STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 19 September 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN OFFICIEELE KENNISGEVING Prof. dr. A. J. Wensinck overleden v. ROSSUM DU CHATTEL en DRIESSEN TAFELZILVER AGENDA WEERBERICHT. RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK DE LUCHT ALARM-PROEF VAN DONDERDAG J.L. Bevredigend resultaat. Blijkens de binnengekomen berichten van belangstellenden, waarvoor de Commissaris van Politie, hoofd van den Luchtbescher- minsdlenst. hierbij hartelijk dank betuigt, is in sommige stadsgedeelten het geluid der sirenen slechts zwak waarneembaar ge weest. Men wijst er ons op. dat hiermede het alarmapparaat niet als onvoldoende mag worden veroordeeld, omdat een proef m één gemeente geen zuiver beeld geeft van de werkelijkheid. Immers hebben ook de vier omliggende gemeenten haar alarmappara ten, die in noodgeval gelijktijdig met dat van de centrum-gemeente in werking zullen worden gesteld, waarbij te verwachten is, dat thans geconstateerde geluidsgaten ge heel of gedeeltelijk worden opgevuld. Even goed als de sirenen in de buurt van de Johan de Wittstraat zwak, doch in het verder gelegen Oegstgeest duidelijk te hoo- ren waren, zal de sirene van Oegstgeest in verschillende deelen van deze gemeente zooals ook reeds gebleken is minder goed waarneembaar zijn dan in verschillende deelen van Leiden. Voorts brengen de steeds wisselende richting en sterkte van den wir.d ook telkens andere uitkomsten. Dat geheele wijken ongealarmeerd waren, is niet geblejten. Opgemerkt dient nog. dat 's morgens de sirene in de Oosterstraat door een defect was uitgevallen, hetgeen 's mid dags was hersteld. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst vestigt er de aandacht op. dat met onderlinge samenwerking aan vele der ge opperde bezwaren kan worden tegemoet gekomen, n.l. door het waarschuwen der buren, wanneer één van hen het alarm wél hoort en de andere wellicht niet. Reeds thans waren voor deze waarschuwingen on derlinge afspraken te maken, hetgeen vooral geldt voor gebouwen, waar overdag niet geluidloos kan worden gewerkt, zooals in drukkerijen, borduur-inrichtingen, fabrieken e.d Bovendien wordt het voldoende geacht, als het alarm in een deel van het gebouw doordringt en zal het voor het minder ge- hoorige deel door de bewoners kunnen en moeten worden doorgegeven. Onderlinge hulpverleening blijft dus ook hier geboden, omdat een apparaat, dat on der ALLE omstandigheden voor ALLEN armeerend zou werken, voor de meeste hoorders onverdraaglijk zou zijn. HOOGLEERAAR IN HET HEBREEUWSCH. ARABISCH, SYRISCH EN DEN ISLAM. JUWELIERS BREESTRAAT 95 Uitgebreide sorteering - Nieuwste modellen 6354 (Inccz Mcd.) GROENTIJD L.S.C. Gistermiddag is de groentijd van het Leidsche Studentencorps begonnen, welke tot Vrijdag 29 dezer zal duren. In verband met de tijdsomstandigheden verliep de inschrijving heel wat rustiger dan gewoonlijk, zoodat het publiek er niets van merkte. Er lieten zich op den eersten dag niet minder dan 97 candidaat-leden inschrijven (vorig jaar 88), die als volgt over de verschillende faculteiten waren verdeeld Theologie 2, rechten 49, medicijnen 21, wis- en natuurkunde 11, letteren en wijs begeerten 2, vereenigde faculteiten 12. