LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 25 September <939 Overzicht In Duitschland Spanje demobiliseert Amerika en de neutraliteitswet Pan-Amerikaansche conferentie geopend Verspreide berichten Japanneezen melden successen Vrijwillige vrouwelijke hulp Bericht aan gemobiliseerden gebracht door een Duitsche duikboot, al dus meldt het Britsche ministerie voor de voorlichting. Een S O S.-signaal van de Royal Sceptre, die zich toen op ongeveer 300 mijl ten Wes ten van Ouessant bevond, meldde, dat het schip onder vuur genomen werd door een Duitsche duikboot en voegde hier later aan toe. dat de bemanning bevel had ge kregen het schip, dat in zinkenden toe stand verkeerde, te verlaten. Op 6 September werden telegrammen ontvangen, volgens welke Deensche en Noorsche schepen de plaats des onheils af gezocht hadden, maar geen spoor hadden gevonden van de booten. Sinds drie weken i? üh niets meer vernomen en men vreest, dat ae officieren en manschappen verlo ren zijn. Het Britsche vrachtschip ..Hazelside" werd door een Duitsche duikboot aangeval len en tot zinken gebracht. Twee-en-twin- tig leden der bemanning konden in twee reddingbooten roeiende de kust bereiken. De kapitein en de marconist, die wonden hadden opgeloopen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Men gelooft, dat twaalf op varenden om het leven zijn gekomen. Het Fransche Havas-bureau meldt over het stelsel der levensmiddelendistricten in Duitschland: De bevolking is ingedeeld in verschillende categorieën overeenkomstig het werk dat verricht wordt en den gezond heidstoestand. maar het normale rantsoen is verminderd. Alleen aardappelen, fruit, groenten, visch, en tapte melk kunnen vrij verkocht worden, indien deze middelen be schikbaar zijn. Het wekelijksch rantsoen bestaat uit 2400 gram brood. 80 gram boter. 120 gram mar garine of surrogaten, 60 gram reuzel, 62 gram kaas, 100 gram marmelade en 250 gram suiker. Melk is niet beschikbaar be halve voor kinderen beneden de zes jaar. die driekwart liter per dag kunnen krijgen en kinderen een kwart liter per dag Moeders kunnen een halve liter krijgen, evenals menschen, die in speciale beroepen werkzaam zijn. Men kan zich niet meer laten scheren zonder speciale kaart. Volgens een Engelsch bericht zijn 20 ba len koffie aan Hitier geadresseerd in beslag genomen. De Spaansche Ministerraad die Zaterdag te Burgos is bijeengekomen, heeft besloten tot demobilisatie van lichting 1937. Door dit besluit zullen ongeveer 50.000 soldaten af zwaaien. Er blijven nog slechts onder de wapenen de lichtingen 1938. 1939 en 1940. De Spaansche regeering bevestigt hiermede opnieuw haar formeele voornemen om neu traal te blijven. Uit Washington meldt het Britsch Reu- ter-bureau: De laatste gegevens over de verdeeling der stemmen van de senatoren ten aanzien van de „neutraliteitskwestie ge ven aan, dat ongevVr. 35 senatoren gekant zijn tegen een opheffing van het wapenem bargo. De meerderheid van de resteerende 61 senatoren steunt Roosevelt. Van ongeveer 10 tót 15 senatoren weet men niet beslist in welk kamp zij zich zul len scharen. De aanhangers van Roosevelt blijven ver trouwen gevoelen in het uiteindelijke suc ces, ofschoon zij verwachten, dat er een stormachtig debat van een maand of zes weken zal komen met parlementair gema noeuvreer. vóórdat de isolationisten versla-* gen zullen worden. President Roosevelt heeft geweigerd com mentaar te leveren op een voorstel van Landon, inhoudende dat hij in het belang van de nationale eenheid gedurende de oor logscrisis zou afzien van ieder voornemen om zich candidaat te