VA De begrootïng van defensie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 20 September 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS rechtzaken sport VISSCHERIJ-BERICHTEN faillissementen Uitbreiding materieel der zeemacht Generale Synode der Gereformeerde kerken Vier dooden bij een auto-ongeluk LN/T IN LETUREN Leidsche Voetbalbond Noodcompetitie begint a.s. Zondag I Op de begrooting van Defensie Is uitge trokken f. 232,029,712, waarvan f. 84,232,421 op den kapltaaldienst. De begrooting van den gewonen dienst 1940 wordt aangeboden met een eindcijfer, dat f. 13,021,870 hooger ls dan dat van 1939. Kostenverdeeling van het korps politietroepen. In de laatste jaren hebben zich twee om standigheden voorgedaan, welke oorzaak zijn, dat de bestaande gelijke verdeeling van kosten over de departementen van defensie, binnenlandsche zaken en justitie niet meer billijk kan worden geacht. In de eerste plaats heeft het korps politie troepen een belangrijke uitbreiding onder gaan, welke uitsluitend was gegrond op de noodzakelijkheid om, in verband met de ge wijzigde internationale omstandigheden, maatregelen te nemen ten aanzien van de strategische beveiliging, een aangelegenheid waarbij de departementen van Justitie en van binnenlandsche zaken in geenerlei op zicht zijn betrokken. In de tweede plaats ls, sedert de in 1938 ln de dienstplichtwet aangebrachte wijzi ging tot uitvoering ls gekomen, gedurende het geheele jaar een zoodanige sterkte aan geoefende troepen aanwezig, dat voor het verleenen van militairen bijstand niet meer in hoofdzaak een beroep op het korps Poli tietroepen behoeft te worden gedaan. In verband hiermee is naar een andere kostenverdeeling omgezien, welke meer in overeenstemming is met den aard en de grootte van de belangen van elk departe ment. Daarom is een nieuwe kostenverdee ling op den grondslag departement van De fensie 4/7, departement van Justitie 2/7, de partement van Binnenlandsche Zaken 1/7, nader overeengekomen. Materieel der zeemacht. Op deze begrooting is voor nieuwen aan bouw uitgetrokken op den gewonen dienst f 18.031.000. waarvan 4 millloen als derden termijn voor den kruiser 1938, f 3.250.000 als derden termijn voor de torpedobootjagers 1938, 3 millloen als derden termijn voor de onderzeebooten 1938, 2 millloen als eersten termijn voor kanonneerbooten 1940, f 300.000 als tweeden termijn voor de tor- pedomotorbooten, terwijl voor groote zee verkenners is gerekend op een bedrag van f 5.481.000, waarvan f 4.981.000 voor aan schaffing van vliegtuigen en f 500.000 voor artillerlematerieel. Op den kapitaaldlenst wordt aangevraagd f 24.700.000, waarvan voor: 3 kanonneerbooten (3e termijn)f 4.000.000 1 flottieljeleider (3e termijn) f 3.200.000; 1 kruiser 1939 (2e termijn! f 6.500.000; 6 mijn vegers (2e termijn) f 2.000.000; 1 tankschip (2e termijn) f 1.000.000; 19 torpedomotor- booten (2e termijn) f 3.000.000; 22 torpedo watervliegtuigen (2e termijn) f 2.500.000, en 1 kanonneerboot (le termijn) f 2.500.000. De 3 kanonneerbooten. waarvoor bij deze begrooting op den gewonen dienst een le termijn wordt aangevraagd, zul len moeien dienen ter vervanging van Hr. Ms. kanonneerbooten Brinio, Friso en Gruno, welke wegens ouderdom aan den dienst zullen komen te ontvallen. De som van f 18.031.000, op den gewonen dienst voor nieuwen