LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Vrijdag 22 September 1939 Oorlogswee in vredestijd Uit de Omstreken De ontruiming van een klein stukje „Nederland" Uit de Rijnstreek KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Margarctha, d. van J. J. van der Voort en J. Kuijt Johannes Daniël, z van W. ZutJderduUn en P. Kockebakker Johanna Apolonia, d. van W. Aanhane en C. P. van der Linden Huig. z. van A. Ouwehand en A. van der Plas Berendlna, d. van A Haasnoot en L. Varkevlsser Arris, z. van A. van der Bent en M. van den Oever Arie. z. van D v Bee- len en N. Schaap Elizabeth, d. van j. van RUn en C. Ros Andrlesje Johanna, d van F B. Plaizier en A. A. van Duijn. Huwelijken: W. van Duijvenvoorde en T Barnhoorn W. de Boer en J. Koster c. Guijt en G. Haasnoot J. Boesaard en J. van Dijk K. Durieux en L. van Duijn j M Secréve en D. Dubbeldam C. Harteveld en A. Ouwersloot. Huwelijksaangiften: c. Verhart en J. den Hollander A. Vlieland en M J. Pelzer G de Mol en G. van der Plas J. H Edeling en A. den Ouden. Opening R.K. Militair Tehuis Onder groote belangstelling had gister avond de officieele opening plaats van het R.K. Militair Tehuis gevestigd in „Pension Esmeh". Aanwezig waren de Majoor-Aal moezenier. eenige officieren, pastoor C. Hesp, pater Livarius O.F.Mpater Andreoli O.F.M.. alsmede een groot aantal militairen. Het woord werd gevoerd door den majoor aalmoezenier. pastoor Hesp, kapitein van Zuylen en kapitein Hoog, die allen hun dank overbrachten voor de stichting van dit Te huis. Den eigenaar van „Pension Esmeh" den heer J. Warmenhoven en diens eohtgenoote werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van dit pand. Den parochianen van Katwijk a. d. Rijn werd dank gezegd voor hun medewerking en pastoor Hesp voor diens vele bemoeiingen bij de tot stand- koming van dit Tehuis. De majoor-aalmoezenier sprak het slot woord en droeg het directeurschap van dit Tehuis op aan pater Livarius Versteeg O.F.M. die hier wel veel werk zal hebben, doch wiens taak aanmerkelijk zal worden verlicht door den goeden geest, die er onder de manschappen heerscht. De majoor-aal moezenier verklaarde daarop het Tehuis dan officieel geopend. Tenslotte werden aan alle aanwezigen koffie, thee en sigaren aangeboden. Een collecte voor de Militaire Tehui zen. gehouden door Katholiek Katwijk, bracht plm. f. 300 op. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwoverzicht. Het koelere weer met flink wat regen zal, naar men algemeen hoopt en verwacht, zijn goede uitwerking niet missen. Het liep hier, evenals elders, met de bloemkool geheel mis. De kwaliteit werd er steeds slechter op en het kwam sporadisch voor, dat een tuinder werkelijk eerste kwaliteit kon aanvoeren. Daarvoor werd dan ook een hoogen prijs betaald en wel tot f. 21.50 per 100. Vorig jaar deed zich hetzelfde voor, alhoewel iets vroeger in den tijd. Doch toen in 1938 de kwaliteit in de tweede helft van Septem ber beter ging worden daalde de prijs op iedere veiling. Men kreeg tenslotte niet de prijs voor extra kwaliteit, wat aanvankelijk voor slechte bloemkool werd betaald. Op de data tusschen 18 en 22 September 1938 werd genoteerd van f. 12 tot f. 17 per 100. Momen teel is zulks van f. 12 tot f. 19, doch men vreest een herhaling van het vorig jaar. Al gemeen wordt thans met genoemde prijs nog maar een matige tot slechte uitkomst verkregen. Het gewas is zeldzaam slecht. Men begint met een derde van de te velde staande planten stuk te hakken als zijnde geen menschelijk voedsel. Wat de rest dan is laat zich gemakkelijk begrijpen, twee derde 2de en 3de soort en een derde z.g. eer ste kwaliteit. De late bloemkool, waar thans reeds in gehakt wordt is niet veel beter dan de vroege, doch men hoopt thans, na de verandering van weer, op beter kwaliteit en uitkomst. Tweede soort noteerde deze week van f. 3.50 tot f. 11.40 doch boven f. 9 waren hooge uitzonderingen. Voor