Het eeuwfeest der Spoorwegen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 September 1939 Overzicht Hulp aan Engeland De strijd ter zee Een maaltijd te Utrecht De conferentie der Noordsche staten De houding van Amerika en Japan Laatste Berichten Binnenland Bezoek van H.M. de Koningin aan Den Helder blijft nwi slank! (&ijidaLlasielleji Een representatief gebouw op het landgoed „Sorghvliet" te 's-Gravenhage het is niet uitgesloten, dat binnenkort de verkoop van aardappelen zal worden ge rantsoeneerd De hoeveelheid melk, welke verstrekt wordt, is twee deciliter per dag voor vol wassenen en kinderen ouder dan zes jaar en een pond vleesch per week Dit schijnt zeer weinig, vooral in den winter, wanneer groente en (ruit schaarsch en duur is. Toch heeft de zucht om voorraden te maken onder de bevolking grooten omvang aangenomen, men herinnert zich nog den vorigen oorlog Wel merkt men op. dat Duitschland thans beschikt over Rusland, het bezette Polen, de Baltische landen en Scandinavië om van levensmiddelen te worden voorzien, doch de huismoeders vra gen zich af, hoelang dit zal duren. Aange zien men weet. dat Engeland besloten heeft Duitschland te overwinnen door het econo mische wapen, begint men in een langen oorlog te gelooven. DE „VRIJHEIDSZENDER". Het Engelsche Reuter-bureau meldt: De „Duitsche vrijheidszender" heeft gister avond een relaas gegeven van de arrestatie van Julius Streicher. De omroeper zeide. dat Streicher was gearresteerd na een twist met een generaal der Reichswehr en slechts door Hitler's persoonlijke tusschenkomst aan executie was ontkomen. Meer dan duizend leden der N.S.D.A.P. en zestig lagere func- tionnarissen zijn volgens den zender geëxecuteerd wegens sabotage en actie tegen den oorlog. De zender spoorde de Duitschers aan. zich van een „misdadig regime" te bevrijden en de wapenproductie te saboteeren De uitzending eindigde met een oproep aan de Oostenrijksche Roomsch- Katholieken om hun geloof tegen het nazi regime te verdedigen en te helpen in den strijd voor een vrij Oostenrijk. GERUCHTEN INZAKE GOEBBELS. Naar de Zwitsersche „National Zeitung" uit Bazel bericht, zijn te Berlijn verschei dene geruchten in omloop, ten aanzien van Goebbels. De bevolking merkt op, dat Goebbels zich de laatste veertien dagen niet meer in het openbaar heeft vertoond en men is ver- baasdj. dat niet hij kennis heeft gegeven van de proclamatie van Hitier aan zijn volk. Sommigen meenen dat hij naar Rusland Is uitgeweken, anderen weer zijn van oordeel, dat hij door zijn ouden tegenstander Goe- ring terzijde is gedrongen. Weer anderen zeggen, dat dit alles praat jes zijn en dat Goebbels binnenkort voor de radio zal spreken, doch men merkt op. dat dit reeds eerder is gezegd, doch niet is be waarheid. In een radiorede heeft lord Hailey. lid der mandaatcommissie van den Volken bond en oudgouverneur van Pundsjab. ge sproken over de beteekenis van de deelne ming van Britsch-Indië aan den oorlog. Hij zeide, dat de hulp van dit uitgestrekte gebied lang niet verwaarloosd mag worden en herinnerde eraan, dat Hindoesche vor sten dagelijks hulp van troepen en finan- cieelen steun aanbieden en dat de Hindoe sche staten een bevolking van 80 millioen menschen vertegenwoordigen. In den laat- sten oorlog heeft Indie anderhalf millioen strijders en noncombattanten gerecruteerd en voorraden tot een hoeveelheid van 3 millioen ton overzee gezonden. Hitler's redevoering in het „Heim"-ge- keerde Danzig heeft geen verrassingen ge bracht en is daarom tegengevallen. Onge twijfeld is ernstig gedacht aan de