stellen voor een derde ambtsperiode als president. Roosevelt gaf echter te kennen, dat het mogelijk was dat hij later hierop een antwoord zou geven. Landon. die in 1936 tegencandidaat was van president Roosevelt, heeft in een inter view verklaard, dat de grootste bijdrage die de président zou kunnen brengen tot de verzekering van een bespreking der neutra liteitskwestie met uitschakeling van partij belangen, zou een verklaring waarin hij ca tegorisch zou mededeelen, dat hij geen der de ambtsperiode wenscht en die ook niet zou aanvaarden, wanneer hem een desbe treffend aanbod gedaan werd. De president van Panama. Arosema. heeft Zaterdagavond aldaar de Pan-Ame*- rikaansche conferentie geopend. Arosema wees er op, dat deze conferentie van Amerikaansche staten op grond van de resolutie van Lima een continentale collectiviteit van alle Amerikaansche sta ten moest organiseeren. Sprekende over het conflict in Europa verklaarde hij, dat, wanneer men den brand niet kon beletten, men toch on der alle omstandigheden er naar moest streven, hem te isoleeren. Hij betoogde, dat Noord- en Zuid-Amerika ran de wereld een voorbeeld moeten geven, niet meer alleen van aardrijkskundige eenheid, maar ook van geestelijke eenheid. Het is de taak van Amerika zoo zeide hij voor de menschheid de moreele waarden te redden, welker verdwijnen het begin en de ontwikkeling zou beteekenen van een proces van verval der Westelijke beschaving. Deze samenwerking moet ge schieden in den democratischen geest aer beide Amerika's Ten aanzien van de werkzaamheden der conferenties verklaarde Arosema, dat de Amerikaansche republieken bijeengekomen zijn om zich te beschermen tegen alles, wet onvereenigbaar is met de ruime op vattingen van haar bevolking. Op die wijze zoo zeide hij interpreteeren wij de Amerikaansche neutraliteit, welker hand having een der voornaamste doelstellin gen is van deze bijeenkomst en op die wijze moet de wereld haar interpreteeren. Mussolini heeft eindelijk weer eens ge sproken, men zie het 2e Blad. maar heel veel verder is men nog niet gekomen. Wel iswaar kan men zeggen, dat Italië nog zeer na staat tot de as, maar bewaart het nu de neutraliteit ja dan neen? Dat ligt nog in nevelen verhuld en daarop komt het toch aan. De these, dat de oorlog thans „uit" is na de verovering van Polen is te simplistisch om er bij stil te staan. Overigens heeft de aandacht getrokken, i dat de sovjet-gezant te Londen. Maisky. Zaterdagavond, voor het. eerst sinds langen tijd, weer bij lord Halifax is geweest. Het onderhoud duurde een uur. De diplomatieke redacteur van de Daily Mail schrijft, dat hij meent te weten, dat Maisky Halifax heeft beloofd zich onmid dellijk met zijn regeering in verbinding te zullen stellen en binnenkort te zullen ant woorden op de vraag van Halifax ten aan zien van d& toekomstige houding van Rus land. Moskou heeft het druk. Reeds vertoeft daar de Estlandsche minister Selter en morgen arriveert daar de Turkse he minis ter van buitenlandsche zaken. Vooral voor het laatste is de belangstelling uit den aard der zaak zeer groot. Goebbels heeft voor de tweede maal de pers ontvangen en zijn vroegere verzeke ringen herhaald. Overigens deed hij een feilen aanval op den Amerikaanschen journalist Knickerbocker, die beweerd heeft, dat de leidende Nazi-figuren in het buitenland millioenen Marken op banken hebben geplaatst, hetgeen een vuile leugen werd genoemd. Hoe de situatie in het protectoraat is? Bevestiging en ontkenning van daar heer- schende guerilla volgen elkaar op. Het is onmogelijk zich een definitief oordeel aan te matigen. OPROEPING