BINNENLAND Overzicht der werkloosheid LEIDSCH DAGBUD - Derde Blad Vrijdag 22 September 1939 WEK UW LEVER-GAL 0P De inenting tegen pokken De „Nieuw Amsterdam" naar de Vereen. Staten Uil Ned. Oost-Indië Onze telefoonnummers Directie eu Administratie 25041 Redactie No. 21507 Cijfers voor de week van 4 t.m. 9 September GEMENGD NIEUWS Jacht op wilden autorijder te Arnhem J(IJN/T IN LETTEREN MtohsÉ.— iaSMl HET ZUIDERZEEFONDS. VASTSTELLING VAN NIEUWE BEPALINGEN. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer op het wetsontwerp tot vaststel ling van nieuwe bepalingen, betreffende de Inenting tegen pokken, waren zeer vele leden van meening, dat de indirecte dwang zooals wij dien vroeger hebben gekend, voorshands niet opnieuw kan worden in gevoerd. Ofschoon omtrent de onderdeelen van de ontworpen regeling verschillende op merkingen werden gemaakt en verschei dene dezer leden omtrent het effect dezer regeling in de practijk geen groote ver wachtingen koesterden, konden alle hier bedoelde leden zich met het beginsel van het ontwerp: geen dwang, doch wettelijk geregelde drang tot inenting, vereenigen Sommige van deze leden wilden hieraan 17 millioen voor den Noordoostelijken polder. Aan de memorie van toelichting inzake de begrooting van het Zuiderzeefond^ wordt het volgende ontleend De in October 1938 aan de binnenzijde van den Afsluitdijk toegebrachte storm schade heeft aangetoond, dat bij zeer hooge waterstanden de binnenberm niet geheel watervrij is en daaronder gelegen beloop aan beschadiging bloot staat. In verband hiermede wordt een verbetering van dit beloop wenschelijk geacht, waar mede reeds in den loop van 1939 is aange vangen. Een bedrag van f. 200.000is be stemd om de aangevangen werkzaamhe den voort te zetten. Voor indijking en droogmaking van den Noordoostelijken polder wordt een bedrag uitgetrokken van ruim 17 millioen gulden. I echter dadelijk toevoegen, dat de voorge stelde bepalingen huns inzien slechts van tydelijken aard zullen mogen zijn. In tegenstelling met de groote groep van leden, die aan den bestaanden toestand in elk geval een einde gemaakt zouden wil-1 len zien. zou een aantal leden aan besten-1 diging van dezen toestand, hetzij door definitieve schrapping van de wettelijke bepalingen omtrent vaccinatie, de voorkeur geven. Huns inzien moet men het gevaar voor pokken niet overschatten. Door de verbeterde hygiënische maatregelen is dit gevaar zeer veel geringer geworden. Sommige andere leden, die de gevaren der vaccinatie eveneens ernstig' achtten, zouden tegen de eerste vier artikelen van het wetsontwerp geen bezwaar hebben. Artikel 5. dat den verschijningsplicht re-j geit en waarvan de bedoeling zal moeten zijn om door den burgemeester of ambte-j naar en den geneeskundige de inenting te j doen aanbevelen, zouden zij echter uit het ontwerp geschrapt willen zien. Zij hadden 1 niet alleen tegen den verschijningsplicht, doch ook tegen den verklaringsplicht be zwaar. Sommige leden waren van oordeel, dat de inspectie van de volksgezondheid zal moeten trachten alle artsen vpn het nut der vaccinatie te overtuigen, vooral omdat zij de taak der geneeskundigen bij de uit voering van de wet zeer belangrijk achtten Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar tegen de bepaling, voorgesteld, in het eerste lid onder 10, welke het mogelijk maakt aan leerlingen en onderwijzend per soneel den toegang tot de scholen te ver bieden. indien zij niet zijn ingeënt. De minister, aldus deze leden, wenscht geen wederinvoering van