Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Woensdag 20 September 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Overeenstemming in de scheepvaart Fransch legerbericht Stadsnieuws Wat een Poolsch staf-kapitein vertelde Bezoek van Franco aan Italië uitgesteld Chamberlain in het Lagerhuis Duitsch legerbericht. Binnenland Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. SPORT BEURSOVERZICHT MA1KT De bond van werkgevers ter koopvaardij heeft met de contactcommissie der werk nemersbonden ter koopvaardij gedurende de laatste dagen onderhandeld over bijsla gen op de gages In verband met den oorlogs toestand Hierover ls thans overeenstem ming bereikt en voor de verschillende vaar ten zijn de bijslagen vastgesteld. De bijzon derheden van de regeling zullen binnenkort worden gepubliceerd. DE MOEILIJKHEDEN IN HET LEVENS- MIDDELENBEDRIJF. De Nederlandsche kruideniersbond heeft te Den Haag een buitengewone vergadering gehouden ln verband met de moeilijkheden welke de kruideniers ondervinden bij de levering van levensmiddelen, tengevolge van de regeeringsmaatregelen. Op deze vergadering die zeer druk be zocht werd, waren aanwezig de voorzitters cn secretarissen van afdeellngen uit alle deelen van het land en de heer S. de Hoo, hoofd-commies aan het departement van ccon. zaken. De heer P. van de Linde, voor zitter van de Nederl. kruideniersbond, hield een rede. waarin hij wees op de moeilijk heden met het schrijven van bons, enz. Verder hebben zoo zeide hij de ver schillende berichten over prijsverhooging en prijsopdrijving voor ons bedrijf storing ver oorzaakt. Een gedeelte van het publiek weet hierin geen onderscheid In den groothandel zijn al direct vele artikelen in prijs ver hoogd, schijnbaar met goedkeuring van de overheid (b.v. zachte zeep), zoodat ook de kruideniers genoodzaakt waren hiermede rekening te houden. Een groote handicap was, dat al zeer spoedig vele fabrikanten wegens gebrek aan personeel en grondstof fen en tevens tengevolge van de door de regeering voorschreven inventarisatie, hun levering gedeeltelijk en ook geheel moesten stop zetten. Ook, omdat voor de maand Sep tember op basis van de afname van Sep tember 1938, maar 75 procent is toegestaan, hebben ook nu de kruideniers nog niet vol doende suiker om alle aanvragen van hun klanten te voldoen. De groote fout. die door de overheid ge maakt wordt, is dat tot op heden geen des kundigen uit den handel ingeschakeld zijn. Ware dit wel gebeurd, dan hadden waar schijnlijk veel moeilijkheden kunnen worden voorkomen. Wij hopen, dat voor de binnen kort te verwachten distributie van levens middelen op bons, deskundigen ingescha keld zulen worden vooral omdat meerdere bestuurders van de organisatie tijdens de vorige mobilisatie van 19111918 veel prac- tische ervaring hebben opgedaan. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: Aan het geheele front was het vannacht kalm. De vijandelijke artillerie was ten Oosten van de Blies actief. TRAM ONDER SASSENHEIM GEDERAILLEERD. Zeer groote schade. Door het niet goed functionneeren van een wissel is de tram, die omstreeks 12 uur van Sassenbeim naar Leiden vertrekt, even voorbij het spoorwegvia duct nabij de Postbrug gederailleerd. Eenlge passagiers werden gewond. Een van hen. mevr. Hammondt, uit Haarlem, ernstig, doordat een stuk glas in het onder lichaam drong. ZIJ is naar een ziekenhuis overgebraoht. De schade ls zéér groot. De bovenleiding werd over een groot gedeelte vernield. Ook is een der lichtmasten gebroken. De dienst LeidenSassenhelm