Het wanhopig verzet der Polen nog niet gebroken De inkomstenbelasting wordt verhoogd H. M. de Koningin te Den Helder In het Westen nog „rust" WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 No. 24381 De Bilt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN^ Dividend- en tantièmebelasting vervangen door winstbelasting Instelling van een Leeningfonds verwacht Russisch legerbericht Poolsche regeering in Roemenië Radio rede Poolsche gezant te Parijs Polen vechten nog De strijd in het Westen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD In Duitschland LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: VaoT Lélden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tfln: per 3 maanden rrr:f. 2.35 per week ttfffrrrlTSi f. 0.» Franco per postf. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.F In de Millioenennota stelt de regeering het reëele tekort op den gewonen dienst voor het volgend jaar op 55V2 millioen. Wijst dit cijfer, aldus de regeering, op den ernst van den financieelen toestand, zooals die was voor het uitbreken van den oorlog, een kennisneming van de sty ging van de uitgaven, waarop voor het jaar 1941 moet worden gerekend, versombert dit beeld nog in aanzienlijke mate. In totaal wordt voor dat jaar een ver meerdering van uitgaven verwacht van 6OV2 millioen. waaronder voor de versterking van de maritieme defensie in Indië een jaar- lijksche meerdere uitgave van 15 millioen. Indien derhalve - dè overige uitgaven niet omlaag zouden gaan en de middelenop brengst dezelfde zou blijven, moet voor 1941 een tekort verwacht worden van f. 116 millioen'. De regeering noemt het dan ook een eerste vereischte, dat voor het komende jaar het evenwicht tusschen uitgaven en inkom sten op den gewonen dienst wordt ver kregen. Ten einde de vereischte versterking der middelen te verkrijgen, zal een her ziening van de inkomstenbelasting worden voorgesteld, welke met 1 Mei 1941 zal ingaan. Als voorloopige maat regel zullen dan tot dat tijdstip ten behoeve van het rijk 45 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden gehe ven, terwijl het aantal dezer opcenten voor het loopende belastingjaar zal wor den gesteld op 15. Verder zal de thans bestaande divi dend- en tantièmebelasting worden ver vangen door een winstbelasting. Uit beide maatregelen wordt een op brengst verwacht van f. 50 millioen. De overige 5 millioen van het tekort zullen gevonden moeten worden door eep ver dere besparing op de uitgaven. Voorts ligt het in het voornemen van de regeering evenals in 1914 ook thans over te gaan tot de instelling van een Leeningsfonds, aangezien dekking van de mobilisatie-uilgaven uit de gewone middelen van het jaar, waarin zij gedaan worden, uitgesloten is. De aflossings termijn zal op 15 jaar worden gesteld. In dit fonds zal worden ondergebracht het crediet van 100 millioen, dat in 1938 is gevoteerd voor het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienst plichtigen en verder een nieuw bedrag van 100 millioen, dat dezer dagen zal worden aangevraagd, terwijl bij aan houding van den oorlogstoestand nog op verdere bedragen zal moeten worden gerekend. De regeering zegt verder verplicht te zijn voorshands alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst, ook die waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toe nemende mate heeft opgedrongen, achterwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op bestaan de diensten voorzoover eenigszins mo gelijk gelden vrij te krijgen. Een uitzondering zal slechts behooren te worden gemaakt voor de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Krachtig zullen worden bevorderd maatrègclen van training en scholing (of herscholing) van werklooze arbei ders, mede als onderdeel van het alge- meene streven om de werkloozen, voor- zoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren. Daarnaast zal staan de voortgezette terhandneming van productieve open bare werken. (Men zie voor nadere bijzonderheden het 4e Blad). H.M. de Koningin inspecteert de eerewacht van matrozen. - Links van H. M. schout-bij-nacht H. Jolles. Gedeeltelijk bewolkt. Overwegend droog weer. Koude nacht. Plaatse lijk ochtendmist in het Zuid- Oosten. Overdag weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Ooste lijke wind. De generale staf van het roode leger meldt