bospeen bestond een iets betere vraag dan men gewoon was. Ook de prijs was meer bevredigend n.l. van f4.50 tot f6.80 in de goede kwaliteit. Want wat niet best was ging, varieerend, voor f2.50 tot f. 3.90 p. 100 bos. Doch er draaide niets door van dit product, hetgeen toch eenige bevrediging geeft. In de tweede helft van September 1938 was de prijs niet beter dan thans; ook toen een noteering van f. 3.00 tot f. 5.90 per 100 bos. Met waspeen beterde het niet. Er ging een massa weg voor den minimumprijs en ook draaide er een kwantum, dat niet vrij van worm was, door. Maar zelfs de beste kwaliteit kreeg een nog te lage noteering. Betaald werd van f. 0.30, den minimumprijs, tot f. 0.80 per kist van 20 K.G. Er was deze dagen ook wat vraag voor export, voor België, maar de prijs hier- vbor was nog niet erg tevredenstellend. De verkoop ging dan ook allesbehalve vlot. Kro ten waren redelijk goed te plaatsen met een prijs van f. 0.45 tot f0.65 per kist van 20 kg. hetgeen met een beschot een redelijke uit komst geeft. Voor uien kwam eenige vraag. Betaald werd van f. 2.80 tot f4 per 100 kg. De gewassen der uien waren best, doch er moeten nogal perceelen zijn, die niet goed houdbaar zullen blijken. De boonen hebben verleden week met de vele regenbuien nogal geleden. Zij zijn goed te plaatsen met be vredigende prezen in de beste kwaliteit, princesseboonen van f. 7.20 tot f14.80 en snijboonen van f8 tot f. 15.40 per 100 kg. Aardappelen brengen vooral in de mooie sörteermg en beste kwaliteit zand-Eigen- heimers van f.0.90 tot f.1.15 per kist van 25 kg. op. Doch wat niet prima is kan met üdoger komen dan f0.50 tot f. 0.65 p. kist. Itet aanbod van drielingen is miniem. Waar schijnlijk worden deze bewaard voor poters. Groen, gele en roode kool gaat ook thans komen. De prijs is nog laag. De noteering voor roode kool was van f. 1.30 tot f. 2.20. voor gele kool van f. 1.20 tot f. 2.90; voor groene kool werd betaald met f. 1 tot f. 1.70 per 100 kg. KATWIJK AAN ZEE. C. v. D. uit de v. d. Vegtstraat werd aan het hoofd verwond tijdens het kolen lossen bij de Gasfabriek, toen uit de ko lentip een stuk steenkool op zijn hoofd viel. Door dr. J. C. A. Clevertnga werd hij verbonden. De Chr. Besturenbond stelt bij B. en W, ernstige pogingen in het werk om het stempelen van jeugdige personen niet ge lijktijdig met anderen te doen geschieden. Zooals wij dezer dagen hebben gemeld, is uit een klein deel van een onzer provin cies de burgerbevolking afgevoerd in ver band met te stellen inundatie. De leiding van die ontruiming berustte bij den kapi tein Koolhaas Revers, die zijn indrukken weergeeft in de „Autokampioen" (uit gaande van den A.N.W.B.) Aan zijn relaas ontleenen wij het volgende: De bom is gebarsten. De burgemees ters hebben gesproken en de boeren en arbeiders weten thans, dat ze weg moeten, dat over zooveel dagen het water bezit zal komen nemen van zyn prooi. Een heelen Zaterdag en een hal ven Zondag is er krijgsraad gehouden, zijn op de boerderijen de hoofden bij een gestoken en heeft men getracht, zich den vollen omvang van het be grip „evacuatie" te rcaliseeren en daar naar zijn maatregelen te treffen. Maar voor velen was deze taak te machtig, bleef het onbegrijpelijk, dat men nu zoo maar in een paar dagen de boer derij moest verlaten, waar men jaren had gewerkt, waar men geboren was en opgegroeid, waar een levenswerk stak in den veestapel, het pluimvee, de boomgaarden, de landbouwproducten. Eerst langzaam drong de volle betee- kenis van dit alles door en konden de menschen tot besluiten komen; in zoo verre gerustgesteld, dat geleden schade zooveel mogelijk zal worden vergoed en dat kon worden gerekend op de volle medewerking van de departementen van Defensie, van Binnenlandsche- en van Economische zkken. En nu sta ik hier in het dorp en regel den dienst der af- en aanrijdende auto mobielen. die de boeren moeten verhuizen en naar elders