De Koninklijke familie naar de Ridderzaal Vragen uit publiek LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 September 1939 Derde Blad No. 24382 80ste Jaargang Opening van de Staten-Generaal Felle brand te Haarlem En het officieele antivoord Vlammenzee te Den Bosch SPORT Groote belangstelling voor den rit in de Gouden Koets. Onder wel zeer bijzondere omstandig heden heeft de Koningin zich heden weder naar de aloude Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag begeven voor de plechtige opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. Deze omstandigheden hebben Intus- schen vrijwel geen verandering gebracht in het ceremonieel, waarmede deze plechtigheid geschiedde, behoudens dat de sterkte van de eerewachten en het eere-escorte ditmaal iets kleiner was dan andere jaren en dat voorts tijdens het rijden van den stoet geen muziek ten gehoore werd gebracht. Aan den anderen kant werd aan de openings plechtigheid ditmaal bijzondere luister bijgezet door het feit, dat de Koningin daarbij vergezeld was van Prinses Juliana en van Prins Bernhard. die voor de eerste maal deze plechtigheid bijwoonde. De belangstelling van bulten de residentie was dan ook zeker weinig minder dan in meer normale tijden. Reeds in den vroegen morgen kwamen uit alle oorden des lands feestgangers de residentie binnenstroomen om zich te voegen bij de talrijke Hagenaars, die er eveneens reeds vroeg op waren uit getrokken om zich een goed plaatsje te verzekeren, hetzij achter de ruiten van een of anderen winkel, hetzij in de open lucht, in de omgeving van het Koninklijk Paleis ln het Noordeinde, op het Binnenhof of langs den weg, welken de stoet zou volgen. In de binnenstad waren talrijke vlaggen uitgestoken. Uiteraard was reeds zeer vroeg een talrijke menigte aanwezig ln de naaste omgeving van het Koninklijk Palels. Daar zag men de opstelling van de eerewacht, dit jaar be staande uit de grenscompagnle van het regiment grenadiers, ter sterkte van 80 man met het vaandel van het regiment en de koninklijke militaire kapel met de beschik bare tamboers van het regiment grenadiers. Deze eerewacht stelde zich op ter weers zijden van het voorplein tegen de twee zuilengangen van het palels om vandaar de Koningin bij Haar vertrek de militaire eer bewijzen te brengen. Tusschen den hoofd ingang van het palels en de belde gaande rijen waren de Koninklijke militaire kapel en de tamboers opgesteld. Ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet zag men de detachementen cavalerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervol gens zag men ook de officieren der land macht van het militaire Huls der Koningin aankomen, allen te paard, wlen onmiddellijk achter het Koninklijk staatsierijtuig een plaats ln den stoet was aangewezen. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van den eerste- stalmeester van de Koningin jhr. Verhellen, was een commando cavalerie van 00 ruiters aangewezen van het res. Ie escadron hu zaren. Achter dit eere-escadron reden in cala-llvrel een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard, waarna de met twee paarden bespannen gala-koetsen volgden, waarin respectievelijk hadden plaatsgeno men, de kamerheer-ceremoniemeester graaf van Zuylen van Nyevelt. acht kamerheeren. de groot-officieren, enz. Naast elk van de eerste drie galakoetsen ging ter weerszijden een lakei, terwijl naast elk portier van de vierde tot en met de achtste koets twee lakeien gingen. Nadat deze galakoetsen waren weg gereden reed de Gouden Koets voor, met acht paarden bespannen, waarin H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prin ses Juliana der Nederlanden en Z.H.K. Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Blesterfeld, plaats namen. Op het oogenblik, waarop de Koningin het palels verliet, werd door het uitste ken van vaantjes van het paleis tot het Malieveld het sein gegeven voor het los sen van het eerste der minuutschoten, welke van het verlaten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer al daar werden afgegeven uit de op het Malieveld opgestelde batterij van het Ze regiment artillerie bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eere-wacht het geweer en zette de Koninklijke militaire kapel het Wilhelmus in, terwijl de Ko ningin, de Prinses en de Prins, allen ge tooid met het breede lint van het Groot kruis in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, in de Gouden Koets stap ten, welke zich vervolgens onder het gejubel der menigte statig in beweging zette. De Prins was gekleed in gala-tenue van luitenant ter zee der eerste klasse, met de gouden nestels van adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier ®b aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Eenlgszins achter het portier ter rechterzijde van de staatsiekoets reed de chef van het militaire Huis van de Konln- Sln, de gep. vice-admiraal Bauduin, ter "nkerzljde de waarnemende gouverneur der Koninklijke residentie, de generaal-majoor Jhr. Altlng von Geusau, commandant van het eerste legercorps. De gouverneur der koninklijke residentie, luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst, kon als com mandant van het veldleger ditmaal ln ver band met de tijdsomstandigheden dezen eerepost niet bekleeden. Naast en achter de Gouden Koets reden te paard de officieren der landmacht van H.M. de Koningin t.w. de adjudanten l.b.d. de gep. luitenants-generaal J. W P. van Hoogstraten, jhr. E. J. M. Wittert en J. H •Borel, de gep. generaals-majoor H G. Rambonnet, W. Froger en W G van Hoo- genhuljze, de gep. kolonel jhr. W. Laman Trip, de gep. luitenant-kolonel van het Koninklijk Ned. Indische leger A. R. W. Gey van Plttius en de adjudanten ln gewonen dienst generaal-majoor jhr. W. C. M de Jonge van Ellemeet, majoor H J. Phaff, de kapitein van het Koninklijk Ned.-Indlsche leger W. Romswinckel, voorts de adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard, kapitein J. K. H. de Roo van Aldewerelt en de ordonnans officieren kapitein Jhr. D. J. A. A van Lawiek van Pabst, eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke en eerste luitenant J. J. L. baron van Lynden. Tot sluiting van den stoet volgde hierop nog een commando cavalerie ter sterkte van 50 ruiters. Hartelijk toegejuicht door de menschen- menigte aan weerszijden van den door militairen van de regimenten grenadiers en jagers afgezetten weg reed de stoet door de Heulstraat, het Schelppad van het Lange Voorhout over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof, dat door een detachement van ongeveer 70 man polltietroepen was afgezet. OP HET BINNENHOF. Daar stond een afdeellng van het korps mariniers met vaandel ter sterkte van 80 man en het muziekkorps van de koninklijke marine als eerewacht bij de Ridderzaal op gesteld. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door de marine-kapel, bestegen de Koningin, de Prinses en de Prins de treden, leidende naar den Ingang der Ridderzaal, waarvan de peristyle overhuifd was door een rood-fluweelen baldakijn met gouden franjes, terwijl de eerewacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed bulgen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der zeemacht van haar militaire huls, t.w. de adjudanten 1 b.d. de gep. vice-admlraals jhr. J. C. F. von Mühlen en J. J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoek stra en jhr. G. L. Schorer, den schout-bij- nacht C. baron de Vos van Steenwijk