wordt door middel van autobussen onderhouden. EEN CENTRAAL BELASTINGKANTOOR TE AMSTERDAM. Op de begrooting van financiën is een bedrag van 1 millioen gulden uitgetrokken voor aankoop van grond en voor den eer sten termijn van betaling voor den bouw van een centraal belastingkantoor te Am sterdam. JAARBOEK UNIVERSITEIT 1939. Bij H, E. Stenfert Kroese's Uitgevers maatschappij N. V. alhier verscheen het jaarboek der Universiteit 1939. Het bevat voor ledereen, die op eenlgerlel wijze veel vuldig ln contact komt met de academie en haar Instellingen een groot aantal ge gevens omtrent samenstelling van diverse besturen, den Academischen Senaat, com missies, laboratorium person cel een opgave van de zelfstandige instellingen ter bevor dering der studie i beurzen, enz 1, de giste ren door den aftredenden rector-magnlfi- cus uitgesproken redevoering, tal van ge gevens over andere universiteiten. Kortom een volmaakte gids op het geheele acade mische terrein. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Vijf gewonden. Hedenmiddag te omstreeks half twee vond op den hoek Zoeterwoudsche Singel— Lammeschansweg een ernstige botsing plaats tusschen een Ford-auto uit Fries land inummer B20821) en de tram, die uit de richting Voorschoten kwam. Vermoedelijk tengevolge van onbekend heid met den weg of wel doordat hij door de zon verblind werd, gaf de bestuurder van de auto, die van de Zoeterwoudsche Singel kwam en waarin zich vijf heeren uit Franeker bevonden, op het laatste moment gas, zoodat de auto, zij het met niet groote vaart tegen de tram aanreed, die eveneens een matigen gang had. De auto werd door de tram gegrepen en aan den zijkant totaal vernield en inge drukt. De inzittenden werden allen aan het hoofd verwond; naar het zich liet aanzien niet ernstig. Dank zij het tactisch optreden van den heer T J Holthuizen uit Hazers- woude werden allen in den kortst moge lijken tijd uit de auto gehaald. Zij zijn naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd in twee auto's van de E.H.D, De tram liep slechts geringe schade op, hoewel de auto en de voorste tramwagen geheel in elkaar verward waren geraakt. Het ongeval trok zeer groote belangstel ling; de politic regelde het verkeer, dat, wat de trams betreft eenige stagnatie on dervond. De zwaarbeschadlgde auto, die ongeveer 10 meter door de tram was meegesleurd, moest later worden weggesleept. Een kapitein van den Poolschen staf heeft tegenover een specialen correspon dent van Reuter verklaard: „De Poolsche troepen vechten nog steeds tegen de Dultschers en moeten in staat zijn het nog eenige dagen uit te houden. In dien de Russische Interventie niet zou zijn voorgekomen, zouden wij nog steeds hebben stand gehouden en de situatie hebben gered. De laatste dagen heeft het weer ons ge holpen en was de Roemeensche grens nog >teeds open. Twee dagen geleden bevond ik mij met mijn mannen bij Stryi. Als gevolg van den regen vonden wij het reeds veel gemakke lijker op te treden tegen het Duitsche ge mechaniseerde materiaal en toen de Duit sche tanks eenmaal tot stand waren ge bracht, aangezien zij door de modder slechts langzaam vooruit komen, werden zij niet alleen door ons onder vuur genomen, doch vreesden zij ook de benzine-voorraden uit te putten, welke de laatste dagen zeer schaars werden aangevoerd. Het petroleumveld van Dohorwitz bij Lwow is door de Dultschers grootendeels onbruikbaar gemaakt, daar zij de Poolsche verkeerswegen en de gebieden, waar zich voorraden bevonden, danig hadden geteis terd, waarbij zij