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 771. Hedenmiddag 2 uur: 772. BUITENLAXDSCH WEERO VERZICHT. In de algemeene luchtdrukverdeeling kwam sinds gisteren slechts weinig verandering. Van Zuld-Noorwegen tot Noord-Spanje strekt zich een gebied van hoogen luchtdruk uit; dat een krachtig bolwerk vormt tegen de diepe depres sies welke aan de Noordwestzijde vrij snel in Noordoostelijke richting trekken. De depressie, welke gisteren bij de Zuidpunt van Groenland lag, bevindt zich nog ten Wes ten van IJsland. Een nieuwe depressie kwam ten Zuidwesten van IJsland tot ontwikkeling en beweegt zich in de richting van Janmayen, terwijl de depressie bij Bereneiland zich verder Oostwaarts verplaatst. De regenval in dit depressiegebied is. met uit zondering van enkele plaatsen op de Noorsche kust, van geringe beteekenis. Over Zuid-Europa strekt zich een vlak gebied van betrekkelijk lagen luchtdruk uit. waarin hier en daar eenige regen valt. Hoogste barometerstand 1032.1 mbar te Dom- bas. Laagste barometerstand 995.8 mbar op Beren eiland. Wijlen prof. dr. A. J. Wensinck. Na een langdurig ziekbed is in den afgeloopen nacht te zijnen huize op 57-jarigen leeftijd overleden prof. dr. A. J. Wensinck, hoogleeraar in het Hebreeuwsch, Arabisch, Syrisch en den Islam aan de Leidsche Universiteit. Dr. Arent Jan Wensinck werd 7 Augustus 1882 te Aarlanderveen geboren en bezocht de gymnasia te Amersfoort en te Leiden, waarna hij aan de universiteiten te Utrecht, Berlijn en Leiden de Oostersche talen stu deerde. 18 Maart 1908 promoveerde hij cum laude aan de Leidsche universiteit tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: „Mohammed en de Joden te Medina". In 1908 trad hij op als secretaris-redac teur van de Encyclopaedic van den Islam en in 1909 volgde zijn benoeming tot pri vaat-docent aan de universiteit te Utrecht in het West-Arameesche dialect en het Sy risch. In 1912 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar te Leiden in de Hebreeuwsche taal, welk ambt hij aanvaardde met een inauguratie over: „De beteekenis van het Jodendom voor de andere Semitische vol ken van Voor-Azië". Sinds 1927 doceerde prof. Wensinck ook het Arabisch, Syrisch en den Islam. Zijn voornaamste publicaties zijn: Legends of Eastern Saints 11911—'13), The Navel of the Earth (1916). The Ocean (1918). Semitic Rites of Mourning and Religion (1917), Bar Hebraeus's Book of the Dove (1919). Bird and Tree (1921). Mystic Freatises by Isaac of Niniveh (1923), A Handbook of early Muhammedan tradition (1926), Oostersche mystiek (1930), The Muslim Creed (1932), Concordance et Indices de la Tradition Musulmane (1933). Prof. Wensinck was sinds 1917 lid van de Kon. Academie van Wetenschappen. Voorts werd hij in het vorig jaar vereerd met het doctoraat honoris causa in de let teren vanwege de Universiteit van Algiers, dat hij persoonlijk in ontvangst ging nemen. Hij hield bij deze gelegenheid verscheidene lezingen en werd kort na terugkeer in het Vaderland aan het ziekbed gekluisterd, waarvan hij helaas niet meer heeft mogen opstaan. De Asiatic Society of Bengal begiftigde hem met de sir William Jones-medaille for Asiatic Research voor het jaar 1938. De Nederlandsche regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Commandeur in de Huisorde van Oranje en tot Ridder in de Orde van den Neder- lar.dschen Leeuw. Prof. Wensinck was rector-magnificus in het studiejaar 19271928, het jaar waarin HK.H. Prinses Juliana zich als studente aan de Leidsche Universiteit liet Inschrijven De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden a.s. Vrijdagmiddag om 1 uur op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. ZO vooral.) Den Helder: lichtbewolkt. matig, N.O. wind. temp. 17 gr. C., min. 16 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, matig. N.O. wind. temp. 16 gr. C.. min. 14 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt. zwak. NN.O. wind. temp. 16 gr. C., min. 12 gr. C. Groningen: halfbewoikt, zwak. N.N.O. wind, temp. 14 gr. C.. min. 12 gr. C. Maastricht: betrokken, matig, N.N.O. wind, temp. 12 gr. C„ min. 11 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 1614 gr. C. (62 gr. F.). HOOGWATEKTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Woensdag. Voorm. te 8 u. 17 min.; nam. te 8 u. 46 min. LIC'H'I OP VOO" rsERS e.a. Dinsdag: 7.39 n.m. tot 6.10 v.m. MAANS OP EN ONDERGANG 19 Sept. op: 13 u. 53; onder: 22 u. 36. MUSEUM „DE LAKENHAL". Het Stedelijk Museum alhier is gedurende enkele weken gesloten geweest ter voltooiing van de reeds het vorige jaar genomen luchtbeveiligingsmaatregelen. Nu deze werk zaamheden grootendeels achter den rug zijn en het personeel voldoende geoefend is om in zeer korten tijd den Inhoud van het museum in veiligheid te brengen, kan van a.s Donderdag af weer worden overgegaan tot openstelling van de verzameling voor het publiek. Zoodra de tentoonstellingszalen niet meer noodig zijn voor de raadszittingen, hoopt de Leidsche Kunstvereeniging een tentoonstel ling te organiseeren van schilderijen, gra- phlek en ceramiek van Piet Wiegman. Op 3 October zal het museum den ge- heelen dag kosteloos te bezichtigen zijn. PLANTENKWEEKWEDSTRIJD SCHOOL MEDUSASTRAAT B. Gisteren heeft de school Medusastraat B haar Floralla-tentoonsteling gehouden in de school Driftstraat. Er was van de zijde der ouders veel belangstelling voor de opge kweekte plantjes van hun kinderen. De prijzen vielen ten deel aan: 6e klasse: le prijs Jannie Mulder, 2e pr. Lu cas Klinkhamer. 3e pr Corrie v. Kampen, Troostprijs Wim Brink, troostprijs Annie de Koning. 5e klasse: le pr. Annie Kukler, 2e pr. Cris Planjer. 3e pr. Thijs v. Dam. Troostpr. Joop de Jong, troostprijs Bep Ernst. 4e klasse: le pr. Piet v. Poelgeest, 2e pr. Herman Guldemond, 3e pr. Dries Nievaart. Troostprijs Trientje Schouten. LEERLINGENKOFFIETAFEL IN HET GYMNASIUM. Men Schrijft ons: Het Gymnasium heeft een groot aantal leerlingen van buiten de stad. voor wie het overblijven tusschen de middaguren een probleem vormt. In het oude Gymnasium aan de Doezastraat kon. tengevolge van de inrichting van het gebouw, voor deze bui tenleerlingen vanwege de school vrijwel niets worden gedaan. In de mooie nieuwe school aan de Fruinlaan. die ongeveer an derhalf jaar in gebruik is, heeft de architect op de overblijvers gerekend door het inrich ten van een der lokalen als „koffiekamer". Gedurende den vorigen cursus konden de leerlingen daar, aan kleine tafeltjes gezeten, hun boterhammen opeten. Dit was een bruikbare oplossing van het vraagstuk: echter ook niet meer. Want aHe huiselijkheid, alle sfeer ontbrak ten eenen male. En dat dat het geval was bij een in stelling. die van de school als zoodanig uit ging. was toch wel heel jammer. Op instigatie van een der leeraressen is bij het begin van dezen cursus het besluit genomen, enkele wijzigingen ln gunstigen zin aan te brengen. Na eenige voorbereiding was men Maandag zoo ver. dat een vijftigtal leerlingen uit alle klassen om half een kon den plaats r.emen aan een gezellige, smaak vol gedekte, hoefijzervormige tafel. Na een openingswoord van den rector, dr. Bosse- laar, waarin deze de hoop uitsprak, dat het samenzijn van docenten en leerlingen een vriendschappelijk en ongedwongen karakter zou blijven dragen en dat de gymnasiasten en hun ouders zouden waardeeren, wat de school voor hen wil doen. nam de opgewekte koffietafel ,die een volledig succes werd o.a. door de gezellige conversatie, een aanvang. De bedoeling is, in het vervolg eiken Maandag. Dinsdag. Donderdag en Vrijdag een dergelijke koffietafel te laten plaats vinden. Er hebben zich zooveel docenten beschikbaar gesteld, dat telkens minstens een van hen mede zal kunnen aanzitten. Uit de