brengen. Het zijn de auto's van den militairen motordienst, die in grooten getale in actie zijn gekomen in de eerste paar dagen, bij gestaan door gevorderde speciale burger auto's als b.v. tapissières voor de inboedels. Maar naast de burgers met hun speciale vehikels zijn het de lichte militaire trucks, de veeauto's met oplegger en de kleinere vrachtwagens voor veevervoer met hun hooge schotten, die in volle actie komen. Er wordt gewerkt als paarden, nu het er werkelijk om gaat. nu landgenooten, die onverhoeds in de knel zijn geraakt, gehol pen moeten worden en „burgerpet" en „veldmuts" bukken zich vol eendracht om LEIDSCHENDAM. Aanrijding. Des avonds omstreeks zes uur is de bouw kundig opzichter de heer Vooys wonende aan den Broekweg 27 in het Oosteinde hoek Wykerlaan te Voorburg met zijn mo tor aangereden door een auto H.Z. 27440 bestuurd door een militair. De heer de Vooys, die uit de richting Rembrandtlaan kwam, had als komende van rechts voorrang, welke hem echter door den automobilist niet werd verleend. De heer de V. werd tegen de straat ge smakt kreeg een gekneusde schouder en een schaafwond aan het linkerbeen, welke in St. Antonius Hove zijn behandeld. De politie maakte procesverbaal op. Herdenkingsbijeenkomst Jubileum Ned. Spoorwegen. Het eeuwfeest der Ned. Spoorwegen is ook hier op eenvoudige wijze gevierd. Een Comité uit het personeel had een passende versiering aangebracht, zoowel aan de werkplaatsengebouwen als aan het station. De linkerzijvleugel van de werkplaatsen was voorzien van talrijke gloeilampjes terwijl op het dak was aangebracht een vliegend wiel geflankeerd door groote cij fers eveneens van gloeilampjes aangevende de jaartallen 1839 en 1939. De voorgevel van het hoofdgebouw was geheel verlicht met in den tuin geplaatste schijnwerpers. Aan den nok van het hoofdgebouw prijk ten de letters N.S. en het cijfer 100. Daar onder op het dak van het trappenhuis was opgesteld de cabine van een electrische trein met daarnaast een chef, die het ver treksein geeft. Verder waren nog aange bracht talrijke vlaggen en vlaggetjes, ge flankeerd door sparregroen. Op het station waren aan de zijde van den Haag aangebracht enkele standaards voorzien van allerlei vlaggetjes, terwijl op het dak van de zich daar bevindende wachtkamer een vliegend wiel was ge plaatst. De herdenkingsbijeenkomst werd geopend door den heer Balt, hoofdwerktuigkundige aan dit depot die in het bijzonder den ver tegenwoordiger der directie, de heer Ir. Berdenis van Berlekom welkom heette. Ver der wees spr. op de groote moeilijkheden, die zich hadden voorgedaan bij het uitvoe ren der werkzaamheden ten opzichte van de feestviering, temeer daar de tijdsom standigheden in dit geval een rol speelden. Dank zij echter de medewerking van de ge meen telichtbedrij ven van Voorburg, de Bij enkorf en baron Schimmelpenninck van der Oye uit Voorschoten was m*n in staat-ge weest een eenvoudige, doch op passende wijze versiering aan te brengen. De heer van Wel. chef van het station LeidschendamVoorburg, voorzitter van de afd. van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram personeel wenschte den heer Balt geluk met zijn herstel, bracht een groet aan het per soneel dat gemobiliseerd zijnde, thans el ders zijn plicht vervuld. Spr. hoopte dat de goede verhoudingen nog verstevigd zullen worden tot heil van het bedrijf. Ir. van Berdenis merkte op dat het be drijf er nu juist niet alleen is om winst te maken, doch ook om het publiek belang te dienen. Namens de directie bracht spr. het personeel dank voor de belangstelling, die het ook thans voor het bedrijf heeft ge toond. Na een kort woord van burgemeester Keyzer bewonderde men de ontstoken ver- gezamenlijk ue handen uit de moi wen te steken en m- aewerking te verleenen. Dl eenige. die roet, of liever water in het eten komt gooien is Pluvius. Felle regenvlagen zijn opeens een einde komen maken aan