mogelijk heid van een vredesaanbod aan het Westen, nu in het Oosten de strijd beslist is, allen wanhopigen Poolschen tegenstand ten spijt. Zoo'n aanbod, althans in eenigszins con- creten vorm. is uitgebleven, hoewel de Fuehrer nog eens herhaalde in het Westen niets te begeeren. Over het geheel klonk de rede zelfs krijgshaftig met de herhaling van: wij zullen nooit capituleeren. Overigens was de rede geheel er op bere kend. het Duitsche volk een riem onder het hart te steken voor den krijg, die het nog wacht, waarbij natuurlijk de eenheid van volk en regime scherp werd vastgelegd. De belangrijkste passage was wellicht die over het samengaan met de sovjets, doch opheldering heeft deze in wezen niet ge-, bracht. We w'eten nog'altijd niet of Berlijn en Moskou nu bepaalde overeenkomsten sloten of niet en -daarop komt het aan. De mist is niet opgehelderd. Evenmin als ten aanzien van Italië, dat slechts zijdelings éénmaal werd genoemd. Dat trekt wel de aandacht, maar laat toch ook weer geen conclusies toe. Veel hangt nog in nevelen omsluierd. Ten aanzien der Engelsche „blokkade" dreigde Hitler met een antwoord met „een wapen, waarin Duitschland niet kan worden aangevallen". Duidelijk is ook dit aller minst. Bedoelde de Fuehrer een nieuw, nog on bekend wapen of doelde hij op de Duitsche luchtmacht, die superieur heet te zijn? De correspondenten der bladen te Berlijn nemen het laatste aan. In ieder geval: Hitler's rede brengt ons in geen enkel opzicht verder. Heden komt het Britsche Lagerhuis bijeen en zal Chamberlain misschien antwoorden. Uit de vragen, die gesteld zullen worden, blijkt, dat de leden een langdurigen oor log verwachten en verlangen, dat de regee ring geen tijd zal verliezen om maatregelen op langen termijn te nemen om een succes te verzekeren. Engeland is vastbesloten door te zetten en Frankrijk wederom trachtte Hitier het voor te stellen, alsof Frankrijk is mee gesleept! eveneens wordt uit Parijs met beslistheid verzekerd. Heden vergadert daar het kabinet. In een gisteravond door het Britsche ministerie van voorlichting gepubliceerde bulletin werd erop gewezen, dat de steun van Australië in mannen en eerste levens behoeften. welke réeds in den laatsten oor log aanzienlijk was. in dezen oorlog nog be langrijker zal zijn. De regeering van Canada heeft medege deeld. dat twee divisies op de been zullen worden gebracht om als expeditie-strijd macht op te treden, indien het noodig is. Het directe program van Canada inzake samenwerking met Groot Brittanië in den oorlog tegen Duitschland omvat ook een verdubbeling van- het vlootpersoneel. een uitgebreid plan voor opleiding bij de lucht macht en den bouw van een groot aantal anti-duikboot materiaal. Naar wordt medegedeeld, werd tot dit program besloten na overleg met de Brit sche regeering. HET VERGAAN DER COURAGEOUS. Het Britsche ministerie van marine heeft thans vijf lijsten met namen van overle venden van de „Courageous" gepubliceerd, en met leedwezen verklaard, dat de vijfde lijst als de laatste moet worden beschouwd. In het geheel bevatten de lijsten van over levenden de namen van 72 officieren en 610 minderen. De admiraliteit verklaart, dat het lot van 578 opvarenden onbekend is. Overlevenden hebben na terugkeer in Engeland verhalen verteld omtrent de held haftigheid. geestkracht en koelbloedige op gewektheid. waarvan de marinemannen hebben blijk gegeven toen het moederschip voor vliegtuigen Zondag jJ. te acht uur 's avonds snel naar den bodem van de zee zonk. Zij vertelden van den jongen officier van een duikbootjager, die