den indirecten vacci- natiedwang. Wordt deze hier echter niet voor bepaalde gevallen toch weer inge voerd? Zou de minister van de hem hier gegeven bevoegdheid gebruik maken, dan kan de vereischte verklaring niet alleen leerlingen, doch ook de onderwijzers er toe nopen zich op lateren leeftijd te laten inenten. Dan zijn echter de gevaren, daar aan verbonden, zeer groot. KOSTWINNERSVERGOEDING. De vergoedingen, welke de minister van defensie heeft toegekend aan dienstplichti gen, die voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst zijn gekomen en wegens de buitengewone omstandigheden in werkelij- ken dienst zijn gebleven, worden geacht ook te zijn toegekend voor het verblijf in wer- kelijken dienst wegens buitengewone om standigheden. De beslissingen van den mi nister van defensie op vergoedingsaanvra- gen. welke voor 29 Augustus zijn gedaan, doch betrekking hebben op personen, die na 28 Augustus voor herhalingsoefeningen hadden moeten opkomen, zijn vervallen. Wordt voor het verblijf in werkelijken dienst van deze personen kostwinnersvergoeding verlangd, dan dienen zij hun wensch op nieuw kenbaar te maken bij den burge meester. De heer Van Sleen heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar. dat bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding in sterke mate rekening gehouden wordt met het feit. dat de gemobiliseerde niet „thuis in de kost" is en zoo ja. acht de minister het dan niet billijk, dat dezen bij verlof een vergoeding voor menage wordt toegekend? 2. Is het eveneens waar. dat bij het ont bijt en bij den broodmaaltijd uitsluitend koffie wordt verstrekt en zoo ja, wil de minister kan bevorderen, dat ook thee wordt uitgedeeld, zoodat de militairen voor keur te kennen kunnen geven? en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, ti ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander ensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. 1221 (Ingez. Med.) DE KRUIDENIERS EN DE LEVENS MIDDELENVOORZIENING. Gisteravond waren de samenwerkende bonden van kruideniersorganisaties uit Amsterdam en omgeving in een buitenge wone openbare vergadering in „Krasna- polsky" bijeen. Op deze vergadering is een motie aan genomen. waarin er bij den minister van economische zaken op wordt aangedron gen: 1. De noodige publicaties te doen ver schijnen, waaruit het publiek in de eerste plaats kennis kan nemen van de tijdelijke schaarschte van verschillende artikelen, waaronder voornamelijk het artikel suiker wordt verstaan. Door het uitblijven van officieele mede- deelingen worden de moeilijkheden, ver bonden aan het niet kunnen voldoen aan de vraag van het publiek geheel gelegd op de schouders der winkeliers. 2. Publicatie van de mededeeling, dat als gevolg van diverse moeilijkheden ver schillende artikelen aan prijsstijging on derhevig zijn en dat het den winkelstand geoorloofd zal zijn den vervangingsprijs der artikelen het publiek te berekenen. 3. Inschakeling van de vertegenwoordi gers der organisaties bij de uitvoering der maatregelen, als deskundigen op het ge bied der levensmiddelenvoorziening. DE PRINS INSPECTEERT LEGERONDERDEELEN. Prins Bernhard heeft heden, namens de Koningin, eenige onderdeelen van ons leger geïnspecteerd in de omgeving van Amers- foort. De ..Nieuw-Amsterdam" van de Holland- Amerikalijn is vannacht onder groote be langstelling uit Rotterdam vertrokken. De drukte was groot, maar dat nam niet weg. dat men toch een aantal vooraan staande persoonlijkheden, die de reis zou den meemaken