leerlingen is een commissie gevormd, die de leiding bij de regeling zal behulpzaam zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. N.V. Verzekeringsmaatschappij Algemeen Ziekenfonds voor Leiden, Hoogewoerd 82, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. P. C. Vrij, Terweeweg 62, Oegstgeest, ma nufacturen Overleden eigenaar P. C. Vrij, dd. 11 Sept 1939. Wijz. handelsn. in: Wed. P.C. Vrij. Nieuwe eigenaresse, Wed. J. Vrij—Brouwer, Oegstgeest. Wij herinneren nog even aan aen „Theemiddag", welke morgenmiddag en -avond gehouden zal worden ten bate van de Wijkvereeniging „Rehoboth", Rapenburg 10. Mogen velen dezen iniddag bezoeken! Gistermorgen is de 8-jartge C. J. uit de Timorstraat aangereden door een wielrijder waardoor eerstgenoemde vic! en een been brak. De jongen begaf zich looper.de van de Su- matrastraat, waar het ongeva. plaats vond, naar huis. Eerst daar bleek bij onderzoek, welke ernstige gevo:g;n zijn va' had gehad. De E.H.D. vervoerde hem toen naar het Academisch Ziekenhuis. Onze stadgenoot, dr. Ph. de Jongh, tij delijk plantkundige 2de klasse is bestemd voor den dienst in Ned.-lndië. De heer Abr. Verhoorn uit Zoeterwoude is met ingang van 1 October a.s. bij Kon. Besluit benoemd tot ambtenaar 1ste klasse aan het Geologisch Mineraloglsch Museum alhier. Met ingang van heden is het geheele winkelbedrijf der firma J. van der Stok geconcentreerd fn het royale pand Bree- straat 155, waar dus thans ook de voor heen aan de overzijde gevestigde afdeeling huishoudelijke artikelen is ondergebracht. Het winkelinterieur werd in verband daarmede belangrijk gereorganiseerd en te vens gemoderniseerd, o.a. door het treffen van maatregelen, waardoor een goede dag lichtvoorziening werd verzekerd. Het ach terste gedeelte van den zeer diep doorloo penden winkel is geheel gereserveerd voor de huishoudelijke afdeeling. Maar ook uitwendig werd er veel veran derd en verbeterd. De etalage over de ge heele frontbreedte werd geheel anders In gedeeld en vergroot tot het dubbele van de oorspronkelijke oppervlakte, terwijl tevens werd verkregen, dat men, langs de ver schillende etalages wandelend, alle ten toongestelde artikelen rustig en in een overdekte ruimte kan bezichtigen. De architect, de heer A. T. Kraan uit Oegstgeest, ontwierp de plannen voor deze Ingrijpende verbouwing, terwijl de aanne mer, de heer Leo Zitman ze uitvoerde. Gistermiddag is de 4-jarige H. le M„ die op de Uiterstegracht op de treeplank van een stilstaande auto was geklauterd, toen dit voertuig ging rijden, in een bocht op den Nieuwe Rijn van zijn zitplaats ge slingerd. Hij kwam onder de auto terecht, waarbij een der achterwielen over zijn zit vlak reed. De E.H.D. kon bij eerste onder zoek geen letsel constateeren, doch nam den dreumes ter observatie mee naar het Academisch Ziekenhuis. POOLSCHE VISSCHERS IN HET FRANSCHE LEGER. Naar ons uit IJmuiden gemeld wordt, zullen deze week alle Poolsche visschers, die op Pool- sche of Nederlandsch-Poolsche visschersvaar- tuigen gevaren hebben en in ons land zijn „gestrand'deze week naar Frankrijk vertrek ken om bij het leger te worden ingedeeld. Hun aantal bedraagt ongeveer 200. waarvan het grootste deel in Scheveningen vertoeft. In IJmuiden liggen nog twee Poolsche trawlers, aan boord waarvan zich nog eenige Polen bevinden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 19 September 1939. Tong f. 2.15—1.04 per kg.; Schar f. 8.50—7.50. Kotter U.K. 152 f.75.