Warschau en omgeving in de branding De Roemeensche premier Calinescu vermoord Geen nieuws in het Westen VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 No. 24385 De Bilt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 Het Russische legerbericht Het Duitsche legerbericht Hoe Warschau zich handhaaft verwacht De strijd in het Westen Dii nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Door leden der IJzeren Garde Moordenaars terechtgesteld LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cl3. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week 1 .".TMf. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l AUE WO C.M- breed In het Russische legerbericht wordt gezegd, dat de roode troepen Pinsk bezet hebben en voortgaan met het zuiveren van westelijk Wit-Rusland en de wes telijke Oekraïne ten Zuiden van de lijn KobrynLoeniniec van de overblijfselen van het Poolschc leger. Een correspondent van het Fransche Havasbureau, die met twee Zuid-Slavische correspondenten Galicië introk meldt: Sommige plaatselijke autoriteiten, voor het meerendeel Oekrainers hebben zich uit eigen beweging tot de Russische autoriteiten gewend. Zij werden voorloopig door deze autoriteiten in haar bevoegdheden bevestigd en kregen opdracht de Polen in hun gangen vrij te laten. Volgens inlichtingen uit goede bron hebben de Polen op sommige punten getracht zich tegen het binnendringen der Russen te verzetten. Een Russische officier verzocht den Polen echter de wapens neer te leggen en gaf hun de verzekering, dat zij in het district konden blijven zonder lastig gevallen te worden. In de stad Kuty gaven de hoofden van het district, toer. de Rus sische opmarsch werd aangekondigd, den Poolsche troepen een half uur tijd, om zich terug te trekken, hetgeen in goede orde ge schiedde. De correspondent constateerde, dat in ver scheidene dorpen de bevolking aan den dagelij kschen veldarbeid was. Om Wilna zou vrij hevig zijn gestreden. HITLER ONTMOET GOERING TE GOTENHAFEN (GDYNIA). Het D.N.B. meldt uit Danzig, dat Hitier gistermorgen een bezoek heeft gebracht aan de troepen om Danzig. Hij heeft onder meel de Westerplatte bezichtigd en een tocht naar den Krantor en door de haven van Danzig gemaakt. Daarna begaf hij zich naar Gotenhafen, tot dusverre Gdingen geheeten. Hier ont moette hij Goering, die eveneens een reis door het kustgebied maakte. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De bewegingen der Duitsche en Russische troepen aan de overeengekomen demarca tielijn voltrekken zich stelselmatig en in de beste overeenstemming. Bij Lemberg werden de daar vechtende Duitsche troepen afgelost door Russische eenheden. De als resultaat van den slag bij Tomaszow gegeven cijfers over gevangenen en buit nemen nog voort durend toe. Verscheidene pogingen der Po len uit Praga uit te breken, werden verijdeld. Bij Kaluszyn, op het traject Warschau-^ Siedlce, werd na een kort gevecht een vijandelijke pantsertrein buitgemaakt. Gis teren konden 178 leden van het diplomatieke corps en 1200 andere buitenlanders War schau verlaten langs den door de Duitsche legerautoriteiten aangegeven weg. Zü wer den door Duitsche officieren ontvangen en nog des nachts in gereedgemaakte treinen naar Koningsbergen overgebracht. Alle bui tenlanders zijn wel en ongedeerd. Naar HET FRANSCHE HAVAS BUREAU meldt, blijft de Poolsche hoofdstad, welke geheel door loopgraven is omringd en van de overige gedeelten des lands is afgesneden, hardnekkig ver zet bieden aan den Duitschen druk. Zij wordt verdedigd door eenige divisies geregelde troepen, versterkt door een aantal bataljons vrijwilligers. De taak der verdedi gers wordt vergemakkelijkt, doordat War schau een moderne groote stad is. welke een sterk bolwerk vormt, ook al is zij niet van versterkingen voorzien. Zij vormt een na tuurlijk reservoir van allerlei hulpmiddelen. Elk huis met zijn kelders kan een klein fort worden en elke straat een pas, die gemak kelijk kan worden verdedigd, vooral tegen tanks. Een voorbeeld daarvan