ook de petroleumvelden hebben gebombardeerd, waarbij de bronnen en reservoirs werden verwoest" Deze stafkapitein behoort tot de vele tien tallen officieren, die zich op het Poolsche consulaat hebben aangemeld en trachten burgerkleeren te verkrijgen in de hoop dan Frankrijk te kunnen bereiken om daar dienst te nemen bij het Poolsche legioen. De Poolsche officieren zijn diep geschokt door het feit, dat zij tengevolge van den Russlschen opmarsch in hun rug gedwon gen waren den strijd op te geven. De Polen zijn er. volgens den correspon dent, vast van overtuigd, dat de oorlog drie jaar zal duren en zijn van meening. dat de twintig jaren van Poolsche onafhankelijk heid de kostbaarste ondervinding zal blijken te zijn voor de grondvesting van het moreel der natie. Te Oernowitz zijn ongeveer 60.000 mili tairen en vluchtelingen aangekomen. De vluchtelingen, die er minder gunstig aan toe zijn. bemerken, dat hun zloty's bijna waardeloos zijn en wenschen terug te kee- ren naar het gebied, dat door de Russen ls bezet. Volgens alle ontvangen berichten moet de toestand daar tamelijk vredig zijn. OPROEP VAN BENESJ. Voor de BB C,, de Engelsche radio-omroep, heeft Benesj, de oud-president van Tsjecho- Slowaklje, een oproep gericht tot het Tsje chische volk, waarin hij het aanspoorde zich te vereenigen in een onverzwakt verzet tegen het natlonaal-socialistische regime. Het Italiaansche bureau Stefani meldt: Generaal Franco zou eind September een officieel bezoek aan Italië gebracht heb ben. In verband met de internationale ge beurtenissen zal dit bezoek, dat door het Italiaansche volk met levendige belang stelling werd tegemoet gezien, tot een nader te bepalen datum uitgesteld. DE MEENING VAN SHAW. In een brief aan de Times zet Bernard Shaw uiteen, dat het nieuws betreffende Rusland goed nieuws ls voor Groot-BPlttan- nië. Sprekende over de bezetting van Oost- Polen door Rusland verklaart Shaw: Stalin heeft er geen enkel bezwaar tegen Hitier te gebruiken om de kastanjes uit het vuur te halen. Ongelukkigerwijze ls Hitier even wel gedwongen de helft van zijn buit terug te geven en thans een nieuw leger toe te voegentot hier en niet verder. POOLSCHE VLUCHTELINGEN IN HONGARIJE. Het Fransche Havas-Bureau meldt: Poolsche vluchtelingen komen van de Karpathen naar de Sub-Karpathische ste den. In den loop van den dag zijn mannen, vrouwen en kinderen, die slechts weinig van hun bezit konden meevoeren, op kleine wagentjes ln Hongarije aangekomen. Ook verscheidene militaire afdeellngen zijn aan de grens aangekomen, waar zij werden ontwapend en vervolgens naar het binnenland gedirigeerd. Tot op het oogenblik zijn twaalfhonderd vluchtelingen geteld. DE RUSSEN YVERPEN STROOIBILJETTEN BOVEN POLEN UIT. Uit Riga wordt aan het Deensche blad Berlinske Tidende gemeld, dat de Russen uit vliegtuigen millioenen strooibiljetten uitwerpen boven deelen van Polen, waarin zij zeggen, dat het roode leger komt om de bevolking te redden. Deze mededeelingen zijn in het Russisch en in het Oekralnsch gesteld. TELEGRAM VAN HITLER AAN VON MACKENSEN. Hitier heeft tijdens zijn verblijf te Danzig het volgend telegram gezonden aan gene- raal-veldmaarschalk von Mackensen: Mijnheer de generaal-veldmaarschalk: op de slagvelden van uw historische successen was ik in gedachten met u verbonden. Aan deze gedachte geef ik uitdrukking van de plaats van uw werk als commandeerend generaal: het tot het rijk teruggekeerde Danzig. Met kameraadschappelljken groet: w.g. Adolf Hitler. ENGELSCHE BESCHOUWING. Reuter seint: Er wordt veel