VAN BURGERVLIEGERS. Het personeel behoorende tot de eerste categorie der Britsche burgerluchtvaart, a.w.z alle vliegers beneden 28 jaar, die in het bezit van brevet a zijn. hebben mede- deeling ontvangen dat zij binnenkort zou den kunnen worden opgeroepen om bij de koninklijke luchtstrijdkrachten te dienen. SNIP EN SNAP IN DE GEHOORZAAL. Groot succes voor Willy Walden en Piet Muyselaar. René Sleeswij k's revue „Snip en Snap" is Gistermiddag en -avond vertoond in de Ge hoorzaal, zulks op initiatief van de directie van het Trianon-the a ter, en deze voorstel lingen zijn een volledig succes geworden! Snip en Snap behooren tot de meest be kende en populaire artisten in ons land. Piet Muyselaar en Willy Walden hebben door hun optreden voor de radio vele tien duizenden luisteraars geamuseerd en het lag voor de hand, dat men van alle kanten zou toestroomen naar de Stadszaal nu zij de voornaamste rollen zouden vervullen in een revue van René Sleeswijk. welke reeds maanden achtereen met uitstekende resul taten in den lande wordt vertoond. Het is waar: veel van wat men hier ziet en hoort kent men bereids van vroegere voorstellin gen. maar het was geen beletsel voor de uit verkochte zaal gisteravond om zich tranen té lachen om de dwaasheden van den klei nen Willy Walden en diens niet minder talentvollen partner. Piet Muyselaar Inhoud heeft deze revue feitelijk niet en de auteur Jacques van Tol pretendeert zulks ook niet. Zijn leuze is geweest „Een beetje van diteen beetje van dat" en aldus voegde hij een prolbog en 24 tafree- len aaneen zonder te streven naar eeniger- lei verband tusschen die vele en afwisse lende scènes. Hoofdzaak was en is dat het publiek op aangename wijze bezig wordt gehouden, dat het verpoozing vindt in deze zoo sombere tijden, en inderdaad is dat vol komen gelukt. Wij hebben Willy Walden weer gezien en gehoord als radio-reporter, als jongste bediende op een kantoor, als „Bartje. de sprekende pop" en als duellist, wij hebben Piet Muyselaar zoo vlot het lied van de „Witte Engel" hooren voordragen, we hebben gelachen om het komische duo „Snip en Snap" en telkens weer kunnen vaststellen hoe veelzijdig dit tweetal humo risten zich in de laatste jaren heeft ont wikkeld en ho£ prachtig zij de humor over het voetlicht weten te brengen. In Ciska Harms, Gerard Walden, Jean du Bela en Lammy van den Hout, vonden zij goede medespelers, terwijl Pim de la Fuenta met zijn orkest zorgde voor een prettige muzi kale illustratie. Een viertal acrobaten gaf ter meerdere variatie een schitterend ge slaagd nummertje ten beste, terwijl een woord van extra waardeering moet worden geuit voor de dikwijls magnifieke balletten, die door costumeering, uitvoering en decors behoorden tot het beste, wat deze revue te bieden weet Het zal den artisten ook bij de volgende voorstellingen niet aan belangstelling ont breken ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn: Voor het Doctoraal examen Indisch recht de heer S. Tjondro- negoro (Leiden) voor het Candidaats examen Rechten* de heeren J. H. Sanders (Rotterdam); J. van Hiele (Assen) en mej. E. Spanjer (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. J. A. Welling, Nieuwe Rijn 58, Leiden, manufacturenhandel. HET BENZINEVERBRUIK IN FRANKRIJK. De Fransche autoriteiten hebben veror deningen uitgevaardigd, waardoor het ge bruik van benzine zeer beperkt wordt. Par ticulieren kunnen nog slechts benzine ver krijgen. als zij kunnen aantoonen, dat het gebruik van een auto of een motorrijwiel onontbeerlijk voor hen is. INSCHRIJVING VAN POLEN IN FRANKRIJK. Krachtens de Fransch-Poolsche overeen komst van 9 September heeft de Poolsche ambassadeur te Parijs bekend gemaakt, dat alle Polen tusschen 17 en 45 jaar. die in Frankrijk wonen, zich moeten laten inschrijven met het oog op hun inlijving bij het „Poolsche leger in Frankrijk". NIEUW-ZEELAND BIEDT EEN DIVISIE AAN. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft de Britsche regeering aangeboden met een divisie te helnen in Europa. Volgens een Japansch legerbericht heb ben de Japansche troepen groote vorderin gen gemaakt bij een algemeen offensief, dat zij Zaterdagochtend hebben ingezet tegen de Chineesche stellingen over een afstand van 100 K.M.. die Tsjangsja. de hoofdstad van Hoenan, verdedigde De Japansche afdee- ltngen, die Zaterdagavond aan den Ooste lijken oever van het Toengtin-meer waren geland, hadden Zondagmiddag een punt vijftien kilometer ten Zuidwesten van de landingsplaats bereikt. De linkervleugel van de Japansche troepen, die naar Tsjangsja oprukken, heeft de hardnekkige Chineesche verdediging gebroken en is tot 70 kilometer van de stad genaderd. Zondagmorgen is een nieuwe afdeeling Japansche mariniers ge land aan den Noordelijken oever van het Toengtingmeer. Volgens Japansche lucht- verkenners vluchten de Chineesche troepen in wanorde. Driekwart van een divisie, die hardnekkig tegenstand tegen de Japansche landingstroepen had geboden, is gesneuveld of gewond volgens een gevangen genomen Chineesch officier, die verder mededeelde, dat de divisiecommandant naar Tsjangsja gevlucht was. De Japansche marineautoriteiten melden, dat de aan het Toengtingmeer gelande troepen strategische stellingen rondom Loetsjo bezet hebben. Japansche vliegtuigen hebben de militaire inrichtingen te SJiang- jin ten Zuiden van het meer vernield 60 Chineesche divisies zouden volgens Japansche lezing in gevaar verkeeren. BÓNTE AVOND D. V. V. De buurtvereeniging „Door Vriendschap Vereenigd" hield Zaterdagavond in het Restaurant „Oud Hortusgezicht" een bonten avond, ter gelegenheid van den verjaardag van H M. de Koningin, welke feestviering was uitgesteld in verband met de interna tionale spanning. De groote zaal was tot in de uiterste hoe ken bezet, toen de voorzitter, de heer H. Lina allen hartelijk welkom heette. Spr. deed voorlezing van een ingekomen dankbetuiging van het Prinselijk Paar en hoopte, dat alle aanwezigen een prettigen avond mochten hebben. Het duo Smecrl. humoristen en gooche laars bracht er direct de stemming in. waarna de heer Louis Zitman, begeleid door den heer Hanselaar de aanwezigen vergast te op een praatje en een liedje. In de pauze werden de kinderen, leden, en donateurs onthaald op diverse versnape ringen. Na de pauze brachten enkele leden een tooneelstukje „De Wonderdokter" voor het voetlicht, waarmede zij veel succes oogstten. De bekende neger imitator John Spiker verhoogde de stemming door het imiteeren van verschillende dieren. Toen de klok het middernachtelijk uur aanwees, moest een einde gemaakt worden aan dezen bonten avond. De Voorzitter werd een couranten stan daard overhandigd als blijk van sympathie der leden en ook de overige bestuursleden mochten een geschenk in ontvangst nemen. Na afloop werd aan alle kinderen een ca deau aangeboden waarna de voorzitter den goed geslaagden avond sloot, met een op wekking. leden te werven voor D. V. V. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar het Westland. Onder leiding van den heer M. van Zwie- ten de Blom vertrok Zaterdagmiddag om 2 uur een 25-tal Mathesianen per touringcar van de school van het Kon. Gen. „M. S. G." naar het Westland. Na een voorspoedige reis arriveerde men pim. 3 uur in Monster waar het gezelschap werd ontvangen door het eerelid en oud- voozltter van de V. V. M. den heer P. M. Vleugels Allereerst werd een bezoek gebracht aan de hoofdpost van de Luchtbescherming in het Westland waar door den heer Vleugels een toelichting op de werking van den luchtbeschermingsdienst werd gegeven. Vervolgens werd de oude toren van Mon ster beklommen en boven gekomen bleek dat deze moeizame tocht niet te vergeefs was afgelegd, want een schitterend pano rama strekte zich voor de oogen van de ex- cursisten uit. Na eenigen tijd van het prachtige verge zicht over zee en de ontelbare druivenkas- sen te hebben genoten werd met de afda ling begonnen. Het volgende bezoek gold een druiven- kweekerij, waar de rondwandeling door de kassen een evenement vormde, dat door de deelnemers wel zeer op prijs werd gesteld. Een druivenmaaltijd vormde het smake lijk slot van deze geslaagde excursie. De lei der, de heer van Zwieten de Blom en de V.- V. M.-voorzitter dankten namens de deel nemers den heer Vleugels voor zijn mede werking. Hierna ging het weer op Leiden aan, waar men omstreeks halfzeven arri veerde. BREI-ACTIE VOOR DE MILITAIREN. Het bestuur van V. V. H. zendt ons eenige brelpatronen. die ook op het bureau van V. V. H. verkrijgbaar zijn, alsmede de af gepaste hoeveelheid wol voor ieder der hieronder geplaatste kleedingstukken. BIVAK- Hiervoor heeft men noodig: 60 MUTS. gram vierdraadswol in de grijs groene kleur (of donkerblauw voor de marine) van de uniform en 4 breinaalden no. 3>/2We zetten 30 steken qp, die we over de drie pennen verdeelen. De muts moet los gebreid worden en los afge- kant. zoodat zij gemakkelijk over het. hoofd geschoven kan worden. Blijkt het model te klein te zijn dan kan men het vergrooten door een extra meerderingen- toer in te voegen. Dan breien we: lste toer: 4 recht. 1 averecht, herhalen tot het einde van den toer; 2de toer: idem: 3de toer: één steek bijmaken door een lus op te nemen, 4 recht, één steek bijmaken. 1 averecht, herhalen tot het einde van den toer: 4de. 5de, 6de toer 6 recht. 1 averecht enz.; 7de' toer: één steek bijma ken, 6 recht, 1 steek bijmaken. 1 averecht enz.; 8ste, 9de, 10de toer: 8 recht, 1 averecht, enz.; 11de toer: 1 steek bijmaken, 8 recht, 1 steek bijmaken, 1 ave recht enz.; 12de. 13de, 14de toer: 10 recht, 1 averecht, enz.; 15de toer: 1 steek bijmaken, 10 recht, 1 steek bijmaken. 1 averecht, enz.; 16de, 17de, 18de toer; 12 recht, 1 averecht enz.; 19de toer: 1 steek bijmaken, 12 recht, 1 steek bijmaken. 1 averecht enz.; 20ste, 21ste. 22ste toer: 14 recht. 1 averecht enz.; 23ste toer: 1 steek bijmaken, 14 recht, 1 steek bijmaken, 1 averecht, enz. Nu hebben we dus 96 steken, op iedere naald 32. 24ste, 25ste, 26ste. toer: 15 recht, 1 averecht enz. Op de 96 steken breien we dan 24 toeren 2 recht, 2 averecht. Dan: 28 steken af kanten en op de overgebleven steken 8 toeren 2 recht, 2 averecht, heen en weer breien. Dan zetten we weer 28 steken erbij op en breien in het rond 2 recht, 2 averecht, totdat de wol is opgebreid. De opening aan het begin van het werk wordt dicht gehaald. Het onder ste gedeelte sluit als een kraag bij den hals aan. hals, kin en hoofd worden zoo warm beschut. Voert men de muts met dun fla nel, dan zal zij nog warnier zijn. DAS. Gebreid van dikke zephirwol op breinaalden no. 12/o in de pa tentsteek (in heen en teruggaan de toeren). Als kleur groen of donker blauw. 32 steken op zetten (bij dunne wol 401. Leng te: 75 c.m. Ie toer: Kantsteek. 1 steek recht breien, draad naar voren slaan, 1 stéék averecht af halen. 