aanbouw aangevraagd, is weliswaar f 500.000 hooger dan het in de memorie van toelichting tot de Defensie- begrooting voor 1938 genoemde bedrag van ongeveer f 17.5 mlllioen. dat gemiddeld per jaar aan aanbouw moet worden besteed om de sterkte der Zeemacht op het door den minister noodig geachte peil te houden, doch over de jaren 1938 tot en met 1941 zal in totaal niet meer dan ongeveer f 70 millloen voor dat doel op dien dienst wor den aangevraagd. In de memorie van toelichting behooren- de bij de Defensiebegrooting 1939 werd uit eengezet. dat in bepaalde omstandigheden eenig licht materieel benoodigd is voor het beveiligen van den invoer van voedsel en grondstoffen over zee. Wat de kanonneer booten betreft, zou dit materieel moeten bestaan uit 6 booten, welke in de memorie van toelichting behoorende bij de Defensie begrooting voor het dienstjaar 1938 als be wakingsvaartuigen werden aangeduid, be nevens een reservevaartuig. In eerstgenoemde memorie van toelich ting werd ln uitzicht gesteld, dat de bouw van de 7e kanonneerboot gefinancierd zou kunnen worden uit het gemiddeld jaarlijks ten laste van den gewonen dienst te bren gen bedrag van f 17.5 mlllioen. Sindsdien zijn de projecten voor deze schepen vol ledig gereed gekomen en ls met den bouw begonnen. Het ls daarbij gebleken, dat de kosten hooger zijn dan aanvankelijk was gedacht. Dit brengt mee dat ln het zgn. 17% mlllioens-bouwplan, dat ten laste van den gewonen dienst komt, niet voldoende ruimte ls om deze 7e kanonneerboot over eenkomstig de aanvankelijke verwachting onder te brengen. Immers in dit plan ko men reeds 3 kanonneerbooten voor ter ver vanging van de 3 oude schepen. Er viel dan ook niet aan te ontkomen, dit 7e schip als nog ten laste van den kapltaaldienst te brengen, als overigens met de andere lichte strijdkrachten voor de handelsbescherming reeds was geschied. Resumeerend staat het met de financiering van den bouw van de kanonneerbooten aldus, dat reeds ten laste van den kapltaaldienst waren gebracht 3 booten, die te zamen met de 3 oude schepen het aantal op 6 zouden brengen; dat voor de vervangers van deze drie nu een eersten termijn in het kader van het 17% millioen- plan ten laste van den gewonen dienst komt en dat voor het in verband met de handels bescherming benoodigdc zevende schip de eerste termijn op den kapitaaldienst is ge bracht. Bewapening van koopvaarders. Voor de defensieve uitrusting van koop vaardijschepen ls een bedrag uitgetrokken van f 2.000.000. Voor dat doel werd reeds toegestaan voor 1938 f 2.000.000 en voor 1939 f 400.000. Voorts is terzake, bij het ontwerp van wet tot wij ziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 nog aangevraagd f 600.000. Deze bedragen vormen een totaal van f 5.000.000. Oorlogsmunitie. De torpedo's, waarvoor een bedrag van f 2.130.000 wordt aangevraagd, zijn bestemd voor bewapening van de voor den dienst hier te lande aangewezen torpedomotor- booten. Bovendien wordt op den kapltaaldienst een bedrag van f 2.500.000 aangevraagd voor aanvullende reserve-oorlogsmunitie voor in dienst zijnde en in 1940 ln dienst te stellen vaartuigen. De reserve-oorlogsmunitie werd tot nog toe na indienststelllng van het betreffende schip, in den loop van een aantal jaren aangeschaft. Mede gezien den dwingenden eisch, de paraatheid der weermacht op