gegist over de bedoelingen van Duitschland aan het Westelijk front. De jongste operaties hadden duidelijk ten doel de Franschen te verdrijven van de hoogten aan de Saar en de Blies, een kleine rivier ten oosten van Saarbruiecken, welke door bosschen ls omzoomd en het plateau ten Westen van de rivier de Nled, van welke 1 dagen plaatsen de Fransche kanonnen uitge strekte industriegebieden beheerschen en waar zij ln aanraking zijn met de Sieg- friedlinie zelve. De vraag ls of de Duitschers, die ondanks de grootspraak van Hitler niet lang in een oorlog zullen kunnen standhouden, zullen probeeren over te gaan tot een bliksemoor- log, welke voor hen InPolen zoo succesrijk is geweest. De Duitsche mededeeling, dat de luchtmacht haar taak in Polen heeft ver vuld en thans gereed is voor andere plich ten. voorspelt de spoedige komst van moge lijk wel drieduizend vliegtuigen aan het Westelijk front. Het zal evenwel wel eenige weken duren eer het leger met zijn geheele zware uitrusting zal kunnen zijn overge bracht. In Polen schijnen de Russen vrijwel het geheele gebied weer te hebben bezet, dat zij op grond van het verdrag van Brest Litovsk aan het einde van den vorige oorlog aan Duitschland hebben moeten afstaan. Alge meen wordt verwacht, dat zij voornemens zijn geheel Oost-Galicië in bezit te nemen. Indien dat zoo is, zal Duitschland. bedreigd door Frankrijk en Groot-Brittannië, niet in staat zijn zich daartegen te verzetten. Poolsche officieren, die door Reuter te Cernowitz zijn geïnterviewd, zeggen, dat het algemeene gevoelen is, dat de Russen pro beeren het petroleumveld snel te bezetten, FRANSCHE BESCHOUWING. Het Fransche Havas-bureau seint: Hoewel in Polen de Poolsche troepen on danks de geweldige superioriteit der Duit sche en sovjet-Russische strijdkrachten voortgaan op verscheidene punten tegen stand te bieden, met name in de buurt van Lowlcz, Warschau en Lwow, is men aan het Westelijk front volgens de vanochtend in gezaghebbende Fransche militaire kringen gebezigde uitdrukking gekomen tot een pe riode van strategisch afwachten. De volkomen kalmte wordt zelfs niet meer verstoord door het schieten der we- derzijdsche artillerie, welke in de laatste bijzonder actief Ls geweest. Deze kalmte heerscht aan het geheele front, be halve in den sector ten Oosten van de rivier Blies, die het tooneel blijft van aan vallen der Duitschers, welke gevolgd wor den door eenige wederkeerlge beschietin gen. Een kleine aanval der Duitschers had gisteren een kleine post ten doel. Er werd daarvoor slechts een compagnie Ingezet. De Duitschers drongen de Fransche linies binnen, doch een onmiddellijke tegenaanval verjoeg de aanvallers direct. Het geheel dezer absoluut plaatselijke operaties is definitief geëindigd zonder eenige wijziging in de wederzijdsche stellin gen. Men heeft den indruk, dat deze activi teit in dezen bijzonderen gevoellgen sector ten Oosten van de centrale Duitsche stel ling van Saarbruecken de onzekerheid van de bevelvoering over de latere Fransche bedoelingen tot oorzaak had. Overigens doet men ten aanzien van ze kere informaties volgens welke Fransche troepen de stad Zwelbruecken, ten Westen van Pirmasens op meer dan 10 K.M. van de grens, zouden hebben bereikt, opmerken. dat deze stad midden in de Siegfrledlinie is gelegen. De bezetting van deze plaats door Fran sche troepen zou een zoo groot succes be- teekenen, niet alleen met het oog op de be- dlt in bezit zouden nemen. teneinde te voorkomen, dat de Duitschers langrijkheld van de stad. doch ook wegens MJ haar positie binnen de versterkte Duitsche linies, dat het Fransche opperbevel geen enkele reden zou hebben gehad deze ge beurtenis te verzwijgen. Er bestaat zeer groote belangstelling voor de vergadering van het Lagerhuis van van daag. Naar verwacht wordt zal Chamberlain in zijn wekelfjksche verklaring over den oorlogstoestand o.m. spreken over de Russische Interventie in Polen en de redevoering van Hitier. Men verwacht, dat Chamberlain om vier uur 20 Amst. tijd vanmiddag zal spreken. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De slag in den sector, van den Weichsel. welke ongeveer een week geleden bij Kutno is begonnen en vervolgens in Oostelijke richting naar de Bzura werd verplaatst, blijkt thans een der grootste vernietigende slagen van alle tijden te zijn geweest. Het aantal gevangenen is gisteren alleen reeds aan de Bzura tot 105.000 toegenomen en neemt nog voortdurend toe. Daar komen nog buitengewoon hooge bloedige verliezen van den vijand bij. Het buitgemaakte oorlogsmateriaal is niet te overzien. Er wordt thans nog slechts tamelijk ernstige tegenstand geboden in en ten zuiden van Modlin, zoomede te Warschau. Onze bij de achtervolging van den tegen stander tot de linie Stryj-Lemberg-Brest- Bialystok opgerukte troepen worden thans, na de vernietiging van de zich daar bevin dende laatste resten van de Poolsche legers, weer stelselmatig teruggetrokken tot de tusschen de Duitsche en de Russische re geering definitief vastgestelde demarkatie- lljn. De gevechten bij Gdyngen werden giste ren afgesloten met de inneming van de oor logshaven. Ook hier zijn verscheiden duizenden gevangenen in onze handen ge vallen. Het opleidingsschip Schleswig Holstein en strijdkrachten van een mijnenveger heb ben doeltreffend bij deze gevechten inge grepen. De inzet van het luchtwapen beperkte zich aan het geheele front tot verkennings werkzaamheden. IN HET WESTEN. In het Westen werd slechts plaatselijk door verkenningstroepen opgetreden. —Bij K. B. ls verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, aan den heer J. A. Hassing te Warmond, watermolenaar bij den Laker- polder. citeiten, en men verwacht, dat de productie December tot 90 der capaciteit gestegen zal zijn. De middagbeurs. Nieuwe gezichtspunten van beteekenis waren heden niet aanwezig. Amerika heeft de rede van Hitier beantwoord met een zeer vaste stemming in Wallstreet. De Amsterdamsche beurs evenwel, die gisteren een scherp her stel heeft vertoond, was vandaag, althans w^t de locale fondsen betreft, in koersontwikkeling min of meer verdeeld. De tendenz leek eenigs- zins aarzelend, in tegenstelling tot de afdeeling der Amerikaansche Waarden, waar een positief vaste tendenz de overhand had. De toonaange vende shares kwamen op belangrijk hooger peil, in het bijzonder U. SL'Steels, die ver boven pa riteit lagen. Bethlehem Steeds werden ex divi dend verhandeld, doch waren niettemin nog 5% boven het vorige slotniveau. Naar Ameri kaansche fondsen ging dan ook de grootste belangstelling ter beurze uit. Hoewel de vaste tendenz zich voor Amerikaansche shares wist te handhaven, ontkwam toch ook deze afdee ling niet aan de later opkomende lichte reactie en werd het hoogste punt meerendeels niet ge handhaafd. Wat de locale markt betreft viel de stemming wellicht iets tegen, in zooverre, dat- hier en daar eenige reactie te bespeuren viel en niet van een algemeen vaste beurs gesproken kon worden. In den rubberhóek bijvoorbeeld werden Am sterdam Rubbers gedaan tusschen 206 en 212, waarna rust gevonden werd