en den kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, alsmede den adjudant ln gewonen dienst den kapitein-luitenant ter zee Jhr. E. J. van Holthe. IN DE RIDDERZAAL. Bij het binnentreden van de Ridderzaal werden de vorstelijke personen aan den In gang ontvangen door de gemengde commis sie van ln- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal, bestaande uit de Eerste-Kamerleden van Lanschot, Janssen, Kolff en Barge en de Tweede-Kamerleden Tllanus, mevr. barones Mackay geb. Katz, Biereman, Schaepman, van Dijken, Vos. Teulings. Diepenhorst. Wagenaar en Ruys de Beerenbrouck. Deze commissie voorafgegaan door den kamerheer-ceremoniemeester, de acht ka merheeren, de groot-officieren en den op- per-ceremonlemeester leidde de Koningin, de Prinses en den Prins naar de voor hen bestemde zetels, onmiddellijk gevolgd door de grootmeesteres en de dienstdoende dame I du palals, den chef van het militaire Huls. den waarnemenden gouverneur der Ko ninklijke residentie, den eersten stalmees ter en de officieren van het militaire huls der Koningin, die in den stoet waren mee gereden, alsmede die, welke de Koningin onder de peristyle hadden begroet. De Koningin nam plaats op den troon; rechts van Haar Prinses Juliana en links van Haar Prins Bernhard, terwijl de leden van Haar gevolg de plaatsen achter en ter zijde van den troon Innamen. Onmiddellijk POETSMIDDELENFABRIEK IN LICHTER LAAIE. Gistermiddag heeft in de „Lincol"-poets- mlddelenfabriek aan het Donkere Spaarne te Haarlem een hevige brand gewoed. Deze fabriek is gevestigd in de beneden- i verdieping van een oud gebouw. De eige naar, de heer Stam, bewoonde de boven verdieping. Zijn echtgenoote was gister middag omstreeks één uur in de fabriek bezig met het smelten van was op een petroleumvergasser. Plotseling sloeg de vlam ln de was en in een oogwenk stond de benedenverdieping, waar bovendien een gTOote voorraad was en terpentijn lag opge slagen, ln lichter laaie. Mevrouw Stam, die brandwonden aan armen en handen had opgeloopen, wist nog juist bijtijds naar bul ten te komen. Toen de brandweer arriveerde, was de fabrieksruimte reeds een groote vuurzee en het was niet meer mogelijk de bovenverdie ping te behouden, daar de zolderingen reeds waren doorgebrand. Men was zelfs een oogenblik bevreesd, dat een aangren zende machinefabriek ook door het vuur zou worden aangetast. Uit voorzorg werden dan ook de kantoren en de lakspuiterij, waar met de zeer brandbare celluloselak gewerkt wordt, ontruimd. Gelukkig bleek deze maatregel overbodig, daar de brand weer er Inmiddels in geslaagd was den brand tot de Lincolfabriek te locallseeren door met zeven stralen groote massa's wa ter uit het Spaarne en de waterleiding in de vlammenzee te werpen. Na ruim anderhalf uur was men het vuur meester. De fabrieksruimte, het woonhuis en de zolderverdieping waren toen echter geheel uitgebrand. Daar de eigenaar afwe zig was kon nog niet worden vastgesteld of de schade door verzekering wordt gedekt. Korten tijd nadat de brand was uitge broken ontdekte men, dat ln den tuin ach ter de fabriek een kinderwagen van de buren stond met twee baby's erin. Na een klimpartij over de schutting wist een em ployé van de machinefabriek de kleinen nog tijdig ln veiligheid te brengen. AUTO-ONGELUK BIJ SNEEK Zondagmiddag te kwart over 12 ls onder het dorp Tjalhulzum bij Sneek een viij ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto van de firma Bouwman uit Apeldoorn, waarin gezeten waren het echt paar Bouwman en een echtpaar uit Zwolle, die uit de richting Sneek kwamen en op weg waren naar Holland kwam in de bocht van den smallen weg ln aanraking met de tramrails. De bestuurder verloor de macht over zijn stuur en reed een langs den weg staanden telefoonpaal omver, waarna de auto opnieuw over den weg slingerde, over de trambaan heenreed, over den kop sloeg en in de bermsloot terecht kwam. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de belde dames en de heer uit Zwolle ern stige verwondingen aan beenen en hoofd opliepen. De chauffeur, de heer Bouwman, werd licht gewond. Nadat dr. A. J. Kingma van Sneek en de arts W. J. Nleuwenhuis van Nijland de eerste hulp hadden verleend, zijn de ge wonden met den Sneeker politie-auto naar het St. Antonlus Ziekenhuis te Sneek over gebracht. N.R.C, daarop ving de Koningin met het voorlezen van de Troonrede aan. TERUG NAAR HET PALEIS. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd. werd om half twee met hetzelfde eerbetoon als bij de komst van de Koningin de terugtocht naar het palels in het Noord einde langs denzelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het corps diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid ln de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort grenzende aan de Ridderzaal verza meld om de vorstelijke personen bij het voorbijgaan een hartelijken groet te bren- gen. Ook bij den terugkeer naar en de aan komst ten palelze werden de vorstelijke per sonen door de menigte geestdriftig toege juicht. HOUTLOODSEN IN VUUR EN VLAM. Gistermiddag tegen 3 uur is te 's Her togenbosch een groote brand uitgebro ken in de opslagplaatsen van de N.V. Damcn's houthandel in de wijk „Sibe rië" gelegen langs de Dieie. Het vuur is ontstaan doordat zekere G. v. d. B. doende was met een petroleumvergas ser teer te smelten, teneinde zijn mo torboot, welke op de werf van genoem de N.V. lag, te repareeren. Het pet role umtoestel is op een gege ven moment omgevallen en ontploft. De groote steekvlam welke daarbij ontstond, tastte den man en de om liggende houtvoorraden aan. v. d. B. kon zich redden door onmiddellijk in het water te springen, doch met onge looflijke snelheid woedde het vuur voort in het hout en houtafval ln de omgeving. Op het alarm van de fabrieksdirectie zond de gemeente politle-agenten met snel- bluschapparaten, doch het behoeft geen betoog, dat men met deze toestellen tegen dezen brand niets vermocht. Op de beves tiging van groot alarm rukte de volledige gemeentebrandweer uit. Met autospuit en slangen op de waterleiding werd met 10 stralen de vuurzee ingesloten en dank zij de tactische manoeuvres van de brandweer slaagde men erin de vlammen terug te dringen Drie groote loodsen met hout gin gen echter geheel ln vlammen op. Onder hetgeen verloren ging, was behal ve de loods en de oude voorraden een pas opgeslagen voorraad hout uit Polen. De schade, welke door verzekering op beurapolis ten deele wordt gedekt, wordt geraamd tusschen 6 en 8 duizend gulden. De vernieling voltrok zich binnen een half uur. Daar gToote. zware rookwolken over de geheele stad trokken, was weldra een menschenmassa op de been om het vlammenschouwspel gade te slaan. On der de toeschouwers bevonder. zich vele autoriteiten. KIND SPEELDE MET LUCIFERS. Woning uitgebrand te Groningen. Tengevolge van het spelen met lucifers door een vier-jarig jongetje, is gistermid dag omstreeks vier uur brand uitgebroken in een bovenwoning aan de Stadhouders- laan te Groningen, bewoond door de fami lie L. B. De heer B. lag ziek te bed en had juist bezoek gehad van den dokter. Even na het vertrek van den geneesheer is de brand ontstaan in een aangrenzende kamer. Het vuur verspreidde zich snel en in een mini mum van tijd stond de woning in lichter laaie. De brandweer was spoedig onder lei ding van commandant P. Ploeg aanwezig en bestreed het vuur met drie stralen. De bovenwoning werd zoo goed als geheel ver woest. Het aangrenzend perceel en de be nedenwoning kregen waterschade. De eige naar was wel, de bewoner was niet verze kerd. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN TE KAMPEN. Op de Mandjeswaard bij Kampen is gis termiddag omstreeks één uur brand ont staan in een van de boerderijen der ge meente Kampen, bewoond door den pach ter K. de Groot. Het dienstmeisje, dat zich alleen thuis bevond, kon nog op het laatste oogenblik het brandende pand verlaten. De gealarmeerde brandweer verscheen met twee motorspuiten, doch kon niet ver hinderen, dat de boerderij met twee schu ren, waarin landbouwgereedschappen wa ren opgeborgen, geheel afbrandde. Ook een aantal hooischelven, bevattende in totaal 170.000 pond hooi, werd door het vuur ver teerd. De schade, welke op f. 20.000 wordt ge schat, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand waren vonken uit een naast de boerderij staande stookhut, welke op het dak van de boerderij terecht kwamen. HAGENAARS GEVEN ZICH TE NIJMEGEN UIT VOOR DISTRIBUTIE-AMBTENAREN. De politie te Nijmegen heeft twee Hage naars aangehouden, zekeren W. en C. D. die zich te Nijmegen uitgaven voor distri butie-ambtenaren en bij de winkeliers controle instelden en distributie-bons aan boden. Een winkelier kreeg argwaan en de gewaarschuwde politie kon de belde man nen spoedig aanhouden. ZIJ zullen naar 's-Gravenhage worden getransporteerd. DOODELIJKE VAL UIT EEN VENSTER. Op het buitengoed „De Dennen" te Brummen is gisternacht de aldaar geleger de militair H.. uit Nijmegen uit een raam gevallen en ernstig gewond. In zorgwek- kenden toestand werd de man naar het ziekenhuis te Zutfen vervoerd, waar hij in den loop van den dag ls overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. BUITENLANDSCH GEMENGD. HEVIGE AARDSCHOKKEN BIJ WEENEN. Gistel-middag heeft het seismograflsch instituut te Weenen een kraohtige berving geregistreerd. De haard van de beving, welke door veertien na-stooten werd ge volgd, lag op 70 K.M. ten Zuidwesten van Weenen bij Fuohberg. Bijna alle huizen aldaar hebben schade opgeloopen. BIJ de Instorting van een huis werden twee personen gedood. ZWEMMEN Wereldrecord 100 yards rugcrawl COR KINT BRENGT HET OP HAAR NAAM. In het Sportfondsenbad aan de Van Maanen- stra&t te Rotterdam, heeft Cor Kint het sedert Zondag J.l. op naam van Irene van Feggelen staande wereldrecord 100 yards rugcrawl ver beterd. De F. I. N. A. heeft ln Augustus van het vorige Jaar dezen afstand voor het eerst op de recordlijst geplaatst. Tot Zondag hadden zich geen candidaten ge meld. zoodat Irene van Feggelen zonder veel moeite ln een ti)d van 1 min. 7 sec. dit we reldrecord op haar naam kon brengen. Slechts één dag is zij echter in het bezit daar van geweest, want Cor Klnt heeft gisteravond dit record gebroken en met niet minder dan 1.9 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 5.1 sec. Na een krachtigen start, legde zij met een regelmatigen slag haar banen af. Toen zij 75 M. had afgelegd, werd er een balk op den juisten afstand gelegd, welken zij onder lulde toejui chingen van een zeer groot aantal toeschou wers met een fllnken spurt naderde. Een korte beraadslaging van de Jury en me vrouw F. L A. Suttorpv. d Berg deelde mede dat de Juiste tijd 1 min. 5.1 sec. was Hoe lang zal Cor Kint wereldrecordhoudster blijven, vragen wij ons af, want we gelooven niet. dat haar Amsterdamsche concurrente het er bij laat zitten. Vraag; Ik ben werkloos en ontvang een ultkeerlng ingevolge de rijkssteunregeling. Wanneer ik nu inkwartiering krijg, neem lk aan, dat dit door mij „gemeld" moet wor den. Wordt de hiervoor ontvangen vergoe ding beschouwd als een bron van inkom sten? m.a.w. wordt twee derde van deze in