—. KANTONGERECHT LEIDEN. Overtreding Hamsterverbod. Gistermorgen werden voor het Kantongerecht alhier, de eerste overtredingen van dc Ham- sterwet behandeld, waarbij door het O.M. zeer zware straffen werden geéischt. Een handelaar te Voorschoten moest terecht staan, omdat hy 100 K.G. gemengd graan en 50 K.G. meel zon der de verelschte vervoerbewijzen had doen vervoeren. Verdachte erkende de overtreding, maar daar zijn afnemers gebrek aan voer had den, en de verstrekking der vereischte vervoer bewijzen nog niet regelmatig plaats had. waren er geen vervoerbewijzen bij het graan geweest; bij de andere 82 zakken graan waren wel ver voerbewijzen aanwezig geweest. Het O.M. wilde wel als verzachtende omstandigheden in aan merking riemen. dat deze wetten pas 1 Sept. van kracht waren maar wees erop dat de Regeering ln verband met een goede voedsel voorziening ook van het vee. deze maatregelen had genomen en ieder verplicht is. zich daar aan te houden. In verband met de ernst der overtreding eischte het O.M f. 100 boete of 50 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen graan. De Kantonrech ter vond de overtreding ernstig, maar wilde rekening houden dat deze wetten pas 1 Sept. in werking waren getreden en veroordeelde ver dachte tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen graan. Een landbouwer uit Stompwijk moest terecht staan, omdat hij op 1 September j.l. in strijd met de bestaande bepalingen op de Doezastraat alhier twee kilogram suiker had vervoerd. Ver dachte erkende de overtreding., maar verklaarde niet geweten te hebben dat dit strafbaar was. Het O.M. wees er met nadruk op. dat de Regeering in verband met de voedselvoorziening het vervoer van bepaalde hoeveelheden had vastgesteld. Het O.M. wilde in het openbaar verklaren, dat de overtreders van deze wet zéér zwaar gestraft zullen worden. Ieder is verplicht daaraan mede te werken. Het O.M. eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring der in beslag genomen suiker. Verdachte verklaarde geen radio te hebben, zoodat hij met deze bepalingen niet op de hoogte was geweest, waarop het O.M. opmerkte dat deze bepalingen in alle dagbladen waren opgenomen. De kanton rechter wilde er rekening mee houden dat deze wet pas 1 Sept. j.l. in werking was getreden en veroordeelde verdachte tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring der in be slag genomen suiker. Een Leidsche winkelierster moest daarop terecht staan omdat zy'op 1 Sept. in strijd met de genomen maatregelen der Regeering vorigen verd. 2 k.g. suiker had afgeleverd. Verdachte ver klaarde niet met de maatregelen der Regeering op de hoogte te zijn geweest, Het O.M. eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De Kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 2.50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van de Drankwet. Een caféhouder te Noordwijkerhout moest terecht staan wegens overtreding van de drank wet. Hoewel verdachte geen vergunning had voor den verkoop van sterken drank, had de politie in de keuken die in verbinding stond met de gelagkamer, kruiken sterken drank aange troffen. Verdachte verklaarde dat deze dranken voor eigen gebruik bestemd waren; verder zeide hij dat hij dubbel gestraft was. want de Inspec teur van politie te Noordwijk had zijn vergun ning voor zijn nachtsocieteit ingetrokken waar door hij reeds f. 1000 schade had geleden. Eisch f. 30 boete of 10 d. h. met verbeurdverklaring der in beslag genomen dranken. Uitspraak f20 boete of 10 d. h. met ver beurdverklaring der in beslag genomen dran ken. Geen „veilig verkeer". Een kermisreiziger uit Beesd moest terecht staan omdat hij met een auto en aanhangwa gen op de Voorstraat te Voorschoten, hoewel de doorgang niet vrij was. toch gepasseerd was. waardoor hij een dame, die geheel rechts van den weg fietste, ondersteboven had