op circa 209%. Het verschil met gisteren had dus per saldo niets te beteekenen. Tegen slot kwamen Am sterdam Rubbers evenwel beneden het vorige peil. onder invloed van eenig aanbod dat zich in alle hoeken deed gelden. Vele incourante rubbersoorten boekten behoorlijke koersstijgin gen als bijvoorbeeld Bandar, die van 146 oplie pen tot 160 De tabaksmarkt bleef, evenals op de vorige dagen, een rustig aspect behouden. De koersen waren onveranderd met uitzondering van Deli Batavia die tot 115% opliepen. Van industrlee- len waren Philips weer aan druk onderhevig. Geopend op 140 ontstond een reactie tot 136 en daarna zelfs tot 132. Unilever was eveneens luier, tegen de 100 aan. terwijl Aku en Fok ker bijna geen wijziging ondergingen. Op de Suikermarkt bewoog H.V.A. zich tusschen 407 en 402, dus nog Juist iets boven het vorige slot- peil. later evenwel ontstond een reactie tot be neden de 400 De specifieke soorten bleven kalm en meerendeels prijshoudend. De Scheep vaartmarkt was positief vast gedisponeerd. De courante soorten liepen hier verscheidene punten omhoog, in het bijzonder Japanlijn. Uitgesproken vast waren voorts ook Kon. Olie op circa 314%. Het hoofdfonds wist zich ook later vrij goed te handhaven en onderging slechts een reactie van 2%. Scheepvaarten brokkelden later eveneens iets af, doch leden geen verliezen van beteekenis. Op de beleggingsmarkt was de affaire zeer beperkt en ondergingen dc Nederlandsche staatsfondsen practisch geen verandering. EEN ARTIKEL VAN KARDINAAL VERDIER. Het Havas-bureau meldt: In de Semaine religieuse van Vrijdag a.s. zal een artikel voorkomen van den aarts bisschop van Parijs, kardinaal Verdier. De kardinaal betoogt hierin, dat de aangebon den strijd tegen racisme en bolsjewisme gaat, die door paus Pius XH plechtig zijn veroordeeld. Het artikel besluit: de taal van onze soldaten welke ook de onze is, ls dus prachtig. Het is echt een kruistocht dien zij beginnen, een kruistocht voor de echte christelijke vrijheid en broederschap, een kruistocht voor onze beschaving. Het is evenwel onmogelijk, dat de strijd niet met de overwinning eindigt, daar de hoogste be langen der menschheid er in worden mee- Op de gebruiksvee-afdeelingen namen de aanvoeren begin dezer week iets toe, doch dit beteekende nog niet, dat ook de vraag beter was. Integendeel, want de handel was eerder nog zwakker dan de laatste weken reeds het geval was. De versch gekalfde koeien kon men dan ook heel moeilijk kwijt en hoewel men nog zooveel mogelijk aan de oude prijzen vast hield, was er toch sprake van een kleine inzinking. De boer kan op. het oogenblik voor het vee in de weiden geen krachtvoeder bekomen en alzoo is het riskant om op het huidig tijdstip een verschc koe te koopen. Goede vleezige guste koeien werden wel ge vraagd, doch mager vee voor de mesterij was ook al een flauwe handel in. Op de graskalverenmarkt. hoorden we de vraag rijzen, of de Veehouderij Centrale, nu de omstandigheden zich hebben gewijzigd, niet zal overgaan tot het afschaffen van de kalver- schetsen. hetgeen zooveel zeggen wil als de teeltregeling opheffen, doch het komt ons voor dat juist in de huidige omstandigheden on controleerbare veebeslagen door de overheid niet in de hand zullen worden gewerkt, te meer daar men met het krachtvoeder zoo zuinig mogelijk zal moeten omspringen. De teeltregeling zal men dan ook o.i. niet uit de hand geven. De slachtveemarkten waren begin dezer week weer goed bezet, doch des ondanks was een goed rijp beest best te ver- koopen en ruim zoo hoog in