een wekenlange periode van mooi. warm weer en onmiddelijk veranderen daardoor het beeld van terrein en wegen en de kan sen en mogelijkheden van het transport. Met de zware opleggers en de tapissières wordt het al gauw oppassen en toont het meer en meer doornat wordende wegennet voetangels en klemmen. De inlandsche zware paarden van de be spanningen, die nu al rustig in het tuig loopen, steken de hoofden instinctmatig bijeen als om zich beter tegen den regen te beschermen, de burger-chaffeurs ge bruiken de meest vreemdsoortige hoofdbe dekkingen en kleedingstukken als bescher ming en de militaire chauffeurs rijden met de kragen op. Maar doorgewerkt cn dóór gereden wordt er, want de tijd is kostbaar. Straks, als het water van onder dat van boven zal komen vervangen, moet alle ha ve en goed als het kan vervoerd zijn. En dat is geen eenvoudige opdracht. Want het is verbazingwekkend wat betrek kelijk weinig menschen aan bezittingen inclusief vee en oogstproductie en hooi te Tvoeren hebben. Wij vervoeren zieke menschen en a.s. moeders, ouden van dagen en piepjonge wereldburgers, koeien en paarden, varkens en kippen, hooi en bieten, landbouwwerk tuigen en brandhout, eierkolen en trap- naaimachines, kinderwiegen en oude kra kende ledikanten, kortom, alles wat in de evacueeren strook te vinden is en moet worden afgevoerd. Op den rechter vleugel waar de wegen veel beter zijn, slepen ta pissières en opleggers zware vrachten weg, maar in het centrum en op den linker vleugel is de situatie veel minder eenvou dig en daar durf ik het zwaardere materi eel al gauw niet meer op de half onder water staande wegen en weggetjes los te laten. Daar werken de lichte trucks, de Fords en Chevrolets en ze doen er wonde ren. Een groote boerderij is al haast ge heel ontruimd, maar men is nog druk bezig het vee te taxeeren en terwijl de laatste resten van het meubilair verdwijnen, zit de vrouw des huizes met hoed en mantel aan, gepakt en gezakt op een stoel, die nog niet opgeladen werd cn kijkt strak voor zich uit, blijkbaar niet in staat dit alles, dat zoo plotseling over haar en haar huis kwam, te verwerken. Huis en hof zien er goed onderhouden uit en de vroolijke gekleurde groepen van rechtopstaande dahlia's in den tuin vor men wel een heel schril contrast met de neergehakte en versplinterde boomstam men en struiken, die onderhanden zijn ge nomen door een afdeeling veldpioniers. lichting, waarna een .jntieme feestviering plaats vond in hotel aé Wijkerbrug. De muzikale medewerking hiervoor werd verleend door de R.K. Harmonie St. Cecilia, waarvan de directeur deel uitmaakt van het personeel der Ned. Spoorwegen. In de Wijkerbrug heerschte een aange name en kameraadschappelijke stemming. NOORDWIJKERHOUT. Het fraai versierde Stationsgebouw. Ook hier is in verband met het 100-jarig jubileum der Spoorwegen het Stationsge bouw Piet Gijzenbrug herschapen in een waar bloemenhof, afgewisseld door onze driekleur en sparregroen. Zeker mag wel speciaal vermeld worden het embleem, be staande uit een gevleugeld wiel, uitgevoerd in zilver en goud. opgesteld tusschen twee pilaren en afgezet met onze driekleur en sparregroen. waaronder de jaartallen 1939 1939, 's avonds belicht door een schijnwer per. Alles is tot in de puntjes verzorgd. Tijd nóch moeite is gespaard om het „oude Piet Gijs" om te tooveren in een waar bloemen hof. Een woord van dank aan hen. die deze fraaie versiering verzorgden, is hier zeker op zijn plaats! Wij kunnen de Noordwijker- houters een wandeling aanbevelen om de aangebrachte versiering te gaan bezichti gen! De dames van het Spoorweg-personeel boden N.S.