tienmaal dook om uitgeputte mannen te redden en van den kapitein van de Courageous, die kalm zijn orders gaf tot de laatste minuut toe en dien men het laatst heeft gezien terwijl hij op de brug stond. Alle overlevenden zijn het erover eens, dat er geen paniek is geweest. Officieren gingen voort met het geven van bevelen op krachtige en kalme wijze. Iedereen was vol komen kalm en de mannen ontdeden zich van zware kleedingstukken voordat zij in zee doken. Toen zij wachtten alvorens overboord te springen, telden zij rustig hun geld, wier pen het kopergeld weg, doch borgen zilver stukken en bankpapier in hun gordels. Sommige zwommen op wanhopige wijze toen zij beneden zich de zuiging voelden van hun groote schip, dat ten onder ging. Weer anderen hebben drie uren rondge zwommen door de olie op het water. Sedert dien is bun de smaak van de stookolie op het water bijgebleven, zoo zeide een van de overlevenden. Van Amsterdam vertrok vanmorgen een feesttrein. In verband met het jubileum der Spoor wegen bood de directie vanmiddag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een dejeu ner aan, waaraan o m. minister Albarda, burgemeester ter Pelkwijk en generaal Reijnders aanzaten. Tijdens dezen maaltijd is het woord gevoerd door den tafelpresi dent, mr. dr. G. van der Meulen, president- commissaris der Spoorwegen, en minister Albarda. die de meening van velen, dat het spoorwegbedrijf wordt bevoordeeld boven andere vervoerbedrijven, onjuist noemde. Na den minister is nog gesproken door generaal Reijnders. jhr. mr. Bosch Ridder van Rosenthal commissaris der Koningin in Utrecht», door ir. J. Q. H. Laumans na mens het hoogere personeel, en door den heer H. J. van Braambeek namens het ove rige personeel, terwijl prof. Goudriaan het slotwoord sprak. Na afloop woonde men in het Rembrandt- theater de eerste vertooning bij van Kom mer Kleijn's revue „Van diligence tot die sel" en van de spoorwegjubileumfilm. De regisseur Max de Haas, alsmede de be langrijkste medewerkenden aan de revue. werden namens de directie der Spoorwegen door den publlciteitschef den heer D Schi- ferli, met bloemen en kransen gehuldigd. Van Amsterdam is vanmorgen te 8.40 uur een „feesttrein" vertrokken naar Enschede De zware jumbo en de tender waren met dennegroen en oranjeappels versierd. Op de twee buffers wapperden groote rood- wlt-blauwe vlaggen en aan de voorzijde van de locomotief, op den kogelronden ketelwand, stond met gouden letters op een zwarten achtergrond: „1839—Amster dam C.S. 1939". Het eerste perron te Amsterdam is prach tig versierd over een lengte van ruim 100 meter op geregelde afstanden vlak bij de spoorbaan heeft men zuilen gezet. Hieraan zijn kleurige breede linten bevestigd. Aan het andere einde zitten deze linten vast aan het stationsgebouw met op dezelfde hoogte groote wapens van de provincies, de hoofdsteden der provincies en van nog enkele andere steden. Ook de wachtkamer eerste klasse is keurig versierd. Op artis tieke wijze is het spoorwegbedrijf op een der wanten uitgebeeld. Onder een groote zon op een achtergrond van blauw doek is het spoorweg-embleem aangebracht: eep gevleugeld wiel, ter weerszijden daar van leest men de jaartallen 1839 en 1939. Onder het jaartal 1839 ziet men de wa pens van Amsterdam en Haarlem, en on der het jaartal 1939 de Nederlandsche Leeuw en de wapens van de elf provincies. WAAR HET POOLSCHE LEGER DEN STRIJD NOG VOERT '\CZZMCMnt a O c c i c (S99!) Hel grondgebied van Poien. dat thans door Duitsche en Russische troepen beset soidl, en waaruit het strijdende Poolse he