kon onderscheiden. Zoo zag men o.a. den bekenden pianist J Smeter- ling. verscheidene diplomatieke vertegen woordigers, zooals Don Juan F. de Cadenas, Spaansch ambassadeur te Washington. P. Forthomme. Belgisch ambassadeur te To kio. A Wiechmann-Murphy, zaakgelastigde van Chili, H. Edgar Lindsay, gouverneur van Masschusets. Voorts waren er figuren uit de financieele wereld, als mr. Oei Tjong Hauw, president van het gelijknamige con cern in Batavia en mr. F. Thun, industrieel uit Reading Philadelphia). Ook de Ne- derlandsche" kampioenbokser Bep van Kla veren scheepte zich in, terwijl onze schaak meester Max Euwe aanwezig was om fami lieleden en de journalist H. R. Knicker bocker om zijn vrouw en twee dochters uit geleide te doen. Om 10 uur nam het embarkeeren een einde en even na middernacht werden de trossen losgesmeten. DE MINISTER VAN DEFENSIE BEZOEKT TROEPENONDERDEELEN. De minister van Defensie heeft een twee- daagsch bezoek gebracht aan verschillende onderdeelen van het gemobiliseerde leger. Woensdag bezocht de Minister enkele troepen in het Oostfront van de Vesting Holland en de in de provincies Utrecht en Gelderland gelegen deelen van het Veld leger, waarbij hij tevens de gestelde inun- datiën in oogenschouw nam. Gisteren heeft minister Dijxhoorn een gedeelte der in Noordbrabant gelegerde troepen bezocht. De Minister was bij zijn bezoek vergezeld door zijn adjudant, kapi tein mr. H. J. Kruis. AMSTERDAM—PARIJS. Naar de spoorwegdirectie meedeelt zal de verbinding AmsterdamParijs aan staanden Zaterdag hersteld zijn. HET KAMPWERK VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN WORDT VOORTGEZET. Het dagelijksch bestuur van de centrale voor werkloozenzrog, gesticht op initiatief van den raad van Nederlanudsche ker ken voor practisch christendom, heeft, na uitvoerige bespreking en in overeenstem ming met het departement van sociale za ken besloten, de werkkampen voor jeug dige werkloozen van 16 tot en met 24 jaar van Prot. Chr. huize wederom ten spoedig ste open te stellen. De schipperscursus te Oude-Mirdum wordt voortgezet en een tweede melkers cursus zal spoedig een aanvang nemen. BOTERNOTEERING. Wederom is de Leeuwarder commissie- noteering voor boter (exportprijs) vast gesteld op 70 cents per kilo Zulk een lage prijs is, behalve in Mei j.l„ in de laatste 2'/2 jaar niet meer voorgekomen. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 21 tot 28 September vastgesteld op 60 cent per kg. (onveranderd! VERSPREIDE BERICHTEN. Op 2 October a.s. zullen de binnen- vaartscholen van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, welke in de meeste scheep vaartcentra van ons land zijn gevestigd, weer geopend worden. DE „SIBAJAK" IN INDIË, BATAVIA, 22 Sept. Aneta/A.N.P.) De „Sibajak' is vanmorgen, na een weinig emotievolle reis, te Tandjong-Priok aan gekomen. DE RIJKSBEGROOTING. Onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer. Op Donderdag 28 September zal de Twee de Kamer in de afdeelingen onderzoeken het wetsontwerp tot vaststelling van hoofd stuk I der rijksbegrooting voor 1940 Op Woensdag 4 October en volgende dagen zullen de afdeelingen de andere hoofd stukken in behandeling nemen. (2 lijnen) NEDERLANDSCHE RIJNSCHIPPERS UIT STRAATSBURG VERTROKKEN. Op weg naar ons land. Naar wij vernemen hebben de Neder- landsche Rijnschepen, waarvan er 11 te Straatsburg en 9 te Kiel lagen resp. van de Fransche en Duitsche regeering verlof gekregen te vertrekken, mits dit vertrek binnen een week zou plaats hebben. De schippers