1 steek recht breien, draad naar voren slaan. 1 steek averecht afhalen en dit steeds herhalen tot het einde van de naald. 2de toer: Kantsteek. steek en lus te zamen recht breien, draad naar voren slaan. 1 steek averecht afhalen, steek en lus te zamen recht breien, draad naar voren slaan, 1 steek ave recht afhalen, dan weer steek en lus te zamen recht breien, steeds herhalen tot het einde van de naald. Alle volgende toeren gelijk aan den 2den toer. Een prachtig werkje voor kinde ren en andere beginnelingen is het maken van wollen POLS- Van dunne vierdraadswol in MOFFEN, grijsgroene of donkerblauwe kleur zetten we 50 tot 60 steken op. Met vier naalden no. 2'/i breien we hierop ribbels van 2 recht, 2 averecht, totdat het mofje 15 cm. lang is. Noodig is 30 gram wol. Binnenkort hopen wij nog eenige patro nen te geven van ondergoed en z.g. mi taines (handschoenen zonder vingersi. Het bureau van V. V. H., Gravesteen, Ge recht is voor woluitgifte geopend Woens dags 25 en 7y28'/2 en Zaterdags 7y2 8y2 uur. EEN 25-JARIG REGENTSCHAP. W. J. P. Suringar, regent van het Loridan's Hofje. De Zaterdag J.l. gehouden vergadering van regenten en rentmeester van het Lori dan's Hofje droeg een zeer bijzonder karak ter. Het was 25 jaar geleden, dat de voor zitter W. J. P, Suringar als opvolger van den heer K. F. L. van der Woerd door den Waalschen Kerkeraad tot regent werd be noemd. Naar den wensch van den jubilaris werd dit feit wegens de drukkende tijds omstandigheden in allen eenvoud herdacht. Er was geen receptie, geen enkele feeste lijkheid, zelfs wapperde de vlag niet aan den voorgevel van het Hofje. Alleen werd in den eigen, kleinen kring van het bestuur de agenda der vergadering afgewisseld met een herinneringswoord van den secretaris regent, waarvan te dezer plaatse de inhoud in het kort wordt weergegeven. Bij de intrede van den Jubilaris, 25 jaar geleden, trof hij aan de heeren W F yer- heij van Wijk. A. N. Visser en dr. J. C. M. Timmermans als regenten en C. Peltenburg als rentmeester. Deze allen zijn reeds over leden. Het is om stil er onder te worden - Maar het stemt tot dankbaarheid om den jubilaris nu als voorzitter in goede gezond heid te kunnen begroeten. Gedurende 25 ja ren heeft hij zijn volle belangstelling in het wel en wee van het Hofje getoond. En als zichtbaar bewijs van waardeering zijner vele verdiensten, werd hem zijn gebrand schilderd familiewapen aangeboden, dat hij een plaats gaf in de regentenkamer. Boven dien werden door mej. de Kok, portierster, de gelukwenschen overgebracht der bewo ners van het Hofje, welke vergezeld gingen van een blijvend bewijs hunner hoog achting. Moge het den jubilaris gegund worden om nog vele jaren voor het heil van het Hofje werkzaam te zijn met de regenten dr. mr. J. W. Verburgt, J. J. Groen, J. G. J. Verheij van Wijk en den rentmeester J. Martijn. Aangezien voor toezending van cou ranten aan gemobiliseerden naar hun militair adres geen porto verschuldigd is, kunnen wij van gemo biliseerden postabonnementen aan nemen, tegen den prijs van f. 0.18 per week, f. 0.80 per maand of f. 2.35 per kwartaal. Desgewenscht wordt over het abonne mentsgeld aan hun particulier adres per weck, per maand of kwartaal be schikt. Zij, die een dergelijk speciaal abon nement wenschen, gelieven ons hun volledig militair adres op te geven, opdat ons Blad steeds zoo spoedig mogelijk in hun bezit komt. DE DIRECTIE VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Lezing over de Ward-methode. In een zeer druk bezochte vergadering van .de afd. Leiden en Omstreken van de Ver. van