leger xich langzaam terugtrekt om de wijk. voor ■oover dat nog mogelijk is, te nemen naar Letland en Lithauen. - Warschau en Lemberg zouden besloten hebben slch tot het uiterste te verdedigen. Allen prijzen ten zeerste het prachtige werk, dat de schepen, die te hunner redding waren gekomen, hebben gedaan. Een Jon gen van zestien jaren vertelde, hoe de zwemmende manschappen juichten, toen de duikboot jagers de Duitsche duikboot in de lucht deden vliegen. „Zij wierpen diepte bommen en wij zagen de dulkbooten uit het water rijzen en vervolgens weer in de golven verdwijnen. Wij juichten allen." Zelfs toen de mannen rondzwommen zon gen zij. Het Fransche bureau Havas meldt: De meeste eenheden van de Fransche vloot, bewapend met kanonnen en diepte bommen, werken thans nauw samen met de Britsche vloot in den strijd tegen de Duitsche duikbooten. Zonder veel optimis me kan men aannemen, dat alleen reeds door de Fransche vloot vier of vijf duikboo ten tot zinken zijn gebracht. Te Reykjavik op IJsland is een zwaar beschadigde Duitsche duikboot binnenge- loopen. DE BLOKKADE. Officieel is te Londen medegedeeld, dat de Britsche regeering begonnen is met het voeren van onderhandelingen met een aantal regeeringen van neutrale staten, om te komen tot de beperking van de on gemakken van den oorlog tot een mini mum. Deze besprekingen worden in den meest vriendsehappelijken geest gevoerd en de Britsche regeering zal voortgaan met alles te doen wat in haar macht is om re kening te houden met de behoeften van den handel van de neutrale staten Deze verklaring is afgelegd in antwoord op de beweringen van de Duitsche radio, dat de Britsche regeering een nota zou hebben gezonden aan de neutrale regee ringen, welke door de Duitschers „een ul timatum. wettelooze druk en schijnheilig heid" wordt genoemd. De waarheid is. aldus de Britsche verkla ring, dat de Britsche regeering den neu tralen staten heeft medegedeeld, dat zij ten allen tijde bereid zou zijn voorstellen te overwegen. Over de conferentie der vertegenwoor digers van Denemarken, Noorwegen, Zwe den, Finland en IJsland wordt medegedeeld door het Fransche Havas-burcau: De Noordsche staten bevestigen opnieuw den wil. een politiek van strikt onpartij dige neutraliteit jegens de oorlogvoerende staten te voeren. ZIJ zijn voornemens, in het kader van deze politiek, nauw samen te werken en stellen zich voor. samen te werken met andere landen, die van het zelfde gevoelen zijn. De Noordsche staten zijn ervan overtuigd, dat geen der oorlog voerende partijen deze landen in de mili taire operaties gewikkeld wenscht te zien, evenals in 1914, toen de drie Scandinavi sche landen in een gemeenschappelijke nota aan de oorlogvoerenden het recht der neutrale landen op handelsverkeer en zee verbindingen handhaafden De secretaris van president Roosevelt, Early, heeft medegedeeld, dat de president morgen een rede zal houden ter gelegenheid van de opening van de zitting van het con gres bij de gemeenschappelijke zitting van beide huizen in de zaal van den Senaat. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit sche marine-attaché te Tokio mededeeüng heeft ontvangen van de Japansche marine- autoriteiten, dat niet zal worden toege staan. dat Duitsche schepen in Japansche havens zullen worden bewapend, aange zien dit een schending zou beteekenen van de Japansche neutraliteit. Yakichiro Sums, vroeger raadsheer van de Japansche ambassde te Washington, heeft bij zijn aankomst te Yokohama ver klaard, naar het Engelsche Reuterbureau meldt: „Op het oogenblik is men in Amerika zeer verontrust over den toestand in Europa. In tegenstelling met 1914 zijn de Ameri kanen uitgesproken anti-Duitsch en omdat Vanmorgen bracht H. M. de Koningin een bezoek aan de marine te Den Helder. Tegen tien uur arriveerde de Koninklijke auto aan de grens der gemeente. Langs den weg, welke de auto nam, wapperde uit tal van huizen de vlag en het publiek, dat zich vooral in de binnenstad in dichte rijen langs den weg had opgesteld, juichte bij het passeeren van den stoet Hare Ma jesteit toe. Voor het stellinggebouw aan de Hoofd gracht stond de stafwacht, bestaande uit 25 man infanterie, onder commando van den kapitein L. R. van der Eist aangetre den. Hier maakten de marine- en land machtautoriteiten voor het gebouw hun opwachting, t.w. de stellingcommandant, de schout-bij-nacht Jolles, de chef van den staf der zeemacht, de kapitein ter zee J C. van der Berg en de chef van den staf der landmacht, kapitein J. L. Uyterschout. Ook was hier ter verwelkoming de burgemeester van de gemeente Den Helder, de heer G. Ritmeester, aanwezig. De Koningin, die vergezeld was van een hofdame, was gekleed in marineblauw costuum met witten hoed. Na een korte be groeting en Inspectie van de stafwacht, be gaf Zij zich met Haar gevolg in het stel linggebouw, waar Zij zich door den schout bij-nacht Jolles liet voorlichten en waar dc stafofficieren, de kapitein van het K.N.I.L., A. L. Nouwens en de reserve-luitenant mr. F de Stoppelaar door den sohout-bij-nacht aan Hare Majesteit werden voorgesteld. Vervolgens begaf de Koningin zich naar het Havenplein, waar op den steiger van de Texelsche boot een eerecompagnie stond opgesteld, onder commando van den luite nant ter zee eerste klasse R. v. den Brug, Na de eerewacht geïnspecteerd te hebben, bezichtigde Hare Majesteit het havenver dedigingswerk, fort „Wierhoofd". Vervolgens begaf de Koningin zich naar de Buitenhaven, waar Zij aan boord ging van de O. 20 en de O. 15, alsook van het instructievaartuig „Van Kinsbergen". Ver der onderhield Zij zich met opvarenden van den mijnenlegger „Nautilus" en de mijnen vegers „Jan van Gelder", „Abraham van der Hulst" en „Pieter Floresz". Onder meer sprak Hare Majesteit met lui tenant ter zee Van Straelen en met enkele matrozen, die de ramp van de „Van Ewyck" hebben meegemaakt. Na deze bezichtiging, die tot ongeveer twaalf uur duurde, reed de Koningin via het Ankerpark. waarin aan weerskanten tal van schoolkinderen een plaatsje hadden ge kregen, naar het spoorweg-emplacement van den onderzeedienst, waar Zij in een salonrijtuig de lunch gebruikte Vanmiddag keerde Hare Majesteit per auto naar Den Haag terug. zij een ^emotioneel volk zijn, meen ik, dat het alleen een kwestie van tijd zal zijn. al vorens de Vereenlgde Stalen zich in het Europeesche conflict mengen. Wat de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenlgde Staten betreft, geloof ik niet, dat een voorloopige oplossing wenschelljk ls. Ik zou gaarne zien, dat men ln Japan de Amerikanen beter zou begrijpen Enkele Japansche bladen waarschuwen Amerika in zeer scherpe bewoordingen, niet tegen Japan te ageeren. EEN VERKLARING VAN TSJANG KAI SJEK. In een vergadering van het Chineesch nationaal politiek volkscongres heeft Tsjang Ka! Sjek verklaard, dat de Chineesche regeering den oorlog zal voortzetten, tot de overwinnlg zal zijn behaald. „We zullen geen vrede sluiten met Japan of ons aansluiten bij het zoogenaamde anti-komintern-verdrag en wij zullen trouw blijven aan onze internationale verplich tingen". Ten slotte zeide Tsjang. dat China nauwkeurig de internationale ontwikkeling zal volgen, teneinde een onafhankelijke bultenlandsche politiek ln oorlogstijd te volgen. 