gereden. Deze dame, mevr. A. C. J. v. d. Zijden uit Voorschoten, verklaarde dat haar fiets geheel vernield werd en zij een bloeduitstorting gekre gen had. Bovendien was een bus petroleum van den aanhangwagen gevallen en over haar leeg gestort, waardoor haar kleeding bedorven was. Zij wilde een civiele vordering indienen, maar deze kon de Kantonrechter niet in behande ling nemen, daar haar man deze vordering moest instellen. De heer R. v. d. Hoek uit Voor schoten verklaarde, dat verdachte na de aan rijding was doorgereden. De Kantonrechter vond het meer dan schandelijk van verdachte om na de aanrijding zonder naar het slachtoffer om te kijken, door te rijden alsof er niets gebeurd was. Het O.M. wees er op dat verdachte een ernstige ver- keersfout gemaakt had. In dit verband achtte hij een hooge boete op haar plaats waarom het O.M. f. 40 boete eischte of 20 d. h. De kanton rechter vond dat verdachte op schandalige ma nier gereden had. maar aangezien hij ook nog de schade zal moeten vergoeden, veroordeelde hij verdachte tot f20 boete of 8 d. h. Overtreding Arbeidswet. Een chef van een Leidsche conservenfabriek moest terecht staan wegens overtreding dei- Arbeidswet. In de maand Juli j.l. hadden 10 personen meer dan 62 uur arbeid per week ver richt, terwijl er nog geen 2 jaar verloopen wa ren. dat verdachte wegens overtreding der ar beidswet veroordeeld was. Verdachte erkende de overtreding, door overmacht was de Arbeidswet overtreden. Het O.M. gaf toe. dat het soms las tig is voor conservenfabrikanten bij drukken aanvoer van groenten niet in conflict met de Arbeidswet te komen. Het O.M. eischte 10 maal f. 10 boete of 10 maal 5 dagen hechtenis. De raadsman mr. Nord Thomson betoogde dat de sociale wetgeving goed is en er moet zijn, maar in conservenfa- brieken waar plotseling groote hoeveelheden groenten tegelijk worden aangevoerd die aan be derf onderhevig zijn en dus direct verwerkt moe ten worden is 't niet altijd mogelijk op verlof van den hoofdinspecteur van den Arbeidsdienst te wachten. Meerdere arbeiderskrachten zijn niet te krijgen, hier is wel degelijk van overmacht sprake. De overuren worden bovendien extra betaald. Pleiter verzocht in dit geval een princi- pieele uitspraak over de toepassing der Arbeids wet, De kantonrechter zal over 8 dagen schrif telijk vonnis wijzen. Tramverkeer in gevaar gebracht. Een chauffeur uit Den Haag moest terecht staan daar hij bij de kruising Bceklaan-Heeren- weg te Noordwijk B. het tramverkeer in gevaar had gebracht, doordat hy, hoewel een tramtrein uit Leiden naderde, met onverminderde snelheid met zyn auto was doorgereden, waardoor hy te gen de tram was opgereden. De wagenvoerder der N.Z.H. verklaarde dat hy bij nadering der kruising voortdurend signalen had gegeven, waardoor andere auto's ook hadden gestopt. Bovendien was verdachte ook nog links gepas seerd. Getuige had onmiddellijk geremd, zoodat de tram zoo goed als stilstond, toen verdachte tegen de tram opbotste. Eisch O.M. f. 15 boete of 10 d. h. Uitspraak f25 boete of 10 d. h. HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelisatie tc 8 u. n.m. Woensdag. Rehoboth (Rapenburg 10): Theemiddag van 2—6 en van 7—10 uur nam. Donderdag. Prediker: Geref. Bond. Spr. ds. Keek, 8 u. nam. Katwyk aan Zee (zaal Geesing)Geref. Bond. Spr. ds. Poot, 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9V411 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen. 7—8 uur nam. 's Donderdags. Wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 44—46): Consultatiebureau voor Alco holisten, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3V4 uur 's middags precies. 