kor ten termijn zoo hoog mogelijk op te voeren, is het noodzakelijk dat deze munitie zooveel mogelijk reeds bij de indienststelllng van de schepen aanwezig ls. Personeel. Ten aanzien van het personeel wordt het volgende medegedeeld: a. Zeemacht: Het aantal adelborsten, dat dit jaar ln opleiding zal worden genomen voor de ver schillende officierscorpsen ls wederom be langrijk uitgebreid. De opleidingen van personeel beneden den rang van officier werken op volle capa citeit. De toeloop van jongelieden is in Ne derland zeer bevredigend, zoodat voldoende selectie kan worden toegepast. De toeloop is in Ned.-Indlé niet zoo bevredigend. De geleidelijke toeneming van de sterkte waarborgt, dat op voldoende wijze kan worden voorzien ln de bemanning van het zich uitbreidend materieel der Zeemacht. b. Herhalingsoefeningen: De aan de herhalingsoefeningen verbon den kosten worden geraamd op f 1.669.700. Uitgaven van Curacao. De uitvangen voor de bescherming van Curagao eischen een bedrag van f 566.553. Het eindcijfer. Het eindcijfer van den gewonen dienst van de ontwerpbegrootlng van het depar tement van Defensie voor 1940 bedraagt f 147.797.291, voor 1939 werd voor dien dienst toegestaan f 134.775.421, zoodat meer wordt aangevraagd f 13.021.870. Op den kapitaaldienst wordt voor 1940 aangevraagd f 84232.421, voor 1939 werd toegestaan f 98.836.850; derhalve wordt minder aangevraagd f 14.606.429. Het eindcijfer van de ontwerp begroo ting voor het dienstjaar 1940 is derhalve f 1.584.559 lager dan dat van de begrooting 1939. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Noordwyk-aan-Zec Geref. Bond (Juliana- weg 27)Nam. 7V4 uur, ds. Remme van A'dam. VOOR DONDERDAG 21 SEPTEMBER. Alphcn-aaii-den-Rbn Chr. Geref. Kerk: Nam. 7.15 uur, ds. Riekel van Delft. Lokaal van Mandersloostraat: Nam. 7.15 uur. de heer Vijverberg van Rhenen. Bodegraven Geref. Gem.: Nam. 716 uur. de heer Wijting van Amersfoort. NED. HERV. KERK. BRANp TE ZAANDAM. Te Zaandam heeft gistermiddag een felle brand gewoed in het magazijn „Edison" van rijwielen, radiotoestellen, electrlsche en aanverwante artikelen, van den heer J. T. Pootjes, in de Westzijde, hoek Schapen pad. Het was een complex oude houten gebou wen, toebehoorende aan de firma Albert Heyn. DRACHTER TRAM ONTSPOORD. Gisteravond even voor acht uur is de stoomtram van de Nederlandsche Tramweg maatschappij. die uit de richting Drachten te Groningen om acht uur moest aankomen, ter hoogte van café „Parkzicht" aan den Pei- zerweg. juist buiten Groningen, door tot nu toe onbekende oorzaak ontspoord. De loco motief kwam tegen een langs den weg staanden boom terecht en werd zwaar be schadigd. De volgende wagen liep eveneens uit de rails. De andere drie wagons bleven onbeschadigd op de rails staan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het tram verkeer ondervond vertraging. DE VERDACHTE KANTOORBEDIENDE. Wij hebben gisteravond gemeld dat ln Breda een 18-jarige kantoorbediende was verdwenen, terwijl hij twee aangeteekende brieven met een geldswaarde van f 4400 niet ter post had bezorgd. In aansluiting daaraan kunnen wij thans melden, dat het Jongmensch gistermiddag reeds in Rotterdam is aangehouden. In den loop van den avond is hij op transport ge steld naar Breda. Hij bleek echter geen geld ln zijn bezit te hebben. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat de jongen Zaterdag de aangeteekende brie ven bij de post niet meer had kunnen af geven, omdat de tijd daarvoor reeds was verstreken. HIJ had toen de beide brieven thuis in een kast opgeborgen, waar ze in derdaad, toen de recherche ging kijken, werden gevonden. Het verdwijnen van den knaap uit de ouderlijke woning was een gevolg van een huiselijke oneenigheld. De jongen ls aan zijn ouders teruggege ven. Daar in geen enkel opzicht van ver duistering sprake is, zal het niet verzenden van de brieven geen verdere gevolgen voor heb hebben. Msb. Beroepen: Te Papendrecht. W. L. Tukker, cand. te Hoek van Holland; te Bergen op Zoom. W. E, Heijboer te Ouwerkerk (Zeel.) Aangenomen: Naar Hoogezand, D. Bender te St. Jacobi Parochie. GEREF. KERKEN. Tweetal te Slootdorp: H. J. Banga. cand. en hulppred. te Zeist en C. Verspuy. cand. te Sche- venlngen. Beroepen: Te Arnhem (als hulppred.) A. I. Kri,]tcr-.burg cand. te Sneek; te Loppersum, E. A. van Es te Warns. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Dokkum, J. v. Doorn te Ouder kerk a. d. 'Amstel. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen, Te Nieuw-Weerdinge, H. Bakker te Harllngen. „Voordat wij vertrekken, zou ik nog graag willen weten wie den wagen bestuurt jij of je moeder I" ELFDE ZITTING. In de gisteren in de Noorderkerk te Sneek gehouden elfde zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken namen de ouder lingen E. Meinsma van Nes (W.D.), P. Ko ning van Amersfoort, C. Douw te Oudelande, A. Geschiere van Grijpskerke, J. v. Woerden van Raamsdonkveer en W. Hummelen van Alphen, hetzij voor hun secundi, hetzij als primi voor het eerst zitting en betuigden hun instemming met de belijdenisschriften der Geref. Kerken door op te staan van hun zitplaatsen. Ingekomen was een schrijven van het comité tot herdenking der Afscheiding van 1834, dat vergezeld ging van-een exemplaar van het eerste deel van de Archiefstukken die over deze Afscheiding werden verzameld en geordend. Het ligt in de bedoeling, dat nog een drietal deelen het licht zal zien. De Synode met erkentelijkheid dit geschenk voor haar archief ontvangend, zal aan het comité schriftelijk haar dank betuigen. De voorzitter er op wijzend, dat thans de vierde zittingsweek der Synode is inge gaan, deelde mede, dat het hem gewenscht voorkwam, aaneezien verschillende groote stukken (het rapport over de z.g. leerge- schlllen, de kwestie-Drachten en de zaak- ds. S. J. P. GoossensJj nog niet gereed zijn, de Synode aan het etnd van deze week te verdagen. Hierover zal nog nader een be slissing worden genomen. Vervolgens heeft prof. dr. K. Dijk van Zwolle gerapporteerd over een door de Sy node in comité-zitting genomen beslissing aangaande de zaak-Drachten. Op voorstel van de rapporteerende commissie zullen deputaten worden benoemd met opdracht alles te probeeren om den vrede in de kerk van Drachten te herstellen en de partijen aldaar te verzoenen. Deze deputaten zullen voor 15 November a.s. aan de Synode rap port uitbrengen. Ds. P. C. de Bruyn van Apeldoorn heeft rapport uitgebracht over een voorstel en een verzoek van de Part. Synode van Groningen, stappen te willen doen om te komen tot verlaging van de lasten in betrekking tot art. 13 K.O. en terugname van de uitspraak van de Synode van Middelburg inzake be