hebben zich gehaast van die toestemming zoo spoedig mogelijk gebruik te maken en zijn naar Mannheim vertrok ken. Enkele schepen liggen op het oogen- blik in Mannheim te laden, terwijl de ove rige leeg naar Rotterdam onderweg zijn, waar ze spoedig hopen aan te komen Msb. ONVEILIG STRAND. Het strand te Seheveningen is onveilig tot Katwijk: Op Vrijdag 29 September a.s., van 10 30 tot 16 uur, wegens schietproeven met ge schut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlagger. welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bu reau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 4 t/m 9 Sep tember. Op 9 September waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 270.304 werkzoekenden (253.305 man nen en 16.999 vrouwen). Hiervan waren 201.161 (1889.413 mannen en 11.748 vrouwen) werkloos en waren 51.773 personen door overheidshulp te werkgesteld bij cultuur-technische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 17.370 perso nen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 4 t/m 9 September wa ren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 588.627 perso nen. waaronder 75.970 landarbeiders. Van de 512.657 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 17.4 (in de vorige verslagweek van 21 t/m 26 Augustus) was dit percentage eveneens 17.4. In ae overeenkomstige verslagweek van September was het werkloosheid?'' tage in de laatste jaren als volgt (in b? tijdvak van Mei tot en met November worden bij de berekening van de percen tages de landarbeiders buiten beschouwing wing gelaten): 1932 26.7 1933 24.5 1934 26 4 1935 29.8 1936 30 9 1937 23.0 1938 22.2 1939 17.4 Op 1 Juli heeft weder een telling plaats gehad van het aantal geheel werkloozen en het aantal tewerkgestelden bij werk verruimingen onder de als werkzoekende ingeschrevenen bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling. De volgende cij fers zijn hieraan ontleend mannen vrouwen tewerk- leeftljds- geheel gesteld by tezamen geheel groepen werkloos werkver- werkloos ruimingen 14-24 jaar 21.522 3.163 24.693 4.922 25-50 jaar 115.398 46.408 161.806 3.766 51 j. en ouder 49.925 9.990 59.915 893 Totaal 186.852 59.562 246.414 9.581 HIJ HAD TAL VAN AANRIJDINGEN VEROORZAAKT. Gistermiddag kwam in snelle vaart een vrachtauto van een wasscherij te Arnhem de Hoflaan aldaar uitrijden om zich in de richting van Velp te begeven. Op den hoek van de Hoflaan en den Velperweg reed het voertuig een voorbijganger aan. die een bloedende hoofdwonde opliep. De bestuurder van de wasscherij-auto zette, zonder te remmen, in groote vaart zijn tocht voort over den drukken Velperweg. Hij scheerde langs tientallen wielrijders van wie er verscheidene werden aangere den. Anderen konden zich door op het trot toir te springen, nauwelijks in veiligheid brengen. Bij liet passeeren van een tram wagen van lijn 1 ontkwamen twee wielrij ders ternauwernood aan een aanrijding. Te hoogte van de Ernst Casimirlaan ge lukte het aan een agent van politie op de treeplank van den wagen te springen Dit had tot resultaat dat de chauffeur vol gas gaf. De agent slaagde er niet in in de ca bine te komen, omdat de beide portieren daarvan door den bestuurder op slot wa ren gedaan. Het raampje stond evenwel open, de agent stak daardoor zijn arm en greep den onbesulsden rijder beet. Daarop trachtte de bestuurder den agent van de treeplank te stooten. Toen heeft de agent den chauffeur gelast onmiddellijk te stop pen. omdat hij anders van zijn revolver gebruik zou maken. Na deze