komsten gekort op mijn steunbedrag? Antwoord: Inkomsten, welke een onder steunde ingevolge de rijkssteunregeling ont vangt terzake van militairen, die bij hem volledig zijn ingekwartierd, dienen over het algemeen t.a.v. genoemde steunregeling als ontvangen kostgelden te worden beschouwd, m.a.w. voor twee negende gedeelte op het steunbedrag te worden gekort. Vraag: Men vraagt een centraal adres voor het zenden van tijdschriften enz aan gemobiliseerden. Voorts stelt men de vraag of dergelijke zendingen portvrij zijn. Antwoord: Dit adres ls: de nationale bond ..Het mobilisatiekruls", Jan Pieterszoon Coenstr. 49, 's Gravenhage, telefoon 772302. Zendingen aan dit adres zijn niet portvrij, doch wanneer men opgave doet van hetgeen beschikbaar is en de plaats, waar het zich bevindt, kan genoemde instelling voor af- haling zorgdragen, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van de militaire over heid ter plaatse. Vraag: Waarom Is het rundvet zoo schaarsch. dat ik bij het vleesch, dat ik koop, niet eens de hoeveelheid rundvet kan verkrijgen, die ik gewoonlijk betrek? Antwoord: Bij de vraag wordt niet ver meld of rauw dan wel gesmolten rundvet pleegt te worden betrokken. Gesmolten vet is niet schaarsch al kon het voorkomen, dat sommige leveranciers op bepaalde oogen- blikken uitverkocht waren, zulks tengevolge van de sterk vermeerderde vraag van de zijde van het publiek en de verminderde vervoersgelegenheld ln de eerste mobilisatie- dagen. De hoeveelheid rauw rundvet is grooten- deels afhankelijk van het aantal binnen- landsche slachtingen. Het aantal particu liere slachtingen is geringer dan voorheen, dus ook de beschikbare hoeveelheid rauw rundvet. Daartegenover staat echter, dat de bur gerbevolking minder rauw vet zal afnemen, nu er zooveel mannen onder de wapenen zijn. Overigens kan rauw vet steeds door ge smolten vet worden vervangen. Vraag: Moet vergoeding, welke een Inge volge de rijkssteunregeling ondersteunde vader van zijn in militairen dienst opgeroe pen zoon ontvangt, op het steunbedrag van den vader geheel of gedeeltelijk worden ge kort? Antwoord: Over het algemeen moet be doelde vergoeding in haar geheel worden gekort, daar deze vergoeding wordt be schouwd als inkomsten van den ondersteun de, niet-uit-arbeid verkregen. Immers de rechthebbende op deze vergoeding (in dit geval de ondersteunde vader) ontvangt deze vergoeding zonder hiervoor arbeid te ver richten. TENNIS. DE AMERIKAANSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Riggs heeft het heerenenkelspel der Amerikaan- sche kampioenschappen gewonnen. Hij sloeg Von Horn in de finale met 64, 62. 62. Bi] de dames zegevierde Alice Marble met 6—0, a—10, 04 over Helen Jacobs. ENGELAND—NEDERLAND AFGELAST. Zooals te verwachten was heeft Engeland meegedeeld dat de voetbalwedstrijd Engeland— Nederland niet kan doorgaan. ZEILEN. CHRIS KIEWIT, GENOEMD OOM CHRIS. HU wordt Donderdag zeventig jaar. Een zeer bekende persoonlijkheid in de Neder- landsche watersportwereld, zoowel in de zeilerij als in de roelery. de heer B. C. Kievit viert Don derdag zijn zeventigsten verjaardag Wij doen officieel als wij over den heer Kiewlt schrijven, want hij is beter bekend als Oom Chris. Deze lange en nog kaarsrechte zeventigjarige is offi cial bij tal van watersportfeesten. Hetzij star ter of tijdopnemer, commissaris in algemeenen dienst of oppertoeteraar voor de winlijn passee- rende Jachten. Vele zijn de functies, waarin Chris Kiewlt de watersport heeft gediend en nog dient. In de Verbonden Watersportvereni gingen was hU officieel meter, voor de ïoeiver- eeniging Willem III had hij groote verdiensten, hij zeilde toen het wedstrijdwezen in ons land zich pas begon te ontwikkelen in