-speldjes aan. ten bate der tu- berculose-bestrijding. Deze speldjes gingen zóó grif van de hand, dat men er velen te kort ls gekomen. NOORDWIJK BINNEN. Staking bij de timmerfabriek „Northgo". Naar wij vernemen is bij de timmerfabriek „Northgo" alhier een staking uitgebroken, nadat een vergadering was gehouden tus schen de directie en de bestuursleden van R.K., Christelijke en Neutrale Werknemers bonden. Het betreft hier een geschil inzake de loonen. waarover men niet tot overeen stemming is kunnen komen. Het geheele personeel, bestaande uit 45 man, is in staking gegaan, zoodat het werk thans stil ligt. Door de stakers wordt rond de terreinen gepost. Naar ons ter oore kwam, was er op de fa briek „Northgo" thans veel werk onderhanden. SASSENHEIM. A,s. Zaterdag zal het zwembad voor het laatst geopend zijn. In verband met het groot aantal mili tairen ls het bezoek in het afgeloopen sei- toen zeer bevredigend geweest. VALKENBURG. Afscheid van den heet H. J. A. Bokhove. De heer H. J. A. Bokhove heeft afscheid genomen. Hij dankte de Harmonie voor de prettige samenwerking, die hij gedurende 9 jaar mocht ondervinden. Met waardee- rende woorden herdacht de scheidende directeur de velé vriendschapsbanden, die ook buiten de „Harmonie" aangeknoopt werden. De voorzitter de heer M. Grave- kamp dankte den directeur voor de gevoel volle woorden en feliciteerde hem met de Als ik hier sta te kijken, voel ik me zacht aan mijn mouw trekken. „Kapitein", zegt een stem en als ik me omdraai staat schuchter een boeren vrouwtje voor me: „Kapitein, ze hebben mijn konijn verge ten, zou dat nog mee kunnen?" Een aparte vrachtauto voor een enkel konijn kunnen we moeilijk laten loopen en de rest van den inboedel is al weg. Edoch, er wordt een modus gevonden en met behulp van een anderen chauffeur, die ongeveer dezelfde richting uit moet. wordt ook dit konijn geëvacueerd en volgt zijn bestemming op militaire auto nummer zooveel. Iets vederop is er wat anders, dat een vroolijke noot vormt te midden van de tra giek, die aan dit vervoer verbonden is. Een deel van het vee n.l. wordt afgevoerd niet op auto's, maar over den weg en bij de in- fanterie-onderdeelen. die in den omtrek zijn gelegerd, zijn vrijwilligers aangevraagd om als veedrijvers op te treden. Met het gevolg, dat heel wat infanteristen, die voelden voor een „verzetje", zich voor deze nobele taak hadden aangemeld. Ook voor deze bezigheid echter schijnt te gelden dat, indien al velen zich geroepen voelen, slechts weinigen zijn uitverkoren. En zoo geschiedde het. dat onder gejuich van de toeschouwers zich op een smallen zandweg een regelrechte veld slag ontwikkelde tusschen de „cowboys van het zooveelste" en de koeien, pinken en vaarzen, die ze moesten begeleiden en waar bij de viervoeters dikwijls met meer intelli gentie manoeuvreerden dan de tweevoeters. Maar een dergelijke humoristische afwisse ling blijft uitzondering. De ondergrond van het geheel blijft felle tragiek. De tragiek van den boer, dien men van zijn erf en uit zijn boeltje haalt, van den grond verdrijft, waarmee hij als het ware is vergroeid, van, de boerderij, waarop zijn familie misschien al geslachten lang heeft gewerkt of ge woond. Zoo gaat het transportbedrijf dagen lang voort. Na regen komt zonneschijn en daar na opnieuw regen, maar de auto als trans portapparaat gaat onverstoorbaar voort met het werk. tot over de geheele linie het resul taat merkbaar wordt. Als ik het terrein inga met mijn auto, begint het rondom mij steeds stiller te worden. Hier en daar wordt nog wat vee ingeladen en afgevoerd en passëert een auto, waaruit verwonderd varkens- geknor opstijgt of het klaaglijk, verontrust loeien van een koe. Arme dieren. In verre weg de meeste gevallen beteekent deze tijde lijke evacuatie voor hen het einde.voor goed. En is de militaire auto. die hen ver voert, hun „laatste equipage". Op een enkel erf nog rijfden de auto's af en aan voor het hooi. wordt nog wat brandhout en kolen weggehaald. Iets verder passeert een wagen met wat huisraad en daarachter op de fiets een boerin met betraande oogen. Zoo rijd ik verder, langs leeggehaalde wei den. verlaten erven en onbewoonde huizen met gesloten luiken. Geen