bedreiging bracht dc chauffeur zijn wagen tot stilstand, doch hij was nog geenszins van plan om uit de cabine te komen. Wederom moest de agent met zijn revolver dreigen alvorens de bestuurder het portier open deed. Hij is toen gear- rsesteerd. de motorpolitie heeft hem naar het politiebureau overgebracht. Hij was niet onder den invloed van sterken drank. De politie heeft de vrachtauto wegge reden. Hbld. UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT. Petroleumtoestel viel om. Gistermiddag heeft een uitslaande brand de bovenverdieping van het winkelpand der firma Bayer, in de Utrechtsche binnenstad, geheel vernield. Op de bovenste etage van het twee ver diepingen hooge perceel, welke verhuurd was aan een kellner. was de bewoner bezig thee te zetten. Hij maakte hierbij gebruik van een petroleumtoestel Door een onhan dige manoeuvre stootte hij het petroleum toestel om. De wegstroomende vloeistof vatte vlam en snel verspreidde het vuur zich door de kamer. De kel'lner pakte zijn biezen en waar schuwde de brandweer. Toen deze arri veerde. sloegen de vlammen reeds door het dak en sprongen de ruiten van de bovenste etage. Van twee kanten werd het vuur ener giek aangepakt; het gelukte, binnen een uur, het vuur volkomen te bedwingen. De schade wordt door verzekering gedekt. In de binnenstad werd het verkeer, dat tengevolge van den brand ernstig was ge stagneerd, door de politie omgeleid. DOOR AUTO AANGEREDEN. Zeventigjarige doove man gedood. Gistermorgen omstreeks 10 uur is op de IJsselkade te Kampen, ter hoogte van de sigarenfabriek „Indiana", een ernstig on geluk gebeurd. De 70-jarige doove petroleum-venter G. Z„ stak de IJsselkade over om zijn klanten in de ter plaatse liggende woonark te be dienen, en werd op dat oogenblik door een auto, bestuurd door den heer v. D. uit Kampen, aangereden. Bewusteloos en hevig bloedend bleef het slachtoffer liggen Met een zware hersen schudding, een bloedende hoofdwonde en een gecompliceerde beenbreuk is hij op last van dr. Pel naar het ziekenhuis ver voerd. waar hij. zonder tot bewustzijn ge komen te zijn, enkele uren later is over leden. TWIST MET NOODLOTTIGEN AFLOOP TE ROTTERDAM. Vannacht omstreeks half een heeft een Philllppijnsche zeeman in een café aan het Marconiplein te Rotterdam een Ame- likaansch matroos, evenals hij opvarende van het Amerlkaansche stoomschip „Win ston Salem", met een koksmes doodgesto ken. Vermoedelijk heeft de Phillippijn uit wraak gehandeld. Hij vertoefde met eeni ge Amerikaansche matrozen in het café, toen dit gezelschap in gesprek kwam met een Hollandsch gezelschap, waarin ook zee lieden zaten. De Phillippijn bemoeide zich bij die gelegenheid met de vrouw van een Hollandschen zeeman. De Amerikanen keurden dit niet goed en toen de Philippijn zijn houding niet wijzigde, hebben ze hem uitgenoodigd buiten in een vuistgevecht de kwestie uit te maken. Den Philippijn is in dat gevecht een tand uit den mond gesla gen. Hij is daarop naar zijn schip gegaan, waar hij tweede kok is, heeft een koksmes gepakt en is vervolgens weer naar het café aan het Marconiplein geloopen. Direct na zijn binnenkomst heeft hij den matroos, dien hij het verlies van zijn tand aanrekende, met het mes in de borst ge stoken. De matroos overleed na eenige oogenblikken. De dader vluchtte, doch werd spoedig gegrepen. Hij heeft een volledige bekente nis afgelegd. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Em. Querido's Uitgevers My.. Amsterdam: In de Salamander-reeks: In den Vrijen Ame rikaan. Roman door M. Scharten Antink. In do Distelreeks: Mustapha. of de Tragedie van het Geweten. Roman door A. M. de Jong. Een trein vertrok. Roman door L. Althoff. De Eeuwige vraag, roman door Greta VollewensZeylma- ker. Het. Nederl. èoekenhuis. Tilburg: Zweden cn Lapland, door dr. W. G. N. van der Sleen, met 24 fotopagina's. 2 kaarten en vele teeke- nïngen tusschen den tekst en een losse land kaart- Van Holkema en Warendorf. Amsterdam: Het bieden en spelen bij contract-Bridge, een hand leiding voor beginners en niet vergevorderden, door Josephine Culberlson, voor Nederland be werkt door Mr. F. W. Goudsmit. Hoe moet de lijder aan Rheumatiek leven? door Dr. J. van Breemen, 2e herziene druk. P. Noordhof f, Groningen: Met de K. L. M. naar Indië, leesboek voor school en huis, door J. M. de Feijter en A. Viruly. Hygiëne in het Kappersbedrijf. door F. van Wering. Uitg. Mij. De Amsterdamsche Keurkamer. Amsterdam: Twee Dagen Hoofdredacteur, door N. Cramers, oorspronkeiyke detectiveroman. Uitg. Mij. De Tijdstroom. Lochem: Dostojew- ski, Psycho-analytlsche schets, door Jolan Neu- feld, vertaling van W. J. J. de Sauvage Nolting, geneesheer W. A. Hoeve; Voorrede van Prof. E. A. D. E. Carp. Thanatos de Vreemdeling, een groteske fantasie in elf taferelen en een voorspel, door A. M. de Jong. H. P. Leopold's Uitgevers My.. Den Haag: De Nihilistische Revolutie, door Herman Rausch- ning. Schijn en Werkelijkheid in het Duitsche Rijk. Met een inleiding van Dr. Menno ter Braak. De schrijver, ex-president van den Senaat van Danzig, behandelt in dit boek een vraag, die ieder zich in dezen tijd stelt: Wat wil Hitier. wat is het wezen van het Nationaal- Socialisme, wat staat de wereld ervan te wach ten? Een zeer belangwekkend en buitengewoon actueel boek. Tijl Uilenspiegel. Twaalf avonturen, vrij be werkt en naverteld door Ben van Eysselsteyn, naar de oorspronkelijke uitgave van Erich Kastner. met 10 gekleiu-de platen en vele tee- keningen door Walter Trier. Voor de Jeugd: bij denzelfden uitgever: Roet- toet en andere nikkertjes, een alleraardigst prentenboek met tekst en teekeningen van Willy Schermelé. Vergelijkt men het cijfer der geheel werkloozen en tewerkgestelde mannen tezamen met het overeenkomstige cij fer van 1 Juli 1938. dan blijkt, dat in den loop van een jaar het totaal aan tal met 51.221 of 17 is teruggeloopen. Het aantal in de groep 1424 is vermin derd met 16.411 of 40 c/<het aantal in de roep 2550 jaar met 30.752 of 16 en het aantal in de groep van 51 jaar cn ouder met 4.058 of 6 VOOR ZATERDAG 23 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzen- ding 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in dc Continubedrijven. 12.00 Gram.muziek 2.00 Causerie „Hand schriftkunde" 2.20 Muzikale causerie met gram.platen 3.00 Reportage 3.30 VARA-or kest 4.30 Radiotooneel met muziek 4.50— 4.55 Gram.muziek 5.00 Viool en. piano 5.30 Filmland 5.50 Orgelspel 6.15 Streekuitzen- ding, gewijd aan Friesland 6.45 Kinderlees- club 7.00 VARA-Kalender 7.05 Felicitaties 7.10 Politiek radiojournaal 7.30 Cursus „Leekenspel en jeugdtooneel: Beteekenis en we zen van het leekenspel" 8.00 „Gebruik bij voorkeur Nederlands Fabrikaat", toespraak 8.06 Herhaling SOS-berichten 8.08 Berichten ANP, VARA-Varia 8.15 Vraag en antwoord 8.30 VARA-orkest 8.50 Gram.muziek 9.00 Causerie ..Een ernstig woord in een ernstigen tyd" 9.10 VARA-orkest. 