de oude zes- meterklasse. later in de regenboogklasse en in de Scheldejollen en wanneer er nu nog een mannetje tekort is dan kruipt Kiewit nog met pleizier ln een modern Jacht. Oom Chris is altijd bereid raad te geven of te helpen en wie in de watersportwereld kent met die merkwaardige figuur, met zijn door de zon als het ware getaande huid. met zijn eeuwi ge pfjp en met zijn Jacht ..Oké". Oom Chris heeft Jaren gevaren, zU het dan voornamelijk op het zoete water. Oom Chris en zijn jacht zyn bekend op alle plassen en meren in ons iand waar de watersport hoogtij viert. Op zUn zeventigste laar heeft Oom Chris nog niets van zijn vitaliteit verloren en even min van zijn stemgeluid, want een orkaan kan niet zoo hard over de plassen loeien een don derbui kan niet. zoo hard ratelen of het stem geluid van Oom Chris overtreft het lawaai Oom Chris behoort bU de zeilerij. hij is een onmis baar deel van de entourage van vele festijnen, hij past precies ln het raderwerk van een wed strijdorganisatie. Wij hopen, dat hh die eigen plaats in de zellwereld nog vele jaren kan blij ven Innemen. y DE NOODCOMPETITIE VAN DEN K.N.V.B. Ook protesten in het Oosten. Niet alleen ln het Westen, maar ook in het Oosten (afdeellng III; zijn verschillende moei lijkheden gerezen in verband met bezwaren wel ke verschillende vereenigingen hadden tegen de indeeling van de noodcompetitie van den K. N.- V B. Het gevolg zal zijn. dat Zondag 24 September a.s. in het Oosten alleen de eerste klasse-wed- strijden doorgang zullen vinden, terwijl het vrijwel zeker is. dat alle andere ontmoetingen in deze afdeellng zullen worden afgelast. De wijzigingen in de afdeellng zullen hoofd zakelijk betrekking hebben op de lagere afdee- lingen, waarin diverse clubs uit Arnhem en om geving zijn ondergebracht. In Twente daarente gen zijn geen bezwaren gerezen tegen de vast gestelde indeeling. DUIVENSPORT. DE WITPEN (ZOETERMEER). Wedvlucht van Quivrain. De dieren werden gelost des morgens 8 uur. De eerste duif kwam aan 12 uur 28 min. en 33 sec.; de laatste om 12 uur 49 min. en 15 sec. De uitslag was als volgt' 1. 3. 8. 11. 14 en 17 P. van Beek; 2. 5, 6, 9. 12, 15. 13, 32 en 34 Jac. v. d. Sman; 4, 7. 10, 13. 16. 19 en 20 A. van Holst; 21. 22 en 23 K. de Braber; 24. 25. 27. 30. 31 en 33 N. N.; 28 en 29 1ste overduif M. J. Koevoets. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. Arastcl-bekerwedslrijden, Dew week wordt een aanvang gemaakt met het spelen voor den Amstel-beker. Het pro gramma hiervoor luidt: Woensdag 20 Sept.: Clublokaal B.V. D.OS: Des AmleT.O.P. Donderdag 21 Sept.: Clublokaal BV TOP- P. v. Cleef—T.O.G. 2 Donderdag 21 Sept.: Clublokaal B.V. Des Amle": T.O.G. 1—DOS. De leden worden opmerkzaa mgemaakt op het lelt, dat eventueele correspondentie aan gaande den Leidschen Biljartbond gezonden moet worden aan den heer J. Bonnet, Jan v. Houtkade 7a alhier. DAMMEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN DAMCLUB LEIDEN. De Damclub Lelden heeft in verband met haar 12 4-jarig bestaan nederlaagwedstrijden uitgeschreven, welke gehouden zullen worden op Woensdag 20 en 27 Sept. en 4 October ln de muziekschool Rapenburg 22. Morgen speelt D.C.L. I tegen W.Z.D V (Den Haag) en zal met het volgende tiental uit komen: W. F. Olivier, I. Laterveer W v d Blom, P. A. Voorkamp. P. Laterveer. L. F. van Steenbergen. A. Pronk. W. NijenmuLs. F Zell- stra. F. Franken. D.C.L. II speelt tegen L.D.C.-comb.: D. La terveer. E. Wassenaar, J. Boter, J. de Vink F. Franken. N. Wassenaar. C. Hlllebrand Joh' Dreef. D. Ladan. F. Plaizier Voor militairen-damliefhebbers bestaat er gelegenheid lederen Woensdagavond kosteloos het damspel te beoefenen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9