2 Crystallosetfen rijn voldoende vóór 1 kopje koffie of fhee. Cry- stallosetten zoeten wel, voeden niet» De origineele Cryslallosetten zijn in handige vergulde doosjes a 500 stuks bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar, tegen den prijs van f. 0,43. Redt Uw slanke lijn met 6383 (Ingez. Med.)' 1 BESTEMD VOOR HET HOUDEN VAN RECEPTIES, ENZ. Op de begrooting van financiën is een eerste termijn van f. 200.000, uitgetrok ken voor den bouw van een represen tatief gebouw op het landgoed „Sorgh- vliet" te 's-Gravenhagc. De toelichting tot dezen post luidt als volgt: Bij de wet van 28 Maart 1930 werd de toenmalige minister van financiën gemach tigd tot het aangaan van een overeen komst van schenking waarbij het landgoed „Sorghvliet" te 's-Gravenhage in eigendom overgaat aan den Staat der Nederlanden. Volgens de daarbij In acht te nemen voor waarden zou het landgoed moeten worden aangewend voor de verwezenlijking van een representatief gebouw, terwijl het landgoed integraal aan de schenkers zou terugkomen indien niet binnen tien jaar tijcis met den bouw van een representatief gebouw een begin mocht gemaakt zijn. De aan het geschonkene te geven natio nale bestemming, tot uiting komende in de stichting van een representatief gebouw, laat slechts weinig mogelijkheden toe. Na ampele overwegingen wordt gemeend, dat aan de schenklngsvoorwaarden zal voldoen een naar de eischen des tijds Ingericht ge bouw, bestemd voor het houden van recep ties, congressen, conferenties en plechtige bijeenkomsten. De totale kosten worden op ongeveer 1.1.650.000 geraamd. Ingevolge de akte van schenking zal met den bouw voor 5 Juni 1940 moeten zijn begonnen. DE „PENNLAND" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Het stoomschip Pennland der Holland- Amerikalijn is hedennacht te Rotterdam aangekomen met 2500 ton graan voor de Nederlandsche regeering aan boord. Nadat het schip den 2den September van New York vertrokken was, is het op 12 Septem ber te Southampton aangekomen, waar het schip de Engelsche lading, evenals het stuk goed, waaronder een belangrijke hoeveel heid voor Engeland bestemd, gelost heeft. Vandaar is de Pennland naar Boulogne sur Mer gedirigeerd, waar de opvarenden van Duitsche nationaliteit van boord zijn ge haald. Vla de Downs heeft het schip ver volgens zonder Antwerpen aan te loopen, de reis naar Rotterdam voortgezet. Onderweg zijn geen mijnen of duikbooten aangetroffen. DE NEDERLANDSCHE KOLONIE TE GDYNIA. Het departement van bultenlandsche za ken heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat dc heer Giaeomini, die bij voorkomende gelegenheid als waarnemend vice-consul te Gdynia optrad, met de Nederlandsche ko lonie daar ter plaatse, over Riga op weg Is naar Nederland. Alles ls wel. KONINKL. NATIONALE VEREENINIGG TOT STEUN AAN MILICIENS. Reeds vele giften ontvangen. Het hoofdbestuur van de Koninklijke na tionale vereeniging tot steun aan miliciens deelt mede. dat gedurende de eerste vier dagen na de publicatie van de regeerings- toezegglng om een even groote som aan subsidie te verstrekken, als het totaal der giften van particuliere zijde bedraagt, om streeks 200 personen en instellingen bijna f. 5000.— hebben geschonken. Met de te verwachten subsidie beteekent dit reeds bijna tienduizend gulden ten bate van de gemobillseerden, die ten gevolge van hun oproeping bijzonder nadeel hebben moeten ondervinden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2