over de operaties van 19 September: Heden hebben de troepen van het roode leger den druk voortgezet op de Poolsche troepen. Aan het einde van den dag hadden zij bezet in het Noorden: in het westelijk deel van Byelorusland de stad Wilna, welke na twee uur strijd werd bezet, de steden Velika en Berestovitse (op 50 kilometer ten Velika en Berestivitsa lop 50 kilometer ten 'op 40 K.M. ten Noord-Oosten van Brest- Litovsk). In het Zuiden: in het westelijk deel der Oekraïne: de steden Vladimir Volynski en Sokal (aan de rivier Boeg), Brody, Bobrka, Rogatin en Dolina. Ruiterij en tank-eenheden zijn de Noord- Oostelijke en Zuidelijke voorsteden van Llow binnengekomen. Naar verluidt trekken de Duitsche troepen zich terug uit Bialostok, dat door de sovjet troepen zal worden bezet, die door de pro vincie Grodno zullen aankomen. Gemeld wordt, dat ook Brest-Litovsk in Russische handen zal blijven. De onderhan delingen tusschen de Duitschers en de Rus sen over de vraag, welke partij Lwow zal be zetten. duren voort. Een D.N.B.bericht uit Berlijn meldt voorts dat het door de Duitsche troepen bezette petroleumdistrict Drohobycz (ten Zuid- Westen van Lemberg) bijna zonder vernie ling in Duitsche handen is overgegaan. De Poolsche troepen, ter sterkte van een regiment infanterie, een regiment cavalerie en een compagnie pantserwagens, welke het gebied bezet hielden, zijn naar Hongaarsch gebied gevlucht. Kuty is door de Russen bezet, waardoor de verbinding met Roemenië is afgesneden. Het Engelsche Reuterbureau meldt: De Poolsche radio werkt niet meer. De directeuren van deze organisatie zijn te Cernauti en de radio-propagandadienst en de pers hebben opgehouden te bestaan. Het Poolsche consulaat en de Poolsche cultureele organisaties te Cernauti stfllen alles in het werk om de vluchtelingen te helpen. De Roemeensche autoriteiten staan niet toe, dat de ongelukkigen in de stad blijven en werken nauw samen met de Pool sche autoriteiten om de menschen verder te doen trekken. Er zijn 3C.000 vluchtelingen. Het roode leger schijnt zich niet te haasten en schijnt ieder contact met de Poolsche troepen te vermijden Toch schij nen hier en daar gevechten te zijn geleverd. Het roode leger rukt op in dezelfde for matie als de Duitsche troepen, vrachtwa gens en gemotoriseerde eenheden, gevolgd door infanterie en geholpen door de lucht macht. De Russische vliegtuigen hebben verscheidene plaatsen gebombardeerd, o.a. Buczacz, ten Zuiden van Tarnopol. President IVIoscicki en zijn gezin, als mede de overige leden van de Poolsche regeering zijn te Cernauti aangekomen, waar zij onderdak hebben gevonden in een particulier huis. Ook generaal Prchala, de commandant van het Tsjechische legioen, is over de grens gekomen. Hij was door de Russen gevangen genomen, doch is vrijgelaten. In een radiorede te Parijs heeft de Pool sche gezant aldus o.m. gezegd: In het algemeene oorlogsplan, dat door ae Duitsche roofzucht ontstaan is. is ons de zwaarste taak ten deel gevallen. Dank zij de heldhaftigheid van ons leger hebben wij op Poolsch gebied meer dan 70 Duit sche divisies en 3000 bombardementsvlieg tuigen, d.w.z. de overgroote meerderheid van het Duitsche landleger en bijna de ge- heele luchtmacht bezig gehouden. De ver raderlijke aanval van Rusland heeft den president gedwongen de uitoefening der souvereiniteit te handhaven op een wijze, die in onze geschiedenis .evenals in die van andere staten meer is voorgekomen. Het is meer dan eens voorgekomen, dat, terwijl een land tijdelijk verloren was. den invaller tenslotte een verpletterende nederlaag werd toegebracht. De Poolsche staat, verbonden met Engeland en Frankrijk, zal den oorlog voortzetten in de nieuwe omstandigheden met denzelfden onbuigzamen wil tot over winnen. Binnen enkele dagen zult gij In alle Fransche gemeenten opgeroepen wor den en een aanzienlijk aantal van u zal worden geroepen zich te scharen in de eer ste Poolsche divisie In Frankrijk. Tiendui zenden, die voorloopig nog in de Fransche oorlogsindustrie werkzaam zullen blijven, zullen binnen enkele maanden bij het Poolsche leger in Frankrijk ingelijfd wor den." De Poolsche tegenstand is nog niet op gegeven. Van Poolsche zijde wordt daar over gemeld: In het gebied van, Grodno ten Noorden van de Njemcn biedt generaal Sosnokowski nog altijd weerstand tegen de Duitsche