rook stijgt meer op uit een schoorsteen, geen geluid van mensch of dier treft meer het oor. Dit is niemandsland geworden, een verlaten ge bied, dat slechts wacht op het wassende water. eervolle benoeming als kapelmeester van het 5e Reg' Infanterie, waarna hij den heer Bokhove een mooie ets aanbood als aan- denking aan Valkenburg, waarvoor de heer Bokhove zijn hartelijken dank betuigd heeft. VOORHOUT. Thans staan 33 personen als werkzoe kenden ingeschreven. Hiervan is nog een 19-tal in werkverschaffingsopjecten ge- plaats. Aan de N.V. W. J. Eldering en Zn. is door het Min. van Sociale Zaken en het gemeentebestuur medewerking verleend bij de uitvoering van een werkverschaffings object. Onze gemeente is toegetreden tot de Afd. Rijnland van de Ned. Ver. van het Roode Kruis. Twee gemeentenaren zullen worden aangezocht worden tot het vervul len van bestuursfunctie's. WARMOND. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER J. A. HASSING. Als water-molenaar van den Lakerpolder. In tegenwoordigheid van B. en W„ den gemeente-Secretaris, mr. B. J. D. Zubli, Voorzitter van den Lakerpolder, notaris P. H. Romeyn en de heeren N. en S. van Schie. ingelanden en poldermeesters van genoemden polder, is aan den heer J. A. Hassing de eere-medaille in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als water-mole naar van den Lakerpolder. De burgemees ter sprak den jubilaris hartelijk toe en wees op diens trouwe plichtsbetrachting gedurende dit lange tijdperk. Hij stelde hem ten voorbeeld aan vele jongeren, want vooral in dezen tijd aldus spreker, hebben wij menschen noodig die onder alle om standigheden hun plicht weten te doen. Het verheugde spr. daarom den jubilaris te kunnen mededeelen dat het H.M. de Koningin behaagd had hem een konink lijke onderscheiding toe te kennen. Spr. wenschte hem hiermee van harte geluk en hoopte, dat God hem in staat zou stellen met den zelfden ijver endezelfde opgewekt heid zijn taak nog vele jaren te vervullen De heer Zubli sloot zich geheel aan bij de woorden van den burgemeester. Spr. me moreerde, dat steeds een van de familie Hassing reeds 92 jaren het ambt van wa termolenaar heeft vervuld. Waar ook zijn familie gedurende dezen tijd het beheer over den polder heeft gevoerd, is het een vanzelfsprekend feit, dat tusschen zijn fa milie en de familie Hassing een nauwe band is ontstaan. Uitvoerig schetste spr. de goede verstandhouding die steeds tus schen het bestuur van den polder en den heer Hassing heeft bestaan, een verhou ding van werkgever en werknemer, die ten voorbeeld kan dienen. Na een hartelijk woord van felicitatie tot den heer Hassing bood hij hem. mede namens de polder meesters, een couvert met inhoud aan. Notaris Romeyn feliciteerde in een gees tige toespraak den jubilaris met dit zeld zame jubileum Nadat de heer van Schie den heer Hassing namens de ingelanden had gecomplimenteerd en de jubilaris allen dank had gebracht voor de hem ge brachte hulde, was het officieele gedeelte van deze huldiging teneinde. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. ALPHEN. Dc jaarlijksche Paardenmarkt. Hoewel aanvankelijk werd gedacht dat voor de jaarlijksche paardenmarkt in onze gemeente gehouden niet veel belangstelling zou bestaan door de opvordering van vele paarden voor Defensie, bleek dit toch mee te vallen. De aanvoer was vrijwel gelijk aan het vorige jaar en de handel tamelijk leven dig. Bij het .publiek ging de belangstelling in hoofdzaak uit naar de vele marktkoop lieden die in de Oranjestraat hun tenten hadden opgeslagen. De prijzen die voor de paarden besteed werden, vermeldden wij reeds. De Luchtbescherming. Ook in het Oosthoekdorp begint de ac tiviteit voor de luchtbescherming onder de bewoners meer en meer toe te nemen. Men heeft reeds eenig materiaal aangeschaft en is bezig met de uitwerking van verschil lende maatregelen die zullen moeten wor den getroffen. Voor deelneming