rekening naar de thans geldende dienstr tractementen, wijl dit h.i. tot onbillijkheden leidt. De Synode wees het verzoek af en oordeelde, dat terugname van eenige uit spraak van 1933 niet noodig is, omdat een rechte toepassing daarvan tot geen enkele onbillijkheid leidt Naar aanleiding van een voorstel van de classis Stadskanaal inzake vaststelling van maxlmlum uitkeerlng aan de kerken, waar over ds, de Bruyn eveneens rapporteerde, verwees de Synode deze classis naar de Part Synode van Groningen. Uitvoerig heeft de Synode zich bezig ge houden met de geestelijke verzorging der militairen, zulks naar aanleiding van het rapport dat deputaten voor de verzorging der geestelijke belangen der militairen bij haar hadden Ingediend. Bij dit rapport kwa men tevens in behandeling voorstellen van de Part. Synoden van Gelderland, Drente en Zeeland in betrekking tot het aanvaarden van de toelage, die de minister van Defensie aan de plaatselijke predikanten van ver schillende kerken beschikbaar stelt voor den arbeid onder de militairen en op de ver- eenlgbaarheid van het ambt van Dienaar des Woords met de functie van reserve- officier: van de classis Batavia inzake de zelfstandigheid van de Indische classicale deputaten en het verzoek van het hoofd bestuur van den Ned. Mil. Bond om een col lecte, Aan de discussie namen deel ouderling J. Mannl, prof. dr. K. Dijk, ds. T. J. Hagen, ouderling J. v. Woerden, ds. W. H. den Hou- tlng, ds. D. Hoek. ds. J. Vries, prof. dr. H H. Kuyper, dr. J. Thys, ds. N. Duursema, ds. J. Verwoerd en ds. J. L. Schouten. Rapporteur was ds. S. J. Popma van Amersfoort. De synode kon deze zaak ln deze zitting slechts ten deele behandelen Zij besloot deputaten te dechargfeeren, opnieuw 7 depu taten te benoemen, waaronder ook iemand die door zijn arbeid regelmatig met de marine in aanraking komt en 6 deputaten voor Indlë, aan te wijzen door de classis Batavia. Voorts droeg zij aan de deputaten in Nederland op er toe mede te werken, dat ln de garnizoenen de hand worde gehouden aan art. 45 sub 5 van het reglement op den Inw. dienst; een goede samenwerking te onderhouden met den Geref legerpredikant en de dito reserve-veldpredikers. Voorts droeg zij deputaten op zorg te dragen, dat de militairen tijdens de herha lingsoefeningen geestelijke verzorging ont vangen en bij mobilisatie, oorlog of legering van militairen op verren afstand van Geref. Kerken alles te doen wat ln hun vermogen ls den militairen deze verzorging te geven. Ook moeten zij eens per jaar de garnizoens kerken oproepen voor een conferentie over het werk. Deputaten ontvingen ook opdracht GEVANGENISSTRAF VAN 6 MAANDEN GEEISCHT TEGEN AUTOBESTUURDER. Voor de rechtbank te Roermond stond een 21-jarlge kleermaker uit Horst terecht, die als bestuurder van een zevenpersoons- auto iri den avond van den 24en Mei van dit jaar onder de gemeente Horst (L.) met zeer groote snelheid tegen een boom was gereden, tengevolge waarvan vier jonge mensehen waren gedood. Met zes passa giers kwam hij dien avond van een bruiloft uit Brubbenvorst. Onderweg had men nog even een bezoek gebracht aan de Meerlosche kennis. On danks dit feestelijk gezelschap, waarin de bestuurder van de auto zich gedurende dien dag had bevonden, was hij geenszins onder Invloed van sterken drank. HIJ had den wagen tengevolge van te groote snel