9.40 Vragenbeant- woording 10.00 Esmeralda en solisten 10.45 Vroolyke voordracht 11.00 Berichten ANP 11.1012.00 Gramjnuziek. Hilversum II. 301.5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muziek 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 K- RO-orkest 1.00 Gram.muziek <ca. 1.15 berich ten) 1.20 KRO-orkest 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gram.muziek 2.45 Kinderuur 4.00 KRO-Melodisten en solist 4.45 Gram.mu ziek 5.15 Internationale sportrevue 5.30 Gram.muziek 5.45 KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gram.muziek 6.20 Journalistiek week overzicht 6.45 Gram.muziek 7.00 Berichten 7.15 Medische causerie 7.35 Actueele arther flitsen 8.00 Toespraak Nederlandsch Fabri kaat" 8.05 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting 8.35 Gram.muziek 8.45 Gevarieerd programma 10.30 Berichten ANP 10.40—12.00 Gram.mu ziek. Droitwich, 1500 M. Geen opgave ontvan gen. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ontvangen. Keulen, 456 M. 6.20 Hermann Hagestedt's orkest 8.20—11.20 Gram.muziek 12.20 Klein orkest 2 .203.20 Populair concert 4.20 Om roeporkest 6.20 Omroep kleinorkest, Jung- herr's accordeonsolisten cn pianoduo 8.20 Omroeporkest 10.20 Otto Dobrindt's orkest 12.202.20 Nachtorkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 en 1.30 Het Los Companeros-or- kest 1.50 en 2.25 Gram.muziek 3.20 Pro gramma, gewyd aan de Rijn 4.205.20 Gram- muziek 6.05 Het André Felleman-orkest. so liste en gram.muziek 7.45 Gram.muziek 8.20 „Het meisje van Saventhem". opera (ca. 9.05 Gram.muziek) 10.30 Cabaretprogramma 11.45—12.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.502.20 Gram.muziek 2.50 Herfstprogramma 3.35 en 4.00 Gram.muziek 4.20 Selectie uit de opera „Manon" (gr. pl.) 5.20 Gram.muziek 6.35 Radio-orkest en Omroepkoor 7.35 Radio-orkest 8.20 Radio tooneel 8.50 Omroepsymphonie-orkest en so list. (In de pauze: Toespraak). 11.0012.20 Waals cabaretprogrammn Deulschlandscndcr, 1571 M. 8.20 Zie Keulen (11.05—11.20 Berichten). 12.20—3.20 Nachtcon cert (2.20—2.40 Pauze GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. J. J. v. B. te L. - Op iedere hoogte is over vliegen van vliegtuigen van oorlogvoerenden verboden. De G. te L. - Informeeren bij het regi mentsbureau. J. H. te L. 1. Van de door u vermelde geruchten is ons niets bekend. 2. Elk geval wordt afzonderlijk onderzocht. I Bij het. bepalen van een vergoeding zal met eventueele inkomsten rekening gehouden wor- den. Door u zullen volledige Inlichtingen ver schaft dienen te worden. J. d. W. te Z Als op de rekening, die bij u werd ingediend, geen aanmerking valt te maken, moet u deze geheel voldoen. Zaterdag 23 September. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.AJt.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O.. N.CJt.V. enz. Door het ontbreken van de benoodigde gege vens is het onmogelijk een definitief programma samen te stellen: getracht zal worden onder staande stations zooveel mogelijk door te geven. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.50 Deutschl.s. of div. 12.20 Brussel VI. 2.20 Keulen 2.50 R. Danmark of div. 3.40 Brussel Fr. 6.05 Brussel VI. 7.35 Brussel Fr. 7.50 Keulen 8.30 Brussel'Fr.' 11.00 Brussel VI. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Enge land. berichten daarna Brussel VI. 9.20 En geland 1.05 Parijs Radio, berichten 1.50 Brussel Fr. - 2.20 Engeland of div. 4 20 Brus sel VI. 5.20 Engeland of div. 6.35 Brussel Fr. 7.20 Engeland of idv. 7.50 Parys Radio, berichten 9.50 Motala of div. 10.20 Deutschl.s. berichten 10.30 Rome of div. 11.20 R. Danmark of div. Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10