prijs dan de vorige week. In de mindere soorten ging de handel niet zoo vlot doch er bleef toch in het alge meen weinig of niets onverkocht en mede door dat er voor het leger een redelijk kwantum werd gekocht, waren de prijzen niet minder. De vette kalverenmarkt verliep Maandag en Dinsdag voor de goede kwaliteiten behoorlijk goed en wel prijshoudend, doch de 2de en 3de soort bracht weer 1 tot 2 cent per pond minder op dan vorige week. Nuchtere kalveren liepen eveneens even in prijs terug. De wolveemarkt had evenwel een goed ver loop en goede vette schapen konden weer iets meer opbrengen. De vette varkensmarkt was buiten veler ver wachting in begin dezer week over de geheele linie vlot gestemd met hoogere prijzen. Wfj noteerden van 29 tot 31 cent per pond levend gewicht. WISSELKOERSEN. Londen 7.32 (7.31). Berlijn 75.62*/* (75.50) Parijs 4.17 (4.16). Brussel 32 (32.07*/*)Zwit serland 42.67'/* (42.70i. Kopenhagen 36.35 (36.45). Stockholm 44.80 44.90). Oslo 42.70 (42.80). New-York 1.873/4 (1.88 1/8). Lire Bankpapier 7.75 (7 7/8). Prolongatie 3 3/4. Part. disc. 2 3/43. Daggeld 1 3/42. Registermarken 19. Handelssperrmarken 3 1/4. Reismarken 44 1/2. Bankpapier 20 1/4 Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 5 ZEILEN. NA-KAAG GAAT NIET DOOR. De Na-Kaag welke begin October zou worden gehouden is in verband met de tijdsomstandig heden afgelast. AMSTERDAM. 20 September. De koersstijging, welke gisteren op de Am sterdamsche effectenbeurs is ingetreden, is in Wallstreet door een vaste stemming gevolgd. Reeds opende de New Yorksche beurs on hooger niveau en werd een levendige handel ge dreven, waarna een nieuwe koopgolf aan de markt trad. Ingevolge de redevoering, welke gedragen. Laat ons dus vertrouwen hebben Hitler gisteren te Danzig heeft uitgesproken. en ons allen vereenigen in het werk van 1 wederzijdsche hulp. ons daarbij herinne rend, dat wij met de soldaten allen gemo biliseerd zijn om het land te verdedigen en de overwinning te verzekeren. DE GRENSAFBAKENING BIJ LITHAUEN. Het telegraaf agentschap der sovjet-unie meldt uit Kaunas, dat volgens gezagheb- De indruk welke men in beurskringen uit deze rede overnam, was. dat de mogelijkheid van een bekorting der vijandelijkheden sterk op den achtergrond is getreden, en dat integen deel de oorlog blijkbaar geruimen tijd zal duren In Amerika trokken de oorlogsfondsen ver scheidene punten aan. zoodat de markt een zeer willig voorkomen verkreeg. Het slot kwam op het hoogste niveau van den dag. Inmiddels blijft men in afwachting van de bijeenkomst van het congres op a.s. Donderdag, waar dc ben kringen de Lithausche grenstroepen neutraliteitswet in behandeling zal worden ge- opdracht hebben gekregen het roode leger'1°rnen en waai- felle debatten over te assisteer en bii het lienalen van dp inistp vraagstuk verwacht worden. welk? 1! stclli* hun invloed op de beurs nog zullen doen gienzen van --juen. tvikens wanneet dc gelden D3 Amerikaansche staalproductie blijft, ooKi, ««ruxevuera ao» partuei sovjettroepen en dc Lithausche grenswacht ZiCh verheugen ln een groote activiteit. In het kaas. lste kwal f.29—31. 2de kw met rijks met elkander in contact komen. district Pittsburg bedroeg deze 75% der kapa- merk f.26—28: zware tot f. 32.50. Handel goed. ALPHEN a. d. RJIN, 20 Sept. Jaarlijksche paardenmarkt. Aanvoer 118 paarden. Prijzen voljarigen 200—300, werkpaarden 170—250, hit ten 80—240, veulens 40—70. Handel vrij levendig. BENTHUIZEN, 19 Sept. Aanvoer 854 kippen eieren, pr. f.4—4 85 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM, 19 Sept. Eierveiling ..Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 17714 kippen eieren f.5—5.40; 2000 henneneieren f. 2.402.90: 435 eendeneieren f. 3.10; 312 kippen f. 0.50—0.75; 13 eenden f. 0.50; 41 konijnen f. 0.20—1.00; 10 duiven f. 0.100.20. AMSTERDAM, 20 Sept. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 249 vette kalveren, prijs lste kwal. 5060 ct., enkele hooger, 2de kwal. 4850 ct.. 3de kwal. 3446 ct. per KG. levend gewicht; 62 nuchtere kalveren, f.812 p. stux; 117 varkens: vleeschvarkens van 90—110 KG. 7475 ct.. zware varkens 7374 ct., vette var kens 7172 ct. per KG. slachtgewicht. BOSKOOP. 19 Sept. Coöp. ver. ..De Bosk. Veiling". Rozen per bos: Pechtold 16—30 ct.; Hadley 40—65 ct.; Briarclif 20—51 ct.; Butter fly 16—31 ct.; Rosalandia 15—25 ct.; Florex 15- 26 ct,; Vierlanden 2541 ct,: Edith Helen 15— 25 ct.; August Noack 1527 ct,; Else Poulsen 1630 ct.; Gloria Mundi 3050 ct,Ellen Poulsen 2030 ct.; Rosa Mundi 2440 ct.: Me vrouw v. Straaten v. Nes 12—18 ct.; Queen Mary 12—20 ct. Diversen per bos: Chrysanthen gr .bloemig 5070 ct., idem, tros. 57 ct.; Acer- blafl 7 ct.: Sneeuwbessen 1018 ct.; Clematis Durandi 1325 ct., idem Prins Hendrik 70 ct, idem The President 52 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 Sept. Eigen heimers. groote f. 2.40—3; bospeen f. 2.50—4.40; kroten 4060 ct.; peen per kist 3075 ct.tulen 50—80 ct. KOUDEKERK, 19 Sept. E.V.K.R. Aangevoerd 2001 kipeieren, 20 pond boter. Prijzen: kip- eieren f. 4.805.23: eendeiereii f. 3.70; boter 67—69 ct,; kaas 2829 ct.; konijnen f. 0.70— 1 LEIDSCHENDAM. 18 Sept, Eng. komkom mers le srt. f. 2—3.50, 2e srt. f. 1.50—2.10. 3e srt. f.11.50; Gele komkommers le srt.. f. 2.50 4.50, 2e srt, f. 1.802,50 ,3e srt. f.12; Kropsla le srt. f. 0.50—1.60. 2e srt. f. 0.50; Peen f .2— 4.80; Tomaten, midd. f.22.40. groote ronde f. 2.40—3.50. 2e srt, i. 2—2.20. 3e srt. f.2. bonken f.2; Andijvie per 100 f.0.501.50; Spinazie per 4 kg. f. 0.08—0.45; Postelein f. 3.50—6.50; Snij- boonen f.7—18: Spercieboonen f.6—20; Prei f. 2.10—3.80; Seldery f. 0.30—1.20; Meloenen f.2 16; Druiven f. 7.8010. LEIDSCHENDAM. 19 Sept. Engelsche kom kommers lste soort 1". 23.20. 2ae soort f. 1.20 2.10. 3de soort f. 11.50: gele komkommers. 1ste soort f. 2.20—4.50, 2de soort f. 1.30—2.40. 3de srt. f.11.20; kropsla lste soort f. 0.501.40; 2de soort 30 ct.: peen f. 1.804.20; tomaten, midd. f. 22.20. groote ronde f. 23. 2de soort, f 2, 3de soort f.2, bonken f.2: Andijvie per 100 39— 150 ct.; spinazie per 4 Ko. 7—42 ct.: postelein f. 4.506.50; snijboonen f.720: spercieboonen f.6—19; prei f. 1.80—2.80; selderie f.0.30—1.20; meloenen f.2—16; druiven f.6—9.50. NAALDWIJK. 19 Sept. C.C W.S, Pelargonium f. 5.80—6.50. licht rose f. 1.50—3.10; Puiling 8-11 ct.: Page 7—12; Jap. lelie f.2.40—2.70; Gerbera f. 3.103.70 per 100; Freesia 826 ct.; Tros- chrysanthen 6—14 ct.: Plumosa 721 ct.; Sprengerie 8—13 ct. per bos. NAALDWIJK. 19 Sept. Bond Westland. To maten per bak 55—60 ct.; Alicante 17—21 er.; Golden Champion 19—22 ct. per KG.: net- meloenen 2—3 ct, per stuk; dubbele boonen f. 1.40—1.50. idem met. draad f. 110—1.25 nor 15 KG. NIEUW-VENNEP, 18 Sept. Aangevoerd 7654 kipeieren, prils f 4.90—5.00: 3210 henelei >n f,3.60—4.10: 89 eendeieren f 3.504.50. MONSTER, 19 Sept. AHc?nt® 15—17 ct/ OoI-i 'l?n Champion 15 ct ow KG Tomat_r» 50— ■>4 ct. B 53 ct., C 50 per.bak 12' KCf.; rlvbbelc boonen f 1.30—1.55 per 15 KG. WOERDEN. 20 Sept. Aangevoerd 369 partijen'

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3