heid niet in de bocht van den weg kunnen houden en vloog met een vaart van waar schijnlljk meer dan 100 K.M. tegen een boom. De passagiers werden naar alle zij den uit den wagen geslingerd. Een of twee waren op slag dood, twee anderen overle den tijdens het vervoer naar het zieken huis. De overledenen waren J. Vulüng3 uit Helden, C. Coenen en C. en L. in 't Zand, allen uit Grubbenvorst. de laatste twee v/aren broers van de bruid. De bestuurder en de twee andere inzit tenden waren zeer ernstig gewond. Een van hen verblijft nog steeds in een ziekenhuis. De verdachte verklaarde voor de recht bank, dat naar zijn meening de snelheid 70 a 80 KM. per uur had bedragen. Maar wachtmeester Post van de verkeersbrigade was bij het onderzoek tot de conclusie ge komen, dat de snelheid zeker 100 tot 110 KM, had bedragen. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van zes maanden met intrek king van het rijbewijs voor den tijd voor een jaar. Uitspraak volgt op 3 October a.s KANTONGERECHT ALPHEN. Vers.ekvonnisttn. Door het kantongerecht te Alphen werden de volgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding van art. 424 van het Wetboek van Strafrecht: W. J. van R. te Wou- brugge, f5 subs. 1 week tuchtschoolart. 460 Wetb. v. Strafr.: A. B. te Den Haag. f. 2.50 subs. 1 dag hechtenis: Art. 453 Wetb. v. Stratr.: L. S., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, 5 dagen hechtenis: H K.. zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande. f. 7 subs. 5 d. hechtenis: Verkeersverordening der gemeente Alphen: M. K.. f. 1.50 subs. 1 d.: J. C. P. te Leimulden, f.4 subs. 2 d.; M. de L. f. 1.50 subs. 1 d.; overtr. vtsscherjjwet: J. v. A. f. 260 subs. 2 d. met verbeurdverklaring van hengel: P. J. R. te Den Haag. f.4 subs. d,; Motor- en rijwielwet en -reglement: A. J. V. te Ter-Aar. f. 1.50 subs, ld.: A. de J. te Den Haag idem; L. B Idem; J. D. B Idem; G. V te Bo degraven idem: G. V te Bodegraven Idem; J. van G. f. 2.50 subs. 2d.; A. W. te Den Haag idem: J. J. B. te Oegstgeest idem; P. van T„ f.2 subs. 2d.; H. H. O. te Woerden, f.8 subs. 4 d.; overtr. der alg. politieverordening der gem. AlphenL. van R. en G. v. d. V. f. 1.50 subs. 1 dag ieder: Idem der gem. Bodegraver. J. Th. v. d W. te Bodegraven f.5 subs. 3 d.: Crists- Melkbeslult 1936, P. B. te Boskoop, f. 2 subs 1 d.; Keur van Rijnland. G. H. J. V.. gedomlll- ceerd te Haarlem, f. 6 subs. 3 d. Waar geen woonplaats vermeld, wonen ver oordeelden te Alphen aan den Rijn. DE BRAND IN DE GALERIES MODERNES TE UTRECHT. Op 13 Maart werd het groote warenhuis Galeries Modernes in Utrecht geheel door brand vernield. Gistermiddag had de 21-jarige loodgieter H. van Z. uit Utrecht zich voor de Utrecht- sche rechtbank, verdacht van brandstich ting, te verantwoorden. Verschillende getuigen werden gehoord, waarbij tal van moeilijkheden nauwkeurig werden besproken, welke eventueel geleid zouden kunnen hebben tot het ontstaan van dezen brand. Uit de verklaringen dezer getuigen kwam vast te staan, dat op de plek, waar de brand is begonnen, verd. bezig was met een bran dende benzinesoldeerlamp om ter plaatse een lekkage in een looden buis te soldeeren. De zijwand van het gebouw was op die plek zeer brandbaar. De officier van Justitie kon de oorzaak niet vinden in den toestand van de elec- trische geleiding. Deze was