is ook Madrid, dat zoo lang verzet heeft geboden. De ge- heele stad is voor de verdediging gemobili seerd: de voedselvoorziening, de handhaving der orde, de brandweer, de opruiming van het puin der ingestorte huizen, de gezond heidsdienst, de verzorging der gewonden, alles functionneert geregeld mét militaire discipline onder het intense bombardement van de Duitsche vliegtuigen en de zware artillerie. Daar generaal Czuma. die de verdediging leidde, is gewond, heeft generaal Rommel het bevel op zich genomen. Hij wordt bijge staan door den burgemeester en kolonel Lipinski, alsmede door den beperkten ge meenteraad. waarin alle kringen zijn ver tegenwoordigd. De door den bommenregen aangerichte schade is geweldig en het aan tal slachtoffers buitengewoon groot. Tot hen behoort o.a. Grazynski, die eenige dagen geleden tot minister voor de propaganda was benoemd. Volgens een radiocommuniqué van gister avond hebben de verdedigers van Warschau versterking gekregen van drie brigades Poolsche cavalerie, die er in slaagden de Duitsche omsingeling te verbreken. Voor de microfoon heeft kolonel Lipinski verklaard, dat de tegenstand van het gar nizoen te Warschau van uur tot uur sterker wordt. Alle aanvallen, die de laatste 48 uur op de hoofdstad gedaan zijn, werden afge slagen. De moed van onze soldaten, aldus Lipnski. kent geen grenzen meer. Zij vallen vijandelijke tanks aan. springen op gepant serde wagens en ontwapenen de inzittenden. Radio-Warschau heeft tenslotte mede gedeeld. dat de Poolsche stellingen in de voorsteden Mokotof en Wola geheel gehand haafd zijn. Buitengewoon heftig wordt ge vochten in Praga en Broedno. Zwaar tot halfbewolkt. Enkele plaatselijke regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. (Ingez. Med.) Gepantserde Duitsche detachementen, die in den Noordwestelijken sector bij War schau verschenen, zijn door een charge van twee Poolsche cavalerie brigades terugge slagen. De zender Warschau 2 maakt mel ding van de vernieling van talrijke schil derijen en andere kunstwerken. De Russi sche ambassade, de Roemeensche ambas sade en de godgeleerde hoogeschool, zijn door granaten getroffen. De zender meldt verder, dat de Duitsche luchtmacht het roode kruis hospitaal heeft gebombardeerd, hoewel het duidelijk te onderkennen was Ondanks dit alles vindt het gewone leven voortgang. Het verkeer wordt, bij gebrek aan trams, door bussen onderhouden. In totaal zouden boven Warschau 87 vliegtuigen zijn neergelegd. Het Fransche legerbericht van gister avond zegt: ..Over het geheel een kalme dag. Activi teit der vijandelijke artillerie ten zuiden van Saarbrücken. Luchtverkenningen wer den ten uitvoer gelegd ondanks het slechte weer en het vijandelijke vuur." En het legerbericht van hedenmorgen zegt: In de gebieden ten Zuiden van Saar- bruecken en ten Oosten van de Blies wa ren onze voorhoedeposten actief. De artil lerie van beide partijen is over het geheele front in actie. Het Duitsche legerbericht zegt: In het Westen traden slechts hier en daar stoottroepen op. In een luchtgevecht werd een Fransoh jachtvliegtuig omlaag ge schoten. (Zie vervolg pag. 2 van het 1ste Blad). BINNENLAND. Krachtige voortzetting van den wegen bouw in ons land (3e Blad). Ons parlementair overzicht (4e Blad). I Een overzicht der werkloosheid (3e Blad). De inenting tegen pokken (Binnenland 3e Blad). Te Zwijndrecht zijn op een onbewaakten overweg twee melkwagens door een trein gegrepen; één persoon werd ge dood; een ander zwaar gewond (Laat ste Berichten, le Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Aarzelende markt - Locale waarden zeer stil - Meerendeels gedrukt - Sche pen goed prijshoudend - Amerikanen vast - Beleggingen goed prijshoudend. BUITENLAND. Radio-toespraak van den Franschen mi nister-president Daladier (4e Blad). Roosevelt's voorstel tot wijziging der Ame- rikaansche neutraliteitswet ingediend, (3e Blad). Warschau houdt nog altijd stand (le Blad) Goebbels ontvangt de buitenlandsche pers (le Blad). De Roemeensche premier Calinescu door leden der IJzeren Garde vermoord. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Gistermiddag om kwart voor twee is de Roemeensche premier Calinescu te Boekarest vermoord. De moord is gepleegd op de Dembrovitza- bnig. De moord was wel overwogen. Drie auto's, een boerenkar en een groep stra tenmakers die den weg herstelden, waren bij het complot betrokken. Terwijl een auto den wagen van den minister-president aanreed, reed de boe renkar voor de auto van het slachtoffer, om den chauffeur te beletten door te rij den. De beide andere auto's reden links en rechts naast de auto van den minister president en een aantal jongelieden, die hierin zaten, begon onmiddellijk met revolvers te schieten. De agent van de Roemeensche politie, welke den minister-president vergezelde, werd gedood en zijn chauffeur werd ern stig gewond. De minister-president zelf werd door elf kogels doorboord, waarvan drie hem in het gelaat troffen. Toen men het portier van de auto van den minister-president opende, gleed het lichaam van het slachtoffer op het trot toir. De omstanders vluchtten verschrikt weg. Toen de politie kwam, kon zij ter plaatse slechts één der moordenaars arresteeren. Eenige oogenbiikken later kwamen de moordenaars per auto voor het ra diostation van Boekarest. Zij verwond den den portier en wisten door te drin gen tot de studio. Zij riepen om, dat de minister-president door een groep gar disten was gedood. Men had tien minuten noodig om de misdadigers te overweldigen, waarna de omroeper mededeelde, dat het pro gramma, dat „door een betreurens waardig incident" werd onderbroken, werd voortgezet. Het Fransche Havas-bureau meldt voorts nog, dat de leider van het complot en zes van zijn helpers zijn gearresteerd. De lei der is een advocaat, Dumitrescu genaamd, de helpers zijn studenten in de medicijnen. Dumitrescu is zes weken geleden uit de sub-Karpathische Oekraine teruggekeerd. De arrestanten verklaarden individueel te hebben gehandeld en een „gebaar te hebben willen maken." Naar hun zeggen, behoorden zij tot de oude „brigade van de ridders van den dood," waarvan melding werd gemaakt bij de terechtstelling van Codreanu, den leider van de ijzeren garde. BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER. Beide oorlogvoerende partijen trachten munt uit het geval te slaan en beschuldi gen elkaar over en weer tot de daad te hebben aangezet. In Poolsche en Fransch-Britsche krin gen was men de laatste dagen aldus het D.N.B. ontstemd over de strikte neu traliteit van Roemenië, dat de leden der Poolsche regeering interneerde en de naar Roemenië gevluchte Poolsche troepen ont wapende en de tweede helft van het Pool sche goud in beslag nam. Het D.N.B. verklaart tenslotte, dat men den moord toeschrijft aan Poolsche krin gen en den Britschen geheimen dienst, die een samenwerking tusschen Duitschland en Roemenië wilden hihderen. Daartegenover schrijft genoemd Havas bureau: Calinescu was een energiek man, die met gevaar voor eigen leven de ijzeren garde in Roemenië heeft vernietigd en de pogingen van Duitschland om de hand te leggen op Roemenië heeft verijdeld. Hij sterft op een oogenblik. waarop de herhaalde intriges van zijn tegenstanders in den laatsten kroonraad zijn geëindigd met de nederlaag van die tegenstanders. Reeds had de Duitschland welgezinde kliek, aldus Havas, een ministerlijst opge steld. doch de koning weigerde. Men heeft thans ruim baan willen ma ken de gardisten, agenten van Duitschland, hebben Calinescu vermoord. In bevoegde kringen verklaart men ech ter, dat uit het onderzoek is gebleken, dat de moord op Calinescu het werk van de laatste overblijfselen der ijzeren garde is en dat er geenszins sprake is geweest van een samenzwering, die internationale be- teekenis zou kunnen hebben. Volgens be kentenissen van de daders is het motief van den moord een persoonlijke wraakne ming van aanhangers van Codreanu. In Roemeensche politieke kringen wijst men iedere andere politieke verklaring van de hand. te meer daar