kan men zich wenden tot den heer v. Leeuwen in de Brittenruststraat. De intrede van den heer J. Godthelp. Onze plaatsgenoot de heer J. Godthelp, voorheen tijdelijk hulpprediker bij deN.H. Kerk Julianastraat alhier, zal a.s. Zondag zijn intrede doen als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Westmaas. De opbrengst van den speldjesdag ten bate van het TB C. fonds voor het Spoor wegpersoneel bedraagt f. 64.89. BOSKOOP. Het a.s. afscheid van pastoor van Meeuwen. Naar wij vernemen zal pastoor van Meeuwen, die te Lutjebroek gaat wonen, op 27 September a.s. zijn afscheid nemen, waartoe een samenkomst wordt belegd in het R.K. Vereenigingsgebouw. Voor de ontspanning der militairen. Op initiatief van dr. Kater, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, de hier gelegen militairen op een nuttige en aangename wijze bezig te houden. Verschil lende vereenigingen hebben reeds haar me dewerking toegezegd. Voorzitter van het comité is ds. W. F. Zuurdeeg, secretaris de heer A. Nawijn, Rozenlaan no. 27. Voor Zondag 24 September zal de Zon dagsdienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater, telef. 38. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Het gouden jubileum der Ger. Jongelings-Vereeniging. De herdenkingsavond van het 50-jarig bestaan van de Jongel. Ver. op Ger. Grond slag „Vraagt naar den Heere" Ps. 105 4a, welke reeds enkele weken was uitgesteld, is nu bepaald op Donderdag 28 September a.s. des avonds 7*/2 uur in de Geref. Kerk. De feestrede zal worden gehouden door den heer Joh. C. Francken te Zeist, die zal spreken over het onderwerp „50 jaar en nu de vrucht". Ook zullen enkele oud-leden en afge vaardigden het woord voeren. LEIDERDORP. De alhier en te Zoeterwoude H. R. ge houden speldjesverkoop ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", uitgaande van het Chr. Ned. Vakverbond, bracht op het mooie bedrag van f. 6444. In een der busjes bevond zich een gift van f. 10.—. TER AAR. Aan de gevolgen overleden. Naar wij vernemen is het 6-jarig doch tertje van den heer v. d. Hoorn dat. gelijk gemeld, door een vrachtauto uit Hazers- woude werd aangereden, gistermiddag te ongeveer half een aan de bekomen ver wondingen overleden. WADDINXVEEN. Volop werk in de industrie. Ondanks de bijzondere tijdsomstandig heden is in de meeste meubel- en hout waren fabrieken volop werk. Ook aan de groote carrosseriefabriek „Verheul", die met ongeveer 300 man personeel werkt, is het meer dan druk. In vele industrieën wordt gewerkt met een overwerkvergun ning. Het werkloozencijfer en dat der steuntrekkenden is dit iaar nog niet zoo laag geweest als thans. De plaatselijke vereeniging tot be strijding der tuberculose heeft tot wijk- verpleegster-enquêtrice benoemd zuster van Haaften te Zeist. De collecte voor de plaatselijke afdee ling van het Centraal Genootschap voor kinder-herstellingsoorden bracht f. 54.21 op. De heer Brandhorst alhier is aange steld tot besteller bij de P. T. T. Wederom zijn hier een paar veesta pels aangetast door mond- en klauwzeer. Morgen hoopt de Vereeniging tot be vordering der belangen van TJ3.C.-pa- tiënten in Nederlanud een collecte in deze gemeente te houden. WASSENAAR. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Gisteravond omstreeks halftien wilde de 20-jarige Cornelis Van Halem uit Hoek van Holland nabij den Deijl per rijwiel den Rijksstraatweg oversteken. Op dat moment kwam uit de richting Leiden een personen auto met groote vaart gereden, bestuurd door H. uit Amsterdam. Van Halem werd door deze auto gegrepen en op het rijwiel pad geslingerd. Dr. Hubbeling verleende hem de eerste hulp en constateerde een schedelbasisfractuur. In bewusteloozen en zorgwekkenden toestand is hij per zieken auto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. De personen auto is door de politie in beslag genomen. 32

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7