Chr. Onderwij zere (essen) in Ne derland en de Overzeesche Gewesten, welke Zaterdagavond in Patrimonium werd ge houden, heeft de heer Weiss, hoofd van de Chr. School te Rotterdam gesproken over de Ward-methode bij het zangond- derwijs. De voorzitter van de afdeeling, de heer Den Dikken uit Katwijk heette allen har telijk welkom. Spr. hoopte, dat de belang stelling, welke voor dezen eersten avond in het nieuwe sizoen bestond, een gunstig teeken mocht zijn voor de volgende bijeen komsten. Nadat de heer Weiss allereerst met een klasje schoolkinderen een demonstratieve les van de Ward-methode had gegeven, ving spr. zijn lezing aan met op te merken dat deze methode gezien kan worder in het licht van de onderwijsvernieuwing. Voortgaande merkte spr. op, dat de Ward-methode allereerst, In 1928, toege past werd in de R.K. scholen. Via de R.K. scholen deed dit onderwijs ook in de neutrale- en christelijke scholen zijn intrede. De heer Weiss, die in Maart 1935 met deze methode kennis maakte, merkte op, dat van dit onderwijs een waar lijk vernieuwende kracht ls uitgegaan en dat niet alleen bij het zangonderwijs maar bij de geheele onderwijsinrichting. Zonder iets af te doen van de beteekenis van h°t bijbelsch onderwijs, ziet spr. de beteekenis van het zangonderwijs wel haast zoo groot. Veel te stiefmoederlijk, al dus concludeert spr. wordt het zangonder wijs op onze scholen behandeld. Zoo wordt op U.L.O.- en opleidingsscholen haast in het r, *">eel niet gezongen. En dan te weten, dat het kind juist zoo aangelegd is op melodie en rhythmiek. Spr. schetste voorts, dat juist de Ward- methode er zich zoo bijzonder toelegt om het kind te leeren zingen. Spr. zette vervolgens uiteen, dat het doel van mevrouw Ward is geweest het kind een degelijk muzikale opvoeding te geven. Dit doel kan bereikt worden door reeds in de eerste klas met dit onderwijs te be ginnen. Dagelijks dient één kwartier les gegeven te worden, daar anders bij de kin deren het concentratievermogen zoek raakt. Het onderwijs, volgens de Ward- methode. wordt gegeven op een wijze, die aansluit bij het kinderlijk aanpassingsver mogen. Spr. toonde verder aan, dat de Ward- techniek rijk aan afwisseling is, ook roept de methode het rhythmisch gevoel,waar over elk kind beschikt wakker. Na tien jaar Ward-methode in Neder land, zien wij, dat reeds in duizend klassen over alle richtingen verdeeld, dit onderwijs met gunstige resultaten wordt toegepast. De heer Weiss eindigde met een opwek king om ook dit onderwijs in de scholen toe te passen. Een aangename discussie volgde op dit referaat. Besloten werd om bij voldoende deelneming in het begin van het volgend jaar hier ter stede een Ward-cursus te openen. Reeds gaven verscheidene aanwe zigen zich daarvoor op. N^dat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, volgde sluiting op de ge bruikelijke wijze. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 43. Dinsdag 45, Woensdag 46, Donderdag 46. Vrijdag 46, Zaterdag 45 personen. Totaal 271 personen. Het Prov. Kerkbestuur van Groningen heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer J. J. Siezen te Vlaardingen, cand. aan de Rijksuniversi-* teit alhier. Gistermiddag is de 46-jarige electri- ciën W. A. N. v. d. S. op de Lammeren- markt, doordat hij als bestuurder van een motorbakfiets een bocht te kort nam, ge vallen, waardoor hij het rechterbovenbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den man per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis. „Kijk eens vader, mijn nieuwe tunnel..* 2—1 -

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2