en Russische troepen. Tc-n Westen van War schau hebben enkele legergroepen zich kun nen vereenigen. De belangrijksehe Poolsche legergroep, welke nog strijd, is die van generaal Ladis- las Sikorski, een van de meest op den voor grond tredende légionnaires van Pilsudski. Generaal Sikorski strijd niet alleen in de omgeving van Lemberg (Lwow), doch ook nabij de San en de Stryj, zoodat hij de Hongaarsche grens in den rug heeft. Warschau blijft zich hardnekkig verzet ten. spreekt niet alleen van afgeslagen aan vallen en het maken van krijgsgevangenen, doch gewaagt zelfs van geslaagde aanval len en het maken van vorderingen! Eenige tientallen gevangenen in een barak zijn door een Duitsche bom gedood. De kathedraal van Sint Jan te Warschau is gebombardeerd, terwijl het gebouw vol kerkgangers was. Het dak begon te bran den en de brandende balken vielen op de menschen. die de Mis bijwoonden. De pa niek ten spijt, bleef de priester, die de Mis opdroeg, tot aan het einde voor het altaar. Het koninklijke slot te Warschau, dat vele kunstschatten bevat, is geheel verwoest, evenals het parlementsgebouw. De conser vator van het museum in het koninklijk slot is omgekomen. De stad heeft overigens haar gewone aanzien, de winkels zijn open. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Een plaatselijke aanval, door den vijand ondernomen in de streek ten Oosten van de Blies, werd afgeslagen. Activiteit van vijandelijke vliegtuigen in dezelfde streek." Volgend commentaar geeft Parijs daarop: Terwijl op het geheele Westelijke front een kalmte heerscht, die slechts gestoord wordt door artillerievuur en bedrijvigheid in de lucht, blijven zich in den sector, die wordt aangeduid als „ten Oosten van de Saar" en als „ten Oosten van de Blies" voortdurend Duitsche reacties voordoen. Gisternacht ging het om een grooten over val en volgens het communiqué van gister avond om een aanval. Beide Duitsche po gingen werden afgeslagen. Het is door het gebruikelijke laconisme van de communi qués van het groote hoofdkwartier niet mogelijk nauwkeurig den sector te bepalen waar de beide Duitsche pogingen in het werk werden gesteld. Men kan echter wij zen op het strategisch belang van de streek van de Blies, die zich uitstrekt over 15 KM. van het plaatsje Oberguilbach ongeveer op de plaats, waar de Blies de grenslijn pas seert tot het Duitsche stadje Hornbach. De geheele streek tusschen den loop van de Blies en de grens wordt van Zuid naar Noord doorsneden door een vrij diep tus schen beboschte toppen liggend riviertje. De toppen bereiken een hoogte van 397 meter op den linkeroever en 381 meter op den rechteroever. Het geheel van dezen sec tor beheerscht niet alleen het dal van de Blies, maar eveneens de hoogten, die zich aan den anderen kant uitstrekken en die niet hooger zijn dan 370 meter. Het bezet ten van den linkeroever van de Blies door de Fransche troepen zou niet nalaten zeer ernstig dc verdediging van Saarbruecken dat 20 K.M verder naar het Westen ligt en welker verdedigers op die wijze aan hun linkerzijde zouden worden gepasseerd, te belemmeren. BINNENLAND. De rijtoer van de Koninklijke familie door Den Haag:. (3e Blad). Begrooting van defensie verschenen (3e Blad). Het eeuwfeest van de spoorwegen. (Binnen land, 3e Blad). Vreemde vlaggen in ons land verboden. (Binnenland, 3e Blad). Het verblijf van Nederlanders in Polen (Binnenland, 3e en le Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Aarzelende markt - Verdeelde stem ming - Rustige affaire - Koninklijken vast - Amerikanen willig - Later eeni ge reactie - Beleggingen prijshoudend. BUITENLAND. De rede van Hitier te Danzig (3e Blad). Commentaar op de rede van den Fuehrer (3e Blad). Wanhopig verzet der Polen duurt nog voort (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE RANTSOENEERING. Het Fransche bureau Havas meldt uit Bern: De rantsoeneeringsmaatregelen van de Duitsche regeering worden steeds scher per. Ook meel is thans slechts op de bon te krijgen, hoewel men heeft gezegd, dat een voldoende voorraad voor minstens twee jaar aanwezig was. Zonder twijfel is deze maat regel genomen om te voorkomen, dat parti culieren meel hamsteren. Alleen de verkoop van eieren, welke sedert lang schaarsch waren, cacao, groente en fruit is nog vrij;

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1