in orde. Volgens spr. heeft verdachte zeer roekeloos en on voorzichtig gehandeld en was daarom schuldig. De eisch luidde, een maand gevangenis straf. De verdediger achtte de schuld niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Erven J. Byieveld te Utrecht is ver schenen een brochure van ds, J J. Buskes Jr, en prof. dr. G. J. Heering, getiteld: ..Gi) zult niet doodslaan". van de Synode de kerk van Curacao voor haar arbeid onder de militairen te blijven steunen met een subsidie van maximaal f. 1000 per jaar. De kerk van Den Helder zal een subsidie ontvangen van maximaal f3600 per jaar voor het event, beroepen van een predikant voor den arbeid onder dienenden en de marine, plus een subsidie van maximum f.400 per jaar voor admini stratiekosten. De kerk van Vlissingen zal een subsidie ontvangen van maximum f. 800 per jaar voor de benoeming van een event, noodzakelijken hulpprediker voor de marine. Deze subsidies zullen worden verleend onder voorwaarde, dat de beroeping en benoeming zal geschieden ln overleg met deputaten; dat jaarlijks een begrooting en rekening door de kerken van Den Helder en Vlissin gen bij deputaten wordt ingediend en dat een instructie voor de geestelijke verzorging van de bij de marine dienenden zal worden opgesteld in overleg met het college van deputaten. Aan het einde van de middagzitting ging de Synode in comité-generaal ter behande ling van enkele zaken van de geestelijke verzorging van militairen, die zich voor publiciteit niet leenen. waarna de zitting werd verdaagd tot hedenmorgen. VOETBAL. Wedstrijden van Zaterdag, lste klasse: RCL 1—Quick B 1. 1—1; Katwijk 1—Noordwyk 1. 3—2; LRC 1—Sleutels 1. 6—2; Ter Leede 1—Rijnsb. B. 1. 2—1. 2de klasse A: CNV 1—MSV 1. 2—4. 2de klasse B: Koudekerk 1Quick B 3, 22. 3de klasse: PW 1—Ter Leede 3, 4—1; SLF 2 Alphia 20. 4de klasse: Noordwijk 5—RCL 3. 7—1 Adsplr.: RJJnsb. B.—Katwijk 32; Quick B. (a)—CNV 2—1; NoordwJjk <a)—RCL 1—0. Wedstrijden van Zondag, lste klasse: Alphen 3—LDWS 2. 9—1; DSO 2—LFC 3. 3—4; Leidsche B. 1—Lugd. 3. 2—5; UVS 4Sportman 2. 54; ZLC 1—Morschkw. 1 3o. 2de klasse A: ASC 3—Roodenburg 2, 45. 2de klasse B: LFC 5—DVS 2. 3—4; ZLC 3— Lugd. 5. 2—3. 3de klasse A: Alphia 3—LDWS 4. 2—2; UVS 6—ASC 5. 6—1. 3de klasse B: Sportman 4Alphen 5. 1—2; UVO—ZLC 5. 5—2. 4de klasse A: Morschkw. 3Lugd. 7. 28; Rouwkoop 3—Roodenburg 4. 2—2. 4de klasse B: LDWS 6—LFC 7. 10—1; ASC 7 AZL 2. 2—3. Juniores A: ASC (A)Lugd. 4—2: DVS Sportman A) 16; RoodenburgUVS (A) 0-8. Juniores B: ZLCUVS (B) 40. Adspiranten A: LDWSRouwkoop 01; UVS (a)—ZLC 6—0. Adspiranten B: SportmanAlphen 04; UVS (c)—LFC 04; RoodenburgMorschkw. 1—2. Wat er gespeeld is. Zaterdag en Zondag zijn de L.V.B.-com- petitie-wedst rijden begonnen. Het pro gramma ls nagenoeg geheel afgewerkt, een bewijs dat de vereenigingen nog over vol doende spelers beschikken, zoodat de LVB- competities, ondanks het onder de wapenen zijn van meerdere spelers, een vrij regel matig verloop kunnen hefoben. Veel commentaar op de uitslagen zullen wij voorloopig niet kunnen leveren, daar de elftallen vooreerst nog wel eens wijzigin gen zullen moeten ondergaan. Hier en daar treffen wij een elftal aan, waarvan wij geneigd zouden zijn te con- stateeren, dat het resultaat van den wed strijd op een verzwakking, althans in ver gelijking tot de sterkte van het vorig