's Vrydags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Havenkwartier". Eiken dag benalve Vrydags ook om 2 u„ Zon dag 2—7 en 8—11 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur: „De Ba gatelle-club". Zondag v. 27 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam.: „Kind vrouwtje". Woensdag en Zaterdagse 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „De trots van de marine". Zondag van 47 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De avonturen van Marco Polo". Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 t.m. Vrydag 22 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken. Hoogewoerd 171. telef. 20502 en Apotheek Reyst. Steenstraat 35, telef. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wll- helminapark 8, telef. 26274. INVENTARISATIE KUNSTMESTSTOFFEN. De Burgemeester van de Gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij. die houder zijn van voorraden kunst meststoffen (uitgezonderd kalkmeststoffen) in eiken vorm en/of koopcontracten daar voor met het buitenland hebben loopen. verplicht zijn daarvan opgave te doen aan aan het Distributiekantoor voor kunstmest stoffen, Lange Voorhout 3 te 's Gravenhage naar den toestand van 17 September 12 uur 's nachts. Formulieren (in triplo) tot het doen van deze opgaven zijn gratis verkrijgbaar aan het Distributiekantoor, Oude Rijn 132. Het niet-, niet juist of niet tijdig invul len en inzenden, dezer formulieren is straf baar krachtens de distributiewet 1939 en kan uitsluiting van de kunstmestdistributie met zich brengen. De inventarisatie-verplichting geldt niet voor zoover kunstmest voorhanden, of in voorraad worden gehouden ter uitoefening van een land- of tuinbouwbedrijf. Winkeliers in het bezit van 5 K.G. kunst meststoffen en minder behoeven geen ir-ven- tariesatiebiljetten te vragen. De burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 6368 Iedereen wil natuurlijk grraag krach tig en gezond blijven - het dagelijk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. is hierbü <>P de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spysvertering. P.K. kauwen sterkt de lenuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltijd weg. Het schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes bü de hand. m t Veel genot voor toeinig geld: S cent 1408 (Xngez. Med.) Abonné H. Art. 378 B.W. legt in verband met art. 376. aan de ouders de verplichting op hun meerderjarige kinderen te onderhouden, wanneer deze „behoeftig zyn." Het feit dat uw dochter tot dusver geen haar passende werk kring heeft kunnen vinden, brengt niet mede. dat zy behoeftig is in den zin der wet Volgens onze meening heeft de Inspecteur terecht den aftrek geweigerd. C. S. te W. Dat het vastgesteld zuiver in komen f 6 hooger werd vastgesteld, brengt voor U geen verhooging van belasting mede. Voor zoover wy dit kunnen nagaan, werd by de be- cyfering van Uw aanslag rekening gehouden met samenwonen op 1 Mei 1939. Dit wordt op Uw aanslagbiljet in kolom 2 aangeduid door de letter S. Zonder samenwo ning zou de belasting in totaal f 159.69 bedragen. G. H. te O. De ingehouden bedragen mogen niet in mindering worden gebraqht. Bij overgang in ambtelyken dienst wordt, indien U verplicht wordt, de diensttyd voor pensioen in te koopen, de inkoopsom als „verplichte" bydrage voor pen sioen in mindering gebracht op de belooning over het jaar van overgang. De belasting bedraagt resp. f 113.05 en f 123.53. N. T. tc L. De „Nieuw Amsterdam" be- hoort tot de vloot van de Holland—Amerikalyn, kantoor Wilhelminakade, Rotterdam. Het is nes beste dat U daar inlichtingen vraagt. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6