Calinescu op interna tionaal gebied een strikt neutrale politiek volgde. Onmiddellijk na den moord werden in het geheele land strenge maatregelen ge nomen. De telefoon te Boekarest werd ge durende twintig minuten geblokkeerd en iedere verbinding met het buitenland ver broken. De politie en het leger namen alle noodige maatregelen om de veiligheid te handhaven, de verzamelplaatsen van de gardisten te bewaken en de rumoerige min derheden in bedwang te houden. Ondertusschen hebben verscheidene voor aanstaande personen, waaronder de Fran sche ambassadeur, eer bewezen aan het stoffelijk overschot van Calinescu. Op het oogenblik, dat de moord werd gepleegd, ontploften op twee plaatsen in de stad bommen, doch deze veroorzaakten niet de algemeene paniek, waarop blijkbaar was gerekend. In Boekarest is alles kalm. Twee der moordenaars hebben in een huis, waarheen zij voor de politie waren gevlucht, zelfmoord gepleegd Onmiddellijk kwam de ministerraad bij een en koning Carol benoemde generaal Argeseanu tot premier. Deze was minister van oorlog in het kabinet van Myron Christea en vroeger militair attaché te Tokio. WIJLEN ARMAND CALINESCU. De moordenaars van Calinescu zijn later op de plaats van hun misdaad terechtgesteld. Zij werden door een peleton gendarmes naar deze plaats ge leid en moesten het vonnis, geveld door den nieuwen premier, generaal Arge seanu aanhooren. Vervolgens werden zij voor het oog der menigte geëxecu teerd. Men zal hun lijken 24 uur laten liggen. De nieuwe minister-president en de nieuwe ministers hebben in handen van den koning den eed afgelegd om daarna hun eerste bijeenkomst te houden. OPROEP AAN HET VOLK. Gisteravond laat heeft de regeering on der voorzitterschap van de nieuwen pre mier, generaal Argeseanu, een ministerraad gehouden, waarna een oproep tot het land gericht werd. In deze proclamatie wordt gezegd: Het geheele land is in rouw gedompeld tengevolge van den laffen moord op minis ter-president Calinescu. De premier werd vermoord op de commandopost, waar hij werkte voor het welzijn, de orde en de ver dediging van het vaderland. Met algemeene instemming van het land brengt de regee ring een eerbiedige hulde aan dengene. die zijn leven offerde in dienst van het vader land. De regeering heeft de noodige maat regelen genomen voor het stellen van een afschrikwekkend voorbeeld en heeft onmid- delijke bepalingen vastgesteld voor de handhaving van orde en rust. Roemenië zal vastberaden de vredespoli tiek volgen, waarbij het zal streven naar het bevestigen van betrekkingen van ver trouwen en goede verstandhouding met alle buurstaten en in het tegenwoordige conflict een strikte neutraliteit handhaven. Nog gisteravond is het op 25 Juli 1938 ge dateerde testament van Calinescu gepubli ceerd. De omgekomen premier spoort zijn zoon aan, evenals hij het vaderland te die nen. Calinescu wenscht te Curtea de Arges naast zijn ouders begraven te worden. Het testament bevat geen politieke punten. Armand Calinescu. de vermoorde minis ter-president van Roemenië, werd 21 Mei 1893 geboren in het district Arges uit een boerenfamilie. Hij studeerde rechten in Frankrijk en werd doctor aan de universiteit van Boeka rest en doctor in de economische politiek aan de universiteit van Parijs. Na rechter te zijn geweest in het arron dissement Arges en prefect van hetzelfde district debuteerde hij in de politiek als lid van de nationale boerenpartij, van welke partij hij in 1937 vice-voorzitter werd. Na den val van het kabinet-Tatarescu eischte de koning, dat Calinescu als minis ter van binnenlandsche zaken zitting zou nemen in het kabinet-Goga. dat de verkie zingen moest voorbereiden. Met krachtige hand bewaarde Calinescu de orde in dezen verwarden tijd, waarin de rust werd verstoord door de „ijzeren garde". Calinescu bewaarde zijn portefeuille in het eerste en tweede kabinet van patriarch Miron Christea en na den dood van dezen, in Januari van dit jaar, volgde Calinescu hem op.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1