sei zoen, moet. wijzen. In de eerste wedstrijden zijn wij daarvan niet zeker en wij wach ten dus nog even af. alvorens tot een be spreking der resul'.aten ever tc gaan. Voor heden verwijzen wij nog naar de uitslagen. VOOR DE lste EN 2de KLAS6ERS. U.V.S.B.M.T. op Zondag 24 September. De KNVB heeft, in verband met vele pro testen, alsnog wijziging gebracht ln de indee ling der noodcompetitie voor verschillende 2de klassers uit Amsterdam en Utrecht. Er zijn in afdeeling I thans voor de 2de klasse drie af deel! ngen, waarin alle 2de klassers en enkele sterke 3de klassers zijn ondergebracht. Er is een groep Hilversum-Utrecht, een groep Haar lem-Amsterdam en een groep Noord-Holland- Noord. De 2de klasse van afdeeling II bleef onver anderd. Voor de lagere clubs is de indeeling nog niet definitief. Zij zullen derhalve niet voor 1 October kunnen spelen. Wat Leiden betreft zij vermeld, dat a.s. Zon dag de wedstrijd U.V.S.B.M.T. wordt ge speeld. Wij vernemen nog, dat het bestuur van den K.N.V.B. het niet eens is met de indeeling in het Oosten, Zuiden en Noorden, waar de lste klasse vereenigingen in eigen verband blijven spelen. In het Westen is dat ook het geval, doch hier zijn de reizen aanmerkelijk minder groot dan ln de overige districten. Wanneer er zich in den loop van de compe titie moeilijkheden op dit gebied zullen voor doen. blijft de verantwoordelijkheid geheel voor de districtsbesturen van het bosten, Zuiden cn Noorden. DUIVENSPORT. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (WASSENAAR) Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Neufvilles (België), afstand pl.m. 180 K.M. In concours waren 93 duiven, die aldaar in vrij heid werden gesteld te 9.45 uur. De eerste duif bereikte het hok te 12 uur 43 min. 43 sec. en had het traject afgelegd met een gemiddelde snelheid van 1010,5 meter per minuut. De laatste prijswinenden vogel werd geconstateerd te 2 uur 0 min. 37 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 705.12 meter per minuut. De uitslag was als volgt: 1 en 2 A. Stok; 3. 4. 5. 7. 9. 13 en 18 J. H. Groeneveld: 6. 10, 16 A. Florussc; 8 en 11 W. Steffhaan; 12 W. C. v. Beekum; 14. P, Bouw- mans; 15 J. H. M. Brouwer: 17 en 19 H. Lausen. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert Zon dag as. een wedstrijd tegen Bogey met bisques. UMUIDEN. 20 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot f. 1.70—1.34, Tong f. 2.30—0.74 ct. per KG.: Zetschol f.30 per 50 KG.; Kleinschol f.31—14 idem; Schar f. 10.40—5.50 idem. Besommingen: Deensche kotter S. 19 f. 1225. Nederlandsche kotters: H.D. 37 f.200: H.D 22 f.25: H.D. 89 f.60; H.D. 125 f.160; H.D 47 f.118; H.D, 25 f.150; U.K. 243 f 85; U.K 105 f.75; U.K 1 f.94; U.K. 90 f.75; U.K 99 f.67: U.K. 2 f 40; U.K. 64 f.49: U.K. 104 f.119: U.K. 126 f.141; T.X. 37 f.164; TX. 29 f.170; TX il f.302; TX 32 f.344; TX 33 f.283; TX 14 f.213; TX. 4 f.239; TX 24 f.234. Bij vonnis van de arrondisseiRènlsrecïïfBanlT te Den Haag dd. 14 Sept. 1939 is in het fail lissement van de Comm. Venn. Zuidholl. Zaad- telerij en plantenkweekerij M. Manks Zaadh. te Langeraar A .131. en haar vennoot A. M. Mank te Voorschoten. Leidscheweg 469. in de plaats van mr. G. L. v. d. Jagt. tot curator benoemd mr. C. L. B. W. van Overeem. Turf markt 8, te Leiden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11