblik zijn voldoen de postduiven beschikbaar, zoodat vrijwillige -mibiedine thans niet noodig is. Vraag: Waar moet men zich vervoegen u kostwinnersvergoeding aan te vragen? Antwoord: Belanghebbenden moeten kost winnersvergoeding aanvragen bij den bur gemeester der gemeente, waar zij woon plaats hebben. Wonen zij in het buitenland, dan behooren zij in het algemeen daartoe aanvraag in te dienen bij den Nederland- schen consulairen ambtenaar, binnen welks ressort hun woonplaats ligt. Vraag: Wat verstaat men in het algemeen onder kostwinner? Kan bijvoorbeeld een werklooze als kostwinner worden aange merkt? Antwoord: Als kostwinner in den zin der wet wordt beschouwd de dienstplichtige, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levensonderhoud aan zijn verwanten zijn komen te ontbre ken. Is een dienstplichtige werkloos, dan kan hij alleen als kostwinner worden beschouwd, wanneer hij steun genoot of in de werkver schaffing werkzaam was. Ook wanneer de dienstplichtige mede kostwinner is, wordt hij als kostwinner in den zin der wet beschouwd. Vraag: Wordt kostwinnersvergoeding ook uitgekeerd aan dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn? Antwoord: Bij verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening wordt in het al gemeen geen kostwinnersvergoeding toege kend Is een dienstplichtige voor zijn op komst kostwinner of mede-kostwinner, dan behoort door of namens hem vrijstelling van den dienstplicht te worden aangevraagd. Geschiedt dit niet, dan kunnen zijn verwan ten ook geen aanspraak op kostwinnersver goeding maken. Alleen wanneer een dienst plichtige na zijn opkomst als kostwinner moet optreden op een tijdstip, dat dienst belangen zich tegen het verleenen van vrij stelling verzetten, kan kostwinnersvergoe ding worden toegekend, ook al is de eerste oefening nog niet volbracht. Vraag: Kunnen werkloozen, die als ver vangers optreden, ook aanspraak maken op kostwinnersvergoeding Antwoord: Werklooze dienstplichtigen, die als vervanger van andere dienstplichti gen in werkelijken dienst zijn getreden, kunnen alleen kostwinnersvergoeding ge nieten, wanneer zij steun trokken of in de werkverschaffing werkzaam waren. Hun verwanten ontvangen dan een bedrag aan kostwinnersvergoeding, overeenkomende met hun inkomsten uit steun of werkver schaffing. Vraag: Wordt ook kostwinnersvergoeding toegekend, wanneer de dienstplichtige steuntrekker was? Antwoord: Indien de steun bij afwezigheid van den dienstplichtige niet wordt door betaald. wordt de kostwinnersvergoeding bepaald op het bedrag van den genoten steun. HEDEN. Volkshuis: Filmavond over Artis. 8.15 uur n.m. Stadszaal: Revue ..Snip en Snap". 21/4 en 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59Stadsevangelisatie te 8 uur n.m. Stadszaal: Revue „Snip en Snap". 21/4 en 8 1/4 uur nam. Woensdag. Breestraat 19: Ledenvergadering der Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmans woningen. N.m. 4 u. Donderdag. Kam. OnneslaboratoriumCursus natuurkunde Leidsche Volkshuis. 8 uur nam. Prediker: Geref. Bond. Spr. K. Asmus, 8 u. n.m. Volkshuis: Cursus ziekenverpleging, 81/4 uur DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9^—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags, wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „The drum". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: '"t Begon in China". Woensdag en Zaterdag tc 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ..De onzichtbare macht". Zondag van 17 en van 811 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „Suez". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 t/m Vrijdag 29 Sept, a.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. telef. 21060 en A. J. Donk. Doeza- straat 31. telef. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, telef. 26274. HET JAARVERSLAG VAN HET VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Een dezer dagen verscheen het jaar verslag van het Verbond van Nederland sche Werkgevers, dat een beeld geeft van het veelomvattende werk, dat deze orga nisatie in het afgeloopen verslagjaar we derom ten behoeve van het bedrijfsleven heeft verricht. In de inleiding van dit verslag, dat loopt over de periode Juli 1938Juli 1939, zoo dat uiteraard de economische en sociale gevolgen van de jongste politieke ontwik keling hierin nog niet zijn verwerkt, wordt geconstateerd, dat tijdens het verslagjaar een achteruitgang van de wereldconjunc tuur zich heeft voortgezet. Een herstel van het handelsverkeer bleek niet mogelijk, voornamelijk tengevolge van de onzeker heid op internationaal, politiek gebied, welke in het afgeloopen jaar eenige malen tot een acute crisis is aangegroeid. Bijge volg bleven de meeste landen ziêh in hun economische politiek hoofdzakelijk rich ten op het eng-nationale belang. Het spreekt vanzelf, aldus het verslag, dat in een dergelijke wereld, waarin het vertrouwen in onderlinge samenwerking der naties vrijwel geheel ontbreekt, geen vruchtbare bodem aanwezig kan zijn voor een natuurlijke ontwikkeling van het eco nomische leven. De industrieele wereldproductie onder vond van een en ander den terugslag. Uit gedrukt in den index van 1929 werd een hoogtepunt bereikt met een indexcijfer van 108 in het midden van 1937, waarna een snelle inzinking volgde tot medio 1938, toen het indexcijfer was gedaald tot 88. Daarna volgde een even snel herstel, tot het indexcijfer aan het einde van 1938 weer boven de 100 uitkwam. Sedert dien is de ontwikkeling van de industrieele we reldproductie aarzelend geweest met een lichte tendenz tot verbetering, zonder dat evenwel het niveau van 1937 weer werd bereikt. Wat Nederland betreft mag geconstateerd worden, dat de buitenlandsche handel zich, zij het ook ver beneden het peil van 1929, in de laatste jaren betrekkelijk goed heeft weten te handhaven. Uit een staatje blijkt, dat vooral de ex port zich in het tweede halfjaar 1938 iets heeft kunnen verbeteren overeenkomstig de tendenz in de wereldconjunctuur. VERSPREIDE BERICHTEN. Op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gra- venhage is Zaterdagnamiddag een granie ten gedenkteeken onthuld ter eere van wijlen den heer H. C. Ykema, voorzitter van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Nederlandsch Indië en be stuurslid van de Nederlandsche en de In ternationale Vereenigingen van Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij. TYPHOON OP TABAKSONDERNEMING. MEDAN, 25 Sept, Aneta/A.N.P.) De ta baksonderneming Kwalamentjirim van de Deli-maatschappij. werd Zaterdag in den namiddag om half vijf door een typhoon getroffen. Hierdoor werden 23 droogschu ren, benevens verscheidene woningen ver nield. Slechts een zeer gering partijtje tabak is vrijwel intact gebleven. Een fer- menteerschuur is beschadigd. De totale schade wordt geraamd op f. 20.000. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, behalve dat twee inlandsche kinderen in een bijgebouw van een assistentshuis slechts zeer licht door een vallenden boom werden gewond. 22

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6